Utworzenie magazynu uzbrojenia i wyposażenia w Zarządzie Operacyjno-Śledczym Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2008.3.35

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 października 2010 r.

DECYZJA Nr 36/08
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 25 lipca 2008 r.
w sprawie utworzenia mtyagazynu uzbrojenia i wyposażenia w Zarządzie Operacyjno-Śledczym Centralnego Biura Antykorupcyjnego *

Na podstawie § 1 statutu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 32 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu (M. P. Nr 21, poz. 244), w związku z § 2 ust. 2 decyzji nr 21/08 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 9 maja 2008 r. w sprawie gospodarowania uzbrojeniem i wyposażeniem w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. Urz. CBA Nr 2, poz. 24) postanawia się, co następuje:

Rozdział  I

Przepisy ogólne

§  1.
1. 1
W celu realizacji zadań służbowych oraz skutecznego i efektywnego prowadzenia działań bojowych, polegających na rozpoznawaniu i likwidowaniu zagrożeń oraz innych działań wymagających użycia specjalistycznych sił i środków, a także specjalnej taktyki działania, tworzy się magazyn uzbrojenia i wyposażenia w Wydziale II Zarządu Operacyjno-Śledczego Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwany dalej "magazynem".
2.
Gospodarowanie uzbrojeniem i wyposażeniem znajdującym się w magazynie oznacza całokształt czynności związanych z:
1)
wydawaniem, przyjmowaniem oraz przechowywaniem uzbrojenia i wyposażenia;
2)
prowadzeniem ewidencji i sprawozdawczości uzbrojenia i wyposażenia;
3)
eksploatacją i brakowaniem uzbrojenia i wyposażenia.
§  2.
W magazynie przechowuje się uzbrojenie i wyposażenie:
1) 2
przydzielone Wydziałowi II Zarządu Operacyjno-Śledczego Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanemu dalej "Wydziałem", na które składają się:
a)
broń palna: pistolety, rewolwery, broń gładkolufowa, pistolety maszynowe, karabinki, karabiny maszynowe, karabiny wyborowe, pistolety sygnałowe, granatniki,
b)
amunicja do broni palnej,
c)
materiały wybuchowe;
2)
przydzielone indywidualnie funkcjonariuszom Wydziału.

Rozdział  II

Gospodarowanie uzbrojeniem i wyposażeniem

§  3.
1.
Naczelnik Wydziału wyznacza funkcjonariusza Wydziału odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie magazynu, zwanego dalej "kierownikiem magazynu".
2.
Kierownikiem magazynu może być funkcjonariusz Wydziału spełniający jeden z warunków, o których mowa w § 5 ust. 3 zarządzenia nr 3/08 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 9 maja 2008 r. w sprawie wyposażenia i uzbrojenia funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. Urz. CBA Nr 2, poz. 20), zwanego dalej "zarządzeniem", oraz posiadający uprawnienia do prowadzenia prac z użyciem materiałów wybuchowych uzyskane w Policji, Straży Granicznej lub Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4.
Magazyn otwiera i prowadzi, w ustalonych przez Naczelnika Wydziału godzinach służby, kierownik magazynu, który jest odpowiedzialny za przechowywane tam uzbrojenie i wyposażenie.

