Wprowadzenie instrukcji kancelaryjnej oraz rzeczowego wykazu akt w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MKiDN.2007.6.84

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 2007 r.

ZARZĄDZENIE Nr 46
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
z dnia 28 grudnia 2007 r.
w sprawie wprowadzenia instrukcji kancelaryjnej oraz rzeczowego wykazu akt w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Na podstawie art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 673, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadza się:
1)
instrukcję kancelaryjną, stanowiącą załącznik nr 1 do zarządzenia;
2)
rzeczowy wykaz akt, stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  2.
Dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiadają za wprowadzenie oraz właściwe stosowanie instrukcji kancelaryjnej i rzeczowego wykazu akt.
§  3.
Nadzór nad realizacją i przestrzeganiem instrukcji kancelaryjnej i rzeczowego wykazu akt sprawuje Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego.
§  4.
Do spraw niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  5.
Traci moc zarządzenie Nr 25 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie wprowadzenia instrukcji kancelaryjnej oraz ustalenia jednolitego rzeczowego wykazu akt w Ministerstwie Kultury i Sztuki (Dz. Urz. MKiS Nr 12, poz. 44).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600 oraz z 2007 r. Nr 64, poz. 426.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

INSTRUKCJA KANCELARYJNA MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Warszawa 2007

SPIS TREŚCI

Lp. Tytuł:

I. Postanowienia wstępne

II. System kancelaryjny - wykaz akt

III. Podział akt na kategorie archiwalne

IV. Rejestrowanie spraw i znakowanie akt. Zakładanie teczek aktowych

V. Podział prac kancelaryjnych

VI. Obieg akt w komórkach organizacyjnych

VII. Przyjmowanie, otwieranie i sprawdzanie wpływów

VIII. Przeglądanie i przydzielanie wpływów

IX. Zasady pisemnego załatwiania spraw

X. Podpisywanie pism, umieszczanie pieczęci służbowej

XI. Wysyłanie korespondencji

XII. Przechowywanie akt

XIII. Przekazywanie akt do archiwum zakładowego

XIV. Korzystanie z akt w archiwum zakładowym

XV. Postępowanie z dokumentacją niejawną

XVI. Postępowanie z dokumentacją w przypadku likwidacji lub reorganizacji komórki organizacyjnej lub ustania działalności urzędu

XVII. Kontrola prac kancelaryjnych

XVIII. Elektroniczny obieg dokumentów

I. Postanowienia wstępne

1. Instrukcja kancelaryjna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwana dalej "instrukcją", ustala zasady postępowania, niezbędne dla zabezpieczenia sprawnego i szybkiego wykonywania czynności kancelaryjnych, które są istotnym ogniwem w prawidłowym funkcjonowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2. Przedmiotem instrukcji są typowe i masowo występujące czynności kancelaryjne oraz tryb postępowania z dokumentami jawnymi i niejawnymi w toku pracy biurowej. Instrukcja normuje tryb obiegu dokumentów od dnia ich wpływu z zewnątrz lub powstania wewnątrz komórki organizacyjnej do dnia przekazania ich do archiwum zakładowego.

3. Odrębne przepisy normują tryb postępowania z aktami zawierającymi informacje niejawne.

4. Niniejsza instrukcja obowiązuje w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i stanowi ramowy wzór do opracowania i weryfikacji instrukcji kancelaryjnych w jednostkach podległych.

5. Użyte w instrukcji określenia oznaczają:

1) Minister - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego;

2) Ministerstwo - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego;

3) sprawa - zdarzenie lub stan rzeczy wymagające podjęcia i wykonania czynności służbowych;

4) dokument - pismo uwierzytelnione, stwierdzające lub ustanawiające stan prawny lub służące do wykonywania określonych uprawnień, np. decyzje, umowy, pisma niejawne;

5) komórka organizacyjna - komórkę powołaną do zadań ustalonych w regulaminie organizacyjnym Ministerstwa;

6) komórka merytoryczna - komórkę organizacyjną, do której zadań należy ostateczne, pod względem organizacyjnym, załatwienie danego rodzaju sprawy i która w tym zakresie powinna posiadać całość zasadniczych akt sprawy;

7) wpływ - każdą przesyłkę (pismo, telenota) otrzymaną przez Ministerstwo;

8) punkt zatrzymania - każde stanowisko pracy, przez które przechodzą akta sprawy w trakcie wykonywania czynności związanych z załatwieniem sprawy;

9) teczka aktowa - teczkę (skoroszyt, segregator) służącą do gromadzenia i przechowywania jednorodnych lub pokrewnych tematycznie akt spraw ostatecznie załatwionych;

10) kontrolka wpływu - kontrolkę wysyłanej korespondencji (pomoce kancelaryjne w postaci ksiąg, dyskietek komputerowych, płyt CD, kartotek, dzienników korespondencyjnych, służące do ewidencjonowania wpływów lub wysyłanej korespondencji w celu kontroli ich obiegu).

II. System kancelaryjny - wykaz akt

1. W komórkach organizacyjnych Ministerstwa obowiązuje bezdziennikowy system kancelaryjny, oparty na rzeczowym wykazie akt, zwanym dalej "wykazem akt".

2. W bezdziennikowym systemie kancelaryjnym przedmiotem rejestracji są wyłącznie sprawy.

3. Wykaz akt jest tematycznym podziałem całości akt powstałych w toku działalności komórek organizacyjnych Ministerstwa niezależnie od jego struktury organizacyjnej. Oprócz funkcji klasyfikacyjnej wykaz akt służy do oceny wartości archiwalnej całości akt wytworzonych w Ministerstwie.

4. Wykaz akt jest oparty na systemie klasyfikacji dziesiętnej. Dzieli całość akt wytworzonych w komórkach organizacyjnych Ministerstwa na 9 klas pierwszego rzędu oznaczonych symbolami jednocyfrowymi od 0 do 8. W ramach tych klas wprowadzono klasy drugiego rzędu oznaczone symbolami dwucyfrowymi powstałymi przez dodanie do symbolu klasy pierwszego rzędu jednej z cyfr od 0 do 9. Według tej samej zasady wyodrębniono klasę trzeciego i czwartego rzędu. Końcowe tytuły klas będą tytułami jednorodnych tematycznie teczek aktowych.

5. Akta jednorodne tematycznie, w tym pochodzące z różnych komórek organizacyjnych, będą miały to samo hasło klasyfikacyjne i symbol liczbowy hasła. Wyróżniają je tylko symbole (skróty nazw) komórek organizacyjnych Ministerstwa.

6. Każda komórka organizacyjna powinna sporządzić do własnego użytku wyciąg z wykazu akt zawierający odpowiednie pozycje wykazu, symbole liczbowe, hasła klasyfikacyjne oraz symbole kwalifikacyjne dla wytwarzanych przez siebie akt.

7. Dyrektorzy poszczególnych komórek organizacyjnych mogą rozbudować końcowe klasy w wykazie akt na klasy bardziej szczegółowe, nie zmieniając oznaczenia kategorii archiwalnej i okresu przechowywania ustalonego w rozbudowanej klasie wykazu.

8. Zmiany w wykazie akt polegające na przekształceniu, ustaleniu lub dodaniu nowych symboli i haseł pierwszego i drugiego rzędu mogą być wprowadzone w porozumieniu z Dyrektorem Archiwum Akt Nowych.

9. Wykaz akt określa w sposób zróżnicowany okres przechowywania akt zależnie od tego, czy zostały one wytworzone w komórce merytorycznej, czy też w innych komórkach organizacyjnych Ministerstwa. Przez komórkę organizacyjną inną niż komórka merytoryczna należy rozumieć komórkę, w której występują akta tej samej klasy zagadnień, co w komórce merytorycznej, lecz stanowią jedynie dokumentację pomocniczą i powtarzalną.

III. Podział akt na kategorie archiwalne

1. Akta ze względu na ich znaczenie archiwalne dzieli się na dwie kategorie:

1) materiały archiwalne, akta kategorii A;

2) dokumentację niearchiwalną, akta kategorii B.

2. Do kategorii "A" zalicza się materiały posiadające historyczne znaczenie polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturalne i naukowe, przeznaczone do wieczystego przechowywania. Po upływie 25 lat od dnia ich sporządzenia archiwum zakładowe przekazuje je do Archiwum Akt Nowych.

3. Do kategorii "B" zalicza się akta o czasowym znaczeniu praktycznym:

1) symbolem "B" z dodaniem cyfr arabskich, określających okres przechowywania akt w latach, oznacza się akta, które po upływie obowiązującego okresu przechowywania i uprzednim uzyskaniu zgody Archiwum Akt Nowych, podlegają brakowaniu;

2) symbolem "BE" z dodaniem cyfr arabskich, określających okres przechowywania akt, oznacza się materiały, które wymagają ekspertyzy Archiwum Akt Nowych w zakresie ostatecznego ustalenia ich kwalifikacji archiwalnej;

3) symbolem "Bc" oznacza się materiały manipulacyjne, posiadające bardzo krótkie znaczenie praktyczne, które mogą być brakowane po ich pełnym wykorzystaniu. Brakowanie akt kategorii "Bc" można przeprowadzić w komórce organizacyjnej bez przekazywania ich do archiwum zakładowego, ale po uprzednim uzgodnieniu z jego dyrektorem.

4. Okres przechowywania akt kategorii "B" liczy się w pełnych latach kalendarzowych, poczynając od pierwszego stycznia roku następnego po dniu ostatecznego załatwienia sprawy (np. akta kategorii B5 i dotyczące sprawy zakończonej w 2007 r. należy przechowywać do 31 grudnia 2012 r.).

IV. Rejestrowanie spraw i znakowanie akt. Zakładanie teczek aktowych

1. Zarejestrowanie sprawy polega na wpisaniu jej do spisu spraw, którego wzór określa załącznik nr 1 do instrukcji. Sprawę (nie pismo) rejestruje się tylko raz na podstawie pierwszego pisma w danej sprawie (dotyczy to zarówno pisma "z zewnątrz" jak i powstałego w danej komórce organizacyjnej). Każde nowe pismo dotyczące sprawy już zarejestrowanej otrzymuje ten sam znak sprawy.

2. Spisy spraw prowadzi się osobno dla każdej teczki aktowej założonej dla odpowiedniego hasła z wykazu akt.

3. Rejestracji spraw dokonują pracownicy odpowiedzialni za ich załatwienie. W razie potrzeby może być prowadzona registratura dla jednej lub kilku komórek organizacyjnych. Prowadzeniem registratury powinien zajmować się pracownik wyspecjalizowany w pracach kancelaryjnych.

4. Sprawy wymagające specjalnej formy ewidencjonowania (np. akta osobowe pracowników Ministerstwa) nie podlegają rejestracji w sposób określony w ust. 3. Należy je ewidencjonować w sposób ustalony dla tych spraw.

5. Rejestrowaniu nie podlegają sprawy dotyczące w szczególności:

1)
zaproszeń, życzeń, zawiadomień, podziękowań i innych spraw o podobnym charakterze;
2)
publikacji nadsyłanych do wiadomości Ministerstwa i niewymagających dalszego załatwiania (czasopisma, dzienniki urzędowe, katalogi).

6. W komórkach organizacyjnych Ministerstwa wprowadza się dodatkowe pomoce ewidencyjne (księgi ewidencyjne, skorowidze, kartoteki) odpowiadające wymaganiom bieżącej działalności.

7. Znak sprawy służy do rozpoznania i identyfikacji sprawy. Składa się z pięciu elementów:

1) znaku rozpoznawczego komórki organizacyjnej - symbolu nazwy komórki;

2) znaku rozpoznawczego wydziału lub samodzielnego stanowiska stanowiącego część komórki organizacyjnej odpowiedzialnych za załatwienie sprawy;

3) liczbowego symbolu klasyfikacyjnego hasła z wykazu akt;

4) kolejnego numeru, pod którym sprawa została zarejestrowana w spisie spraw;

5) dwóch ostatnich cyfr roku, w którym sprawa została wpisana do spisu spraw.

