Utworzenie, organizacja i zakres działania Ośrodka Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej w Lubaniu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2004.4.14

Akt utracił moc
Wersja od: 28 kwietnia 2004 r.

ZARZĄDZENIE Nr 13
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 28 kwietnia 2004 r.
w sprawie utworzenia, organizacji i zakresu działania Ośrodka Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej w Lubaniu

Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1399, z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070, Nr 128, poz. 1175, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1609 i Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tworzy się Ośrodek Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej w Lubaniu, zwany dalej "Ośrodkiem Tresury".
§  2.
Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej:
1)
sprawuje nadzór nad Ośrodkiem Tresury;
2)
koordynuje działalność zewnętrzną Ośrodka Tresury;
3)
określa rodzaje i terminy organizowanych szkoleń, w tym terminy składania próśb o umożliwienie odbycia szkolenia w zakresie szkoły chorążych;
4)
kontroluje realizację zadań.
§  3.
Organizację i zakres działania Ośrodka Tresury oraz uprawnienia Komendanta Ośrodka Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej w Lubaniu, zwanego dalej "Komendantem Ośrodka", określa Statut Ośrodka Tresury stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  4.
Obsługę logistyczną i finansową Ośrodka Tresury zapewnia Komendant Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej w Lubaniu.
§  5.
1.
Komendant Ośrodka w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia określi w drodze decyzji szczegółowy podział zadań w kierownictwie Ośrodka Tresury oraz zakresy obowiązków i uprawnień swoich zastępców, Komendanta Pododdziałów Szkolnych, Kierownika Zakładu Szkolenia, kierowników zespołów oraz stanowisk samodzielnych.
2.
Komendant Pododdziałów Szkolnych, Kierownik Zakładu Szkolenia oraz kierownicy zespołów w terminie trzech miesięcy od dnia wydania decyzji, o których mowa w ust. 1 określą w drodze decyzji zakresy zadań podlegających im komórek organizacyjnych oraz zakresy obowiązków i uprawnień na poszczególnych stanowiskach służbowych występujących w strukturze komórki organizacyjnej. Wewnętrzny podział zadań komórek organizacyjnych zatwierdza Komendant Ośrodka.
§  6.
1.
Traci moc zarządzenie nr Pf 19 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 12 lipca 1996 r. w sprawie utworzenia Ośrodka Tresury Psów Służbowych w Żarce nad Nysą zmienione zarządzeniem nr Pf 24 z dnia 7 lipca 1998 r.
2.
Decyzje, wytyczne, polecenia wydane na podstawie zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, zachowują moc, o ile nie są sprzeczne z niniejszym zarządzeniem.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

STATUT

OŚRODKA TRESURY PSÓW SŁUŻBOWYCH STRAŻY GRANICZNEJ w LUBANIU

Rozdział  I

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Ośrodek Tresury działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1399, z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070, Nr 128, poz. 1175, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1609 i Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257) zwanej dalej "ustawą" oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy.
2.
Ośrodek Tresury jest jednostką organizacyjną Straży Granicznej, która wykonuje zadania w zakresie szkolenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, w tym przewodników psów służbowych, oraz szkolenia psów służbowych do wykonywania zadań związanych z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego oraz innych zadań wynikających z ustawy, a także przepisów odrębnych.
§  2.
1.
Ośrodek Tresury prowadzi szkolenie funkcjonariuszy Straży Granicznej (w tym przewodników psów służbowych) i psów służbowych w oparciu o:
1)
model szkolenia zawodowego funkcjonariuszy Straży Granicznej zatwierdzony przez Komendanta Głównego Straży Granicznej;
2)
zarządzenie Komendanta Głównego Straży Granicznej w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej;
3)
zarządzenie Komendanta Głównego Straży Granicznej w sprawie szczegółowych zasad szkolenia przewodników zwierząt, które wykorzystywane są do realizacji zadań Straży Granicznej, szkolenia tych zwierząt, a także norm wyżywienia zwierząt;
4)
decyzje Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej w sprawie zakupu i tresury psów służbowych oraz szkolenia i doskonalenia przewodników.
2.
Ośrodek Tresury prowadzi następujące szkolenia:
1)
w zakresie szkoły chorążych - przewodników psów służbowych;
2)
specjalistyczne - dla chorążych:
a)
kandydatów na przewodników psów służbowych,
b)
przewodników psów służbowych, którym przydzielone mają być nowe psy,
3)
doskonaląco-atestacyjne przewodników psów służbowych i psów służbowych.
3.
Ośrodek Tresury realizuje doskonalenie zawodowe funkcjonariuszy Ośrodka w oparciu o wytyczne Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej w sprawie doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy Straży Granicznej prowadzonego w oddziałach i ośrodkach szkolenia Straży Granicznej oraz w Granicznej Placówce Kontrolnej Straży Granicznej Warszawa-Okęcie.
4.
Szkolenie w Ośrodku Tresury odbywa się w systemie stacjonarnym.
5.
Funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczący w szkoleniu w Ośrodku Tresury, zwani dalej "słuchaczami" w czasie trwania szkolenia podlegają władzy dyscyplinarnej Komendanta Ośrodka, na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
6.
Słuchacze uczestniczący w szkoleniu w Ośrodku Tresury pozostają na zaopatrzeniu finansowym jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w których pełnią służbę.

