Wprowadzenie "Regulaminu sprzedaży, obrotu oraz otwierania i prowadzenia kont depozytowych bonów pieniężnych Narodowego Banku Polskiego w postaci zdematerializowanej".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1996.5.11

Akt utracił moc
Wersja od: 16 grudnia 1996 r.

ZARZĄDZENIE Nr A/1/96
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 15 kwietnia 1996 r.
w sprawie wprowadzenia "Regulaminu sprzedaży, obrotu oraz otwierania i prowadzenia kont depozytowych bonów pieniężnych Narodowego Banku Polskiego w postaci zdematerializowanej".

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 1992 r. Nr 72, poz. 359, z 1993 r. Nr 6, poz. 29, Nr 28, poz. 127, Nr 134, poz. 646, z 1994 r. Nr 80, poz. 369, Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 4, poz. 18, Nr 133, poz. 654 oraz z 1996 r. Nr 10, poz. 61) oraz art. 53 ust. 2 w związku z art. 33 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 1992 r. Nr 72, poz. 360, z 1993 r. Nr 6, poz. 29, oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 2, Nr 80, poz. 369, Nr 121, poz. 591 i Nr 136, poz. 703) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa:
1)
warunki emisji bonów pieniężnych Narodowego Banku Polskiego w postaci zdematerializowanej, o których mowa w § 2,
2)
funkcjonowanie Rejestru Bonów Pieniężnych Narodowego Banku Polskiego,
3)
zasady sprzedaży i obrotu bonami pieniężnymi Narodowego Banku Polskiego oraz warunki otwierania i zasady prowadzenia przez Narodowy Bank Polski kont depozytowych tych bonów.
§  2.
1. 1
 Narodowy Bank Polski, zwany dalej "NBP", emituje bony pieniężne w postaci zdematerializowanej, o wartości nominalnej 10.000 (dziesięć tysięcy) złotych i okresach wykupu wynoszących 1 dzień oraz 7, 14, 28, 91, 182, 273 i 364 dni, liczonych od obowiązującego terminu zapłaty za bony - zwane dalej "bonami.
2.
 Bony są papierami wartościowymi na okaziciela.
§  3.
Wykup bonów następuje według ich wartości nominalnej, po upływie okresu na który zostały wyemitowane.
§  4.
Po każdej emisji NBP wystawia odcinki zbiorcze bonów o poszczególnych okresach wykupu. Odcinki te NBP przechowuje przez okres 5 lat od upływu terminu wykupu bonów danego rodzaju.
§  5.
1.
Rejestracja stanu oraz zmian stanu posiadania bonów następuje na kontach depozytowych, prowadzonych przez NBP w Rejestrze Bonów Pieniężnych Narodowego Banku Polskiego, zwanym dalej "RBP".
2.
RBP prowadzony jest w Departamencie Polityki Pieniężno-Kredytowej NBP.
3.
Konta depozytowe bonów NBP prowadzi dla:
1)
banków krajowych i oddziałów banków zagranicznych, działających w Polsce, posiadających rachunki bieżące w Departamencie Rachunków Banków NBP - z podziałem na portfel własny tych podmiotów i portfel ich klientów,
2)
Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
4.
Poza kontami depozytowymi, w RBP prowadzone jest także - dla NBP jako emitenta bonów - konto emisyjne, odzwierciedlające aktualny stan emisji bonów.
5.
Rejestracja bonów w RBP jest prowadzona w ujęciu ilościowym i wartościowym, według dat zapadalności bonów, w podziale na rodzaje bonów, uwzględniającym okresy ich wykupu.
§  6.
Wprowadza się "Regulamin sprzedaży, obrotu oraz otwierania i prowadzenia kont depozytowych bonów pieniężnych Narodowego Banku Polskiego w postaci zdematerializowanej", zwany dalej "Regulaminem", stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  7.
1.
Traci moc zarządzenie nr A/2/93 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 22 lipca 1993 r. w sprawie warunków emisji oraz zasad i trybu sprzedaży i wykupu bonów pieniężnych Narodowego Banku Polskiego (Dz. Urz. NBP Nr 10, poz. 17), z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Bony pieniężne NBP wyemitowane do dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia zachowują ważność i podlegają wykupowi na zasadach i w trybie określonym w zarządzeniu, o którym mowa w ust. 1.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 10 maja 1996 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK 2

REGULAMIN SPRZEDAŻY, OBROTU ORAZ OTWIERANIA I PROWADZENIA KONT DEPOZYTOWYCH BONÓW PIENIĘŻNYCH NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO W POSTACI ZDEMATERIALIZOWANEJ

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
1.  
Bony pieniężne NBP w postaci zdematerializowanej (bony) mogą być nabywane:
1)
na rynku pierwotnym przez:
a)
banki krajowe i oddziały banków zagranicznych, działające w Polsce - posiadające rachunki bieżące w Departamencie Rachunków Banków NBP, zwanym dalej "DRB", i będące, na podstawie umowy z NBP, dealerami rynku pieniężnego, zwane dalej "bankami - dealerami",
b)
Bankowy Fundusz Gwarancyjny, zwany dalej "BFG",
2)
na rynku wtórnym - przez pozostałe banki krajowe i oddziały banków zagranicznych, działające w Polsce.
2.
Bony mogą być przedmiotem obrotu pomiędzy podmiotami określonymi w ust. 1, przy zachowaniu warunków wynikających z przepisów regulujących publiczny obrót papierami wartościowymi.
§  2.
Warunkiem nabywania przez podmioty, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, bonów na rynku pierwotnym jest posiadanie przez nie konta depozytowego bonów pieniężnych NBP, o którym mowa w rozdziale 2.

