Wstępny staż pracy lekarzy-absolwentów akademii medycznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1971.21.110

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1971 r.

INSTRUKCJA Nr 29/71
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 października 1971 r.
w sprawie wstępnego stażu pracy lekarzy-absolwentów akademii medycznych.

W celu wykorzystania wstępnego stażu pracy, odbywanego przez lekarzy-absolwentów akademii medycznych, do przygotowania ich do samodzielnego wykonywania zawodu lekarza, ustala się, co następuje:
§  1.
Wstępny staż pracy, odbywany przez lekarzy absolwentów akademii medycznych na zasadach określonych w uchwale Nr 126 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1971 r. w sprawie wstępnego stażu pracy absolwentów szkół (Mon. Pol. Nr 37, poz. 239), ma w szczególności na celu:
1)
wdrożenie do stosowania w praktyce zasad i umiejętności nabytych w trakcie studiów,
2)
przystosowanie do samodzielnej pracy w warunkach typowych dla wykonywania zawodu,
3)
praktyczne zapoznanie z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia oraz z zasadami współdziałania organów i jednostek organizacyjnych służby zdrowia.
§  2.
1.
Absolwentów (§ 1) obowiązuje odbycie w ramach wstępnego stażu pracy praktyki w oddziałach szpitalnych i odpowiednich poradniach w zakresie:
1)
chorób wewnętrznych,
2)
chorób dzieci,
3)
chirurgii.
4)
położnictwa

przez okres 3 miesięcy w każdej z tych specjalności.

2.
Absolwenci zatrudnieni w szpitalach oraz w przychodniach rejonowych lub obwodowych odbywają praktyką szpitalną w wymiarze 5 godzin dziennie, a praktykę w przychodniach w wymiarze 2 godzin dziennie. W razie potrzeby można zwiększyć wymiar praktyki w przychodni w granicach do 3 godzin dziennie, zmniejszając odpowiednio wymiar praktyki w szpitalu.
3.
Absolwenci zatrudnieni w innych jednostkach organizacyjnych, niż wymieniono w ust. 2, odbywają praktykę szpitalną w wymiarze 4 godziny dziennie, a w przychodniach - 3 godziny dziennie, przy czym nie obowiązuje ich odbycie praktyki w poradniach w zakresie chrurgii i położnictwa, którą zastępuje się praktyką w jednostce organizacyjnej, w której absolwent jest zatrudniony. Program tej części praktyki ustala kierownik danej jednostki organizacyjnej stosowanie do potrzeb.
4.
W każdym miesiącu praktyki absolwent obowiązany jest do odbycia, pod nadzorem lekarza posiadającego prawo samodzielnego wykonywania zawodu, 2 całodobowych dyżurów na oddziałach szpitalnych, bądź w izbie, przyjęć szpitala, bądź też w ambulatorium pogotowia ratunkowego. Za dyżury te przysługuje absolwentowi wynagrodzenie zgodnie z ogólnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
5.
W okresie praktyki absolwenci obowiązani są brać udział w posiedzeniach lekarskich organizowanych w jednostce, w której aktualnie odbywają praktykę oraz w posiedzeniach towarzystw naukowych.
§  3.
1.
W okresie praktyki absolwent pracuje pod kierunkiem ordynatora (kierownika przychodni lub poradni) względnie wyznaczonego przez niego lekarza, będącego co najmniej specjalistą I stopnia w zakresie specjalności, w której absolwent odbywa w danym okresie praktykę.
2.
W trakcie praktyki w szpitalu absolwent powinien prowadzić określoną liczbę łóżek, wykonując związane z tym czynności diagnostyczne i terapeutyczne, jak również zapoznać się z podstawowymi zasadami organizacji prący szpitala oraz jego współpracy z jednostkami lecznictwa otwartego.
3.
W trakcie praktyki w jednostkach lecznictwa otwartego absolwent powinien poznać zasady organizacji pracy w lecznictwie otwartym oraz wykonywać czynności związane z udzielaniem pomocy lekarskiej, zapoznając się przy tym ze stosowaniem w praktyce zasad orzecznictwa lekarskiego.
4.
Szczegółowy program praktyki w zakresie specjalności wymienionych w § 2 ust. 1 określa załącznik Nr 1.
§  4.
1.
W razie braku możliwości odbycia praktyki w zakresie i warunkach określonych w § 2 i 3 w ramach jednostki, w której absolwent jest zatrudniony, kierownik tej jednostki w porozumieniu z kierownikiem wydziału zdrowia i opieki społecznej stopnia powiatowego obowiązany jest oddelegować absolwenta na praktykę do odpowiedniego zakładu służby zdrowia.
2.
Jeżeli zakład pracy, do którego oddelegowano absolwenta (ust. 1), jest położony w tej samej miejscowości, lub w innej pobliskiej miejscowości, mającej dogodne połączenie komunikacyjne, absolwenta oddelegowuje się:
1)
na określoną część dnia pracy, gdy chodzi o odbycie praktyki w szpitalu przez absolwenta zatrudnionego w zakładzie lecznictwa otwartego (lub odwrotnie),
2)
na cały dzień pracy lub określoną część dnia pracy, gdy chodzi o odbycie praktyki przez absolwenta zatrudnionego w innej jednostce organizacyjnej niż wymienione w pkt 1.
3.
Jeżeli nie zachodzą okoliczności określone w ust. 2 absolwenta oddelegowuje się na cały okres praktyki odbywanej w innej miejscowości. Absolwentowi takiemu przysługuje:
1)
zwrot kosztów przejazdu i diety na zasadach obowiązujących pracowników państwowych,
2)
bezpłatne zakwaterowanie w jednostce, do której został oddelegowany, a gdy to nie jest możliwe - zwrot kosztów wynajęcia kwatery w wysokości nie przekraczającej 500 zł miesięcznie.
§  5.
1.
Absolwent obowiązany jest prowadzić kartą stażu według wzoru stanowiącego załącznik Nr 2. Lekarz kierujący pracą absolwenta (§ 3 ust. 1) potwierdza w karcie stażu wykonanie czynności określonych programem praktyki oraz wpisuje swe uwagi i zalecenia.
2.
Po zakończeniu stażu kierownik jednostki zatrudniającej absolwenta wystawia na podstawie karty stażu zaświadczenie o odbyciu stażu, według wzoru stanowiącego załącznik Nr 3. Zaświadczenie to wystawia się w 2 egzemplarzach, z których jeden doręcza się absolwentawi, a drugi przesyła terenowo właściwemu wydziałowi zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego dla dołączenia do akt rejestracyjnych absolwenta.
§  6.
1.
Nadzór nad organizacją i przebiegiem stażów sprawują terenowo właściwe wydziały zdrowia i opieki społecznej.
2.
Ogólny nadzór nad realizacją stażów sprawuje Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
§  7.
Na wniosek absolwenta, który przed dniem 1 września 1971 r. rozporzął praktykę podyplomową zgodnie z przepisami instrukcji Nr 2/69 Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 15 stycznia 1969 r. w sprawie praktyk podyplomowych lekarzy (Dz. Urz. MZiOS Nr 4, poz. 13). kierownik wydziału zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego może mu skrócić okres tej praktyki pod warunkiem, że praktyka trwała co najmniej 12 miesięcy, w czasie których absolwent odbył praktykę w zakresie chorób wewnętrznych oraz dwóch innych specjalności wymienionych w § 2, ust. 1 w wymiarze ustalonym w tym przepisie.
§  8.
Postanowienie instrukcji dotyczące odbycia praktyki odnoszą się również do lekarzy przystępujących po raz pierwszy do wykonywania zawodu niezależnie od tego, kiedy ukończyli studia.
§  9.
Traci moc instrukcja Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 15 stycznia 1969 r. w sprawie praktyk podyplomowych lekarzy (Dz. Urz. MZiOS Nr 4, poz. 13), z tym, że postanowienia jej stosuje się do absolwentów będących w trakcie odbywania praktyki podyplomowej, do których nie zastosowano postanowień § 7.
§  10.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1971 raku.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PRAKTYKI ODBYWANEJ PRZEZ LEKARZY-ABSOLWENTÓW AKADEMII MEDYCZNYCH W RAMACH WSTĘPNEGO STAŻU PRACY.

1.
W. zakresie zasad i przepisów normujących pracę lekarza i organizację służby zdrowia lekarz powinien opanować:
1)
zasady orzecznictwa lekarskiego,
2)
przepisy dotyczące wykonywania zawodu,
3)
przepisy dotyczące wypisywania i stosowania leków,
4)
podstawowe przepisy sanitarne,
5)
zasady organizacji i współdziałania placówek służby zdrowia (ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących działalności jednostek, w których odbywa praktykę).
2.
W zakresie wszystkich specjalności objętych programem praktyki lekarz powinien opanować zasady postępowania diagnostycznego i leczniczego (ze szczególnym uwzględnieniem pierwszej pomocy) w nagłych stanach chorobowych, zwłaszcza w następujących przypadkach:
1)
zawał serca i jego powikłania,
2)
ostra niewydolność krążenia,
3)
zapaść hemodynamiczna z różnych przyczyn,
4)
ostra niewydolność oddechowa (ostra samorodna odma opłucnej, ostra niedrożność górnych dróg oddechowych, urazowa niewydolność oddechowa, urazowy odmokrwiak opłucnej, złamania kośćca klatki piersiowej z oddechem opacznym),
5)
zapaść hypoglikemiczna,
6)
stany śpiączkowe (cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność wątroby),
7)
zespół t.z.w. ostrego brzucha (niedrożność, perforacja, ostra martwica trzustki, ostre zapalenie woreczka żółciowego, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, pęknięta ciąża pozamaciczna),
8)
bezmocz,
9)
krwotoki otwarte - tętnicze i żylne,
10)
krwotoki z układu oddechowego, z przewodu pokarmowego, skazy krwotoczne,
11)
pierwsza pomoc w przypadku złamania podstawy czaszki, kręgosłupa, miednicy, żeber, obojczyka.
12)
ostre zatrucia,
13)
zasady postępowania w zaburzeniach gospodarki wodno-elektrolitowej,
14)
zasady reanimacji.
3.
W zakresie chorób wewnętrznych lekarz powinien opanować:
1)
podstawowe zasady postępowania diagnostycznego, zapobiegawczego i leczniczego w zasadniczych jednostkach chorobowych narządów wewnętrznych w zakresie niezbędnym dla ambulatoryjnego leczenia przewlekłych schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze, przewlekła niewydolność krążenia, zakażenia dróg moczowych, przewlekłe choroby nerek oraz choroba wrzodowa;
2)
umiejętność wykonywania zabiegów diagnostycznych i leczniczych, takich jak:
a)
punkcja opłucnej,
b)
punkcja otrzewnej,
c)
zgłębnikowanie żołądka i dwunastnicy,
d)
płukanie żołądka,
e)
oczyszczenie górnych dróg oddechowych,
f)
wstrzyknięcia (kroplówki dożylne),
g)
dożylne podawanie krwi, płynów zastępczych, oznaczenie grup krwi,
h)
cewnikowanie pęcherza moczowego,
i)
prowadzenie oddechu kontrolowanego.
3)
zasady przygotowania materiału do podstawowych badań laboratoryjnych,
4)
zasady dietetyki w chorobach wewnętrznych.
4.
W zakresie chorób dzieci lekarz powinien opanować:
1)
podstawowe zasady postępowania diagnostycznego, zapobiegawczego i leczniczego:
a)
w chorobach okresu niemowlęcego, ze szczególnym uwzględnieniem:

– ostrych schorzeń układu oddechowego (tchawicy, oskrzeli, płuc i opłucnej),

– ostrych i przewlekłych zaburzeń w odżywianiu (w tym rozpoznawanie i właściwe postępowanie w ostrych stanach zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej),

– zasad żywienia w stanach zdrowia i choroby (alimentacja i realimentacja),

– stanów niedoborowych i wad wrodzonych (zapobieganie i wykrywanie);

b)
w chorobach późniejszego dzieciństwa i okresu młodzieńczego, ze szczególnym uwzględnieniem:

– choroby reumatycznej,

– chorób serca i układu krążenia,

– chorób układu moczowego i nerek,

– cukrzycy,

– infestacji pasożytami;

c)
w chorobach zakaźnych wieku dziecięcego;
2)
stosowanie leków w terapii chorób wieku dziecięcego, aktualny lekospis, znajomość receptury;
3)
umiejętność wykonywania następujących zabiegów:

- iniekcje domięśniowe, dożylne, kroplówki,

- zgłębnikowanie żołądka i dwunastnicy,

- oczyszczanie górnych dróg oddechowych.

