Ustalenie regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MRiRW.2020.9

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 2020 r.

ZARZĄDZENIE Nr 10
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 12 marca 2020 r.
w sprawie ustalenia regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Na podstawie art. 39 ust. 6 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustala się regulamin organizacyjny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w brzmieniu określonym w załączniku do zarządzenia.
§  2. 
Traci moc zarządzenie nr 11 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 sierpnia 2019 r. w sprawie ustalenia regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. Urz. Min. Roi. i Roz. Wsi poz. 14).
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 17 marca 2020 r.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN ORGANIZACYJNY MINISTERSTWA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

Rozdział  I

Organizacja i tryb pracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

§  1. 
1. 
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwane dalej "Ministerstwem", zapewnia obsługę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwanego dalej "Ministrem", kierującego następującymi działami administracji rządowej:
1)
rolnictwo;
2)
rozwój wsi;
3)
rynki rolne;
4) 1
 rybołówstwo.
2. 
Minister, jako naczelny organ administracji rządowej, wykonuje zadania przy pomocy Sekretarzy Stanu, Podsekretarzy Stanu oraz Dyrektora Generalnego.
3. 
Ministra zastępuje, w zakresie przez niego ustalonym, wskazany Sekretarz Stanu lub Podsekretarz Stanu.
4. 
Sekretarze Stanu, Podsekretarze Stanu oraz Dyrektor Generalny nadzorują realizację zadań przez komórki organizacyjne w Ministerstwie oraz podległe lub nadzorowane jednostki organizacyjne, a także podejmują działania w imieniu Ministra, zgodnie z ustalonym przez Ministra zakresem czynności lub odrębnym upoważnieniem.
§  2. 
Dyrektor Generalny wykonuje zadania określone odrębnymi przepisami.
§  3. 
1. 
Minister zwołuje posiedzenia Kierownictwa Ministerstwa, w których uczestniczą:
1)
Sekretarze Stanu;
2)
Podsekretarze Stanu;
3)
Szef Gabinetu Politycznego Ministra;
4)
Dyrektor Generalny;
5)
Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji;
6)
Dyrektor Departamentu Prawnego;
7)
Dyrektor Biura Ministra;
8)
osoby zaproszone, w związku z omawianymi tematami.
2. 
Minister może zwoływać posiedzenia Kierownictwa Ministerstwa z udziałem dyrektorów komórek organizacyjnych w Ministerstwie, zaproszonych kierowników jednostek podległych lub nadzorowanych oraz przedstawicieli innych organów i instytucji.
3. 
Posiedzenia Kierownictwa Ministerstwa są zwoływane w szczególności w celu rozpatrzenia dokumentów przedkładanych przez Sekretarzy Stanu, Podsekretarzy Stanu oraz Dyrektora Generalnego w sprawach należących do ich kompetencji.
4. 
Dyrektor Biura Ministra przekazuje osobom wymienionym w ust. 1 i 2 proponowany porządek posiedzenia Kierownictwa Ministerstwa wraz z projektami dokumentów przedkładanych do rozpatrzenia.
5. 
Z posiedzeń Kierownictwa Ministerstwa sporządzane są protokoły zawierające w szczególności:
1)
termin i wykaz uczestników posiedzenia;
2)
tematykę rozpatrzonych spraw;
3)
przyjęte ustalenia.
6. 
Osoby wymienione w ust. 1 i 2, w przypadku braku możliwości uczestniczenia w posiedzeniu Kierownictwa Ministerstwa, mogą wyznaczyć osobę zastępującą je podczas posiedzenia oraz powierzyć tej osobie referowanie sprawy.
7. 
Minister może kierować do osób wymienionych w ust. 1 i 2, do rozstrzygnięcia w trybie obiegowym, dokumenty przedłożone celem rozpatrzenia ich na posiedzeniu Kierownictwa Ministerstwa, wyznaczając termin zajęcia stanowiska.
§  4. 
1. 
W skład Ministerstwa wchodzi Gabinet Polityczny Ministra (GP) oraz następujące komórki organizacyjne:
1)
Departament Bezpieczeństwa Hodowli i Produkcji Zwierzęcej (BHZ),
2)
Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (BZK),
3)
Departament Budżetu i Finansów (BF),
4)
Departament Jakości Żywności i Bezpieczeństwa Produkcji Roślinnej (JPR),
5)
Departament Klimatu i Środowiska (KS),
6)
Departament Komunikacji i Promocji (KP),
7)
Departament Oświaty i Polityki Społecznej Wsi (OPS),
8)
Departament Płatności Obszarowych (PO),
9)
Departament Polityki Międzynarodowej (PM),
10)
Departament Prawny (DP),
11)
Departament Przetwórstwa i Rynków Rolnych (PRR),
11a) 2
 Departament Rybołówstwa (RYB),
12)
Departament Spraw Ziemskich (SZ),
13)
Departament Strategii, Transferu Wiedzy i Innowacji (SWI),
14)
Departament Wsparcia Rolników (W),
15)
Departament Wspólnej Polityki Rolnej (WPR),
16)
Biuro Administracyjne (BA),
17)
Biuro Dyrektora Generalnego (BDG),
18)
Biuro Kontroli (K),
19)
Biuro Ministra (BM)

- zwane dalej "departamentami".

2. 
Departamentami kierują dyrektorzy.
3. 
W ramach departamentów funkcjonują wydziały i zespoły jako wewnętrzne komórki organizacyjne oraz stanowiska samodzielne i stanowiska pracy do obsługi organizacyjnej członków Kierownictwa Ministerstwa i dyrektorów departamentów, zwane dalej "sekretariatami".
4. 
Wydział może być tworzony dla wyodrębnionej dziedziny lub grupy spraw, jeżeli wykonanie zadań wymaga co najmniej 5 etatów.
5. 
Zespół może być tworzony dla wyodrębnionej dziedziny lub grupy spraw, jeżeli wykonywanie zadań wymaga co najmniej 3 etatów.
6. 
Stanowisko samodzielne może być tworzone dla opracowywania, analizowania lub rozwiązywania zasadniczych problemów, dających się wyodrębnić z podstawowych zadań departamentów i nie prowadzonych przez wydziały i zespoły.
7. 
Zadania sekretariatów regulują przepisy odrębne, w szczególności instrukcja kancelaryjna Ministerstwa oraz procedury postępowania z dokumentacją.
8. 
Wydziałami kierują pracownicy zatrudnieni na stanowiskach koordynujących w służbie cywilnej, z wyłączeniem wydziału w którego skład wchodzą wyłącznie osoby zatrudnione na stanowisku radcy prawnego, którym to wydziałem kieruje pracownik zatrudniony na stanowisku radcy prawnego, któremu Dyrektor Generalny powierzył koordynację pomocy prawnej świadczonej przez radców prawnych.
9. 
Zespołami kierują pracownicy wskazani przez Dyrektora Generalnego na wniosek dyrektora departamentu.
§  5. 
1. 
Szczegółową organizację departamentów oraz zakres działania komórek organizacyjnych oraz stanowisk samodzielnych i sekretariatów w departamentach ustalają ich dyrektorzy w wewnętrznych regulaminach organizacyjnych.
2. 
Wewnętrzne regulaminy organizacyjne zatwierdza Dyrektor Generalny.
§  6. 
1. 