Rozdział  2

Otwieranie i prowadzenie kont depozytowych bonów

§  3.
1.  
Warunkiem otwarcia i prowadzenia przez NBP konta depozytowego bonów dla podmiotów uprawnionych do jego posiadania (banki krajowe i oddziały banków zagranicznych, działające w Polsce - posiadające rachunek bieżący w DRB, oraz BFG) jest:
1)
zawarcie przez zainteresowany podmiot z NBP umowy o prowadzenie takiego konta, oraz
2)
przedłożenie w NBP dokumentów stwierdzających utworzenie danego podmiotu zgodnie z przepisami prawa i wskazujących osoby uprawnione do składania oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych. Dokumenty te mogą być składane w oryginałach, odpisach lub w formie kserokopii. Odpisy (kserokopie) nie poświadczone notarialnie podlegają sprawdzeniu przez NBP co do ich zgodności z oryginałem.
2.
Do dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny być dołączone:
1)
karta wzorów podpisów osób upoważnionych do podpisywania ofert przetargowych, zleceń zarejestrowania przez NBP operacji na bonach oraz dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku bieżącym w NBP,
2)
wykaz osób, wraz z numerami ich telefonów, upoważnionych do potwierdzania autentyczności ofert i zleceń, o których mowa w pkt 1,
3)
lista osób upoważnionych do odbierania z NBP wyciągów z konta depozytowego bonów.
3.
Dokumenty, karty wzorów podpisów oraz wykazy i listy, o których mowa odpowiednio w ust. 1 i 2, powinny być przez zainteresowane podmioty na bieżąco aktualizowane w formie pisemnej.
4.
Wzór umowy o prowadzenie przez NBP konta depozytowego bonów stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu.
5.
Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy podmiotów, które wcześniej zawarły z NBP umowę o prowadzenie konta depozytowego bonów skarbowych w Centralnym Rejestrze Bonów Skarbowych, zgodnie z przepisami zarządzenia nr A/2/95 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 14 czerwca 1995 r. w sprawie wprowadzenia "Regulaminu prowadzenia przez Narodowy Bank Polski kont depozytowych bonów skarbowych" (Dz. Urz. NBP Nr 15, poz. 34).
§  4.
Informacje o stanie kont depozytowych i o zmianach na tych kontach są objęte tajemnicą bankową i mogą być udostępniane wyłącznie ich posiadaczom oraz podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.

Rozdział  3

Rynek pierwotny

§  5.
1.  
Sprzedaż bonów następuje na przetargach, organizowanych przez NBP, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Organizatorem przetargów i adresatem ofert przetargowych jest Departament Polityki Pieniężno-Kredytowej NBP, zwany dalej "DPPK".
3.
Prezes NBP może, w szczególnych przypadkach, dopuścić sprzedaż bonów - podmiotom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 - w trybie pozaprzetargowym. Warunki takiej sprzedaży określa umowa pomiędzy NBP, a nabywcą bonów.
§  6.
1.  
Sprzedaż bonów następuje z dyskontem, co oznacza, że nabywca bonu płaci za niego cenę wynikająca z przyjętej oferty zakupu bonu, natomiast po upływie okresu, na który bon został wyemitowany (okres wykupu), uzyskuje jego pełną wartość nominalną.
2.
Umowa sprzedaży bonów zostaje zawarta z chwilą przyjęcia oferty przez NBP.
3.
Sprzedaż bonów na przetargach następuje wyłącznie do portfela własnego banku-dealera lub BFG.
§  7.
1.
O terminach i warunkach przetargów NBP informuje podmioty uprawnione do nabywania bonów na przetargach - za pomocą bankowych systemów informacyjnych.
2.
Podana w informacji o przetargu wartość nominalna zaoferowanych do sprzedaży bonów ma charakter orientacyjny i w toku przetargu może ulec zmianie, przy czym NBP może nie przyjąć całości lub części zgłoszonych ofert, bez podawania przyczyn.
§  8.
1.
Podmioty uprawnione do bezpośredniego nabywania bonów od NBP, zainteresowane ich zakupem, zwane dalej "oferentami", przystępując do przetargu powinny w szczególności:
1)
podać numer swojego konta depozytowego bonów w Rejestrze Bonów Pieniężnych Narodowego Banku Polskiego (RBP),
2)
określić rodzaj oraz wartość nominalną bonów, składających się na ofertę zakupu,
3)
określić cenę, z dokładnością do jednego grosza, jaką zobowiązują się zapłacić za każdy bon,
4)
upoważnić NBP do obciążenia, w dniu stanowiącym termin zapłaty za bony, ich rachunku bieżącego w NBP kwotą odpowiadającą cenie zakupu bonów, oraz - w razie braku w tym dniu na rachunku wystarczającej kwoty środków - do obciążenia tego rachunku kwotą dodatkowego kosztu nabycia bonów, o którym mowa w § 13 ust. 1.
2.
Informacje, dane i upoważnienia, o których mowa w ust. 1, należy zawrzeć w "Ofercie przetargowej na zakup bonów pieniężnych Narodowego Banku Polskiego w postaci zdematerializowanej", zwanej dalej "ofertą", której wzór stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu. Formularze ofert są dostępne w oddziałach okręgowych NBP bądź w DPPK.
3.
Liczba składanych ofert nie podlega ograniczeniu.
4.
Łączna wartość nominalna ofert z daną ceną przetargowa nie może być - dla każdego rodzaju bonów - mniejsza niż 1.000.000 (jeden milion) złotych.
§  9.
Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest otrzymanie przez NBP od oferenta prawidłowo wypełnionych formularzy ofert, nadesłanych telefaksem nie później niż do upływu terminu, określonego w informacji o warunkach danego przetargu.
§  10.
1.  
Kryterium wyboru przez NBP ofert stanowi wysokość zadeklarowanej przez oferenta ceny zakupu bonów.
2.
Oferty z ceną wyższą od najniższej zaakceptowanej ceny przetargowej zostają przyjęte w całości.
3.
Oferty z ceną równą najniższej zaakceptowanej cenie przetargowej mogą być przyjęte w całości bądź w części (redukcja ofert); w tym ostatnim przypadku przyjęte zostają oferty o wartości nominalnej ustalonej w stopniu proporcjonalnym do łącznej wartości zgłoszonych po tej cenie ofert zakupu bonów.
§  11.
O wynikach przetargu NBP informuje oferentów - za pomocą bankowych systemów informacyjnych - w dniu przetargu. W tym samym terminie NBP przesyła każdemu z oferentów pisemne zawiadomienie o przyjęciu lub odrzuceniu jego oferty.
§  12.
1.  
Zapłaty za zakupione na przetargu bony dokonuje się w dniu przetargu, do godz. 17.00.
2.
Zapłata za bony następuje w drodze obciążenia przez NBP kwotą równą cenie zakupu bonów rachunku bieżącego odpowiednio:
1)
banku - dealera, prowadzonego przez DRB,
2)
BFG, prowadzonego przez Główny Oddział Walutowo-Dewizowy w Warszawie, zwany dalej "GOWD".

