Ustanowienie Pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZ.2022.128

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 grudnia 2022 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 12 grudnia 2022 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2. 
Pełnomocnik w zakresie wykonywanych zadań podlega bezpośrednio ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, zwanemu dalej "Ministrem".
§  2. 
Na Pełnomocnika wyznacza się Panią dr hab. n. med. Agnieszkę Mastalerz-Migas, Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej.
§  3. 
Do zadań Pełnomocnika należy:
1)
monitorowanie procesu wdrażania opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej;
2)
przygotowanie rekomendacji zmian obowiązującego zakresu świadczeń opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej;
3)
przygotowanie rekomendacji nowych zakresów świadczeń realizowanych w ramach opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej;
4)
reprezentowanie Ministra w pracach zespołów i rad powołanych przez inne organy, w zakresie związanym z wdrażaniem opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej;
5)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Ministra w zakresie wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej.
§  4. 
Pełnomocnik realizuje zadania, o których mowa w § 3, we współpracy z komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Zdrowia oraz jednostkami podległymi lub nadzorowanymi przez Ministra, zaangażowanymi w proces wdrażania opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej, w szczególności z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia.
§  5. 
Komórki organizacyjne Ministerstwa Zdrowia oraz jednostki podległe lub nadzorowane przez Ministra są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie Pełnomocnikowi informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań oraz, na wniosek Pełnomocnika, do udzielenia mu wsparcia merytorycznego w zakresie ich właściwości.
§  6. 
Pełnomocnik może, w celu realizacji zadań, o których mowa w § 3, podejmować współpracę z organami administracji publicznej, organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami krajowymi realizującymi zadania w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.
§  7. 
Pełnomocnik przedstawia Ministrowi roczne sprawozdania ze swojej działalności w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.
§  8. 
Obsługę Pełnomocnika w zakresie realizacji jego zadań zapewnia Departament Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia.
§  9. 
Z tytułu realizacji zadań określonych w § 3 Pełnomocnikowi nie przysługuje wynagrodzenie.
§  10. 
Pełnomocnikowi przysługuje zwrot kosztów podróży służbowych na terenie kraju w związku z realizacją powierzonych zadań, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167 oraz z 2022 r. poz. 1481 i 2302).
§  11. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).