5.
W zakresie chirurgii lekarz powinien opanować:
1)
zasady aseptyki i antyseptyki,
2)
umiejętność wykonywania zabiegów w zakresie małej chirurgii i wenesekcji,
3)
umiejętność nastawiania niepowikłanych złamań i zwichnięć kończyn,
4)
podstawowe umiejętności z zakresu leczenia oparzeń,
5)
podstawy anestezjologii ze szczególnym uwzględnieniem znieczulenia miejscowego,
6)
podstawowe zasady przygotowania do zabiegu operacyjnego oraz prowadzenia chorych po zabiegu,
7)
zasady pobierania materiału do badań histopatologicznych,
6.
W zakresie położnictwa lekarz powinien opanować:
1)
umiejętność prowadzenia ciąży ze szczególnym uwzględnieniem oceny stanu kobiety ciężarnej i stanu płodu oraz higieny i żywienia kobiety ciężarnej;
2)
umiejętność samodzielnego prowadzenia i odbierania porodu prawidłowego z opanowaniem techniki resuscytacji noworodka oraz podstawowych zasad opieki nad noworodkiem;
3)
umiejętność rozpoznania patologii w przebiegu ciąży i porodu oraz stanów zagrożenia życia płodu i rodzącej;
4)
zasady postępowania w stanach patologicznych w okresie połogu, takich jak: krwawienie, zaburzenia laktacji oraz zakażenia połogowe.

Uwaga:

1.
W zakresie zagadnień wymienionych w pkt 3 i 4 zadaniem jednostki szkolącej jest przygotowanie lekarza do wczesnego ustalenia rozpoznania istniejącej patologii z przekazaniem pacjentki do leczenia specjalistycznego.
2.
W okresie stażu w zakresie położnictwa należy również zapoznać lekarza z podstawową problematyką najważniejszych ze względów społecznych zagadnień ginekologii, jak:

- schorzenia i dolegliwości okresu przekwitania,

- profilaktyka raka narządu rodnego,

- procesy zapalne i zaburzenia statyki narządu płciowego kobiety.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Karta stażu powinna zawierać:
1)
Nagłówek następującej treści:

KARTA WSTĘPNEGO STAŻU PRACY

Lekarz .......................................................................................................

(imię i nazwisko)

urodzony ...................................................................................................

Nr rejestracyjny .........................................................................................

2)
Dane dotyczące przebiegu praktyki w poszczególnych specjalnościach (oddzielnie dla każdej specjalności) w rozbiciu na: praktykę w szpitalu, praktykę w lecznictwie otwartym oraz pełnione dyżury, w/g następującego wzoru:

STAŻ W ZAKRESIE .....................................................

(nazwa specjalności)

A. Praktyka w szpitala

................................................................................................................

(nazwa i adres szpitala - nazwa oddziału)

okresimię t nazwisko lekarza kierującego pracą stażystyliczba prowadzonych łóżekwykonane zabiegi i ważniejsze czynnościudział w posiedzeniachuwagi i podpis lekarza kierującego

B. Praktyka w przychodni

................................................................................................................

(nazwa i adres przychodni - poradni)

okresimię i nazwisko lekarza kierującego pracą stażystyliczba godzin dzienniewykonane zabiegi i ważniejsze czynnościudział w posiedzeniachuwagi i podpis lekarza kierującego

C. Pełnione dyżury

datamiejsce pełnienia dyżuruliczba godzin dyżuruimię i nazwisko lekarza nadzorującegouwagi i podpis lekarza nadzorującego

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

(Pieczęć podłużna jednostki

organizacyjnej) wydającej

zaświadczenie

Nr. ...................................

ZAŚWIADCZENIE

Na podstawie § 5, ust. 2 instrukcji Nr 29/71 Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 października 1971 r. w sprawie wstępnego stażu pracy lekarzy - absolwentów akademii medycznych (Dz. Urz. MZiOS Nr 21 poz. 110) stwierdza się, że lekarz

.......................................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

posiadający zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu Nr ....... wydane w dniu ................ 197 ........ r. przez Wydział Zdrowia i Opieki Społecznej Prezydium .......................................... odbył wstępny staż pracy w okresie od dnia ................... 197 ....... r., do dnia .......... 197 ...... r.

................................................

(Podpis kierownika jednostki

wydającej zaświadczenie)