Utworzenie nieetatowego pododdziału odwodowego Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2007.7.70

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lipca 2007 r.

DECYZJA Nr 140
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 20 czerwca 2007 r.
w sprawie utworzenia nieetatowego pododdziału odwodowego Komendanta Głównego Straży Granicznej

Na podstawie § 5 ust. 3 zarządzenia nr 16 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie organizacji Komendy Głównej Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG Nr 3, poz. 15) zmienionego zarządzeniem nr 49 z dnia 9 maja 2007 r., ustala się, co następuje:
§  1.
Tworzy się nieetatowy pododdział odwodowy Komendanta Głównego Straży Granicznej, zwany dalej "pododdziałem".
§  2.
1.
Do zadań pododdziału należy w szczególności:
1)
wsparcie Sekcji Ochrony Fizycznej Wydziału Zabezpieczenia Biura Ochrony Informacji Niejawnych Komendy Głównej Straży Granicznej w okresie:
a)
wzmocnienia ochrony obiektu Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie przy Al. Niepodległości 100 z powodu wzrostu zagrożenia dla bezpieczeństwa tego obiektu,
b)
zarządzenia szczególnej ochrony obiektu Komendy Głównej Straży Granicznej;
2)
uczestnictwo w działaniach związanych z zapobieganiem skutkom sytuacji kryzysowej, w rozumieniu przepisów dotyczących zarządzania kryzysowego, lub usuwaniu skutków tej sytuacji.
2.
Miejscem realizowania zadań przez pododdział jest:
1)
podczas realizacji zadania określonego w ust. 1 pkt 1 - teren obiektu Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie przy Al. Niepodległości 100 oraz bezpośrednie sąsiedztwo tego obiektu;
2)
podczas realizacji zadań określonych w ust. 1 pkt 2 - miejsce określone w decyzji w sprawie użycia pododdziału, o której mowa w § 6 ust 1.
§  3.
1.
W celu sformowania pododdziału do działań określonych w § 2 ust. 1 pkt 1, niżej wymienieni dyrektorzy komórek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej wyznaczają z podległej sobie komórki następującą liczbę funkcjonariuszy:
1)
Dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Straży Granicznej - 2;
2)
Dyrektor Zarządu Granicznego - 4;
3)
Dyrektor Zarządu Operacyjno-Śledczego - 4;
4)
Dyrektor Zarządu do Spraw Cudzoziemców - 1;
5)
Dyrektor Zarządu Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej - 2;
6)
Dyrektor Zarządu Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej - 1;
7)
Dyrektor Centrum Koordynacji Działań Straży Granicznej - 2;
8)
Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia - 2;
9)
Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej - 1;
10)
Dyrektor Biura Łączności i Informatyki - 4;
11)
Dyrektor Biura Techniki i Zaopatrzenia - 1;
12)
Dyrektor Laboratorium Kryminalistycznego Straży Granicznej - 1.
2.
Dyrektor komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, do służby w pododdziale, wyznacza w pierwszej kolejności funkcjonariuszy z korpusu szeregowych, podoficerów i chorążych. W uzasadnionym przypadku można wyznaczyć oficerów.
3.
Dyrektor komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej przy planowaniu działań służbowych zobowiązany jest zapewnić możliwość doraźnego kierowania w skład pododdziału funkcjonariuszy w liczbie określonej w ust. 1.
§  4.
1.
W strukturze pododdziału mogą występować następujące stanowiska:
1)
dowódca pododdziału;
2)
zastępcy dowódcy pododdziału;
3)
dowódcy grup;
4)
funkcjonariusze pododdziału.

Liczbę stanowisk określonych w pkt. 2-4 dostosowuje się do potrzeb wynikających z zaistniałej sytuacji.