Rozdział  III

Zasady przechowywania uzbrojenia i wyposażenia

§  5.
Uzbrojenie i wyposażenie przechowywane w magazynie powinno być sprawne technicznie.
§  6.
Podstawowym obowiązkiem kierownika magazynu oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA", przebywających na terenie magazynu jest ścisłe przestrzeganie zaleceń w zakresie stosowanych środków ostrożności i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  7.
1.
Na magazyn wydziela się pomieszczenie w budynku murowanym, które:
1)
posiada drzwi obite blachą stalową o grubości co najmniej 2 mm, wyposażone w blokadę przeciwwyważeniową oraz zamknięcie na co najmniej 2 zamki atestowane klasy C i zasuwę drzwiową zamykaną na kłódkę atestowaną; dopuszcza się zamiennie montaż drzwi metalowych antywłamaniowych, atestowanych;
2)
posiada okna osłonięte siatką stalową o wymiarach oczek 10x10 mm, wykonaną z drutu o średnicy nie mniejszej niż 2,5 mm, oraz na stałe zamocowane w murze kraty wykonane z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm lub z płaskowników stalowych o przekroju poprzecznym nie mniejszym niż 8x30 mm; odstęp między prętami w kracie nie powinien przekraczać wymiarów 120x120 mm, a płaskowników - 80 mm w poziomie i 240 mm w pionie; dopuszcza się zamiennie montaż atestowanych szyb specjalnych, w szczególności kuloodpornych, w odpowiedniej klasie, odpornych na przebicie i rozbicie, zamocowanych trwale w otworach okiennych, bez możliwości otwierania;
3)
jest wyposażone w urządzenia i systemy alarmowe lub urządzenia rejestrujące;
4)
jest objęte całodobową ochroną.
2.
Drzwi do magazynu w czasie nieobecności kierownika magazynu są zamykane na co najmniej 2 zamki i zabezpieczane urządzeniami rejestrującymi.
§  8.
1.
Uzbrojenie przechowuje się w magazynie w:
1)
szafach metalowych;
2)
stojakach;
3)
fabrycznych opakowaniach;
4)
inny sposób uwzględniający wymagania producenta.
2.
Opakowania z amunicją i materiałami wybuchowymi, układa się w stosy do wysokości 3 metrów, podzielone na poszczególne rodzaje oraz numery partii i lata produkcji.
3.
Materiały wybuchowe i środki zapalające przechowuje się w opakowaniach fabrycznych w odrębnych pomieszczeniach.
§  9.
Dyrektor jednostki zaopatrzenia, o której mowa w § 3 decyzji nr 21/08 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 9 maja 2008 r. w sprawie gospodarowania uzbrojeniem i wyposażeniem w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, zwanej dalej "decyzją nr 21/08", w porozumieniu z naczelnikiem Wydziału, określa ilość i rodzaj uzbrojenia i wyposażenia przechowywanego w magazynie, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie wynikające z realizowanych czynności służbowych i szkoleń funkcjonariuszy CBA.

Rozdział  IV

Ewidencja, sprawozdawczość i inwentaryzacja uzbrojenia i wyposażenia

§  10.
Kierownik magazynu jest odpowiedzialny za prawidłowe i terminowe prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości uzbrojenia i wyposażenia w Wydziale.
§  11.
1.
Dokumentami materiałowymi, prowadzonymi przez Wydział w zakresie gospodarowania uzbrojeniem i wyposażeniem, są:
1)
kopia wniosku o przyznanie uzbrojenia i wyposażenia;
2)
książka stanu uzbrojenia Wydziału;
3)
książka stanu amunicji;
4)
książka kontroli uzbrojenia;
5)
książka wydawania broni;
6)
książka stanu sprzętu techniczno-bojowego;
7)
karta uzbrojenia i oporządzenia funkcjonariusza;
8)
dowód wydania/przyjęcia uzbrojenia;
9)
protokoły przekazania uzbrojenia i wyposażenia.
2.
W zakresie bieżącego gospodarowania amunicją w ramach działań prowadzonych przez CBA wprowadza się następujące dokumenty:
1)
kartę zapotrzebowania amunicji;
2)
kartę rozliczenia amunicji.
3.
Karty, o których mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio do gospodarowania materiałami wybuchowymi.
4.
Wzory dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, są określone odpowiednio w załącznikach do decyzji nr 21/08.
§  12.
1.
Kontrolę ewidencji uzbrojenia i wyposażenia Wydziału przeprowadza corocznie, według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku, komisja powołana decyzją Dyrektora Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA.
2.
Komisja, o której mowa w ust. 1, przeprowadzając kontrolę bada w szczególności:
1)
prawidłowość prowadzenia książek ewidencyjnych, dokumentów materiałowych oraz sposobu przechowywania broni i amunicji, a także prawidłowość rozliczania amunicji;
2)
zgodność ewidencji magazynowej z ewidencją jednostki zaopatrzenia oraz zgodność stanu faktycznego uzbrojenia ze stanem ewidencyjnym.
3.
Po zakończeniu kontroli komisja sporządza protokół.
§  13.
Protokół z przeprowadzonej kontroli zatwierdza Dyrektor Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA i przekazuje jego kopię jednostce zaopatrzenia. Jednostka zaopatrzenia przekazuje sprawozdanie z przeprowadzonej kontroli Szefowi CBA.
§  14.
1.
Naczelnik Wydziału jest obowiązany do dokonywania przynajmniej raz na kwartał kontroli stanu uzbrojenia i wyposażenia Wydziału pod względem zgodności stanu ewidencyjnego ze stanem faktycznym. Dokonanie kontroli odnotowuje się w odpowiednich dokumentach.
2.
W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania magazynu naczelnik Wydziału przekazuje do jednostki zaopatrzenia raz na pół roku informację o zużytym i wykorzystanym uzbrojeniu.

