Warunki przyznawania nagród rocznych, nagród uznaniowych i zapomóg dla policjantów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSW.1996.10.72

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lipca 1997 r.

ZARZĄDZENIE Nr 75
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 15 października 1996 r.
w sprawie warunków przyznawania nagród rocznych, nagród uznaniowych i zapomóg dla policjantów.

Na podstawie art. 110 ust. 1 w związku z art. 87 pkt 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30 poz. 179, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515 oraz z 1996 r. Nr 59, poz. 269) zarządza się, co następuje:
§  1.
Policjantowi przysługuje nagroda roczna oraz może być przyznana nagroda uznaniowa i zapomoga na warunkach określonych w przepisach zarządzenia.
§  2.
1.
Policjant pełniący służbę przez okres roku kalendarzowego nabywa prawo do nagrody rocznej w wysokości jednomiesięcznego uposażenia.
2.
W razie pełnienia służby przez część roku kalendarzowego, nagrodę roczną przyznaje się, z zastrzeżeniem § 3 ust. 1 i 2 proporcjonalnie do liczby pełnych miesięcy kalendarzowych służby.
§  3.
1.
Okresy służby krótsze od miesiąca kalendarzowego sumuje się, przyjmując, że każde 30 dni stanowi pełny miesiąc kalendarzowy.

Nagroda roczna w wysokości 1/12 jednomiesięcznego uposażenia przysługuje także policjantowi, który z powodu śmierci (zaginięcia), bądź zwolnienia ze służby w związku z nabyciem prawa do policyjnej emerytury lub renty, pełnił w danym roku służbę tylko przez część miesiąca kalendarzowego.

