Ustanowienie i zadania Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Procesu Barcelońskiego: Unii dla Śródziemnomorza.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSZ.2009.1.5

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lutego 2009 r.

ZARZĄDZENIE Nr 5
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1
z dnia 18 lutego 2009 r.
w sprawie ustanowienia i zadań Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Procesu Barcelońskiego: Unii dla Śródziemnomorza

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 z późn. zm.2) oraz w zw. z § 10 ust. 1 pkt 1 regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 12 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 2 września 2008 r. w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Ministerstwu Spraw Zagranicznych oraz zmiany i uchylenia niektórych zarządzeń Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. Urz. Min. Spraw Zagr. Nr 3, poz. 104) w związku z § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 216, poz. 1605) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Procesu Barcelońskiego: Unii dla Śródziemnomorza, zwanego w dalszej części zarządzenia "Pełnomocnikiem".
2.
Pełnomocnika wyznacza i odwołuje w drodze decyzji Minister Spraw Zagranicznych.
§  2.
Pełnomocnik:
1)
monitoruje aktywność państw członkowskich Procesu Barcelońskiego: Unii dla Śródziemnomorza w odniesieniu do realizacji celów tej inicjatywy. Przygotowuje analizę odpowiednich dokumentów proponowanych przez Komisję Europejską, współ-prezydencje i Sekretariat Procesu Barcelońskiego: Unii dla Śródziemnomorza;
2)
formułuje polskie stanowisko w odniesieniu do inicjatyw politycznych proponowanych i realizowanych w ramach Procesu Barcelońskiego: Unii dla Śródziemnomorza oraz odpowiednich dokumentów wypracowywanych w ramach Rady Unii Europejskiej, a następnie Wyższych Urzędników Procesu Barcelońskiego: Unii dla Śródziemnomorza;
3)
reprezentuje Polskę na spotkaniach Wyższych Urzędników Procesu Barcelońskiego: Unii dla Śródziemnomorza, którzy zgodnie z politycznym mandatem uzyskanym od Ministrów Spraw Zagranicznych zajmują się wszystkimi aspektami Unii dla Śródziemnomorza;
4)
koordynuje działania komórek organizacyjnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i współpracę z innymi jednostkami administracji państwowej związane z wypracowywaniem polskiego stanowiska wobec zagadnień Unii dla Śródziemnomorza i wdrażaniem jej zadań i projektów.
§  3.
Nadzór nad działalnością Pełnomocnika sprawuje podsekretarz stanu właściwy do spraw polityki wobec Afryki i Bliskiego Wschodu, w imieniu którego bezpośredni nadzór sprawuje dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu w koordynacji z Departamentem Unii Europejskiej.
§  4.
1.
Pełnomocnik przekazuje prowadzoną przez siebie korespondencję do wiadomości dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu.
2.
Prośby, wnioski i zalecenia kierowane przez Pełnomocnika do komórek organizacyjnych i placówek zagranicznych są przekazywane do wiadomości dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu.
3.
Dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu przekazuje Pełnomocnikowi do wiadomości wszystkie informacje w zakresie bieżącej pracy Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu, w tym w szczególności w kwestiach związanych z krajami południowo-śródziemnomorskimi.
§  5.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika, także w zakresie informacji niejawnych, zapewnia Departament Afryki i Bliskiego Wschodu.
§  6.
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane ze środków przydzielonych do dyspozycji dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1 Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej "sprawy zagraniczne" na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz.U. Nr 216, poz. 1605).

2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. Nr 80 poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273 poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600.