Warunki pokrywania kosztów pogrzebu funkcjonariusza ze środków Służby Więziennej oraz określenie członków rodziny, w razie śmierci których funkcjonariuszowi przysługuje zasiłek pogrzebowy.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1997.4.36

Akt utracił moc
Wersja od: 3 września 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 września 1997 r.
w sprawie warunków pokrywania kosztów pogrzebu funkcjonariusza ze środków Służby Więziennej oraz określenia członków rodziny, w razie śmierci których funkcjonariuszowi przysługuje zasiłek pogrzebowy

Na podstawie art. 117 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dyrektor Generalny Służby Więziennej może wyrazić zgodę na pokrycie ze środków Służby Więziennej kosztów pogrzebu funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", zmarłego wskutek choroby pozostającej w związku ze służbą, jeżeli:
1)
z powodu długotrwałej choroby zmarłego funkcjonariusza rodzina poniosła znaczne wydatki obniżające odczuwalnie jej warunki materialne,
2)
rodzina zmarłego funkcjonariusza znajduje się w bardzo trudnych warunkach materialnych z innych przyczyn niż określone w pkt 1,
3)
wymagają tego zasady współżycia społecznego.
2.
Z wnioskiem o wyrażenie zgody na pokrycie kosztów pogrzebu występuje kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której zmarły funkcjonariusz pełnił służbę. W przypadku gdy zmarły funkcjonariusz pełnił służbę w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej - z wnioskiem występuje jego bezpośredni przełożony.
§  2.
Funkcjonariuszowi przysługuje zasiłek pogrzebowy w razie śmierci następujących członków rodziny:
1)
małżonka,
2)
dzieci własnych lub małżonka oraz dzieci przysposobionych,
3)
dzieci wychowywanych w ramach rodziny zastępczej,
4)
dzieci przyjętych na wychowanie przed osiągnięciem pełnoletności,
5)
rodziców funkcjonariusza lub jego małżonka, a także ich ojczyma, macochy lub osób ich przysposabiających,
6)
osób, których opiekunem prawnym został ustanowiony funkcjonariusz lub jego małżonek.
§  3.
1.
Zasiłek pogrzebowy, w razie śmierci członka rodziny funkcjonariusza, wypłaca się po przedstawieniu:
1)
wyciągu z aktu zgonu, a w przypadku pogrzebu dziecka martwo urodzonego lub niezdolnego do życia - zaświadczenia stwierdzającego, że dziecko urodziło się martwe lub niezdolne do życia,
2)
oświadczenia, że w związku ze śmiercią członka rodziny (§ 2 pkt 2-6) nie przysługuje zasiłek pogrzebowy na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym lub innych przepisów szczególnych, a w przypadku śmierci małżonka, że zasiłek pogrzebowy nie został i nie zostanie pobrany z innego tytułu,
3)
oryginałów rachunków dokumentujących poniesione zasadnicze koszty pogrzebu (np. zakup trumny, opłata miejsca na cmentarzu), jeżeli koszty pogrzebu pokrywa funkcjonariusz, lub po przedstawieniu dokumentów wymienionych w pkt 1 i 2 oraz oryginałów rachunków faktycznie poniesionych kosztów pogrzebu, jeżeli koszty pogrzebu pokrywa inna osoba.
2.
Funkcjonariusz ubiegający się o wyrównanie zasiłku pogrzebowego jest obowiązany przedstawić:
1)
wyciąg z aktu zgonu,
2)
dokument potwierdzający wysokość zasiłku pogrzebowego otrzymanego z tytułu śmierci członka rodziny na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Jako dowód poniesionych przez funkcjonariusza kosztów pogrzebu członka rodziny uznaje się również wystawione na inną osobę oryginały rachunków, o których mowa w ust. 1 pkt 3, a w przypadku ubiegania się o wyrównanie zasiłku - dokumenty stwierdzające wysokość zasiłku pogrzebowego wypłaconego innej osobie na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli osoba ta oświadczy na piśmie, iż koszty pogrzebu zostały poniesione (zwrócone) przez funkcjonariusza. Oświadczenie nie jest wymagane, jeżeli rachunki lub dokumenty wystawione są na małżonka funkcjonariusza.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 października 1986 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad pokrywania kosztów pogrzebu funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz osób, z tytułu śmierci których przysługuje zasiłek na pokrycie kosztów pogrzebu (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 5, poz. 32, z 1988 r. Nr 3, poz. 12 i z 1990 r. Nr 5, poz. 48).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.