2.
W przypadku użycia pododdziału do działań określonych w § 2 ust. 1 pkt 1, pododdział liczy 25 funkcjonariuszy, chyba, że charakter działań umożliwia powołanie pododdziału o mniejszej liczbie funkcjonariuszy.
3.
W przypadku użycia pododdziału w celu zapobiegania skutkom sytuacji kryzysowej lub ich usuwaniu, skład pododdziału może zostać powiększony, w zależności od potrzeb, aż do wyczerpania zasobów osobowych Komendy Głównej Straży Granicznej, z wyjątkiem funkcjonariuszy niezbędnych do realizacji najpilniejszych zadań poszczególnych komórek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej.
§  5.
1.
Decyzję o użyciu pododdziału podejmuje Komendant Główny Straży Granicznej.
2.
Użycie pododdziału może nastąpić na wniosek Dyrektora Biura Ochrony Informacji Niejawnych Komendy Głównej Straży Granicznej lub Dyrektora Centrum Koordynacji Działań Straży Granicznej.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera w szczególności:
1)
szczegółowy zakres zadań pododdziału;
2)
liczbę funkcjonariuszy;
3)
termin rozpoczęcia realizacji zadań;
4)
przewidywany termin zakończenia realizacji zadań.
§  6.
1.
Decyzja Komendanta Głównego Straży Granicznej w sprawie użycia pododdziału określa:
1)
miejsce wykonywania zadań,
2)
szczegółowy zakres wykonywanych zadań;
3)
szczegółową strukturę pododdziału;
4)
imienny wykaz funkcjonariuszy wyznaczonych do pododdziału;
5)
obowiązujące umundurowanie, wykaz wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy oraz środków transportu niezbędnych do realizacji wyznaczonych zadań;
6)
miejsce zbiórki, termin rozpoczęcia i zakończenia działań pododdziału, z zastrzeżeniem ust. 2;
7)
podporządkowanie pododdziału.
2.
W przypadku braku możliwości określenia terminu zakończenia działań albo zaistnienia konieczności jego zmiany, termin ten zostaje określony w odrębnej decyzji Komendanta Głównego Straży Granicznej.
§  7.
1.
Dyrektor Centrum Koordynacji Działań Straży Granicznej podejmuje czynności związane z przygotowaniem projektu decyzji w sprawie użycia pododdziału oraz ponosi odpowiedzialność za jej wprowadzenie.
2.
Czynności związane z przygotowaniem projektu decyzji o użyciu pododdziału podejmuje się niezwłocznie po otrzymaniu informacji wskazujących na potrzebę użycia pododdziału. Czynności te obejmują w szczególności:
1)
opracowanie szczegółowej struktury pododdziału przewidzianego do użycia w zaistniałym przypadku, dostosowanej do rzeczywistej sytuacji i zagrożenia, z uwzględnieniem ogólnej struktury pododdziału i przewidzianego dla pododdziału szczegółowego zakresu wykonywanych zadań, w tym wskazanie liczby poszczególnych stanowisk wyszczególnionych w składzie pododdziału;
2)
poinformowanie dyrektorów komórek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej o konieczności wyznaczenia określonych sił i wydzielenia środków, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 4, do pododdziału;
3)
zredagowanie projektu decyzji o użyciu pododdziału;
4)
przekazanie decyzji, natychmiast po jej podpisaniu przez Komendanta Głównego Straży Granicznej, dyrektorom komórek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej oraz właściwym komendantom jednostek organizacyjnych Straży Granicznej.
3.
Dowódcę pododdziału wyznacza Dyrektor Centrum Koordynacji Działań Straży Granicznej.
4.
Do projektu decyzji, o której mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisów decyzji Nr 1 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 3 stycznia 2005 r. w sprawie opracowywania, uzgadniania i ogłaszania aktów prawnych w Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG Nr 1, poz. 4 i Nr 4, poz. 23), z wyjątkiem § 8 i 9.
§  8.
1.
W przypadku otrzymania informacji o konieczności użycia pododdziału, dyrektor komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej niezwłocznie przekazuje imienny wykaz wyznaczonych funkcjonariuszy Dyrektorowi Centrum Koordynacji Działań Straży Granicznej.
2.
Wykaz, o którym mowa w ust. 1 przekazuje się:
1)
w godzinach urzędowania Komendy Głównej Straży Granicznej - bezpośrednio Dyrektorowi Centrum Koordynacji Działań Straży Granicznej;
2)