8. W przykładowym znaku sprawy BDG-I-040/1/07 poszczególne części oznaczają:

BDG - Biuro Dyrektora Generalnego

I - znak rozpoznawczy Wydziału Informatyki

040 - projektowanie systemów informatycznych (hasło zgodnie z wykazem akt)

1 - sprawa zapisana jako pierwsza w spisie spraw

07 - 2007 r.

9. Końcowej klasie wykazu akt powinna odpowiadać teczka, która będzie zawierała akta jednorodne tematycznie o tym samym symbolu i haśle klasyfikacyjnym oraz kategorii archiwalnej.

10. Nie należy łączyć w jednej teczce akt o różnej kategorii archiwalnej.

11. Na każdy rok kalendarzowy należy założyć nowe teczki, a wraz z nimi nowe spisy spraw. W przypadku tworzenia znikomej ilości akt w ciągu roku można prowadzić teczki ze spisami spraw przez kilka lat. Dotyczy to także akt, których charakter wymaga łączenia przez dłuższy czas (np. zbioru zarządzeń Ministra).

12. 1. Każda teczka aktowa powinna być odpowiednio opisana. Opis umieszczony na okładce składa się z następujących elementów:

1) pełnej nazwy instytucji oraz nazwy komórki organizacyjnej - na środku u góry okładki;

2) znaku akt złożonego z symbolu komórki organizacyjnej i symbolu liczbowego hasła tematycznego według wykazu akt - w lewym górnym rogu;

3) symbolu kwalifikacji archiwalnej z wykazu akt - w prawym górnym rogu;

4) tytułu akt złożonego z pełnego hasła tematycznego z wykazu akt i uzupełnionego o rodzaj akt zawartych w teczce - na środku okładki;

5) dat skrajnych akt zawartych w teczce (tylko lata) - pod tytułem akt, ewentualne tomy teczek - pod datami skrajnymi.

2. Wzór opisu określa załącznik nr 2 do instrukcji.

V. Podział prac kancelaryjnych

1. Prace kancelaryjne w Ministerstwie wykonują:

1) kancelaria;

2) sekretariaty: Ministra, sekretarza i podsekretarzy stanu, dyrektora generalnego, dyrektorów komórek organizacyjnych;

3) pracownicy odpowiedzialni za merytoryczne załatwienie sprawy.

2. Do podstawowych czynności kancelarii należy:

1) przyjmowanie wpływów, ich otwieranie oraz umieszczanie pieczątki wpływu, a w jej obrębie daty wpływu;

2) segregowanie wpływów na pisma zwykłe, niejawne i polecone, ewidencjonowanie wpływów w kontrolkach wpływów, rozdzielanie wpływów pomiędzy poszczególne sekretariaty;

3) ekspedycja wysyłanej korespondencji;

4) prowadzenie ewidencji wysyłanych pism w kontrolkach wysyłanej korespondencji.

3. Do typowych prac kancelaryjnych sekretariatów należy:

1) przyjmowanie przesyłek oraz przedstawianie ich przełożonym do wglądu i dekretacji;

2) przekazywanie zadekretowanej korespondencji do poszczególnych komórek organizacyjnych i stanowisk pracy;

3) rejestrowanie w spisach spraw i przechowywanie akt spraw załatwionych bezpośrednio przez przełożonych do czasu przekazania ich do archiwum zakładowego;

4) przygotowanie korespondencji do wysłania i przekazanie jej do ekspedycji;

5) gromadzenie spisów zdawczo-odbiorczych materiałów archiwalnych i dokumentacji niearchiwalnej, przekazanych przez komórkę organizacyjną do archiwum zakładowego.

4. Do podstawowych czynności kancelaryjnych pracowników merytorycznie załatwiających sprawy należy:

1) rejestrowanie spraw w spisach spraw - jeżeli nie robi tego sekretariat;

2) przygotowanie projektów pism i przekazywanie ich przełożonym w celu akceptacji oraz przedkładanie czystopisów do podpisu, znakowanie wysyłanych pism;

3) zakładanie teczek aktowych oraz ich przechowywanie;

4) przekazywanie akt spraw zakończonych (po uprzednim ich właściwym przygotowaniu) do archiwum zakładowego.

VI. Obieg akt w komórkach organizacyjnych

W Ministerstwie obowiązuje następujący obieg akt:

1)
kancelaria przyjmuje wpływy dostarczone do Ministerstwa, sprawdza je i dokonuje rozdziału między poszczególne sekretariaty;
2)
sekretariaty przedkładają przesyłki do wglądu przełożonym i rozdzielają je zgodnie z dekretacją;
3)
pracownicy załatwiają sprawy merytorycznie zgodnie z dyspozycjami przełożonych, przygotowują projekty pism i przedstawiają do akceptacji przełożonym;
4)
upoważnieni dyrektorzy podpisują czystopis i przekazują go do sekretariatu;
5)
sekretariaty przekazują pisma do kancelarii;
6)
kancelaria segreguje przesyłki, ewidencjonuje i wysyła pod wskazany adres.

VII. Przyjmowanie, otwieranie i sprawdzanie wpływów

1. Do przyjmowania wpływów upoważniona jest kancelaria.

2. Wpływy mogą być przyjmowane bezpośrednio przez sekretariaty lub dyrektorów komórek organizacyjnych, jeżeli wymaga tego pilność sprawy lub jeżeli do jej załatwienia potrzebne są wyjaśnienia interesantów.

3. Podczas odbioru przesyłek należy sprawdzić prawidłowość oraz stan opakowania przesyłki. Jeżeli zawartość przesyłki zostanie naruszona lub uszkodzona, należy sporządzić notatkę, podając w niej rzeczywistą zawartość przesyłki. Notatkę należy po podpisaniu przez doręczającego przekazać dyrektorowi komórki organizacyjnej, której ta przesyłka dotyczyła.

4. Po otworzeniu koperty kancelaria sprawdza:

1) czy nie zawiera ona pisma mylnie skierowanego;

2) czy znajdują się w niej wszystkie pisma wymienione w piśmie przewodnim.

5. Przesyłki adresowane do Ministerstwa, dotyczące kompetencji innej instytucji, lub przesyłki mylnie skierowane, zwraca się bezzwłocznie nadawcy lub przesyła je wprost do właściwego adresata.

6. Kancelaria otwiera wszystkie przesyłki z wyjątkiem:

1) przesyłek oznaczonych jako niejawne;

2) przesyłek adresowanych imiennie.

7. Jeżeli po otworzeniu koperty okaże się, że zawiera ona pisma niejawne, należy bezzwłocznie przekazać je w zamkniętej kopercie do pracownika prowadzącego kancelarię tajną.

8. Przesyłki wartościowe kancelaria przekazuje właściwym komórkom organizacyjnym za pokwitowaniem.

9. Koperty należy dołączyć w przypadku:

1) przesyłek mylnie skierowanych;

2) przesyłek, w których brak jest adresu lub daty pisma;

3) przesyłek niejawnych, wartościowych, poleconych - za dowodem doręczenia;

4) przesyłek, dla których obowiązuje termin prekluzyjny (odwołania);

5) niezgodności zapisów na kopertach z ich zawartością.

10. Otrzymane telegramy lub telefaksy należy doręczyć właściwej komórce organizacyjnej niezwłocznie po otrzymaniu.

VIII. Przeglądanie i przydzielanie wpływów

1. Sekretariaty niezwłocznie po otrzymaniu, przekazują do dekretacji wpływy otrzymane z kancelarii.

2. W zależności od ustalonego trybu przeglądania i przydzielania korespondencji sekretariat przedkłada przełożonemu do wglądu całą otrzymaną korespondencję lub jedynie pisma, które zostały przez niego zastrzeżone.

3. Dekretujący korespondencję umieszcza obok pieczątki wpływu ewentualną dyspozycję co do terminu i sposobu załatwienia sprawy oraz datę dekretacji.

4. W sprawach szczególnie ważnych sekretariaty prowadzą terminarz, w którym zapisują wyznaczony termin załatwienia sprawy oraz nazwę komórki organizacyjnej lub imię i nazwisko pracownika, wyznaczonych do załatwienia sprawy.

IX. Zasady pisemnego załatwiania spraw

1. Każdą sprawę należy załatwiać oddzielnym pismem.

2. Pisma wysyłane na zewnątrz powinny być napisane na blankietach korespondencyjnych formatu A4 lub A5.

3. Każde pismo poza treścią powinno zawierać następujące elementy:

1) nagłówek - druk lub podłużną pieczęć nagłówkową;

2) nazwę odbiorcy i jego adres;

3) znak sprawy;

4) datę sporządzenia pisma;

5) datę i znak sprawy, której odpowiedź dotyczy;

6) inicjały pracownika załatwiającego sprawę.

4. Pismo może zawierać dodatkowe elementy:

1) dyspozycje, co do sposobu jego wysłania;

2) pod treścią pisma z lewej strony słowa "Do wiadomości" lub "Otrzymują" - wtedy gdy treść pisma ma być podana do wiadomości innym instytucjom lub osobom;

3) pod treścią pisma z lewej strony podaje się liczbę przesyłanych załączników.

X. Podpisywanie pism, umieszczanie pieczęci służbowej

1. Uprawnienia do podpisywania pism określa regulamin organizacyjny Ministerstwa.

2. Podpisujący wpisuje na oryginale i kopii pisma dzień miesiąca oraz umieszcza swój podpis w obrębie maszynowego podpisu lub pieczątki określającej stanowisko służbowe oraz imię i nazwisko. Jeżeli podpisujący działa w zastępstwie aprobującego zamieszcza przed stanowiskiem służbowym aprobującego znak "w z." (w zastępstwie). Jeżeli podpisujący podpisuje na podstawie upoważnienia do podpisywania pewnej kategorii pism lub podpisania danego pisma, stawia przed stanowiskiem aprobującego znak "z up." (z upoważnienia). Jeżeli pismo podpisuje pełniący obowiązki aprobującego stawia przed stanowiskiem aprobującego znak "p.o." (pełniący obowiązki).

3. Podpis powinien być pełny. Parafy mogą być umieszczone tylko na projektach pism i kopiach.

4. Podpis odręczny można zastąpić faksymile imienia i nazwiska podpisującego, jeżeli aprobujący dane pismo ma podpisać większą liczbę pism tej samej treści. Jeżeli zastosowano faksymile, pismo pozostające w aktach sprawy powinno być podpisane.

5. Faksymile nie można umieszczać na dokumentach.

6. Urzędową pieczęć okrągłą umieszcza się tylko na dokumentach.

XI. Wysyłanie korespondencji

1. Pisma przeznaczone do wysłania przygotowują pracownicy prowadzący samą sprawę - ewentualnie sekretariaty.

2. Czynności w tym zakresie polegają na:

1) sprawdzeniu, czy pismo jest zaadresowane, podpisane i oznaczone datą;

2) sprawdzeniu, czy do wysyłanego pisma dołączono wszystkie załączniki;

3) potwierdzeniu na kopii pisma jego wysłanie;

4) grupowaniu pism przeznaczonych do wysyłki w specjalnej teczce zbiorczej i przekazaniu ich do ekspedycji.

3. Kancelaria wykonuje następujące czynności:

1) segreguje pisma przeznaczone do wysłania;

2) umieszcza pisma w kopertach i adresuje je;

3) ewidencjonuje wysyłaną korespondencję w kontrolce wysyłanej korespondencji (książki doręczeń - przesyłki polecone);

4) umieszcza na kopertach odcisk pieczątki "opłata pocztowa zryczałtowana" (jeżeli Ministerstwo posiada odpowiednią umowę z pocztą);

5) przekazuje przesyłki na pocztę.

4. Korespondencja wysyłana jest zgodnie z zamieszczoną dyspozycją co do sposobu wysyłki (np. list polecony, przesyłka ekspresowa).

XII. Przechowywanie akt

1. Akta spraw, będące w trakcie załatwiania oraz przydzielone do załatwienia, pracownicy przechowują w oddzielnych teczkach.

2. Akta spraw załatwionych należy przechowywać w teczkach założonych zgodnie z wykazem akt. Teczki układa się w kolejności pozycji z wykazu akt. Wewnątrz teczek akta powinny być ułożone w kolejności spisu spraw, a w obrębie spraw chronologicznie.

