Wprowadzenie "Regulaminu prowadzenia przez Narodowy Bank Polski rejestru posiadaczy obligacji przeznaczonych na zwiększenie funduszy własnych Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1996.24.63

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1996 r.

ZARZĄDZENIE Nr A/9/96
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 30 grudnia 1996 r.
w sprawie wprowadzenia "Regulaminu prowadzenia przez Narodowy Bank Polski rejestru posiadaczy obligacji przeznaczonych na zwiększenie funduszy własnych Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.".

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 1992 r. Nr 72, poz. 359, z 1993 r. Nr 6, poz. 29, Nr 28, poz. 127 i Nr 134, poz. 646, z 1994 r. Nr 80, poz. 369 i Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 4, poz. 18 i Nr 133, poz. 654, oraz z 1996 r. Nr 10, poz. 61, Nr 75, poz. 357, Nr 90, poz. 406 i Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się "Regulamin prowadzenia przez Narodowy Bank Polski rejestru posiadaczy obligacji przeznaczonych na zwiększenie funduszy własnych Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.", stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 stycznia 1997 r.

ZAŁĄCZNIK

Regulamin

prowadzenia przez Narodowy Bank Polski rejestru posiadaczy obligacji przeznaczonych na zwiększenie funduszy własnych Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.
§  1.
Narodowy Bank Polski, zwany dalej "NBP", jako agent emisji obligacji przeznaczonych na zwiększenie funduszy własnych Banku Gospodarki Żywnościowej S.A., emitowanych przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów, prowadzi rejestr posiadaczy tych obligacji, w którym dokonuje rejestracji stanu i zmian stanu ich posiadania. Rejestr prowadzony jest przez Oddział Okręgowy NBP w Warszawie, zwany dalej "Oddziałem".
2.
Nabywcami obligacji przeznaczonych na zwiększenie funduszy własnych Banku Gospodarki Żywnościowej S.A., zwanych dalej "obligacjami", mogą być wyłącznie banki krajowe i inne krajowej instytucje finansowe oraz Skarb Państwa.
2.
Jako inne krajowe instytucje finansowe uprawnione do nabywania obligacji traktuje się następujące podmioty:
1)
inne niż banki podmioty działające na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 1992 r. Nr 72, poz. 359, z 1993 r. Nr 6, poz. 29, Nr 28, poz. 127 i Nr 134, poz. 646, z 1994 r. Nr 80, poz. 369 i Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 4, poz. 18 i Nr 133, poz. 654 oraz z 1996 r. Nr 10, poz. 61, Nr 61, Nr 75, poz. 357, Nr 90, poz. 405 i Nr 106, poz. 496),
2)
towarzystwa funduszy powierniczych,
3)
podmioty będące osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nie posiadającymi osobowości prawnej, działające na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie przepisów ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239, Nr 71, poz. 313 i Nr 121, poz. 591 oraz z 1996 r. Nr 45, poz. 199 i Nr 75, poz. 357), z wyjątkiem giełd tworzonych na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie przepisów tej ustawy oraz Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.,
4)
podmioty prowadzące działalność ubezpieczeniową na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62).
§  3.
1.  
Zbycie przez Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. obligacji w okresach, w których, zgodnie z przepisami zarządzeń emisyjnych Ministra Finansów, posiadają one status obligacji imiennych, wymaga zgody emitenta, chyba że nabywcą jest Skarb Państwa.
2.
Zgoda emitenta wymagana jest także w przypadku dalszej odsprzedaży obligacji w okresach, o których mowa w ust. 1.
§  4.
Spełnienie przez emitenta świadczeń z obligacji (wykup rat kapitałowych i wypłata należności odsetkowych) w obowiązujących terminach realizacji tych świadczeń następuje według stanu posiadania obligacji w dniu ustalenia praw, którym jest piąty dzień roboczy poprzedzający obowiązujący termin wykupu rat kapitałowych i płatności odsetek z tytułu obligacji.
§  5.
1.  
W celu uwidocznienia w rejestrze posiadaczy obligacji, zwanym dalej "rejestrem", zmian w stanie ich posiadania, wynikających z zawartych umów sprzedaży, osoby reprezentujące strony transakcji kupna - sprzedaży obligacji obowiązane są stawić się w Oddziale i przedłożyć oryginał oraz kopię umowy sprzedaży obligacji wraz ze świadectwem depozytowym (świadectwami depozytowymi) Jeżeli transakcja nastąpiła w okresie poprzedzającym termin uzyskania przez obligacje, zgodnie z obowiązującymi przepisami, statusu obligacji na okaziciela - nabywca powinien przedłożyć także oryginał i fotokopię zgody emitenta na zbycie obligacji.
2.
Osoby reprezentujące zbywcę i nabywcę obligacji powinny posiadać odpowiednie pełnomocnictwa, podpisane przez upoważnione do tego osoby, figurujące w dokumentach wskazujących osoby uprawnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych podmiotów będących stronami transakcji.
3.
Dokumenty, o których mowa w ust. 2 (wskazujące osoby uprawnione do składania oświadczeń), powinny być złożone w Oddziale, wraz z wypełnioną kartą wzorów podpisów osób w nich figurujących, nie później niż w dniu przedstawienia Oddziałowi umowy sprzedaży obligacji do zarejestrowania.

