Wprowadzenie "Postanowień dla posiadaczy przedpłat na nabycie samochodów osobowych w produkcji krajowej" i "Regulaminu losowania kolejności uprawnień do nabycia samochodów osobowych w trybie przedpłat".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1986.5.14

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1986 r.

ZARZĄDZENIE Nr B/15/VIII/86
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 16 lipca 1986 r.
w sprawie wprowadzenia "Postanowień dla posiadaczy przedpłat na nabycie samochodów osobowych produkcji krajowej" i "Regulaminu losowania kolejności uprawnień do nabycia samochodów osobowych w trybie przedpłat".

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statucie Narodowego Banku Polskiego (Dz. U. Nr 7, poz. 57 oraz z 1985 r. Nr 32, poz. 141 i Nr 36, poz. 170) w związku z § 3 ust. 2 zarządzenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 19 lipca 1983 r. w sprawie rodzajów wkładów oszczędnościowych wydawanych na nie dowodów oraz zasad otwierania i prowadzenia rachunków tych wkładów (Monitor Polski Nr 29, poz. 157, z 1985 r. Nr 8, poz. 73 i z 1986 r. Nr 3, poz. 24 oraz Nr 17, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się:
1)
"Postanowienia dla posiadaczy przedpłat na nabycie samochodów osobowych produkcji krajowej", zwane dalej "postanowieniami", stanowiące załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
"Regulamin losowania kolejności uprawnień do nabycia samochodów osobowych w trybie przedpłat", zwany dalej "regulaminem", stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  2.
Postanowienia i regulamin stanowią szczegółowe warunki umowy między wpłacającym a sprzedawcą PP "Polmozbyt", w imieniu którego działają oddziały Narodowego Banku Polskiego i są podawane do publicznej wiadomości przez wywieszenie w lokalach tych oddziałów, a postanowienia ponadto podlegają doręczeniu właścicielowi rachunku przedpłat.
§  3.
Tracą moc "Postanowienia w sprawie przedpłat wnoszonych na nabycie samochodów osobowych produkcji krajowej" z roku 1981.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1986 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

POSTANOWIENIA

dla posiadaczy przedpłat na nabycie samochodów osobowych produkcji krajowej.
§  1.
Narodowy Bank Polski, zwany dalej "Bankiem", prowadzi rachunki przedpłat na nabycie samochodów osobowych produkcji krajowej otwarte w związku z wpłatami dokonanymi w okresie od 23 marca do 22 kwietnia 1981 r., zwane dalej "rachunkami przedpłat".
§  2.
Wpłaty na te rachunki są dokonywane jednorazowo ustalonej wysokości lub w ratach miesięcznych. Raty miesięczne powinny być wnoszone systematycznie w wysokości podanej w potwierdzeniu przyjęcia przedpłaty, mogą być również wnoszone z góry na przyszłe miesiące.
§  3.
Wpłaty wniesione w formie przedpłat podlegają oprocentowaniu na rzecz wkładcy oraz na rzecz Funduszu Rozwoju Zaplecza Motoryzacji w wysokości ustalonej odrębnymi przepisami.
§  4.
Odsetki dopisywane są do wkładu każdorazowo po zakończeniu roku kalendarzowego za rok ubiegły oraz przy likwidacji rachunku do dnia poprzedzającego datę likwidacji. Odsetki nie wpływają na zmianę ilości i wysokości ustalonych rat miesięcznych.
§  5.
O wysokości zgromadzonego wkładu wraz z odsetkami właściciel rachunku przedpłat jest informowany przesyłanym wyciągiem z rachunku przedpłat raz w roku, tj. według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku.
§  6.
Przerwa w systematycznym wnoszeniu rat miesięcznych, trwająca trzy kolejne miesiące, powoduje utratę uprawnienia do nabycia samochodu. Wkładca otrzymuje wówczas zwrot wniesionych wpłat wraz z oprocentowaniem w obniżonej wysokości, ustalonej odrębnymi przepisami.

Wniesienie wpłaty w kwocie niepełnej raty oznacza przerwę w oszczędzaniu.