3. Teczki zawierające akta spraw zakończonych powinny być opisane zgodnie z postanowieniami rozdziału IV ust. 11 i uzupełnione o datę roczną najpóźniejszego pisma w teczce oraz numer tomu, jeżeli akta o tym samym symbolu obejmują kilka teczek.

4. Akta spraw zakończonych przechowuje się w komórkach organizacyjnych przez okres dwóch lat. Okres przechowywania liczy się od pierwszego stycznia roku następnego po dniu ostatecznego załatwienia sprawy. Po upływie tego okresu akta należy przekazać do archiwum zakładowego.

5. Akt nie należy zszywać lub sklejać.

XIII. Przekazywanie akt do archiwum zakładowego

1. Komórki organizacyjne przekazują akta do archiwum zakładowego na podstawie spisów zdawczo-odbiorczych, których wzór stanowi załącznik nr 3 do instrukcji. Sporządzenie spisu zdawczo-odbiorczego w formie wydruku komputerowego należy do obowiązków komórki organizacyjnej przekazującej akta.

2. Spisy zdawczo-odbiorcze sporządza się osobno dla materiałów archiwalnych (akta kategorii A) - w pięciu egzemplarzach i dokumentacji niearchiwalnej (akta kategorii B) - w czterech egzemplarzach. Jeden egzemplarz spisu zatrzymuje komórka organizacyjna przekazująca akta, drugi przechowuje się w sekretariacie, pozostałe są przeznaczone dla archiwum zakładowego, z wyjątkiem jednego egzemplarza spisu materiałów archiwalnych, który przekazuje się do Archiwum Akt Nowych. Spis zdawczo-odbiorczy podpisuje dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa przekazującej akta, pracownik przekazujący akta i pracownik prowadzący archiwum zakładowe.

3. Spisy zdawczo-odbiorcze, niezależnie od procedury podanej powyżej, należy ponadto przekazać do archiwum zakładowego w formie elektronicznej (pocztą elektroniczną, na dyskietce lub płycie CD).

4. Do przekazywanych akt należy dołączyć wszelkie pomoce ewidencyjne: rejestry, kartoteki, skorowidze, itp.

5. Komórki organizacyjne przekazują akta do archiwum zakładowego całymi rocznikami. Akta niezbędne do pracy bieżącej można pozostawić w komórce organizacyjnej na zasadzie wypożyczenia akt z archiwum zakładowego, tj. po dokonaniu formalności ich przekazania (umieszczeniu w spisie zdawczo-odbiorczym odpowiedniej adnotacji).

6. Archiwum zakładowe przyjmuje z komórek organizacyjnych wyłącznie akta uporządkowane. Przez uporządkowanie akt rozumie się:

1) ułożenie akt wewnątrz teczek w porządku przewidzianym w rozdziale XII ust. 2;

2) wyłączenie wtórników i części metalowych z akt kategorii A;

3) paginację materiałów archiwalnych (kategorii A), tj. ponumerowanie poszczególnych stron w teczce (w prawym górnym rogu);

4) opisanie teczek aktowych zgodnie z postanowieniami rozdziału IV ust. 12 oraz rozdziału XII ust. 3;

5) ułożenie teczek w porządku ustalonym w wykazie akt;

6) naniesienie w lewym dolnym rogu teczki sygnatury archiwalnej (po otrzymaniu z archiwum zakładowego numeru spisu zdawczo-odbiorczego).

7. Po uzyskaniu numeru z archiwum zakładowego teczki z aktami najpóźniej w ciągu 10 dni roboczych powinny być przekazane do archiwum zakładowego. W przeciwnym wypadku otrzymany numer spisu zdawczo-odbiorczego będzie unieważniony.

8. Do archiwum zakładowego przekazuje się akta wyłącznie w wiązanych tekturowych teczkach.

XIV. Korzystanie z akt w archiwum zakładowym

1. Przez korzystanie z akt w archiwum zakładowym należy rozumieć udostępnianie ich na miejscu lub wypożyczanie do celów urzędowych lub naukowych.

2. Korzystanie z akt odbywa się na podstawie "karty udostępniania", stanowiącej załącznik nr 4 do instrukcji, za zgodą dyrektora Biura Dyrektora Generalnego lub osoby przez niego upoważnionej.

3. Korzystanie z akt przez osoby spoza Ministerstwa odbywa się na podstawie podania, za zgodą Dyrektora Generalnego Ministerstwa.

XV. Postępowanie z dokumentacją niejawną

1. W postępowaniu z dokumentami niejawnymi stosuje się tryb ustalony w odniesieniu do akt jawnych z następującymi uzupełnieniami:

1) pisma niejawne podlegają odrębnej ewidencji;

2) obieg dokumentów niejawnych w toku załatwiania odbywa się w kopertach lub odpowiednich teczkach, które zabezpieczają akta przed wglądem osób niepowołanych;

3) dokumenty niejawne przesyła się przesyłką poleconą w podwójnych kopertach, przy czym wewnętrzną kopertę zaopatruje się w adres i oznacza klauzulą tajności, kopertę zewnętrzną opisuje się jak w pismach jawnych;

4) pisma niejawne należy numerować i przesyłać według rozdzielnika wskazującego, który egzemplarz otrzymuje adresat;

5) symbol "z" umieszcza się w pismach zastrzeżonych przed znakiem sprawy;

6) przekazywanie pism niejawnych osobom upoważnionym odbywa się wyłącznie za pokwitowaniem.

2. Dla pism niejawnych wymagane jest:

1) odpowiednie zabezpieczenie pomieszczeń i schowków, w których przechowywane są dokumenty;

2) sprawdzanie stanu faktycznego akt z rejestrem.

3. Pracownik, który stwierdził fakt utraty dokumentu niejawnego, jest zobowiązany natychmiast powiadomić kierownika jednostki organizacyjnej.

XVI. Postępowanie z dokumentacją w przypadku likwidacji lub reorganizacji komórek organizacyjnych lub ustania działalności urzędu

1. Komórka organizacyjna, która przejmuje część lub całość zadań zreorganizowanej lub zlikwidowanej komórki organizacyjnej przejmuje akta spraw niezałatwionych na podstawie spisu zdawczo-odbiorczego. Kopię spisu należy przekazać do archiwum zakładowego.

2. Archiwum zakładowe przejmuje akta spraw zakończonych likwidowanej lub reorganizowanej komórki organizacyjnej zgodnie z rozdziałem XIII niniejszej instrukcji.

3. W przypadku ustania działalności Ministerstwa, postępowanie z aktami określa rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1375).

XVII. Kontrola prac kancelaryjnych

1. Dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa mają obowiązek systematycznej kontroli prac kancelaryjnych wykonywanych przez podległych im pracowników.

2. Kontrola prac kancelaryjnych polega na sprawdzeniu:

1) terminowości załatwiania spraw;

2) prawidłowości prowadzenia registratury akt;

3) prawidłowości obiegu akt;

4) terminowości przekazywania akt do archiwum zakładowego.

XVIII. Eelektroniczny obieg dokumentów

Zagadnienia związane z elektronicznym obiegiem dokumentów zostaną uregulowane w odrębnym trybie.

Załącznik  Nr 1

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

nazwa komórki organizacyjnej

symbol z wykazu akt
Kat:
TYTUŁ TECZKI

(hasła z wykazu akt)

daty skrajne

(od - do)

200... - 200...

tom
Sygnatura akt
................

Załącznik  Nr 2

.................

Spis zdawczo-odbiorczy akt nr........______________________________________________________________

nazwa zakładu pracy i komórki organizacyjnej

Lp.Znak teczkiTytuł teczkiDaty skrajne od - doKat. aktLiczba teczekMiejsce przechowywania aktData zniszczenia lub przekazania
12345678

Ilość pozycji:

Ilość teczek:

Ilość metrów:

......................... ..........................

Data i podpis pracownika Podpis dyrektora

przekazującego akta komórki organizacyjnej

.............................................

Data i podpis pracownika archiwum zakładowego

Załącznik  Nr 3

20...

(rok)

.........

(referent)

.................

(symbol kom. org.)

................

(oznacz. teczki)

............................

(tytuł teczki wg wykazu akt)

Lp.SPRAWA (krótka treść)OD KOGO WPŁYNĘŁADATAUWAGI

(sposób załatwienia)

Znak pismaZ dniaWszczęcia sprawyOstateczn. załatwienia

Załącznik  Nr 4

.............................................

pieczątka komórki organizacyjnej Ministerstwa

.............................................

imię i nazwisko osoby wypożyczającej akta

tel. ................. nr pokoju ............

Warszawa, dnia ..............

Karta udostępnienia Nr .....

Uprzejmie proszę o udostępnienie* wypożyczenie* akt powstałych

w ............................................................

nazwa komórki organizacyjnej lub zakładu pracy

przechowywanych w archiwum zakładowym Ministerstwa Kultury i

Dziedzictwa Narodowego.

1. .......... ............ ...... ............. ..........

tytuł akt sygn. arch. z lat ilość teczek kat. arch.

2. .......... ............ ...... ............. ..........

tytuł akt sygn. arch. z lat ilość teczek kat. arch.

3. .......... ............ ...... ............. ..........

tytuł akt sygn. arch. z lat ilość teczek kat. arch.

....................

podpis dyrektora

______________________________________________________________

............................................

podpis osoby zezwalającej na udostępnienie*

/wypożyczenie* akt

______________________________________________________________

Potwierdzenie odbioru akt

dnia................... otrzymałem ...................

podpis odbierającego

Zwrot do archiwum

______________________________________________________________

akta zwrócono dnia ..............

...................... .............................

podpis zwracającego podpis pracownika archiwum

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

RZECZOWY WYKAZ AKT MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

WARSZAWA 2007

SPIS TREŚCI

0 Zarządzanie

00 Organy kolegialne

01 Organizacja

02 Akty normatywne. Obsługa prawna ministerstwa

03 Planowanie i sprawozdawczość. Analizy działalności ministerstwa

04 Informatyzacja

05 Skargi i wnioski

06 Upowszechnianie informacji o działalności ministerstwa. Reprezentacja. Wydawnictwa własne

07 Współpraca z krajowymi instytucjami

08 Współpraca z zagranicą

09 Kontrole

1 Kadry

10 Zasady pracy i płacy

11 Zatrudnienie

12 Ewidencja osobowa pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

13 Dyscyplina pracy

14 Szkolenie zawodowe pracowników

15 Sprawy socjalno-bytowe

16 Bezpieczeństwo i higiena pracy

17 Ubezpieczenia osobowe pracowników

2 Środki rzeczowe

20 Podstawowe zasady gospodarowania środkami rzeczowymi

21 Inwestycje i remonty obiektów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

22 Administrowanie nieruchomościami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

23 Gospodarka materiałowa

24 Transport i łączność

25 Ochrona i zabezpieczenie mienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

26 Sprawy obronne

27 Obrona cywilna

28 Ochrona zabytków (dóbr kultury)

29 Ochrona Informacji Niejawnych

3 Ekonomika

30 Zasady działalności finansowo-księgowej ministerstwa i instytucji resortowych

31 Plany budżetowe i sprawozdawczość finansowo-księgowa ministerstwa

32 Wydatki i dochody budżetowe

33 Współpraca z bankami

34 Księgowanie

35 Rozliczenia płac i składek ZUS

36 Oszacowanie wartości środków trwałych i inwentaryzacja

4 Promocja twórczości w dziedzinie teatru, muzyki, estrady, plastyki, literatury, czasopiśmiennictwa, twórczości ludowej i filmu

40 Promocja twórczości w dziedzinie teatru

41 Promocja twórczości w dziedzinie muzyki, estrady

42 Promocja twórczości plastycznej

43 Promocja twórczości literackiej i czasopiśmiennictwa

44 Promocja języka polskiego

45 Mecenat nad twórczością ludową i folklorem

46 Promocja twórczości w dziedzinie filmu

47 Nagrody, stypendia, pomoc socjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla twórców i działaczy kultury oraz jubileusze twórcze

