Wprowadzenie w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym regulaminu korzystania z pojazdów służbowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2007.2.53

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lipca 2007 r.

DECYZJA Nr 19/07
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 9 lipca 2007 r.
w sprawie wprowadzenia w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym regulaminu korzystania z pojazdów służbowych

Na podstawie § 1 statutu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 32 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu (M. P. Nr 21, poz. 244), postanawia się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym regulamin korzystania z pojazdów służbowych pozostających w dyspozycji funkcjonariuszy i pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego stanowiący załącznik do niniejszej decyzji.
§  2.
Zobowiązuje się dyrektorów jednostek organizacyjnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego do zapoznania podległych im funkcjonariuszy i pracowników korzystających z pojazdów służbowych, z regulaminem korzystania z pojazdów służbowych w terminie 14 dni od wejścia w życie niniejszej decyzji.
§  3.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN

KORZYSTANIA Z POJAZDÓW SŁUŻBOWYCH W CENTRALNYM BIURZE ANTYKORUPCYJNYM
§ 1.
Regulamin określa warunki korzystania z pojazdów służbowych w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, zwanym dalej "CBA", zasady ich serwisowania oraz dokumentowania korzystania z pojazdów służbowych.
§  2.
Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
1)
osobie odpowiedzialnej - należy przez to rozumieć funkcjonariusza lub pracownika CBA, któremu powierzono pojazd służbowy na podstawie protokołu przekazania;
2)
osobie korzystającej - należy przez to rozumieć funkcjonariusza lub pracownika CBA kierującego pojazdem służbowym;
3)
przejazdach prywatnych - należy przez to rozumieć przejazdy odbywające się poza godzinami pracy - z wyłączeniem przejazdów do i z pracy, w przypadku funkcjonariuszy lub pracowników CBA, którzy zawarli umowę o korzystaniu z pojazdów służbowych do jazd prywatnych;
4)
serwisowanie pojazdu służbowego - należy przez to rozumieć przeglądy techniczne wymagane w gwarancji producenta, pogwarancyjne przeglądy techniczne oraz naprawy pojazdów służbowych, w tym w ramach gwarancji producenta i powypadkowe;
5)
jednostce organizacyjnej - należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną, o której mowa w § 3 ust. 1 statutu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 32 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu.
§  3.
1.
Funkcjonariusze lub pracownicy CBA korzystają z pojazdów służbowych CBA w sposób wskazany przez producenta pojazdu z zachowaniem należytej staranności.
2.
Za racjonalne wykorzystywanie pojazdów służbowych oraz przestrzeganie zasad określonych w niniejszym regulaminie, odpowiadają dyrektorzy jednostek organizacyjnych.
§  4.
1.
Przekazywanie pojazdu służbowego odbywa się za zgodą właściwego dyrektora jednostki organizacyjnej na podstawie protokołu przekazania, którego wzór określa załącznik do regulaminu.
2.
Protokoły przekazania przechowuje się w Departamencie Logistyki CBA.
§  5.
1.
Osoba odpowiedzialna nie może udostępniać pojazdu służbowego osobom trzecim, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Osoba odpowiedzialna może udostępnić pojazd służbowy innemu funkcjonariuszowi lub pracownikowi CBA, w przypadkach gdy wymaga tego interes służby lub jest to konieczne dla zapewnienia sprawnego wykonywania obowiązków służbowych oraz na polecenie bezpośredniego przełożonego.
§  6.
1.
Osoba odpowiedzialna oraz osoba korzystająca z pojazdu służbowego zobowiązana jest do każdorazowego wypełniania karty przebiegu pojazdu.
2.
Sposób dokumentowania korzystania z pojazdów służbowych Dyrektor Departamentu Logistyki CBA przekazuje, w formie informacji, do jednostek organizacyjnych.
§  7.
1.
Osoba odpowiedzialna jest zobowiązana do:
1)
rozliczania się z karty przebiegu pojazdu służbowego;
2)
systematycznej kontroli wpisów do karty przebiegu pojazdu służbowego;
3)
dbania o stan techniczny pojazdu służbowego;
4)
utrzymania pojazdu służbowego w stanie czystości i porządku;
5)
sprawdzania, czy w pojeździe służbowym znajdują się apteczka medyczna, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, podnośnik i klucz do kół.
2.
Osoba korzystająca jest zobowiązana do:
1)
dokonywania oględzin pojazdu służbowego przed rozpoczęciem korzystania - w przypadku stwierdzenia okoliczności wpływających negatywnie na stan techniczny pojazdu i możliwości korzystania z niego, poinformowania o tym osoby odpowiedzialnej;
2)
utrzymania pojazdu służbowego w stanie czystości i porządku;
3)
parkowania pojazdu służbowego na parkingach, których ochronę zapewnia CBA lub gdy nie jest to możliwe - po poinformowaniu i uzyskaniu zgody bezpośredniego przełożonego - w miejscach bezpiecznych, w szczególności na parkingach strzeżonych, w osiedlach zamkniętych, garażach lub na ogrodzonych posesjach prywatnych, w celu zapewnienia maksymalnej ochrony przed dostępem niepowołanych osób.
§  8.
1.
Wykorzystywanie pojazdu służbowego do przejazdów prywatnych odbywa się odpłatnie na podstawie umowy.
2.
W przypadku wykorzystania pojazdu służbowego do celów prywatnych, niezgodnie z postanowieniami umowy, o której mowa w ust. 1, lub bez jej zawarcia ustala się kwotę 0,7846 zł za każdy przejechany kilometr.
3.
