Warunki zawierania i realizacji umów na realizację zalecanych szczepień ochronnych w aptece.

Dzienniki resortowe

NFZ.2023.155

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 grudnia 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 155/2023/DGL
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 31 października 2023 r.
w sprawie warunków zawierania i realizacji umów na realizację zalecanych szczepień ochronnych w aptece

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 159 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
przedmiot postępowania w zakresie zawierania umów z podmiotami prowadzącymi apteki na realizację zalecanych szczepień ochronnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z art. 19 ust. 2a ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1284, 909 i 1938), zwanej dalej "ustawą o chorobach zakaźnych", o których mowa w art. 97 ust. 3 pkt 4d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
2)
szczegółowe warunki umowy, o której mowa w pkt 1, zwanej dalej "umową".
§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
aplikacja ofertowa - aplikację udostępnianą przez Narodowy Fundusz Zdrowia w celu przygotowania wniosku, o którym mowa w pkt 11;
2)
apteka - aptekę ogólnodostępną, realizującą umowę zawartą przez podmiot prowadzący aptekę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę, o której mowa w art. 5 pkt 2 ustawy o świadczeniach;
3)
farmaceuta - farmaceutę realizującego szczepienie, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 1873 oraz z 2023 r. poz. 1234, 1972), spełniającego warunki konieczne do wykonywania szczepień, o których mowa w art. 19 ustawy o chorobach zakaźnych;
4)
formularz wniosku - formularz wniosku o zawarcie umowy, sporządzony za pomocą aplikacji ofertowej, w formie elektronicznej i papierowej;
5)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
6)
kwalifikację - kwalifikacja do szczepienia w rozumieniu przepisu art. 19 ust. 5a ustawy o chorobach zakaźnych;
7)
obwieszczenie - obwieszczenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych przeprowadzanych w aptece, które mogą być w całości lub w części finansowane ze środków publicznych, wydane na podstawie art. 19 ust. 2b ustawy o chorobach zakaźnych;
8)
oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu, właściwy ze względu na adres apteki, w której ma być realizowana umowa;
9)
Ogólne warunki umów - ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiące załącznik do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach;
10)
Portal NFZ - udostępniony przez Fundusz system informatyczny określony w zarządzeniu Prezesa Funduszu w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowany dla świadczeniodawców i podwykonawców;
11)
wniosek - wniosek podmiotu prowadzącego aptekę o zawarcie umowy, który składa się z formularza wniosku oraz dokumentów, o których mowa w § 6 ust. 4;
12)
wnioskodawca - podmiot prowadzący aptekę ubiegający się o zawarcie umowy.
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w szczególności w ustawie o świadczeniach, ustawie o chorobach zakaźnych oraz w Ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2.

Przedmiot postępowania

§  3. 
1. 
Przedmiotem postępowania, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest zawarcie umowy, z wnioskodawcą spełniającym wymagania określone w szczególności w przepisach:
1)
ustawy o świadczeniach oraz rozporządzeń wydanych na podstawie tej ustawy;
2)
ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2301 oraz z 2023 r. poz. 605, 650, 1859 i 1938), zwanej dalej "ustawą Prawo farmaceutyczne" oraz rozporządzeń wydanych na podstawie tej ustawy;
3)
ustawy o chorobach zakaźnych.
2. 
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2195/2002 z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) - (Dz. Urz. WE L 340 z 16.12.2002, str. 1 i n., z późn. zm.) oraz zgodnie z art. 141 ust. 4 ustawy, przedmiotem umów objęta jest następująca nazwa i kod: 85120000-6 Usługi medyczne i podobne.

Rozdział  3.

Szczegółowe warunki umowy

§  4. 
1. 
Przedmiotem umowy jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie określonym w art. 19 ust. 2a ustawy o chorobach zakaźnych.
2. 
Szczepienia ochronne objęte umową określa obwieszczenie wydane na podstawie art. 19 ust. 2b ustawy o chorobach zakaźnych.
3. 
Wzór umowy określony jest w załączniku nr 2 do zarządzenia.
4. 
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.
§  5. 
1. 
Umowa jest zawierana z podmiotem prowadzącym aptekę odrębnie dla każdej apteki, w której mają być realizowane szczepienia.
2. 
Umowy mogą być zawierane w stosunku do aptek spełniających wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 i art. 98 ust. 5 ustawy - Prawo farmaceutyczne.
3. 
Fundusz zamieszcza na stronach internetowych oddziałów Funduszu informacje o naborze oraz o warunkach zawarcia umowy, o których mowa w art. 97 ust. 3 pkt 4d ustawy o świadczeniach.
4. 
Umowa zawierana jest z podmiotem prowadzącym aptekę na podstawie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku.

Rozdział  4.

Sposób składania wniosków i zasady postępowania

§  6. 
1. 
Wniosek o zawarcie umowy składany jest przez wnioskodawcę do oddziału Funduszu właściwego ze względu na adres apteki, której dotyczy umowa. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
2. 
Formularz wniosku sporządzany jest z zastosowaniem udostępnionej przez Fundusz aplikacji obsługującej postępowanie.
3. 
Wniosek, powinien być podpisany przez wnioskodawcę lub osobę uprawnioną do jego reprezentowania. W przypadku podpisania wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym po udostępnieniu takiej funkcjonalności przez Fundusz, forma papierowa formularza wniosku nie jest wymagana.
4. 
Do wniosku załącza się następujące oryginały dokumentów albo ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem przez wnioskodawcę:
1)
oświadczenie, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do wniosku;
2)
wniosek w sprawie rachunku bankowego, którego wzór określony jest w załączniku nr 2 do wniosku;
3)
polisę lub inny dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez farmaceutów, którzy będą realizować szczepienia, w związku z ich wykonywaniem; wnioskodawca może złożyć także umowę przedwstępną lub oświadczenie o zobowiązaniu się do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej od dnia rozpoczęcia obowiązywania umowy;
4)
pełnomocnictwo do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy - w przypadku gdy wnioskodawca jest reprezentowany przez pełnomocnika.
5. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 4, powinny być zgodne ze stanem faktycznym i prawnym.
6. 
Szczegółową procedurę ustalania oraz zmiany numeru rachunku bankowego określa zarządzenie Prezesa Funduszu w sprawie procedury ustalania oraz zmiany rachunku bankowego świadczeniodawców, podmiotów prowadzących apteki lub punkty apteczne oraz pozostałych kontrahentów.
7. 
Kopie dokumentów stanowiących załączniki do wniosku składanego w formie elektronicznej powinny być podpisane podpisem elektronicznym przez wnioskodawcę lub osobę uprawnioną do jego reprezentowania.
8. 
Oddział Funduszu może zażądać:
1)
dokumentów potwierdzających kwalifikacje osób wymienionych w wykazie farmaceutów określonym we wniosku;
2)
przedstawienia do wglądu oryginału dokumentu w przypadku, gdy kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości, co do jej zgodności z oryginałem.
§  7. 
1. 
Przygotowując formularz wniosku, wnioskodawca obowiązany jest do:
1)
zarejestrowania profilu świadczeniodawcy z użyciem Portalu NFZ;
2)
pobrania aplikacji ofertowej oraz zapytania ofertowego ze stron internetowych oddziału Funduszu;
3)
wczytania zapytania ofertowego do udostępnionej przez oddział Funduszu aplikacji;
4)
przygotowania formularza wniosku wyłącznie na podstawie udostępnionej przez oddział Funduszu aplikacji ofertowej;
5)
zapisania wersji elektronicznej formularza wniosku na nośniku elektronicznym w sposób zapewniający trwałość zapisu informacji oraz opisanie następującymi informacjami:
a)
nazwą i adresem wnioskodawcy wraz z numerem identyfikującym aptekę nadanym przez Fundusz,
b)
przedmiotem postępowania;
5a) 2
 w przypadku braku możliwości zapisania formularza wniosku elektronicznego na nośniku elektronicznym, wnioskodawca, za zgodą oddziału Funduszu, może przekazać ten formularz za pośrednictwem Portalu NFZ;
