Ustanowienie Pełnomocnika Ministra Edukacji do spraw zdrowia psychicznego uczniów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEd.2024.4

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 stycznia 2024 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI
z dnia 5 stycznia 2024 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Edukacji do spraw zdrowia psychicznego uczniów

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Pełnomocnika Ministra Edukacji do spraw zdrowia psychicznego uczniów, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2. 
Pełnomocnika powołuje i odwołuje Minister Edukacji, zwany dalej "Ministrem".
3. 
W zakresie wykonywanych zadań Pełnomocnik podlega bezpośrednio Ministrowi.
§  2. 
Do zadań Pełnomocnika należy:
1)
analiza przepisów prawa i rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów, w szczególności dotyczących działalności wychowawczej, profilaktycznej i opiekuńczej przedszkoli, szkół i placówek, wspomagania wychowawczej roli rodziny i pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
2)
przygotowanie propozycji rozwiązań prawnych i inicjatyw w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów w przedszkolach, szkołach i placówkach oraz reagowania na przyczyny występowania problemów dotyczących ochrony zdrowia psychicznego uczniów;
3)
realizowanie działań na rzecz profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego uczniów w przedszkolach, szkołach i placówkach we współpracy z właściwymi instytucjami, organami i podmiotami, w tym działań dotyczących:
a)
promocji zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, w przedszkolach, szkołach i placówkach,
b)
profilaktyki problemów zdrowia psychicznego uczniów,
c)
pomocy uczniom, którzy doświadczają kryzysu psychicznego, w tym w zakresie poprawy jakości i dostępności wsparcia,
d)
wspierania przedszkoli, szkół i placówek w zapewnieniu warunków powrotu do zdrowia uczniom po doświadczeniach kryzysu psychicznego

- oraz upowszechnianie informacji o tych działaniach.

§  3. 
Komórki organizacyjne urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz jednostki podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane wspierają Pełnomocnika w realizacji jego zadań, w szczególności udzielają mu niezbędnych informacji.
§  4. 
1. 
Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może współpracować z jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi lub przez niego nadzorowanymi, a także z organami jednostek samorządu terytorialnego, państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa i organizacjami pozarządowymi.
2. 
Pełnomocnik może występować do jednostek wymienionych w ust. 1, wskazując problemy należące do obszaru objętego zakresem jego działania, których rozwiązanie należy do kompetencji tych podmiotów, wraz z propozycjami rozwiązania tych problemów, z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy lub zajęcie stanowiska.
§  5. 
Obsługę Pełnomocnika zapewnia komórka organizacyjna urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania właściwa do spraw wychowania i profilaktyki.
§  6. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.