Wprowadzenie "Regulaminu realizacji poleceń wypłaty i operacji czekowych w obrocie zagranicznym oraz skupu i sprzedaży walut obcych dla posiadaczy rachunków bankowych w Narodowym Banku Polskim".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1998.29.66

Akt utracił moc
Wersja od: 12 stycznia 1999 r.

UCHWAŁA Nr 37/98
Zarządu Narodowego Banku Polskiego
z dnia 28 grudnia 1998 r.
w sprawie wprowadzenia "Regulaminu realizacji poleceń wypłaty i operacji czekowych w obrocie zagranicznym oraz skupu i sprzedaży walut obcych dla posiadaczy rachunków bankowych w Narodowym Banku Polskim".

Na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 140, poz. 939) uchwala się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się "Regulamin realizacji poleceń wypłaty i operacji czekowych w obrocie zagranicznym oraz skupu i sprzedaży walut obcych dla posiadaczy rachunków bankowych w Narodowym Banku Polskim", zwany dalej "regulaminem", stanowiący załącznik do uchwały.
§  2.
Traci moc zarządzenie nr B/12/VI/97 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 grudnia 1997 r. w sprawie wprowadzenia "Regulaminu realizacji poleceń wypłaty i operacji czekowych w obrocie zagranicznym oraz skupu i sprzedaży walut obcych dla posiadaczy rachunków bankowych w Narodowym Banku Polskim" (Dz. Urz. NBP Nr 20, poz. 41).
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN

realizacji poleceń wypłaty i operacji czekowych w obrocie zagranicznym oraz skupu i sprzedaży walut obcych dla posiadaczy rachunków bankowych w Narodowym Banku Polskim