6) 3
 w przypadku wniosku składanego w formie papierowej - wydrukowania formularza wniosku i opatrzenia każdej ze stron czytelnym podpisem lub parafą, a także opatrzenie czytelnym podpisem ostatniej strony wniosku.
§  8. 
1. 
Wnioski składane w formie papierowej mogą zostać złożone osobiście lub przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego do siedziby oddziału Funduszu.
2. 
Wnioski mogą być składane w ciągu całego roku kalendarzowego. Złożony do oddziału Funduszu wniosek, niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia jego złożenia, jest weryfikowany pod względem poprawności i kompletności. Informacja o przystąpieniu do weryfikacji wniosku przez oddział Funduszu jest widoczna dla wnioskodawcy w Portalu NFZ.
3. 
W przypadku wniosku zawierającego błędy lub braki formalne, oddział Funduszu wzywa wnioskodawcę do korekty lub usunięcia braków formalnych wniosku, w terminie wyznaczonym przez oddział Funduszu, nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
4. 
W uzasadnionych przypadkach oddział Funduszu może przedłużyć termin, o którym mowa ust. 3, jednak nie dłużej niż o 30 dni.
5. 
Dokumenty lub oświadczenia złożone w wyniku wezwania oddziału Funduszu do korekty lub usunięcia braków formalnych powinny zawierać oznaczenie "KOREKTA WNIOSKU lub USUNIĘCIE BRAKÓW FORMALNYCH WNIOSKU".
6. 
W przypadku nieusunięcia braków formalnych wniosku w wyznaczonym przez oddział Funduszu terminie, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym oddział Funduszu pisemnie powiadamia wnioskodawcę.
7. 
Wnioskodawca może także bez wezwania skorygować, uzupełnić lub wycofać złożony przez siebie wniosek. Poprawiony, uzupełniony lub wycofywany wniosek powinien zawierać oznaczenie określające cel jego złożenia.
8. 
Do uzupełnienia, korekty i wycofania wniosku stosuje się ust. 1.
§  9. 
1. 
Wniosek zostaje pozytywnie rozpatrzony, jeżeli spełnia następujące warunki:
1)
forma papierowa wniosku jest zgodna z formą elektroniczną - w przypadku wniosku złożonego w formie papierowej;
2)
jest poprawnie sporządzony i kompletny, tj. zawiera wszystkie wymagane, aktualne i prawidłowo uzupełnione dane oraz załączniki do wniosku, o których mowa w § 6 ust. 4.
2. 
W przypadku negatywnej oceny wniosku - oddział Funduszu przesyła wnioskodawcy informację wskazującą przyczyny odmowy zawarcia umowy.
3. 
W przypadku pozytywnej oceny wniosku - oddział Funduszu niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od pozytywnej oceny wniosku przesyła wnioskodawcy umowę na wykonywanie szczepień w celu jej podpisania lub informuje wnioskodawcę o możliwości zawarcia umowy w siedzibie oddziału Funduszu.
4. 
Umowę oddział Funduszu sporządza na podstawie dokumentów i danych, o których mowa w § 6, zgodnie ze wzorem określonym w zarządzeniu, z zastrzeżeniem § 4 ust. 4.
5. 
Umowa podpisywana jest przez Prezesa Funduszu lub osobę przez niego upoważnioną oraz przez wnioskodawcę lub osobę upoważnioną do jego reprezentowania.
§  10. 
Dyrektor oddziału Funduszu podaje do publicznej wiadomości dane teleadresowe aptek, których dotyczy zawarta z Funduszem umowa, na terenie danego województwa.

