Ustalenie trybu przeprowadzania egzaminów maklerskich oraz opłat egzaminacyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.1998.4.59

Akt utracił moc
Wersja od: 17 marca 1999 r.

ZARZĄDZENIE Nr 5
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 9 kwietnia 1998 r.
w sprawie ustalenia trybu przeprowadzania egzaminów maklerskich oraz opłat egzaminacyjnych

Na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945) zarządza się, co następuje:
§  1.
Egzamin na maklerów papierów wartościowych jest przeprowadzany zgodnie z Regulaminem obowiązującym na egzaminie maklerskim, stanowiącym załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2. 1
Przystępujący do egzaminu obowiązany jest uiścić opłatę egzaminacyjną w kwocie 450 zł.
§  3.
Kandydat, który uzyskał na egzaminie co najmniej 200 punktów, w przypadku przystąpienia do egzaminu następującego bezpośrednio po tym egzaminie wnosi opłatę egzaminacyjną w wysokości 50% kwoty o której mowa w § 2.
§  4.
Traci moc zarządzenie Nr 6 Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 15 kwietnia 1997 r. w sprawie ustalenia trybu przeprowadzania egzaminów maklerskich oraz opłat dla kandydatów na maklerów (Dz. Urz. KPW z 1997 r. Nr 3, poz. 87).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

Regulamin obowiązujący na egzaminie maklerskim

I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Egzamin maklerski przeprowadza powołana przez Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Komisja Egzaminacyjna dla Maklerów, zwana dalej "Komisją".
§  2.
W skład Komisji wchodzą: przewodniczący, zastępca przewodniczącego i członkowie. Jeden z członków Komisji wyznaczony przez Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd pełni funkcję sekretarza Komisji.
§  3.
Terminy egzaminów maklerskich ustala przewodniczący Komisji w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
§  4.
1.
Terminy egzaminów maklerskich mających odbyć się w danym roku są podawane do publicznej wiadomości.
2.
Informacja o terminach egzaminów jest udostępniana w urzędzie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
§  5.
1.
W celu zgłoszenia na egzamin maklerski należy przesłać do urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wypełniony formularz wniosku rejestrowego z zaznaczeniem preferowanego przez siebie terminu egzaminu oraz zdjęcie.
2.
W celu przystąpienia do egzaminu maklerskiego należy w terminie co najmniej 14 dni przed datą egzaminu określoną przez kandydata we wniosku rejestrowym wnieść opłatę egzaminacyjną. Dowód wniesienia opłaty egzaminacyjnej powinien wpłynąć do urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w terminie co najmniej 14 dni przed datą egzaminu.
3.
Kandydat, który spełnił wymogi, o których mowa w ust. 1 i 2 jest informowany pisemnie o miejscu i terminie egzaminu. Jeżeli kandydat nie określił we wniosku rejestrowym preferowanego przez siebie terminu, jest on kwalifikowany na pierwszy wolny termin.
4.
W przypadku podwyższenia opłaty egzaminacyjnej kandydat jest zobowiązany do dokonania dopłaty nie później niż w terminie określonym w ust. 2.
§  6.
Termin każdego egzaminu maklerskiego oraz informacja o ewentualnej zmianie opłaty egzaminacyjnej zostaną podane do publicznej wiadomości w dzienniku Rzeczpospolita co najmniej na 30 dni przed datą danego egzaminu.
§  7.
1.
Pomoc techniczną przy przeprowadzaniu egzaminu maklerskiego wykonują osoby wyznaczone przez Dyrektora Biura Administracyjno-Gospodarczego urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, które wykonują swoje zadania pod nadzorem Komisji. Lista tych osób stanowi załącznik do protokołu z egzaminu, o którym mowa w § 16.
2.
Z osobami wykonującymi obsługę techniczną urząd Komisji Papierów Wartościowych i Giełd zawiera umowę zlecenia.
3.
Wielkość wynagrodzenia dla poszczególnych osób ustala Dyrektor Generalny urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na wniosek Dyrektora Biura Administracyjno-Gospodarczego przy uwzględnieniu zakresu przydzielonych im obowiązków.