Rozdział  V

Eksploatacja i naprawa uzbrojenia i wyposażenia

§  15.
Eksploatacja stanowi całokształt działań obsługowo-naprawczych, obejmujących wszystkie rodzaje uzbrojenia i wyposażenia, znajdujące się w Wydziale.
§  16.
W czasie eksploatacji stosuje się następujące zasady:
1)
uzbrojenie i wyposażenie, którego parametry techniczne odbiegają od normy, uważa się za uszkodzone i kwalifikuje do naprawy, względnie wycofuje z eksploatacji;
2)
uszkodzone uzbrojenie i wyposażenie, którego zakres naprawy przekracza możliwości wykonawcze użytkownika, podlega zgłoszeniu do kierownika magazynu;
3)
uzbrojenie i wyposażenie, których zakres naprawy przekracza możliwości Wydziału, przekazuje się do magazyniera, o którym mowa w § 4 ust. 1 decyzji nr 21/08, a następnie właściwemu podmiotowi celem dokonania naprawy;
4)
uzbrojenie i wyposażenie technicznie niesprawne brakuje się po protokolarnym przekazaniu do jednostki zaopatrzenia, o której mowa w § 3 decyzji nr 21/08.
§  17.
Kierownik magazynu jest obowiązany wystąpić do naczelnika Wydziału z wnioskiem o wstrzymanie użytkowania uzbrojenia lub wyposażenia w przypadku stwierdzenia braku podstaw jego użytkowania, niewłaściwego użytkowania lub uszkodzenia.
§  18.
W zakresie nieuregulowanym niniejszą decyzją mają zastosowanie odpowiednio przepisy decyzji nr 21/08.
§  19.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
* Z dniem 28 lipca 2009 r. nin. decyzja utraciła częściowo podstawę prawną na skutek uchylenia zarządzenia nr 32 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu (M.P.07.21.244) przez § 2 zarządzenia nr 56 z dnia 22 lipca 2009 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu (M.P.09.47.688).
1 § 1 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 decyzji nr 25/09 z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.Urz.CBA.09.1.8) zmieniającej nin. decyzję z dniem 4 marca 2009 r.

- zmieniony przez § 20 pkt 1 decyzji nr 201/10 z dnia 22 października 2010 r. - Przepisy zmieniające decyzje Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz.Urz.CBA.10.2.87) z dniem 26 października 2010 r.

2 § 2 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 decyzji nr 25/09 z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.Urz.CBA.09.1.8) zmieniającej nin. decyzję z dniem 4 marca 2009 r.

- zmieniony przez § 20 pkt 2 decyzji nr 201/10 z dnia 22 października 2010 r. - Przepisy zmieniające decyzje Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz.Urz.CBA.10.2.87) z dniem 26 października 2010 r.