48 Instytucje kultury nadzorowane i współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

49 Programy operacyjne w dziedzinie promocji twórczości

5 Upowszechnianie kultury

50 Edukacja kulturalna

51 Sprawy bibliotek i czytelnictwa

52 Mecenat nad amatorskim ruchem artystycznym

53 Mecenat nad społecznym ruchem kulturalnym

54 Badania naukowe w dziedzinie kultury

6 Sprawy muzealnictwa

60 Organizacja muzeów

61 Nadzór nad działalnością muzeów podległych Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego

62 Opieka nad muzeami martyrologicznymi

63 Gospodarka muzealiami

64 Upowszechnianie muzealnictwa

65 Współpraca muzeów polskich z zagranicą

66 Polityka konserwatorska

67 Nadzór konserwatorski

68 Ochrona zabytków

7 Polskie dziedzictwo kulturalne za granicą

70 Ewidencja strat wojennych bibliotek

71 Dokumentacja dotycząca ruchomych dóbr kultury utraconych podczas i w wyniku II wojny światowej w granicach Polski po 1945 roku

72 Rejestracja dóbr kultury pozostałych poza granicami Polski w wyniku zmian granic po II wojnie światowej

73 Restytucja dóbr kultury po II wojnie światowej, obiekty odzyskane

8 Szkolnictwo artystyczne nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

80 Organizacja sieci szkolnictwa artystycznego

81 Nadzór pedagogiczny nad szkołami i placówkami artystycznymi

82 Kadra dydaktyczna szkół i placówek artystycznych

83 Promocja działalności szkół artystycznych i uzdolnień uczniów

84 Wyższe szkolnictwo artystyczne

9 Strategia kultury

90 Programy operacyjne

91 Posiedzenia Zespołu - Komitetu Sterującego

92 Organizacja zadań dotyczących "Promesy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

93 Realizacja projektów w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (w zakresie realizacji finansowej, monitoringu i sprawozdawczości)

94 Organizacja obsługi Punktu Kontaktowego ds. Kultury (CCP)

95 Organizacja obsługi Komitetu ds. Kultury

96 Organizacja obsługi Zespołu ds. Europejskich

97 Organizacja obsługi systemu Europejska Wymiana Dokumentów - Polska (EWD-P)

98 Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko - XI oś priorytetowa

99 Opracowanie dokumentów programowych, aktualizacja instrukcji Instytucji Pośredniczącej i Instytucji Wdrażającej, podpisanie porozumień