W departamentach, zgodnie z ich kompetencjami, prowadzone są sprawy związane z:
1)
opracowywaniem projektów założeń projektów ustaw oraz projektów aktów normatywnych i współdziałaniem w sporządzaniu ostatecznego tekstu tych projektów, także umów międzynarodowych, w tym:
a)
opracowywaniem wykazów prac legislacyjnych, stosownie do przepisów o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa,
b)
kierowaniem do Departamentu Komunikacji i Promocji projektów założeń projektów ustaw, projektów aktów normatywnych oraz wszelkich dokumentów dotyczących prac związanych z tymi projektami, w tym działań podejmowanych przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową lub przez inne podmioty, celem udostępnienia ich w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa oraz Rządowego Centrum Legislacji,
c)
organizowaniem wysłuchań publicznych w przypadku otrzymania zgłoszeń osób zainteresowanych udziałem w pracach nad projektami aktów normatywnych,
d)
opracowywaniem i udostępnianiem w Biuletynie Informacji Publicznej rocznych informacji o działaniach podejmowanych wobec Ministra przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową;
2)
udostępnianiem informacji publicznych oraz udostępnianiem i przekazywaniem informacji sektora publicznego na wniosek o ponowne wykorzystywanie - według właściwości merytorycznej ustalanej przez Dyrektora Biura Dyrektora Generalnego;
3)
prowadzeniem i udostępnianiem rejestrów publicznych;
4)
monitorowaniem aktów prawnych Unii Europejskiej, zwanej dalej "UE", a także monitorowaniem i analizą orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE;
5)
udziałem w pracach organów UE, komitetów zarządzających Komisji Europejskiej, grup roboczych Rady UE w sprawach z zakresu działania departamentu, w tym monitorowania i analizowania propozycji zmian w przepisach UE, jak również współudział w przygotowaniu stanowisk w tych sprawach;
6)
opiniowaniem projektów aktów normatywnych i innych aktów prawnych, w tym umów międzynarodowych, a także innych dokumentów rządowych, w tym projektów założeń projektów ustaw, nadsyłanych w ramach uzgodnień międzyresortowych - według właściwości merytorycznej, ustalanej przez Dyrektora Departamentu Prawnego;
7)
notyfikacją norm i aktów prawnych, w tym zawierających przepisy techniczne;
8)
opracowywaniem projektów decyzji administracyjnych oraz reprezentowaniem Ministra lub Ministerstwa jako strony w postępowaniu sądowym i przed innymi organami orzekającymi;
9)
rozpatrywaniem skarg, wniosków i petycji obywateli;
10)
udziałem w postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE;
11)
realizacją uprawnień Ministra wobec jednostek organizacyjnych mu podległych lub przez niego nadzorowanych;
12)
prowadzeniem kontroli jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra oraz innych jednostek wykonujących zadania finansowane ze środków budżetu państwa w częściach, których dysponentem jest Minister;
13)
nadzorem nad gospodarowaniem majątkiem przez jednostki podległe lub nadzorowane przez Ministra;
14)
udzielaniem wyjaśnień i odpowiedzi organom kontroli zewnętrznej;
15)
funkcjonowaniem kontroli zarządczej;
16) 3
 współpracą międzynarodową w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa;
17)
planowaniem i realizacją dochodów i wydatków budżetowych w częściach, których dysponentem jest Minister;
18)
pozyskiwaniem i zagospodarowaniem środków przyznanych w ramach pomocy zagranicznej;
19)
wdrażaniem i realizacją działań finansowanych lub współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG);
20)
programowaniem działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rolnego Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz przygotowaniem wytycznych do procedur, informowaniem, wdrażaniem i kontrolą działań współfinansowanych z EFRROW;
21)
realizacją i wdrażaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, zwanego dalej "PROW 2014-2020";
22)
wdrażaniem projektów w zakresie pomocy technicznej w ramach PROW 2014-2020;
23)
wykonywaniem zadań związanych z rozliczeniem Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006" oraz Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006;
24)
wykonywaniem zadań Instytucji Zarządzającej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz PROW 2014-2020;
25)
rozwojem obszarów wiejskich i rolnictwa w Umowie Partnerstwa oraz programach operacyjnych współfinansowanych z udziałem środków polityki spójności;
26)
pracami nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej;
27)
przygotowaniem Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027;
28)
realizacją zadań w zakresie spraw związanych z ochroną środowiska oraz wpływem zmian klimatu na sektor rolnictwa;
29) 4
 realizacją zadań w zakresie biogospodarki w obszarze rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa;
30)
realizacją zadań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa białkowego kraju;
31)
przeciwdziałaniem korupcji;
32)
realizacją zadań dotyczących bezpieczeństwa narodowego, wynikających w szczególności z przepisów prawa o zarządzaniu kryzysowym i o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "RP";
33)
nadzorem nad merytoryczną działalnością instytutów badawczych;
34)
udziałem w przygotowywaniu programów wieloletnich oraz ich realizacją;
35)
prognozowaniem i programowaniem rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich oraz analizami i ocenami sytuacji w rolnictwie i na wsi;
36)
współpracą z organizacjami rządowymi i pozarządowymi;
37)
obsługą organizacyjno-biurową organów pomocniczych Ministra oraz powoływaniem i obsługą organizacyjno-biurową organów pomocniczych Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów właściwych do spraw objętych zakresem działania Ministra;
38)
zapewnianiem zastępstw w sekretariatach członków Kierownictwa Ministerstwa nadzorujących prace departamentów;
39)
funkcjonowaniem Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz nadzorem nad walidacją i certyfikowaniem kwalifikacji włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji;
40)
realizacją i współpracą w ramach projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.);
41)
realizacją i współpracą w ramach projektów strategicznych wskazanych w Planie dla wsi;
42) 5
 realizacją zadań w zakresie cyfryzacji w obszarze rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa;
43) 6
 realizacją zadań w zakresie innowacyjności w obszarze rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa;
44)
udziałem przedstawicieli Ministra lub Ministerstwa w pracach zespołów, rad, komisji i komitetów;
45)
realizacją zadań związanych z bezpieczeństwem informacji, w szczególności z przetwarzaniem danych osobowych oraz współpracą z Inspektorem Ochrony Danych;
46)
przygotowywaniem projektów umów zawieranych przez Ministra lub Ministerstwo, w tym związanych z uruchamianiem dotacji celowych oraz rozliczaniem zadań finansowanych z tych dotacji pod względem merytorycznym oraz przygotowywaniem projektów porozumień zawieranych przez Ministra lub Ministerstwo;
47)
wprowadzaniem danych do systemu rejestracji pomocy publicznej wynikających z wydanych decyzji Ministra w sprawie udzielenia dotacji lub udzielenia pomocy publicznej w innej formie dla producentów rolnych.
2. 
Departamenty są obowiązane do współpracy i współuczestniczenia, w zakresie swojej właściwości, w realizacji zadań, dla których wiodącym jest inny departament.
3. 
Zadaniem departamentu wiodącego jest prowadzenie sprawy i jej załatwienie, we współpracy z właściwymi departamentami. Departament wiodący może wskazać departamentom współpracującym zakres ich współuczestnictwa mieszczący się w zakresie ich właściwości oraz termin realizacji czynności w ramach współuczestnictwa.
§  7. 
1. 
Dyrektor Generalny wyznacza departament wiodący w sprawach z zakresu działania kilku departamentów oraz rozstrzyga spory kompetencyjne pomiędzy departamentami.
2. 
We współpracy pomiędzy departamentami sprawy mogą być załatwiane w formie bezkorespondencyjnej.
§  8. 
1. 
Ustala się następujące zasady podpisywania dokumentów i korespondencji:
1)
Sekretarz Stanu albo Podsekretarz Stanu, zastępujący Ministra w razie jego nieobecności, podpisują dokumenty i korespondencję w sprawach należących do kompetencji Ministra, na blankiecie Ministra, z dopiskiem "wz." w obrębie pieczęci nazwiskowej podpisującego;
2)
Sekretarze Stanu, Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny oraz inni pracownicy Ministerstwa posiadający stałe lub jednorazowe upoważnienie Ministra podpisują dokumenty i korespondencję, na blankiecie Ministra, z dopiskiem "z up." w obrębie pieczęci nazwiskowej podpisującego;
3)
Sekretarze Stanu, Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny podpisują korespondencję w sprawach należących do ich zakresów czynności na swoich blankietach korespondencyjnych;
4)
dyrektorzy departamentów podpisują korespondencję w granicach ustalonego zakresu działania departamentu, z wyjątkiem wymagającej podpisu osób wymienionych w pkt 2, w szczególności adresowanej do osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe;
5)
dyrektorzy departamentów mogą upoważnić pracowników departamentu do podpisywania korespondencji określonej w pkt 4;
6)
audytorzy wewnętrzni podpisują korespondencję w ramach prowadzonego zadania audytowego.
2. 
Projekty dokumentów, z których wynikają zobowiązania lub inne skutki finansowe, wymagają parafy głównego księgowego.
3. 
Zgodność kopii i wyciągów oraz zestawień i obliczeń z oryginalnymi dokumentami lub danymi z elektronicznych baz danych potwierdza dyrektor departamentu, zastępca dyrektora departamentu, pracownik kierujący pracami wydziału lub pracownik kierujący pracami zespołu.
§  9. 
Tryb załatwiania spraw i postępowanie z aktami regulują w szczególności: instrukcja kancelaryjna Ministerstwa, rzeczowy wykaz akt Ministerstwa oraz instrukcja w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego Ministerstwa, procedury postępowania z dokumentacją, przepisy o ochronie informacji niejawnych, przepisy dotyczące trybu opracowywania, uzgadniania i ogłaszania aktów normatywnych oraz opracowywania i uzgadniania dokumentów rządowych.

Rozdział  II

Zakresy działania departamentów

§  10. 
GABINET POLITYCZNY MINISTRA wykonuje bezpośrednie polecenia Ministra oraz zapewnia Ministrowi, Sekretarzom Stanu i Podsekretarzom Stanu doradztwo polityczne i merytoryczne stosownie do przydzielonych im zadań. W szczególności do zadań Gabinetu Politycznego Ministra należy:
1)
doradztwo w zakresie wniosków, projektów dokumentów i innych spraw o znaczeniu strategicznym przedkładanych Kierownictwu Ministerstwa;
2) 7
 inicjowanie wprowadzenia lub zmiany instrumentów ekonomicznych, prawnych lub organizacyjnych dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa;
3)
analizowanie i opiniowanie istotnych procesów politycznych, gospodarczych i społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem zakresu działania Ministra;
4)
realizacja zadań związanych ze współdziałaniem Ministra z organami władzy ustawodawczej, administracji rządowej i samorządowej, partiami politycznymi, organizacjami społeczno-zawodowymi oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz rolnictwa;
5)
współuczestniczenie w prowadzeniu kalendarza spotkań Ministra;
6)
zapewnianie Ministrowi materiałów informacyjnych dotyczących bieżących spraw z zakresu działania Ministerstwa, wykorzystywanych do celów promocyjnych;
7)
organizowanie, inicjowanie oraz uczestnictwo w spotkaniach Ministra;
8)
realizacja innych zadań powierzonych bezpośrednio przez Ministra.
