Ustanowienie i zadania Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw stosunków polsko-żydowskich.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSZ.2006.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 2007 r.

ZARZĄDZENIE Nr 3
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)
z dnia 12 stycznia 2006 r.
w sprawie ustanowienia i zadań Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw stosunków polsko-żydowskich.

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, Nr 80, poz. 717 oraz z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703) oraz w związku z § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 220, poz. 1898) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw stosunków polsko-żydowskich, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2.
Pełnomocnika wyznacza i odwołuje Minister Spraw Zagranicznych w drodze decyzji.
§  2.
Do zadań Pełnomocnika należy:
1)
prowadzenie działań na rzecz poprawy wizerunku Polski i Polaków, funkcjonującego w Izraelu i w diasporze żydowskiej;
2)
utrzymywanie i intensyfikacja kontaktów z organizacjami i instytucjami reprezentującymi światową społeczność żydowską;
3)
utrzymywanie i intensyfikowanie kontaktów z izraelskimi instytucjami państwowymi i prywatnymi, działającymi w sferze kompetencji Pełnomocnika;
4)
działanie na rzecz należytego upamiętniania miejsc związanych z historią polskich Żydów.
§  3.
Pełnomocnik wykonuje zadania, o których mowa w § 2, w szczególności poprzez:
1)
współpracę z polskimi instytucjami państwowymi, organizacjami prywatnymi oraz organizacjami pozarządowymi, działającymi w sferze kompetencji Pełnomocnika lub zajmującymi się stosunkami polsko-żydowskimi w Polsce lub za granicą;
2)
prezentowanie w kontaktach ze stosownymi gremiami zgodnej z prawdą i interesami polskimi interpretacji wydarzeń historycznych i współczesnych;
3)
udzielanie polskim instytucjom zajmującym się problematyką polsko-żydowską informacji o inicjatywach dotyczących tej problematyki oraz pośredniczenie między tymi instytucjami;
4)
wspieranie inicjatyw w sferze problematyki polsko-żydowskiej, istotnych z punktu widzenia polskich interesów.
§  4.
Pełnomocnik działa w oparciu o roczny plan pracy zatwierdzany przez Ministra Spraw Zagranicznych, po akceptacji dyrektora generalnego służby zagranicznej.
§  5.
Pełnomocnik reprezentuje Ministra Spraw Zagranicznych w Międzynarodowej Grupie Zadaniowej do spraw Nauczania, Upamiętniania i Badań nad Holokaustem.
§  6.
Pełnomocnik opiniuje i koordynuje działania komórek organizacyjnych ministerstwa w zakresie problematyki objętej zakresem swojego działania.
§  7. 1
1.
Pełnomocnik podlega bezpośrednio Ministrowi Spraw Zagranicznych.
2.
Minister Spraw Zagranicznych nadzoruje, kontroluje i kieruje działalnością Pełnomocnika.
3.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Sekretariat Ministra.
§  8.
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa, w części dotyczącej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, przy czym § 3 wchodzi w życie z dniem zakończenia przewodnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w Międzynarodowej Grupie Zadaniowej do spraw Nauczania, Upamiętniania i Badań nad Holokaustem w 2006 r.
______

1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 220, poz. 1898).

1 § 7 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 6 z dnia 9 sierpnia 2007 r. (Dz.Urz.MSZ.07.3.80) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 sierpnia 2007 r.