W przypadku wykorzystania pojazdu służbowego do celów prywatnych, niezgodnie z postanowieniami umowy, o której mowa w ust. 1, lub bez jej zawarcia, Departament Finansów CBA wystawia na osobę odpowiedzialną notę obciążeniową opiewającą na wskazaną przez Dyrektora Departamentu Logistyki CBA kwotę.
4.
Osoba wykorzystująca pojazd zobowiązana jest do wpłaty kwoty, o której mowa w ust. 3, w kasie CBA w terminie 14 dni od dnia otrzymania noty obciążeniowej.
§  9.
Wyjazd pojazdu służbowego poza granicę państwa wymaga zgody Szefa CBA.
§  10.
1.
W przypadku awarii pojazdu służbowego osoba korzystająca niezwłocznie powiadamia bezpośredniego przełożonego oraz Departament Logistyki CBA.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, osoba korzystająca potwierdza w formie pisemnej w Departamencie Logistyki CBA, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia.
§  11.
1.
W przypadku kolizji pojazdu służbowego osoba korzystająca lub pasażer, niezwłocznie powiadamia:
1)
organy zobowiązane do rejestracji zdarzenia - w przypadkach wskazanych w przepisach odrębnych;
2)
właściwego bezpośredniego przełożonego, który - w przypadku braku obowiązku stosowania pkt 1 - podejmuje decyzję o powiadomieniu o zdarzeniu właściwą jednostkę Policji albo o odebraniu lub złożeniu oświadczenia od innego jej uczestnika w celu udokumentowania kolizji, jako zdarzenia ubezpieczeniowego albo o niepodejmowaniu tych czynności, a następnie powiadamia o zdarzeniu Departament Logistyki CBA.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, osoba korzystająca potwierdza niezwłocznie w formie pisemnej, podając przyczyny, przebieg i skutki kolizji pojazdu służbowego.
§  12.
1.
W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w § 11, właściwy bezpośredni przełożony wszczyna postępowanie wyjaśniające, mające na celu ustalenie przyczyn kolizji pojazdu służbowego i ustalenie stopnia zawinienia osoby korzystającej.
2.
W toku postępowania wyjaśniającego bezpośredni przełożony dąży do szczegółowego wyjaśnienia sprawy i ustalenia, czy został popełniony czyn stanowiący naruszenie obowiązków służbowych. W tym celu może odebrać wyjaśnienia od osoby korzystającej i innych uczestników zdarzenia.
3.
Jeżeli zgromadzone w trakcie postępowania wyjaśniającego materiały uzasadniają przypuszczenie naruszenia obowiązków służbowych, bezpośredni przełożony niezwłocznie przekazuje je przełożonemu dyscyplinarnemu osoby korzystającej.
4.
W przypadku, gdy osoba korzystająca została przez właściwe organy uznana winną spowodowania kolizji, postępowania wyjaśniającego nie przeprowadza się, a zgromadzone materiały przekazuje się przełożonemu dyscyplinarnemu osoby korzystającej.
§  13.
Inne szkody w pojazdach służbowych odpowiednio osoby odpowiedzialne lub osoby korzystające zgłaszają, za pośrednictwem dyrektora jednostki organizacyjnej, do Departamentu Logistyki CBA.
§  14.
1.
Serwisowanie pojazdu służbowego odbywa się wyłącznie za zgodą i w miejscu wskazanym przez Dyrektora Departamentu Logistyki CBA lub osobę przez niego upoważnioną.
2.
Serwisowanie pojazdów służbowych odbywa się w:
1)
autoryzowanej przez producenta pojazdu służbowego stacji obsługi - w przypadku:
a)
przeglądów technicznych wymaganych w gwarancji producenta,
b)
przeglądów technicznych pogwarancyjnych - w przypadku pojazdów do szóstego roku od daty pierwszej rejestracji,
c)
napraw wynikających z obsługi w okresie gwarancyjnym,
d)
napraw wynikających ze zdarzeń ubezpieczeniowych,
e)
innych napraw - na polecenie Dyrektora Departamentu Logistyki CBA;
2)
stacji obsługi nieposiadającej autoryzacji producenta pojazdu służbowego - w pozostałych przypadkach.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 lit. d, upoważniony funkcjonariusz lub pracownik CBA wnioskuje o rozliczenie naprawy pomiędzy zakładem ubezpieczeń a stacją obsługi w formie bezgotówkowej.
§  15.
Wykaz miejsc i sposobów tankowania pojazdów służbowych Dyrektor Departamentu Logistyki CBA przekazuje, w formie informacji, do jednostek organizacyjnych.
§  16.
W pojazdach służbowych, w tym w ich wyposażeniu, nie wolno dokonywać żadnych poprawek lub zmian bez zgody właściwego dyrektora jednostki organizacyjnej. W przypadku, gdyby zmiana lub modernizacja miała wpływ na obowiązki producenta pojazdu służbowego wynikające z udzielonej przez niego gwarancji, fakt ich dokonania dyrektor właściwej jednostki organizacyjnej zgłasza do Dyrektora Departamentu Logistyki CBA.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

AKCEPTUJĘ

............................

(podpis dyrektora jednostki

organizacyjnej CBA)

PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA POJAZDU SŁUŻBOWEGO

1. Numer rejestracyjny: ......................................

2. Marka, model: .............................................

3. Stan licznika przy przekazaniu: ...........................

4. Ilość paliwa: .............................................

5. Data przekazania ..........................................

6. Osoba zdająca .............................................

7. Osoba odpowiedzialna:

- imię i nazwisko: ........................................

- jednostka organizacyjna: ................................

- stanowisko: .............................................

- telefon służbowy: .......................................

8. Uwagi:

...........................................................

...........................................................

..................... ............................

podpis osoby zdającej podpis osoby odpowiedzialnej