Rozdział  1

§  1.
1.
Regulamin określa zasady realizacji poleceń wypłaty i operacji czekowych w obrocie zagranicznym oraz skupu i sprzedaży walut obcych dla posiadaczy rachunków bankowych, z wyjątkiem banków, w Narodowym Banku Polskim, zwanym dalej "NBP".
2.
Rozliczenie z tytułów, o których mowa w ust. 1, następuje tylko w formie bezgotówkowej, to jest poprzez uznanie lub obciążenie rachunku bankowego prowadzonego w NBP.
§  2.
Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
1)
beneficjent - podmiot wskazany w poleceniu wypłaty, któremu wypłaca się określoną kwotę pieniężną,
2)
polecenie wypłaty - otrzymana z banku zagranicznego lub skierowana do banku zagranicznego instrukcja płatnicza w formie telekomunikacyjnej lub listownej, w tym czek przy liście towarzyszącym, dotycząca wypłacenia określonej kwoty pieniężnej na rzecz wskazanego beneficjenta,
3)
dyspozycja - złożone przez klienta upoważnienie dla NBP do wystawienia polecenia wypłaty za granicę,
4)
zleceniodawca - podmiot składający dyspozycję,
5)
bank beneficjenta - bank rozliczający z beneficjentem otrzymane polecenie wypłaty,
6)
bank zleceniodawcy - bank, który przyjmuje od zleceniodawcy dyspozycję,
7)
bank pośredniczący - bank, za pośrednictwem którego bank zleceniodawcy kieruje polecenie wypłaty do banku beneficjenta,
8)
waluty obce - pieniądze nie będące w kraju prawnym środkiem płatniczym, których kursy kupna i sprzedaży publikowane są w tabeli kursów NBP,
9)
waluty narodowe - waluty obce będące walutami narodowymi państw Europejskiej Unii Walutowej, a mianowicie frank belgijski - BEF, marka niemiecka - DEM, peseta hiszpańska - ESP, frank francuski FRF, funt irlandzki - IEP, lir włoski - ITL, frank luksemburski - LUF, gulden holenderski - NLG, szyling austriacki - ATS, eskudo portugalskie - PTE i marka fińska - FIN,
10)
zlecenie - oświadczenie składane przez klienta w celu zakupu zagranicznych środków płatniczych i wartości dewizowych na podróż służbową,
11)
data waluty - dzień, w którym następuje obciążenie lub uznanie rachunku bieżącego NBP w banku zagranicznym zmieniające jego saldo,
12)
data waluty spot - termin rozliczenia transakcji na drugi dzień roboczy od dnia przyjęcia dyspozycji przez Główny Oddział Walutowo-Depozytowy w Warszawie zwany dalej "GOWD",
13)
trasat - płatnik czeku - bank, na który czek jest ciągniony i który ma czek wykupić,
14)
czek - dokument płatniczy zawierający:
a)
wyraz "czek" w tekście dokumentu, w języku wystawienia,
b)
bezwarunkowe polecenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej,
c)
nazwę i siedzibę trasata,
d)
oznaczenie miejsca płatności, a w przypadku braku odrębnego oznaczenia przyjmuje się miejsce wymienione obok nazwy trasata,
e)
oznaczenie daty i miejsca wystawienia czeku, w przypadku braku odrębnego oznaczenia za miejsce wystawienia przyjmuje się miejscowość podaną obok nazwy wystawcy,
f)
podpis wystawcy,
15)
podawca czeku - podmiot przedstawiający czek do realizacji,
16)
lista inkasowa - dokument składany wraz z czekiem przedstawionym do opłacenia,
17)
indos - przeniesienie praw do otrzymania kwoty czeku na inny podmiot przez umieszczenie na odwrotnej stronie czeku odpowiedniego oświadczenia i podpisu lub samego podpisu remitenta (indos in blanco),
18)