Rozdział  5.

Szczegółowe warunki realizacji umowy

§  11. 
1. 
Przedmiotem umowy jest udzielenie świadczeniobiorcom przez farmaceutów świadczeń finansowanych przez Fundusz, określonych w katalogu produktów rozliczeniowych, o którym mowa w załączniku nr 3 do zarządzenia.
2. 
Szczepienia są wykonywane w aptekach spełniających wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 i art. 98 ust. 5 ustawy - Prawo farmaceutyczne.
3. 
Szczepienia są wykonywane wyłącznie przez farmaceutę posiadającego uprawnienia do wykonywania badania kwalifikacyjnego i szczepienia ochronnego, spełniającego wymagania określone w szczególności w art. 19 ust. 5a i 5b ustawy o chorobach zakaźnych, a także spełniającego warunki określone w ustawie o zawodzie farmaceuty.
4. 
Wykonanie szczepienia obejmuje:
1)
samodzielne dokonanie kwalifikacji przez farmaceutę, w stosunku do pacjenta podlegającemu zaszczepieniu oraz wykonanie zalecanego szczepienia ochronnego przez farmaceutę zgodnie z przepisami albo
2)
wykonanie zalecanego szczepienia ochronnego przez farmaceutę pacjentowi podlegającemu zaszczepieniu, którego kwalifikacji do szczepienia dokonał lekarz, felczer, lekarz dentysta i wystawił on receptę na szczepionkę;
3)
wpis w Karcie Szczepień potwierdzający kwalifikację do szczepienia zalecanego, zgodnie z art. 19 ust. 7 w zw. z art. 21a ust. 1 ustawy o chorobach zakaźnych - przypadku, o którym mowa w pkt 1;
4)
wpis w Karcie Szczepień potwierdzający wykonanie szczepienia zalecanego, zgodnie z art. 19 ust. 7 w zw. z art. 21a ust. 1 ustawy o chorobach zakaźnych;
5) 4
 (uchylony).
4a.  5
 Podmiot prowadzący aptekę wprowadza dane dotyczące szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 do centralnego elektronicznego systemu rejestracji szczepień na szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, zgodnie z art. 21e i 21f ustawy o chorobach zakaźnych.
5.  6
 W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 4 pkt 3-4 i ust. 4a, wnioskodawca jest obowiązany do podłączenia do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2023 r. poz. 2465).
6. 
Przez podłączenie do systemu, o którym mowa w ust. 5, należy rozumieć uzyskanie przez podmiot prowadzący aptekę certyfikatu do uwierzytelnienia systemu w rozumieniu art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia lub założenie konta w aplikacji gabinet.gov.pl.
7. 
Przy wykonywaniu szczepień farmaceuci obowiązani są do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
8. 
W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 7, wnioskodawca obowiązany jest do uzyskania we właściwym oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (e-WUŚ), umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach.
9. 
W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 8, wnioskodawca składa poprzez Portal NFZ wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy.
10. 
W przypadku niedopełnienia przez wnioskodawcę obowiązku określonego w ust. 9, z przyczyn leżących po jego stronie, Fundusz może nałożyć na wnioskodawcę karę umowną, o której mowa w § 30 ust. 1 pkt 4 lit. b załącznika do Ogólnych warunków umów.
§  12. 
Podmiot prowadzący aptekę udzielający świadczeń w ramach umowy zamieszcza, w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, informację o wykonywaniu szczepień, której treść lub forma nie mogą stanowić reklamy wnioskodawcy oraz apteki lub jej działalności.
§  13. 
1. 
Podmiot prowadzący aptekę, zobowiązany jest do przechowywania dokumentacji w postaci papierowej związanej z wykonaniem szczepienia, w tym oświadczenia, o którym mowa w art. 50 ust. 6 ustawy o świadczeniach, zgodnie z odrębnymi przepisami przez co najmniej 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, w którym nastąpiła wypłata należności za wykonanie szczepienia, którego dotyczy dokumentacja.
2. 
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1 jest przechowywana w archiwum apteki, o którym mowa § 8 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki (Dz. U. z 2022 r. poz. 1737).
§  14. 
Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za szczepienia wykonane przez wskazanych w harmonogramie farmaceutów, w tym jest odpowiedzialny za powstałe w związku z wykonaniem szczepienia szkody, w tym także za szkody powstałe u osób trzecich. Odpowiedzialność, o której mowa w zdaniu pierwszym nie dotyczy szkód powstałych w wyniku działań niepożądanych zastosowanego produktu.
§  15. 
1. 
Zmiany dotyczące farmaceutów wykonujących szczepienia w aptece, w tym dostępności personelu oraz dotyczące dostępności miejsca udzielania świadczeń w ramach umowy wymagają aktualizacji w harmonogramie najpóźniej w dniu wystąpienia zmiany.
2. 
Zgłoszenie zmian w harmonogramie nie wymaga podpisania aneksu do umowy.
3. 
W przypadku niedopełnienia przez wnioskodawcę obowiązku określonego w ust. 1, z przyczyn leżących po jego stronie, Fundusz może nałożyć na wnioskodawcę karę umowną, o której mowa w § 5 załącznika nr 2 do zarządzenia, stanowiącego wzór umowy na wykonywanie szczepień.

