Wprowadzenie regulaminu wynagradzania pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2016.6

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 kwietnia 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 6/16
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 5 kwietnia 2016 r.
w sprawie wprowadzenia regulaminu wynagradzania pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1411, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Przepisy zarządzenia stosuje się do pracowników zatrudnionych w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, zwanych dalej "pracownikami".
§  2. 
Pracownika zapoznaje się z regulaminem wynagradzania przez dopuszczeniem go do pracy. Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z regulaminem włącza się do jego akt osobowych.
§  3. 
1. 
Miesięczne wynagrodzenie pracownika ustala Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA".
2. 
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku za wysługę lat.
3. 
Wysokość miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego określa załącznik do zarządzenia.
4. 
Dodatek za wysługę lat przysługuje w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy następny rok pracy, do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 20 i więcej latach pracy.
5. 
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
6. 
W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wysługę lat wlicza się jeden z tych okresów.
7.  1
 Dodatek za wysługę lat przysługuje za dni, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie albo zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
§  4. 
1. 
Pracownikowi może zostać przyznana premia.
2. 
Premia ma charakter uznaniowy.
3. 
Wysokość premii nie może przekraczać 30% wynagrodzenia zasadniczego i jest warunkowana:
1)
charakterem, stopniem złożoności i trudności wykonywanych zadań;
2)
efektywnością i jakością wykonywanych zadań;
3)
terminowością wykonywania zadań wynikających z zakresu obowiązków i dodatkowych zadań powierzonych przez przełożonego;
4)
należytym przestrzeganiem zasad porządku i dyscypliny pracy, zasad współżycia społecznego w miejscu pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy i przepisów przeciwpożarowych;
5)
należytą dbałością o mienie i dobre imię pracodawcy.
4. 
Wysokość przyznawanej premii ustala się na okres do 6 miesięcy, w terminach:
1)
od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca danego roku;
2)
od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia danego roku.
4a.  2
 W przypadku, gdy w kolejnym okresie premiowym wysokość premii nie uległa zmianie, odstępuje się od wymogu pisemnego ustalenia wysokości premii i przedstawienia jej pracownikowi, a pracownik otrzymuje premię w wysokości dotychczas ustalonej.
5. 
Premia może być niezależnie od okresu, na który ją przyznano podwyższona albo obniżona, jeżeli ulegną zmianie warunki, które stanowiły podstawę do ustalenia jej wysokości. Obniżenie wysokości premii może nastąpić również w przypadku nieprzestrzegania regulaminu pracy, dyscypliny i ustalonego porządku pracy, naruszenia zasad współżycia społecznego w miejscu pracy, umyślnego wyrządzenia szkody w mieniu pracodawcy, naruszenia przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz niepodjęcia pracy bez usprawiedliwienia.
6.  3
 Do premii ustalonej na podstawie przepisu ust. 5 przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio.
7. 
Zmianę wysokości premii przedstawia się pracownikowi na piśmie z podaniem jej przyczyny.
8.  4
 Przepis § 3 ust. 7 stosuje się odpowiednio.
§  4a.  5
1. 
Pracownikowi można przyznać na czas wykonywania zadań o szczególnym znaczeniu dla pracodawcy dodatek specjalny.
2. 
Dodatek specjalny ma charakter uznaniowy, a jego wysokość nie może przekraczać 30% wynagrodzenia zasadniczego.
3. 
Przepis § 3 ust. 7 stosuje się odpowiednio.
§  4b.  6
 Pracownikowi, o ile jest to uzasadnione jego trudną sytuacją życiową, rodzinną lub materialną, zdarzeniem losowym powodującym obniżenie jego poziomu życia, długotrwałą chorobą jego lub członka jego rodziny albo innymi podobnymi okolicznościami, można przyznać bezzwrotną pomoc finansową.
§  5. 
1. 
Pracownikowi przysługuje także:
1)
dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej;
2)
dodatkowe wynagrodzenie roczne

- w wysokości i na zasadach określonych w przepisach odrębnych.

