Ustanowienie Pełnomocnika Ministra Edukacji do spraw kontaktów polsko-żydowskich.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEd.2024.14

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 lutego 2024 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI
z dnia 12 lutego 2024 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Edukacji do spraw kontaktów polsko-żydowskich

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Pełnomocnika Ministra Edukacji do spraw kontaktów polsko-żydowskich, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2. 
Pełnomocnikiem jest członek Kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej, zwanego dalej "Ministerstwem", do którego zakresu czynności należą sprawy dotyczące współpracy międzynarodowej.
§  2. 
Do zadań Pełnomocnika należy:
1)
wspieranie Ministra Edukacji w zakresie kierunków działań oraz rozwiązań w dziedzinie edukacji o Holokauście, historii, kulturze i religii Żydów oraz relacjach polsko-żydowskich;
2)
współpraca z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami i organizacjami działającymi w zakresie edukacji o Holokauście, historii, kulturze i religii Żydów oraz zajmującymi się stosunkami polsko-izraelskimi;
3)
kierowanie pracami Rady do spraw edukacji o Holokauście i reprezentowanie jej na zewnątrz.
§  3. 
1. 
Obsługę merytoryczną Pełnomocnika zapewnia grupa robocza składająca się z przedstawicieli komórek organizacyjnych Ministerstwa właściwych w sprawach: współpracy międzynarodowej, kształcenia ogólnego, programów nauczania, podręczników, programów kształcenia nauczycieli, doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz informacji i promocji.
2. 
Obsługę administracyjno-biurową Pełnomocnika zapewnia komórka organizacyjna Ministerstwa właściwa w sprawach współpracy międzynarodowej.
§  4. 
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z części 30 budżetu państwa - Oświata i wychowanie.
§  5. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.