Nowość Ustanowienie Pełnomocnika Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do spraw organizacji Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSWiA.2024.31

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 czerwca 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 25
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 20 czerwca 2024 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do spraw organizacji Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188, z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641 oraz z 2024 r. poz. 834) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W celu opracowania koncepcji organizacji Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i jednostkach podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przez niego nadzorowanych, zwanych dalej "resortem", ustanawia się Pełnomocnika Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do spraw organizacji Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
§  2. 
Pełnomocnika powołuje i odwołuje w drodze decyzji Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  3. 
Pełnomocnik podlega bezpośrednio Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  4. 
Do zadań Pełnomocnika należy w szczególności:
1)
inwentaryzacja posiadanych zasobów systemów komunikacji i łączności będących w dyspozycji resortu, w tym sporządzenie wykazu jednostek organizacyjnych resortu - właścicieli zasobów, które mogą być użyte w projektowaniu i wdrożeniu Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej;
2)
oszacowanie kosztów i nakładów poniesionych w latach 2016-2023 na łączność jawną i niejawną w resorcie;
3)
ocena możliwości kontynuacji lub modyfikacji dla potrzeb Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej dotychczas funkcjonujących systemów łączności wykorzystywanych w resorcie;
4)
przedstawienie wstępnej koncepcji modernizacji systemów łączności wykorzystywanych w resorcie w Systemie Bezpiecznej Łączności Państwowej;
5)
opracowanie wstępnej koncepcji zarządzania i nadzoru nad Systemem Bezpiecznej Łączności Państwowej.
§  5. 
Pełnomocnik wykonuje zadania, o których mowa w § 4, we współpracy z organami oraz kierownikami jednostek i komórek organizacyjnych resortu, które są zobowiązane do udzielania Pełnomocnikowi pomocy, w szczególności przez przekazywanie informacji, dokumentów i materiałów oraz sporządzanie opinii niezbędnych do realizacji zadań Pełnomocnika.
§  6. 
1. 
Projekty aktów prawnych oraz innych dokumentów, mające znaczenie dla wykonywania zadań Pełnomocnika, skierowane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przez organy administracji rządowej, podlegają zaopiniowaniu przez Pełnomocnika.
2. 
Projekty aktów prawnych oraz innych dokumentów, mające znaczenie dla wykonywania zadań Pełnomocnika, opracowywane w resorcie należy konsultować z Pełnomocnikiem.
§  7. 
Pełnomocnik, w celu realizacji zadań, o których mowa w § 4, może zlecać organom oraz kierownikom jednostek i komórek organizacyjnych resortu przeprowadzanie badań i ekspertyz oraz powoływać zespoły eksperckie lub doradcze spośród pracowników i funkcjonariuszy resortu.
§  8. 
Obsługę organizacyjną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Departament Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 738).