Ustalenie trybu wyboru wykonawców prac naukowo-badawczych w roku 2008.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2007.10.78

Akt utracił moc
Wersja od: 19 września 2007 r.

DECYZJA Nr 90
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 19 września 2007 r.
w sprawie ustalenia trybu wyboru wykonawców prac naukowo-badawczych w roku 2008

OR-033/11/07

Na podstawie § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe1, zwanego dalej statutem, w wykonaniu zadania dyrektora generalnego Lasów Państwowych, określonego w art. 33, ust. 3, pkt 6 ustawy z 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. 05.45.435, z późn. zm.)2, biorąc pod uwagę przepis art. 4, pkt 3, lit. e prawa zamówień publicznych (Dz. U. 06.164.1163, z późn. zm.)3, postanawiam, co następuje.

§  1.
1.
Niniejsza decyzja odnosi się do prac naukowo-badawczych, przewidzianych w roku 2008 do sfinansowania przez fundusz leśny4.
2.
Wykaz prac, o których mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do niniejszej decyzji.
§  2.
1.
Wybór wykonawców prac naukowo-badawczych, o których mowa w § 1, nastąpi w trybie konkursu ofert, składanych przez zainteresowane osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne.
2.
Oferty, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać następujące informacje:
1)
zarys przewidywanej metodyki pracy badawczej (maksimum 5 stron maszynopisu);
2)
szczegółowy zakres i harmonogram prac (w rozbiciu na lata i kwartały) w planowanym okresie realizacji danej pracy naukowo-badawczej;
3)
kalkulację kosztów (ogółem, w tym na poszczególne lata) w planowanym okresie realizacji danego tematu;
4)
informację o planowanym zakupie aparatury specjalnej (badawczej), niezbędnej do realizacji danego tematu;
5)
informację o dorobku naukowym oferenta w danej dziedzinie badawczej.
3.
Konkurs ofert odbędzie się z uwzględnieniem niżej wymienionych kryteriów:
1)
profesjonalizm oraz kompleksowość proponowanych rozwiązań metodycznych (waga kryterium 0,2);
2)
dorobek naukowy oferenta (waga kryterium 0,1);
3)
wysokość planowanych kosztów (waga kryterium 0,3);
4)
przydatność dla praktyki leśnej planowanych do uzyskania wyników badań (waga kryterium 0,4).
4.
Spełnienie poszczególnych kryteriów w ramach każdej z prac naukowo-badawczych, ujętych w załączniku nr 1, będzie oceniane w skali dziesięciopunktowej, przy czym w odniesieniu do kryterium, o którym mowa w ust. 3, pkt. 3.:
1)
10 punktów będzie przypisane do oferty o najmniejszej wysokości planowanych kosztów;
2)
0 punktów będzie przypisane do oferty o największych planowanych kosztach realizacji pracy;
3)
przypisanie punktów ocennych do pozostałych ofert będzie następowało według reguły proporcjonalności.
5.
W ramach poszczególnych prac naukowo-badawczych każda oferta, spełniająca wymagania formalne (termin wpływu, identyfikacja oferenta, oświadczenie oferenta o niezaleganiu z wywiązywania się z obowiązków publiczno-prawnych), zostanie objęta oceną syntetyczną, będącą sumą iloczynów: "ocena punktowa danego kryterium razy waga przywiązana do danego kryterium".
6.
Z przeprowadzonego wyboru ofert zostanie sporządzony protokół, obejmujący:
1)
oceny analityczne (tj. oceny poszczególnych kryteriów) oraz ocenę syntetyczną każdej oferty z podziałem na poszczególne prace naukowo-badawcze oraz uszeregowaniem według malejącej wartości oceny syntetycznej oferty;
2)
projekt decyzji, o której mowa w § 3.
§  3.
Ustalenie ostatecznej listy prac naukowo-badawczych oraz wykonawców tych prac będzie przedmiotem decyzji dyrektora generalnego Lasów Państwowych, zamieszczanej wraz protokołem, o którym mowa w § 2, ust. 6 na stronie internetowej Lasów Państwowych.
§  4.
1.
W celu stworzenia możliwości złożenia ofert przez wszystkich zainteresowanych potencjalnych wykonawców prac naukowo-badawczych, pełna treść niniejszej decyzji - staraniem wydziału, o którym mowa w ust. 3 - zostanie zamieszczona na stronie internetowej Lasów Państwowych.
2.
Niezależnie od czynności, o której mowa w ust. 1, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych wyśle do wybranych jednostek naukowo-badawczych wykaz prac badawczych, zawarty w załączniku nr 1, wraz z zaproszeniem do złożenia ofert na ich realizację.
3.
Wykaz jednostek naukowo-badawczych, o których mowa w ust. 2, przygotuje Wydział Organizacji i Strategii Rozwoju Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, w porozumieniu z zainteresowanymi komórkami merytorycznymi Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
§  5.
Do zespołowego wykonania czynności, o których mowa w § 2 - pod przewodnictwem dr. inż. Ryszarda Kapuścińskiego zastępcy dyrektora generalnego Lasów Państwowych do spraw gospodarki leśnej - zobowiązuję pracowników Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych zajmujących następujące stanowiska pracy:
1)
głównego analityka Lasów Państwowych,
2)
naczelnika Wydziału Organizacji i Strategii Rozwoju,
3)
naczelnika Wydziału Gospodarki Leśnej,
4)
naczelnika Wydziału Ochrony Lasu,
5)
naczelnika Wydziału Urządzania Lasu,
6)
naczelnika Wydziału Marketingu i Promocji Produktów Leśnych,
7)
naczelnika Wydziału Geoinformatyki,
8)
kierownika Zespołu do spraw Zamówień Publicznych.
§  6.
1.
Oferty, w kopertach uniemożliwiających identyfikację oferenta, należy kierować do kierownika Zespołu do spraw Zamówień Publicznych.
2.
Termin składania ofert upływa 31 grudnia 2007 r.
3.
Publiczne otwarcie ofert z udziałem osób wymienionych w § 5 i ich przyjęcie do dalszego procedowania nastąpi 3 stycznia 2008 r, o godz. 1000 w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (sala nr 478c).
4.
Termin sporządzenia protokołu, o którym mowa w § 2, ust. 6, upływa 31 stycznia 2008 roku.
§  7.
Zgodnie z wykazem, o którym mowa w zarządzeniu nr 41 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 4 lipca 2007 r. (znak: OR-013-3/07) w sprawie ustalenia standardowej klasyfikacji haseł, służących grupowaniu aktów reglamentacji wewnętrznej dyrektora generalnego Lasów Państwowych, niniejsza decyzja należy do grupy aktów reglamentacji wewnętrznej, ujętych pod pozycjami 9, drugie tiret oraz 13d) tego wykazu.
§  8.
Wszelkie zmiany niniejszej decyzji wymagają formy pisemnej, z odpowiednim uwzględnieniem § 4.
§  9.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 18 maja 1994 r. W § 6 Statutu Lasów Państwowych ustanowiono, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także w wykonaniu innych przepisów prawnych - dyrektor generalny Lasów Państwowych wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych. Przepis § 6 Statutu Lasów Państwowych stanowi jedyną podstawę (delegację) do wydawania przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych zarządzeń oraz podejmowania decyzji zarządczych.