§  7.
Utrata uprawnienia do nabycia następnego samochodu ze skutkami, o których mowa w § 6 następuje w razie stwierdzenia, że ta sama osoba posiada więcej niż jeden rachunek przedpłat na nabycie samochodu w okresie krótszym niż 4 lata.
§  8.
Właściciel rachunku przedpłat, który zmienił swój status dewizowy i stał się osobą zagraniczną, traci uprawnienia do nabycia samochodu oraz do prowadzenia rachunku przedpłat.
§  9.
Sprzedawca PP "Polmozbyt" zawiadamia właściciela rachunku, który w drodze losowania uzyskał uprawnienie do nabycia samochodu, o terminie odbioru samochodu.
§  10.
Nabycie samochodu osobowego w trybie przedpłat następuje po cenie detalicznej obowiązującej w dniu nabycia samochodu.
§  11.
Nabywcą samochodu może być właściciel rachunku przedpłat, który przez ostatnie cztery lata nie nabył samochodu w przedsiębiorstwach "Polmozbyt" lub w innych jednostkach organizacyjnych, nadzorowanych przez Ministra Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego, przy czym nie dotyczy to osób, które nabyły samochód w ramach eksportu wewnętrznego. Dla udokumentowania powyższego, przy odbiorze samochodu klient składa w PP "Polmozbyt" oświadczenie na dowód, że w okresie ostatnich czterech lat nie nabył samochodu.
§  12.
Na podstawie pisemnej dyspozycji właściciela rachunku przedpłat oddział Banku dopisuje do wkładu należne odsetki za ostatni okres gromadzenia wkładu i dokonuje jego likwidacji oraz przelewu równowartości ceny samochodu na wskazany przez PP "Polmozbyt" rachunek. Jeżeli po dopisaniu odsetek wysokość wkładu jest większa od ceny samochodu, nadwyżka postawiona będzie do dyspozycji właściciela rachunku przedpłat a o ile wkład łącznie z odsetkami jest mniejszy od ceny samochodu, występuje konieczność dokonania dopłaty do ceny samochodu.
§  13.
Do odbioru samochodu jest uprawniony właściciel rachunku przedpłat lub osoba notarialnie do tego upoważniona.
§  14.
Likwidacja rachunku przedpłat następuje - tylko w oddziale Banku, który prowadzi rachunek przedpłaty.
§  15.
Na rachunku przedpłat nie przeprowadza się innych zleceń ani operacji, poza przewidzianymi w niniejszych "postanowieniach".
§  16.
Rachunek przedpłat nie podlega cesji.
§  17.
W przypadku śmierci właściciela rachunku przedpłat mają zastosowanie przepisy o spadkobraniu.
§  18.
Właściciel rachunku przedpłat może zadysponować swoim wkładem na wypadek śmierci zgodnie z art. 37 ustawy Prawo bankowe. Zadysponowanie wkładem odnosi się tylko do środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku przedpłaty, bez prawa do nabycia samochodu.
§  19.
Właściciel rachunku przedpłat ma obowiązek zgłosić w oddziale Banku każdą zmianę stałego adresu lub nazwiska.
§  20.
Bank zastrzega sobie prawo zmiany postanowień. Zmiany postanowień będą ogłaszane w Dzienniku Urzędowym NBP oraz podawane do wiadomości klientom w formie komunikatu wywieszonego w pomieszczeniach dla obsługi klientów w oddziałach Banku i agencjach PKO.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

REGULAMIN LOSOWANIA

kolejności uprawnień do nabycia samochodów osobowych w trybie przedpłat
§  1.
Losowania kolejności uprawnień do nabycia samochodów osobowych w systemie przedpłat wnoszonych na specjalne rachunki przedpłat są przeprowadzane przez oddziały wojewódzkie NBP publicznie i komisyjnie.
§  2.
Miejsce, data i godzina losowania będą ogłaszane na 10 dni przed losowaniem przez oddziały wojewódzkie NBP we wszystkich oddziałach Banku prowadzących rachunki przedpłat na terenie województwa.
§  3.
Losowania dokonuje Komisja Losowania złożona z 5-8 osób powołana przez dyrektora oddziału Wojewódzkiego NBP, zwana dalej "komisją" w składzie:
1)
zaproszony przedstawiciel urzędu wojewódzkiego (Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Urzędu Miasta Krakowa i Miasta Łodzi),
2)
zaproszony przedstawiciel oddziału wojewódzkiego BGŻ,
3)
od 3 do 5-ciu przedstawicieli NBP,
4)
zaproszony przedstawiciel zakładu pracy.

Nieobecność zaproszonych przedstawicieli nie wstrzymuje losowania. Przewodniczącego i Sekretarza Komisji wyznacza dyrektor oddziału wojewódzkiego NBP spośród przedstawicieli NBP.

