Wprowadzone zmiany w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników uspołecznionych zakładów pracy.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1981.1.2

Akt nienormatywny
Wersja od: 16 lutego 1981 r.

WYJAŚNIENIE
z dnia 4 lutego 1981 r.
w sprawie wprowadzonych zmian w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników uspołecznionych zakładów pracy.

znak: Fs. 002-2/81
I.
W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 1980 r. w sprawie wysokości składki na ubezpieczenie społeczne za pracowników uspołecznionych zakładów pracy (Dz. U. Nr 2, poz. 8) Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia co następuje:

1. Począwszy od rozliczeń za miesiąc styczeń 1981 r. wszystkie uspołecznione zakłady pracy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, powinny opłacać składki na ubezpieczenie społeczne pracowników w wysokości 25% podstawy wymiaru.

2. Od wynagrodzeń pracowników przedsiębiorstw państwowej gospodarki rolnej, obowiązanych dotychczas do opłacania składki w wysokości 14% od miesiąca stycznia 1981 r. do końca 1981 r. powinny być opłacane składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 20%.

3. W wysokości 20% podstawy wymiaru powinny być nadal opłacane do końca 1981 r. składki na ubezpieczenie społeczne pracowników zatrudnionych w jednostkach podległych Centralnemu Związkowi Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.

4. Jeżeli uspołeczniony zakład pracy nie dokonał rozliczenia składek na ubezpieczenie społeczne za miesiąc styczeń 1981 r. w prawidłowej wysokości, korekty obliczenia składek za ten miesiąc należy dokonać w deklaracji za miesiąc luty 1981 r.

Różnica należnych składek za miesiąc styczeń 1981 r. powinna być wykazana w części I deklaracji rozliczeniowej oddzielnie. W tym celu w rubryce 4-tej części I deklaracji wpisuje się w wierszu drugim odpowiednio: "5%, 6% lub 9,5%" oraz poniżej kwotę różnicy należnych składek za miesiąc styczeń 1981 r.

5. Organizacje społeczne, w których obowiązuje jeszcze system płac brutto, tj. nadal od wynagrodzeń zatrudnionych pracowników jest potrącany podatek od wynagrodzeń, powinny nadal obliczać i potrącać z wynagrodzeń pracowników oraz przekazywać do oddziałów ZUS składkę na cele emerytalne.

Nie dotyczy to uspołecznionych zakładów pracy, które potrącają z wynagrodzeń pracowników podatek od wynagrodzeń, w związku z traktowaniem tego wynagrodzenia w świetle obowiązujących przepisów jako wypłacanego przez drugiego lub dalszych płatników.

II.
W związku z uchwałą Nr 144 Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 1980 r. zmieniającą uchwałę w sprawie wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym funduszem płac oraz uchwałę w sprawie składników funduszu płac (Mon. Pol. Nr 31, poz. 173), Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina:

1. W świetle § 1 rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 13 grudnia 1976 r. w sprawie dostosowania niektórych przepisów o ubezpieczeniu społecznym i ubezpieczeniu rodzinnym do zasad określających składniki funduszu płac (Dz. U. Nr 40, poz. 239) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowią w uspołecznionych zakładach pracy wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze zaliczone do osobowego funduszu płac.

2. Jako sumę wynagrodzeń należnych w danym miesiącu pracownikom lub innym osobom z osobowego funduszu płac, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, należy rozumieć łączną kwotę wypłat w gotówce i świadczeń naturze zaliczonych w myśl uchwały Nr 158 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976 r., do osobowego funduszu płac, a więc tak wypłaty dokonywane ze środków planowanego osobowego funduszu płac, jak i wypłaty wynagrodzeń poza planowych, w tym także ze środków przekazanych przez inne jednostki.

3. Powołana na wstępie uchwała Nr 144 Rady Ministrów nie zmniejsza zakresu osobowego funduszu płac, dokonuje tylko przemieszczeń między planowanym i poza planowanym osobowym funduszem płac, wobec czego z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne nie zostały wyłączone żadne składniki wynagrodzeń zaliczanych do tego funduszu.