§  11. 
DEPARTAMENT BEZPIECZEŃSTWA HODOWLI I PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ realizuje zadania Ministra dotyczące weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego, ochrony zdrowia zwierząt, jakości i higieny pasz, ochrony zwierząt oraz hodowli zwierząt gospodarskich. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1)
bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego, żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego znajdującej się w rolniczym handlu detalicznym, pasz, pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz pasz leczniczych;
2)
ochrony zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, w tym chorób odzwierzęcych;
3)
wymagań weterynaryjnych dla podejmowania i prowadzenia działalności nadzorowanych przez Inspekcję Weterynaryjną, w tym umieszczania na rynku, handlu oraz przywozu i wywozu:
a)
zwierząt,
b)
zwierząt akwakultury i produktów akwakultury,
c)
produktów pochodzenia zwierzęcego i żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego znajdującej się w rolniczym handlu detalicznym,
d)
niejadalnych produktów pochodzenia zwierzęcego,
e)
ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego;
4)
zasad monitorowania substancji niedozwolonych, pozostałości chemicznych, biologicznych, produktów leczniczych i skażeń promieniotwórczych u zwierząt, w ich wydzielinach i wydalinach, w tkankach lub narządach zwierząt, w produktach pochodzenia zwierzęcego, w żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego znajdującej się w rolniczym handlu detalicznym, w wodzie przeznaczonej do pojenia zwierząt oraz paszach;
5)
kontroli weterynaryjnej w handlu zwierzętami i produktami określonymi w przepisach UE;
6)
weterynaryjnej kontroli granicznej;
7)
ochrony zwierząt, w tym w odniesieniu do warunków utrzymywania zwierząt gospodarskich, transportu zwierząt, uboju zwierząt, kwalifikacji osób zajmujących się ubojem zwierząt;
8)
wytwarzania pasz, rejestracji i zatwierdzania zakładów, dopuszczania do obrotu materiałów paszowych, stosowania pasz, pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz pasz leczniczych;
9)
stosowania oraz obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi i wyrobami stosowanymi w medycynie weterynaryjnej;
10)
hodowli zwierząt, w tym oceny wartości użytkowej i hodowlanej zwierząt gospodarskich, ksiąg i rejestrów zwierząt hodowlanych, rozrodu zwierząt oraz ochrony różnorodności biologicznej w hodowli zwierząt gospodarskich;
11)
określania zasad i kierunków wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na wspieranie postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej w zakresie hodowli i ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich;
12)
identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich;
13)
koordynacji działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium RP;
14)
proponowania merytorycznych rozwiązań w obszarze zdrowia publicznego, zdrowia zwierząt oraz dobrostanu zwierząt na rzecz przygotowania i realizacji Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027;
15)
podległości i nadzorowania:
a)
Inspekcji Weterynaryjnej,
b)
Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt,
c)
Polskiego Klubu Wyścigów Konnych,
d)
Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w sprawach hodowli zwierząt gospodarskich w spółkach o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej,
e)
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawach z zakresu identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich.
§  12. 
1. 
DEPARTAMENT BEZPIECZEŃSTWA I ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO realizuje zadania Ministra w zakresie zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej, prowadzenia przygotowań obronnych w ramach powszechnego obowiązku obrony RP, funkcjonowania systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, a także zapewnia przestrzeganie przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie danych osobowych. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1)
realizacji zadań centrum zarządzania kryzysowego Ministra;
2)
zapewniania funkcjonowania pracy Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie;
3)
koordynacji i współudziału w opracowaniu dokumentacji planowania cywilnego oraz organizacji zadań obrony cywilnej w Ministerstwie;
4)
koordynacji zadań związanych z infrastrukturą krytyczną Ministerstwa oraz jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra;
5)
koordynacji zadań związanych z implementacją Konwencji w zakresie rozwoju, produkcji i magazynowania broni biologicznej i toksynowej oraz o jej zniszczeniu (BTWC), a także z zapobieganiem nielegalnemu rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia i implementacją "Inicjatywy Krakowskiej" - Proliferation Security Initiative (PSI);
6)
współpracy z Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) w ramach zobowiązań sojuszniczych;
7)
planowania i koordynacji przygotowań obronnych Ministerstwa, zapewniających jego funkcjonowanie w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
8)
koordynacji zadań obronnych na rzecz Sił Zbrojnych i wojsk sojuszniczych poprzez realizację Celów Sił Zbrojnych NATO dla RP;
9)
realizacji i koordynacji planowania operacyjnego i programowania obronnego Ministerstwa oraz jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra;
10)
postępowań sprawdzających;
11)
opracowywania i aktualizacji planów, instrukcji i innych dokumentów wymaganych ustawą o ochronie informacji niejawnych oraz nadzorowania ich realizacji;
12)
kontroli ewidencji, materiałów i obiegu dokumentów zawierających informacje niejawne w Ministerstwie;
13)
organizacji i działalności kancelarii tajnej krajowej oraz kancelarii tajnej międzynarodowej UE i NATO;
14)
organizacji i zapewnienia ochrony systemów teleinformatycznych, w których są przetwarzane informacje niejawne;
15)
zbierania i przechowywania oświadczeń o stanie majątkowym oraz analizowania danych w nich zawartych;
16)
nadzoru nad realizacją zadań w zakresie wdrożenia i aktualizacji systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji;
17)
ochrony danych osobowych.
2. 
Zadania, o których mowa w ust. 1 zdanie drugie pkt 10-15, realizuje Pełnomocnik do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych bezpośrednio podległy Ministrowi, przy pomocy Zespołu Ochrony Informacji Niejawnych wraz z Kancelarią Tajną.
3. 
Zadania, o których mowa w ust. 1 zdanie drugie pkt 17, realizuje Inspektor Ochrony Danych bezpośrednio podległy Ministrowi, przy pomocy Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji.
§  13.  8
 DEPARTAMENT BUDŻETU I FINANSÓW realizuje zadania Ministra dotyczące planowania i dysponowania środkami finansowymi w częściach budżetu państwa 62, 32, 33 i 35 oraz środkami finansowymi pochodzącymi z funduszy UE przeznaczonymi na rozwój rybołówstwa, rolnictwa, obszarów wiejskich i rynków rolnych, finansowania gospodarstw rolnych, a także pomocy publicznej w rolnictwie oraz rybołówstwie. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1) 9
 wykonywania funkcji dysponenta części budżetowych 32 - Rolnictwo, 33 - Rozwój wsi, 35 - Rynki rolne, 62 - Rybołówstwo, w szczególności realizacji dochodów i wydatków, prowadzenia ksiąg rachunkowych dysponenta;
2)
opracowywania, analizowania, opiniowania planu finansowego, zmian planu finansowego dysponenta oraz podległych i nadzorowanych jednostek;
3)
sporządzaniem jednostkowych, łącznych i zbiorczych sprawozdań z wykonania planu finansowego wydatków i dochodów, sprawozdania finansowego, sprawozdań na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego oraz sprawozdań o stanie należności i zobowiązań, w tym podległych lub nadzorowanych jednostek budżetowych oraz pozostałych jednostek sektora finansów publicznych (m.in. agencji wykonawczych, państwowych osób prawnych);
4)
prowadzeniem obsługi płacowej, w zakresie rachuby płac pracowników Ministerstwa oraz obsługi finansowej wypłat z tytułu umów zleceń, umów o dzieło, obsługi finansowej członków komisji, rad i zespołów działających przy Ministrze, Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej, a także prowadzenie działalności Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych;
5) 10
 (uchylony);
6) 11
 kredytowania rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego;
7) 12
 ubezpieczeń w rolnictwie, z wyjątkiem ubezpieczeń społecznych;
8) 13
 opiniowania projektów programów pomocowych i projektów pomocy indywidualnej stosownie do przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej w zakresie rolnictwa oraz rybołówstwa;
9) 14
 postępowań notyfikacyjnych przed Komisją Europejską w zakresie rolnictwa oraz rybołówstwa;
10) 15
 monitorowania i prowadzenia sprawozdawczości z udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie oraz rybołówstwie;
11) 16
 postępowania w sprawach dotyczących pomocy publicznej w rolnictwie oraz rybołówstwie;
12) 17
 przygotowywania propozycji oraz rozwiązań prawnych w zakresie restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw rolnych;
13) 18
 koordynacji opracowania rozwiązań systemowych w zakresie finansowania wsparcia rolnictwa;
14) 19
 koordynacji realizacji zadań związanych z przygotowaniem i wdrażaniem narzędzi zarządzania ryzykiem w ramach PROW 2014-2020 oraz Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027;
15) 20
 nadzoru nad wykonywaniem zadań przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie kredytowania rolnictwa.