Rozdział  6.

Zasady sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie umowy

§  16. 
1. 
Kwotę zobowiązania Funduszu wobec wnioskodawcy z tytułu realizacji umowy, ustala się na podstawie liczby i ceny jednostek udzielonych świadczeń wynikających z zatwierdzonego w wyniku weryfikacji oddziału Funduszu w systemie informatycznym miesięcznego sprawozdania.
2. 
Weryfikacja, o której mowa w ust. 1 odbywa się na podstawie danych przekazanych przez Centrum e- Zdrowia.
§  17. 
1. 
Rozliczanie świadczeń zrealizowanych w okresie sprawozdawczym w ramach umowy jest dokonywane w oparciu o Katalog produktów rozliczeniowych określony w załączniku nr 3 do zarządzenia.
2. 
W celu rozliczenia świadczeń objętych umową na wykonywanie szczepień wnioskodawca przekazuje do oddziału Funduszu, w terminie 10 dni od zakończenia okresu sprawozdawczego rachunek z tytułu udzielenia tych świadczeń oraz jednolity plik sprawozdawczy stosowany do wymiany informacji między świadczeniodawcami a Funduszem, zgodnie ze wzorem i w formacie określonym przez Prezesa Funduszu.
3. 
Należność z tytułu realizacji umowy za okres sprawozdawczy, określona w rachunku przekazywanym przez wnioskodawcę, stanowi sumę należności odpowiadających poszczególnym produktom rozliczeniowym, określonym w załączniku nr 3 do zarządzenia.
4.  7
 Należność z tytułu realizacji umowy oddział Funduszu wypłaca w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania pozytywnie zweryfikowanych dokumentów, o których mowa w ust. 2. Należność, o której mowa w zdaniu pierwszym, jest wypłacana na wskazany w umowie rachunek bankowy podmiotu prowadzącego aptekę.
5. 
Fundusz w trybie monitorowania może prowadzić analizy danych przekazywanych przez wnioskodawcę co może skutkować wezwaniem wnioskodawcy do złożenia korekty.
§  18. 
W przypadku rozwiązania umowy lub jej wygaśnięcia wnioskodawca jest obowiązany przekazać oddziałowi Funduszu informację o adresie i miejscu przechowywania dokumentacji związanej z realizacją umów oraz wskazać osobę odpowiedzialną za jej udostępnienie. Informacja o której mowa w zdaniu pierwszym obejmuje imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer kontaktowy osoby odpowiedzialnej za udostępnienie dokumentacji.

Rozdział  7.

Przepis końcowy

§  19. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2023 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

FORMULARZ WNIOSKU O ZAWARCIE UMOWY NA REALIZACJĘ ZALECANYCH SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH W APTECE

grafika

Załącznik Nr  1

Oświadczenie

Załącznik Nr  2

Wniosek w sprawie rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  2  8  

UMOWA Nr ....../...... na realizację zalecanych szczepień ochronnych w aptece, finansowanych ze środków publicznych

grafika

Załącznik Nr  1

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

Załącznik Nr  2

HARMONOGRAM - ZASOBY

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Katalog produktów rozliczeniowych

Lp.Kod zakresu świadczeńKod świadczenia wg NFZNazwa produktu rozliczeniowegoWartość w złUwagiSposób sprawozdawania produktu rozliczeniowego
1.21.0000.001.025.16.21.0000001Wykonanie zalecanego szczepienia przeciwko COVID-1931,67- osobom po ukończeniu 18. roku życia

- objęcie finansowaniem od dnia 1 grudnia 2023 r.

jednolity plik sprawozdawczy stosowany do wymiany informacji między świadczeniodawcami a Funduszem
2.21.0000.001.025.16.21.0000003Wykonanie zalecanego szczepienia przeciwko pneumokokom31,67- osobom po ukończeniu 65. roku życia, w schemacie jednodawkowym

- objęcie finansowaniem od dnia 1 listopada 2023 r.

jednolity plik sprawozdawczy stosowany do wymiany informacji między świadczeniodawcami a Funduszem
3.21.0000.001.025.16.21.0000005Wykonanie zalecanego szczepienia przeciwko grypie31,67- osobom po ukończeniu 65. roku życia, w schemacie jednodawkowym realizowanym cyklicznie w każdym sezonie jesienno-zimowym - objęcie finansowaniem od dnia 1 listopada 2023 r.jednolity plik sprawozdawczy stosowany do wymiany informacji między świadczeniodawcami a Funduszem

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie warunków zawierania i realizacji umów na wykonywanie zalecanych szczepień ochronnych w aptece stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 159 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651, z późn. zm.).

Konieczność wydania niniejszego zarządzenia wynika z wejścia w życie przepisów ustawy o świadczeniach oraz ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, które zostały wydane w związku z postanowieniami ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, w kontekście szczepień w aptekach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1938).

Zmiana wprowadzona ww. ustawą obejmowała kwestie finansowania, zawierania i realizacji umów na wykonywanie szczepień w aptekach.

Zakres świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, stanowiący katalog produktów rozliczeniowych, określony został na podstawie obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2023 r. w sprawie wykazu szczepień ochronnych przeprowadzanych w aptece, które mogą być w całości lub w części finansowane ze środków publicznych (Dz. Urz. Min. Zdr. poz. 93).

Prezes Funduszu, przed wydaniem zarządzenia, zasięgnął opinii Naczelnej Rady Aptekarskiej, Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców, o których mowa w art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2232, z późn. zm.), zrzeszających podmioty prowadzące apteki. Ponadto Prezes Funduszu zasięgnął opinii oddziałów wojewódzkich Funduszu.

W dniach od 18 października 2023 r. do dnia 25 października 2023 r. trwały konsultacje społeczne projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie ogólnych warunków zawierania i realizacji umów na wykonywanie zalecanych szczepień ochronnych w aptece.

W trakcie konsultacji do projektu zarządzenia odniosło się 16 podmiotów (w tym 9 oddziałów wojewódzkich Funduszu.

Pozostałe podmioty nie odniosły się do treści projektu. Z przesłanych 150 uwag:

- 51 uznano za zasadne,

- 9 jako częściowo zasadne,

- 90 oceniono jako niezasadne.

Uwzględnione uwagi odnoszą się do wymagań lokalowych dotyczących apteki, w której będą realizowane umowy na wykonywanie zalecanych szczepień.

Pozostałe uwzględnione uwagi stanowią uwagi o charakterze redakcyjnym lub porządkującym.

Wprowadzenie niniejszego zarządzenia, wpisuje się w realizację celu strategicznego NFZ nr 2 - Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej oraz nr 6 - Optymalizacja procesów wewnętrznych - zawieranie umów

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, 2674, 2770 oraz z 2023 r. poz. 605, 650, 658, 1234, 1429, 1733, 1831 i 1938.
2 § 7 ust. 1 pkt 5a dodany przez § 1 pkt 1 lit. a zarządzenia nr 188/2023/DGL z dnia 22 grudnia 2023 r. (NFZ.2023.188) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 grudnia 2023 r.
3 § 7 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b zarządzenia nr 188/2023/DGL z dnia 22 grudnia 2023 r. (NFZ.2023.188) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 grudnia 2023 r.
4 § 11 ust. 4 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. a zarządzenia nr 188/2023/DGL z dnia 22 grudnia 2023 r. (NFZ.2023.188) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 grudnia 2023 r.
5 § 11 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b zarządzenia nr 188/2023/DGL z dnia 22 grudnia 2023 r. (NFZ.2023.188) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 grudnia 2023 r.
6 § 11 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c zarządzenia nr 188/2023/DGL z dnia 22 grudnia 2023 r. (NFZ.2023.188) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 grudnia 2023 r.
7 § 17 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 168/2023/DGL z dnia 22 listopada 2023 r. (NFZ.2023.168) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 listopada 2023 r.
8 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 168/2023/DGL z dnia 22 listopada 2023 r. (NFZ.2023.168) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 listopada 2023 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 188/2023/DGL z dnia 22 grudnia 2023 r. (NFZ.2023.188) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 grudnia 2023 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.