2 W powołanym przepisie ustanowiono, że "Dyrektor generalny LP (...) inicjuje, popiera i finansuje badania w zakresie leśnictwa oraz nadzoruje wykorzystanie wyników tych badań".

3 W powołanym przepisie ustanowiono, że ustawy - prawo zamówień publicznych "nie stosuje się do (...) zamówień, których przedmiotem są (...) usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych, z wyjątkiem usług w całości opłacanych przez zamawiającego, zamawianych w celu prowadzenia jego własnej działalności, których rezultaty stanowią wyłącznie jego własność". Zacytowany przepis jest tu właściwy z tego względu, że rezultaty badań zamawianych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, zgodnie ze standardem ujmowanym w umowach zawieranych na wykonanie prac badawczych ze środków funduszu leśnego, są stawiane do wykorzystania oraz stają się własnością szerokiego kręgu beneficjentów, w tym jednostek naukowych działających w obszarze leśnictwa i ochrony przyrody, szkół wyższych oraz innych podmiotów gospodarki narodowej, którym rezultaty te okazują się potrzebne w ich działalności.

4 Art. 58, ust. 2, pkt 2 ustawy z 28 września 1991 roku o lasach stanowi, że środki "funduszu leśnego mogą być przeznaczone (...) na (...) badania naukowe.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wykaz tematów naukowo-badawczych na 2008 rok i lata następne, zgłoszonych przez merytoryczne komórki DGLP, planowanych do ewentualnego zlecenia przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, począwszy od 2008 roku

