Usuwanie drzew zasiedlonych przez korniki oraz pozyskanie drzew powodujących zagrożenie bezpieczeństwa publicznego i pożarowego, we wszystkich klasach wieku drzewostanów w nadleśnictwach Białowieża, Browsk, Hajnówka.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2017.6.73

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 lutego 2017 r.

DECYZJA Nr 51
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 17 lutego 2017 r.
w sprawie usuwania drzew zasiedlonych przez korniki oraz pozyskania drzew powodujących zagrożenie bezpieczeństwa publicznego i pożarowego, we wszystkich klasach wieku drzewostanów w nadleśnictwach Białowieża, Browsk, Hajnówka

ZU.6004.1.2017

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1 , w związku z § 6 i § 8 ust. 1 pkt 1 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2 , zwanego dalej Statutem - w wykonaniu zadań 3  Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonych m.in. w art. 33 ust. 3 pkt 1a i pkt 3, mając na uwadze uregulowania zawarte w Instrukcji Urządzania Lasu, Instrukcji Ochrony Lasu i Zasadach Hodowli Lasu oraz uwzględniając, że:

- akt prawa miejscowego, tj. zarządzenie z dnia 6 listopada 2015 r. Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie ustanowienia Planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska (Dziennik Urzędowy Województwa Podlaskiego z 2015 r. poz. 3600), oraz stanowisko dyrektora RDOŚ w Białymstoku (znak: WPN.611.38.2015.GP z dnia 12 lutego 2016 r.) wskazują, iż realizacja cięć sanitarnych oraz usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu publicznemu i pożarowemu w lasach nie naruszają ustaleń planu zadań ochronnych obszaru Natura 2000;

- stanowisko Ministra Środowiska zawarte w piśmie, znak DL-I.0770.11.2017 z 2 lutego 2017 r., stanowiące załącznik nr 1 do niniejszej decyzji, jest elementem nadzoru, o którym mowa w art. 5 ust. 1 oraz 22 ust. 4 ustawy o lasach (załącznika nie drukujemy - przyp. red.);

- stanowisko Dyrektora Generalnego Ochrony Środowiska wyrażone decyzją z dnia 17 stycznia 2017 r., znak sprawy: DZP-WP.6205.5.2017.ŁR, w sprawie wycofania z obrotu prawnego decyzji DZP-WP.6205.2.2015.ŁR z dnia 3 marca 2015 r. dotyczącej możliwości prowadzenia prac w rezerwacie im. Władysława Szafera w Puszczy Białowieskiej;

- imperatyw art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej dotyczący wspomagania administracji publicznej w zakresie ponoszenia świadczeń i ciężarów publicznych, w tym roli lasów w łagodzeniu zjawiska emisji gazów cieplarnianych do atmosfery

- postanawia się, co następuje:

§  1. 
W związku z nadzwyczajną, katastrofalną sytuacją związaną z gradacją kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej, osobę Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz nadleśniczych Nadleśnictw Białowieża, Browsk i Hajnówka

zobowiązuję do:

1.
Niezwłocznego przystąpienia do usuwania na terenie lasów zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe drzew zagrażających bezpieczeństwu publicznemu, w pierwszej kolejności wzdłuż ciągów komunikacyjnych i szlaków turystycznych, traktując zachowanie bezpieczeństwa publicznego jako sprawę nadrzędną i priorytetową.
2.
Bieżącego usuwania drzewa suchych, jak również pozostałości po ich pozyskaniu zgodnie z obowiązującymi przepisami p.poż. w lasach, w tym poprzez ich wywiezienie lub zrębkowanie i wywiezienie.
3.
Bieżącego i terminowego usuwania drzew, we wszystkich klasach wieku drzewostanów, zasiedlonych przez kornika drukarza wraz z pozyskaniem drewna i jego terminowym wywozem (lub okorowaniem i składowaniem).
4.
Opracowania - z wykorzystaniem wyników inwentaryzacji przyrodniczej w lasach Puszczy Białowieskiej wykonanej przez Lasy Państwowe w 2016 roku - wdrożenia oraz bieżącej aktualizacji strategii renaturalizacji drzewostanów po gradacji kornika drukarza na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcza Białowieska", z wykorzystaniem zróżnicowanych sposobów odnowienia (naturalna regeneracja, odnowienie poprzez siew lub sadzenie) i ich ochrony, celem odtworzenia i renaturalizacji fitocenoz, w szczególności ochrony cennych siedlisk przyrodniczych stanowiących przedmioty ochrony w obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska, a w przypadku konieczności odnowienia sztucznego stosować populacje drzew i krzewów pochodzących z Puszczy Białowieskiej.
5.
Monitorowania efektów działań, o których mowa w pkt 4, poprzez okresowe inwentaryzacje stanu lasów i ocenę bioróżnorodności, w tym z wykorzystaniem sieci powierzchni wielkoskalowej inwentaryzacji przyrodniczej.
6.
Włączenia pozyskanego drewna z cięć, o których mowa w pkt 1-3, do realizacji projektu leśnych gospodarstw węglowych, o którym mowa w Zarządzeniu nr 2 Dyrektora Generalnego z dnia 17 stycznia 2017 r. Dla drewna suchego niezasiedlonego (posuszu jałowego) dopuszcza się możliwość jego składowania na składnicach przejściowych utworzonych na powierzchniach powstałych luk i terenów otwartych. Drewno zasiedlone (posusz czynny) wymaga okorowania i składowania zgodnie z zasadami Instrukcji Ochrony Lasu. Miejsca składowania drewna zabezpiecza się na wypadek wystąpienia pożaru.
7.
Zorganizowania systemu sprzedaży pozyskanego drewna z cięć, o których mowa w pkt 1-3, w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców gmin w zasięgu terytorialnym Puszczy Białowieskiej.
§  2. 
W wykonaniu niniejszej decyzji odstępuje się od ograniczeń dla cięć, o których mowa w § 1, z uwagi na wiek drzew i funkcję drzewostanów dla lasów w zarządzie PGL Lasy Państwowe na terenie Puszczy Białowieskiej.
§  3. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 Art. 33. 1. ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 1153, z 2015 r. poz. 349, 671, 1322) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych, jak również na podstawie § 8 ust. 1 pkt 1 Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ustala szczegółowe zasady prowadzenia gospodarki leśnej w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe.
3 Przepis art. 33 ust. 3 pkt 1a oraz pkt 3 ustawy o lasach stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych inicjuje, koordynuje oraz nadzoruje działalność dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz kierowników innych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych o zasięgu krajowym, a przepis pkt 3 stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych inicjuje, organizuje i koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa.