Wprowadzenie "Regulaminu refinansowania banków kredytem lombardowym przez Narodowy Bank Polski".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.2003.18.31

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 2004 r.

UCHWAŁA Nr 42/2003
ZARZĄDU NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 3 października 2003 r.
w sprawie wprowadzenia "Regulaminu refinansowania banków kredytem lombardowym przez Narodowy Bank Polski".

Na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, Nr 126, poz. 1070, Nr 141, poz. 1178, Nr 144, poz. 1208, Nr 153, poz. 1271, Nr 169, poz. 1385 i 1387 i Nr 241, poz. 2074 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424, Nr 60, poz. 535 i Nr 65, poz. 594) uchwala się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się "Regulamin refinansowania banków kredytem lombardowym przez Narodowy Bank Polski", stanowiący załącznik do uchwały.
§  2.
Umowy o udzielanie kredytu lombardowego i o zastaw zabezpieczający ten kredyt, zawarte na podstawie uchwały, o której mowa w § 3, zachowują moc do czasu ich wygaśnięcia lub rozwiązania.
§  3.
Traci moc uchwała nr 12/2000 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 marca 2000 r. w sprawie wprowadzenia "Regulaminu refinansowania banków kredytem lombardowym przez Narodowy Bank Polski" (Dz. Urz. NBP Nr 5, poz. 8, z 2001 r. Nr 15, poz. 30 oraz z 2002 r. Nr 8, poz. 21).
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 13 października 2003 r.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN

refinansowania banków kredytem lombardowym przez Narodowy Bank Polski

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Regulamin refinansowania banków kredytem lombardowym przez Narodowy Bank Polski, zwany dalej "Regulaminem", określa:
1)
warunki udzielania bankom kredytu lombardowego oraz warunki jego wykorzystania i spłaty,
2)
zasady i tryb zabezpieczania spłaty kredytu lombardowego poprzez zastaw na prawach z papierów wartościowych.
§  2.
Użyte w Regulaminie określenia oznaczają:
1)
DOK - Departament Operacji Krajowych Centrali Narodowego Banku Polskiego, zwanego dalej "NBP",
2)
RPW - Rejestr Papierów Wartościowych prowadzony w DOK,
3)
DSP - Departament Systemu Płatniczego Centrali NBP,
4)
KDPW - Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A.,
5)
karta wzorów podpisów - złożony przez bank dokument zawierający wzory podpisów osób upoważnionych do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych,
6)
deklaracja - deklarację wykorzystania i spłaty kredytu lombardowego,
7)
papiery wartościowe - bony skarbowe oraz obligacje skarbowe,
8)
informacja dodatkowa - informację zawartą w dokumencie ewidencyjnym składanym przez bank w KDPW, na podstawie którego następuje przeniesienie obligacji skarbowych na konto papierów zastawionych lub z tego konta,
9)
zlecenie płatnicze - zlecenie płatnicze wystawione przez bank na spłatę kredytu lombardowego, w korespondencji z jego rachunkiem bieżącym,
10)
umowa - umowę o udzielanie kredytu lombardowego i o zastaw zabezpieczający ten kredyt,
11)
umowa z KDPW - umowę dotyczącą zasad i trybu ustanawiania zastawu na obligacjach, przechowywanych w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A., zawartą w dniu 27 listopada 1995 r. pomiędzy NBP a KDPW.
§  3.
1.
Kwota wykorzystanego kredytu lombardowego nie może przekroczyć 0,8 wartości nominalnej papierów wartościowych obciążonych zastawem.
2.
Kredyt lombardowy może być wykorzystany pod zastaw każdego rodzaju papierów wartościowych, tylko jeden raz w danym dniu operacyjnym.
§  4.
Do ustanawiania zastawu na prawach z papierów wartościowych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o zastawie na prawach.
§  5.
1.
Kredyt lombardowy może być udzielony bankowi, który:
1)
posiada rachunek bieżący w DSP,
2)
jest uczestnikiem RPW bądź uczestnikiem bezpośrednim KDPW,
3)
zawrze z NBP umowę, sporządzoną według wzoru stanowiącego załącznik do Regulaminu,
4)
udzieli NBP pełnomocnictw, sporządzonych według wzorów stanowiących załączniki nr 4, 5 i 6 do umowy,
5)
złoży w DOK, nie później niż w dniu zawarcia umowy, kartę wzorów podpisów, sporządzoną według wzoru i zgodnie z warunkami określonymi w załączniku nr 1 do umowy,
6)
będzie składał, łącznie z każdą deklaracją, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do umowy.
2.
W razie zaistnienia, według oceny NBP, zagrożenia dla realizacji celów przyjętych w Założeniach polityki pieniężnej, NBP może wstrzymać udzielanie bankom kredytu lombardowego lub ograniczyć jego wysokość.
3.
O wstrzymaniu udzielania kredytu lombardowego lub ograniczeniu jego wysokości w sytuacji, o której mowa w ust. 2, jak również o przywróceniu udzielania kredytu lombardowego lub odstąpieniu od ograniczenia jego wysokości NBP zawiadomi banki za pomocą bankowych systemów informacyjnych.
§  6.
Termin, na który został ustanowiony zastaw, powinien upływać najpóźniej piątego dnia roboczego:
1)
w przypadku bonów skarbowych - przed terminem wykupu przez emitenta zastawionych bonów skarbowych,
2)
w przypadku obligacji skarbowych - przed dniem ustalenia podmiotów uprawnionych do otrzymania świadczeń z tytułu wykupu przez emitenta zastawionych obligacji.
§  7.
1.
Kredyt lombardowy, z zastrzeżeniem ust. 2, bank spłaca w następnym dniu operacyjnym po dniu, w którym został udzielony.
2.
NBP może ustalić inny, niż wynikający z ust. 1, okres wykorzystania kredytu lombardowego.
3.
Warunkiem udzielenia kredytu lombardowego w danym dniu operacyjnym jest spłata uprzednio wykorzystanego kredytu.
§  8.
Kredyt lombardowy jest oprocentowany według stopy zmiennej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej i ogłaszanej w Dzienniku Urzędowym NBP.
§  9.
Kwota kredytu lombardowego nie spłaconego w terminie, o którym mowa w § 16, jest oprocentowana według stopy stanowiącej dwukrotność stopy oprocentowania kredytu lombardowego.
§  10.
1.
Odsetki od kredytu lombardowego są obliczane za dni jego wykorzystania.
2.
DSP pobiera odsetki z rachunku bieżącego banku w ostatnim dniu operacyjnym miesiąca, z zastrzeżeniem § 27 ust. 2.
3.
NBP zastrzega sobie pierwszeństwo realizacji dyspozycji własnej obciążenia rachunku bieżącego banku z tytułu należnych odsetek.
4.
Odsetki od kredytu niespłaconego w terminie, o którym mowa w § 16, są pobierane zgodnie z ust. 2.
§  11.
Bank może wykorzystywać kredyt lombardowy w danym dniu operacyjnym po złożeniu w NBP deklaracji, sporządzonej według wzorów stanowiących załączniki nr 3a lub nr 3b do umowy, wraz z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji, sporządzonym według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do umowy.
§  12.
1.
Deklarację, o której mowa w § 11, przekazywaną telefaksem, bank opatruje stemplem dziennym metalowym jako potwierdzenie daty pewnej ustanowienia zastawu.
2.
Bank składa deklarację w godzinach od 8.00 do 17.30.
§  13.
Termin spłaty kredytu lombardowego upływa w ostatnim dniu jego wykorzystania, określonym w deklaracji.
§  14.
1.
Spłaty kredytu lombardowego bank dokonuje - w kwocie i terminie określonym w deklaracji - składając zlecenie płatnicze w DSP.
2.
W zleceniu płatniczym, o którym mowa w ust. 1, w polu "Informacja dodatkowa" bank określa datę deklaracji, z której wynika termin spłaty kredytu.
§  15.
Bank składa w DSP zlecenie płatnicze, o którym mowa w § 14 ust. 1, w godzinach od 7.30 do 17.30.
§  16.
Kwota kredytu lombardowego niespłaconego w terminie staje się zadłużeniem przeterminowanym w następnym dniu operacyjnym po:
1)
upływie terminu spłaty określonego w deklaracji, lub
2)
dniu, w którym bank naruszył warunki określone w § 7 pkt 2 umowy, lub
3)
dniu określonym jako wymagalny termin spłaty kredytu lombardowego, który postawiony został w stan natychmiastowej wymagalności stosownie do § 15 umowy.
§  17.
Osoby upoważnione przez bank w karcie wzorów podpisów podpisują następujące dokumenty:
1)
umowę,
2)
pełnomocnictwa, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 4,
3)
oświadczenie o poddaniu się egzekucji,
4)
deklaracje.
§  18.
1.
Dokumenty, o których mowa w § 17 pkt 3 i 4, bank sporządza i składa w sposób przewidziany dla składania ofert i zleceń, określony w "Regulaminie prowadzenia przez Narodowy Bank Polski rachunków i kont depozytowych papierów wartościowych oraz obsługi operacji na papierach wartościowych i ich rejestracji na rachunkach i kontach depozytowych tych papierów", stanowiącym załącznik do uchwały nr 29/2003 Zarządu NBP z dnia 12 września 2003 r. (Dz. Urz. NBP Nr 15, poz. 23), z zastrzeżeniem postanowień Regulaminu.
2.
Dokumenty nadsyłane telefaksem powinny być sporządzone zgodnie z wzorem odpowiedniego załącznika do umowy i podpisane przez osoby upoważnione w karcie wzorów podpisów.
3.
Dokumenty złożone w sposób określony w ust. 1 i 2 traktowane są jako oryginały, które stanowią dla stron jedyny dowód co do treści składanego oświadczenia woli.
4.
Dokumenty nieodpowiadające warunkom określonym w ust. 1 zostaną odrzucone przez NBP.

Rozdział  2

Wykorzystanie i splata kredytu lombardowego zabezpieczonego zastawem na prawach z bonów skarbowych

§  19.
Wykorzystanie kredytu lombardowego następuje po ustanowieniu zastawu i złożeniu deklaracji, sporządzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 3a do umowy, wraz z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji.
§  20.
Okres wykorzystania kredytu lombardowego jest równy okresowi, na jaki zastaw został ustanowiony.
§  21.
Po spłacie kredytu lombardowego NBP - zgodnie z deklaracją, o której mowa w § 19 - dokonuje zwolnienia zastawionych bonów skarbowych stanowiących zabezpieczenie spłaty tego kredytu.

Rozdział  3

Wykorzystanie i spłata kredytu lombardowego zabezpieczonego zastawem na prawach z obligacji skarbowych

§  22.
1.
Zasady i tryb ustanawiania zastawu na prawach z obligacji skarbowych, rejestrowanych na kontach depozytowych i rachunkach papierów wartościowych w KDPW, określa umowa zawarta pomiędzy NBP a KDPW.
2.
NBP przekazuje bankowi kserokopię umowy z KDPW.
3.
Zlecenia dotyczące ustanawiania i zwalniania w KDPW zastawu na obligacjach skarbowych bank składa na zasadach określonych przez KDPW.
4.
W każdym zleceniu składanym w KDPW dotyczącym przeniesienia obligacji skarbowych na konto papierów zastawionych lub z konta papierów zastawionych, bank umieszcza informację dodatkową, zawierającą dane określone we wzorze stanowiącym załącznik nr 7 do umowy.
5.
Potwierdzeniem dokonania operacji na koncie papierów zastawionych banku w KDPW jest wyciąg z tego konta, stanowiący udokumentowanie zastawu. KDPW przekazuje NBP wyciąg na zasadach, w formie i terminach określonych w umowie z KDPW.
§  23.
Okres wykorzystania kredytu lombardowego nie może być dłuższy niż okres zastawu ustanowionego na obligacjach skarbowych. Bank może utrzymywać zastaw jako zabezpieczenie wierzytelności przyszłej.
§  24.
1.
Wykorzystanie kredytu lombardowego następuje po złożeniu deklaracji, sporządzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 3b do umowy, wraz z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji.
2.
Niezbędnym warunkiem wykorzystania kredytu lombardowego jest również udokumentowanie zastawu, o którym mowa w § 22 ust. 5.
§  25.
Brak udokumentowania zastawu w wysokości umożliwiającej wykorzystanie deklarowanej kwoty kredytu lombardowego, jak też niezłożenie bądź błędne wypełnienie przez bank informacji dodatkowej, o której mowa w § 22 ust. 4, stanowią podstawę do odmowy udzielenia kredytu.
§  26.
1.
Zwolnienie obligacji skarbowych zastawionych w KDPW następuje na zasadach określonych w umowie z KDPW.
2.
Niezbędnym warunkiem zwolnienia zastawionych obligacji skarbowych jest spłata kredytu lombardowego, zabezpieczonego tymi obligacjami skarbowymi.

Rozdział  4

Zaspokajanie roszczeń NBP

§  27.
1.
Jeśli bank nie spłaci w terminie zadłużenia z tytułu kredytu lombardowego lub należnych odsetek, to NBP, na podstawie pełnomocnictw, o których mowa w § 5 ust. 1 umowy, przystępuje do spełnienia świadczenia obciążonego zastawem.

W tym celu NBP:

1)
sprzedaje niezwłocznie zastawione papiery wartościowe po cenie rynkowej możliwej do uzyskania w dniu sprzedaży bądź
2)
przedstawia je do wykupu przez emitenta.
2.
Środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży bądź wykupu przez emitenta zastawionych papierów wartościowych NBP przeznacza na spłatę zadłużenia przeterminowanego wraz z należnymi odsetkami.
3.
Jeżeli środki pieniężne, o których mowa w ust. 2:
1)
nie zaspokoją w całości roszczenia, NBP postępuje zgodnie z zasadami określonymi w § 28 ust. 2,
2)
przewyższają wymagane roszczenia, NBP zwraca nadwyżkę tych środków na rachunek bieżący banku w DSP.
§  28.
1.
W razie naruszenia przez bank warunków określonych w § 7 pkt 2 umowy i braku możliwości zaspokojenia roszczeń NBP zgodnie z § 27, NBP wzywa bank do zapłaty zadłużenia przeterminowanego wraz z należnymi odsetkami w ciągu 7 dni od daty otrzymania wezwania.
2.
Jeżeli zadłużenie przeterminowane nie zostanie spłacone w terminie określonym w ust. 1, to zaspokojenie roszczeń NBP następuje w drodze postępowania egzekucyjnego, na podstawie art. 96 i 97 ustawy - Prawo bankowe oraz złożonego przez bank oświadczenia o poddaniu się egzekucji.
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Załącznik do Regulaminu

UMOWA

o udzielanie kredytu lombardowego i o zastaw zabezpieczający ten kredyt

W dniu ...................................... została zawarta

umowa, której stronami są:

Narodowy Bank Polski, zwany dalej "NBP", z siedzibą w

Warszawie ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa, w imieniu

którego działają:

1) ...........................................................

2) ...........................................................

i Bank .......................................................

(pełna nazwa Banku)

z siedzibą w .................................................

(dokładny adres)

zwany dalej "Bankiem - kredytobiorcą", w imieniu którego

działają:

1) ...........................................................

2) ..........................................................,

o następującej treści:

§  1.
NBP będzie udzielał Bankowi - kredytobiorcy kredytu refinansowego pod zastaw papierów wartościowych, zwanego dalej "kredytem lombardowym", na warunkach określonych w niniejszej umowie i w "Regulaminie refinansowania banków kredytem lombardowym przez Narodowy Bank Polski", stanowiącym załącznik do uchwały nr 42/2003 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 3 października 2003 r. (Dz. Urz. NBP Nr 18, poz. 31), zwanym dalej "Regulaminem" oraz zgodnie z przepisami prawa.
§  2.
Bank - kredytobiorca oświadcza, że:
1)
zapoznał się z treścią Regulaminu i zobowiązuje się do przestrzegania postanowień w nim zawartych,
2)
będzie przestrzegał postanowień umowy zawartej pomiędzy NBP a Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych S.A., zwanym dalej "KDPW S.A.", o której mowa w § 22 ust. 1 Regulaminu.
§  3.
1.
Bank - kredytobiorca zobowiązuje się do złożenia:
1)
karty wzorów podpisów, sporządzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do umowy,
2)
pełnomocnictw, o których mowa w § 5 umowy.
2.
NBP udziela kredytu lombardowego po złożeniu przez Bank - kredytobiorcę:
1)
deklaracji określającej kwotę i termin wykorzystania kredytu lombardowego, sporządzonej według wzoru stanowiącego załączniki nr 3a lub nr 3b do umowy,
2)
oświadczenia o poddaniu się egzekucji, sporządzonego według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do umowy.
§  4.
1.
W celu zabezpieczenia wierzytelności NBP z tytułu udzielanego kredytu lombardowego, w kwocie i w terminach określonych każdorazowo w deklaracji, Bank - kredytobiorca jako Zastawca ustanawia zastaw na rzecz NBP jako Zastawnika.
2.
Bank - kredytobiorca ustanawia na rzecz NBP a NBP przyjmuje zastaw na prawach z:
1)
bonów skarbowych, zdeponowanych na rachunku w Rejestrze Papierów Wartościowych, prowadzonym w Departamencie Operacji Krajowych Centrali NBP, zwanym dalej "RPW", w liczbie, o wartości nominalnej, o terminach wykupu oraz kodach ISIN określonych każdorazowo w deklaracji, sporządzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 3a do umowy,
2)
obligacji skarbowych, zdeponowanych na kontach depozytowych w KDPW S.A., w liczbie, o wartości nominalnej, o terminach wykupu oraz kodach ISIN określonych każdorazowo w deklaracji, sporządzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 3b do umowy.
§  5.
1.
Bank - kredytobiorca udziela NBP pełnomocnictwa do:
1)
sprzedaży w jego imieniu zastawionych:
a)
bonów skarbowych,
b)
obligacji skarbowych,

z przeznaczeniem uzyskanych środków pieniężnych na spłatę zadłużenia przeterminowanego wraz z należnymi odsetkami,

2)
przeznaczania środków pieniężnych uzyskanych z wykupu przez emitenta zastawionych bonów skarbowych i obligacji skarbowych, na spłatę zadłużenia przeterminowanego wraz z należnymi odsetkami,

a ponadto w odniesieniu do obligacji skarbowych:

3)
wystawiania w imieniu Banku - kredytobiorcy dokumentu ewidencyjnego dotyczącego przeniesienia obligacji skarbowych w związku z dokonaniem sprzedaży tych obligacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b,
4)
otrzymywania wyciągów z konta depozytowego zastawionych obligacji skarbowych w KDPW S.A.,
5)
żądania potwierdzania operacji dokonywanych na koncie papierów zastawionych.
2.
Pełnomocnictwa, o których mowa w ust. 1, Bank - kredytobiorca sporządza, z zastrzeżeniem ust. 3, w 2 egzemplarzach według wzorów stanowiących odpowiednio załączniki nr 4 i 6 do umowy oraz w 3 egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do umowy (w tym jeden egzemplarz dla KDPW S.A.).
3.
Bank - kredytobiorca nie będący bezpośrednim uczestnikiem KDPW S.A. nie składa pełnomocnictw sporządzonych według wzorów, stanowiących załączniki nr 5 i 6 do umowy.
4.
NBP - na podstawie pełnomocnictw, o których mowa w ust. 1 - nabywa prawo do zaspokojenia się z papierów wartościowych obciążonych zastawem z dniem, w którym wykorzystany kredyt lombardowy staje się zadłużeniem przeterminowanym stosownie do § 16 Regulaminu.
§  6.
Bank - kredytobiorca w dokumencie ewidencyjnym dotyczącym przeniesienia obligacji skarbowych na konto papierów zastawionych lub z konta papierów zastawionych, zobowiązany jest, zgodnie z § 22 ust. 4 Regulaminu, do umieszczenia informacji dodatkowej, której wzór stanowi załącznik nr 7 do umowy.
§  7.
Bank - kredytobiorca oświadcza, że:
1)
zastawione papiery wartościowe, wskazane każdorazowo w dokumentach określonych w § 4 ust. 2 i wynikające z nich prawa, przysługują wyłącznie jemu, pozostają w jego wyłącznej dyspozycji i nie są obciążone prawami na rzecz osób trzecich, jak również, że obrót tymi papierami nie podlega żadnym ograniczeniom,
2)
nie dokona zbycia, zwolnienia zastawu lub obciążenia praw z tych papierów przed spłatą wykorzystanego kredytu lombardowego.
§  8.
Wszelkie pożytki z zastawionych papierów wartościowych w okresie trwania zastawu przysługują Bankowi - kredytobiorcy.
§  9.
Strony ustalają, że koszty związane:
1)
z ustanowieniem zastawu,
2)
ze sprzedażą papierów wartościowych przez NBP na rynku wtórnym,
3)
z postępowaniem egzekucyjnym, o którym mowa w § 28 ust. 2 Regulaminu, ponosi Bank - kredytobiorca.
§  10.
NBP nie pobiera prowizji od udzielanego kredytu lombardowego.
§  11.
Bank - kredytobiorca oświadcza, że na żądanie NBP będzie składał:
1)
dodatkowe informacje dotyczące jego sytuacji finansowej,
2)
informacje o przewidywanych kwotach i terminach wykorzystania kredytu lombardowego.
§  12.
1.
Bank - kredytobiorca sporządza, składa i podpisuje dokumenty, o których mowa w § 17 pkt 3 i 4 Regulaminu, w sposób przewidziany dla składania ofert i zleceń, określony w "Regulaminie prowadzenia przez Narodowy Bank Polski rachunków i kont depozytowych papierów wartościowych oraz obsługi operacji na papierach wartościowych i ich rejestracji na rachunkach i kontach depozytowych tych papierów", stanowiącym załącznik do uchwały nr 29/2003 Zarządu NBP z dnia 12 września 2003 r. (Dz. Urz. NBP Nr 15, poz. 23), z zastrzeżeniem postanowień Regulaminu.
2.
Strony zobowiązują się do uznawania podpisania, o którym mowa w ust. 1, z wyłączeniem dokumentów przekazywanych drogą telefaksową, jako równoważnego odręcznym podpisom osób upoważnionych przez Bank - kredytobiorcę i wymienionych w karcie wzorów podpisów, stanowiącej załącznik nr 1 do umowy.
§  13.
1.
Umowa może zostać rozwiązana przez każdą ze stron, z siedmiodniowym jej wypowiedzeniem, z zastrzeżeniem § 14 i § 15.
2.
NBP może, w okresie wypowiedzenia, odmówić udzielania kredytu lombardowego, jeśli Bank - kredytobiorca wykorzystuje ten kredyt w celach innych niż uzupełnienie zasobów pieniężnych.
§  14.
Wymóg zachowania przez NBP siedmiodniowego okresu wypowiedzenia nie ma zastosowania, jeżeli:
1)
rachunek bieżący Banku - kredytobiorcy w Departamencie Systemu Płatniczego Centrali NBP, zwanym dalej "DSP", uległ likwidacji,
2)
działalność Banku - kredytobiorcy została zawieszona bądź został on postawiony w stan likwidacji.
§  15.
Naruszenie przez Bank - kredytobiorcę któregokolwiek warunku umowy może stanowić podstawę do bezzwłocznego jej wypowiedzenia i postawienia kredytu w stan natychmiastowej wymagalności.
§  16.
Zmiana postanowień umowy wymaga - pod rygorem nieważności - formy pisemnej.
§  17.
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
§  18.
Umowa wchodzi w życie z dniem .......... .

Za Bank - kredytobiorcę Za NBP

............................. ...........................

............................. ...........................

............................. ...........................

(stempel firmowy/majątkowy/ (stempel firmowy/majątkowy/

i podpisy) i podpisy)

Załącznik nr 1 do umowy

........................

(miejscowość, data)

.......................................

(wzór stempla firmowego/majątkowego/)

Karta wzorów podpisów

osób upoważnionych do składania oświadczeń w zakresie praw i

obowiązków majątkowych Banku w celu zawarcia umów o udzielanie

kredytu lombardowego i podpisywania dokumentów wymienionych w

§ 17 pkt 2-4 Regulaminu.

Lp.Imię i nazwiskoStanowisko służboweWzór podpisu

Wyżej wymienione osoby uprawnione są do działania w sposób

następujący:

1) jednoosobowo ..............................................

2) dwuosobowo ................................................

...............................

stempel firmowy /majątkowy/

i podpis/y Prezesa Zarządu

Banku lub członków Zarządu

Przyjęto dnia .................

(wypełnia NBP)

WARUNKI SKŁADANIA KARTY WZORÓW PODPISÓW I SPOSÓB JEJ WYPEŁNIANIA

1.
Bank - kredytobiorca składa kartę wzorów podpisów przy:
1)
zawieraniu umowy,
2)
zmianie nazwy,
3)
zmianie osób uprawnionych do podpisywania umów o kredyt lombardowy.
2.
Podpisy prezesa lub członków zarządu Banku, uwierzytelniające podpisy pozostałych osób uprawnionych, znajdujących się w karcie wzorów podpisów, o ile nie są potwierdzone przez notariusza, powinny być - przed jej złożeniem - potwierdzone przez DSP.
3.
Do karty wzorów należy załączyć i bieżąco aktualizować:
1)
kserokopię aktualnego, uwierzytelnionego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub rejestru handlowego przed wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, bądź innego dokumentu, stwierdzającego utworzenie Banku zgodnie z przepisami prawa, oraz wskazującego osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych Banku,
2)
kserokopie pełnomocnictw dla osób upoważnionych do czynności związanych z zawarciem umowy o kredyt lombardowy.
4.
Podpisy w karcie wzorów powinny być składane atramentem lub długopisem.
5.
Niewypełnioną część karty wzorów podpisów należy przekreślić.
6.
Przed zmianą karty dopuszczalne jest wykreślenie osoby/osób z uprzednio złożonej karty - na okres przejściowy - do czasu złożenia nowej karty wzorów - w drodze pisemnego zawiadomienia, w którym wskazano osoby przewidziane do wykreślenia i przyczyny zmiany w karcie. Zawiadomienie powinno być podpisane przez prezesa lub dwóch członków zarządu Banku.

Załącznik nr 2 do umowy 1

.....................

(nazwa i adres Banku)

Narodowy Bank Polski

ul. Świętokrzyska 11/21

00-919 Warszawa

OŚWIADCZENIE O PODDANIU SIĘ EGZEKUCJI

Na podstawie art. 97 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997

r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn.

zm.) oświadczamy, że poddajemy się egzekucji prowadzonej według

przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i wyrażamy zgodę na

wystawienie przez Narodowy Bank Polski bankowego tytułu

egzekucyjnego obejmującego roszczenia z tytułu umowy o

udzielanie kredytu lombardowego i o zastaw zabezpieczający ten

kredyt do kwoty zadłużenia wynoszącej ........................

złotych (słownie: ............................ złotych) wraz z

należnymi odsetkami, a także kwotami opłat i prowizji.

Narodowy Bank Polski może wystąpić o nadanie bankowemu tytułowi

egzekucyjnemu klauzuli wykonalności w terminie 60 dni od upływu

terminu spłaty kredytu lombardowego określonego w deklaracji z

dnia .....................

......................................

(data i miejsce złożenia oświadczenia)

..............................................

(stempel firmowy/majątkowy/ i podpisy za Bank)

..................................................

(podpis pracownika NBP przyjmującego oświadczenie)

Załącznik nr 3a do umowy

Deklaracja

Załącznik nr 3b do umowy

Deklaracja

Załącznik nr 4 do umowy

.......................

(miejscowość, data)

..............................

(stempel firmowy Banku)

PEŁNOMOCNICTWO

Niniejszym .................................................

(nazwa Banku)

udziela Narodowemu Bankowi Polskiemu pełnomocnictwa do:

1) sprzedaży - w imieniu naszego Banku - zastawionych przez

nas bonów skarbowych na zabezpieczenie spłaty kredytu

lombardowego, po cenie rynkowej możliwej do uzyskania w

dniu ich sprzedaży.

Środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży tych papierów

Narodowy Bank Polski przeznaczy na spłatę zadłużenia

przeterminowanego wraz z należnymi odsetkami;

2) przeznaczania środków pieniężnych uzyskanych z wykupu przez

emitenta zastawionych bonów skarbowych na spłatę zadłużenia

przeterminowanego wraz z odsetkami należnymi do dnia wykupu

bonów skarbowych przez emitenta.

Pełnomocnictwa udziela się z dniem ......................... .

................................

(stempel firmowy /majątkowy/ i

podpisy za Bank)

Załącznik nr 5 do umowy

........................ .....................

(stempel firmowy Banku) (miejscowość, data)

PEŁNOMOCNICTWO

W związku z zawartą umową o udzielanie kredytu lombardowego i o zastaw zabezpieczający ten kredyt niniejszym ..............

.............................................................

(nazwa Banku)

udziela Narodowemu Bankowi Polskiemu pełnomocnictwa do

dokonywania następujących czynności wobec Krajowego Depozytu

Papierów Wartościowych S.A. w stosunku do naszych obligacji

skarbowych, przechowywanych w Krajowym Depozycie Papierów

Wartościowych S.A. na koncie papierów zastawionych, jako

zabezpieczenie spłaty wykorzystanego kredytu lombardowego.

1. Żądania potwierdzenia przez Krajowy Depozyt Papierów

Wartościowych S.A. operacji w stosunku do naszych obligacji

skarbowych, przechowywanych na koncie papierów zastawionych

na rzecz NBP.

2. Otrzymywania wyciągów z konta papierów zastawionych na

rzecz NBP, potwierdzających dokonanie operacji na tych

obligacjach skarbowych.

3. Wystawienia w imieniu Banku dokumentu ewidencyjnego

dotyczącego przeniesienia obligacji skarbowych w związku z

dokonaniem sprzedaży tych obligacji.

4. Odbioru - z przeznaczeniem na spłatę zadłużenia

przeterminowanego wraz z należnymi odsetkami - środków

pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży bądź wykupu przez

emitenta zastawionych obligacji skarbowych; odbiór tych

środków pieniężnych będzie następował w drodze wystawienia

przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. zlecenia

płatniczego, na żądanie zgłoszone przez NBP.

5. Pełnomocnictwa udziela się z dniem ...................... .

...............................

(stempel firmowy /majątkowy/ i

podpisy za Bank)

Załącznik nr 6 do umowy

.....................

(miejscowość, data)

........................

(stempel firmowy Banku)

PEŁNOMOCNICTWO

Niniejszym ................................................

(nazwa Banku)

udziela Narodowemu Bankowi Polskiemu pełnomocnictwa do

sprzedaży - w imieniu naszego Banku - zastawionych przez nas

obligacji skarbowych na zabezpieczenie spłaty kredytu

lombardowego, tj. do dokonywania następujących operacji w

stosunku do obligacji skarbowych przechowywanych w Krajowym

Depozycie Papierów Wartościowych S.A. na koncie papierów

zastawionych:

1. Złożenia w naszym imieniu zlecenia sprzedaży zastawionych

obligacji skarbowych w razie niespłacenia kredytu w

terminie.

2. Otrzymywania zawiadomienia o transakcji, o której mowa w

pkt 1.

3. Przeznaczania środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży

zastawionych obligacji skarbowych na spłatę zadłużenia

przeterminowanego wraz z należnymi odsetkami.

4. Pełnomocnictwa udziela się z dniem ...................... .

...............................

(stempel firmowy /majątkowy/ i

podpisy za Bank)

Załącznik nr 7 do umowy

Informacja dodatkowa

zamieszczana na zleceniach: przeniesienia zastawionych

obligacji skarbowych na konto papierów zastawionych i

przeniesienia obligacji skarbowych z konta papierów

zastawionych na konto zwykłe w KDPW1):

"od - - do - - - ................... - ..............."

dd mm rr dd mm rr wartość nominalna nazwisko

(max. 37 znaków) (max. 13 znaków) (max. 30 znaków)

1) wpisywana w tzw. polu "Komentarz" (do 80 znaków) - treść

podana w cudzysłowie oznacza: daty początku i końca okresu

na jaki zastaw jest ustanowiony, wartość nominalną oraz

nazwisko osoby sporządzającej informację.

1 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 uchwały nr 54/2004 z dnia 2 grudnia 2004 r. (Dz.Urz.NBP.04.19.36) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 2004 r.