Wprowadzenie ramowych warunków technicznych na drewno wielkowymiarowe liściaste o obniżonej jakości (pozaklasowe).

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2019.7.79

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 2019 r.

ZARZĄDZENIE Nr 27
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 27 maja 2019 r.
w sprawie wprowadzenia ramowych warunków technicznych na drewno wielkowymiarowe liściaste o obniżonej jakości (pozaklasowe)

ZM.800.4.2019

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1 , w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2  (zwanego dalej Statutem) - w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonego m.in. w art. 33 ust. 3 pkt 1a 3  ustawy o lasach, a także § 8 ust. 1 pkt 5 4  ww. Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - zarządzam, co następuje:

§  1. 
Wprowadzam do stosowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych Ramowe warunki techniczne na drewno wielkowymiarowe liściaste o obniżonej jakości (pozaklasowe) stanowiące załącznik nr 1.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązującą od dnia wdrożenia niezbędnych modyfikacji w Systemie Informatycznym Lasów Państwowych, nie później niż od 1 lipca 2019 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

RAMOWE WARUNKI TECHNICZNE na drewno wielkowymiarowe liściaste o obniżonej jakości (pozaklasowe)

1.
Wstęp
1.1.
Przedmiot warunków technicznych

Przedmiotem warunków technicznych jest drewno wielkowymiarowe liściaste o obniżonej jakości (pozaklasowe) wszystkich rodzajów drzew liściastych, które ze względu na cechy jakościowe nie może zostać zakwalifikowane do klas jakości A, B, C lub D wg PN 92/D-95008 lub do sortymentów drewna specjalnego, a które może zostać przeznaczone do przemysłowego zastosowania.

1.2.
Zakres stosowania

Warunki techniczne mają zastosowanie do klasyfikacji jakościowo-wymiarowej i odbioru drewna wielkowymiarowego liściastego o obniżonej jakości (pozaklasowego) w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

1.3.
Określenia

Uszkodzenia technologiczne - uszkodzenia drewna powstające przy pozyskaniu i zrywce drewna, które dzielą się na:

-
czołowe - ubytki drewna (wyrwy) widoczne na czołach (mierzy się największy zasięg na czole w cm i odnosi się do średniej średnicy czoła),
-
boczne - powstające przy pozyskaniu i zrywce drewna, widoczne na pobocznicy (odarcia kory nie są uszkodzeniem drewna).

Wady drewna zgodnie z PN-79/D-01011 Wady drewna.

Pozostałe określenia zgodnie z PN-93/D-02002 Surowiec drzewny. Podział, terminologia i symbole.

2.
Podział i oznaczenia

Drewno wielkowymiarowe liściaste pozaklasowe oznaczone jest jako WDP wraz z przyporządkowaniem do odpowiedniej klasy wymiarowej według średnicy środkowej.

Przykładowe oznaczenia:

BK WDP 2 - drewno wielkowymiarowe bukowe pozaklasowe w 2 klasie wymiarowej.

3.
Wyrób

Drewno wielkowymiarowe liściaste pozaklasowe należy wyrabiać w korze lub bez kory, w postaci dłużyc i kłód. Drewno WDP wyrabia się bez drewna towarzyszącego; zaleca się oznaczać sztuki na czole symbolem "P". Jakość okrzesywania co najmniej dobra.

4.
Jakość drewna

Jakość drewna według tablicy Drewno wielkowymiarowe liściaste o obniżonej jakości (pozaklasowe). Wymagania jakościowo-wymiarowe. Dopuszcza się wszelkie zmiany naturalnego kształtu pobocznicy pnia wynikające z występowania wad wpływających na jej kształt, tj. odłupów, zgnilizn, uszkodzeń technologicznych itp. bez względu na ich rozmiar.

5.
Pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie

Przygotowanie do pomiaru, pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie zgodnie z PN-D-95000:2002 Surowiec drzewny.

Pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie. Drewno WDP zaleca się układać na osobnej mygle. W przypadku, gdy w miejscu pomiaru średnicy występują odłupy, spłaszczenia lub inne uszkodzenia (ubytki) drewna, należy dokonać pomiaru największej i najmniejszej średnicy w miejscu wystąpienia wady, a następnie obliczyć średnią arytmetyczną z tych pomiarów.

6.
Kontrola jakości

Kontrolę przeprowadza się przez oględziny zewnętrzne, dokonując oceny zgodności każdej sztuki drewna z wymaganiami warunków technicznych.

Tablica. Drewno wielkowymiarowe liściaste o obniżonej jakości (pozaklasowe). Wymagania jakościowo-wymiarowe

Nazwa wady lub cechy drewnaDopuszczalny rozmiar występowania wad lub cech drewna1)
Najmniejsza średnica górna bez kory14 cm
Długośćod 2,5 m do 14 m2) bez nadmiaru, z odstopniowaniem co 10 cm
Krzywiznajednostronnadopuszczalna
dwustronna
wielostronna
Zgniliznatwardadopuszczalna
miękkadopuszczalna do 40% powierzchni czół3)
Zabarwieniadopuszczalne
Obecność ciał obcychdopuszczalne
1) Wad niewymienionych w tabeli nie bierze się pod uwagę.
2) Za zgodą stron dopuszcza się wyrabianie dłużyc o długości większej niż 14 m.
3) W drewnie dębowym, jesionowym i wiązowym ponadto dopuszcza się zmniejszenie średnicy drewna o pierścień zgniłego bielu - wówczas zgniliznę występującą w bielu pomija się podczas określania rozmiaru wady.
1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2129, 2161 z 2019 r. poz. 83, 125) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Art. 33 ust. 3 pkt 1a ustawy o lasach stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych inicjuje, koordynuje oraz nadzoruje działalność dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz kierowników innych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych o zasięgu krajowym.
4 § 8 ust. 1 pkt 5 Statutu stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ustala system sprzedaży przez Lasy Państwowe drewna i innych produktów i usług.