Ustanowienie Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2008.12.69

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 2008 r.

DECYZJA Nr 327
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 27 maja 2008 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka

Na podstawie § 5 ust. 2 zarządzenia nr 372 Komendanta Głównego Policji z dnia 14 kwietnia 2008 r. w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz. Urz. KGP nr 8, poz. 47) postanawiam, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawiam pełnomocnika Komendanta Głównego Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka, zwanego dalej "pełnomocnikiem".
2.
Funkcję pełnomocnika powierzam nadkom. Marcinowi Wydrze, radcy Zespołu do spraw Ochrony Praw Człowieka w Gabinecie Komendanta Głównego Policji.
§  2.
1.
Do zadań pełnomocnika należy propagowanie praw człowieka w Policji, dbanie o przestrzeganie standardów ich ochrony w działalności Policji oraz reprezentowanie Komendanta Głównego Policji w krajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach poświęconych prawom człowieka.
2.
Zadania, o których mowa w ust. 1, obejmują w szczególności:
1)
monitorowanie i koordynowanie działań Policji w zakresie realizacji:
a)
zaleceń instytucji i organizacji krajowych i międzynarodowych powołanych do ochrony praw człowieka,
b)
zadań wynikających z krajowych programów dotyczących obszaru ochrony praw człowieka;
2)
monitorowanie i rozpowszechnianie w Policji standardów i zaleceń międzynarodowych organizacji powołanych do ochrony praw człowieka;
3)
monitorowanie opracowywanych przez Policję sprawozdań z realizacji postanowień konwencji o ochronie praw człowieka;
4)
współpracę z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi w zakresie upowszechniania i ochrony praw człowieka;
5)
koordynowanie i nadzór nad realizacją zadań w zakresie ochrony praw człowieka w Policji przez pełnomocników do spraw ochrony praw człowieka powołanych przez komendantów wojewódzkich Policji, Komendanta Stołecznego Policji, Komendanta-rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i komendantów szkół policyjnych;
6)
promowanie skutecznych działań na rzecz poszanowania praw człowieka w Policji poprzez inspirowanie, monitorowanie i koordynowanie działań szkoleniowych oraz popularyzacyjnych i wydawniczych;
7)
opiniowanie programów szkolenia z zakresu ochrony praw człowieka oraz przedstawianie tematów z zakresu ochrony praw człowieka do realizacji w ramach doskonalenia zawodowego policjantów.
§  3.
Realizując zadania, o których mowa w § 2, pełnomocnik może w szczególności:
1)
zwracać się o pomoc do kierowników komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji, komendantów wojewódzkich Policji, Komendanta Stołecznego Policji, Komendanta-rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz komendantów szkół policyjnych;
2)
wnioskować do kierowników i komendantów, o których mowa w pkt 1, o wyznaczenie podległych im policjantów i pracowników Policji do prac związanych z realizacją zadań pełnomocnika.
§  4.
Pełnomocnik składa Komendantowi Głównemu Policji sprawozdanie z realizacji zadań, o których mowa w § 2, raz w roku, w terminie do dnia 31 marca.
§  5.
Obsługę administracyjno-techniczną zapewnia pełnomocnikowi Gabinet Komendanta Głównego Policji.
§  6.
Traci moc decyzja nr 478 Komendanta Głównego Policji z dnia 11 lipca 2007 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka w Policji.
§  7.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.