Obciążenia tego NBP dokonuje na podstawie wystawionego przez siebie zlecenia płatniczego, zgodnie z upoważnieniem zawartym w ofercie przetargowej.

Zlecenie płatnicze wystawia i przekazuje - odpowiednio do DRB bądź GOWD - DPPK.

§  13.
1.  
Niedotrzymanie przez nabywcę bonów obowiązującego terminu zapłaty za bony powoduje zwiększenie ceny ich zakupu o dodatkowy koszt nabycia bonów - według następującego wzoru:

2,0 x l n

D = ____________x_____________x C, gdzie:

100 365

D - dodatkowy koszt nabycia bonu,

l - wysokość oprocentowania kredytu lombardowego,

n - liczba dni, jakie upłynęły od obowiązującego terminu zapłaty,

C - cena zakupu bonów wynikająca z przyjętej oferty.

Uwaga: wyrażenie "n/365" wyliczane jest z dokładnością do ośmiu miejsc znaczących.

2.
Bony nabyte z opóźnieniem podlegają wykupowi przez NBP w tym samym terminie, co bony zakupione terminowo.
3.
Opóźnienie w zapłacie za bony nie może przekraczać 7 dni. Niedokonanie przez nabywcę zapłaty za bony w tym terminie, w kwocie uwzględniającej także dodatkowy koszt nabycia bonów, traktuje się jako odstąpienie przez niego od przetargu. W takim przypadku podmiot ten może zostać wykluczony przez NBP z udziału w następnych przetargach przez okres do 1 roku.
§  14.
Dokonanie zapłaty za bony jest warunkiem ich zarejestrowania na odpowiednich kontach depozytowych bonów w RBP.

