Wprowadzenie "Postanowień dla właścicieli umiejscowionych książeczek oszczędnościowych PKO wystawionych przed dniem 15 lutego 1973 r.".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1986.4.9

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1986 r.

ZARZĄDZENIE Nr B/11/VIII/86
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 9 czerwca 1986 r.
w sprawie wprowadzenia "Postanowień dla właścicieli umiejscowionych książeczek oszczędnościowych PKO wystawionych przed dniem 15 lutego 1973 r.".

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statucie Narodowego Banku Polskiego (Dz.U. Nr 7, poz. 57, z 1985 r. Nr 32, poz. 141 i Nr 36, poz. 170) w związku z § 3 ust. 2 zarządzenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 19 lipca 1983 r. w sprawie rodzajów wkładów oszczędnościowych, wydawanych na nie dowodów oraz zasad otwierania i prowadzenia rachunków tych wkładów (Monitor Polski Nr 29, poz. 157, z 1985 r. Nr 8, poz. 73 i z 1986 r. Nr 3, poz. 24 oraz Nr 17, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się "Postanowienia dla właścicieli umiejscowionych książeczek oszczędnościowych PKO na okaziciela wystawionych przed dniem 15 lutego 1973 r.", stanowiące załącznik do zarządzenia.
2.
Postanowienia, o których mowa w ust. 1, ustalają szczegółowe warunki umowy o wkład oszczędnościowy na umiejscowionej książeczce oszczędnościowej PKO na okaziciela wystawionej przed dniem 15 lutego 1973 r. na wkład terminowy 12-miesięczny lub na wkład płatny na każde żądanie.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1986 r.

ZAŁĄCZNIK 

POSTANOWIENIA

dla właścicieli umiejscowionych książeczek oszczędnościowych PKO na okaziciela wystawionych przed dniem 15 lutego 1973 r.

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§  1.
1.
Jednostki Narodowego Banku Polskiego, zwanego dalej bankiem, obsługują umiejscowione książeczki oszczędnościowe PKO na okaziciela z hasłem i bez hasła wystawione przed dniem 15 lutego 1973 r. na wkłady płatne na każde żądanie i na wkłady terminowe 12-miesięczne.
2.
Książeczki wymienione w ust. 1 są dowodami posiadania w banku wkładów oszczędnościowych płatnych na każde żądanie, zwanych dalej wkładami.
§  2.
Za zobowiązania banku z tytułu wkładów oszczędnościowych poręcza Skarb Państwa.
§  3.
Bank zapewnia posiadaczom książeczek na okaziciela zachowanie tajemnicy wysokości wkładów, numerów książeczek na okaziciela i zgłoszonych do nich haseł. Informacji nie udziela się, chyba że informacji takich zażąda sąd lub prokurator w związku z toczącą się przeciwko wkładcy sprawą karną lub karną skarbową albo sprawą o alimenty, o rentę o charakterze alimentacyjnym lub o podział majątku wspólnego małżonków.
§  4.
Wkłady oszczędnościowe wolne są od zajęcia sądowego i administracyjnego do wysokości określonej odrębnymi przepisami.

Za wkład oszczędnościowy uważa się sumę wkładów na wszystkich dowodach oszczędnościowych wystawionych na tę samą osobę lub stanowiących własność tej samej osoby.

OBSŁUGA KSIĄŻECZEK

§  5.
Umiejscowione książeczki oszczędnościowe PKO na okaziciela z hasłem i bez hasła wystawione przed dniem 15 lutego 1973 r., zwane dalej książeczkami na okaziciela lub książeczkami, obsługiwane są tylko przez jednostki banku prowadzące rachunki wkładów.
§  6.
Na książeczki na okaziciela nie przyjmuje się żadnych wpłat.
§  7.
Wkłady na książeczkach na okaziciela nie podlegają przeniesieniu na książeczki tego samego rodzaju o innym numerze z wyjątkiem wymienionym w § 12.
§  8.
Wypłaty z książeczki na okaziciela dokonywane są w każdym czasie - w granicach stanu oszczędności - bez okazywania przez jej posiadacza dokumentu tożsamości.

Wypłaty z książeczki na okaziciela bez hasła są dokonywane na żądanie i do rąk osoby zgłaszającej się z książeczką.

Wypłaty z książeczki na okaziciela z hasłem dokonywane są na żądanie i do rąk osoby, która przedłoży książeczkę i w formie pisemnej poda zgłoszone do niej hasło.

Stan wkładu w książeczce po podjęciu wypłaty powinien być wyższy niż 200 zł.

Żądanie wypłaty powodujące zmniejszenie stanu oszczędności do kwoty 200 zł lub niższej - w odniesieniu do każdego wkładu - oraz wypłaty z książeczki zapisanej lub częściowo zniszczonej powoduje likwidację książeczki (danego wkładu) i wypłatę całego wkładu wraz z odsetkami obliczonymi do dnia poprzedzającego dzień wypłaty.

Za likwidację książeczki pobiera się opłatę - zgodnie z "Taryfą prowizji i opłat bankowych" publikowaną w Dzienniku Urzędowym Narodowego Banku Polskiego, zwaną dalej taryfą prowizji i opłat. Opłatę potrąca się z każdego wypłaconego wkładu.

§  9.
Osoba małoletnia nie może rozporządzać wkładem na książeczce na okaziciela.
§  10.
Wkłady na książeczkach na okaziciela podlegają oprocentowaniu w wysokości określonej obowiązującymi przepisami.

Odsetki obliczane są z upływem każdego roku kalendarzowego i łącznie z wkładem podlegają oprocentowaniu od początku następnego roku. Dopisanie w książeczce odsetek za rok kalendarzowy następuje nie wcześniej niż po jego upływie.

§  11.
W razie utraty książeczki na okaziciela jednostka banku prowadząca rachunek wkładu, na pisemne żądanie osoby zawiadamiającej o utracie książeczki o wskazanym numerze i oświadczającej, że była jej właścicielem - a w odniesieniu do książeczki na okaziciela z hasłem, podającej również zgłoszone do niej hasło - tymczasowo zastrzega wypłaty z tej książeczki.

Zastrzeżenie traci moc po upływie jednego miesiąca, jeżeli w ciągu tego okresu osoba zawiadamiająca o utracie książeczki nie przedstawi tymczasowego zarządzenia sądu zakazującego wypłat z tej książeczki.

§  12.
Utraconą książeczkę na okaziciela umarza sąd na wniosek osoby zainteresowanej.

Po umorzeniu przez sąd książeczki na okaziciela i po przedłożeniu w jednostce banku prowadzącej rachunek wkładu prawomocnego postanowienia sądu o umorzeniu książeczki na rzecz wskazanej osoby wystawia się nową książeczkę.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  13.
Umowa o wkład oszczędnościowy ulega rozwiązaniu z dniem 31 grudnia 1986 r., jeżeli wysokość wkładu - wraz z odsetkami należnymi za ubiegłe lata kalendarzowe - nie przekracza minimum wkładu określonego w postanowieniach, nawet jeśli posiadacz książeczki nie przedłoży jej do likwidacji; od dnia rozwiązania umowy wkład nie podlega oprocentowaniu.
§  14.
Bank zastrzega sobie prawo zmiany postanowień.

Zmiany postanowień ogłaszane będą w Dzienniku Urzędowym NBP oraz podawane do wiadomości klientom w formie komunikatu wywieszonego w pomieszczeniach dla obsługi klientów we wszystkich jednostkach banku.