Utworzenie scentralizowanego rachunku wyrównawczego dla państwowych przedsiębiorstw rolnych działających przy zakładach karnych oraz określenia zasad i trybu gromadzenia i wykorzystywania środków tego rachunku.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1985.5.21

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1984 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 czerwca 1985 r.
w sprawie utworzenia scentralizowanego rachunku wyrównawczego dla państwowych przedsiębiorstw rolnych działających przy zakładach karnych oraz określenia zasad i trybu gromadzenia i wykorzystywania środków tego rachunku

Na podstawie postanowień § 72a. ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1982 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz dostosowania przepisów ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki niektórych przedsiębiorstw (Dz. U. z 1984 r. Nr 20, poz. 95 i Nr 51, poz. 264) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się scentralizowany rachunek wyrównawczy dla państwowych przedsiębiorstw rolnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości, działających przy zakładach karnych, zwany dalej "rachunkiem wyrównawczym", z bezpośrednich wpłat z tytułu nadwyżek wyników przeszacowania zapasów, obciążeń przyrostu wynagrodzeń, premii i nagród, dokonywanych na podstawie zasad i w terminach określonych odrębnymi przepisami oraz z przekazywanych corocznie z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości środków przeznaczonych na refundację przedsiębiorstwom rolnym części kosztów ponoszonych na opłacanie składek ubezpieczeń społecznych w wysokości 14% opłacanych przez przedsiębiorstwa składek.
2.
Środki rachunku wyrównawczego gromadzi się na odrębnym rachunku bankowym Centralnego Zarządu Zakładów Karnych. Dysponentem rachunku wyrównawczego jest - z upoważnienia Ministra Sprawiedliwości - Dyrektor Centralnego Zarządu Zakładów Karnych.
3.
Nie wykorzystane środki rachunku wyrównawczego przechodzą na rok następny.
§  2.
1.
O pomoc z rachunku wyrównawczego mogą ubiegać się wszystkie przedsiębiorstwa rolne objęte zasadami gospodarki finansowej, ustalonymi dla państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, prowadzące działalność w trudnych warunkach glebowo-klimatycznych.
2.
Za prowadzące działalność w trudnych warunkach glebowo-klimatycznych uznaje się, w rozumieniu niniejszego zarządzenia, przedsiębiorstwa, których użytki rolne położone są na terenie gmin o wskaźniku waloryzacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej nie przekraczającym przeciętnego wskaźnika w kraju. W przypadku, gdy użytki rolne przedsiębiorstwa leżą na terenie więcej niż jednej gminy, przyjmuje się wskaźnik średnioważony.
3.
Do prowadzących działalność w trudnych warunkach glebowo-klimatycznych zalicza się także przedsiębiorstwa, w których co najmniej jedną trzecią użytków rolnych stanowią grunty V i VI klasy albo grunty leżące na wysokości ponad 350 m nad poziomem morza lub poniżej poziomu morza.
4.
Pomoc z rachunku wyrównawczego może być przyznana także przedsiębiorstwu, w którym istotny ujemny wpływ na żyzność gleb wywiera w sposób trwały działalność przemysłu, udokumentowany odpowiednimi ekspertyzami jednostek administracji ochrony środowiska.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwu przysługuje pomoc z rachunku wyrównawczego w wysokości 100 złotych za każdy uzyskany w ocenie stopnia trudności gospodarowania punk na jeden hektar użytków rolnych.
2.
Pomoc uzyskaną z rachunku wyrównawczego przedsiębiorstwo zalicza do przychodów wpływających na wynik finansowy lub na fundusze przedsiębiorstwa.
§  4.
Pomoc przeznaczona na zasilenie funduszu statutowego przedsiębiorstw może być przyznana do wysokości 50% udziału funduszu statutowego w finansowaniu zapasów.
§  5.
1.
W przypadku uzasadnionym wystąpieniem więcej niż jednego warunku określonego w § 2 ust. 2-4 pomoc z rachunku wyrównawczego, o której mowa w § 3 ust. 1, może być zwiększona, nie więcej jednak niż o 100% stosownie do punktacji zawartej w załączniku do zarządzenia.
2.
Pomoc z rachunku wyrównawczego może być przyznana także przedsiębiorstwu wykazującemu odchylenia do 10% od wskaźników stanowiących kryteria zaliczania do trudnych warunków glebowo-klimatycznych (§ 2 ust. 2 i 3), którego zysk na przestrzeni dwóch kolejnych lat nie przekraczał 5% rocznych kosztów materialnych i niematerialnych.
3.
W przypadku niewystarczalności środków na rachunku wyrównawczym pomoc z rachunku wyrównawczego może być przedsiębiorstwu ograniczona lub przyznana w ogóle mimo spełniania przez nie warunków określonych w zarządzeniu.
§  6.
Wnioski o pomoc z rachunku wyrównawczego powinny być składane przez przedsiębiorstwa łącznie z projektem planu gospodarczo-finansowego przed rozpoczęciem roku obrachunkowego z uwzględnieniem zasad i kryteriów określonych w punktacji stopnia trudności gospodarowania stanowiącej załącznik do zarządzenia.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą od dnia 1 lipca 1984 r.

ZAŁĄCZNIK 

Punktacja stopnia trudności gospodarowania

W zależności od glebowo-klimatycznych warunków stopień trudności gospodarowania ustala się w 100 punktowej skali następująco:

1. Przy wskaźniku jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej opartym na badaniach Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa:

a)
nie przekraczającym w gminie 35 przyznaje się do 80 pkt,
b)
wynoszącym w gminie:

od 35,1 do 40 przyznaje się do 75 pkt

od 40,1 do 45 przyznaje się do 70 pkt

od 45,1 do 50 przyznaje się do 60 pkt

od 50,1 do 55 przyznaje się do 50 pkt

od 55,1 do 60 przyznaje się do 40 pkt

c)
przekraczającym w gminie wskaźnik 60, jeżeli co najmniej jedną trzecią użytków rolnych stanowią grunty V i VI klasy i grunty leżące na wysokości powyżej 350 m nad poziomem morza lub poniżej poziomu morza oraz grunty, na które trwały ujemny wpływ przemysłu obniża ich żyzność - przyznaje się do 40 pkt.

2. W przypadku szczególnych utrudnień w prowadzeniu działalności produkcyjnej na skutek niezależnych od przedsiębiorstwa innych warunków, np. niski stan nie meliorowanych gruntów, niekorzystny rozłóg, realizacja dodatkowych zadań wynikających z zatrudnienia i resocjalizacji skazanych w procesie pracy - przyznaje się do 20 pkt

____________________________________________

Łączna ocena nie może przekraczać 100 pkt.