Rozdział  4

Rynek wtórny

§  15.
1.  
W przypadku transakcji kupna/sprzedaży bonów, dokonanych pomiędzy poszczególnymi podmiotami, posiadającymi konto depozytowe bonów w RBP, podmioty te przesyłają do DPPK zlecenia ich zarejestrowania w RBP, sporządzone odpowiednio według wzorów stanowiących załączniki nr 3 i 4 do Regulaminu.
2.
Zlecenia, o których mowa w ust. 1, powinny być nadsyłane:
1)
w dniu realizacji transakcji (dniu płatności) - w godzinach:
a)
8.00 - 17.00 - jeżeli stronami transakcji są banki krajowe i oddziały banków zagranicznych, działające w Polsce,
b)
8.00 - 14.00 - jeżeli jedną ze stron transakcji jest BFG,
2)
w dniu operacyjnym poprzedzającym dzień realizacji transakcji - w godzinach 8.00 - 19.00.
3.
Nie podlegają zarejestrowaniu w RBP transakcje, których data realizacji przypada na dzień poprzedzający termin wykupu bonów, będących przedmiotem tych transakcji, bądź pokrywa się lub wykracza poza termin wykupu.
4.
Podmioty, będące stroną transakcji kupującą bony, powinny - wraz ze zleceniem zarejestrowania transakcji - przekazać do DPPK wystawione przez siebie zlecenie płatnicze, sporządzone zgodnie z warunkami umowy rachunku bankowego.
5.
Do czasu zarejestrowania transakcji następuje jej zaewidencjonowanie w RBP (rozumiane jako połączenie dwóch zgodnych co do treści zleceń: kupna oraz sprzedaży bonów na rynku wtórnym, nie powodujące jednakże żadnych zapisów na kontach depozytowych), warunkiem którego jest zgodność - pod względem formalnym i rachunkowym - otrzymanych przez DPPK od obu stron transakcji zleceń jej zarejestrowania. W razie wystąpienia niezgodności następuje zawieszenie zaewidencjonowania transakcji do czasu ich wyjaśnienia i usunięcia przez obydwie strony. Jeżeli do godziny odpowiednio 18.00 - w odniesieniu do transakcji, których stronami są banki krajowe i oddziały banków zagranicznych, działające w Polsce, lub 15.00 - w odniesieniu do transakcji, których jedną ze stron jest BFG, w dniu realizacji transakcji zaistniałe rozbieżności nie zostaną przez strony transakcji usunięte, transakcja nie zostanie zarejestrowana.
§  16.
1.  
W razie zaistnienia okoliczności powodujących odstąpienie przez zainteresowane podmioty od zamierzonej transakcji kupna/sprzedaży bonów, tj. transakcji już zaewidencjonowanej w RBP, ale jeszcze nie zarejestrowanej, strony takiej transakcji mogą wydać NBP dyspozycję odwołania jej zarejestrowania.
2.
Odwołanie zaewidencjonowanej transakcji kupna/sprzedaży bonów może nastąpić tylko na podstawie zgodnych wniosków każdej z zainteresowanych stron, sporządzonych według wzoru stanowiącego odpowiednio załącznik nr 5 i 6 do Regulaminu, przesłanych do DPPK przed dniem realizacji transakcji.
§  17.
W przypadku zgodności informacji zawartych w przesłanych do DPPK zleceniach zarejestrowania transakcji kupna/sprzedaży bonów i zleceniu płatniczym oraz po sprawdzeniu, czy podmiot sprzedający bony jest w ich posiadaniu i czy nie są one zablokowane, następuje - w dniu realizacji transakcji - ich blokowanie na koncie depozytowym w RBP sprzedającego i przekazanie przez DPPK zlecenia płatniczego odpowiednio do DRB bądź GOWD, gdzie następuje jego realizacja. Po realizacji zlecenia płatniczego przez DRB bądź GOWD blokada bonów zostaje zniesiona i następuje zarejestrowanie transakcji w RBP oraz dokonanie odpowiednich zapisów na kontach depozytowych bonów zainteresowanych podmiotów.
§  18.
W przypadku innych niż wymienione w § 15 ust. 1 transakcji kupna/sprzedaży bonów, tj. transakcji pomiędzy poszczególnymi portfelami (własnym i klientów) danego banku (oddziału banku zagranicznego działającego w Polsce), posiadającego konto depozytowe bonów w RBK, bank taki przesyła do DPPK, w dniu realizacji transakcji, jedynie zlecenie przemieszczenia bonów (tj. nie przekazuje do DPPK zlecenia płatniczego), sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do Regulaminu, na podstawie którego następuje w RBP przesunięcie bonów pomiędzy portfelami tego banku.

Za dokonanie, prawidłowość i terminowość rozliczenia pieniężnego takich transakcji NBP nie ponosi odpowiedzialności.

§  19.
Przemieszczenie bonów pomiędzy poszczególnymi portfelami podmiotów, posiadających konto depozytowe bonów w RBP, nie związane z dokonaniem transakcji kupna/sprzedaży, następuje na pisemny wniosek podmiotu, na którego koncie depozytowym stan bonów ma być zmniejszony - przekazany do DPPK. Wniosek, podpisany przez upoważnione osoby, powinien zawierać informacje, określające rodzaj i liczbę bonów podlegających przemieszczeniu oraz daty ich zapadalności. Do informacji należy dołączyć fotokopie odpowiednich dokumentów (sądowych, bankowych, umów, oświadczeń woli zainteresowanych podmiotów itp.), potwierdzających zaistnienie okoliczności, stanowiących uzasadnienie wniosku o przemieszczenie bonów.
2.
Podmiot, na którego koncie depozytowym w RBP stan bonów ma być zwiększony, przekazuje do DPPK oświadczenie, w którym wyraża zgodę na zarejestrowanie bonów na jego koncie.

Rozdział  5

Blokowanie bonów

§  20.
1.  
Podmiot posiadający konto depozytowe w RBP może, z zastrzeżeniem ust. 2, zlecić NBP dokonanie blokady całości bądź części bonów zarejestrowanych na tym koncie, przekazując w tym celu do DPPK zlecenie zablokowania bonów, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do Regulaminu.
2.
Blokada może dotyczyć wyłącznie bonów znajdujących się w portfelu własnym danego podmiotu.
3.
Termin zakończenia blokady nie może przypadać później niż w dniu poprzedzającym termin wykupu bonów objętych blokadą.
4.
Zlecenia zablokowania bonów powinny być nadsyłane do DPPK w godzinach 8.00 - 19.00 dnia operacyjnego.
§  21.
1.  
Zniesienie blokady bonów następuje na podstawie przekazanego do DPPK - przez podmiot, który ją ustanowił - zlecenia, sporządzonego według wzoru stanowiącego załącznik nr 9 do Regulaminu.
2.
Zlecenia zniesienia blokady bonów powinny być nadsyłane do DPPK w terminie określonym w § 20 ust. 4.

Rozdział  6

Wykup bonów

§  22.
1.  
W dniu poprzedzającym termin wykupu bonów poszczególnego rodzaju DPPK określa, zgodnie ze stanem kont depozytowych w tym dniu, wielkość środków pieniężnych należnych z tytułu wykupu bonów.
2.
Wykup bonów następuje w drodze uznania rachunków bieżących zainteresowanych podmiotów odpowiednio w DRB bądź w GOWD kwotą odpowiadającą wartości nominalnej bonów przypadających do wykupu.
3.
Wraz z wykupem bonów następuje ich umorzenie.
§  23.
Bony zablokowane, których blokada nie została do dnia poprzedzającego termin ich wykupu zniesiona, podlegają w tym dniu automatycznemu odblokowaniu, a środki pieniężne z tytułu ich wykupu zostają - w dniu wykupu - przekazane na rachunki bieżące w NBP podmiotów, na kontach depozytowych których były zablokowane.