Rozdział  II

Zadania i struktura organizacyjna Ośrodka Tresury

§  3.
1.
Podstawowym zadaniem Ośrodka Tresury jest szkolenie i przygotowanie słuchaczy do prawidłowego pełnienia służby z psem służbowym oraz odpowiednie wyszkolenie psów służbowych dla potrzeb Straży Granicznej, a także sprawdzanie zdolności użytkowych psów służbowych.
2.
W szczególności do zadań Ośrodka Tresury należy:
1)
organizowanie kursów zgodnie z decyzjami Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej;
2)
kwalifikowanie kandydatów do szkolenia w Ośrodku Tresury;
3)
szkolenie słuchaczy w zakresie pełnienia służby z psem służbowym;
4)
doskonalenie zawodowe słuchaczy w zakresie pełnienia służby z psem służbowym;
5)
przekazywanie słuchaczom wiedzy niezbędnej przy pełnieniu służby ze szczególnym uwzględnieniem służby z psem służbowym;
6)
kształtowanie i doskonalenie umiejętności zawodowych słuchaczy oraz psów służbowych;
7)
kształtowanie i doskonalenie cech osobowych, którymi powinien kierować się przewodnik psa służbowego;
8)
kształtowanie u słuchaczy oraz psów służbowych właściwej sprawności fizycznej, niezbędnej w czasie pełnienia służby;
9)
koordynowanie i nadzorowanie zakupów psów dla potrzeb Straży Granicznej;
10)
wydawanie opinii na temat przydatności słuchaczy do pełnienia służby z psem służbowym;
11)
określanie zdolności użytkowej psa służbowego potwierdzone nadaniem albo przedłużeniem atestu;
12)
prawidłowe wyszkolenie psów służbowych do pełnienia służby ze swoim przewodnikiem;
13)
doskonalenie umiejętności psów służbowych skierowanych na szkolenie;
14)
podejmowanie decyzji w sprawie przekwalifikowania i powtórnego przeszkolenia psa służbowego;
15)
udział w kontroli szkoleń i wykorzystania psów służbowych w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej;
16)
gromadzenie zbiorów bibliotecznych o tematyce związanej z wykonywanymi zadaniami i szkoleniami prowadzonymi przez Ośrodek Tresury;
17)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Komendanta Głównego Straży Granicznej.
§  4.
1.
Ośrodek Tresury wykonuje swoje zadania współdziałając w szczególności z jednostkami organizacyjnymi Straży Granicznej, organami i jednostkami organizacyjnymi podległymi lub nadzorowanymi przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jednostkami organizacyjnymi podporządkowanymi Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanymi oraz organami administracji celnej.
2.
Ośrodek Tresury, za zgodą Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej, może prowadzić szkolenia dla innych niż jednostki organizacyjne Straży Granicznej podmiotów krajowych, a za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej, także dla zagranicznych służb wykonujących zadania na rzecz ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego w zakresie problematyki związanej z psami służbowymi i kynologią.
3.
Ośrodek Tresury może współpracować z innymi krajowymi ośrodkami oraz instytucjami naukowymi i szkołami wyższymi, a za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej, także zagranicznymi w zakresie problematyki związanej z kynologią.
§  5.
1.
W skład Ośrodka Tresury wchodzą komórki organizacyjne, o których mowa w ust. 2, oraz Zespół Stanowisk Samodzielnych, o którym mowa w ust. 3.
2.
Komórkami organizacyjnymi Ośrodka Tresury są:
1)
realizującymi zadania dydaktyczno-wychowawcze:
a)
Zakład Szkolenia,
b)
Pododdziały Szkolne,
2)
realizującymi zadania wspomagające:
a)
Zespół Zabezpieczenia i Obsługi,
b)
Zespół Weterynarii.
3.
Zespół Stanowisk Samodzielnych, w skład którego wchodzą: starszy specjalista do spraw kynologii służbowej, starszy specjalista do spraw obronnych, starszy specjalista do spraw kadrowych oraz starszy specjalista do spraw bezpieczeństwa, jest bezpośrednio nadzorowany przez Komendanta Ośrodka.
§  6.
1.
Komórkami organizacyjnymi Ośrodka Tresury kierują:
1)
komendant - w Pododdziałach Szkolnych,
2)
kierownicy - w zakładzie oraz zespołach.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1 są przełożonymi podległych im funkcjonariuszy i pracowników.