skup czeku - operacja bankowa, w wyniku której podawca czeku przenosi na bank skupujący, poprzez indos, prawa wynikające z czeku w zamian za równoczesne dokonanie przez ten bank zapłaty za czek,
19)
remitent - wymieniona w treści czeku osoba, na którą lub na zlecenie której czek został wystawiony,
20)
inkaso - operacja bankowa polegająca na przeniesieniu, przez indos, praw wynikających z czeku na bank przyjmujący czek do opłacenia w celu przedstawienia go do zapłaty trasatowi, która następuje po opłaceniu czeku przez trasata bądź GOWD,
21)
indosant - osoba, która przenosi prawa z czeku na inną osobę w drodze indosu,
22)
oddział - oddział okręgowy NBP, w tym jego wewnętrzne komórki organizacyjne, a mianowicie: oddział zamiejscowy i zespół zamiejscowy.

Rozdział  2

POLECENIA WYPŁATY

§  3.
Polecenia wypłaty za granicę dokonuje się w celu realizacji wymagalnych zobowiązań posiadaczy rachunków bankowych w NBP, zgodnie z tytułami określonymi przez ustawę Prawo dewizowe, z tytułów wymienionych w ogólnym zezwoleniu dewizowym lub na podstawie indywidualnego zezwolenia dewizowego.
§  4.
Dyspozycja, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do regulaminu, przyjmowana jest w oddziale prowadzącym rachunek bankowy zleceniodawcy, a realizowana jest w GOWD.
§  5.
1.
Dyspozycja powinna zawierać następujące dane:
1)
kraj beneficjenta,
2)
formę realizacji, to jest: telekomunikacyjną, listowną, bądź pozostawioną do uznania przez NBP,
3)
nazwę (symbol) waluty i kwotę polecenia wypłaty cyfrowo i słownie,
4)
nazwę i adres zleceniodawcy,
5)
nazwę i adres beneficjenta,
6)
tytuł płatności,
7)
określenie, czy koszty i prowizje banku zagranicznego ponosi beneficjent czy zleceniodawca,
8)
nazwę oddziału prowadzącego rachunek bankowy zleceniodawcy wraz z pełnym numerem tego rachunku,
9)
stempel firmowy i podpisy osób upoważnionych do podpisywania instrukcji płatniczych w imieniu zleceniodawcy.
2.
Dyspozycja może również zawierać nazwę i siedzibę banku beneficjenta wraz z numerem rachunku bankowego beneficjenta.
§  6. 1
1.
Dyspozycje złożone na podstawie przepisów dewizowych, opiewające na kwoty przekraczające równowartość EUR 20.000, - powinny być składane wraz z dokumentem określającym rodzaj, wysokość i termin zobowiązania pieniężnego wobec osoby zagranicznej, np. umową sprzedaży, fakturą pro forma, pozwoleniem przywozu, wezwaniem do zapłaty.
2.
Dyspozycje opiewające na kwoty do równowartości EUR 20.000, - włącznie mogą być przyjęte bez przedkładania dokumentów, o których mowa w ust. 1, jednak w szczególnych przypadkach np. w razie podejrzenia o błędnie wypełnioną dyspozycję przy braku doświadczenia zleceniodawcy w realizacji operacji zagranicznych, oddział może żądać przedstawienia dokumentów.
3.
Podstawą wykonania dyspozycji, o której mowa w ust. 1, są oryginały dokumentów, a w przypadku zezwolenia dewizowego - oryginał tego zezwolenia. Możliwe jest złożenie w oddziale fotokopii dokumentów wskazanych powyżej pod warunkiem przedstawienia oryginałów dokumentów do wglądu. W tej sytuacji fotokopie opatruje się pieczęcią "Za zgodność z oryginałem" i podpisem upoważnionego pracownika.
.
Na oryginałach dokumentów stanowiących podstawę sprzedaży walut obcych, przed sporządzeniem fotokopii, o której mowa w ust. 2, oddział dokonuje adnotacji o przyjęciu do realizacji dyspozycji umieszczając stempel o następującej treści:

