Wspólne oświadczenie w sprawie stosowania i wykonywania Umowy z dnia 9 października 1975 r. o zaopatrzeniu emerytalnym i wypadkowym między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MPiPS.1997.1.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 grudnia 1995 r.

Wspólne oświadczenie
z dnia 9 października 1975 r.
w sprawie stosowania i wykonywania Umowy z dnia 9 października 1975 r. o zaopatrzeniu emerytalnym i wypadkowym między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec, zwanej dalej Umową.

Na podstawie artykułu 11 litera b Umowy*, w związku z artykułem 4 Porozumienia z dnia 11 stycznia 1977 r. zawartego między Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Federalnym Ministrem Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Federalnej Niemiec w sprawie realizacji Umowy, zwanego dalej "Porozumieniem wykonawczym"**, Minister Pracy i Polityki Socjalnej Rzeczypospolitej Polskiej i Federalny Minister Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Federalnej Niemiec oświadczają, co następuje:
I.
Umowa w artykule 4 stanowi, że renty z zaopatrzenia emerytalnego przyznaje - według obowiązujących ją przepisów - instytucja ubezpieczeniowa Państwa, w którym osoba uprawniona mieszka. Przy ustalaniu emerytury - renty taka instytucja ubezpieczeniowa winna uwzględniać stosownie do obowiązujących ją przepisów prawnych okresy ubezpieczenia, okresy zatrudnienia oraz okresy z nimi zrównane przebyte na terytorium drugiego Państwa w taki sposób, jakby zaistniały na jej terytorium.
II.
Federalny Minister Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Federalnej Niemiec oświadcza:
1.
Strona niemiecka przy stosowaniu artykułu 4 Umowy będzie uwzględniała na prawo i wysokość niemieckich świadczeń emerytalno-rentowych okresy służby w armii polskiej pełnionej przed dniem 9 maja 1945 r., które to okresy są uwzględniane na prawo i wysokość polskich świadczeń emerytalno-rentowych.
2.
Świadczenia z uwzględnieniem okresów służby, o których mowa w punkcie 1, będą wypłacane z początkiem płacenia świadczenia emerytalno-rentowego, nie wcześniej jednak niż od dnia 1 lipca 1990 r.
III.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza:
1.
Strona Polska przy stosowaniu artykułu 4 Umowy będzie uwzględniała na prawo i wysokość polskich świadczeń emerytalno-rentowych okresy służby w armii niemieckiej pełnionej przed dniem 9 maja 1945 r. z wyjątkiem okresów służby zawodowej oraz służby pełnionej nie z poboru.

Nie będą uwzględniane okresy służby w: SS, SA, Gestapo, SD i Abwehrze.

2.
Uwzględnianie okresów służby, o których mowa w punkcie 1, nastąpi na wniosek osoby zainteresowanej.
3.
Podstawą do uwzględnienia tych okresów jest dokument stwierdzający fakt i okres służby wojskowej, o której mowa w punkcie 1, wydany przez właściwy organ polski. W razie braku takiego dokumentu lub występowania wątpliwości, podstawę stanowi zaświadczenie wystawione w językach polskim i niemieckim przez właściwą niemiecką instytucję łącznikową. Z prośbą o wystawienie takiego zaświadczenia występować będzie polska instytucja ubezpieczeniowa, do której zgłoszono wniosek, o którym mowa w punkcie 2; regulacja zawarta w artykule 5 ustęp 4 Porozumienia wykonawczego będzie stosowana.
4.
Świadczenia z uwzględnieniem okresów służby, o której mowa w punkcie 1, będą przyznawane poczynając od pierwszego dnia miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym podpisane będzie niniejsze oświadczenie, jeżeli wniosek zostanie zgłoszony do dnia 31 grudnia 1996 r. Wnioski zgłaszane po tym dniu będą załatwiane na zasadach ogólnych, tj. świadczenia z uwzględnieniem tych okresów będą przyznawane za okres nie dłuższy niż 3 miesiące kalendarzowe poprzedzające miesiąc, w którym zgłoszono wniosek.

Wspólne oświadczenie będzie stosowane od dnia podpisania.

To wspólne oświadczenie sporządzone zostało w językach polskim i niemieckim w jednobrzmiących wersjach.

Bonn, dnia 19 grudnia 1995 r.

* Sporządzonej dnia 9 października 1975 r., opublikowanej w Dz. U. z 1976 r. Nr 16, poz. 101.

** Sporządzonego dnia 11 stycznia 1977 r., opublikowanego w Dz. Urz MPiPS z 1984 r. Nr 9, poz. 36.