Wprowadzone zmiany w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i świadczeń z ubezpieczenia społecznego dla osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz osób z nimi współpracujących.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1982.4.14

Akt utracił moc
Wersja od: 6 września 1982 r.

WYJAŚNIENIE
z dnia 8 lipca 1982 r.
w sprawie wprowadzonych zmian w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i świadczeń z ubezpieczenia społecznego dla osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz osób z nimi współpracujących.

znak: Du 400-2/82

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 1982 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o ubezpieczeniu społecznym osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (Dz. U. nr 13, poz. 102), Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, co następuje:

1. Przepisy rozporządzenia ustalają najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i świadczeń z tego ubezpieczenia dla osób, które zawarły umowę na zasadach prowizyjnych, jak i na zasadach zryczałtowanej odpłatności.

Najniższa podstawa wymiaru nie może być niższa od najniższego wynagrodzenia obowiązującego w gospodarce uspołecznionej w okresie, w którym dokonuje się wymiaru składek i z którego ustala się podstawę wymiaru świadczeń.

Najniższą podstawę wymiaru składek i świadczeń stosuje się jednak pod warunkiem, że czas pracy określony w umowie odpowiada co najmniej pełnemu wymiarowi czasu pracy obowiązującego pracowników jednostki gospodarki uspołecznionej, która zawarła umowę.

Jeżeli natomiast czas pracy określony w umowie nie odpowiada pełnemu wymiarowi czasu pracy, wówczas podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i świadczeń z ubezpieczenia stanowią kwoty ustalone w sposób określony w §§ 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. (Dz. U. nr 46, poz. 250).

2. Została stworzona możliwość podwyższenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, do kwoty nie przekraczającej pięciokrotnego najniższego wynagrodzenia obowiązującego w gospodarce uspołecznionej, dla:

1) osób, które zawarły umowę na zasadach zryczałtowanej odpłatności, oraz

2) osób współpracujących zarówno z osobami, które zawarły umowę na zasadach zryczałtowanej odpłatności, jak i na zasadach prowizyjnych.

Jednostka gospodarki uspołecznionej może dokonać podwyższenia podstawy wymiaru składek na pisemny wniosek osoby, z którą zawarta została umowa, nie wcześniej niż od następnego miesiąca po złożeniu wniosku.

O dokonanym podwyższeniu podstawy wymiaru składek lub o odmowie tego podwyższenia jednostka gospodarki uspołecznionej zawiadamia osobę, z którą zawarła umowę.

Wniosek o podwyższenie podstawy wymiaru składek oraz zawiadomienie jednostka gospodarki uspołecznionej przechowuje łącznie ze zgłoszeniem do ubezpieczenia.

3. W przypadku podwyższenia podstawy wymiaru składek, jednostka gospodarki uspołecznionej, w zaświadczeniu o zatrudnieniu i zarobkach w uspołecznionym zakładzie pracy (druk ZUS-Rp 7), wydawanym dla celów emerytalno-rentowych, podaje wysokość podstawy wymiaru składek z okresu ostatnich 36 miesięcy ubezpieczenia lub z faktycznego okresu ubezpieczenia, gdy ubezpieczenie trwało krócej.

4. Przepisy rozporządzenia zmieniły jednocześnie górną granicę podstawy wymiaru składek i świadczeń z kwoty 10.000 zł miesięcznie do kwoty nie przekraczającej miesięcznie pięciokrotnego najniższego wynagrodzenia obowiązującego w gospodarce uspołecznionej. W związku z tym, przy sprawdzaniu po upływie 1982 r., czy roczna podstawa wymiaru składek nie przekroczyła górnej jej granicy, w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 maja przyjmuje się kwotę po 10.000 zł miesięcznie, a w następnych miesiącach - kwoty pięciokrotnego najniższego wynagrodzenia.

5. Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i świadczeń z tego ubezpieczenia jednostki gospodarki uspołecznionej powinny zastosować od dnia 1 czerwca 1982 r.