" Przyjęto do realizacji

w Narodowym Banku Polskim

w .............................................

dnia ............ na kwotę ............. "

i podpis upoważnionego pracownika.

5.
W przypadku zwrotu dokumentów zleceniodawcy z powodu uzasadnionej odmowy wystawienia polecenia wypłaty przez GOWD lub wycofania dyspozycji przez zleceniodawcę, powyższą adnotację anuluje się przez przekreślenie oraz umieszcza się stempel firmowy oddziału, datę i podpis upoważnionego pracownika.
§  7.
W oddziale przeprowadza się kontrolę formalną i merytoryczną złożonych dokumentów polegającą na sprawdzeniu:
1)
wzorów podpisów na dyspozycji oraz załącznikach do dyspozycji,
2)
zgodności dyspozycji oraz załączników z przepisami dewizowymi,
3)
prawidłowości wypełnienia dyspozycji,
4)
załączników pod kątem ich oryginalności.
§  8.
1.
Wraz z dyspozycją zleceniodawca składa polecenie przelewu na równowartość w złotych polskich (PLN) kwoty polecenia wypłaty określonej na dyspozycji, przeliczonej według kursu sprzedaży walut obcych z dnia złożenia dyspozycji i powiększonej o wartość należnych prowizji.
2.
Rachunek bankowy zleceniodawcy obciąża się kwotą, o której mowa w ust. 1, w dniu złożenia przez zleceniodawcę polecenia przelewu.
§  9.
1.
GOWD realizuje dyspozycję otrzymaną z oddziału najpóźniej w 2 dniu roboczym licząc od dnia jej złożenia w oddziale, natomiast otrzymaną z Oddziału Okręgowego NBP w Warszawie - w dniu jej przyjęcia.
2.
Dyspozycję realizuje się z datą waluty spot.
3.
Jeżeli zleceniodawca określi datę waluty w dyspozycji - jest ona realizowana zgodnie z tą datą, jednak nie wcześniej niż z datą waluty spot.
§  10.
Polecenie wypłaty za granicę - dyspozycja wystawiona w walucie obcej, w tym w walucie narodowej i w Euro - rozlicza się z klientem według kursu sprzedaży walut obcych z dnia złożenia dyspozycji do realizacji.
§  11.
Jeżeli koszty banku zagranicznego ponosi zleceniodawca, na wezwanie do zapłaty otrzymane z oddziału, zleceniodawca zobowiązany jest do złożenia polecenia przelewu w celu ich pokrycia. Polecenie przelewu powinno być złożone w ciągu 2 dni roboczych licząc od dnia otrzymania wezwania do zapłaty.
§  12.
1.
GOWD rozlicza polecenie wypłaty z zagranicy przeliczając kwotę waluty obcej, wskazanej do wypłacenia beneficjentowi, na PLN według kursu kupna walut obcych obowiązującego w dniu daty waluty.
2.
GOWD dokonuje powyższego rozliczenia najpóźniej w następnym dniu roboczym po otrzymaniu polecenia wypłaty.
3.
Rachunek bankowy beneficjenta polecenia wypłaty uznawany jest w ciągu 3 dni roboczych licząc od dnia rozliczenia przez GOWD.
§  13.
Terminy podane w § 12 mogą ulec przesunięciu z powodu konieczności przeprowadzenia dodatkowej korespondencji wyjaśniającej ze zleceniodawcą polecenia wypłaty z zagranicy, w sytuacji np.: niezgodności liczby klucza telegraficznego, niezgodności podpisów na listownym poleceniu wypłaty z posiadanymi wzorami podpisów banku zagranicznego.

