Współpraca w przeciwdziałaniu przestępczości pomiędzy Komendantem Głównym Policji a Związkiem Banków Polskich z siedzibą w Warszawie (00-380) ul. Kruczkowskiego 8 reprezentowanym przez Prezesa Związku.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2008.9.53

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 marca 2008 r.

POROZUMIENIE
z dnia 12 lutego 2008 r.
o współpracy w przeciwdziałaniu przestępczości pomiędzy Komendantem Głównym Policji a Związkiem Banków Polskich z siedzibą w Warszawie (00-380) ul. Kruczkowskiego 8 reprezentowanym przez Prezesa Związku

§  1.
Przedmiotem porozumienia jest określenie zasad współpracy Policji i Związku Banków Polskich w przeciwdziałaniu przestępczości.
§  2.
Współpraca, o której mowa w § 1, realizowana jest pomiędzy jednostkami i komórkami organizacyjnymi Policji, a jednostkami i komórkami organizacyjnymi Związku Banków Polskich oraz banków - członków Związku Banków Polskich.
§  3.
Współpraca Stron realizowana jest poprzez:
1)
nieodpłatną wymianę informacji dotyczących:
a)
zjawisk sprzyjających dokonywaniu przestępstw przeciwko bankom,
b)
zdarzeń i mechanizmów działania sprawców tych przestępstw,
c)
ocen i prognoz stanu zagrożenia przestępczością przeciwko bankom,
d)
dokumentów i rzeczy związanych w szczególności z obrotem pieniężnym, których utrata została zgłoszona bankom,
e)
numerów VIN, numerów rejestracyjnych, marek i typów pojazdów utraconych na terenie kraju i zarejestrowanych przez Policję jako poszukiwane;
2)
wypracowywanie metod ochrony osób i mienia oraz bezpiecznej działalności banków;
3)
inspirowanie nowoczesnych rozwiązań i działań na rzecz bezpieczeństwa banków.
§  4.
1.
Komórka organizacyjna Komendy Głównej Policji, właściwa w sprawach informatyki udostępnia Związkowi Banków Polskich z bazy danych Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP) informacje określone w § 3 ust. 1 lit. e, z uwzględnieniem przepisów o ochronie danych osobowych.
2.
Związek Banków Polskich udostępnia, w drodze teletransmisji, komórce organizacyjnej Komendy Głównej Policji, o której mowa w ust. 1, z bazy danych Systemów Wymiany Informacji Związków Banków Polskich (SWI) informacje określone w § 3 ust. 1 lit. d.
3.
Szczegółowy tryb i formę wymiany informacji, o których mowa w ust. 1 i 2, Strony określają w trybie roboczym.
4.
Wymiana informacji, o których mowa w § 3 lit. e, realizowana jest za pośrednictwem transmisji danych z wykorzystaniem sprzętu i łączy użyczonych nieodpłatnie przez Związek Banków Polskich na czas obowiązywania porozumienia.
5.
Wymiana informacji z baz danych KSIP i SWI ZBP realizowana jest wyłącznie do celów określonych w niniejszym porozumieniu, bez możliwości odstępowania tych informacji podmiotom trzecim niebędącym uczestnikami SWI ZBP oraz udostępniania ich do celów komercyjnych.
6.
Związek Banków Polskich poniesie, w wysokości uzgodnionej przez Strony, koszty przystosowania infrastruktury technicznej oraz oprogramowania będących własnością Komendy Głównej Policji, a wykorzystywanych do udostępniania informacji, o których mowa w § 3 ust. 1 lit. e.
§  5.
1.
Komórka organizacyjna Komendy Głównej Policji właściwa w sprawach wywiadu kryminalnego wymienia z właściwymi komórkami organizacyjnymi Związku Banków Polskich ogólne informacje i opracowania dotyczące przestępstw w międzynarodowym obrocie finansowym, metod ich zwalczania oraz inicjatyw służących przeciwdziałaniu tym przestępstwom.
2.
Wymiana informacji i opracowań, o których mowa w ust. 1, realizowana jest, jeśli dostęp do nich nie został zastrzeżony dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
3.
Współpraca, o której mowa w ust. 1, dotyczy również przekazywania informacji o szkoleniach i konferencjach organizowanych w ramach Europejskiego Urzędu Policji EUROPOL oraz Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnych - INTERPOL.
§  6.
Komórka organizacyjna Komendy Głównej Policji właściwa w sprawach wywiadu kryminalnego wymienia z właściwymi komórkami organizacyjnymi Związku Banków Polskich informacje o przestępczości kryminalnej, gospodarczej i zorganizowanej na szkodę banków, w tym o trendach, zagrożeniach i technikach działaniach działania sprawców oraz sposobach przeciwdziałania przestępstwom.
§  7.
Kierownicy jednostek i komórek organizacyjnych Stron przekazują w miarę potrzeb i na zasadach wzajemności, opracowania dotyczące rozpoznania mechanizmów przestępczych przeciwko bankom, uznanych za przydatne w dziedzinie zapobiegania i zwalczania przestępczości.
§  8.
Kierownicy jednostek i komórek organizacyjnych Stron udzielają pomocy w organizowaniu specjalistycznych szkoleń z udziałem pracowników banków i policjantów.
§  9.
Współdziałanie w zakresie ustalonym w porozumieniu realizuje się zgodnie z zasadami określonymi w przepisach prawa.
§  10.
1.
Istotne naruszenie warunków porozumienia może być podstawą do jego wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym.
2.
Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony i może zostać wypowiedziane przez każdą ze Stron w terminie trzymiesięcznym.
3.
Porozumienie może zostać zmienione, na wniosek Stron, w drodze uzgodnionego aneksu.
§  11.
Strony udostępniają treść porozumienia zainteresowanym jednostkom i komórkom organizacyjnym w ciągu 30 dni od dnia jego podpisania.
§  12.
Porozumienie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia podpisania.
§  13.
Porozumienie sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze Stron.