Rozdział  III

Kadra kierownicza Ośrodka Tresury oraz szczegółowe zadania komórek organizacyjnych Ośrodka Tresury

§  7.
1.
Komendant Ośrodka jest przełożonym wszystkich funkcjonariuszy, pracowników i słuchaczy oraz reprezentuje go na zewnątrz.
2.
Komendant Ośrodka kieruje Ośrodkiem Tresury przy pomocy swoich zastępców, a także Komendanta Pododdziałów Szkolnych, Kierownika Zakładu Szkolenia oraz kierowników zespołów.
3.
Komendant Ośrodka może upoważnić osoby, o których mowa w ust. 1, do podejmowania określonych decyzji w jego imieniu.
§  8.
Do zakresu działania Komendanta Ośrodka należy w szczególności:
1)
zapewnienie sprawnego i efektywnego funkcjonowania Ośrodka Tresury;
2)
organizacja oraz nadzór nad zakupami psów dla potrzeb Straży Granicznej;
3)
organizacja i kontrola zajęć programowych;
4)
organizacja i przeprowadzanie egzaminów dla przewodników psów służbowych oraz psów służbowych;
5)
stwarzanie warunków do stałego doskonalenia systemu szkolenia, działalności dydaktycznej i wychowawczej oraz rozwoju kwalifikacji zawodowych funkcjonariuszy i pracowników;
6)
przedstawianie Dyrektorowi Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej propozycji dotyczących możliwości zakupów psów i organizacji kursów tresury na rok następny;
7)
zatwierdzanie planów działalności oraz innych dokumentów związanych z działalnością Ośrodka Tresury;
8)
gospodarowanie środkami budżetowymi przyznanymi na prowadzenie szkoleń w Ośrodku Tresury;
9)
sprawowanie nadzoru nad systematyczną poprawą warunków techniczno-materiałowych szkoleń oraz warunków socjalno-bytowych służby i pracy w Ośrodku Tresury;
10)
nadzór nad zabezpieczeniem weterynaryjnym psów w Ośrodku Tresury;
11)
udział w kwalifikowaniu psów służbowych do dalszej służby, podejmowaniu decyzji o przekwalifikowaniu i wtórnym przeszkoleniu;
12)
odpowiadanie za bieżącą kontrolę realizacji szkoleń w Ośrodku Tresury;
13)
podejmowanie decyzji kadrowych w ramach posiadanych uprawnień;
14)
zatwierdzanie wewnętrznego podziału zadań komórek organizacyjnych Ośrodka Tresury;
15)
powoływanie zespołów o charakterze stałym lub doraźnym, pełniących funkcje doradcze oraz opiniujących i opracowujących materiały szkoleniowe;
16)
określanie w drodze decyzji szczegółowego podziału zadań w kierownictwie ośrodka oraz zakresów obowiązków i uprawnień swoich zastępców, Komendanta Pododdziałów Szkolnych, Kierownika Zakładu Szkolenia, kierowników zespołów oraz stanowisk samodzielnych;
17)
zatwierdzanie wzorów wyposażenia sprzętu tresurowego, szkoleniowego przeznaczonego dla psów służbowych;
18)
podejmowanie innych decyzji wynikających z przepisów prawa, niniejszego statutu oraz regulaminu nauki.
§  9.
1.
Zastępca Komendanta Ośrodka do spraw Zabezpieczenia kieruje pracą Zespołu Zabezpieczenia i Obsługi oraz Zespołu Weterynarii, a w szczególności:
1)
zastępuje Komendanta Ośrodka w czasie jego nieobecności;
2)
odpowiada za stan gospodarki Ośrodka Tresury;
3)
zapewnia właściwe warunki bhp, odpowiedni stan sanitarno-epidemiologiczny oraz ochronę przeciwpożarową Ośrodka Tresury;
4)
sprawuje nadzór nad przestrzeganiem zasad związanych z zaopatrzeniem żywnościowym słuchaczy ośrodka i psów służbowych;
5)
planuje, organizuje, koordynuje i nadzoruje rozbudowę bazy szkolnej Ośrodka Tresury;
6)
planuje, organizuje i nadzoruje organizację uroczystości, pobyty delegacji i zaproszonych gości w Ośrodku Tresury;
7)
sprawuje nadzór nad zabezpieczeniem logistycznym komisji kwalifikującej psy do zakupu dla potrzeb Straży Granicznej;
8)
utrzymuje ścisłą współpracę z zastępcami Komendanta Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej w Lubaniu oraz naczelnikiem Wydziału Techniki i Zaopatrzenia w sprawie logistyczno-finansowej obsługi Ośrodka Tresury;
9)
dokonuje kontroli stanu ilościowego i numerowego sprzętu uzbrojenia i broni co najmniej raz w miesiącu w celu aktualizacji stanu sprzętu techniki specjalnej;
10)
przeprowadza raz w miesiącu apele mundurowe, kontrolę stanu ilościowego i jakościowego przedmiotów zaopatrzenia mundurowego oraz porównuje go z ewidencją Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej w Lubaniu;
