Wprowadzenie odznaki okolicznościowej Ministerstwa Obrony Narodowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2012.268

Akt indywidualny
Wersja od: 20 czerwca 2017 r.

DECYZJA Nr 200/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 lipca 2012 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki okolicznościowej Ministerstwa Obrony Narodowej

Departament Wychowani i Promocji Obronności

Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689), po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej ustala się, co następuje:

1.
Wprowadza się odznakę okolicznościową zwaną dalej "odznaką", Ministerstwa Obrony Narodowej.
2.
Zatwierdza się:
1)
wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2)
wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.
3.
Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
4.
Traci moc decyzja Nr 187/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 października 1998 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Ministerstwa Obrony Narodowej (Dz. Rozk. MON poz. 151 oraz Dz. Urz. MON z 2002 r. Nr 23, poz. 191).
5.
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  3  1  

REGULAMIN

ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ

MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ

1.
Celem wprowadzenia odznaki okolicznościowej jest upamiętnienie służby i pracy w Ministerstwie Obrony Narodowej. Jest ona symbolem solidarności żołnierskiej i koleżeńskich więzi kadry i pracowników oraz innych osób szczególnie zasłużonych, którzy przez fakt noszenia odznaki przynoszą Ministerstwu Obrony Narodowej zaszczyt.
2.
Odznaka wykonana jest w metalu ma kształt krzyża o wymiarach 40 x 40 mm, wzorowanego na krzyżu Orderu Wojennego Virtuti Militari kl. V. Pośrodku krzyża umieszczony jest oksydowany na stare srebro "Orzeł Ministerstwa Obrony Narodowej" (wizerunek zgodny z określonym w § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689).
3.
Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:

1) Ministrowi Obrony Narodowej z tytułu objęcia stanowiska;

2) żołnierzom zawodowym i pracownikom po przesłużeniu lub przepracowaniu w Urzędzie Ministra Obrony Narodowej co najmniej dwóch lat;

3) innym osobom fizycznym, szczególnie zasłużonym dla Ministerstwa Obrony Narodowej, na wniosek Komisji Odznaki Okolicznościowej Ministerstwa Obrony Narodowej, zwanej dalej "Komisją Odznaki".

4.
Prawo do otrzymania odznaki, pomimo spełnienia warunku określonego w pkt 3 ppkt 2, nie przysługuje żołnierzom i pracownikom, którzy swym zachowaniem w służbie i poza nią przynoszą ujmę honorowi Ministerstwa Obrony Narodowej lub w dwóch kolejnych okresowych opiniach otrzymali średnią ocenę niższą niż dobra (4,00).
5.
Odznakę nadaje Minister Obrony Narodowej na wniosek Komisji Odznaki.
6.
Komisja Odznaki powoływana jest decyzją Ministra Obrony Narodowej.
7.
W skład Komisji Odznaki wchodzą:

1) Dyrektor Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej - przewodniczący

2) przedstawiciele Sekretarzy Stanu, Podsekretarzy Stanu, Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Dyrektora Generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej - członkowie.

8.
Komisja Odznaki opiniuje wnioski o nadanie bądź pozbawienie prawa do odznaki oraz prowadzi ewidencję nadanych odznak, a także ewidencję osób pozbawionych prawa do odznaki.
9.
Obsługę Komisji Odznaki zapewnia Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej.
10.
Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Minister Obrony Narodowej:

1) z własnej inicjatywy, w przypadku prawomocnego ukarania żołnierza lub pracownika przez sąd za przestępstwo popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek lub dyscyplinarnie za wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne;

2) na wniosek Komisji Odznaki, w przypadku popełnienia czynu nie licującego z honorem i godnością żołnierza lub pracownika.

11.
Od decyzji, o której mowa w pkt 10, nie przysługuje prawo odwołania. Decyzja jest ostateczna.
12.
Odznaki wręcza się z okazji świąt państwowych i wojskowych.
13.
Osoby uprawnione do odznaki nabywają ją na koszt własny.
1 Załącznik nr 3:

- zmieniony przez pkt 1 decyzji nr 290/MON z dnia 21 lipca 2015 r. (Dz.Urz.MON.2015.220) zmieniającej nin. decyzję z dniem 6 sierpnia 2015 r.

- zmieniony przez § 1 decyzji nr 80/MON z dnia 5 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.MON.2016.49) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 kwietnia 2016 r.

- zmieniony przez § 1 decyzji nr 121/MON z dnia 19 czerwca 2017 r. (Dz.Urz.MON.2017.119) zmieniającej nin. decyzję z dniem 20 czerwca 2017 r.