Jednocześnie nabywca obligacji - w przypadku, gdy jest nim podmiot inny niż posiadający rachunek bieżący w Centrali NBP - obowiązany jest podać Oddziałowi nazwę banku posiadającego rachunek bieżący w Centrali NBP i numer tego rachunku, który ma być uznawany kwotami wykupu rat kapitałowych i odsetek od obligacji - w obowiązujących terminach płatności.

4.
Niezależnie od wymogów określonych w ust. 1-3 nabywca obligacji obowiązany jest przedłożyć w Oddziale akt prawny powołujący go bądź inny odpowiedni dokument stwierdzający jego utworzenie zgodnie z przepisami prawa.
5.
Dokumenty, o których mowa w ust. 2 i 4, mogą być składane w oryginałach, odpisach lub w formie kserokopii. Odpisy oraz kserokopie nie poświadczone notarialnie podlegają sprawdzeniu przez Oddział co do ich zgodności z oryginałem.
6.
Wymóg złożenia przez zbywcę dokumentów, o których mowa w ust. 2, a przez nabywcę - dokumentów, o których mowa w ust. 2 i 4, nie zachodzi w przypadku gdy NBP jest już w ich posiadaniu - w związku z prowadzeniem dla danego podmiotu rachunku bieżącego bądź konta depozytowego bonów skarbowych lub bonów pieniężnych NBP.
7.
Dokumenty, o których mowa w ust. 2 i 4, powinny być przez zainteresowane podmioty aktualizowane, w formie pisemnej. Złożone w Oddziale fotokopie tych dokumentów pozostają w aktach Oddziału.
§  6.
1.  
W razie spełnienia przez strony umowy kupna - sprzedaży obligacji warunków, o których mowa w § 5, Oddział:
1)
w przypadku gdy zbyta została tylko część obligacji:
a)
anuluje przedłożone przez zbywcę dotychczasowe świadectwo depozytowe i wydaje mu nowe świadectwo depozytowe, odpowiadające wymogom ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239, Nr 71, poz. 313 i Nr 121, poz. 591 oraz z 1996 r. Nr 45, poz. 199 i Nr 75, poz. 357) określające aktualny stan posiadanych przez niego obligacji,
b)
wydaje nabywcy świadectwo depozytowe, określające stanu obligacji znajdujących się w jego posiadaniu, przy czym jeżeli nabywca jest już w posiadaniu określonej liczby obligacji, figurujących w rejestrze, wówczas wydawane mu przez Oddział świadectwo obejmuje łączny stan posiadanych przez niego obligacji,
2)
w przypadku gdy zbyte zostały wszystkie obligacje, będące własnością danego podmiotu, anuluje dotychczas posiadane przez ten podmiot świadectwo depozytowe, a następnie wydaje odpowiednie świadectwo depozytowe nabywcy obligacji.
2.
Wraz z realizacją czynności, o których mowa w ust. 1, Oddział dokonuje odpowiednich wpisów w prowadzonym przez siebie rejestrze.
§  7.
1.  
W następnym dniu po dokonaniu wykupu rat kapitałowych i płatności odsetek od obligacji bądź zarejestrowaniu zmiany stanu ich posiadania Oddział sporządza wyciąg z rejestru i przekazuje go posiadaczowi obligacji w sposób, o którym mowa w ust. 2.
2.
Posiadacz obligacji ma obowiązek wskazania, czy - w terminie określonym w ust. 1 - wyciągi z rejestru będą odbierane przez niego bezpośrednio, czy też mają mu być przesyłane przez Oddział pocztą.
3.
W przypadku odbioru wyciągów bezpośrednio w Oddziale będą one wydawane osobom wymienionym w karcie wzorów podpisów, posiadanej przez Oddział, bądź innym osobom upoważnionym przez posiadacza obligacji - na piśmie - do ich odbioru.
§  8.
W stosunku do nabywców obligacji nie posiadających rachunku bieżącego w Centrali NBP (§ 5 ust. 3) NBP nie ponosi odpowiedzialności za przekazanie środków z tytułu wykupu rat kapitałowych i płatności odsetek od obligacji na niewłaściwy rachunek bankowy, jeżeli numer tego rachunku został mu przez takiego nabywcę błędnie podany lub o zmianie którego nie powiadomił on NBP w terminie poprzedzającym dzień ustalenia praw z obligacji.