Rozdział  3

SKUP I INKASO CZEKÓW

§  14.
Do skupu lub inkasa przyjmowane są następujące rodzaje czeków:
1)
czeki bankierskie wystawione przez banki zagraniczne na NBP,
2)
czeki bankierskie wystawione przez banki zagraniczne na banki zagraniczne,
3)
czeki z wystawienia niebankowego,
4)
czeki podróżnicze,
5)
inne dokumenty płatnicze pełniące w obrocie zagranicznym rolę czeku, np. Money Order, World Money Order.
§  15.
Czeki, o których mowa w § 14, przyjmowane są:
1)
przez GOWD w trybie skupu lub inkasa,
2)
przez oddziały w trybie inkasa.
§  16.
1.
Czeki bankierskie wystawione przez banki zagraniczne na NBP, płatne w NBP, opiewające na waluty obce, powinny być przedstawione do skupu:
1)
w ciągu 20 dni od daty wystawienia, jeżeli czek został wystawiony w kraju europejskim lub kraju pozaeuropejskim położonym w basenie Morza Śródziemnego,
2)
w ciągu 70 dni od daty wystawienia, jeżeli czek został wystawiony w innym kraju niż określony w pkt 1.
2.
Czek może być skupiony po upływie terminów, o których mowa w ust. 1, jeżeli w treści czeku został podany dłuższy termin przedstawienia do zapłaty zachowany przez podawcę lub gdy uznanie rachunku bieżącego NBP w banku zagranicznym jest dokonane w momencie przedstawienia czeku do zapłaty.
3.
Czeki bankierskie wystawione przez banki zagraniczne na banki zagraniczne, opiewające na waluty obce, powinny być przedstawione do skupu:
1)
w odniesieniu do czeków płatnych w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie, gdzie obowiązują terminy przyjęte zwyczajowo przez banki tych krajów, w ciągu:
a)
3 miesięcy od daty wystawienia - dla czeków płatnych w Wielkiej Brytanii,
b)
6 miesięcy od daty wystawienia - dla czeków płatnych w USA i Kanadzie,
2)
w odniesieniu do czeków płatnych w innych krajach niż wymienione w pkt 1 obowiązują terminy określone w ust. 1.
§  17.
1.
Skupu czeku dokonuje się, jeżeli:
1)
potwierdzona jest jego autentyczność przez stwierdzenie zgodności podpisu wystawcy czeku z posiadanymi wzorami podpisów - dotyczy to czeków określonych w § 14 pkt 1 i 2,
2)
potwierdzona jest jego autentyczność poprzez porównanie z posiadanymi wzorami blankietów oraz poprzez stwierdzenie zgodności podpisu złożonego w obecności pracownika NBP z podpisem złożonym w momencie sprzedaży czeku - dotyczy to czeków określonych w § 14 pkt 4,
3)
potwierdzona jest jego autentyczność przez porównanie z posiadanymi wzorami blankietów - dotyczy to czeków określonych w §14 pkt 4 i 5,
4)
termin przedstawienia czeku do zapłaty nie został przekroczony, a w przypadku jego przekroczenia, na wniosek i koszt podawcy, trasat potwierdzi, że nie odwołał czeku,
5)
czek nie zawiera klauzuli wykluczającej możliwość jego realizacji w Polsce,
6)
stwierdza się możliwość przeniesienia praw z czeku przez indos - brak klauzuli "nie na zlecenie" - "not to the order" lub równoznacznej,
7)
czek nie został zastrzeżony.
2.
Czeki, o których mowa w § 14 pkt 1 i 2 oraz pkt 4 i 5 nie spełniające warunków skupu określonych w ust. 1 oraz czeki z wystawienia niebankowego przyjmowane są w GOWD wyłącznie do inkasa.
§  18.
Czeki przyjmowane do skupu lub inkasa muszą zawierać indos złożony przez remitenta na odwrotnej stronie czeku.
§  19.
Podawca wypełnia i składa listę inkasową:
1)
w 2 egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do regulaminu, w przypadku przedstawienia czeków do zapłaty w GOWD,
2)
w 3 egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do regulaminu, w przypadku przedstawienia czeków do zapłaty w oddziałach.
§  20.
1.
Rachunek bankowy remitenta uznaje się:
1)
za czeki skupione przez GOWD - kwotą PLN przeliczoną według kursu kupna walut obcych z dnia dokonania operacji skupu - w ciągu 8 dni roboczych licząc od dnia ich złożenia w oddziale, a w przypadku złożenia czeków w GOWD przez klientów Oddziału Okręgowego w Warszawie - w ciągu 2 dni roboczych licząc od dnia ich złożenia,
2)
za czeki przyjęte do inkasa - kwotą PLN przeliczoną według kursu kupna walut obcych z dnia uznania przez trasata rachunku bieżącego NBP w banku zagranicznym, to jest w ciągu 16 tygodni licząc od dnia ich złożenia.
2.
Terminy, o których mowa w ust. 1, mogą ulec przedłużeniu z przyczyn niezależnych od NBP, np. w sytuacji określonej w § 22 bądź zaginięcia przesyłki z czekami w drodze między GOWD a bankiem zagranicznym.
3.
Reklamacje klientów przyjmowane są po upływie terminów, o których mowa w ust 1.
§  21.
1.
Jeżeli skupiony przez GOWD czek nie został opłacony przez trasata, oddział wzywa remitenta do wystawienia polecenia przelewu w kwocie odpowiadającej otrzymanej z tytułu skupu oraz podaje remitentowi przyczyny nieopłacenia czeku.
2.
Czek przyjęty do inkasa i nieopłacony przez trasata zwracany jest remitentowi wraz z podaniem przyczyny nieopłacenia.
§  22.
Jeżeli czek przedstawiony jest do zapłaty po upływie terminów, o których mowa w § 16, GOWD w celu dokonania skupu czeku, na wniosek i koszt remitenta, występuje do trasata o potwierdzenie, że czek nie został odwołany i może być skupiony.

W tym przypadku remitent, w ciągu 2 dni roboczych licząc od dnia otrzymania wezwania z oddziału, zobowiązany jest do złożenia polecenia przelewu stanowiącego zwrot kosztów poniesionych przez NBP z tytułu powyższego potwierdzenia.

§  23.
Koszty inkasa obejmujące koszty wysyłki ponoszone przez NBP oraz koszty banku zagranicznego w całości obciążają remitenta.