Symbole Klasyfikacyjne DokumentacjiHasła Klasyfikacyjne DokumentacjiKategoria Archiwalna DokumentacjiUwagi
W komórce merytorycznejWinnych komórkach
12345678
0ZARZĄDZANIE
00Organy kolegialne
000Kolegium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
0000Przebieg posiedzeń Kolegium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcProtokoły posiedzeń, uchwały, relacje z ich wykonania
0001Materiały na posiedzenia Kolegium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcDo kat. A wydziela się opracowania sporządzane specjalnie na określone posiedzenie
001Posiedzenia Kierownictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcProtokoły ustaleń, materiały na obrady
002Rady problemowe, komisje i inne organy pomocnicze o charakterze opiniodawczo-doradczym i decyzyjnym działające przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego
0020Wykaz rad i komisjiABc
0021Rady problemoweABcDla każdej rady prowadzi się odrębną teczkę zawierającą regulaminy działalności, protokoły posiedzeń, materiały na obrady, plany i sprawozdania z działalności
0022KomisjeABcJak w klasie 0021
0023Inne organy pomocniczeABcJak w klasie 0021
003Udział w pracach zewnętrznych organów kolegialnychABcWłasne opracowania kat. A zewnętrzne materiały - kat. B5
004Narady organizowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcProtokoły, materiały na obrady
005Konferencje, seminaria, sympozja organizowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABc
006Przygotowanie i obsługa organizacyjno-techniczna organów kolegialnychB2Bc
01Organizacja
010Podstawy prawne działalności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcPrzepisy powszechnie obowiązujące dotyczące bezpośrednio działalności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
011Organizacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcStatut, regulaminy
012Organizacja jednostek organizacyjnych w resorcie Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABc
013Organizacja obsługi kancelaryjnej i archiwum zakładowego
0130Przepisy kancelaryjno-archiwalneABcInstrukcja kancelaryjna, rzeczowy wykaz akt, instrukcja o organizacji i zakresie działania archiwum zakładowego
0131Środki kontroli obiegu dokumentacji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB2BcKontrolki wpływów, kontrolki wysyłanej korespondencji (dzienniki korespondencji, książki doręczeń, księgi ewidencyjne)
0132Wzory odcisków pieczęciABcKat. A obejmuje również ewidencję wzorów
0133FormularzeB5Bc
0134Ewidencja zasobu archiwum zakładowegoABcSpisy zdawczo-odbiorcze akt, wykaz spisów zdawczo-odbiorczych akt, protokół oceny dokumentacji niearchiwalnej, spisy dokumentacji niearchiwalnej przeznaczonej na makulaturę lub zniszczenie, spisy materiałów archiwalnych przekazywanych do archiwum państwowego
0135Udostępnianie aktB2BcKarty udostępniania akt
02Akty normatywne. Obsługa prawna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
020Własne akty normatywneABcKomplet podpisanych rozporządzeń, zarządzeń, okólników, instrukcji i wytycznych. Dla każdego rodzaju normatywów zakłada się odrębne teczki
021Ewidencja własnych aktów normatywnychABc
022Zbiór zewnętrznych aktów normatywnychB10BcObejmuje akty normatywne centralnych i terenowych organów administracji rządowej i samorządowej
023Opiniowanie aktów normatywnychB5BcKat. B5 dotyczy projektów zewnętrznych aktów normatywnych, projekty własnych aktów normatywnych kat. B10
024Opinie prawneB5Bc
025Obsługa prawna spraw sądowych oraz spraw przed innymi organami orzekającymi
0250Sprawy z powództwa cywilnegoB10Bc
0251Sprawy w postępowaniu administracyjnymB10Bc
0252Rejestry prowadzonych sprawB10Bc
026Ochrona prawna własności intelektualnej
0260Komisja Prawa AutorskiegoABcProtokoły posiedzeń. Materiały na obrady Komisji
0261Zezwolenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi lub prawami pokrewnymiABcDecyzje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ewidencja decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
0262Zespół Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa AutorskiegoABcProtokoły posiedzeń, materiały na obrady zespołu
0263Współpraca i współdziałanie z organizacjami międzynarodowymi w dziedzinie ochrony własności intelektualnejABc
0264Współpraca z organizacjami międzynarodowymi w dziedzinie mediów audiowizualnychABc
0265Kontrola produkcji nośników optycznychABcProtokoły kontroli - kat. A, sprawozdania firm produkujących nośniki optyczne - kat. B5
027Rejestr instytucji filmowychABc
028Rejestr instytucji kulturyABc
03Planowanie i sprawozdawczość. Analizy działalności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
030Programy, plany i sprawozdania wieloletnie i roczne
0300Programy i założenia polityki kulturalnej PaństwaABc
0301Plany wieloletnie i roczne działalności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sprawozdania z ich realizacjiABc
0302Plany wieloletnie i roczne działalności jednostek resortowych oraz sprawozdania z ich realizacjiB10Bc
0303Zbiorcze sprawozdania resortoweABc
031Plany i sprawozdania okresowe (miesięczne, kwartalne)
0310Plany i sprawozdania okresowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5Bc
0311Plany i sprawozdania okresowe jednostek resortowychB2Bc
0312Plany i sprawozdania okresowe zbiorczeBE5Bc
032Plany i sprawozdania roczne komórek organizacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
0320Sprawozdania roczne komórek organizacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABc
0321Plany roczne komórek organizacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5Bc
04Informatyzacja
040Projektowanie systemów informatycznych
0400Organizacja projektowania systemów informatycznychB5BcOferty, umowy na wykonanie oprogramowania, protokoły odbioru prac, raporty, korespondencja z wykonawcami
0401Dokumentacja eksploatacyjna systemów informatycznychABcOpisy budowy systemów i powiązań pomiędzy poszczególnymi modułami i procedurami, opis rekordów wejścia. Instrukcja obsługi systemu
0402Certyfikaty, oprogramowanieB5BcOkres przechowywania liczy się od momentu wygaśnięcia licencji
041Eksploatacja systemów informatycznych
0410Organizacja wdrożeniaABcDokumentacja wdrożeniowa, opinie, analizy. Kat. A dotyczy własnych opracowań lub opracowań na zlecenie, zewnętrzne opracowania kat. B5
0411Instalacja, utrzymanie i administrowanie oprogramowaniem systemowym i pomocniczymB5Bc
0412Dokumentacja eksploatacyjna systemów informatycznychB5BcOpracowanie zawiera opis instrukcji operacyjnej systemu w zakresie jego obsługi, ogólny opis funkcji systemów
0413Dokumentacja na nośnikach magnetycznychBE5BcProgramy źródłowe i użytkowe systemów, dokumentacja systemowa zapisana przy pomocy edytorów tekstów
0414Szkolenie użytkowników systemówB5BcWykazy szkolonych
042Uruchomienie sprzętu komputerowegoDotyczy instalowania sieci komputerowej
0420OfertyB5Bc
0421Umowy, gwarancje, protokoły odbioruB5Bc
05Skargi i wnioski
050Zasady i tryb załatwiania skarg i wnioskówABcKat. A dotyczy wyłącznie własnych przepisów, zewnętrzne przepisy - kat. B5
051Skargi załatwiane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcW razie masowości tego typu spraw do kat. A należy zaliczyć przykładowo 5-10% spraw w skali roku
052Skargi przekazane do załatwienia właściwemu organowiB5Bc
053Listy obywateli i instytucji kierowane do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5Bc
054Roczne analizy skarg i wnioskówABc
055Rejestr skarg i wnioskówABc
056Wnioski załatwiane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABc
057Wnioski przekazywane do załatwienia właściwemu organowiB5Bc
06Upowszechnianie informacji o działalności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reprezentacja. Wydawnictwa własne
060Wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konferencji prasowych, wywiady z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcRelacje z konferencji, teksty wywiadów i wystąpień, artykuły do publikacji w mediach
061Obsługa prasowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB2BcZaproszenia, zawiadomienia, korespondencja z mediami
062Zbiory zewnętrznych materiałów informacyjnych o działalności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcTeksty artykułów prasowych, wycinki prasowe
063Wizyty gości kierownictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
0630Recepcja wizyt gościB2BcKorespondencja, rejestr i harmonogram spotkań
0631Sprawozdania z wizyt Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABc
064ReprezentacjaB2BcZaproszenia, podziękowania
065Wydawnictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
0650Teki wydawnicze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcDla każdego tytułu wydawanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dziennika Urzędowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, informatorów zakłada się odrębną teczkę zawierającą: egzemplarz opublikowany, kartę wydawniczą, recenzje, umowę autorską)
0651Przystosowanie do publikacji i wykonanie poligraficzne wydawnictw Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB2BcZlecenia, rozliczenia zleceń, zapotrzebowanie materiałowe, korespondencja
0652Rozpowszechnianie wydawnictw Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB2Bc
066Pogrzeby i nekrologi zasłużonych dla kultury narodowejB5BcWystąpienia, korespondencja
07Współpraca z krajowymi instytucjami
070Współpraca z komisjami sejmowymi i senackimiABcDo kat. A należy zaliczyć opracowania przygotowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla tych komisji (m.in. odpowiedzi na interpelacje poselskie), obsługa KERM i inne - kat. B5
071Współpraca z ministerstwami i innymi centralnymi urzędami administracji rządowejABcDo kat. A należy zakwalifikować opracowania przygotowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla tych instytucji oraz korespondencję merytoryczną. Pozostałe akta kat. B5
072Współpraca z administracją terenową i samorządem terytorialnymABcJak w klasie 071
073Współpraca z instytucjami nadzorowanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcJak w klasie 071
074Współpraca ze stowarzyszeniami twórczymi kultury i dziedzictwa narodowegoABcJak w klasie 071
075Współpraca z fundacjamiABc
076Współpraca ze związkami zawodowymiABc
077Współpraca między komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB2Bc
08Współpraca z zagranicą
080Współpraca z organizacjami międzynarodowymiABcDla każdej organizacji zakłada się odrębną teczkę
081Współpraca w ramach integracji europejskiej
0810Przystosowanie polskiego systemu prawnego do prawa europejskiegoABcProjekty normatywów, opinie, analizy, ekspertyzy
0811Spotkania zespołów roboczych w sprawach przystosowania polskiego prawa do prawa europejskiegoABcProtokoły, materiały negocjacyjne, sprawozdania
0812Programy i inicjatywy wspólnotoweABc
082Współpraca z instytucjami rządowymi poszczególnych krajówBcDla każdego kraju zakłada się odrębną teczkę
0820Umowy o współpracy oraz programy współpracyABc
0821Spotkania z zagranicznymi grupami roboczymiABc
0822Realizacja wymiany kulturalnejB5Bc
0823Stypendia zagraniczneBE50Bc
0824Sprawozdania z przebiegu stypendiów zagranicznychA
083Współpraca wielostronna
0830Umowy o współpracyABc
0831Spotkania z zagranicznymi grupami roboczymiABc
0832Realizacja wymiany kulturalnejB5Bc
085Współpraca z Polonią
0850Analizy, sprawozdaniaABc
0851Organizacja zadań dotyczących współpracyB5Bc
086Promocja kultury polskiej za granicąABc
087Zagraniczne wyjazdy służbowe
0870Organizacja zagranicznych wyjazdów służbowychB5Bc
0871Sprawozdania z zagranicznych wyjazdów służbowychABc
088Przyjazdy delegacji zagranicznych
0880Programy pobytu delegacji i sprawozdania z przebiegu rozmówABc
0881Przygotowanie i obsługa pobytu delegacji zagranicznychB5Bc
09Kontrole
090Plany kontroli resortowej i sprawozdania z ich realizacjiABc
091Kontrole zewnętrzne przeprowadzone w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcProtokoły kontroli, wystąpienia pokontrolne i odpowiedzi na wystąpienia, sprawozdania z realizacji zaleceń i korespondencja. Każda kontrola stanowi odrębną sprawę. Kat. A dotyczy dokumentacji kontroli kompleksowych i problemowych, inne - kat. B5
092Kontrole przeprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w instytucjach nadzorowanychABcJak w klasie 091
093Kontrole zewnętrzne w instytucjach nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5Bc
094Ewidencja kontroliB5BcKsiążki kontroli
095Roczne plany audytu wewnętrznego i sprawozdania z jego wykonaniaABc
096Audyty wewnętrzne przeprowadzone w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABc
097Audyty zewnętrzne przeprowadzone w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABc
098Audyty zewnętrzne w instytucjach nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB10Bc
1KADRY
10Zasady pracy i płacy
100Regulaminy pracyABcKat. A dotyczy przepisów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zewnętrzne przepisy - kat. B5
101Zasady wynagradzania i premiowania pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABc
102Zasady wynagradzania i premiowania pracowników w instytucjach resortu kulturyABc
103Komisja do spraw Zaopatrzenia Emerytalnego TwórcówB50BcDecyzje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie uznania za twórcę i daty rozpoczęcia działalności twórczej
11Zatrudnienie
110Przepisy dotyczące zatrudniania pracowników w instytucjach resortu kulturyABc
111Przyjmowanie i zwalnianie pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB2BcOferty kandydatów, podania o przyjęcie do pracy
113Powoływanie i odwoływanie kadry kierowniczej w instytucjach resortu kulturyB5Bc
114Analizy dotyczące zatrudnienia i kwalifikacji pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABc
115Nagrody, kary, odznaczenia
1150Nagrody, przeszeregowania pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB10BcKopię pism o przyznaniu nagród odkłada się do akt osobowych - klasa 120-121
1151KaryB5BcJak w klasie 1150
1152Odznaczenia państwoweB5Bc
1153Odznaczenia i wyróżnienia resortoweABc
1154Patronaty i komitety honoroweB5BcOpinie, wnioski
116Pełnomocnictwa i upoważnienia wydawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5Bc
117Wojskowe sprawy pracownikówB5Bc
12Ewidencja osobowa pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