11)
inicjuje i nadzoruje przedsięwzięcia zmierzające do zapewnienia właściwych warunków bhp oraz przeciwpożarowych służby i pracy w Ośrodku Tresury;
12)
sprawuje nadzór nad środkami transportu Ośrodka Tresury, ich właściwą eksploatacją i wykorzystaniem oraz naprawami i przeglądami;
13)
sprawuje nadzór nad właściwym zabezpieczeniem materiałowo-technicznym procesu dydaktycznego, w tym właściwych warunków socjalno-bytowych;
14)
sprawuje nadzór nad utrzymaniem porządku i ładu na terenie Ośrodka Tresury zgodnie z przepisami bhp i przeciwpożarowymi;
15)
wykonuje inne zadania zlecone przez Komendanta Ośrodka.
2.
Zastępca Komendanta Ośrodka do spraw dydaktycznych kieruje całokształtem działalności dydaktycznej realizowanej przez Zakład Szkolenia i Pododdziały Szkolne, a w szczególności:
1)
zastępuje Komendanta Ośrodka w czasie jego nieobecności;
2)
organizuje, koordynuje i nadzoruje proces szkolenia słuchaczy i tresury psów na potrzeby Straży Granicznej;
3)
organizuje, koordynuje i nadzoruje proces podnoszenia kwalifikacji podległych funkcjonariuszy i pracowników w zakresie tresury i pracy dydaktycznej;
4)
wnioskuje w sprawie wyznaczenia obsady kadry dydaktycznej do poszczególnych rodzajów szkoleń,
5)
wnioskuje w sprawach wprowadzenia zmian w programach szkolenia w oparciu o analizę użycia psów służbowych, wnioski kierowane z oddziałów Straży Granicznej i zmiany w specyfice pełnienia służby przez przewodników psów służbowych;
6)
wnioskuje w sprawach wprowadzenia zmian w programach szkolenia wynikających z konieczności wprowadzania nowych metod i sposobów szkolenia oraz tresury w oparciu o spostrzeżenia w trakcie procesu szkolenia, a także o wyniki końcowe szkoleń;
7)
inicjuje opracowanie i przygotowanie pomocy dydaktycznych niezbędnych w szkoleniu przewodników psów służbowych i psów służbowych;
8)
kontroluje szkolenia programowe ze szczególnym uwzględnieniem zajęć w Zakładzie Szkolenia z praktycznej tresury psów służbowy;
9)
sprawuje nadzór nad dokonywaniem sprawdzianów psów skierowanych na kursy tresury w zakresie przydatności dla Straży Granicznej;
10)
sprawuje nadzór nad sporządzaniem odpowiedniej dokumentacji po zakończonych kursach tresury;
11)
dokonuje okresowego opiniowania podległych funkcjonariuszy;
12)
przedstawia Komendantowi Ośrodka wnioski, spostrzeżenia i propozycje dotyczące procesu szkolenia oraz inne czynniki wpływające na poziom kształcenia;
13)
występuje z wnioskami o udzielenie wyróżnień i wszczęcie postępowań dyscyplinarnych w sprawach funkcjonariuszy i słuchaczy, w sprawach do których rozpatrzenia uprawniony jest wyższy przełożony;
14)
wykonuje inne zadania zlecone przez Komendanta Ośrodka.
§  10.
Do szczegółowych zadań Zakładu Szkolenia należy:
1)
realizowanie szkoleń zgodnie z rocznym harmonogramem szkoleń;
2)
bieżące planowanie i organizacja szkolenia przewodników psów służbowych oraz tresury psów służbowych;
3)
analizowanie przebiegu szkolenia, programów nauczania oraz przedstawianie propozycji zmian usprawniających organizację procesu dydaktycznego;
4)
współpraca z innymi komórkami organizacyjnymi Ośrodka Tresury w zakresie opracowywania programów szkolenia oraz w celu zapewnienia wysokiego poziomu szkolenia;
5)
sporządzanie harmonogramu szkoleń i zajęć dydaktycznych na każdy rok szkoleniowy;
6)
opracowywanie rocznych sprawozdań z działalności szkoleniowej;
7)
prowadzenie analizy obciążenia kadry dydaktycznej;
8)
prowadzenie dokumentacji dotyczącej szkoleń;
9)
opracowywanie materiałów metodycznych, pomocy szkoleniowych oraz inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych metod szkolenia i wychowania słuchaczy;
10)
planowanie i koordynowanie rozbudowy bazy szkoleniowej;
11)
wdrażanie słuchaczy do systematycznego uzupełniania wiedzy i dalszego samokształcenia oraz doskonalenia umiejętności własnych i psa służbowego;
12)
organizacja narad i odpraw koordynacyjnych w zakresie zapewnienia właściwego przebiegu procesu dydaktycznego;