Rozdział  7

Postanowienia końcowe

§  24.
1.  
Podmiot posiadający konto depozytowe w RBP zobowiązany jest przekazywać NBP - na jego żądanie - dane liczbowe i opisowe oraz udzielać mu informacji, dotyczących stanu i obrotów bonami (w przypadku banków oraz oddziałów banków zagranicznych działających w Polsce - w ramach portfela własnego i portfela klientów), związanych z prowadzeniem przez NBP rejestru bonów.
2.
NBP zastrzega sobie prawo sprawdzania zgodności informacji i danych, o których mowa w ust. 1, z danymi wynikającymi z prowadzonej przez dany podmiot ewidencji - m.in. w drodze inspekcji w jego siedzibie.
§  25.
1.  
Banki (oddziały banków zagranicznych działające w Polsce) prowadzące dla swoich klientów indywidualne konta depozytowe bonów zobowiązane są czynić to w sposób zapewniający zgodność dokonywanych na tych kontach zapisów ze stanem bonów w portfelach własnych i portfelach ich klientów, uwidocznionym na kontach depozytowych banków w RBP.
2.
Prowadzenie przez zainteresowane banki (oddziały banków zagranicznych działające w Polsce) indywidualnych kont depozytowych bonów powinno następować na zasadach i w trybie regulaminu bądź umowy pomiędzy bankiem a klientem.
§  26.
1.  
Za czynności podejmowane przez bank (oddział banku zagranicznego działający w Polsce), posiadający konto depozytowe w RBP, w imieniu jego klienta i na jego rzecz odpowiedzialność ponosi tenże bank. Dotyczy to w szczególności obowiązków związanych z rozliczaniem przez bank transakcji kupna/sprzedaży bonów na rynku wtórnym, dokonywanych w imieniu klientów banku i na ich rzecz.
2.
NBP nie ponosi odpowiedzialności wobec klientów banków posiadających konto depozytowe w RBP za czynności dokonywane przez te banki w imieniu i na rzecz ich klientów.
§  27.
1.  
Składanie przez banki - dealerów lub BFG ofert zakupu bonów oraz przekazywanie NBP przez te i inne zainteresowane podmioty zleceń i wniosków dotyczących wszelkiego rodzaju operacji na bonach następuje w drodze telefaksowej. W ten sam sposób NBP zawiadamia banki - dealerów lub BFG o przyjęciu bądź odrzuceniu ich oferty zakupu bonów.
2.
Dokumenty w postaci faksu traktuje się, w razie zaistnienia kwestii spornych co do ich treści, jako oryginały.

ZAŁĄCZNIK Nr 1 do Regulaminu

UMOWA O PROWADZENIE KONTA DEPOZYTOWEGO W REJESTRZE BONÓW PIENIĘŻNYCH NBP

zawarta w dniu ................... w Warszawie pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim, zwanym dalej "NBP", reprezentowany przez:

1) ..................................................................

2) ..................................................................

a

......................................................................

zwanym dalej "Bankiem" /"BFG",*) reprezentowanym przez:

1) ..................................................................

2) ..................................................................

Strony umowy ustalają, co następuje:

§  1.
NBP zobowiązuje się do otwarcia i prowadzenia w Rejestrze Bonów Pieniężnych NBP, zwanym dalej "RBP", konta depozytowego zdematerializowanych bonów pieniężnych NBP, zwanych dalej "bonami", posiadanych przez Bank lub jego klientów**) - na warunkach określonych w "Regulaminie sprzedaży, obrotu oraz otwierania i prowadzenia kont depozytowych bonów pieniężnych Narodowego Banku Polskiego w postaci zdematerializowanej", stanowiącym załącznik do zarządzenia nr A/1/96 Prezesa NBP z dnia 15 kwietnia 1996 r., zwanym dalej "Regulaminem", oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i niniejszą umową.
§  2.
1.  
Bank stwierdza, że zapoznał się z treścią Regulaminu oraz zobowiązuje się do przestrzegania postanowień w nim zawartych.
2.
NBP zobowiązuje się dostarczyć Regulamin Bankowi nie później niż w dniu podpisania niniejszej umowy.
§  3.
Z dniem wejścia w życie umowy Bank otrzymuje numer konta depozytowego w RBP, co uprawnia go, z tą datą, do dokonywania operacji na bonach.
§  4.
Za otwarcie i prowadzenie dla Banku konta depozytowego w RBP NBP pobiera opłaty, wysokość których określają odrębne przepisy.
§  5.
1.  
Po każdej zmianie stanu bonów na koncie depozytowym Banku w RBP, NBP sporządza i przesyła Bankowi wyciąg z tego konta, zawierający:
1)
nazwę Banku,
2)
numer konta depozytowego Banku w RBP,
3)
datę realizacji operacji,
4)
stan konta na początek dnia,
5)
zestawienie operacji zrealizowanych w danym dniu operacyjnym,
6)
stan konta na koniec dnia.
2.
Do wyciągu NBP dołącza informację o stanie bonów zablokowanych.
§  6.
1.  
Wyciąg i informację, o których mowa w § 5, NBP przesyła Bankowi listem zwykłym w następnym dniu roboczym po dniu jego sporządzenia.
2.
Na pisemne zlecenie Banku, podpisane przez osoby upoważnione do występowania w jego imieniu (występujące w karcie wzorów podpisów), wyciąg może być odbierany z NBP przez upoważnioną do tego osobę. Bank, w dniu podpisania niniejszej umowy, przekaże NBP (Departamentowi Polityki Pieniężno-Kredytowej) listę osób upoważnionych do odbioru wyciągów.
§  7.
Sporządzanie i udostępnianie przez NBP Bankowi wyciągu z konta depozytowego następuje nieodpłatnie, z wyjątkiem przypadku, gdy wyciąg przekazywany jest przez NBP Bankowi - na jego życzenie - drogą telekomunikacyjną. Wysokość pobieranych przez NBP z tego tytułu opłat regulują odrębne przepisy.
§  8.
1.  
W razie stwierdzenia przez Bank niezgodności pomiędzy danymi zawartymi w wyciągu a stanem wynikającym z jego ewidencji, powinien on zgłosić tę niezgodność NBP, nie później niż w terminie 7 dni od daty otrzymania wyciągu.
2.
Na żądanie NBP Bank przedstawia dokumenty oraz informacje dotyczące powstałej niezgodności. NBP obowiązany jest zbadać zaistniałą niezgodność i, w razie stwierdzenia błędu, dokonać jego sprostowania niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od otrzymania zgłoszenia i wystąpieniu niezgodności. O sposobie i terminie sprostowania błędu NBP zawiadamia niezwłocznie Bank.
3.
Za skutki niezgłoszenia przez Bank, w terminie określonym w ust. 1, niezgodności stanu bonów. NBP nie ponosi odpowiedzialności.
§  9.
W razie stwierdzenia przez NBP niezgodności pomiędzy stanem bonów wynikającym z RBP i z ewidencji Banku, Bank zobowiązany jest do niezwłocznego wyjaśnienia tej niezgodności i dokonania odpowiedniej korekty w swojej ewidencji.
§  10.
1.  
Umowa może zostać rozwiązana przez każdą ze stron, z jednomiesięcznym jej wypowiedzeniem, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W razie stwierdzenia rażącego naruszenia przez Bank postanowień Regulaminu, NBP zastrzega sobie prawo do okresowego zawieszenia prowadzenia na rzecz Banku konta depozytowego bonów, bądź do wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym.
§  11.
Umowa wchodzi w życie z dniem .....................................
§  12.
Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