Rozdział  4

SPRZEDAŻ CZEKÓW

§  24.
1.
Sprzedaży czeków rozrachunkowych banków zagranicznych i czeków bankierskich NBP dokonuje wyłącznie GOWD.
2.
Sprzedaż czeków określonych w ust. 1 z tytułu pokrycia kosztów podróży służbowej podmiotom, o których mowa w § 1 ust. 1, dokonywana jest z uwzględnieniem przepisów dewizowych.
§  25.
GOWD dokonuje sprzedaży czeków w dniu otrzymania z oddziału zlecenia, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do regulaminu, oraz polecenia przelewu na kwotę stanowiącą równowartość w PLN kwoty zlecenia, przeliczoną według kursu sprzedaży walut obcych z dnia złożenia zlecenia, powiększoną o wartość należnych prowizji.
§  26.
1.
Klienci oddziałów dokonują odbioru czeków w oddziałach w 4 dniu roboczym licząc od dnia złożenia zlecenia.
2.
Kwoty w walutach obcych do wypłaty w gotówce składające się na kwotę zlecenia, o którym mowa w § 25, są wypłacane osobie uprawnionej w oddziale, który przyjął zlecenie, a jednocześnie, w którym następuje odbiór czeków.
§  27.
Przy sprzedaży czeków wywożonych z kraju, na życzenie zleceniodawcy lub obligatoryjnie - dla kwot powyżej dozwolonych na wywóz za granicę, oddział wystawia zaświadczenie potwierdzające źródło pochodzenia wartości dewizowych, według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do regulaminu.

Zaświadczenie podpisywane jest jednoosobowo.

§  28.
1.
Nie wykorzystane za granicą czeki klient może przedstawić do skupu w oddziale, w którym zostały odebrane.
2.
Termin przedstawienia czeków do zapłaty obowiązujący przy realizacji nie ma znaczenia przy ich zwrocie w przypadku niewykorzystania czeków.
3.
Rozliczenie z klientem następuje w drodze uznania jego rachunku bankowego równowartością w PLN skupionego czeku, liczoną według kursu kupna walut obcych z dnia dokonania operacji skupu.
§  29.
1.
Zgłoszenie o zaginięciu lub kradzieży czeku wystawionego przez NBP otrzymane od klienta za pośrednictwem oddziału jest podstawą do sporządzenia zastrzeżenia czeku przez Departament Operacji Zagranicznych w Centrali NBP.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, musi zawierać:
1)
nazwę wystawcy czeku,
2)
numer czeku,
3)
kwotę i walutę czeku,
4)
nazwę remitenta,
5)
nazwę trasata,
6)
datę wystawienia czeku.
§  30.
Potwierdzenie przyjęcia zastrzeżenia czeku przez bank zagraniczny oraz zwrot środków na rachunek bieżący NBP w banku zagranicznym są podstawą do rozliczenia z klientem.

Oddział informuje o powyższym klienta zgłaszającego zaginięcie lub kradzież czeku.

Rozdział  V

WALUTY OBCE

§  31.
Przedmiotem skupu i sprzedaży są waluty obce, z zastrzeżeniem, że:
1)
są one obiegowym środkiem płatniczym w kraju emitenta,
2)
nie są nadmiernie uszkodzone lub zużyte, według kryteriów ustalonych przez emitentów środków płatniczych,
3)
ich autentyczność nie wzbudza wątpliwości,
4)
przedstawione odcinki banknotów są dozwolone do wywozu z kraju emitenta lub do wwozu do kraju emitenta.
§  32.
Oddziały i GOWD dokonują skupu i sprzedaży walut obcych, określonych w § 31, z uwzględnieniem przepisów dewizowych.
§  33.
1.
Sprzedaży walut obcych na cele i w wysokości określonej przepisami w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju dokonuje się na podstawie zlecenia, o którym mowa w § 25.

Jednocześnie ze zleceniem klient składa polecenie przelewu na kwotę stanowiącą równowartość w PLN zakupionych walut obcych przeliczoną po kursie sprzedaży z dnia przeprowadzenia operacji.

2.
W przypadku braku w kasie drobnych odcinków banknotów i monet, kwotę sprzedawanej waluty obcej zaokragla się w górę do pełnej jednostki danej waluty.
§  34.
Skup walut obcych z tytułu rozliczenia kosztów podróży służbowej dokonywany jest po kursie kupna z dnia przeprowadzenia operacji.
§  35.
Przy sprzedaży walut obcych, na życzenie zleceniodawcy lub obligatoryjnie - dla kwot powyżej dozwolonych na wywóz za granicę, oddział wystawia zaświadczenie, o którym mowa w § 27.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

NARODOWY BANK POLSKI, ..................*

______________________________________________________________

DYSPOZYCJA WYSTAWIENIA POLECENIA WYPŁATY ZA GRANICĘ

______________________________________________________________

NBP GOWD ..................., dnia ..............