2.
Do okresu służby, o którym mowa w § 2, nie wlicza się okresów:
1)
urlopu bezpłatnego oraz innych przerw w wykonywaniu obowiązków służbowych, za które policjant nie zachował prawa do uposażenia,
2)
zawieszenia w czynnościach służbowych oraz tymczasowego aresztowania, chyba że postępowanie będące przyczyną zawieszenia lub aresztowania umorzono, bądź w jego wyniku policjant został uniewinniony,
3) 1
(skreślony).
4)
niewykonywania obowiązków służbowych z powodu choroby powstałej lub trwającej nadal po skazaniu policjanta prawomocnym wyrokiem sądu lub wymierzeniu mu kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby.
3.
Umorzenie postępowania, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, nie dotyczy warunkowego umorzenia postępowania karnego, a także umorzenia go z powodu amnestii lub przedawnienia.
4.
Podstawę ustalenia nagrody rocznej stanowi miesięczne uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym, należne policjantowi w ostatnim dniu służby wliczanym do okresu, za który przysługuje nagroda.
§  4.
1.
Nagroda roczna ulega obniżeniu w granicach od 20 do 50% w razie:
1)
naruszenia dyscypliny służbowej lub popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, jeżeli czyny te zostały stwierdzone w toku postępowania karnego lub dyscyplinarnego,
2)
stwierdzenia w opinii służbowej wydanej na podstawie odrębnych przepisów faktu niewywiązywania się przez policjanta z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej,
3)
warunkowego umorzenia postępowania karnego, prowadzonego przeciwko policjantowi albo odstąpienie przez sąd od wymierzenia kary.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, o wysokości nagrody rocznej decyduje przełożony właściwy w sprawach osobowych, uwzględniając charakter popełnionego przewinienia, jego skutki, rodzaj i wymiar orzeczonej kary oraz dotychczasowe wyniki w służbie.
§  5.
Nagroda roczna nie przysługuje w razie:
1)
skazania policjanta prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego,
2)
wymierzenia policjantowi kary dyscyplinarnej:
a)
wydalenia ze służby,
b)
ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby,
c)
obniżenia stopnia,
d)
wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe,
e)
ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku,
f)
aresztu.
3)
zwolnienia policjanta ze służby z powodu:
a)
skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo inne niż wymienione w pkt. 1,
b)
wydania po upływie co najmniej 6 miesięcy kolejnej opinii służbowej, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2,
c)
stwierdzenie w opinii służbowej nieprzydatności do służby w okresie odbywania służby przygotowawczej.
§  6.
Nagroda roczna nie przysługuje lub jest obniżana za rok kalendarzowy, w którym:
1)
policjant popełnił czyn będący przedmiotem postępowania karnego lub dyscyplinarnego, a jeżeli nagroda roczna została już wypłacona, za rok, w którym postępowanie takie zostało zakończone prawomocnym orzeczeniem lub decyzją,
2)
policjantowi wydano prawomocną opinię w przypadkach określonych w § 4 ust. 1 pkt 2 lub w § 5 pkt 3 lit. b i c.
§  7.
Wypłata nagrody rocznej następuje nie później, niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy kalendarzowych następujących po roku, za który przysługuje nagroda, z tym że policjantowi zwalnianemu ze służby należną nagrodę roczną wypłaca się w ostatnim dniu służby.
§  8.
Za wzorowe wykonywanie zadań służbowych policjantowi można przyznać nagrodę uznaniową. W szczególności nagroda może być przyznana za wykonywanie zadań w wyjątkowo trudnych warunkach lub wymagających znacznego nakładu pracy, a także w razie dokonania czynu świadczącego o odwadze lub męstwie policjanta.
§  9.
Policjantowi, którego warunki bytowe uległy znacznemu pogorszeniu, powodując potrzebę poniesienia dodatkowych wydatków, można przyznać zapomogę. Przy przyznawaniu świadczenia należy brać pod uwagę wszystkie okoliczności mające wpływ na sytuację materialną policjanta i jego rodziny.
§  10.
1.
Nagrody roczne i uznaniowe oraz zapomogi przyznają przełożeni właściwi w sprawach osobowych.
2.
Komendantowi Głównemu Policji i jego zastępcom nagrody roczne i uznaniowe oraz zapomogi przyznaje Minister Spraw Wewnętrznych.
3.
Policjantom pełniącym służbę w Komendzie Głównej Policji nagrody roczne i uznaniowe oraz zapomogi przyznają dyrektorzy jednostek organizacyjnych Komendy Głównej Policji.
4.
Policjantom - słuchaczom szkół i ośrodków szkolenia Policji, pozostającym na zaopatrzeniu finansowym macierzystych jednostek organizacyjnych Policji, nagrody roczne i uznaniowe oraz zapomogi przyznają komendanci tych jednostek.
5.
Przełożeni właściwi w sprawach osobowych mogą upoważnić kierowników podległych komórek organizacyjnych do przyznawania nagród uznaniowych i zapomóg.
§  11.
Przełożeni, o których mowa w § 10, przyznają:
1)
nagrody uznaniowe z własnej inicjatywy lub na wniosek bezpośredniego przełożonego policjanta,
2)
zapomogi z własnej inicjatywy, na wniosek zainteresowanego policjanta, jego bezpośredniego przełożonego lub na wniosek Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.
§  12.
Przepisy zarządzenia nie naruszają warunków przyznawania nagród policjantom, określonych w odrębnych przepisach.
§  13.
Uprawnienia policjantów do nagród rocznych za 1995 r. i za okresy służby zakończone do dnia wejścia w życie zarządzenia ustala się na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  14.
Traci moc zarządzenie nr 89 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 10 września 1991 r. w sprawie wysokości i warunków przyznawania nagród i zapomóg dla funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa oraz Straży Granicznej (Dz. Urz. MSW Nr 3, poz. 79, z 1992 r. Nr 5, poz. 103 i z 1994 r. Nr 1, poz. 12) w części dotyczącej funkcjonariuszy Policji.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązującą od dnia 12 kwietnia 1996 r.
1 § 3 ust. 2 pkt 3 skreślony przez § 1 zarządzenia nr 33 z dnia 9 lipca 1997 r. (Dz.Urz.MSWiA.97.6.54) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 lipca 1997 r.