poza godzinami urzędowania Komendy Głównej Straży Granicznej - Dyrektorowi Centrum Koordynacji Działań Straży Granicznej za pośrednictwem służby dyżurnej operacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej.
§  9.
1.
Ustala się następujący czas sformowania pododdziału:
1)
w godzinach urzędowania Komendy Głównej Straży Granicznej - do 2 godzin;
2)
poza godzinami urzędowania Komendy Głównej Straży Granicznej - do 12 godzin.
2.
Czas sformowania pododdziału i uzyskania gotowości do realizacji wyznaczonego zadania liczony jest od momentu podpisania przez Komendanta Głównego Straży Granicznej decyzji, o której mowa w § 6 ust. 1.
3.
Funkcjonariusz wyznaczony w skład pododdziału zobowiązany jest stawić się w miejscu zbiórki w czasie określonym w ust. 1, w umundurowaniu i z wyposażeniem osobistym określonym w decyzji, o której mowa w § 6 ust. 1.
§  10.
1.
Dyrektor Centrum Koordynacji Działań Straży Granicznej, osobiście lub poprzez służbę dyżurną operacyjną Komendy Głównej Straży Granicznej, informuje dyrektorów komórek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej, o konieczności wprowadzenia dyżurów domowych dla funkcjonariuszy wyznaczonych w skład pododdziału.
2.
Sposób i tryb pełnienia dyżurów domowych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej określają przepisy dotyczące rozkładu czasu służby funkcjonariuszy Straży Granicznej.
3.
Dyrektor Centrum Koordynacji Działań Straży Granicznej, w celu utrzymywania w ciągłej aktualności i gotowości systemu powiadamiania i alarmowania oraz sprawdzenia jego funkcjonowania, może zarządzić zbiórkę szkoleniową funkcjonariuszy wyznaczanych z komórek organizacyjnych, o których mowa w § 3 ust. 1.
§  11.
1.
W przypadku użycia pododdziału do zadania określonego w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a, szkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 może zostać przeprowadzone na wniosek Dyrektora Biura Ochrony Informacji Niejawnych Komendy Głównej Straży Granicznej.
2.
W przypadku użycia pododdziału do zadania określonego w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b:
1)
Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej przeprowadza szkolenie pododdziału w zakresie szkolenia strzeleckiego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej;
2)
Kierownik Sekcji Ochrony Fizycznej Wydziału Zabezpieczenia Biura Ochrony Informacji Niejawnych Komendy Głównej Straży Granicznej przeprowadza szkolenie stanowiskowe.
§  12.
1.
Dowódca pododdziału kieruje działaniami pododdziału.
2.
Dowódca pododdziału uprawniony jest do wydawania poleceń funkcjonariuszom wyznaczonym w skład pododdziału w zakresie działań prowadzonych przez pododdział.
3.
Do obowiązków dowódcy pododdziału należy:
1)
zapoznanie się z sytuacją oraz dokonanie analizy otrzymanych poleceń;
2)
udzielenie instruktażu, w tym w zakresie bezpieczeństwa, obowiązków, uprawnień i miejsca pełnienia służby funkcjonariuszy wchodzących w skład pododdziału;
3)
zapewnienie ewidencjonowania czasu służby funkcjonariuszy podczas prowadzonych działań pododdziału i przekazywanie tych informacji właściwym kierownikom komórek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej;
4)
przekazywanie Dyrektorowi Centrum Koordynacji Działań Straży Granicznej wniosków i propozycji z zakresu funkcjonowania pododdziału;
5)
opracowywanie sprawozdań z zakresu działań prowadzonych przez pododdział.
4.
Zastępca dowódcy pododdziału wspomaga dowódcę pododdziału w kierowaniu działaniami i zastępuje go w przypadku jego nieobecności.
5.
Dowódca grupy kieruje działaniami funkcjonariuszy wchodzących w skład podległej mu grupy.
6.
Dowódca grupy jest uprawniony do wydawania poleceń funkcjonariuszom wchodzącym, w skład podległej mu grupy w zakresie działań prowadzonych przez grupę.
§  13.
Traci moc decyzja nr 166 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 14 grudnia 2005 r. w sprawie utworzenia nieetatowego pododdziału odwodowego Komendanta Głównego Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG Nr 11, poz. 79).
§  14.
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podpisania.