Kraj beneficjenta........................

______________________________________________________________

Prosimy przekazać .................. .......... ..............

telekomunikacyjnie listownie do uznania

przez NBP

:32A: .................. .....................

waluta kwota w walucie

______________________________________________________________

........................................................

kwota słownie

:50: zleceniodawca nazwa i adres

....................................................

osoba odpowiedzialna za zlecenie,

numer tel. ...................................

______________________________________________________________

:57: bank beneficjenta - nazwa, adres, nr konta beneficjenta

.....................................................

______________________________________________________________

:59: beneficjent - nazwa, adres

.....................................................

______________________________________________________________

:70: tytuł płatności - ...................................

______________________________________________________________

:71A: prowizje i koszty banku

zagranicznego pokrywa - ................ ...............

beneficjent zleceniodawca

______________________________________________________________

Oświadczamy, że znany jest "Regulamin realizacji poleceń

wypłaty i operacji czekowych w obrocie zagranicznym oraz skupu

i sprzedaży walut obcych dla posiadaczy rachunków bankowych

w Narodowym Banku Polskim", wprowadzony uchwałą nr 37/98

Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 28 grudnia 1998 r.

(Dz. Urz. NBP Nr 29 poz. 66) oraz przyjmujemy warunki w nim

zawarte.

(stempel i podpisy sprawdzono

zleceniodawcy) (stempel dzienny)

* nazwa oddziału okręgowego NBP lub jego wewnętrznej komórki

organizacyjnej

WYPEŁNIA ODDZIAŁ ZLECENIODAWCY

Potwierdzamy przyjęcie polecenia przelewu stanowiącego

równowartość kwoty polecenia wypłaty za granicę:

z rachunku Nr .............................

w kwocie .......................

(stempel dzienny) (stempel funkcyjny i podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr 2

stempel zleceniodawcy

miejscowość, data

NARODOWY BANK POLSKI

....................*

LISTA CZEKÓW ZŁOŻONYCH DO INKASA NR ...

Prosimy o opłacenie czeków o następujących danych:

(wystawca, numer czeku, nazwa waluty i kwota, data i miejsce

wystawienia)

1. ...........................................................

2. ...........................................................

3. ...........................................................

o łącznej wartości ...........................................

Tytuł płatności...............................................

Równowartością kwoty zrealizowanych czeków prosimy uznać nasz

rachunek w PLN nr .................... .

Oświadczamy, że znany jest "Regulamin realizacji poleceń

wypłaty i operacji czekowych w obrocie zagranicznym oraz skupu

i sprzedaży walut obcych dla posiadaczy rachunków bankowych

w Narodowym Banku Polskim", wprowadzony uchwałą nr 37/98

Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 28 grudnia 1998 r.

(Dz. Urz. NBP Nr 29 poz. 66) oraz przyjmujemy warunki w nim

zawarte.

(stempel i podpisy osób

upoważnionych do dysponowania

rachunkiem)

______________________________________________________________

WYPEŁNIA ODDZIAŁ INDOSANTA

Potwierdzamy przyjęcie czeków oraz zgodność wzorów podpisów.

(stempel funkcyjny i podpis)

* nazwa oddziału okręgowego NBP lub jego wewnętrznej komórki

organizacyjnej

ZAŁĄCZNIK Nr 3

stempel zleceniodawcy

miejscowość, data

NARODOWY BANK POLSKI

Główny Oddział

Walutowo-Dewizowy

LISTA CZEKÓW ZŁOŻONYCH DO INKASA NR ...

Prosimy o opłacenie czeków o następujących danych:

(wystawca, numer czeku, nazwa waluty i kwota, data i miejsce

wystawienia)

1. ...........................................................

