Wprowadzenie do ksiąg rachunkowych jednostek gospodarki uspołecznionej wyników aktualizacji wyceny środków trwałych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1987.12.37

Akt utracił moc
Wersja od: 19 grudnia 1987 r.

INSTRUKCJA Nr 13/KS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 8 grudnia 1987 r.
w sprawie wprowadzenia do ksiąg rachunkowych jednostek gospodarki uspołecznionej wyników aktualizacji wyceny środków trwałych.

W związku z § 2 ust. 3 i § 7 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 1985 r. w sprawie planów kont jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 12, poz. 95) ustala się, co następuje:
§  1.
Instrukcja dotyczy jednostek gospodarki uspołecznionej, zobowiązanych do dokonania na dzień 1 stycznia 1988 r. aktualizacji wyceny środków trwałych stosownie do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1987 r. w sprawie uznawania środków pracy i innych przedmiotów długotrwałego użytkowania za środki trwałe, zasad aktualizacji ich wyceny oraz zasad i stawek amortyzacji (Dz. U. Nr 39, poz. 219), zwanych dalej jednostkami.
§  2.
1.
Jednostki wprowadzą do ksiąg rachunkowych pod datą 1 stycznia 1988 r. wyniki aktualizacji wartości początkowej środków trwałych, zaś jednostki zobowiązane do umarzania środków trwałych - także wyniki aktualizacji wartości ich umorzenia, dokonanej stosownie do instrukcji Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie szczegółowego sposobu i trybu aktualizacji wyceny środków trwałych oraz sprawozdania z jej wyników stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 86 Prezes Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 grudnia 1987 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu aktualizacji wyceny środków trwałych oraz sprawozdania z jej wyników, zwanej dalej instrukcją GUS. Wyniki aktualizacji środków trwałych włącza się do obrotów 1988 roku.
2.
Jednostki zobowiązane do umarzania środków trwałych wprowadzą do ksiąg rachunkowych wyniki aktualizacji wyceny własnych środków trwałych, o których mowa w ust. 1, w następujący sposób:
1)
całą wartością początkową środków trwałych objętych ewidencją księgową na dzień 1 stycznia 1988 r. obciążą konto 802 - "Fundusz statutowy w środkach trwałych", a uznają konto - 001 "Środki trwałe",
2)
całą wartością umorzenia środków trwałych, o których mowa w pkt 1 obciążą konto - 011 "Umorzenie środków trwałych", a uznają konto 802 - "Fundusz statutowy w środkach trwałych",
3)
całą wartością początkową środków trwałych, o których mowa w pkt 1 ustaloną w wyniku aktualizacji lub, jeżeli określone środki trwałe były wyłączone spod aktualizacji, ustaloną w niezmienionej wysokości, obciążą konto 001 - "Środki trwałe", a uznają konto 802 - "Fundusz statutowy w środkach trwałych",
4)
całą wartością umorzenia środków trwałych, o których mowa w pkt 1 ustaloną w wyniku aktualizacji lub, jeżeli określone środki trwałe były wyłączone spod aktualizacji, ustaloną w niezmienionej wysokości, obciążą konto 802 - "Fundusz statutowy w środkach trwałych", a uznają konto 011 - "Umorzenie środków trwałych".
3.
Jednostki i zakłady budżetowe oraz inne jednostki nie umarzające środków trwałych wprowadzą do ksiąg rachunkowych wyniki aktualizacji wyceny własnych środków trwałych, o których mowa w ust. 1, w następujący sposób:
1)
całą wartością początkową środków trwałych objętych ewidencją księgową na dzień 1 stycznia 1988 r. obciążą konto 801 - "Fundusz w środkach trwałych", a uznają konto 001 - "Środki trwałe",
2)
całą wartością początkową środków trwałych, o których mowa w pkt 1, ustaloną w wyniku aktualizacji lub, jeżeli określone środki trwałe były wyłączone spod aktualizacji, ustaloną w niezmienionej wysokości, obciążą konto 001 - "Środki trwałe", a uznają konto 801 - "Fundusz w środkach trwałych".

Wyniki jednorazowego, szacunkowego określenia zużycia środków trwałych na dzień aktualizacji ich wyceny, o których mowa w instrukcji GUS, nie podlegają wprowadzeniu do ksiąg.