§  14. 
DEPARTAMENT JAKOŚCI ŻYWNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA PRODUKCJI ROŚLINNEJ realizuje zadania Ministra dotyczące rejestracji i ochrony oznaczeń geograficznych, krajowych systemów jakości żywności, jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, normalizacji w rolnictwie i przetwórstwie rolno-spożywczym, rolnictwa ekologicznego, nadzoru fitosanitarnego i ochrony roślin, rejestracji nawozów i środków wspomagających uprawę roślin oraz działalności informacyjno-promocyjnej w zakresie żywności, a także podległości Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa nie objęte zakresem działania innych departamentów. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1)
działalności promocyjnej i informacyjnej dotyczącej żywności, w szczególności produktów:
a)
rolnictwa ekologicznego,
b)
uczestniczących w systemie oznaczeń geograficznych, nazw pochodzenia, gwarantowanych tradycyjnych specjalności,
c)
uczestniczących w programie "Poznaj Dobrą Żywność",
d)
oznaczonych znakiem "produkt polski",
e)
wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych;
2)
organizacji udziału Ministerstwa w imprezach promocyjno-wystawienniczych krajowych i zagranicznych;
3)
koordynacji spraw:
a)
związanych z tworzeniem oraz funkcjonowaniem systemów i funduszy promocji produktów rolno-spożywczych,
b)
związanych z uznawaniem systemów jakości żywności za krajowe,
c)
z zakresu normalizacji w rolnictwie i przetwórstwie rolno-spożywczym;
4)
nadzoru i koordynacji systemu kontroli i certyfikacji:
a)
w zakresie oznaczeń geograficznych, nazw pochodzenia oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności,
b)
w rolnictwie ekologicznym;
5)
mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej dotyczących działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych;
6)
jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz współpracy w zakresie certyfikacji żywności;
7)
określania zasad zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się szkodliwych dla roślin organizmów kwarantannowych;
8)
normalizacji metod oceny nawozów i środków wspomagających uprawę roślin;
9)
prowadzenia obrotu i stosowania środków ochrony roślin;
10)
obrotu nawozów oraz środków wspomagających uprawę roślin;
11)
pozwoleń na wprowadzenie do obrotu nawozów oraz środków wspomagających uprawę roślin, a także prowadzenia rejestru nawozów oraz środków wspomagających uprawę roślin;
12)
koordynacji realizacji Krajowego planu na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin;
13)
koordynacji realizacji Programu dla Polskiego Ziemniaka;
14)
proponowania merytorycznych rozwiązań w obszarze zdrowia roślin oraz podwyższania wartości handlowej i jakości produktów na rzecz przygotowania i realizacji Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027;
15)
koordynacji realizacji zadań związanych z przygotowaniem i udział we wdrażaniu interwencji na rzecz promocji i udziału w systemach jakości żywności w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027;
15a) 21
 koordynacji spraw w zakresie ochrony powierzchni ziemi przed zanieczyszczeniami stałymi (w tym realizacja zadań wynikających z Krajowego Planu Gospodarki Odpadami);
16)
nadzorowania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakresie:
a)
obsługi funduszy promocji produktów rolno-spożywczych,
b)
wspierania programów promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej,
c)
działalności informacyjno-promocyjnej dotyczącej żywności oraz udziału w wydarzeniach zagranicznych.
§  15. 
DEPARTAMENT KLIMATU I ŚRODOWISKA realizuje zadania Ministra dotyczące zagadnień ochrony środowiska na obszarach wiejskich, hodowli roślin i nasiennictwa, nawożenia i oceny jego wpływu na środowisko, ochrony zasobów genowych, gospodarowania zasobami wodnymi, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, biogospodarki, wpływu zmian klimatu na sektor rolnictwa, rejestracji środków ochrony roślin, a także cyfryzacji. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1)
koordynacji działań na rzecz środowiska i klimatu, w szczególności w kontekście komunikatu Komisji w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu;
2)
gospodarki nawozowej;
3)
nadzoru nad agrochemiczną obsługą rolnictwa;
4)
leśnictwa i agroleśnictwa;
5)
koordynacji spraw w zakresie:
a)
ochrony różnorodności biologicznej, w tym kwestii związanych z NATURA 2000,
b) 22
 (uchylona),
c)
ochrony gleb,
d)
ramowej Konwencji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat, sporządzonej w Kijowie w dniu 22 maja 2003 r.,
e)
ograniczania emisji zanieczyszczeń z rolnictwa,
f)
zarządzania azotanami w środowisku rolniczym, w tym realizacji dyrektywy 91/676/EWG w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego,
g) 23
 wymiany informacji dotyczących wpływu zanieczyszczeń rolniczych na stan Morza Bałtyckiego w ramach Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, sporządzonej w Helsinkach dnia 9 kwietnia 1992 r., we współpracy z ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej,
h)
wdrażania "Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego" i Ramowej Dyrektywy w sprawie strategii morskiej (2008/56/WE) w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich,
i)
zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych - Międzynarodowego Związku Ochrony Nowych Odmian Roślin (UPOV) i Międzynarodowego Traktatu o Zasobach Genetycznych Roślin dla Wyżywienia i Rolnictwa;
6)
koordynacji działań związanych z zarządzaniem i gospodarowaniem wodą dla rolnictwa, w tym:
a)
poprawy zarządzania wodą i optymalizacji jej wykorzystania,
b)
zapobiegania suszy i jej monitoringu,
c)
rozwoju małej retencji wodnej,
d)
melioracji,
e)
działalności spółek wodnych i ich związków, realizujących zadania z zakresu utrzymywania urządzeń melioracji wodnych,
f)
współpracy z wojewodami oraz Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie;
7) 24
 współpracy z ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej i Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie we wdrażaniu Ramowej Dyrektywy Wodnej (2000/60/WE) oraz Dyrektywy Powodziowej (2007/60/WE);
8)
nadzoru nad realizacją zadań z zakresu tworzenia i wprowadzania postępu biologicznego do produkcji roślinnej;
9)
koordynacji zadań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa białkowego kraju;
10)
realizacji zadań w zakresie ochrony zasobów genowych roślin;
11)
realizacji zadań dotyczących materiału siewnego odmian regionalnych i odmian amatorskich;
12)
organizmów zmodyfikowanych genetycznie, w zakresie rejestracji odmian oraz obrotu i stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych oraz nadzoru nad kontrolą upraw w zakresie organizmów genetycznie zmodyfikowanych;
13)
koordynacji zadań z zakresu znakowania produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych;
14)
rejestracji środków ochrony roślin i prowadzenia rejestrów środków ochrony roślin;
15)
zatwierdzania przez Komisję Europejską substancji czynnych, sejfnerów i synergetyków do stosowania w środkach ochrony roślin oraz współpracy w tym zakresie z podmiotami upoważnionymi w tym zakresie przez Ministra do opracowywania ocen lub uwag, Komisją do spraw Środków Ochrony Roślin, właściwymi urzędami w państwach członkowskich UE, Europejskim Urzędem do Spraw Bezpieczeństwa Żywności i Komisją Europejską;
16)
wpływu zmian klimatu na sektor rolnictwa, w tym działań związanych z adaptacją do zmian klimatycznych oraz działań związanych z mitygacją zmian klimatu;
17)
rynków energii, w szczególności wykorzystania odnawialnych źródeł energii;
18) 25
 koordynacji zagadnień w zakresie biogospodarki w obszarze rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa;
19)
wykonywania zadań Instytucji Zarządzającej w zakresie następujących działań PROW 2014-2020:
a)
Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów,
b)
Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne;
20)
przygotowania Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027 w części dotyczącej ochrony środowiska;
21)
koordynacji realizacji zadań związanych z przygotowaniem i udział we wdrażaniu koncepcji interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, zalesień oraz współpracy przy przygotowaniu koncepcji ekoschematów w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027;
22) 26
 koordynacji spraw w zakresie cyfryzacji w obszarze rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa;
23)
udziału przedstawiciela Ministra w Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji;
24)
podległości i nadzorowania:
a)
Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych,
b)
Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej,
c) 27
 Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w zakresie znakowania produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych,
d)
Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w sprawach:
nasiennictwa,
udzielania upoważnień do prowadzenia badań skuteczności działania środków ochrony roślin,
kontroli upraw w zakresie organizmów genetycznie zmodyfikowanych,
e)
Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa:
w sprawach hodowli roślin uprawnych w spółkach o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej,
w zakresie wykonywania zadań związanych z udzielaniem dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego za 2017 r.,
w zakresie wykonywania zadań dotyczących odnawialnych źródeł energii, w szczególności biogazu rolniczego, biopaliw, biokomponentów, spółdzielni energetycznych,
f)
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie wykonywania zadań związanych z udzielaniem dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego oraz wdrażania płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych i zalesień w ramach PROW 2014-2020 oraz Planu Strategicznego WPR na lata 2021 - 2027.