13)
nadzór i kontrola nad zaplanowanymi działaniami dydaktycznymi;
14)
nadzór i kontrola nad właściwym wykorzystaniem sprzętu, urządzeń oraz materiałów szkoleniowych;
15)
opiniowanie oraz przedstawianie propozycji projektów aktów normatywnych i przepisów służbowych dotyczących działalności zakładu;
16)
wnioskowanie i opiniowanie w zakresie kwalifikowania psów służbowych do służby, a także ich wycofywania;
17)
opiniowanie słuchaczy jako kandydatów na przewodników psów służbowych pod względem ich predyspozycji do pracy z psem służbowym;
18)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Komendanta Ośrodka.
§  11.
Do szczegółowych zadań Pododdziałów Szkolnych należy:
1)
prowadzenie dokumentacji związanej z pobytem słuchaczy;
2)
zapewnienie prawidłowego rozliczenia słuchaczy po zakończeniu szkolenia,
3)
organizowanie współpracy z kadrą dydaktyczną w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu dydaktyczno-wychowawczego;
4)
podnoszenie poziomu nauczania przez wprowadzanie nowych środków dydaktycznych oraz doskonalenie metodyki nauczania;
5)
sprawowanie nadzoru nad wyszkoleniem słuchaczy oraz utrzymaniem dyscypliny;
6)
inicjowanie zmian w programach nauczania poszczególnych przedmiotów oraz aktualizacja treści nauczania;
7)
prowadzenie analizy postępów słuchaczy w nauce;
8)
zapewnienie odpowiednich warunków socjalno-bytowych słuchaczy oraz innych uczestników szkoleń;
9)
opiniowanie oraz przedstawianie propozycji projektów przepisów dotyczących działalności pododdziałów szkolnych;
10)
podejmowanie działań na rzecz zapewnienia wysokiego poziomu kształcenia przedmiotów realizowanych przez pododdziały;
11)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Komendanta Ośrodka.
§  12.
Do szczegółowych zadań Zespołu Zabezpieczenia i Obsługi należy:
1)
zabezpieczenie funkcjonowania logistycznego w zakresie pozwalającym na właściwe realizowanie zadań przez Ośrodek Tresury;
2)
organizowanie i zapewnienie zaopatrzenia żywnościowego dla psów, prowadzenie wymaganej ewidencji żywnościowej;
3)
nadzór nad racjonalnym wykorzystaniem posiadanych środków transportu, przydzielonego limitu kilometrów i prowadzenie wymaganej dokumentacji;
4)
prowadzenie ewidencji i obrót sprzętem techniki specjalnej;
5)
zabezpieczenie w materiały i środki niezbędne do utrzymania czystości na terenie Ośrodka Tresury oraz pomieszczeń Zespołu Weterynarii, a także miejsc utrzymywania psów;
6)
prowadzenie ewidencji i obrót przedmiotami mundurowymi, oraz wyposażenia specjalistycznego dla psów służbowych Straży Granicznej;
7)
prowadzenie, ewidencjonowanie i wydawanie dokumentów służbowych;
8)
przeprowadzanie szkolenia z zakresu bhp - na stanowiskach roboczych;
9)
współdziałanie z kierownikiem zakładu szkolenia w zakresie zabezpieczenia działalności dydaktycznej Ośrodka Tresury;
10)
zapewnienie zaopatrzenia w przedmioty i wyposażenie niezbędne do sprawnego działania Zespołu Weterynarii;
11)
zapewnienie utrzymania porządku na terenie Ośrodka Tresury;
12)
opracowywanie i wykonywanie pomocy naukowych związanych z procesem szkolenia;
13)
realizowanie zaopatrzenia w niezbędny sprzęt, podręczniki oraz inne pomoce naukowe;
14)
opracowywanie i wykonywanie dokumentacji po zakończeniu szkolenia w oparciu o wyniki przekazywane z Zakładu Szkolenia i Pododdziałów Szkolnych;
15)
planowanie, koordynowanie i nadzorowanie rozbudowy bazy szkolnej Ośrodka Tresury;
16)
opracowywanie i opiniowanie projektów przepisów;
17)
opracowywanie rocznych sprawozdań z pracy Zespołu;
18)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Komendanta Ośrodka.
§  13.
Do szczegółowych zadań Zespołu Weterynarii należy:
1)
organizowanie i wykonywanie czynności związanych z profilaktyką i diagnozą leczenia oraz zabezpieczeniem weterynaryjnym psów szkolonych w Ośrodku Tresury;
2)
utrzymanie zdrowia i wysokiej kondycji psów służbowych;
3)
stały nadzór nad pielęgnacją i właściwym żywieniem psów;
4)
stały nadzór nad stanem sanitarno-epidemiologicznym obiektów Ośrodka Tresury;
5)