Lp.Tytuł tematu naukowo-badawczegoPlanowany okres realizacjiForma zakończenia tematu
1234
1."Zintegrowana metodyka inwentaryzacji miąższości drzewostanów na potrzeby gospodarki leśnej i zarządzania zasobami leśnymi"2008-2010 r.sprawozdanie końcowe plus szczegółowa metodyka naukowa, zintegrowana z SILP i uzasadniająca zastosowanie zintegrowanej metody inwentaryzacji miąższości drzewostanów oraz szczegółowa instrukcja postępowania, opracowana przez autorów na podstawie wdrożenia zintegrowanej metodyki w kilku nadleśnictwach
2."Metody identyfikacji drewna na podstawie analizy DNA na potrzeby procesowe Straży Leśnej"2008-2010 r.sprawozdanie końcowe plus wytyczne dla praktyki leśnej i metodyka do wykonywania analiz
3."Sposoby planowania i realizacji przebudowy drzewostanów ze szczególnym uwzględnieniem lasów górskich"do końca 2008 r.sprawozdanie końcowe plus wytyczne dla praktyki leśnej
4."Wykorzystanie systemu GPS oraz SILP w zarządzaniu pracą maszyn i monitoringu pojazdów na terenach Lasów Państwowych"2008-2009 r.sprawozdanie końcowe plus wytyczne dla praktyki leśnej
5."Biopreparaty grzybowe na potrzeby szkółkarstwa leśnego, w tym grzyby jadalne"2008-2010 r.sprawozdanie końcowe plus instrukcja technologii produkcji biopreparatów
6."Postępowanie z nasionami wybranych gatunków drzew: brzozy, lipy, jesionu i grabu przy stosowaniu metody siewu " na zielono" - zbiór i przechowywanie nasion, przysposobienie przedsiewne, sposoby i normy wysiewu"2008-2010 r.sprawozdanie końcowe plus wytyczne dla praktyki leśnej
7."Zróżnicowanie genetyczne czereśni ptasiej (Cerasus avium Moench) i jarząbu brekinii (Sorbus torminalis L. Crantz.) w Polsce oraz możliwości ich plantacyjnej uprawy w celu uzyskania wysokowartościowego surowca drzewnego"2008-2012 r.sprawozdanie końcowe plus zalecenia dla praktyki leśnej
8."Wybór genotypów i populacji cisa pospolitego (Taxus baccata L.) do ochrony zmienności genetycznej

(badania wspomagające program restytucji cisa pospolitego w Polsce) "

2008-2012 r.sprawozdanie końcowe plus zalecenia dla praktyki leśnej
9."Wpływ hydrożeli polimerowych na wzrost i rozwój sadzonek drzew leśnych na uprawach zlokalizowanych na siedliskach borowych, charakteryzujących się niekorzystnymi stosunkami wodnymi (niedobór wody); zastosowanie hydrożeli polimerowych z insektycydami na powierzchniach odnowieniowych i zalesieniowych, zagrożonych przez chrabąszczowate"2008-2012 r.sprawozdanie końcowe plus zalecenia dla praktyki leśnej
10." Modyfikowanie środowiska leśnego w "uporczywych" pędraczyskach metodami hodowlano-ochronnymi w kierunku zmian niekorzystnych dla rozwoju chrabąszczy"2008-2012 r.sprawozdanie końcowe plus zalecenia dla praktyki leśnej
11."Wpływ sposobu likwidacji pozostałości zrębowych i sposobu przygotowania gleby na stan materii organicznej, zdrowotność i jakość hodowlaną upraw oraz wpływ na wiązanie węgla w glebie"2008-2012 r.sprawozdanie końcowe plus zalecenia dla praktyki leśnej
12."Kriogeniczne przechowywanie zasobów genowych dębów (plumul izolowanych z osi zarodkowych lub innych elementów tkanek) w LBG z wykorzystaniem technik in vitro"2008-2010 r.sprawozdanie końcowe plus instrukcja technologiczna
13."Zabiegi hodowlane poprawiające warunki wzrostu, odżywienie, zdrowotność w odnowieniach i drzewostanach zagrożonych na terenie Beskidów, ze szczególnym uwzględnieniem rewitalizacji gleb dolomitami i nowymi nawozami wieloskładnikowymi o przedłużonym działaniu"2008-2012 r.sprawozdanie końcowe plus zalecenia dla praktyki leśnej
14."Potencjalne możliwości zastosowania w Lasach Państwowych wybranych nowoczesnych technik geomatycznych"2008-2009 r.sprawozdanie końcowe oraz wnioski z badań i ewentualne sugestie praktycznego wykorzystania
15."Opracowanie koncepcji wykorzystania numerycznego modelu terenu i numerycznego modelu powierzchni koron drzew oraz zaproponowanie metodyki jej wdrażania"2008-2009 r.sprawozdanie końcowe plus:

a) szczegółowe opisy poszczególnych, koncepcji zastosowania,

b) scenariusze aplikacji wybranych koncepcji zastosowań,

c) określenie warunków praktycznego wykorzystania wybranych koncepcji zastosowań

(sprzęt, oprogramowanie, lokalizacja, ludzie)

16."Opracowanie kryteriów usuwania lub pozostawiania zasiedlonego posuszu sosnowego, świerkowego i modrzewiowego w okresie zimowym w aspekcie ochrony drapieżców i parazytoidów owadzich szkodników podkorowych (wtórnych)"2008-2010 r.sprawozdanie końcowe plus wytyczne dla praktyki oraz syntetyczne opracowanie wyników badań na nośniku magnetycznym
17."Zasady zachowania chronionych gatunków zwierząt bezkręgowych na obszarach Natura 2000 w warunkach zrównoważonej gospodarki leśnej"2008-2009 r.sprawozdanie końcowe plus zasady zachowania chronionych gatunków zwierząt bezkręgowych
18."Opracowanie nowej metody prognozowania zagrożenia pożarowego lasu"2008-2009 r.sprawozdanie końcowe plus opracowanie nowej metody prognozowania oraz syntetyczne opracowanie wyników badań na nośniku magnetycznym