§  16. 
DEPARTAMENT KOMUNIKACJI I PROMOCJI realizuje zadania Ministra w zakresie koordynacji działalności informacyjnej, promocyjnej i komunikacyjnej oraz odpowiada za informowanie opinii publicznej o działaniach Ministra, a także za informowanie Kierownictwa Ministerstwa o społecznym odbiorze polityki prowadzonej przez Ministra. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1)
realizacji obowiązków wynikających z ustawy - Prawo prasowe i koordynacji wykonywania tych obowiązków w Ministerstwie, w tym:
a)
udzielanie prasie informacji o działalności Ministra,
b)
koordynowanie kontaktów Kierownictwa Ministerstwa oraz departamentów z mediami,
c)
przygotowywanie, w porozumieniu z właściwymi departamentami, projektów odpowiedzi na publikacje prasowe dotyczące działalności Ministerstwa, w tym projektów odpowiedzi na krytykę i interwencję prasową;
2)
realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa regulujących organizację i zadania rzeczników prasowych w urzędach organów administracji rządowej oraz koordynacji wykonywania tych obowiązków w Ministerstwie przez:
a)
organizowanie konferencji prasowych, w tym podczas krajowych i zagranicznych imprez targowo-wystawienniczych, briefingów, wywiadów, przedstawianie stanowiska, udzielanie odpowiedzi na zapytania mediów, przekazywanie komunikatów,
b) 28
 organizowanie wydarzeń promocyjno-informacyjnych na temat rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa z udziałem przedstawicieli mediów;
3)
informowania o działaniach Ministerstwa, w tym w mediach społecznościowych;
4) 29
 działań informacyjno-promocyjnych dotyczących działów administracji rządowej rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne i rybołówstwo;
5)
współpracy z jednostkami podległymi lub nadzorowanymi przez Ministra w zakresie działalności informacyjnej, komunikacyjnej i promocyjnej;
6)
redagowania treści i ich publikacji na stronach internetowych Ministerstwa, a także w Biuletynie Informacji Publicznej;
7)
sporządzania rocznych informacji o działaniach podejmowanych przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową w procesie stanowienia prawa;
8)
wprowadzania informacji i koordynacji spraw związanych z wewnętrzną stroną internetową "Intranet".
§  17. 
DEPARTAMENT OŚWIATY I POLITYKI SPOŁECZNEJ WSI realizuje zadania Ministra dotyczące zabezpieczenia społecznego rolników, aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców wsi, przedsiębiorczości, rynku pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, oświaty rolniczej, ochrony dziedzictwa kulturowego wsi, a także współpracy ze związkami zawodowymi, organizacjami społeczno-zawodowymi rolników oraz samorządem rolniczym. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1)
funkcjonowania systemu ubezpieczenia społecznego rolników;
2)
polityki społecznej i zdrowotnej wobec mieszkańców obszarów wiejskich;
3)
ochrony dziedzictwa kulturowego wsi, społeczeństwa informacyjnego, infrastruktury społecznej zapewniającej mieszkańcom wsi dostęp do dóbr i usług publicznych, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i uzdrowiskowej;
4)
rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, w tym rozwoju turystyki wiejskiej, agroturystyki i ekoturystyki;
5)
koordynacji zadań związanych z poprawą jakości regulacji i wdrażania systemu nowoczesnych regulacji gospodarczych;
6)
zagadnień związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w rolnictwie;
7)
opracowywania rozwiązań dotyczących oświaty rolniczej;
8)
opracowywania rozwiązań na rzecz zdobywania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez młodzież i dorosłych mieszkańców obszarów wiejskich;
9)
uznawania kwalifikacji zawodowych w zakresie rolnictwa i gospodarki żywnościowej;
10)
monitorowania spraw związanych ze Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji oraz nadzorem nad walidacją i certyfikowaniem kwalifikacji włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji;
11)
realizacji zadań organu prowadzącego i sprawującego nadzór pedagogiczny nad publicznymi szkołami i placówkami rolniczymi oraz publiczną placówką doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy nauczają w szkołach rolniczych, prowadzonych przez Ministra;
12)
zakładania, przekształcania i przejmowania szkół i placówek rolniczych;
13)
spraw osobowych dyrektorów szkół i placówek rolniczych;
14)
współpracy ze związkami zawodowymi, organami samorządu terytorialnego, organizacjami społeczno-zawodowymi i samorządem rolniczym oraz organizacjami pozarządowymi;
15)
nadzoru Ministra nad działalnością Krajowej Rady Izb Rolniczych;
16)
prowadzenia wspólnych instytucji kultury;
17)
podległości i nadzorowania:
a)
Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
b)
Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej,
c)
szkół i placówek rolniczych prowadzonych przez Ministra,
d)
Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
§  18. 
DEPARTAMENT PŁATNOŚCI OBSZAROWYCH realizuje zadania Ministra dotyczące płatności w ramach systemu wsparcia bezpośredniego, niektórych zadań PROW 2014 - 2020, wymogów wzajemnej zgodności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1)
wsparcia bezpośredniego, w tym w szczególności w zakresie zasad, trybu i warunków przyznawania:
a)
jednolitej płatności obszarowej,
b)
płatności za praktyki rolnicze korzystne dla klimatu i środowiska, w tym dywersyfikacja upraw, utrzymanie trwałych użytków zielonych, obszary proekologiczne,
c)
płatności dla małych gospodarstw,
d)
płatności związanej z produkcją,
e)
płatności dla młodych rolników,
f)
płatności dodatkowej;
2)
zasad i trybu przyznawania przejściowego wsparcia krajowego;
3)
wymogów zasady wzajemnej zgodności (cross-compliance);
4)
analiz i monitorowania zmian Wspólnej Polityki Rolnej dotyczących płatności bezpośrednich oraz działań PROW 2014 - 2020, o których mowa w pkt 7, w tym opracowywania propozycji kierunkowych;
5)
krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności w zakresie:
a)
przyznawania i wypłaty płatności w ramach: systemów wsparcia bezpośredniego, działań PROW 2014-2020 oraz interwencji w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027 objętych Zintegrowanym Systemem Zarządzania i Kontroli (ZSZiK),
b)
weryfikacji warunków przyznawania i wypłaty pomocy,
c)
identyfikacji producentów rolnych,
d)
identyfikacji działek rolnych;
6)
opiniowania i monitorowania działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie prawidłowego funkcjonowania Systemu Identyfikacji Działek Rolnych w technologii GIS dla potrzeb płatności bezpośrednich, działań PROW 2014-2020 oraz interwencji w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027 objętych ZSZiK;
7)
wykonywania zadań Instytucji Zarządzającej w zakresie następujących działań PROW 2014-2020:
a)
Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami,
b)
Rolnictwo ekologiczne,
c)
Dobrostan zwierząt;
8)
koordynacji realizacji zadań związanych z przygotowaniem koncepcji i wdrażaniem interwencji w formie płatności bezpośrednich, warunkowości, ekoschematów, rolnictwa ekologicznego, dobrostanu zwierząt, płatności na rzecz ograniczeń naturalnych lub innych ograniczeń specyficznych dla obszaru oraz na rzecz niekorzystnych warunków specyficznych dla obszaru wynikających z określonych obowiązkowych wymogów w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027;
9)
wykonywanie zadań Instytucji Zarządzającej dla Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027 w zakresie:
a)
Płatności bezpośrednich,
b)
Ekoschematów,
c)
Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami,
d)
Rolnictwa ekologicznego,
e)
Dobrostanu zwierząt;
10)
współpraca przy opracowaniu rozwiązań systemowych w zakresie systemu finansowania Wspólnej Polityki Rolnej;
11)
nadzoru nad wykonywaniem przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań w zakresie:
a)
funkcjonowania ZSZiK,
b)
realizacji płatności w ramach wsparcia bezpośredniego oraz przejściowego wsparcia krajowego, o których mowa w pkt 1 i 2,
c)
wymogów wzajemnej zgodności (cross-compliance),
d)
działań PROW 2014 - 2020, o których mowa w pkt 7,
e)
interwencji, o których mowa w pkt 9.
§  19. 
