Współdziałanie Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ABW.2010.2.17

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 czerwca 2010 r.

POROZUMIENIE
między SZEFEM SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO a SZEFEM AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
z dnia 29 czerwca 2010 r.
w sprawie współdziałania Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Mając na względzie ochronę bezpieczeństwa państwa oraz w celu zapewnienia sprawnego i skutecznego współdziałania Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie zadań określonych w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego (Dz. U. Nr 104, poz. 709, z późn. zm.) oraz art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz.676, z późn. zm.) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwani dalej "Stronami", w ramach swoich ustawowych uprawnień, organizują i prowadzą wspólne przedsięwzięcia w zakresie rozpoznawania, przeciwdziałania i zwalczania zagrożeń godzących w bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, jego obronność, a także zdolność bojową Sił Zbrojnych oraz współdziałają w zakresie wymiany informacji oraz wykorzystania zaplecza logistycznego Stron.
2.
Współdziałanie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności:
1)
współpracę i wzajemną pomoc w realizacji czynności operacyjno - rozpoznawczych;
2)
wymianę informacji, analiz i prognoz dotyczących zagadnień mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne i obronność państwa;
3)
współpracę dotyczącą wymiany ochrony informacji niejawnych;
4)
przekazywanie informacji na potrzeby postępowań sprawdzających, prowadzonych na podstawie przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych;
5)
przekazywanie informacji o bieżących zdarzeniach, zjawiskach oraz osobach mogących pozostawać w zainteresowaniu Stron,
6)
przekazywanie informacji z prowadzonych zbiorów ewidencyjnych i archiwalnych oraz innych baz danych, w tym kryminalnych, a także analiz i prognoz dotyczących przestępczości.
3.
Współdziałanie Stron w zakresie wykorzystania zaplecza logistycznego obejmuje współpracę w zakresie:
1)
telekomunikacji, informatyki i urządzeń kryptograficznych;
2)
kontrwywiadu radioelektronicznego;
3)
dokumentów uniemożliwiających ustalenie danych identyfikujących funkcjonariuszy i żołnierzy wykonujących czynności operacyjno - rozpoznawcze;
4)
wykorzystania zaplecza technicznego Stron;
5)
łączności, obejmującą organizację współdziałania na podstawie posiadanych środków łączności;
6)
innych form współpracy, określonych w odrębnych umowach, zawieranych przez Strony.
§  2.
1.
Współdziałanie organizują:
1)
ze strony Służby Kontrwywiadu Wojskowego:
a)
kierownicy jednostek organizacyjnych Służby Kontrwywiadu Wojskowego z siedzibą w Warszawie oraz Biura Radiokontrwywiadu,
b)
kierownicy inspektoratów Służby Kontrwywiadu Wojskowego, po przeprowadzeniu konsultacji z właściwymi merytorycznie kierownikami jednostek organizacyjnych, o których mowa w lit. a, na obszarze swojej właściwości terytorialnej;
2)
ze strony Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego:
a)
kierownicy jednostek organizacyjnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z siedzibą w Warszawie oraz w Emowie;
b)
kierownicy delegatur, po przeprowadzeniu konsultacji z właściwymi merytorycznie kierownikami jednostek organizacyjnych, o których mowa w lit. a, na obszarze swojej właściwości terytorialnej.
2.
Współdziałanie wykraczające poza terytorialny zasięg działania inspektoratu Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wymaga odpowiednio zgody Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§  3.
1.
Strony oraz podmioty, o których mowa w § 2 ust. 1, w ramach współdziałania umożliwiają w szczególności:
1)
prowadzenie bieżących konsultacji i wymianę doświadczeń w zakresie czynności operacyjno - rozpoznawczych,
2)
koordynację działań podejmowanych przez Strony w celu zwalczania zagrożeń, o których mowa w § 1 ust. 1;
3)
udzielanie, w razie konieczności, wzajemnej pomocy przez funkcjonariuszy i żołnierzy obu służb;
4)
udzielanie pomocy w wykorzystaniu środków pracy operacyjnej;
5)
organizowanie wspólnych konferencji, seminariów oraz szkoleń w ramach doskonalenia zawodowego żołnierzy i funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także w miarę posiadanych możliwości udostępnianie baz szkoleniowych oraz specjalistycznych pomieszczeń dydaktycznych;
6)
współpracę w celu doskonalenia metodyki wykonywania zadań i czynności służbowych.
2.
Współpraca Stron w zakresie udostępniania informacji oraz udzielania pomocy technicznej odbywać się będzie z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z odrębnych przepisów.
§  4.
1.
Wszelkie informacje uzyskane w związku z realizacją niniejszego Porozumienia, będą wykorzystywane w celu realizacji ustawowych zadań Stron.
2.
Informacje uzyskane w związku z realizacją niniejszego Porozumienia, nie mogą być udostępnione stronie trzeciej bez zgody Strony, która je przekazała.
3.
Strona przekazująca informację ma prawo do określenia dodatkowych warunków, na jakich mogą być one udostępnione stronie trzeciej, jeśli nie sprzeciwiają się temu przepisy odrębne.
4.
Strony zobowiązują się zapewnić ochronę przekazywanych sobie informacji zgodnie z wymogami określonymi w przepisach o ochronie tych informacji, w szczególności dotyczy to informacji niejawnych.
§  5.
1.
Współpraca odbywać się będzie na podstawie pisemnych wniosków zgłoszonych drugiej Stronie.
2.
W przypadkach niecierpiących zwłoki wniosek może zostać przekazany za pomocą środków łączności lub systemów i sieci informatycznych, a następnie potwierdzony w formie pisemnej.
3.
Każda ze Stron może odmówić realizacji wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, jeżeli uzna, że podjęcie czynności w celu jego spełnienia mogłoby utrudnić wykonanie ustawowych zadań Strony, naraziłoby zobowiązanie Strony wobec strony trzeciej lub byłoby niemożliwe z innych przyczyn.
§  6.
1.
W celu realizacji współdziałania mogą być powołane wspólne grupy lub zespoły do realizacji określonych zadań.
2.
Kierownika grupy lub zespołu, o których mowa w ust. 1, wyznacza Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w zależności od tego, która ze Stron wnioskowała o powołanie grupy lub zespołu.
§  7.
1.
Porozumienie ma charakter nieodpłatny, z zastrzeżeniem ust 2 i 3.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Strony mogą uzgodnić szczególne zasady finansowania wspólnych przedsięwzięć realizowanych na podstawie niniejszego Porozumienia.
3.
Każda ze Stron pokrywa koszty przedsięwzięć i czynności wykonywanych na mocy niniejszego Porozumienia wyłącznie na jej rzecz przez drugą Stronę.
4.
Wysokość kosztów podlegających rozliczeniom, o których mowa w ust. 2 i 3, ustala się na poziomie rzeczywistych wydatków poniesionych przez Strony.
§  8.
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, co najmniej raz w roku, dokonują analizy i oceny realizacji współdziałania podejmowanego na podstawie niniejszego porozumienia.
§  9.
1.
Jakiekolwiek spory powstałe w związku z realizacją niniejszego Porozumienia będą rozstrzygane przez Strony w drodze wzajemnych uzgodnień.
2.
Wszelkie zmiany niniejszego Porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§  10.
1.
Porozumienie jest zawarte na czas nieokreślony.
2.
Każda ze Stron może wypowiedzieć niniejsze Porozumienie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.
§  11.
Porozumienie sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.
§  12.
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.