§  4.
W przeddzień losowania komisja przejmuje od oddziału wojewódzkiego NBP:
1)
spisy rachunków przedpłat zakwalifikowanych do losowania, dla poszczególnych marek samochodów,
2)
kasety z kolejno ponumerowanymi zwitkami z liczbami od 00 do 99 dla każdej marki samochodu odrębnie.
§  5.
Komisja dokonuje:
1)
sprawdzenia pod względem formalnym prawidłowości sporządzenia spisu rachunków przedpłat zakwalifikowanych do losowania,
2)
wyrywkowego sprawdzenia prawidłowości sporządzenia zwitków i umieszczenia ich w odpowiednich przegrodach kaset,
3)
zaplombowania kaset ze zwitkami.
§  6.
Przed rozpoczęciem losowania Przewodniczący komisji:
1)
zaprasza jedną lub dwie osoby spośród obecnych na sali losowań do zajęcia miejsca wśród członków komisji w celu sprawowania przez nie społecznej kontroli prawidłowości prac komisji.

Niezgłoszenie się przedstawiciela z sali do prac komisji nie stanowi przeszkody w przeprowadzeniu losowania,

2)
podaje do wiadomości ilość przedpłat wniesionych na poszczególne marki samochodów,
3)
wyjaśnia publiczności zasady losowania.
§  7.
Losowanie przeprowadza się w sposób pośredni, który polega na tym, że ustalenie wylosowanego numeru spisu następuje ze zwitków wylosowanych z koła (urny) obejmującego zwitki z liczbami od 00 do 99. Liczba uwidoczniona na wylosowanym zwitku oznacza, że w takiej kolejności uprawnienia do nabycia samochodu uzyskały wszystkie numery spisu kończące się na tę liczbę.
§  8.
Sposób losowania jest następujący:
1)
członkowie komisji sprawdzają czy koło (urna) jest puste(a),
2)
do koła (urny) wsypuje się zwitki przewidziane do losowania pierwszej z marek samochodów,
3)
po wielokrotnym obróceniu koła (urny) dla przemieszczania znajdujących się w nim zwitków Przewodniczący zarządza kolejne wyjmowanie i wręczanie mu zwitków,
4)
zwitki wyjmuje wyznaczony przez Przewodniczącego członek komisji,
5)
Przewodniczący odczytuje z otrzymanego zwitka uwidocznioną na nim liczbę oraz informuje, że wylosowane zostały numery (liczby porządkowe) spisu kończące się na tę liczbę, które we wzrastającej kolejności umieszczone zostaną na wojewódzkiej liście nabywców samochodów, sporządzonej przez NBP dla P.P. "Polmozbyt". Zwitek po podpisaniu przez Przewodniczącego zostaje wręczony Sekretarzowi, który liczbę ze zwitka wpisuje do protokółu, zwitek podpisuje i dołącza do dokumentacji z losowania.
§  9.
Czynności wymienione w § 8 pkt 3, 4, i 5 powtarza się 100 razy, aż do wyciągnięcia wszystkich zwitków, po czym przystępuje się do losowania kolejności uprawnień dla następnych marek samochodów.
§  10.
Po przeprowadzeniu wszystkich czynności przewidzianych w niniejszym regulaminie, Przewodniczący ogłasza losowanie kolejności uprawnień za zakończone.
§  11.
1.
Z przebiegu losowania zostaje sporządzony protokół, który powinien zawierać:
1)
dokładne miejsce losowania,
2)
skład komisji,
3)
datę i godzinę rozpoczęcia oraz datę i godzinę zakończenia losowania,
4)
numery wszystkich wylosowanych zwitków oddzielnie dla każdej marki samochodu oznaczających wylosowanie wszystkich numerów spisu kończących się na tę liczbę, należy wpisać również ilość numerów spisu, których liczba ta dotyczy.
2.
Do protokółu dołącza się:
1)
spisy rachunków przedpłat zakwalifikowanych do losowania, o których mowa w § 4 pkt 1,
2)
wylosowane zwitki nalepiane na odrębnym arkuszu.
§  12.
Protokół z załącznikami oddział wojewódzki NBP jest obowiązany przechowywać przez 5 lat.
§  13.
Regulamin jest wręczany członkom komisji przed przystąpieniem do losowania.
§  14.
Niniejszy regulamin podlega udostępnieniu publiczności obecnej przy losowaniu.
§  15.
Bank zastrzega sobie prawo zmiany regulaminu. Zmiany regulaminu będą ogłaszane w Dzienniku Urzędowym NBP oraz podawane do wiadomości klientom w formie komunikatu wywieszonego w pomieszczeniach dla obsługi klientów w oddziałach Banku.