Wyjaśnienie zasad gospodarki finansowej zrzeszeń przedsiębiorstw państwowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1982.17.43

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1982 r.

OKÓLNIK Nr 2/FP
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 28 grudnia 1982 r.
w sprawie wyjaśniania zasad gospodarki finansowej zrzeszeń przedsiębiorstw państwowych.

W związku z wątpliwościami zgłaszanymi w sprawie zasad gospodarki finansowej zrzeszeń przedsiębiorstw państwowych, o których mowa w art. 59-66 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122), wyjaśnia się, co następuje:
1.
Zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 7 poz. 54), zwanej dalej ustawą wydatki związane z utrzymaniem zrzeszenia są zaliczane do kosztów działalności przedsiębiorstw. W związku z tym działalność Rady Zrzeszenia oraz Biura Zrzeszenia podlega finansowaniu w całości z bieżących wpłat zrzeszonych przedsiębiorstw obciążających koszty ich działalności. Podstawę finansowania działalności zrzeszenia powinien stanowić preliminarz, zatwierdzony przez Radę Zrzeszenia.
2.
Ze środków, o których mowa w ust. 1, finansowane są zarówno bieżące koszty osobowe jak i rzeczowe, przyrost zapasów oraz nadwyżka strat nad zyskami nadzwyczajnymi, które jednak nie mogą być objęte preliminarzem. Do strat nadzwyczajnych zaliczane są m.in. obciążenia na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, o których mowa w § 4 uchwały nr 105 Rady Ministrów z dnia 28 maja 1982 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zrzeszeń przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr 16, poz. 126).
3.
Należne zrzeszeniu wpłaty przedsiębiorstw na pokrycie kosztów jego utrzymania odnosi się na konto 821 "Finansowanie zrzeszenia". W ciężar tego konta przenosi się równowartość kosztów utrzymania zrzeszenia, skorygowanych o straty i zyski nadzwyczajne oraz ewentualnie uzyskane dochody. Na koncie 821 ujmuje się ponadto koszty i dochody związane z likwidacją lub sprzedażą środków trwałych oraz nieodpłatnym przejęciem, przekazaniem lub przeceną środków obrotowych. Środki otrzymane przez zrzeszenie na wydatki związane z jego utrzymaniem nie wykorzystane do końca roku, przechodzą na rok następny, chyba że Rada Zrzeszenia postanowi inaczej.
4.
Uchwała nr 95 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1973 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (Monitor Polski Nr 25, poz. 151) nie dotyczy zrzeszeń. W związku z tym środki trwałe użytkowane przez Biuro Zrzeszenia nie podlegają amortyzowaniu. Nie są amortyzowane również wartości niematerialne i prawne. Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne użytkowane przez Biuro Zrzeszenia powinny jednak być umarzane zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami.
5.
Zrzeszenia tworzą wyłącznie następujące fundusze:
1)
fundusz statutowy odpowiadający jedynie wartości netto środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
2)
zakładowy fundusz socjalny i zakładowy fundusz mieszkaniowy tworzone i wykorzystywane według zasad określonych w art. 17 i art. 18 ust. 1 i 2 ustawy.
6.
Potrzeby inwestycyjne zrzeszeń oraz inwestycje realizowane przez zrzeszenia dla wspólnych potrzeb zrzeszonych przedsiębiorstw są finansowane ze środków przekazanych zrzeszeniu przez przedsiębiorstwa z ich funduszu rozwoju zgodnie z art. 32 ustawy. Podstawę finansowania tych inwestycji powinien stanowić preliminarz, sporządzony odrębnie dla każdego przedsięwzięcia i zatwierdzony przez Radę Zrzeszenia. Zrzeszenia nie tworzą natomiast własnego lub scentralizowanego funduszu rozwoju.
7.
Prace badawczo-rozwojowe realizowane przez zrzeszenia dla wspólnych potrzeb zrzeszonych przedsiębiorstw są finansowane ze środków przekazanych przez zainteresowane przedsiębiorstwa, zgodnie z przepisem art. 32 ustawy, na sfinansowanie konkretnych prac badawczo-rozwojowych z ich funduszów postępu techniczno-ekonomicznego; jeżeli nie tworzą one tego funduszu, dokonują one tych przekazów, obciążając koszty swej działalności. Podstawę finansowania tych prac badawczo-rozwojowych powinien stanowić preliminarz sporządzony odrębnie dla każdego problemu badawczo-rozwojowego i zatwierdzony przez Radę Zrzeszenia. Zrzeszenia nie tworzą natomiast własnego lub scentralizowanego funduszu postępu techniczno-ekonomicznego.
8.
Zasady i tryb określone w ust. 6 i 7 stosuje się odpowiednio do innych wspólnych przedsięwzięć (np. wspólnych akcji reklamowych, udziału w wystawach lub giełdach) finansowanych ze środków przekazanych zrzeszeniu przez zainteresowane przedsiębiorstwa zgodnie z art. 32 ustawy, z tym że:

- przedsiębiorstwa przekazujące zrzeszeniu na sfinansowanie wspólnego przedsięwzięcia środki obrotowe, dokonują odpisów obciążając dany rodzaj kosztów,

- jeżeli na określony cel przedsiębiorstwa tworzą fundusz specjalny z narzutów na koszty swej działalności lub z zysku wówczas mogą one na wspólne przedsięwzięcie zmierzające do osiągnięcia analogicznego celu przekazywać zrzeszeniu środki jedynie z tego funduszu specjalnego, a nie ze środków obrotowych z obciążeniem kosztów swej działalności.

9.
W razie organizowania z inicjatywy zrzeszenia lub zrzeszonych przedsiębiorstw działalności gospodarczej na rzecz tych przedsiębiorstw lub w ich imieniu, działalność ta powinna być organizacyjnie i finansowo wyodrębniona. Dla prowadzenia tej działalności powinny być tworzone zakłady samodzielnie bilansujące lub wspólne przedsiębiorstwa z wkładów majątkowych przekazywanych przez przedsiębiorstwa z ich funduszów rozwoju.
10.
Bilans zrzeszeń nie podlega weryfikacji.
11.
Do głównych księgowych zrzeszeń mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lipca 1982 r. w sprawie głównych księgowych przedsiębiorstw i innych państwowych jednostek organizacyjnych (Dz. U. Nr 25, poz. 179) w części dotyczącej głównych księgowych jednostek i zakładów budżetowych.