dokonywanie oceny stanu zdrowia psów oraz opiniowanie i wnioskowanie w zakresie wycofania psów ze służby;
6)
prowadzenie dokumentacji weterynaryjnej oraz zapewnienie odpowiedniego przechowywania i ewidencjonowania środków leczniczych i materiałów laboratoryjnych;
7)
prowadzenie zajęć programowych z weterynarii oraz zapewnienie odpowiednich pomocy dydaktycznych do zajęć z weterynarii;
8)
racjonalne i prawidłowe wykorzystywanie sprzętu diagnostycznego stanowiącego wyposażenie Zespołu;
9)
opracowywanie rocznych sprawozdań z pracy Zespołu;
10)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Komendanta Ośrodka.
§  14.
Do szczegółowych zadań starszego specjalisty do spraw kynologii służbowej należy:
1)
ścisła współpraca z rzecznikiem prasowym Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej oraz Komendanta Głównego Straży Granicznej w zakresie działalności Ośrodka Tresury;
2)
organizowanie bieżącej współpracy oraz współdziałanie z terenowymi organami administracji rządowej, organami samorządu terytorialnego, organizacjami społecznymi, młodzieżowymi i związkowymi oraz innymi instytucjami, a także z mediami i służbami zagranicznymi współdziałającymi z Ośrodkiem Tresury w zakresie jego działania;
3)
przygotowywanie materiałów informacyjnych i innych opracowań oraz propozycji korespondencji z instytucjami współdziałającymi;
4)
prowadzenie działalności informacyjno-prasowej;
5)
współudział w przygotowywaniu i organizowaniu pokazów tresury na uroczystościach okolicznościowych zlecanych przez Komendanta Ośrodka;
6)
organizacja obsługi delegacji i osób wizytujących Ośrodek Tresury;
7)
uczestniczenie w kontrolach kynologicznych przeprowadzanych w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej;
8)
koordynowanie zakupów psów do celów służbowych Straży Granicznej;
9)
organizowanie szkoleń informacyjnych i metodycznych prowadzonych przez Ośrodek Tresury w porozumieniu z Biurem Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej;
10)
prowadzenie analizy notatek z użycia psów służbowych oraz przedstawianie Komendantowi Ośrodka wniosków, spostrzeżeń i propozycji dotyczących wykorzystania psów służbowych;
11)
prowadzenie zajęć programowych;
12)
inicjowanie i opracowywanie materiałów metodycznych i programowych oraz skryptów;
13)
zgłaszanie do Komendanta Ośrodka wniosków i propozycji dotyczących usprawnienia szkoleń doskonalących i tresury prowadzonych w oddziałach Straży Granicznej;
14)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Komendanta Ośrodka.
§  15.
1.
Do szczegółowych zadań starszego specjalisty do spraw obronnych należy:
1)
utrzymywanie w aktualności "Planu działania w czasie podwyższania i obniżania gotowości obronnej";
2)
znajomość aktualnych rozkazów, zarządzeń, wytycznych i instrukcji w zakresie podwyższania i obniżania gotowości obronnej;
3)
informowanie zainteresowanych wykonawców o potrzebie uaktualnienia dokumentów planu podwyższania i obniżania gotowości obronnej;
4)
sprawdzanie aktualności rozliczeń zbiorczych prowadzonych przez służby dyżurne;
5)
planowanie i koordynowanie działań związanych z opracowaniem, uaktualnianiem i szkoleniem oraz wdrażania w życie "Planu podwyższania i obniżania gotowości obronnej";
6)
przestrzeganie zasad wykonywania, rejestrowania, przechowywania i obiegu dokumentów zgodnie z obowiązującymi przepisami o zachowaniu tajemnicy państwowej i służbowej;
7)
właściwe zabezpieczenie i przechowywanie dokumentów podwyższania i obniżania gotowości obronnej;
8)
nie zezwalanie wykonawcom na wynoszenie dokumentów podwyższania i obniżania gotowości obronnej poza pomieszczenia zajmowane przez starszego specjalistę do spraw obronnych;
9)
uczestniczenie, koordynowanie i nadzorowanie opracowywania przez Ośrodek Tresury "Planu podwyższania i obniżania gotowości obronnej" na wypadek zagrożenia lub wojny;
10)
ścisła współpraca z Centrum Koordynacji Działań Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej w Lubaniu;
11)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Komendanta Ośrodka.
2.