§  6. 
W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia może być tworzony fundusz nagród z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, pozostający w dyspozycji pracodawcy.
§  7. 
1. 
Pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości:
1)
75% miesięcznego wynagrodzenia - po 20 latach pracy;
2)
100% miesięcznego wynagrodzenia - po 25 latach pracy;
3)
150% miesięcznego wynagrodzenia - po 30 latach pracy;
4)
200% miesięcznego wynagrodzenia - po 35 latach pracy;
5)
300% miesięcznego wynagrodzenia - po 40 latach pracy;
6)
400% miesięcznego wynagrodzenia - po 45 latach pracy.
2. 
Do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3. 
W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów.
4. 
Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody.
5. 
Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu do niej prawa przez pracownika.
6. 
Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody, będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej. Nagrodę jubileuszową oblicza się zgodnie z przepisami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
7. 
W przypadku ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
8.  7
 Pracownikowi, który w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, okresów niepodlegających dotychczas wliczeniu, ma okres dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody jubileuszowej wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej - różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
9.  8
 Przepis ust. 8 ma odpowiednie zastosowanie, jeżeli w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody jubileuszowej, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w razie gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
§  8. 
1. 
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy albo emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości:
1)
dwumiesięcznego wynagrodzenia - po przepracowaniu 10 lat;
2)
trzymiesięcznego wynagrodzenia - po przepracowaniu 15 lat;
3)
sześciomiesięcznego wynagrodzenia - po przepracowaniu 20 lat.
2. 
Przy ustalaniu okresów uprawniających do jednorazowej odprawy pieniężnej stosuje się przepisy obowiązujące przy ustalaniu okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat.
3. 
Jednorazową odprawę pieniężną oblicza się zgodnie z przepisami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
4. 
Pracownik, który otrzymał jednorazową odprawę pieniężną, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
§  9. 
Wynagrodzenie za pracę i premię wypłaca się z dołu do 27 dnia każdego miesiąca.
§  10. 
1. 
Wypłaty wynagrodzenia dokonuje w siedzibie CBA albo, po uzyskaniu pisemnej zgody pracownika, przelewem na rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
2. 
Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się do rąk własnych pracownika, osoby przez niego upoważnionej, a w przypadku przemijającej przeszkody uniemożliwiającej osobisty odbiór - do rąk małżonka.
§  11. 
Miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego określone w załączniku do zarządzenia mają zastosowanie do wynagrodzeń należnych od dnia 1 stycznia 2016 r.
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 9  

Miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Lp.StanowiskoStawka wynagrodzenia zasadniczego w złotych
1.Dyrektor biura9150-10700
2.Zastępca dyrektora biura8500-10050
3.Doradca Szefa8050-10700
4.Główny ekspert8050-10700
5.Naczelnik wydziału8050-9500
6.Kierownik referatu7200-9300
7.Zastępca naczelnika wydziału7000-9100
8.Kierownik sekcji6550-8550
9.Ekspert, audytor wewnętrzny, główny księgowy, radca prawny6550-9100
10.Główny specjalista6550-8450
11.Starszy specjalista6550-7500
12.Specjalista5450-6550
13.Młodszy specjalista4500-5450
14.Pracownik techniczny4300-5150
1 § 3 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 8/16 z dnia 12 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.CBA.2016.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 kwietnia 2016 r.
2 § 4 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 10/22 z dnia 7 marca 2022 r. (Dz.Urz.CBA.2022.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 marca 2022 r.
3 § 4 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 10/22 z dnia 7 marca 2022 r. (Dz.Urz.CBA.2022.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 marca 2022 r.
4 § 4 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 8/16 z dnia 12 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.CBA.2016.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 kwietnia 2016 r.
5 § 4a dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 8/16 z dnia 12 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.CBA.2016.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 kwietnia 2016 r.
6 § 4b dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 8/16 z dnia 12 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.CBA.2016.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 kwietnia 2016 r.
7 § 7 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 5/24 z dnia 17 kwietnia 2024 r. (Dz.Urz.CBA.2024.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 kwietnia 2024 r.
8 § 7 ust. 9 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 5/24 z dnia 17 kwietnia 2024 r. (Dz.Urz.CBA.2024.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 kwietnia 2024 r.
9 Załącznik:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 7/16 z dnia 5 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.CBA.2016.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 kwietnia 2016 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 22/16 z dnia 23 sierpnia 2016 r. (Dz.Urz.CBA.2016.25) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 września 2016 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst ze wzglęgu na swoją bezprzedmiotowść.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 24/16 z dnia 12 września 2016 r. (Dz.Urz.CBA.2016.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 września 2016 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 36/22 z dnia 30 sierpnia 2022 r. (Dz.Urz.CBA.2022.37) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 sierpnia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 30/23 z dnia 2 października 2023 r. (Dz.Urz.CBA.2023.31) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 października 2023 r.