2. ...........................................................

3. ...........................................................

o łącznej wartości ...........................................

Tytuł płatności...............................................

Równowartością kwoty zrealizowanych czeków prosimy uznać nasz

rachunek w PLN nr ....................

(stempel i podpisy osób

upoważnionych do dysponowania

rachunkiem)

(potwierdzenie zgodności podpisów

przez Oddział Okręgowy NBP w Warszawie)

stempel funkcyjny i podpis

ZAŁĄCZNIK Nr 4

stempel instytucji

miejscowość, data

NARODOWY BANK POLSKI

....................*

ZLECENIE ZAKUPU ZAGRANICZNYCH ŚRODKÓW PŁATNICZYCH ORAZ WARTOŚCI DEWIZOWYCH

w gotówce...................................

w czekach...................................

Prosimy o sprzedanie wartości dewizowych:

(imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, nr paszportu)

1. ...........................................................

2. ...........................................................

3. ...........................................................

4. ...........................................................

tytułem zaliczki, w związku z wyjazdem do: ...................

Termin wyjazdu ................... Termin powrotu: .:.........

Specyfikacja zaliczki:

diety na ..... dni, po ...... dla ..... osób = ...............

hotel na ..... dni, po ...... dla ..... osób = ...............

dojazdy w miastach ......................... = ...............

inne: ...................................... = ...............

RAZEM = ...............

Oświadczamy, że znany jest "Regulamin realizacji poleceń

wypłaty i operacji czekowych w obrocie zagranicznym oraz skupu

i sprzedaży walut obcych dla posiadaczy rachunków bankowych

w Narodowym Banku Polskim", wprowadzony uchwałą nr 37/98

Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 28 grudnia 1998 r.

(Dz. Urz. NBP Nr 29 poz. 66) oraz przyjmujemy warunki w nim

zawarte.

............................

(stempel i podpisy osób

upoważnionych do dysponowania

rachunkiem)

Do odbioru upoważnia się ............................

numer dowodu osobistego .............................

* nazwa oddziału okręgowego NBP lub jego wewnętrznej komórki

organizacyjnej

WYPEŁNIA ODDZIAŁ

Potwierdzamy realizację polecenia przelewu:

w kwocie zł ......................................

z rachunku Nr ....................................

Sprawdzono (stempel funkcyjny

(stempel dzienny) i podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr 5

ZAŚWIADCZENIE NR

na wywóz/wysłanie* za granicę zagranicznych środków

płatniczych zakupionych/wymienionych* w banku lub wypłaconych

z rachunku walutowego

Zaświadcza się, że pan(i) /firma/instytucja* .................

(imię i nazwisko

lub nazwa)

zamieszkały(a) w/z siedzibą w *..............., posiadający(a)

....................... jest uprawniony(a) do wywozu/wysłania*

(nazwa i nr dowodu

tożsamości)

za granicę, na podstawie przepisów dewizowych /indywidualnego

zezwolenia dewizowego*

............. następujących zagranicznych środków płatniczych:

(nr i data)

Rodzaj zagranicznych środków płatniczychWalutaKwota lub wartość nominalna
cyfrowosłownie

Zaświadczenie niniejsze uprawnia wymienioną w nim osobę, firmę

lub instytucję do wywozu/wysłania* za granicę oznaczonych wyżej

zagranicznych środków płatniczych pod warunkiem zgłoszenia ich

organom administracji celnej (pocztowej) do kontroli.

Zaświadczenie, jeżeli jest wystawione na wywóz, może być

wykorzystane tylko jednorazowo przy najbliższym przekroczeniu

granicy.

Pieczęć banku Pieczątka i podpis

pracownika banku

.............. dnia ...... .......

Uwaga: Zaświadczenie jest ważne 6 miesięcy od dnia jego

wystawienia

* niepotrzebnie skreślić

1 § 6 zmieniony przez § 1 uchwały nr 2/99 z dnia 8 stycznia 1999 r. (Dz.Urz.NBP.99.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 stycznia 1999 r.