Wspieranie edukacji zdrowotnej w szkole oraz rozwój sieci szkół promujących zdrowie.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.2000.4.19

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 2000 r.

POROZUMIENIE
pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej i Ministrem Zdrowia
z dnia 1 września 2000 r.
w sprawie wspierania edukacji zdrowotnej w szkole oraz rozwoju sieci szkół promujących zdrowie.

Biorąc pod uwagę potrzeby związane z edukacją zdrowotną w szkole oraz dotychczasowe osiągnięcia w zakresie tworzenia w Polsce sieci szkół promujących zdrowie i przynależność Polski do Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, utworzonej przez Światową Organizację Zdrowia, Radę Europy i Komisję Europejską, Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Zdrowia zawierają porozumienie dotyczące współpracy w zakresie wspierania edukacji zdrowotnej w szkole oraz rozwoju sieci szkół promujących zdrowie.
§  1.
Celem porozumienia jest tworzenie warunków dla rozwoju edukacji zdrowotnej w szkole oraz kontynuacji przynależności Polski do Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie poprzez realizację "Programu Wspierania Edukacji Zdrowotnej w Szkole oraz Rozwoju Sieci Szkół Promujących Zdrowie na lata 2000-2002", zwanego dalej "programem".
§  2.
Założenia programu obejmują:
1)
opracowanie założeń i materiałów do kształcenia oraz wdrażania systemu doskonalenia nauczycieli, pedagogów i psychologów w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia,
2)
opracowanie zasad udziału oraz włączenie lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia do współpracy w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia oraz ochrony zdrowia dzieci i młodzieży szkolnej,
3)
wspieranie i upowszechnianie działań polskich szkół należących do Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz rozwój współpracy międzynarodowej w tym zakresie,
4)
wspieranie rozwoju Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
§  3.
1.
Nadzór nad realizacją programu pełnią wspólnie Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Zdrowia.
2.
W celu sprawowania nadzoru nad realizacją programu Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Zdrowia powołują i odwołują Radę Programową.
3.
W skład Rady Programowej wchodzą:
a)
trzej przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej,
b)
trzej przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia,
c)
przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce.
4.
Członkowie Rady Programowej wybiorą spośród siebie Przewodniczącego.
§  4.
1.
W celu zarządzania realizacją programu Minister Edukacji Narodowej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia powołuje i odwołuje Krajowego Koordynatora Programu Wspierania Edukacji Zdrowotnej w Szkole oraz Rozwoju Sieci Szkół Promujących Zdrowie zwanego dalej "Krajowym Koordynatorem" i jego Zastępcę.
2.
Kandydat na Krajowego Koordynatora oraz kandydat na Zastępcę Krajowego Koordynatora wyłaniani są drogą konkursu.
3.
Zadania Krajowego Koordynatora oraz jego Zastępcy określa Rada Programowa.
§  5.
Dla realizacji programu i upowszechniania jego zasad w społeczeństwie Minister Edukacji Narodowej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia powołują Krajowy Zespół Wspierający Edukację Zdrowotną w Szkole oraz Rozwój Sieci Szkół Promujące Zdrowie zwany dalej "Zespołem", a także powołują i odwołują jego członków.
§  6.
Minister Edukacji Narodowej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia zatwierdza "Program Wspierania Edukacji Zdrowotnej w Szkole oraz Rozwoju Sieci Szkół Promujących Zdrowie na lata 2000-2002" przedłożony przez Krajowego Koordynatora i zaopiniowany przez Radę Programową.
§  7.
Obsługę administracyjno-techniczną i organizacyjną niezbędną dla funkcjonowania Rady Programowej i Zespołu zapewni Minister Edukacji Narodowej w Krajowym Ośrodku Wspierania Edukacji Zawodowej.
§  8.
1.
Minister Edukacji Narodowej dokona wyboru wykonawców zadań programu ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej.
2.
Minister Zdrowia dokona wyboru wykonawców zadań programu ze strony Ministerstwa Zdrowia.
§  9.
1.
Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Zdrowia zapewnią środki finansowe niezbędne dla realizacji zadań przewidzianych w programie.
2.
Środki, o których mowa w ust. 1, zostaną przekazane wykonawcom zgodnie z obowiązującymi przepisami.
3.
Krajowy Koordynator podejmuje działania mające na celu pozyskanie na realizację programu funduszy z innych źródeł niż wymienione w ust. 1 i 2.
§  10.
Sprawy związane z realizacją programu, nie uregulowane niniejszym porozumieniem, będą rozstrzygane w trybie odrębnych uzgodnień pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej oraz Ministrem Zdrowia.
§  11.
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2002 roku.