.......................................................... ..................................................................

Bank/Bankowy Fundusz Gwarancyjny Narodowy Bank Polski

(stempel firmowy i podpisy) (stempel firmowy i podpisy)

_____________________

*) - w przypadku umowy zawieranej z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym

**) - sformułowanie "lub jego klientów" odnosi się wyłącznie do umów zawieranych pomiędzy NBP a bonami.

ZAŁĄCZNIK Nr 2 do Regulaminu 3

........................... ....................

Stempel firmowy oferenta miejscowość i data

NARODOWY BANK POLSKI

Departament Polityki

Pieniężno-Kredytowej

00-919 Warszawa,

ul. Świętokrzyska 11/21

[......................] [..........................]

nr obciążonego rachunku nr konta depozytowego

bieżącego w NBP w Rejestrze Bonów

Pieniężnych NBP, na które

nabywane są bony

OFERTA PRZETARGOWA NA ZAKUP BONÓW PIENIĘŻNYCH NBP

W POSTACI ZDEMATERIALIZOWANEJ

z .......... dniowym okresem wykupu

W nawiązaniu do ogłoszenia Narodowego Banku Polskiego,

dotyczącego przetargowej sprzedaży, w dniu ............. bonów

pieniężnych NBP zgłaszamy ofertę zakupu ......................

sztuk bonów po następujących cenach:

Lp.Liczba sztukCena za 10.000 zł wartości nominalnej bonuCena za 10.000 zł wartości nominalnej bonuKwota według wartości nominalnej w złotych (kol. 2 x 10.000)Koszt zakupu bonów w złotych (kol. 3 x kol. 5)/10.000
cyfrowosłownie
123456
Razemxx

Łączna wartość nominalna bonów-słownie złotych ...............

Łączny koszt zakupu bonów-słownie złotych ....................

Upoważniamy NBP do obciążenia w dniu .......... naszego

rachunku bieżącego w Departamencie Rachunków Banków NBP/Głównym

Oddziale Walutowo-Dewizowym w warszawie*), wskazanego wyżej,

kwotą odpowiadającą cenie zakupu bonów oraz ewentualną kwotą

dodatkowego kosztu z tytułu opóźnienia w zapłacie za bony.

_______________

*) niepotrzebne skreślić

Numer telefaksu ............. .............................

Numer telefonu oraz nazwisko Stempel firmowy i podpisy

do potwierdzenia autentyczności

oferty:

.............................

ZAŁĄCZNIK Nr 3 do Regulaminu

.................... .............................

stempel firmowy miejscowość, data

WYPEŁNIA NABYWCA NARODOWY BANK POLSKI

(Bank kupujący bony do portfela Departament Polityki

własnego lub klienta bądź Pieniężno-Kredytowej

Bankowy Fundusz Gwarancyjny) 00-919 Warszawa

ul. Świętokrzyska 11/21

NABYWCA SPRZEDAWCA

(Bank sprzedający bony

z portfela własnego lub

klienta bądź Bankowy Fundusz

Gwarancyjny)

[.........................] [..........................]

nr obciążanego rachunku nr uznawanego rachunku

bieżącego w NBP bieżącego w NBP

[.........................] [..........................]

nr konta depozytowego nr konta depozytowego

w Rejestrze Bonów w Rejestrze Bonów

Pieniężnych NBP Pieniężnych NBP,

na które nabywane są bony z którego zbywane są bony

ZLECENIE ZAREJESTROWANIA TRANSAKCJI

KUPNA/SPRZEDAŻY

BONÓW PIENIĘŻNYCH NBP W POSTACI ZDEMATERIALIZOWANEJ

Rodzaj portfela, do którego nabywane są bony*)Data zapadalności

dd-mm-rr

Rodzaj bonówLiczba sztukWartość nominalna bonów w złotychCena zakupu bonów w złotych
Razem

Łączna wartość nominalna bonów-słownie złotych ...............