4.
Wartość początkową otrzymanych w nieodpłatny zarząd i użytkowanie środków trwałych, o których mowa w ust. 1, ujmuje się w księgach rachunkowych w następujący sposób:
1)
wartością początkową środków trwałych na dzień 1 stycznia 1988 r. uznaje się konto pozabilansowe 093 - "Środki trwałe obce otrzymane w nieodpłatny zarząd i użytkowanie",
2)
wartością początkową środków trwałych, o których mowa w pkt 1 ustaloną w wyniku aktualizacji, obciąża się konto pozabilansowe 093 - "Środki trwałe obce otrzymane w nieodpłatny zarząd i użytkowanie".
5.
Nie wyłącza się z ewidencji księgowej środków trwałych tych obiektów, które według zasad obowiązujących od dnia 1 stycznia 1988 r. są zaliczone do przedmiotów nietrwałych.
§  3.
1.
Podstawą zapisów w księgach rachunkowych, o których mowa w § 2, są polecenia księgowania obejmujące łączne sumy wartości początkowej i umorzeń przed aktualizacją i po aktualizacji wyceny środków trwałych i zawarte w "Zestawieniu aktualizacji wyceny środków trwałych" na dzień 1 stycznia 1988 r. sporządzonym stosownie do instrukcji GUS.
2.
Jednostki i zakłady budżetowe oraz inne jednostki nie umarzające środków trwałych nie ujmują w dokumentach, wymienionych w ust. 1 wartości umorzeń.
§  4.
1.
Jednostki wprowadzą do ewidencji szczegółowej środków trwałych, o których mowa w § 2, zaktualizowaną wartość początkową poszczególnych obiektów, a w jednostkach zobowiązanych do umarzania środków trwałych - także zaktualizowaną wartość umorzenia tych obiektów. Aktualizację danych ewidencji szczegółowej przeprowadza się na dzień 1 stycznia 1988 r. w sposób ustalony dla korekty zapisów księgowych.
2.
Jednostki mogą również na dzień 1 stycznia 1988 r. założyć nową, szczegółową ewidencję środków trwałych, zamiast aktualizować dotychczas prowadzoną ewidencję.
§  5.
1.
Wartość początkowa środków trwałych nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 1986 r., przyjętych do użytkowania w wyniku ukończenia inwestycji po dniu 1 stycznia 1988 r., podlega aktualizacji (przecenie), a jej wyniki wprowadza się do ksiąg rachunkowych pod datą przyjęcia środków trwałych do użytkowania. Wycenę tych środków trwałych aktualizuje się według zasad określonych w instrukcji GUS.
2.
Wartość początkową środków trwałych, o których mowa w ust. 1, wprowadza się do ksiąg rachunkowych obciążając konto 001 - "Środki trwałe" i uznając konta:
1)
w jednostkach zobowiązanych do umarzania środków trwałych:
a)
084 - "Rozliczenie inwestycji" - za faktycznie poniesione koszty inwestycji związane z nabyciem lub wytworzeniem środków trwałych,
b)
802 - "Fundusz statutowy w środkach trwałych" - za różnicę między zaktualizowaną wartością środków trwałych a faktycznie poniesionymi kosztami inwestycji związanymi z nabyciem lub wytworzeniem tych środków.
2)
w jednostkach i zakładach budżetowych:
a)
084 - "Rozliczenie inwestycji" - za faktycznie poniesione koszty inwestycji związane z nabyciem lub wytworzeniem środków trwałych,
b)
801 - "Fundusz w środkach trwałych" - za różnicę między zaktualizowaną wartością środków trwałych a faktycznie poniesionymi kosztami inwestycji związanymi z nabyciem lub wytworzeniem tych środków.
§  6.
Wymienione w § 2 i 5 symbole i nazwy kont oparte o typowy plan kont dla państwowych przedsiębiorstw przemysłowych lub o typowy plan kont dla jednostek i zakładów budżetowych, stosuje się odpowiednio do symboli i nazw kont przewidzianych w obowiązującym daną jednostkę planie kont, z tym że w spółdzielniach zamiast konta 802 - "Fundusz statutowy w środkach trwałych" stosuje się konto 812 - "Fundusz zasobowy".
§  7.
Prawidłowość aktualizacji środków trwałych oraz zaprowadzenie jej wyników do ksiąg rachunkowych podlega sprawdzeniu:
1)
w jednostkach, których bilanse roczne podlegają weryfikacji - w toku badania tych bilansów za rok 1988,
2)
w pozostałych jednostkach - w toku kontroli poprzedzającej zatwierdzenie sprawozdań finansowych, odbioru sprawozdań finansowych za rok 1988 lub kontroli przeprowadzonej w ciągu 1988 i 1989 r.
§  8.
Przedsiębiorstwa państwowe zobowiązane do wpłat części odpisów amortyzacyjnych na rzecz scentralizowanych rachunków amortyzacyjnych, funduszów scentralizowanych lub Funduszu Zmian Strukturalnych w Przemyśle, o których mowa w art. 45 ust. 9 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 44, Nr 39 poz. 192 i Nr 47, poz. 226 oraz z 1987 r. Nr 33 poz. 181) i w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o Funduszu Zmian Strukturalnych w Przemyśle (Dz. U. Nr 33, poz. 182) dokonują wpłat zaliczek w obowiązujących terminach za poszczególne okresy I półrocza 1988 r., mając jednocześnie na względzie wzrost poziomu odpisów amortyzacyjnych w 1988 roku w stosunku do 1987 r.; wzrost ten nie powinien być niższy niż o 35%. Dotyczy to również części odpisów amortyzacyjnych przeznaczonych na fundusz rozwoju, fundusz inwestycyjny, zakładowy fundusz socjalny i inne fundusze o podobnym charakterze. Ostateczne rozliczenie wpłat odpisów amortyzacyjnych za I półrocze 1988 r. powinno nastąpić łącznie z wpłatą odpisów amortyzacyjnych za czerwiec 1988 r.
§  9.
Instrukcję stosuje się z dniem 1 stycznia 1988 r.