Współdziałanie jednostek resortu zdrowia i opieki społecznej oraz organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontroli orzecznictwa lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1983.3.22

Akt nienormatywny
Wersja od: 25 marca 1983 r.

WYTYCZNE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ PREZESA ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 7 lutego 1983 r.
w sprawie współdziałania jednostek resortu zdrowia i opieki społecznej oraz organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontroli orzecznictwa lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy.

1.
Zakłady społecznej służby zdrowia oraz oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązane są do współdziałania w zakresie nadzoru nad orzecznictwem lekarskim o czasowej niezdolności do pracy poprzez prowadzenie kontroli tego orzecznictwa oraz analizowania przyczyn i struktury absencji chorobowej i wypadkowej na terenie ich działania.
2.
Specjalistyczny przemysłowy zespół opieki zdrowotnej (wojewódzka przychodnia - poradnia przemysłowa wchodząca w skład wojewódzkiego szpitala zespolonego) oraz oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ustalają półroczne plany kontroli, o których mowa w pkt 1, obejmujące zarówno kontrole wspólne jak również przeprowadzane odrębnie przez każdy z tych organów.
3.
Jeżeli na terenie województwa działa więcej niż jeden oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych plany kontroli, o których mowa w pkt 2, mogą być ustalane przez te oddziały z inspektorami ds. orzecznictwa lekarskiego poszczególnych zespołów opieki zdrowotnej przy współudziale wojewódzkiego inspektora ds. orzecznictwa lekarskiego.
4.
Lekarze - inspektorzy ds. orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwani dalej "lekarzami - inspektorami oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" mogą przeprowadzać również doraźne kontrole orzecznictwa lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, jeżeli z materiałów będących w posiadaniu oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika konieczność bezzwłocznego dokonania takich kontroli.
5.
Kontrole, o których mowa w pkt 4 powinny być w zasadzie przeprowadzane przy współudziale inspektora ds. orzecznictwa lekarskiego zespołu opieki zdrowotnej.

Kontrole te mogą być również przeprowadzane samodzielnie przez lekarza-inspektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po uprzednim zawiadomieniu o tym dyrektora zespołu opieki zdrowotnej.

6.
Sprawozdanie z kontroli, o której mowa w pkt 4 wraz z wypływającymi z niej wnioskami lekarz-inspektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przesyła do kierownika kontrolowanej placówki i dyrektora zespołu opieki zdrowotnej.
7.
Kontrolę zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy wydawanych przez lekarzy leczących, jak również zaświadczeń o potrzebie opieki domowej nad chorym członkiem rodziny, lekarze-inspektorzy oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzają na podstawie formalnej analizy dokumentacji lekarskiej udostępnionej im w placówkach społecznej służby zdrowia.
8.
W razie stwierdzenia w czasie kontroli dokonywanej bez obecności inspektora ds. orzecznictwa lekarskiego, że dokumentacja lekarska nie uzasadnia wydanego orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, lekarz-inspektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych występuje do odpowiedniego inspektora ds. orzecznictwa lekarskiego z wnioskiem o dokonanie merytorycznej oceny zasadności wydanego orzeczenia.
9.
W przypadkach określonych w pkt 8 inspektor ds. orzecznictwa lekarskiego jest obowiązany powiadomić lekarza-inspektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wynikach przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego oraz merytorycznej oceny zasadności wydanych orzeczeń.
10.
W czasie przeprowadzania kontroli w placówkach przemysłowej służby zdrowia lekarz-inspektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokonuje również w zakładzie pracy oceny prawidłowości przestrzegania przez te zakłady przepisów o obowiązku bezzwłocznego przesyłania do przychodni przy lub międzyzakładowych zaświadczeń o czasowej niezdolności wydanych poza przemysłową służbą zdrowia - w celu ich rejestracji.
11.
Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekazuje wojewódzkiemu inspektorowi ds. orzecznictwa lekarskiego, informację o przypadkach nieprawidłowego orzekania o czasowej niezdolności do pracy, stwierdzonych przy przedłużaniu podstawowych okresów zasiłkowych o dalsze 3 miesiące oraz w czasie badania przez komisje ds. inwalidztwa i zatrudnienia.
12.
Specjalistyczny przemysłowy zespół opieki zdrowotnej (wojewódzka przychodnia - poradnia przemysłowa oraz oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekazują sobie wzajemnie kwartalne i roczne informacje dotyczące absencji z powodu chorób i wypadków na terenie województwa i dokonują wspólnej analizy tej absencji.

W analizie tej powinny być zawarte między innymi informacje na temat:

a)
wyników kontroli prawidłowości wykorzystania przez pracowników zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy dokonywanych przez zakłady pracy i oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (informacje te dostarcza lekarz-inspektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych),
b)
wyników ponownych badań lekarskich przeprowadzonych na wniosek zakładów pracy w przypadkach gdy przedkładane przez pracownika w czasie trwania orzeczonej niezdolności zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy budziły wątpliwości (informacje te dostarcza wojewódzki inspektor ds. orzecznictwa lekarskiego).
13.
Wojewódzcy inspektorzy ds. orzecznictwa lekarskiego wspólnie z lekarzami-inspektorami oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokonują w okresach półrocznych oceny stanu orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy na terenie województwa oraz oceny współpracy między jednostkami szczebla wojewódzkiego społecznej służby zdrowia a oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którą przedkładają wraz z wnioskami lekarzowi wojewódzkiemu i dyrektorowi oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
14.
Wydziały zdrowia i opieki społecznej oraz oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informują się wzajemnie o terminach prowadzonych szkoleń z zakresu orzecznictwa lekarskiego oraz z zakresu świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa w celu umożliwienia wzięcia udziału w tych szkoleniach wojewódzkiemu inspektorowi ds. orzecznictwa lekarskiego oraz lekarzowi-inspektorowi oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
15.
Lekarze wojewódzcy przy udziale dyrektorów oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organizują półroczne narady poświęcone ocenie stanu orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy oraz absencji chorobowej.
16.
Departament Nadzoru nad Medycyną Pracy przekazuje Działowi Zasiłków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwartalne i roczne informacje dotyczące absencji chorobowej i wypadkowej, a Dział Zasiłków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekazuje Departamentowi Nadzoru nad Medycyną Pracy kwartalne i roczne informacje statystyczne.