Wstęp na teren jednostki penitencjarnej osób nie będących funkcjonariuszami lub pracownikami Służby Więziennej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1996.3.14

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 1996 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 kwietnia 1996 r.
w sprawie wstępu na teren jednostki penitencjarnej osób nie będących funkcjonariuszami lub pracownikami Służby Więziennej

Na podstawie art. 212 § 1 kodeksu karnego wykonawczego zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez użyte w zarządzeniu określenia rozumie się:
1)
jednostka penitencjarna - rejonowy areszt śledczy, rejonowy zakład karny, areszt śledczy i zakład karny,
2)
osadzony - tymczasowo aresztowanego, skazanego i ukaranego.
§  2.
1.
Prawo wstępu do wszystkich jednostek penitencjarnych w porze dziennej i nocnej, na podstawie legitymacji służbowej, mają:
1)
Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny, Sekretarz Stanu i Podsekretarz Stanu, Zastępcy Prokuratora Generalnego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z osobami im towarzyszącymi,
2)
Dyrektor Departamentu Prokuratury i jego zastępca, Dyrektor Departamentu Sądów i Notariatu, jego zastępca oraz naczelnik Wydziału Wykonania Orzeczeń i Nadzoru Penitencjarnego tego Departamentu.
2.
Prawo wstępu w porze dziennej, na podstawie legitymacji służbowej i upoważnienia, a w porze nocnej, jeżeli w upoważnieniu zostało to określone, mają osoby delegowane przez osoby wymienione w ust. 1.
§  3.
Prawo wstępu do jednostki penitencjarnej w porze dziennej i nocnej, na podstawie legitymacji służbowej, mają właściwi ze względu na siedzibę tej jednostki:
1)
prezes i wiceprezes sądu wojewódzkiego oraz przewodniczący wydziału penitencjarnego i sędziowie penitencjarni,
2)
prokurator wojewódzki i jego zastępca oraz prokuratorzy sprawujący nadzór penitencjarny,
3)
szef okręgowego sądu wojskowego i jego zastępca oraz sędziowie sprawujący nadzór penitencjarny.
§  4.
1.
Prawo wstępu do jednostki penitencjarnej w godzinach urzędowania administracji, w celu dokonania czynności służbowych, na podstawie legitymacji służbowej mają:
1)
sędziowie, asesorzy i aplikanci sądowi,
2)
prokuratorzy, asesorzy i aplikanci prokuratorscy,
3)
adwokaci i aplikanci adwokaccy,
4)
funkcjonariusze Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i żołnierze Żandarmerii Wojskowej.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach osoby, o których mowa w ust. 1, mają prawo wstępu do jednostki penitencjarnej również po godzinach urzędowania administracji, jeżeli jest to konieczne ze względu na charakter wykonywanych czynności. O potrzebie ich dokonania należy uprzedzić naczelnika jednostki penitencjarnej lub osobę, która go zastępuje.
§  5.
1.
Osoba nie wymieniona w § 2-4 może wejść na teren jednostki penitencjarnej w godzinach urzędowania administracji na podstawie przepustki, wydanej po okazaniu dokumentu tożsamości i zdeponowaniu go na czas pobytu w jednostce. W uzasadnionych wypadkach naczelnik lub osoba, która go zastępuje, może wyrazić zgodę na wejście w innym czasie, określając dokument stanowiący podstawę wejścia.
2.
Przepustkę wydaje się na podstawie decyzji naczelnika lub kierownika działu albo osób, które ich zastępują.
3.
Osoba uprawniona do widzenia z osadzonym ma prawo wstępu w tym celu na teren jednostki penitencjarnej w czasie określonym przez naczelnika, po okazaniu dokumentu tożsamości i zdeponowaniu go na czas pobytu w jednostce.
§  6.
1.
Osobę wchodzącą na teren jednostki penitencjarnej poddaje się kontroli przy zastosowaniu urządzeń technicznych oraz sprawdza ładunek wjeżdżającego pojazdu.
2.
Wnoszony bagaż podlega przejrzeniu, chyba że naczelnik lub osoba, która go zastępuje, postanowi inaczej.
3.
Bagaż osób, o których mowa w § 2 ust. 1 i § 3, nie podlega przejrzeniu.
§  7.
Osoba wchodząca na teren jednostki penitencjarnej ma obowiązek zdeponowania za pokwitowaniem broni, środków obezwładniających i środków łączności.
§  8.
1.
Osobie będącej pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub psychotropowych nie zezwala się na wstęp do jednostki penitencjarnej.
2.
Na teren jednostki penitencjarnej nie wolno wnosić niebezpiecznych przedmiotów i narzędzi oraz alkoholu, środków odurzających i psychotropowych.
§  9.
Osobę zakłócającą spokój i porządek na terenie jednostki penitencjarnej, nawiązującą niedozwolone kontakty z osadzonymi, jak również usiłującą bez zezwolenia funkcjonariusza Służby Więziennej dostarczyć im jakiekolwiek przedmioty, wzywa się do zaniechania takich zachowań lub opuszczenia jednostki, a w razie odmowy wykonania polecenia - usuwa z jej terenu.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.