120Akta osobowe pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoBE50BcDla każdego pracownika należy prowadzić odrębną teczkę zawierającą: wnioski o przyjęcie do pracy, życiorys, ankiety, opinie, umowy o pracę, odpis aktu stanu cywilnego i przebiegu pracy (angaże, odznaczenia, nagrody, fotokopie świadectw szkolnych i naukowych, świadectwo pracy, kartę obiegową)
121Pomoce ewidencyjne do akt osobowychB50BcKsięgi ewidencyjne, skorowidze
122Akta osobowe kierowników jednostek organizacyjnych w resorcie kulturyBE50Bc
123Pomoce ewidencyjne do akt osobowych kierowników jednostek organizacyjnych w resorcie kulturyB50Bc
124Akta osobowe mianowanych pracowników naukowych w instytucjach resortu kulturyABc
125Rejestry pracowników naukowychABc
126Oświadczenia majątkowe pracownikówB5Bc
13Dyscyplina pracy
130Dowody obecności w pracy i absencjaB3BcListy obecności, karty ewidencji obecności w pracy, zaświadczenia o niezdolności do pracy
131Urlopy pracowniczeB3BcPlany urlopów
132Delegacje służboweB2BcDotyczy ewidencji delegacji, kopii kosztów. Oryginały rachunków kosztów delegacji należą do dowodów księgowych kat. B5. Rachunki kosztów delegacji w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) są przechowywane 20 lat od dnia zamknięcia programu. Rachunki kosztów delegacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna (POPT) są przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
133Rozliczenia czasu pracy pracownikówB5BcZestawienia
14Szkolenie zawodowe pracowników
140Programy kursówABcKat. A dotyczy wyłącznie kursów organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zewnętrzne kursy - kat. B3
141Przygotowanie i obsługa organizacyjna kursówB3BcSkierowanie na kursy, korespondencja
142Protokoły egzaminów, świadectwa naukiB50BcŚwiadectwa nauki odkłada się do odpowiednich teczek personalnych
143Rejestracja szkoleńB5Bc
15Sprawy socjalno-bytowe
150Zasady załatwiania spraw socjalno-bytowychABcKat. A dotyczy własnych przepisów, m.in. zasad gospodarowania zakładowym funduszem świadczeń socjalnych
151Sprawy socjalno-bytowe załatwiane w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB3Bc
152Opieka zdrowotna nad pracownikami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5BcKarty badań lekarskich, dokumentacja współpracy z przychodnią lekarską
153Wypoczynek pracowników i ich rodzinB3Bc
154Opieka nad emerytamiB5Bc
155Uprawnienia do zniżek kolejowychB5Bc
16Bezpieczeństwo i higiena pracy
160Przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracyABcKat. A dotyczy przepisów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; zewnętrzne przepisy - kat. B5
161Wypadki przy pracy oraz w drodze do pracy i z pracy
1610Wypadki śmiertelne, zbiorowe i powodujące inwalidztwoABcProtokoły, orzeczenia (dotyczy wypadków w pracy)
1611Inne wypadkiB10Bc
17Ubezpieczenia osobowe pracowników
170Przepisy ubezpieczenioweB5BcInstrukcje zakładów ubezpieczeniowych
171Ubezpieczenia społeczneB5BcKorespondencja
172Legitymacje ubezpieczenioweB5BcRejestr wydanych legitymacji ubezpieczeniowych
173Emerytury i rentyB5BcWnioski, opinie
174Ubezpieczenia zbioroweB10BcOkres przechowywania liczy się od dnia upływu terminu umowy ubezpieczeniowej
2ŚRODKI RZECZOWE
20Podstawowe zasady gospodarowania środkami rzeczowymiABc
21Inwestycje i remonty obiektów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
210Dokumentacja prawna i techniczna obiektówABcDla każdego obiektu prowadzi się odrębną teczkę
211Dokumentacja obiektów zabytkowychABc
212Ewidencja inwestycji i remontów obiektów zabytkowychABc
213Wykonawstwo i rozliczenie inwestycji i remontówB10BcUmowy, kosztorysy robót, protokoły narad realizacyjnych i odbioru robót
214PrzetargiB5BcOferty, specyfikacje, wnioski, ogłoszenia, unieważnienia, protesty i odwołania, sprawozdania
22Administrowanie nieruchomościami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
220Nabywanie i zbywanie nieruchomościABcDokumentacja prawna i techniczna obiektów
221Przydział i wynajem lokaliB5BcOkres przechowywania liczy się od dnia wygaśnięcia umowy najmu
222Eksploatacja budynków i lokali
2220Remonty bieżące i konserwacja lokaliB5BcUmowy z wykonawcami, oferty kosztorysy, faktury, protokoły odbioru prac. Okres przechowywania liczy się od dnia wygaśnięcia umowy
2221Oświetlenie i ogrzewanie lokali, zaopatrzenie w wodę i gazB5BcUmowy, faktury. Okres przechowywania liczy się od dnia wygaśnięcia umowy
2222Utrzymanie czystości i estetyka pomieszczeńB2BcRejestr przydziału środków czystości
223Podatki i opłaty publiczneB10Bc
224Najem, dzierżawy, użyczenia nieruchomości będących w trwałym zarządzie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5BcUmowy najmu itp. Okres przechowywania liczy się od dnia wygaśnięcia umowy najmu
23Gospodarka materiałowa
230Zaopatrzenie w materiały i sprzętB5BcZapotrzebowania, zamówienia, rozdzielniki
231Magazynowanie i użytkowanieB5BcDowody przychodu i rozchodu towarów, kartoteka ilościowo-wartościowa, dokumentacja inwentaryzacyjna mienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dowody użytkowania
232Ewidencja środków trwałych i wyposażenia oraz ich wycenaB5BcKartoteki majątku trwałego, tabele amortyzacyjne, książki ewidencyjne środków trwałych i wyposażenia
233Ewidencja osobistego wyposażenia pracownikówB5Bc
234Konserwacja i remonty środków trwałych oraz wyposażeniaB5Bc
235Upłynnianie środków trwałych i wyposażeniaB5BcProtokoły likwidacji
236Dokumentacja techniczno-eksploatacyjna sprzętu i urządzeń użytkowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB2BcKarty gwarancyjne, instrukcje obsługi; okres przechowywania liczy się od dnia upłynnienia
237Gospodarka odpadkami i surowcamiB2Bc
24Transport i łączność
240Dokumentacja techniczno-eksploatacyjna samochodów służbowychB2BcDla każdego samochodu służbowego prowadzi się odrębną teczkę zawierającą kopie rachunku zakupu, sprzedaży, protokół przekazania - przejęcia, dowód rejestracji, instrukcje obsługi, książkę gwarancyjną, polisy ubezpieczeniowe i dowody opłat podatku drogowego. Okres przechowywania liczy się od momentu upłynnienia samochodu
241Eksploatacja samochodów służbowychB5BcKarty drogowe samochodów, karty eksploatacji samochodów, zeszyty eksploatacyjne samochodów, rejestry wyjazdów służbowych
242Ryczałty samochodoweB5Bc
242Eksploatacja środków łączności (telefonów, faksów) B3Bc
25Ochrona i zabezpieczenie mienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
250Zabezpieczenie obiektów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB2Bc
251Ochrona przeciwpożarowaB5BcProtokoły, plany, korespondencja
252Ubezpieczenia rzeczoweB10BcM.in. - ubezpieczenia od pożaru, kradzieży. Okres przechowywania liczy się od dnia wygaśnięcia umowy
26Sprawy obronne
260Realizacja zadań obronnychB5Bc
261Pozamilitarne przygotowania obronne w dziale kultura i ochrona dziedzictwa narodowegoABcProgram, kwestionariusze, korespondencja
262Wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do realizacji zadań obronnych oraz obrony cywilnej w dziale kultura i ochrona dziedzictwa narodowegoB10BcPlany do wytycznych, korespondencja
263Kontrola realizacji zadań w zakresie spraw obronnych w dziale kultury i dziedzictwa narodowegoABcProtokół kontroli, plan, korespondencja
264Szkolenia obronneB5BcProgramy, plany, umowy z wykładowcami, rachunki, faktury, listy uczestników
27Obrona cywilna
270Plan obrony cywilnejABc
271Dokumentacja formacji obronyB5BcKsiążka ewidencji, dziennik szkolenia
272Szkolenie z zakresu obrony cywilnejB5BcPlan, korespondencja, listy uczestników
273Kontrola realizacji zadań z zakresu obrony cywilnej w dziale kultury i ochrony dziedzictwa narodowegoB5BcPlan, protokół, korespondencja
274Posiedzenia Zespołu Reagowania KryzysowegoABcPlan, protokół, materiały na posiedzenie
28Ochrona zabytków (dóbr kultury)
280Szkolenie w zakresie ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowychB5BcProgramy, szkolenia, umowy z wykładowcami, listy uczestników
281Współpraca cywilno-wojskowa w zakresie ochrony zabytków (CIMIC) B5Bc
282Szkolenie ekspertów (CIMIC) B5BcJak w klasie 280
283Realizacja zadań ochrony zabytków w ramach misji stabilizacyjnych Polskiego Kontyngentu Wojskowego w IrakuB5BcKorespondencja
284Narodowy Polski Komitet "Błękitnej Tarczy"B5BcKorespondencja
285Ochrona obiektów szczególnie cennych dla dziedzictwa narodowegoABcZarządzenia, decyzje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, korespondencja
286Kontrole ochrony obiektów szczególnie cennych dla dziedzictwa narodowegoAB5Osobna teczka dla każdego obiektu
29Ochrona Informacji Niejawnych
291Akta postępowań sprawdzającychB10Bc
292Kontrola stanu ochrony informacji niejawnychABcProtokoły, ocena, sprawozdania, notatki
293Wykaz stanowisk i osób dopuszczonych do informacji niejawnychB10Bc
294Urządzenia ewidencyjne - trwałe i pomocniczeB10Bc
3EKONOMIKA
30Zasady działalności finansowo-księgowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji resortowych
300System ewidencji finansowo-księgowejABcKat. A dotyczy własnych przepisów - zewnętrzne kat. B5
301System ewidencji finansowo-księgowej jednostek nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcJak w klasie 300
31Plany budżetowe i sprawozdawczość finansowo-księgowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
310Roczne plany budżetowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcKat. A obejmuje również zmiany budżetowe
311Roczne plany budżetowe jednostek nadzorowanych i podległych Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w zakresie wydatków majątkowych) B5BcKat. B5 obejmuje również zmiany budżetowe
312Materiały do opracowania budżetuB2Bc
313Roczne bilanse i sprawozdania finansowe
3130Roczne bilanse i sprawozdania finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcWnioski, opinie, raporty
3131Materiały pomocnicze i wersje robocze bilansów i sprawozdańB2Bc
3132Roczne bilanse i sprawozdania jednostek nadzorowanych i podległych Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5Bc
3133Roczne analizy wykorzystania środków budżetowych jednostek nadzorowanych i podległychBE5Bc
3134Roczne analizy działalności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcHarmonogramy, informacje, opracowania statystyczne
3135Szczegółowe zestawienia planowanych wydatków w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy, Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3136Szczegółowe zestawienia planowanych wydatków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Pomoc TechnicznaB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
314Okresowe sprawozdania finansowe (kwartalne, miesięczne)
3140Okresowe sprawozdania finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5BcMiesięczne zapotrzebowania na środki finansowe
3141Okresowe sprawozdania finansowe jednostek nadzorowanych i podległych Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB3Bc
315Okresowe sprawozdania finansowe
3150Sprawozdania kwartalne w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy, Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3151Sprawozdania kwartalne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
3152Sprawozdania miesięczne w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy, Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3153Sprawozdania miesięczne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
316Naruszenie dyscypliny budżetowejB10BcProtokoły posiedzeń resortowej komisji orzekającej, materiały na posiedzenia
317Roczne sprawozdania budżetowe Funduszu Promocji KulturyAB5
318Roczne sprawozdania budżetowe Funduszu Promocji TwórczościAB5
32Wydatki i dochody budżetowe
320Rozliczenia wydatków budżetowych
3200Rozliczenia wydatków budżetowychB5Bc
3201Rozliczenia wydatków w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy i Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3202Rozliczenia wydatków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Pomoc TechnicznaB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
321Rozliczenia z wydatkowania środków europejskich i strukturalnychB5Bc
322Rozliczenia dochodów budżetowychB5Bc
323Rozliczenia dewizowe
3230Rozliczenia dewizoweB10Bc
3231Rozliczenia dewizowe w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy, Norweski Mechanizm FinansowyB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3232Rozliczenia dewizowe w ramach Program Operacyjny Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
324Rozliczenia usług i zakupów dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
3240Rozliczenia usług i zakupów dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5Bc
3241Rozliczenia usług i zakupów dla ministerstwa w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy, Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3242Rozliczenia usług i zakupów dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
325Rozliczenia usług i zakupów dla jednostek nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5Bc
326Finansowanie i rozliczanie zadań państwowych zlecanych jednostkom państwowymB5Bc
327Raporty kasowe
3270Raporty kasoweB5Bc
3271Raporty kasowe w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy, Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3272Raporty kasowe w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
328Grzbiety książeczek czekowych i rozrachunkowychB2Bc
33Współpraca z bankami
330Wyciągi bankowe
3300Wyciągi bankoweB5Bc
3301Wyciągi bankowe w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy i Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3302Wyciągi bankowe w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
331Potwierdzenie sald (miesięczne i roczne)
3310Potwierdzenie sald (miesięczne i roczne) B2Bc
3311Potwierdzenie sald (miesięczne i roczne) w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy, Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3312Potwierdzenie sald w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
34Księgowanie
340Polecenia księgowania
3400Polecenia księgowaniaB5Bc
3401Polecenie księgowania w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy, Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3402Polecenie księgowania w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
341Noty księgowe
3410Noty księgoweB5Bc
3411Noty księgowe w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy, Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3412Noty księgowe w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