DEPARTAMENT POLITYKI MIĘDZYNARODOWEJ realizuje zadania Ministra dotyczące koordynacji uczestnictwa we Wspólnej Polityce Rolnej, współpracy z urzędem obsługującym ministra właściwego ds. członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz Komitetem do Spraw Europejskich, w pracach organów UE oraz w ramach OECD, FAO, WTO i innych organizacji międzynarodowych, a także dwustronnej i wielostronnej współpracy z zagranicą. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1)
udziału w procesie decyzyjnym UE, w szczególności:
a)
współpracy z urzędami, instytucjami i organizacjami w zakresie bieżących zadań związanych z członkostwem RP w UE,
b)
prowadzenia prac związanych z udziałem przedstawiciela Ministra w Komitecie do Spraw Europejskich,
c)
prowadzenia prac związanych z uczestnictwem Ministra i przedstawicieli Ministra w pracach organów UE, w tym przygotowywania instrukcji wyjazdowych na posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa i Specjalnego Komitetu ds. Rolnych (SCA) oraz wkładów do instrukcji na posiedzenia innych Rad sektorowych, COREPER I i II,
d)
koordynacji przygotowywania stanowisk Rządu do projektów legislacyjnych i pozalegislacyjnych aktów UE,
e)
koordynacji obiegu dokumentów UE w Ministerstwie;
2)
współpracy międzynarodowej:
a)
współpracy bilateralnej, w tym:
przygotowywania zbiorczego stanowiska do rozmów na posiedzenia międzyrządowych komisji mieszanych, resortowych grup roboczych oraz do rozmów przedstawicieli Ministerstwa z partnerami zagranicznymi,
30
 opracowywania okresowych analiz i informacji na temat współpracy z zagranicą w zakresie rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa, koordynowania i opracowywania dokumentów zbiorczych, opinii i wniosków do dokumentów programowych, dotyczących polityki zagranicznej, gospodarczej i naukowo-technicznej oraz regulacji prawno-traktatowych określających zasady ich realizacji dla instytucji rządowych,
31
 przygotowywania projektów umów międzynarodowych o ogólnych zasadach współpracy bilateralnej w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa oraz monitorowania ich realizacji,
organizacji oficjalnych wizyt delegacji zagranicznych w Ministerstwie oraz przedstawicieli Kierownictwa Ministerstwa za granicą,
współpracy z ministerstwami rolnictwa innych państw, placówkami dyplomatycznymi w RP oraz Ambasadami RP,
b)
współpracy z organizacjami międzynarodowymi, w tym z Organizacją Narodów Zjednoczonych, FAO, OECD, Inicjatywą Środkowo - Europejską (IŚE), w tym:
koordynacji uczestnictwa Ministerstwa oraz jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra w pracach organizacji międzynarodowych, udziału w obradach oraz analizowaniu i przygotowywaniu stanowiska Ministerstwa do prezentowania na forach tych organizacji,
przygotowywania na potrzeby Ministerstwa, a także innych resortów współpracujących (Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Stałe Przedstawicielstwa RP) materiałów i wkładów dotyczących członkostwa RP w organizacjach międzynarodowych,
współpracy z biurami organizacji międzynarodowych i przedstawicielstwami RP akredytowanymi przy tych organizacjach,
koordynacji działań w zakresie pomocy rozwojowej,
c)
koordynacji uczestnictwa Ministerstwa i jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra w implementacji Partnerstwa Wschodniego;
3)
spraw finansowych i organizacyjnych, w tym:
a)
planowania i gospodarowania środkami finansowymi, przeznaczonymi na realizację zadań wynikających z członkostwa w UE, w pracach organów UE oraz organizacji międzynarodowych, a także dwustronnej i wielostronnej współpracy z zagranicą,
b)
technicznej obsługi zagranicznych delegacji służbowych pracowników Ministerstwa oraz koordynacji tłumaczeń wykonywanych na potrzeby Ministerstwa;
4)
koordynacji wykonywania zadań związanych z realizacją wspólnej polityki handlowej w odniesieniu do sektora rolnego, m.in. przygotowywania wkładów do notyfikacji UE do WTO w zakresie wsparcia wewnętrznego, monitorowania wywiązywania się krajów trzecich ze zobowiązań międzynarodowych z zakresu polityki handlowej wobec UE, w tym Polski, przygotowywania opracowań, opinii, wniosków w zakresie wspólnej polityki handlowej;
5)
przygotowania stanowiska Ministerstwa w obszarze wspólnej polityki handlowej, w szczególności w odniesieniu do problematyki dyskutowanej na posiedzeniach Komitetu ds. Polityki Handlowej (organ doradczy Rady UE);
6)
wykorzystania środków pochodzących z Funduszy Counterpart Funds (CPF) Sektorowych Agrolinia (PL9005);
7)
obsadzania i funkcjonowania stanowisk do spraw rolnych w placówkach zagranicznych;
8)
koordynacji zadań związanych ze strategią EUROPA 2030 oraz Agenda ONZ 2030.
§  20. 
DEPARTAMENT PRAWNY realizuje zadania w zakresie obsługi prawno-legislacyjnej Ministerstwa. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1)
współudziału przy opracowywaniu przez departamenty, a także opracowywania ostatecznego tekstu projektów aktów normatywnych oraz projektów założeń projektów ustaw;
2)
opiniowania pod względem prawnym i współudziału w uzgadnianiu projektów aktów normatywnych oraz projektów założeń projektów ustaw opracowywanych przez organy administracji rządowej;
3)
koordynowania opracowania stanowiska Ministra w odniesieniu do dokumentów rządowych skierowanych do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów oraz przez Radę Ministrów;
4)
opiniowania projektów umów, umów międzynarodowych i porozumień zawieranych przez Ministra lub Ministerstwo;
5)
opiniowania pod względem prawnym spraw zgłaszanych przez departamenty;
6)
koordynacji kontroli aktów prawa miejscowego ustanowionych przez wojewodów i organy administracji niezespolonej;
7)
koordynacji działań dotyczących systemu notyfikacji aktów prawnych zawierających przepisy techniczne;
8)
występowania w charakterze pełnomocnika Ministra lub Ministerstwa przed sądami oraz przed innymi organami orzekającymi;
9)
koordynacji analizy orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE oraz udziału w postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE;
10)
koordynacji działań dotyczących monitorowania stanu wdrażania aktów prawa UE, notyfikacji transpozycji dyrektyw UE w bazie Komisji Europejskiej oraz postępowań w związku z brakiem prawidłowej transpozycji dyrektyw UE w trybie art. 258 TFUE;
11)
udziału w posiedzeniach komisji prawniczej;
12)
kierowania aktów prawnych do redakcji Dziennika Ustaw RP i Dziennika Urzędowego RP "Monitor Polski" w celu ich ogłoszenia;
13)
redakcji i wydawania Dziennika Urzędowego Ministra;
14)
prowadzenia rejestru i zbioru zarządzeń wydanych przez Ministra, także w formie elektronicznej oraz udostępniania wydanych zarządzeń;
15)
prowadzenia analiz dotyczących przebiegu prac nad projektami aktów normatywnych opracowywanych w Ministerstwie, na podstawie informacji przekazywanych przez właściwe departamenty;
16)
koordynowania prac związanych z opracowywaniem wykazów prac legislacyjnych w Ministerstwie.
§  21. 