II.

Egzamin maklerski.

§  8.
Egzamin maklerski przeprowadza się w wydzielonej sali lub salach, w warunkach umożliwiających zdającym samodzielność pracy, a Komisji czuwanie nad zgodnym z regulaminem przebiegiem egzaminu.
§  9.
1.
Wejście na salę egzaminacyjną odbywa się za okazaniem dokumentu stwierdzającego tożsamość kandydata.
2.
Uczestnik egzaminu potwierdza własnoręcznym podpisem nadane mu przez Komisję oznaczenie kodowe.
3.
Uczestnicy egzaminu nie mogą wnosić na salę egzaminacyjną toreb podróżnych, neseserów, okryć wierzchnich lub innych niedozwolonych przez Komisję przedmiotów. W uzasadnionych przypadkach Komisja może odstąpić od powyższego zakazu.
4.
Od chwili wejścia na salę egzaminacyjną kandydat podlega rygorom określonym w § 13.
§  10.
Egzamin maklerski przeprowadzany jest w formie testu, który składa się ze 160 pytań.
§  11.
Rozwiązywanie testu trwa 4 godziny. Czas rozpoczęcia i zakończenia rozwiązywania testu określa przewodniczący Komisji lub upoważniona przez niego osoba.
§  12.
1.
W czasie egzaminu maklerskiego uczestnik nie powinien opuszczać sali. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący Komisji, zastępca przewodniczącego Komisji, członek Komisji lub osoba upoważniona przez przewodniczącego Komisji udziela zgody na opuszczenie sali - po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się uczestnika z innymi zdającymi i osobami postronnymi.
2.
Na czas nieobecności w sali egzaminacyjnej zdający przekazuje pracę egzaminacyjną przewodniczącemu Komisji, zastępcy przewodniczącego Komisji, członkowi Komisji lub osobie upoważnionej przez przewodniczącego Komisji. Czas nieobecności w sali egzaminacyjnej odnotowuje się na karcie odpowiedzi.
§  13.
Przewodniczący Komisji lub zastępca przewodniczącego Komisji ma prawo wykluczyć z egzaminu osoby, które podczas egzaminu korzystały z cudzej pomocy, posługiwały się niedozwolonymi przez Komisję materiałami pomocniczymi, pomagały innym uczestnikom egzaminu lub w inny sposób zakłócały przebieg egzaminu.
§  14.
W przypadku naruszenia zasad ochrony tajemnicy służbowej, przewodniczący Komisji może unieważnić przeprowadzony egzamin powiadamiając o tym Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Unieważnienie egzaminu może nastąpić zarówno w stosunku do wszystkich zdających, jak i poszczególnych uczestników.
§  15.
1.
Po zakończeniu egzaminu kandydat zwraca kartę odpowiedzi, po uprzednim naniesieniu nadanego mu oznaczenia kodowego oraz ponownie składa podpis na liście obecności. Karta odpowiedzi bez prawidłowo naniesionego oznaczenia kodowego nie będzie podlegała ocenie Komisji.
2.
Kandydat, który zakończył egzamin przed ogłoszeniem końca egzaminu przez przewodniczącego Komisji lub upoważnioną przez niego osobę pozostawia swój test przy wyjściu. Kandydat będzie mógł ponownie otrzymać swój test na miejscu po ogłoszeniu zakończenia egzaminu lub w terminie późniejszym w urzędzie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
3.
Test egzaminacyjny po egzaminie jest udostępniany do wiadomości publicznej.
§  16.
Z przebiegu egzaminu maklerskiego Komisja sporządza protokół, który powinien zawierać: imiona i nazwiska przewodniczącego Komisji, zastępcy przewodniczącego Komisji, sekretarza Komisji i pozostałych członków Komisji, czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu, ważniejsze zdarzenia, jakie zaszły w czasie egzaminu. Do protokołu należy dołączyć test egzaminacyjny w wersji podstawowej z kodami prawidłowych odpowiedzi, powiązania pytań zestawu podstawowego z zestawami egzaminacyjnymi, listę zdających oraz końcowe wyniki. Protokół podpisują: przewodniczący Komisji, zastępca przewodniczącego Komisji, sekretarz Komisji i pozostali członkowie Komisji.
§  17. 2
1.
Kandydat, który z ważnych, nagłych przyczyn losowych nie może przystąpić do egzaminu w oznaczonym terminie, może za zgodą Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd lub osoby przez niego upoważnionej, wystąpić z wnioskiem o:
a)
zaliczenie wniesionej opłaty na poczet egzaminu wyznaczonego w innym terminie,
b)
zwrot wniesionej opłaty.
2.
Realizacja wniosków, o których mowa w ust. 1 lit. a i b, wniesionych do Urzędu Komisji:
a)
w terminie co najmniej na 7 dni przed datą egzaminu - odbywa się bez potrąceń kosztów manipulacyjnych,
b)
w terminie krótszym niż 7 dni przed datą egzaminu lub później - odbywa się z potrąceniem równowartości 50% opłaty egzaminacyjnej tytułem kosztów manipulacyjnych.
3.
Wnioski wymienione w ust. 1 lit. b zgłoszone z datą egzaminu lub później nie upoważniają do zwrotu wniesionej opłaty egzaminacyjnej.
4.
We wszystkich przypadkach określonych w powyższych ustępach decyduje data stempla pocztowego.