Łączna cena zakupu (kwota obciążenia) - słownie złotych .......

Data Realizacji transakcji [....................]

Numer zlecenia płatniczego [....................]

Numer telefaksu: ..................

Numer telefonu oraz nazwisko osoby ..........................

upoważnionej do potwierdzenia Stempel firmowy i podpisy

autentyczności zlecenia:

....................................

_________________

x) wpisać odpowiednio symbol:

WŁ (portfel własny) lub

KL (portfel klienta)

ZAŁĄCZNIK Nr 4 do Regulaminu

.................... .............................

stempel firmowy miejscowość, data

WYPEŁNIA SPRZEDAWCA NARODOWY BANK POLSKI

(Bank sprzedający bony do portfela Departament Polityki

własnego lub klienta bądź Pieniężno-Kredytowej

Bankowy Fundusz Gwarancyjny) 00-919 Warszawa

ul. Świętokrzyska 11/21

SPRZEDAWCA NABYWCA

(Bank kupujący bony

do portfela własnego lub

klienta bądź Bankowy

Fundusz Gwarancyjny)

[.........................] [..........................]

nr uznawanego rachunku nr obciążanego rachunku

bieżącego w NBP bieżącego w NBP

[.........................] [..........................]

nr konta depozytowego nr konta depozytowego

w Rejestrze Bonów w Rejestrze Bonów

Pieniężnych NBP Pieniężnych NBP,

na które zbywane są bony na które nabywane są bony

ZLECENIE ZAREJESTROWANIA TRANSAKCJI

KUPNA/SPRZEDAŻY

BONÓW PIENIĘŻNYCH NBP W POSTACI ZDEMATERIALIZOWANEJ

Rodzaj portfela, z którego zbywane są bony*)Data zapadalności

dd-mm-rr

Rodzaj bonówLiczba sztukWartość nominalna bonów w złotychCena sprzedaży bonów w złotych
Razem

Łączna wartość nominalna bonów-słownie złotych ...............

Łączna cena sprzedaży (kwota uznania) - słownie złotych

..............................................................

Data realizacji transakcji [....................]

Numer telefaksu: ..................

Numer telefonu oraz nazwisko osoby .........................

upoważnionej do potwierdzenia Stempel firmowy i podpisy

autentyczności zlecenia:

....................................

_________________

x) wpisać odpowiednio symbol:

WŁ (portfel własny) lub

KL (portfel klienta)

ZAŁĄCZNIK Nr 5 do Regulaminu

.................... .............................

stempel firmowy miejscowość, data

WYPEŁNIA SPRZEDAWCA NARODOWY BANK POLSKI

Departament Polityki

Pieniężno-Kredytowej

00-919 Warszawa

ul. Świętokrzyska 11/21

SPRZEDAWCA NABYWCA

[...........................] [...........................]

nr rachunku bieżącego w NBP, nr rachunku bieżącego w NBP,

który miał być uznany który miał być obciążony

[.........................] [..........................]

nr konta depozytowego nr konta depozytowego

w Rejestrze Bonów w Rejestrze Bonów

Pieniężnych NBP, z którego Pieniężnych NBP, na które

miały być zbyte bony miały być nabyte bony

ZLECENIE ODWOŁANIA ZAREJESTROWANIA TRANSAKCJI

KUPNA/SPRZEDAŻY

BONÓW PIENIĘŻNYCH NBP W POSTACI ZDEMATERIALIZOWANEJ

Rodzaj portfela, z którego miały być zbyte bony*)Data zapadalności dd-mm-rrRodzaj bonówLiczba sztukWartość nominalna bonów w złotychCena sprzedaży bonów w złotych
Razem

Łączna wartość nominalna bonów-słownie złotych ...............

Łączna cena sprzedaży (kwota uznania) - słownie złotych

..............................................................

Realizacja transakcji miała nastąpić w dniu [.................]

Numer telefaksu: ..................

Numer telefonu oraz nazwisko osoby .........................

upoważnionej do potwierdzenia Stempel firmowy i podpisy

autentyczności zlecenia:

....................................

_________________

x) wpisać odpowiednio symbol:

WŁ (portfel własny) lub

KL (portfel klienta)

ZAŁĄCZNIK Nr 6 do Regulaminu

.................... .............................

stempel firmowy miejscowość, data

WYPEŁNIA NABYWCA NARODOWY BANK POLSKI

Departament Polityki

Pieniężno-Kredytowej

00-919 Warszawa

ul. Świętokrzyska 11/21

NABYWCA SPRZEDAWCA

[...........................] [...........................]

nr rachunku bieżącego w NBP, nr rachunku bieżącego w NBP,

który miał być obciążony który miał być uznany

[.........................] [..........................]

nr konta depozytowego nr konta depozytowego

w Rejestrze Bonów w Rejestrze Bonów

Pieniężnych NBP, na które Pieniężnych NBP, z którego

miały być nabyte bony miały być zbyte bony

ZLECENIE ODWOŁANIA ZAREJESTROWANIA TRANSAKCJI

KUPNA/SPRZEDAŻY

BONÓW PIENIĘŻNYCH NBP W POSTACI ZDEMATERIALIZOWANEJ

Rodzaj portfela, do którego miały być nabyte bony*)Data zapadalności dd-mm-rrRodzaj bonówLiczba sztukWartość nominalna bonów w złotychCena sprzedaży bonów w złotych
Razem

Łączna wartość nominalna bonów-słownie złotych ...............