342Dokumentacja księgowa
3420Dokumentacja księgowaB5Bc
3421Dokumentacja księgowa w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy, Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3422Dokumenty księgowe w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
343Syntetyka i analityka
3430Syntetyka i analitykaB5BcZestawienia obrotów i sald, kartoteki kont syntetycznych i analitycznych
3431Syntetyka i analityka w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy, Narodowego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3432Syntetyka i analityka w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Pomoc TechnicznaB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
344Dowody księgowe
3440Dowody księgoweB5B5Faktury własne i obce, noty obciążeniowe
3441Dowody księgowe w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy, Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3442Dowody księgowe w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
345Windykacja dotacji udzielonych z budżetuB5B5Dokumenty związane z niezgodnym przeznaczeniem lub pobrane w nadmiernej wysokości - wezwania, ponaglenia, zawiadomienia
35Rozliczenia płac i składek ZUS
350Dokumentacja płac i dokumentacja wynagrodzeń finansowana z Programu Operacyjnego Pomoc TechnicznaB5BcMateriały źródłowe do obliczania wysokości płac, premii i potrąceń z płac (wnioski premiowe, podatki, składki ZUS); dokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
351Dokumentacja wynagrodzeń finansowana z Programu Operacyjnego Pomoc TechnicznaB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
352Listy płac osobowego funduszu płacB50BcZob. ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.)
353Listy wynagrodzeń bezosobowego funduszu płac
3530Listy wynagrodzeń bezosobowego funduszu płacB5Bc
3531Listy wynagrodzeń bezosobowego funduszu płac w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy i Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3532Listy wynagrodzeń bezosobowego funduszu płac w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5Dokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
354Karty zbiorcze zarobków osobowego funduszu płacB50BcJak w klasie 351
355Rozliczenia podatku dochodowego osób fizycznych
3550Rozliczenia podatku dochodowego osób fizycznychB5BcDeklaracje podatkowe, oświadczenia, roczne informacje o uzyskanych dochodach, korespondencja
3551Rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy i Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3552Rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
356Zaświadczenia o zarobkachB5Bc
357Rozliczenia z tytułu składek ZUS
3571Deklaracje ZUSB5BcDeklaracje, raporty miesięczne, korespondencja
3572Deklaracje ZUS w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy i Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3573Deklaracje ZUS w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
3574Dowody uprawnień do zasiłkówB50BcKategoria B50 dotyczy wyłącznie dokumentacji zasiłków chorobowych, dokumentacja pozostałych zasiłków kategoria B5
358Wynagrodzenia z tytułu prac zleconych
3581Wynagrodzenia z naliczoną składką ZUSB50Bc
3582Wynagrodzenia bez naliczonej składki ZUSB5Bc
3583Wynagrodzenia bez naliczonej składki ZUS w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy i Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
3584Wynagrodzenia bez naliczonej składki ZUS w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
359Rejestr umów zleceńB50B5Kategoria B50 dotyczy wyłącznie rejestru z naliczaną składką ZUS, pozostały rejestr - kat. B5
36Oszacowanie wartości środków trwałych i inwentaryzacja
360Oszacowanie wartości środków trwałych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5BcTabele amortyzacyjne
361Oszacowanie wartości Środków trwałych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy i Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
362Oszacowanie środków trwałych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
363Ewidencja ilościowo-wartościowa środków trwałych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5Bc
364Ewidencja ilościowo-wartościowa środków trwałych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejski Obszar Gospodarczy i Norweskiego Mechanizmu FinansowegoB20BcDokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
365Ewidencja ilościowo-wartościowa środków trwałych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŚrodowiskoB5BcDokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
366Spisy i protokoły inwentaryzacyjneB5Bc
4PROMOCJA TWÓRCZOŚCI W DZIEDZINIE TEATRU, MUZYKI, ESTRADY, PLASTYKI, LITERATURY, CZASOPIŚMIEIMNICTWA, TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ I FILMU
40Promocja twórczości w dziedzinie teatru
400Opieka i nadzór merytoryczny nad zawodowymi teatrami dramatycznymiABcKat. A dotyczy obsady artystycznej, sprawozdania, programów, repertuaru. Dla każdego teatru zakłada się odrębną teczkę
401Inicjowanie nowych przedsięwzięć teatralnych
4010Konkursy na wystawienia polskiej sztuki współczesnejABcDo kat. A należy zaliczyć regulamin konkursu, protokoły posiedzeń jury, sprawozdania i analizy
4011Konkursy na wystawienie dzieł dramatycznychABcJak w klasie 402
4012Konkursy na utwór dramatycznyABcJak w klasie 402
4013Przygotowanie konkursów i obsługa organizacyjna ich przebieguB2BcZawiadomienia, korespondencja
402Organizacja krajowych festiwali teatralnychABcDo kat. A należy zaliczyć programy, scenariusze, recenzje przedstawień, protokoły posiedzeń jury, sprawozdania z festiwali; dokumentacja przygotowań do festiwali (wnioski o dofinansowanie, opinie, umowy) - kat. B5
403Organizacja międzynarodowych festiwali teatralnych w PolsceABcJak w klasie 402
404Mecenat nad czasopismami teatralnymiABcDla każdego rodzaju czasopisma zakłada się odrębną teczkę zawierającą korespondencję z redakcjami
405Organizacja wystaw scenografów polskich i warsztatów edukacyjnych w zakresie scenografiiABcDo kat. A należą programy wystaw, projekty katalogów, recenzje, sprawozdania, pozostałe akta - kat. B5
406Seminaria i sympozja teatrologiczneABcDo kat. A należą sprawozdania z seminariów, referaty i wystąpienia własne, pozostałe akta - kat. B5
41Promocja twórczości w dziedzinie muzyki, estrady
410Festiwale muzyczneABcAkta każdego festiwalu stanowią odrębną sprawę. Do kat. A należy zaliczyć regulaminy, programy, sprawozdania, recenzje; dokumentacja przygotowań organizacyjnych - kat. B5
411Konkursy muzyczneABcJak w klasie 410 oraz protokoły posiedzeń jury
412FilharmonieABcDla każdej filharmonii zakłada się odrębną teczkę
413Orkiestry symfoniczne, kameralneABcAkta każdej orkiestry stanowią osobną sprawę
414Zaopatrzenie muzyków w instrumenty muzyczneB5Bc
415Informacja o życiu muzycznym w PolsceABc
416Wywóz instrumentów muzycznych za granicęB10BcZezwolenia, wykaz
42Promocja twórczości plastycznej
420Akty prawne dotyczące ochrony zawodu artysty plastyka i twórczości plastycznej w PolsceABcProjekty aktów prawnych oraz uwagi do projektów - kat. B5
421Wystawy i konkursy sztuki
4210Międzynarodowe wystawy i konkursy sztuki w PolsceABcDo kat. A należy zakwalifikować programy projekty wystaw i katalogów; dokumentacja przygotowań organizacyjnych do wystaw kat. B5
4211Wystawy sztuki polskiej za granicąABcJak w klasie 4210
4212Wystawy sztuki polskiej w krajuABcJak w klasie 4210
4213Wystawy sztuki obcej w krajuABcJak w klasie 4210
4214Udział Polski w konkursach i wystawach sztuki za granicąABcDo kat. A należy zaliczyć programy, projekty wystaw
4215Przygotowanie organizacyjne wystaw sztuki za granicąB5Bc
422Wydawnictwa z zakresu sztuki współczesnej
4220Katalogi wystawB5BcWnioski, opinie o projektach, korespondencja
4221Książki i albumy o sztuce, indeksy i almanachyB5BcJak w klasie 4220
4222Promocja czasopismB5BcWnioski, opinie o projektach
423Galerie sztuki współczesnej
4230Organizacja i działalność państwowych galerii sztuki współczesnej nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcDo kat. A należy zaliczyć statuty, regulaminy, programy działalności, sprawozdania, instrukcje; projekty wystaw, wnioski, projekty katalogów - kat. B5
4231Organizacja i działalność samorządowych galerii sztukiB5BcJak w klasie 4230
4232Organizacja i działalność galerii sztuki związków twórczych i innych stowarzyszeń sztuki współczesnej, fundacji oraz galerii prywatnychB5BcProgramy, projekty wystaw
43Promocja twórczości literackiej i czasopiśmiennictwa
430Imprezy i targi książki
4300KrajoweABc
4301ZagraniczneABc
431Ochrona rynku książkiB5BcWnioski, opinie aktów normatywnych, korespondencja
44Promocja języka polskiego
440Działalność na rzecz kultury języka polskiegoABcKonferencje naukowe, imprezy popularyzatorskie, konkursy
441Współpraca z Radą Języka Polskiego przy Polskiej Akademii NaukABc
45Mecenat nad twórczością ludową i folklorem
450Programy upowszechniania twórczości ludowej i folkloruABc
451Analizy i oceny materiałów z zakresu twórczości ludowejABc
452Festiwale, konkursy i przeglądy folklorystyczneABc
453Współpraca z twórcami i działaczami kultury ludowejB5Bc
454Programy operacyjne w dziedzinie twórczości ludowejABc
46Promocja twórczości w dziedzinie filmu
460Organizacja krajowych festiwali filmowych i przeglądów filmówAB5Do kat. A należy zaliczyć programy, scenariusze, protokoły posiedzeń jury, sprawozdania. Dokumentacja przygotowań do festiwali (wnioski o dofinansowanie, opinie, umowy) - kat. B5
461Organizacja i udział przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w międzynarodowych festiwalach i przeglądach filmówAB5Jak w klasie 460
462Przekształcenia organizacyjne instytucji filmowychABcWnioski w sprawie połączenia instytucji lub postawienia w stan likwidacji, wyznaczenia likwidatora, sprawozdania z przebiegu likwidacji, analiza zadań likwidatora
463Komercjalizacja i prywatyzacja państwowych instytucji filmowychABcAnalizy, oceny, wnioski, decyzje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
464Zawody filmoweB5BcOpinie, informacje, korespondencja merytoryczna
465Nadanie statusu oficjalnej koprodukcji filmom realizowanym przez polskich koproducentów z zagranicznymi partneramiB10BcWnioski, opinie, korespondencja
466Edukacja filmowaABcProgramy edukacyjne - kat. A, projekty programów, opinie - kat. B5
47Nagrody, stypendia i pomoc socjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla twórców i działaczy kultury oraz jubileusze twórcze
470Nagrody i stypendiaABc
471Pomoc socjalnaB5Bc
472Jubileusze twórców i instytucji kulturyAB5
473DyplomyBE5BcOpinie, rejestr wniosków, korespondencja
48Instytucje kultury nadzorowane i współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABc
49Programy operacyjne w dziedzinie promocji twórczościABc
5UPOWSZECHNIANIE KULTURY
50Edukacja kulturalna
500Międzyresortowy program edukacji kulturalnejABcKat. A dotyczy programu zatwierdzonego do realizacji; projekty programów i opinie - kat. B5
501Rządowy program działań na rzecz osób niepełnosprawnych i ich integracji ze społeczeństwemABc
502Inne rządowe programy edukacyjneABcJak w klasie 500
503Plany zadań edukacyjnych i ich realizacjaABc
504Programy operacyjne w dziedzinie edukacjiABc
51Sprawy bibliotek i czytelnictwa
510Badania stanu bibliotek ogólnokrajowej sieci
5100Opracowania wyników sondażyABc
5101Ankiety badań stanu bibliotekB5Bc
511Opiniowanie i przygotowanie projektów przepisów dotyczących bibliotekarstwaB5Bc
512Zbiorcze analizy roczne działalności bibliotek publicznychABc
513Sprawozdania z działalności bibliotek publicznychB5Bc
514Konferencje i seminaria krajowe i zagraniczneABcDo kat. A należą sprawozdania, referaty, założenia programowe, opinie i wystąpienia własne, pozostałe akta kat. B5
515Współpraca z Krajową Radą BibliotecznąABc
516Programy służące upowszechnianiu czytelnictwa, rozwojowi bibliotek oraz ochronie zbiorówABc
517Organizacja prac zespołu ds. digitalizacjiABcProtokoły, materiały na posiedzenia, notatki
52Mecenat nad amatorskim ruchem artystycznym
520Informacje o amatorskim ruchu artystycznymABc
521Analizy i oceny amatorskiego ruchu artystycznegoABc
53Mecenat nad społecznym ruchem kulturalnym
530Współpraca z domami kulturyABcOpracowania, informacje
531Współpraca ze stowarzyszeniami regionalnymiABcJak w klasie 530
532Współpraca ze stowarzyszeniami społeczno-kulturalnymiABcJak w klasie 530
54Badania naukowe w dziedzinie kultury
540Propozycje badań naukowych w resorcie kulturyB5BcWnioski, korespondencja
541Podział środków finansowych na prace naukowo-badawcze i ogólnotechniczne w resorcie kulturyB10BcWnioski, protokoły, korespondencja
542Realizacja i rozliczenia badań naukowychB10BcZlecenia, umowy, rozliczenia finansowe, korespondencja
6SPRAWY MUZEALNICTWA
60Organizacja muzeów
600Organizacja muzeów nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcStatuty, regulaminy organizacyjne
601Organizacja muzeów terenowychABcJak w klasie 600
602Państwowy rejestr muzeówABc
603Komputeryzacja muzeówB5Bc
61Nadzór nad działalnością muzeów podległych Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego
610Plany i sprawozdania muzeów podległych Ministrowi Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5Bc
611Informacje na temat działalności muzeów
6110Informacje na temat działalności muzeów samorządowychABcStatuty, oceny działalności, analizy
6111Informacje na temat działalności muzeów prywatnychABcJak w klasie 6110
612Wizytacje muzeów podległych Ministrowi Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABc
62Opieka nad muzeami martyrologicznymiB5Bc
63Gospodarka muzealiami
630Zakup muzealiówB5Bc
631System ewidencji muzealiówABc
632Wypożyczenia muzealiów z muzeów bezpośrednio podległych Ministrowi Kultury i Dziedzictwa NarodowegoB5Bc
633Wywóz muzealiów za granicęB5Bc
634Skreślenie muzealiów z inwentarzaABc
635Rewindykacja muzealiów
6350Rewindykacja muzealiów w wyniku roszczeń osób fizycznych i prawnychABc
6351Rewindykacja muzealiów w wyniku roszczeń kościołówABc
64Upowszechnianie muzealnictwa
640Wystawy krajoweB5Bc
641KonkursyABc
65Współpraca muzeów polskich z zagranicą
650Umowy w sprawie współpracy muzeów polskich z zagranicą oraz realizacja umówABcKonferencje, program współpracy, notatki
651Wymiana wystaw muzealnychB5Bc
652Wymiana osobowa pracowników muzeówB5Bc
653Poręczenia Rady Ministrów na wystawy zagraniczne w PolsceB5Bc
66Polityka konserwatorska