DEPARTAMENT PRZETWÓRSTWA I RYNKÓW ROLNYCH realizuje zadania Ministra dotyczące przetwórstwa rolno-spożywczego, regulacji rynków rolnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz rynków ziemniaków, napojów spirytusowych, aromatyzowanych produktów sektora wina, fermentowanych napojów winiarskich i piwa, spółdzielczości rolniczej, grup producentów rolnych i ich związków, organizacji producentów i ich zrzeszeń, organizacji międzybranżowych, a także statystyki rolnej i rolniczej informacji rynkowej. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1)
analiz wspólnej organizacji rynków rolnych, w szczególności:
a)
przygotowywania stanowiska i udziału w posiedzeniach organów UE,
b)
relacji z pozostałymi obszarami Wspólnej Polityki Rolnej;
2)
udziału w pracach międzynarodowych organizacji surowcowych do spraw zbóż, oliwy i cukru;
3)
realizacji przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii w odniesieniu do uprawy maku i konopi włóknistych;
4)
prowadzenia rejestrów działalności regulowanej w zakresie:
a)
wyrobu, oczyszczania, skażania lub odwadniania alkoholu etylowego,
b)
wytwarzania wyrobów tytoniowych,
c)
wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich,
d)
wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych;
5)
kontroli podmiotów wpisanych do rejestrów działalności regulowanej;
6)
rozwoju rynków rolnych oraz struktur wspierających sprzedaż krajowych towarów rolno-spożywczych;
7)
koordynacji spraw dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym działań związanych z ograniczeniem marnotrawienia żywności;
8)
regulowania stosunków umownych w ramach łańcucha dostaw towarów rolno-spożywczych;
9)
opracowywania krajowego programu wsparcia pszczelarstwa oraz prowadzenia spraw związanych z tym programem;
10)
funkcjonowania oraz rozwoju spółdzielczości rolniczej, grup producentów rolnych i ich związków, organizacji producentów i ich zrzeszeń oraz organizacji międzybranżowych;
11)
rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego;
12)
współpracy z Punktem Kontaktowym Komisji Kodeksu Żywnościowego w zakresie owoców i warzyw, tłuszczów i olejów, cukru, zbóż i roślin strączkowych, przypraw i ziół kulinarnych oraz mleka i przetworów mlecznych;
13)
realizacji zadań w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej;
14)
koordynacji spraw z zakresu statystyki rolnej;
15)
monitorowania sytuacji podażowo-popytowej na rynkach rolnych;
16)
realizacji zadań w zakresie następujących działań PROW 2014-2020:
a)
Tworzenie grup i organizacji producentów w sektorze rolnym i leśnym,
b)
Przetwórstwo i marketing produktów rolnych;
17)
koordynacji realizacji zadań związanych z przygotowaniem i udział we wdrażaniu interwencji w formie inwestycji na rzecz przetwórstwa i marketingu produktów rolnych, współpracy na rzecz organizacji producentów lub grup producentów rolnych, lub innych form współpracy producentów rolnych, a także sektorowych rodzajów interwencji, w tym realizuje działania związane z ograniczaniem marnotrawienia żywności w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027;
18)
nadzoru nad wykonywaniem zadań przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w zakresie:
a)
kontroli obowiązku zawierania umów na dostawy produktów rolnych,
b)
realizacji programu dla szkół, o którym mowa w przepisach o organizacji niektórych rynków rolnych,
c)
wsparcia pszczelarstwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej,
d)
administrowania obrotem z zagranicą towarami rolnymi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz towarami przetworzonymi nieobjętymi załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (towary z grupy non-aneks I),
e)
pomocy w sprawach dotyczących realizacji programu "Owoce i warzywa w szkole" oraz programu "Mleko w szkole",
f)
rynku cukru,
g)
dopłat do przechowywania oraz interwencyjnych zakupów i sprzedaży produktów rolnych na poszczególnych rynkach, w tym masła, odtłuszczonego mleka w proszku, zbóż i mięsa,
h)
administrowania potencjałem produkcyjnym winorośli i wina,
i)
monitorowania uprawy tytoniu oraz produkcji i zbytu surowca tytoniowego, a także nadzoru nad uprawą oraz produkcją i zbytem surowca tytoniowego,
j)
innych spraw dotyczących wspólnej organizacji rynków rolnych;
19)
nadzoru nad wykonywaniem przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań w zakresie mechanizmów dotyczących rynków rolnych, przetwórstwa rolno-spożywczego, grup producentów rolnych i ich związków, organizacji producentów i ich zrzeszeń, organizacji międzybranżowych, w tym udzielania wsparcia w ramach mechanizmu pomocy dla wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw oraz uznanych organizacji producentów owoców i warzyw;
20)
nadzoru nad wykonywaniem przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zadań dotyczących wymagań dla nieprzetworzonych i przetworzonych produktów objętych wspólną organizacją rynków rolnych oraz rynków ziemniaków, napojów spirytusowych, aromatyzowanych produktów sektora wina, fermentowanych napojów winiarskich i piwa, w tym wymagań dotyczących znakowania tych produktów wykraczających poza zasady horyzontalne odnoszące się do znakowania.
§  21a.  32
 DEPARTAMENT RYBOŁÓWSTWA realizuje zadania Ministra dotyczące uczestnictwa we Wspólnej Polityce Rybołówstwa, rozwoju rybołówstwa morskiego, rybactwa śródlądowego, akwakultury i rynku rybnego oraz odpowiada za realizację zadań wynikających z pełnienia przez Ministra funkcji Instytucji Zarządzającej Programem Operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013", zwanym dalej "PO RYBY 2007-2013", i Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze", zwanym dalej "PO RYBY 2014-2020". Do zadań Departamentu należy w szczególności:
1)
opracowywanie założeń i programów realizacji polityki państwa w zakresie rybołówstwa morskiego, rybactwa śródlądowego, akwakultury i rynku rybnego;
2)
monitorowanie kierunków realizacji i rozwoju rybołówstwa morskiego, rybactwa śródlądowego, akwakultury i rynku rybnego;
3)
nadzór nad racjonalnym gospodarowaniem, ochroną i wykorzystaniem żywych zasobów wód morskich i śródlądowych;
4)
ustalanie wielkości możliwości połowowych i warunków prowadzenia połowów organizmów morskich, przydzielanie uprawnień do połowów i wydawanie specjalnych zezwoleń połowowych;
5)
zarządzanie zdolnością połowową, prowadzenie rejestru statków rybackich oraz prowadzenie spraw wpisu do rejestru i wydawanie licencji połowowych;
6)
wydawanie zezwoleń na prowadzenie chowu, hodowli organizmów morskich i zarybiania na polskich obszarach morskich;
7)
prowadzenie spraw korzystania z modułów zawartych w systemach służących do zarządzania, monitorowania wykonywania oraz kontroli rybołówstwa morskiego, w tym w Elektronicznym Systemie Raportowania (ERS), Systemie Monitorowania Statków (VMS) i Systemie Wymiany Danych Rybackich Unii Europejskiej (FIDES III);
8)
realizacja spraw z zakresu prowadzenia w polskich obszarach morskich badań naukowych, w tym wniosków złożonych na podstawie art. 28, 29 ust. 1 i art. 32a ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 2135);
9)
prowadzenie spraw dotyczących pozwoleń na połowy organizmów morskich na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej w celach prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych albo w celu kształcenia, w zakresie rybołówstwa morskiego, wynikających z art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 2020 r. poz. 277, z późn. zm.);
10)
współpraca z jednostkami naukowymi w zakresie badań i ochrony żywych zasobów morza;
11)
realizacja i koordynacja prac instytucji zarządzającej w ramach funduszy Unii Europejskiej i programów operacyjnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach PO RYBY 2007 - 2013, PO RYBY 2014-2020 i perspektywy finansowej po 2020 r.;
12)
współdziałanie w tworzeniu warunków systemowych dla prawidłowego funkcjonowania rynku rybnego i przedsiębiorstw gospodarki rybnej oraz w opracowywaniu wymagań dotyczących produktów rybnych w sferze produkcji i obrotu;
13)
dbałość o rozwój rybactwa śródlądowego oraz warunków dla ochrony ryb we współpracy ze środowiskiem rybackim, jego organizacjami i rybackimi instytutami badawczymi;
14)
wydawanie zezwoleń na działania z wykorzystaniem ryb gatunku uznanego za nierodzimy polegające na wprowadzaniu do powierzchniowych wód śródlądowych oraz na wykorzystaniu w akwakulturze;
15)
monitorowanie, raportowanie, sprawozdawczość, kontrola i ocena realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006", PO RYBY 2007-2013 i PO RYBY 2014-2020;
16)
prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych w zakresie PO RYBY 2014-2020;
17)
realizacja działań związanych z przeprowadzanymi audytami Komisji Europejskiej, Europejskiego Trybunału Obrachunkowego oraz Europejskiego Urzędu do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych w ramach Wspólnej Polityki Rybołówstwa i jej mechanizmów finansowych;
18)
nadzór nad wykonywaniem przez wyznaczone instytucje pośredniczące zadań w zakresie PO RYBY 2007-2013 i PO RYBY 2014-2020;
19)
udział w powstawaniu i realizacji Wspólnej Polityki Rybołówstwa, w tym jej wdrożeniu do prawodawstwa krajowego;
20)
współpraca zagraniczna wynikająca, w szczególności z uczestnictwa Rzeczpospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej w międzynarodowych organizacjach rybackich, umowach i porozumieniach rybackich Unii Europejskiej oraz umowach dotyczących Morza Bałtyckiego;
21)
realizacja i koordynacja działań związanych z ochroną wód Morza Bałtyckiego, w tym udział w opiniowaniu spraw związanych z członkostwem Polski w Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego oraz współpraca z Sekretariatem do Spraw Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) w Polsce prowadzonym przez urząd obsługujący ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej;
22)
realizacja i koordynacja spraw dotyczących obszarów Natura 2000 w polskich obszarach morskich w zakresie właściwości Departamentu;
23)
realizacja i koordynacja spraw dotyczących Porozumienia o ochronie małych waleni Bałtyku i Morza Północnego (ASCOBANS);
24)
prowadzenie spraw nadzoru Ministra nad realizacją przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zadań w zakresie rybactwa śródlądowego;
25)
prowadzenie nadzoru nad sprawami w zakresie gospodarki wodnej dotyczącymi systemu pobierania opłat za usługi wodne dla potrzeb chowu i hodowli ryb oraz związanymi z rozpatrywaniem wniosków o ustalenie kolejnego okresu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego złożonych przez użytkowników rybackich, w celu ujednolicenia zasad stosowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w zakresie rybactwa śródlądowego;
26)
prowadzenie spraw dotyczących podległości Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego.
§  22. 