Łączna cena zakupu (kwota obciążenia) - słownie złotych

..............................................................

Realizacja transakcji miała nastąpić w dniu [.................]

Równocześnie anulujemy nasze zlecenie płatnicze nr [..........]

Numer telefaksu: ..................

Numer telefonu oraz nazwisko osoby .........................

upoważnionej do potwierdzenia Stempel firmowy i podpisy

autentyczności zlecenia:

....................................

_________________

x) wpisać odpowiednio symbol:

WŁ (portfel własny) lub

KL (portfel klienta)

ZAŁĄCZNIK Nr 7 do Regulaminu

.............................

miejscowość, data

................................

Stempel firmowy zleceniodawcy

NARODOWY BANK POLSKI

Departament Polityki

Pieniężno-Kredytowej

00-919 Warszawa

ul. Świętokrzyska 11/21

ZLECENIE PRZEMIESZCZENIA BONÓW PIENIĘŻNYCH NBP

W POSTACI ZDEMATERIALIZOWANEJ

pomiędzy portfelami posiadacza konta depozytowego w NBP

Prosimy o dokonanie przemieszczenia bonów pieniężnych NBP na naszym koncie depozytowym nr [..........] w Rejestrze Bonów Pieniężnych NBP, uwzględniającego realizację następujących transakcji:

Z

portfela*)

Do

portfela*)

Data zapadalności bonów dd-mm-rrRodzaj bonówLiczba sztukWartość nominalna bonów (w złotych)
cyfrowosłownie
Razem

Łączna wartość nominalna bonów podlegających przemieszczeniu-

słownie złotych ..............................................

Data realizacji transakcji [.................]

Numer telefaksu: ..................

Numer telefonu oraz nazwisko osoby .........................

upoważnionej do potwierdzenia Stempel firmowy i podpisy

autentyczności zlecenia:

....................................

_________________

x) wpisać odpowiednio symbol:

WŁ (portfel własny) lub

KL (portfel klienta)

ZAŁĄCZNIK Nr 8 do Regulaminu

.............................

miejscowość, data

................................

Stempel firmowy zleceniodawcy

NARODOWY BANK POLSKI

Departament Polityki

Pieniężno-Kredytowej

00-919 Warszawa

ul. Świętokrzyska 11/21

ZLECENIE ZABLOKOWANIA BONÓW PIENIĘŻNYCH NBP

W POSTACI ZDEMATERIALIZOWANEJ

Prosimy o zablokowanie- w dniu ........... na naszym koncie

depozytowym nr [..........] w Rejestrze Bonów Pieniężnych NBP, następujących transakcji:

Data zapadalności

dd-mm-rr

Rodzaj bonówLiczba sztukWartość nominalna bonów (w złotych)
cyfrowosłownie
Razem

Łączna wartość nominalna bonów podlegających zablokowaniu -

słownie złotych ..............................................

Bony zostały zablokowane na rzecz/z tytułu ...................

Numer telefaksu: ..................

Numer telefonu oraz nazwisko osoby .........................

upoważnionej do potwierdzenia Stempel firmowy i podpisy

autentyczności zlecenia:

....................................

_________________

WYPEŁNIA NBP

.............................. Warszawa, dnia ............

nazwa jednostki organizacyjnej

...........................

nazwa adresata

Potwierdzamy dokonanie blokady w/w bonów

...........................

pieczęć i podpis

ZAŁĄCZNIK Nr 9 do Regulaminu

.............................

miejscowość, data

................................

Stempel firmowy zleceniodawcy

NARODOWY BANK POLSKI

Departament Polityki

Pieniężno-Kredytowej

00-919 Warszawa

ul. Świętokrzyska 11/21

ZLECENIE ZNIESIENIA BONÓW PIENIĘŻNYCH NBP

W POSTACI ZDEMATERIALIZOWANEJ

Prosimy o zniesienie, w dniu ..........., blokady następujących bonów pieniężnych NBP - zablokowanych na koncie depozytowym tych bonów nr [..........] w Rejestrze Bonów Pieniężnych NBP:

Data zapadalności

dd-mm-rr

Rodzaj bonówLiczba sztukWartość nominalna bonów (w złotych)
cyfrowosłownie
Razem

Łączna wartość nominalna bonów objętych zleceniem -

słownie złotych ..............................................

Bony te były zablokowane na rzecz/z tytułu ...................

Numer telefaksu: ..................

Numer telefonu oraz nazwisko osoby .........................

upoważnionej do potwierdzenia Stempel firmowy i podpisy

autentyczności zlecenia:

....................................

_________________

WYPEŁNIA NBP

.............................. Warszawa, dnia ............

nazwa jednostki organizacyjnej

...........................

nazwa adresata

Potwierdzamy zniesienie blokady w/w bonów

...........................

pieczęć i podpis

1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr A/6/96 z dnia 27 listopada 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.22.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 grudnia 1996 r.
2 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) i b) zarządzenia nr A/6/96 z dnia 27 listopada 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.22.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 grudnia 1996 r.
3 Załącznik nr 2 do Regulaminu zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) zarządzenia nr A/6/96 z dnia 27 listopada 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.22.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 grudnia 1996 r.