660Założenia polityki konserwatorskiejABcOpracowania, opinie, wnioski krajowe, regionalne, wojewódzkie, gminne. Dla każdego programu prowadzi się odrębną teczkę
661Programy ochrony dóbr kultury
6610Programy związane z zagrożeniem wojennym, pożarami, kradzieżami, katastrofami budowlanymi i szkodami górniczymiABc
6611Analizy i oceny programówAKompleksowe lub wycinkowe, jeżeli nie zostały w pełni wykorzystane w kompleksowych
662Stan zachowania dóbr kultury
6620Zbiorcze oceny stanu zachowaniaABcOpracowania, informacje, notatki, informacje prasowe, analizy i syntezy
6621Okresowe raporty o stanie zabytków i ich ochronieABc
663Krajowy system informacji o ochronie dóbr kultury
6630Wnioski i zgłoszenia potrzebB25Bc
6631Zestawienia informacjiABc
664Współpraca w zakresie integracji problemów ochrony dóbr kultury, ochrony przyrody i środowiska, planowania przestrzennego oraz budownictwa
6640Współpraca z organami administracji państwowej, instytucjami, organizacjami, itp.ABcPorozumienia, umowy, komisje, opracowania, informacje, oceny
6641Organizacja służb ochrony zabytków w zakresie integracji problemów ochrony dóbr kultury, ochrony przyrody i środowiska, planowania przestrzennego oraz budownictwaABcNa szczeblu wojewódzkim oraz samorządu terytorialnego. Oceny, analizy, wnioski, itp.
6642Użytkowanie i zagospodarowanie zabytkówABcOpracowania, informacje, oceny, analizy
67Nadzór konserwatorski
670Postępowanie administracyjne
6700Decyzje i postanowienia Generalnego Konserwatora ZabytkówABc
6701Rejestr decyzji i postanowieńA-
671Wizytacje i kontrole Wojewódzkich Urzędów Ochrony ZabytkówABcProtokoły, analizy, raporty. Dla każdej kontrolowanej jednostki prowadzi się odrębną teczkę. Każda kontrola stanowi odrębną teczkę
672Oceny działalności wojewódzkich konserwatorów zabytków
6720Oceny działalności wojewódzkich konserwatorów zabytków pod względem organizacyjnymABc
6721Oceny działalności wojewódzkich konserwatorów zabytków pod względem prawidłowości prowadzonych postępowań administracyjnychABc
6722Oceny działalności organów samorządów terytorialnych w zakresie ochrony zabytkówABc
6723Wykaz zezwoleń udzielonych przez Organy Ochrony Zabytków na prace archeologiczne i wykopaliskoweB25-
68Ochrona zabytków
680Fundacje działające na rzecz ochrony zabytkówA-Wykaz, sprawozdania
681Wywóz dóbr kulturyA-Decyzje, postanowienia, zaświadczenia, wykazy spraw
682Nagrody za znaleziska archeologiczne i odkrycia wykopaliskA-Wnioski, opinie, decyzje, wykaz osób nagrodzonych
683Odznaki "Za opiekę nad zabytkami"A-Jak w klasie 682
684Informacje i zgłoszenia strat w zabytkach w wyniku nadzwyczajnych zdarzeńB20-
685Polski Komitet Doradczy ds. zabytków w razie konfliktu zbrojnego oraz informacje Generalnego Konserwatora Zabytków dla KomitetuB10B5Plany pracy, protokoły posiedzeń, uchwały, informacje
686Ochrona zabytków w razie szczególnych zagrożeńB5-
687Rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoAWnioski, opinie, decyzje, wykaz osób powołanych, roczne sprawozdania z działalności rzeczoznawców
688Dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków - dotacjeAB5Wnioski, umowy i korespondencja
7POLSKIE DZIEDZICTWO KULTURALNE ZA GRANICĄ
70Ewidencja strat wojennych bibliotek
700Dokumentacja strat wojennych bibliotek w granicach Polski z 1939 i 1945 r. (bez ziem wschodnich) ABc
701Dokumentacja fotograficzna strat wojennych bibliotek podczas II wojny światowejABc
702Kartoteki bibliograficzne piśmiennictwa dotyczącego strat bibliotek podczas II wojny światowejABc
703Dokumentacja książkowych znaków własnościowych bibliotek instytucjonalnych i księgozbiorów prywatnych na wschodnich ziemiach II RzeczypospolitejABcDokumentacja opisowa (baza danych) i ilustracyjna (fotografie, skany, kserokopie) kartoteka bibliograficzna, publikacje wydane do 2006 r. oraz bieżące
704Dokumentacja obcych zbiorów bibliotecznych zabezpieczonych po II wojnie światowejABc
705Materiały dotyczące polityki niemieckiej wobec bibliotek podczas II wojny światowejABc
706Inwentarze i katalogi bibliotek polskich z ziem wschodnich Rzeczypospolitej do 1939 r. (w tym skonfiskowane przez Rosjan po 1831 i 1863 r.) ABcKorespondencja, kopie inwentarzy z różnych zbiorów archiwalnych i bibliotecznych, spisy wydane w latach 1996, 1998, 2000, 2006 oraz spisy opracowane do druku
707Dokumentacja bibliotek polskich poza krajem w latach 1938-1948ABcDokumentacja opisowa i fotograficzna, kartoteka bibliograficzna, publikacja wydana w 2005 r.
708Dokumentacja działalności instytucji stowarzyszonych w Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek i Polskich na Zachodzie, a także organizacji i placówek polonijnych oraz krajowych instytucji i organizacji prowadzących działalność w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego poza granicami krajuABc
71Dokumentacja dotycząca ruchomych dóbr kultury utraconych podczas i w wyniku II wojny światowej w granicach Polski po 1945 r.
710Dokumentacja dotycząca dóbr kultury utraconych podczas i w wyniku II wojny światowej, prowadzona po 1989 rokuABcKorespondencja w sprawie ustalenia dzieł sztuki utraconych podczas II wojny światowej
711Sprawozdania z kwerend archiwalnych dotyczących dóbr kultury utraconych podczas i w wyniku II wojny światowejABcSprawozdania, kopie archiwaliów, notatki
712Zbiory ikonograficzne dotyczące dóbr kultury utraconych podczas i w wyniku II wojny światowejABc
713Wycinki prasowe dotyczące strat wojennych oraz restytucji dóbr kulturyABc
714Rejestr ruchomych dóbr kultury utraconych podczas i w wyniku II wojny światowej w granicach Polski po 1945 r.ABc
72Rejestracja dóbr kultury pozostałych poza granicami Polski w wyniku zmian granic po II wojnie światowej
720Dokumentacja dotycząca dzieł sztuki ruchomych i nieruchomychABc
721Dokumentacja dotycząca zabytków sepulkralnych (cmentarzy, nagrobków) ABc
722Dokumentacja fotograficzna dotycząca stanu zachowania zabytków kultury polskiej dawnych ziem polskich i z Polską związanychABc
723Dokumentacja konserwatorska prac dofinansowana przez stronę polskąABcOpinie, ekspertyzy prac
724Ewidencja zabytków i cmentarzy na terenie dawnych ziem polskich i z Polską związanychABcKarty inwentarzowe
725Materiały z posiedzeń komisji międzynarodowych i zespołów ekspertów w zakresie ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego za granicąABc
73Restytucja dóbr kultury po II wojnie światowej - obiekty odzyskane
730Odszkodowania za straty dzieł sztuki poniesione przez stronę polskąABc
731Posiedzenia międzynarodowych komisji pod przewodnictwem pełnomocnika Rządu Rzeczypospolitej PolskiejABcProtokoły, materiały na obrady, porozumienia
8SZKOLNICTWO ARTYSTYCZNE NADZOROWANE PRZEZ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
80Organizacja sieci szkolnictwa artystycznego
800Ewidencja szkół i placówek artystycznych prowadzonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABc
801Ewidencja niepublicznych szkół i placówek artystycznych prowadzonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABc
802Przyznawanie uprawnień szkoły publicznej szkołom niepublicznymABcDo kat. A zaliczamy akty nadania uprawnień; korespondencja - kat. B5
803Tworzenie szkół i placówek artystycznych
8030Tworzenie szkół i placówek artystycznych prowadzonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoABcWnioski o utworzenie, akty erekcyjne szkół - kat. A; korespondencja - kat. B5
8031Łączenie szkół i placówek artystycznych w zespoły szkół lub placówkiABcDecyzje ministra - kat. A; korespondencja - kat. B5
8032Przekazywanie kompetencji przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jednostkom samorządu terytorialnego do założenia i prowadzenia szkół artystycznychABcZarządzenia, protokoły zdawczo-odbiorcze, porozumienia
8033Udzielanie zezwoleń osobom fizycznym lub prawnym (innym niż jednostki samorządu terytorialnego) na założenie publicznej szkoły artystycznejABc
804Przekazywanie szkół artystycznych i placówek pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a jednostkami samorządu terytorialnegoABcPorozumienia, protokoły zdawczo-odbiorcze - kat. A; korespondencja - kat. B5
805Organizacja szkół i placówek artystycznychABcStatuty, regulaminy organizacyjne
806Dokumentacja likwidowanych szkół, placówek artystycznych i bursABcDecyzje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, notatki, protokoły zdawczo-odbiorcze - kat. A; korespondencja - kat. B5
807Akty prawne dotyczące spraw majątkowych szkół i placówek artystycznychABc
81Nadzór pedagogiczny nad szkołami i placówkami artystycznymi
810Organizacja kształcenia
8100Programy nauczania i środki dydaktyczneABcZestawy i wykazy programów i podręczników, podział programów wg nauczanych zawodów - kat. A; korespondencja - kat. B5
8101Plany nauczaniaABc
8102Wzory świadectw i dyplomów oraz innych druków szkolnychB10Bc
8103Egzaminy eksternistyczneB10BcWnioski o powołanie komisji, akty powołania, korespondencja
8104Działalność innowacyjna i eksperymentalna szkół i placówek artystycznychABcZałożenia, analizy, oceny - kat. A; korespondencja - kat. B5
8105Diagnoza i ocena poziomu pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół i placówek artystycznychABcPlany wizytacji, protokoły z wizytacji, analizy i oceny poziomu nauczania - kat. A; korespondencja - kat. B5
8106Narady dyrektorów szkół artystycznych i nadzoru pedagogicznegoABc
8107Koordynacja działań w sprawie wprowadzenia nowych zawodów do klasyfikacji szkolnictwa zawodowegoB10BcWnioski, korespondencja
8108Nadzór nad kształceniem w zawodach nieartystycznychB10BcProgramy, opinie rzeczoznawców, korespondencja
82Kadra dydaktyczna szkół i placówek artystycznych
820Dyrektorzy szkół i placówek artystycznych
8200Konkursy na stanowisko dyrektorów szkółABcDo kat. A zalicza się regulaminy, skład komisji, decyzje: opinie; korespondencja - kat. B5
8201Dokumentacja spraw odwoławczych oraz skarg i wniosków związanych z konkursami na stanowiska dyrektorówB5Bc
8202Powoływanie i odwoływanie dyrektorów szkół i placówek artystycznychB5BcOpinie, wnioski, korespondencja
8203Przedłużanie kadencji dyrektorów szkół i placówek artystycznychB5Bc
8204Ocena pracy dyrektorówB5Bc
8205Postępowanie kwalifikacyjne w sprawie nadania dyrektorom stopni awansu zawodowegoABc
8206Tworzenie stanowisk kierowniczych w szkołach artystycznych, opiniowanie propozycji powoływania lub odwoływania wicedyrektorówB5Bc
821Nauczyciele szkół i placówek artystycznych
8210Zgody na zatrudnienie bez kwalifikacjiB5Bc
8211Zaświadczenia o równoważności dyplomów i świadectwB50BcWnioski, postanowienia, korespondencja
8212Zatrudnienie w szkołach i placówkach artystycznych nauczycieli bez obywatelstwa polskiegoB10BcPostanowienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wnioski, korespondencja
8213Zatrudnienie w szkołach i placówkach artystycznych nauczycieli bez obywatelstwa polskiegoB10Bc
83Promocja działalności szkół artystycznych i uzdolnień uczniów
830Imprezy prezentujące dorobek szkół artystycznychABcDo kat. A zalicza się regulaminy, kalendarze imprez, sprawozdania; korespondencja - kat. B5
831Informacje na temat działalności szkół i placówek artystycznychABc
832Nadawanie imienia patrona szkołom artystycznymABcDo kat. A zalicza się wnioski, akty nadania; korespondencja - kat. B5
833Stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla uczniów za osiągnięcia artystyczneB10BcWnioski, wykazy stypendystów, protokoły komisji
84Wyższe szkolnictwo artystyczne
840Sprawy organizacyjne wyższego szkolnictwa artystycznegoAB5Programy, statuty - kat. A; materiały informacyjne na temat działalności uczelni - kat. B
841Stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów za szczególne osiągnięcia w nauceABcJak w klasie 833
842Finansowanie uczelni artystycznychB5BcWnioski, korespondencja
9STRATEGIA KULTURY
90Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoAB5Do kat. A zalicza się decyzje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, regulamin, sprawozdania, składy zespołów; korespondencja - kat. B5
91Posiedzenia Zespołu - Komitetu SterującegoABcProtokoły posiedzeń, uchwały, materiały na obrady
92Organizacja zadań dotyczących "Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"B5BcNabór wniosków, zawiadomienia, karty oceny wniosków, uzasadnienia, notatki
93Realizacja projektów w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (w zakresie realizacji finansowej, monitoringu i sprawozdawczości) B20BcUmowy wraz z załącznikami, aneksy, sprawozdania okresowe, wnioski o płatność, raporty, korespondencja, dokumentacja księgowa; dokumenty przechowywane 20 lat od dnia zakończenia programu
94Organizacja obsługi Punktu Kontaktowego ds. Kultury (CCP) B5BcPlany finansowe, rozliczenia, raporty, umowy, faktury; dokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
95Organizacja obsługi Komitetu ds. KulturyB5BcListy obecności, korespondencja; dokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
96Organizacja obsługi Zespołu ds. EuropejskichB5BcJak w klasie 92; dokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
97Organizacja obsługi systemu Europejska Wymiana Dokumentów - Polska (EWD-P) B5BcMateriały szkoleniowe, korespondencja; dokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
98Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko - oś priorytetowa w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowegoB5BcNabór, ocena i wybór projektów, zawiadomienia, notatki, wnioski wraz z załącznikami; dokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
980Realizacja projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w zakresie realizacji finansowej, monitoringu i sprawozdawczościB5BcUmowy, aneksy, wnioski, sprawozdania okresowe, raporty, korespondencja, dokumenty księgowe; dokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
981Zarządzanie i monitoring projektów indywidualnychB5BcUwagi, notatki, korespondencja; dokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
982Działania związane z informacją i promocjąB5BcMateriały informacyjno-promocyjne, publikacje, materiały szkoleniowe, listy obecności, korespondencja; dokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu
99Opracowanie dokumentów programowych, aktualizacja instrukcji Instytucji Pośredniczącej i Instytucji Wdrażającej, podpisanie porozumieńB5BcPisma, notatki, aneksy, opinie prawne, porozumienia, korespondencja; dokumenty przechowywane 5 lat od dnia zakończenia programu