Starszy specjalista do spraw obronnych odpowiada za całokształt zadań zleconych przez Komendanta Ośrodka związanych z podwyższaniem i obniżaniem gotowości obronnej.
§  16.
1.
Do szczegółowych zadań starszego specjalisty do spraw kadrowych należy:
1)
opracowywanie i przedstawianie Komendantowi Ośrodka kierunków i zasad prowadzenia polityki kadrowej zgodnie z obowiązującymi przepisami w ramach obowiązującego etatu i przydzielonego limitu zatrudnienia w porozumieniu z Wydziałem Kadr i Szkolenia Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej w Lubaniu;
2)
prowadzenie spraw kadrowych funkcjonariuszy i pracowników Ośrodka Tresury;
3)
prowadzenie i nadzorowanie doskonalenia zawodowego zgodnie z programem szkolenia i bieżącymi potrzebami;
4)
prowadzenie wszystkich spraw związanych z przyjmowaniem kandydatów do służby lub pracy oraz przeprowadzaniem postępowań w tych sprawach;
5)
prowadzenie ewidencji, sprawozdawczości i dokonywanie analiz z zakresu spraw kadrowych oraz organizacyjno-etatowych;
6)
opracowywanie wniosków związanych z wydawaniem dokumentów służbowych w ramach przyznanych uprawnień;
7)
prowadzenie rocznych kart ewidencyjnych funkcjonariuszy i pracowników Ośrodka Tresury;
8)
prowadzenie list obecności funkcjonariuszy i pracowników Ośrodka Tresury;
9)
nadzór nad postępowaniami dyscyplinarnymi prowadzonymi przeciwko funkcjonariuszom pełniącym służbę w Ośrodku Tresury i słuchaczom ośrodka;
10)
merytoryczne opracowywanie rozkazów personalnych dotyczących przebiegu służby funkcjonariuszy pełniących służbę w Ośrodku Tresury;
11)
prowadzenie spraw związanych z okresowym opiniowaniem funkcjonariuszy pełniących służbę w Ośrodku Tresury;
12)
prowadzenie spraw związanych z dokonywaniem wewnętrznych przesunięć kadrowych podczas podwyższania i obniżania gotowości obronnej oraz w czasie wojny we współpracy ze starszym specjalistą do spraw obronnych i Wydziałem Kadr i Szkolenia Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej w Lubaniu;
13)
potwierdzanie zgodności odpisów wyciągów z oryginalnymi dokumentami;
14)
prowadzenie i aktualizowanie wykazu wolnych stanowisk służbowych w Ośrodku Tresury;
15)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Komendanta Ośrodka.
2.
Starszy specjalista do spraw kadrowych odpowiada za terminowe i prawidłowe prowadzenie spraw kadrowych w Ośrodku Tresury.
§  17.
1.
Do szczegółowych zadań starszego specjalisty do spraw bezpieczeństwa należy:
1)
prowadzenie i bieżące aktualizowanie wykazów osób posiadających uprawnienia do dostępu do informacji niejawnych, odrębnie dla każdej klauzuli tajności;
2)
prowadzenie i bieżące aktualizowanie wykazów stanowisk lub rodzaju prac zleconych z określeniem dostępu do informacji niejawnych, odrębnie dla każdej klauzuli tajności;
3)
przedstawianie wniosków w sprawie przeprowadzania postępowań sprawdzających;
4)
okresowe kontrolowanie ewidencji materiałów i obiegu dokumentów w komórkach organizacyjnych Ośrodka Tresury;
5)
sprawdzanie i nadzorowanie bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych Ośrodka Tresury w ścisłym porozumieniu z Wydziałem Łączności i Informatyki Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej w Lubaniu;
6)
kontrolowanie ochrony informacji niejawnych oraz przestrzegania przepisów o ochronie tych informacji;
7)
niezwłoczne informowanie Komendanta Ośrodka o stwierdzonych nieprawidłowościach;
8)
udział w opracowywaniu planu ochrony Ośrodka Tresury i nadzorowanie jego realizacji;
9)
planowanie i kontrolowanie pełnienia służb dyżurnych;
10)
sprawdzanie zabezpieczenia pomieszczeń służbowych, w tym po zakończonej pracy;
11)
udział w odprawach organizowanych przez Komendanta Ośrodka;
12)
stała współpraca z Wydziałem Ochrony Informacji Niejawnych Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej w Lubaniu;
13)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Komendanta Ośrodka.
2.
Starszy specjalista do spraw bezpieczeństwa odpowiada za przestrzeganie w Ośrodku Tresury przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz ochronę fizyczną obiektów.