III.

Ocena egzaminu.

§  18.
Każde pytanie testu egzaminacyjnego ocenia Komisja według następujących zasad:
1)
odpowiedź dobra - dwa punkty,
2)
odpowiedź zła - minus jeden punkt (punkt ujemny),
3)
brak odpowiedzi - zero punktów.
§  19.
1.
Wyłączną podstawę oceny stanowią odpowiedzi udzielone przez zdającego egzamin na załączonym do testu formularzu (karcie odpowiedzi).
2.
W przypadku niedostosowania się przez zdającego do instrukcji wypełniania karty odpowiedzi, Komisja może w stosunku do niego odstąpić od oceny wyników egzaminu.
§  20.
Warunkiem zdania egzaminu maklerskiego przez uczestnika jest otrzymanie co najmniej 220 punktów.
§  21.
Termin i miejsce ogłoszenia wyników egzaminu maklerskiego oraz wydawania zaświadczeń, o których mowa w § 23 ustala przewodniczący Komisji.
§  22.
1.
Każdy uczestnik egzaminu może zwrócić się do Komisji, za pośrednictwem Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, o ponowne sprawdzenie prawidłowości oceny wyniku złożonego egzaminu. Wniosek w tej sprawie powinien wpłynąć do urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w terminie nie dłuższym niż 4 dni robocze od daty ogłoszenia wyników egzaminu.
2.
Przewodniczący Komisji informuje o pozytywnym lub negatywnym stanowisku Komisji w terminie 15 dni roboczych od upływu terminu składania odwołań przez kandydatów.
3.
Z ustaleń Komisji w sprawie rozpatrzenia odwołań sporządzany jest aneks do protokołu z przebiegu egzaminu maklerskiego, na zasadach określonych w §16.
§  23.
Osobom, które zdały egzamin maklerski Komisja wydaje zaświadczenia o zdanym egzaminie.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 4 z dnia 17 marca 1999 r. (Dz.Urz.KPWiG.99.6.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 marca 1999 r.
2 Załącznik § 17 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 4 z dnia 17 marca 1999 r. (Dz.Urz.KPWiG.99.6.94) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 marca 1999 r.