Rozdział  IV

Rada Pedagogiczna Ośrodka Tresury i Kolegium Komendanta Ośrodka

§  18.
Organami opiniodawczo-doradczymi Komendanta Ośrodka są:
1)
Rada Pedagogiczna Ośrodka Tresury;
2)
Kolegium Komendanta Ośrodka;
3)
inne rady powoływane w razie potrzeby przez Komendanta Ośrodka.
§  19.
1.
Rada Pedagogiczna Ośrodka Tresury, zwana dalej "Radą", jest kolegialnym organem opiniodawczo-doradczym Komendanta Ośrodka w sprawach związanych z organizacją i przebiegiem procesu szkolenia oraz warunkami jego realizacji.
2.
W skład Rady wchodzą:
1)
Przewodniczący - Zastępca Komendanta Ośrodka do spraw Dydaktycznych;
2)
Członkowie:
a)
Kierownik Zakładu Szkolenia,
b)
Komendant Pododdziałów Szkolnych,
c)
Komendanci kursów.
3.
W uzasadnionych przypadkach w skład Rady mogą zostać włączone inne osoby niż wymienione w ust. 2.
4.
Na posiedzenia Rady mogą być zaproszone osoby inne niż wymienione w ust. 2 i 3 w zależności od tematu posiedzenia Rady.
5.
Szczegółowe zadania oraz zasady, sposób i formy działania Rady określa jej regulamin, który nadaje Komendant Ośrodka.
§  20.
1.
Kolegium Komendanta Ośrodka, zwane dalej "Kolegium", jest organem opiniodawczo-doradczym Komendanta Ośrodka w sprawach związanych z organizacją i kierowaniem Ośrodkiem.
2.
W skład Kolegium wchodzą:
1)
Przewodniczący - Komendant Ośrodka;
2)
Członkowie:
a)
Zastępca Komendanta Ośrodka do spraw Zabezpieczenia,
b)
Zastępca Komendanta Ośrodka do spraw Dydaktycznych,
c)
Kierownik Zakładu Szkolenia,
d)
Komendant Pododdziałów Szkolnych,
e)
Kierownik Zespołu Zabezpieczenia i Obsługi,
f)
Kierownik Zespołu Weterynarii.
3.
W uzasadnionych przypadkach w skład Kolegium mogą zostać włączone inne osoby niż wymienione w ust. 2.
4.
Na posiedzenia Kolegium mogą być zaproszone osoby inne niż wymienione w ust. 2 i 3.
5.
Szczegółowe zadania oraz zasady, sposób i formy działania Kolegium określa jego regulamin, który nadaje Komendant Ośrodka.

Rozdział  V

Kadra dydaktyczna i słuchacze ośrodka

§  21.
1.
Zadania dydaktyczne oraz zadania związane z ich obsługą realizują w Ośrodku funkcjonariusze mianowani na stanowiska dydaktyczne, pracownicy zatrudnieni na stanowiskach dydaktycznych, a także inni funkcjonariusze wyznaczeni czasowo do prowadzenia zajęć specjalistycznych.
2.
Osoby zajmujące stanowiska dydaktyczne winny spełniać wymogi określone w odrębnych przepisach.
3.
Funkcjonariusze i pracownicy, o których mowa w ust. 1, obowiązani są do stałego podnoszenia kwalifikacji naukowych i zawodowych.
4.
Komendant Ośrodka może powierzyć na podstawie umowy zlecenia prowadzenie wykładów, ćwiczeń i innych zajęć dydaktycznych osobom pełniącym służbę lub zatrudnionym w organach i jednostkach podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jednostkach organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, a także innym osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
§  22.
1.
Słuchaczami mogą być:
1)
funkcjonariusze w służbie stałej;
2)
kandydaci na przewodników psów innych organów lub jednostek podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jednostek organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych;
3)
za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej - funkcjonariusze służb zajmujących się ochroną granicy państwowej lub ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego w innych państwach.
2.
Kandydaci na przewodników psów służbowych, będący słuchaczami są podzieleni na odpowiednie kursy szkoleniowe wchodzące w skład struktury Pododdziałów Szkolnych.
3.
Kandydaci na przewodników psów specjalnych przeznaczonych do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni powinni posiadać przeszkolenie specjalistyczne z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego.
4.
Podstawowym obowiązkiem słuchacza jest pełne wykorzystanie możliwości szkolenia jakie stwarza Ośrodek Tresury, a także zdobywanie wiedzy wymaganej oraz przydatnej w szkoleniu i służbie.

Rozdział  VI

Zwyczaje Ośrodka Tresury

§  23.
1.
Absolwenci Ośrodka Tresury mogą nosić odznakę absolwenta Ośrodka, której wzór określa załącznik nr 1 do niniejszego statutu.
2.
W celu podkreślenia zasług funkcjonariuszy, pracowników i absolwentów Ośrodka Tresury oraz innych osób wnoszących szczególny wkład w utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia, a także w dowód uznania za zaangażowanie w służbie i wysokie wyniki w szkoleniu można przyznać odznakę pamiątkową Ośrodka, której wzór określa załącznik nr 2 do niniejszego statutu.
3.
Szczegółowy tryb przyznawania odznaki, o której mowa w ust. 2, określa Komendant Ośrodka.
§  24.
1.
Ośrodek Tresury organizuje następujące uroczystości:
1)
inaugurację szkolenia;
2)
zakończenie szkolenia;
3)
mianowanie na pierwszy stopień w korpusie chorążych;
4)
ślubowanie funkcjonariuszy.
2.
Uroczystości, o których mowa w ust. 1, odbywają się na zasadach i w trybie określonym przez Komendanta Ośrodka z uwzględnieniem ceremoniału Straży Granicznej.

Rozdział  VII

Przepisy końcowe

§  25.
Komendant Ośrodka może regulować funkcjonowanie Ośrodka Tresury decyzjami, wytycznymi oraz poleceniami w zakresie przysługujących mu uprawnień.
§  26.
Zasady organizacji i przebieg szkolenia w Ośrodku Tresury oraz prawa i obowiązki słuchaczy określa regulamin nauki wprowadzony przez Komendanta Ośrodka.
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Załącznik Nr 1

Załącznik Nr 2