DEPARTAMENT SPRAW ZIEMSKICH realizuje zadania Ministra dotyczące gospodarki ziemią, wspierania przemian struktury agrarnej i rewindykacji nieruchomości rolnych, ochrony gruntów rolnych, w tym przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze, planowania przestrzennego, geodezji rolnej, klasyfikacji gruntów, technicznych środków produkcji dla rolnictwa, kształtowania infrastruktury technicznej wsi, zestawiania potrzeb jednostek podległych lub nadzorowanych na niektóre wydatki majątkowe oraz kontroli ich wykorzystania, a także nadzoru nad Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa nie objęte zakresem działania innych departamentów. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1)
kształtowania rolniczej przestrzeni produkcyjnej poprzez:
a)
zmianę przeznaczania gruntów rolnych na cele nierolnicze,
b)
stymulowanie działań jednostek samorządu terytorialnego na rzecz uwzględnienia racjonalnego gospodarowania rolniczą przestrzenią produkcyjną,
c)
scalanie i wymianę gruntów,
d)
podziały i rozgraniczania nieruchomości na obszarach wsi oraz gleboznawczą klasyfikację gruntów,
e)
prace geodezyjno-urządzeniowe na potrzeby rolnictwa,
f)
rekultywację gruntów na cele rolnicze i gospodarowanie złożami torfowymi;
2)
nabywania nieruchomości rolnych przez cudzoziemców;
3)
orzekania o zasadności przejęcia na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości rolnych i zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego;
4)
kształtowania ustroju rolnego;
5)
rozpatrywania odwołań, skarg i zażaleń na decyzje terenowych organów administracji publicznej;
6)
wspólnot gruntowych;
7)
orzecznictwa dotyczącego gospodarki ziemią;
8)
infrastruktury technicznej wsi, w tym wodociągów i kanalizacji na wsi, dróg gminnych i powiatowych, budownictwa wiejskiego, zaopatrzenia w energię i gaz oraz telekomunikacji;
9)
techniki rolniczej oraz technicznych środków produkcji, w tym zagadnień dotyczących jakości, normalizacji i certyfikacji;
10)
zestawiania potrzeb jednostek budżetowych na wydatki inwestycyjne i na wydatki na zakupy inwestycyjne oraz potrzeb innych jednostek na dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizowanych inwestycji, sprawdzania prawidłowości wykorzystania przydzielonych środków na wydatki inwestycyjne i na wydatki na zakupy inwestycyjne oraz dotacje celowe, sporządzania sprawozdawczości i przeprowadzania kontroli z tego zakresu;
11)
realizacji przepisów ustawy - Prawo budowlane, w szczególności w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie, warunków technicznych użytkowania obiektów budowlanych oraz upoważnień w sprawach odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych;
12)
prowadzenia spraw związanych z zagospodarowaniem i planowaniem przestrzennym terenów wiejskich;
13)
koordynacji działań związanych z funkcjonowaniem i rozwojem zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach;
14)
wdrażania dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE) odnośnie tworzenia infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie danych przestrzennych dla tematu obiekty rolnicze oraz akwakultury;
15)
nadzoru nad instytutami badawczymi w zakresie wykonywania przez nie praw z tytułu posiadanych akcji i udziałów w spółkach kapitałowych.
§  23.  33
 DEPARTAMENT STRATEGII, TRANSFERU WIEDZY I INNOWACJI realizuje zadania Ministra dotyczące koordynacji realizacji krajowych strategii rozwoju, strategii EUROPA 2020, analiz wpływu polityk UE i polityk krajowych na polskie rolnictwo i obszary wiejskie, innowacyjności w obszarze rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa, doradztwa rolniczego, nauki oraz nadzoru nad instytutami badawczymi nie objęte zakresem działania innych departamentów. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1)
opracowywania rozwiązań systemowych dotyczących:
a)
rozwoju nauki i doradztwa rolniczego,
b)
doskonalenia zawodowego rolników i mieszkańców obszarów wiejskich,
c)
doskonalenia zawodowego doradców rolniczych;
2)
rozwoju systemu wiedzy rolniczej i innowacji w rolnictwie (AKIS);
3)
określania priorytetów doradczych, badawczych i badawczo-wdrożeniowych we współpracy z innymi departamentami;
4)
udziału w inicjatywach, programach i projektach, krajowych i międzynarodowych, na rzecz badań naukowych i transferu wiedzy;
5) 34
 koordynacji i inicjowania działań na rzecz tworzenia i upowszechniania innowacji w zakresie rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa;
6)
koordynacji prac wynikających z członkostwa w Stałym Komitecie do spraw Badań w Rolnictwie przy Komisji Europejskiej;
7)
koordynacji zadań związanych z udzielaniem dotacji budżetowej dla Centrum Doradztwa Rolniczego i wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego;
8)
aktualizacji, monitorowania i sprawozdawczości Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030;
9)
koordynacji spraw związanych z rozwojem obszarów wiejskich i rolnictwa w Umowie Partnerstwa oraz programach operacyjnych współfinansowanych z udziałem środków polityki spójności;
10)
koordynacji opracowywania analiz obejmujących ocenę wpływu i skutki zmian polityk UE, w tym polityki spójności, a także zmian polityk krajowych na warunki funkcjonowania polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich, a także opinii dla przygotowania projektów stanowisk wobec polityk wspólnotowych;
11)
koordynacji prac w zakresie projektowania rozwoju obszarów wiejskich w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) i innych strategiach rozwoju wynikających z ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz w dokumentach wdrażających postanowienia Strategii EUROPA 2020;
12)
koordynacji prac w zakresie aktualizacji, monitorowania i sprawozdawczości z realizacji:
a)
Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.),
b)
projektów strategicznych Ministerstwa, w tym Planu dla wsi,
c)
zadań wpisanych do Krajowego Programu Reform;
13)
koordynacji prac nad monitorowaniem projektów strategicznych w systemie Monaliza;
14)
realizacji zadań w zakresie następujących działań PROW 2014-2020:
a)
Transfer wiedzy i działalność informacyjna,
b)
Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw;
15)
koordynacji realizacji zadań związanych przygotowaniem i udział we wdrażaniu interwencji na rzecz wymiany wiedzy i informacji, w celu wzmocnienia korzyści wynikających z powiązania badań naukowych, innowacji i doradztwa w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027;
16)
koordynacji przygotowania i realizacji programów wieloletnich;
16a) 35
 koordynacji działań w zakresie opracowywania planu działalności i sprawozdania z jego wykonania w działach administracji rządowej kierowanych przez Ministra;
17)
nadzoru nad instytutami badawczymi;
18)
podległości Centrum Doradztwa Rolniczego oraz wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego.
§  24.  36
 DEPARTAMENT WSPARCIA ROLNIKÓW realizuje zadania Ministra dotyczące systemu podatkowego w rolnictwie, rachunkowości rolnej oraz wsparcia w ramach instrumentów finansowych, a także pomocy technicznej w ramach PROW 2014 - 2020 oraz beneficjenta pomocy technicznej PO RYBY 2014-2020. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1) 37
 (uchylony);
2) 38
 (uchylony);
3)
systemu zbierania i wykorzystywania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych (FADN);
4)
nadzoru nad działalnością agencji łącznikowej do spraw FADN (Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy);
5) 39
 (uchylony);
6) 40
 (uchylony);
7) 41
 (uchylony);
8) 42
 (uchylony);
9)
opiniowania i wnioskowania zmian w systemie podatkowym rolnictwa;
10)
zwrotu podatku akcyzowego od oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej;
11) 43
 (uchylony);
12)
przygotowywania procedur wdrażania i wytycznych dotyczących pomocy technicznej w ramach PROW 2014-2020;
13)
koordynacji opracowywania, uzgadniania, realizacji oraz rozliczania operacji Ministerstwa w zakresie pomocy technicznej;
14)
ustalania procedur oraz rozpatrywania wniosków o przyznanie pomocy technicznej PROW 2014-2020 składanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
15)
koordynacji i nadzoru wdrażania i funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, zwanej dalej "KSOW";
16)
koordynacji i prowadzenia spraw związanych z planowaniem, przygotowywaniem i rozliczaniem umów dotacji celowych dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego na realizację zadań z zakresu pomocy technicznej PROW 2014-2020;
17)
nadzoru nad agencją płatniczą i pozostałymi beneficjentami pomocy technicznej PROW 2014-2020 oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w realizację zadań pomocy technicznej PROW 2014-2020;
18)
ogłaszania i koordynacji przeprowadzania konkursów dla partnerów KSOW;
19)
koordynacji współpracy z Europejską Siecią na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i krajowymi sieciami obszarów wiejskich państw członkowskich;
20)
koordynacji i nadzoru przygotowania i wdrażania strategii komunikacji PROW 2014-2020;
21)
koordynacji wykonywania zadań Instytucji Zarządzającej PROW 2014-2020 w zakresie:
a)
zarządzania instrumentami finansowymi,
b)
pomocy technicznej;
22)
koordynacji wykonywania zadań Ministerstwa jako beneficjenta w zakresie pomocy technicznej;
23)
projektowania oraz stosowania instrumentów finansowych dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, z uwzględnieniem przepisów UE w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej;
24) 44
 (uchylony);
25) 45
 koordynacji realizacji zadań związanych z przygotowaniem i wdrażaniem instrumentów finansowych oraz pomocy technicznej, w tym Sieci WPR w ramach PROW 2014-2020 oraz Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027;
26) 46
 (uchylony).
§  25. 
DEPARTAMENT WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ realizuje zadania Ministra w zakresie reform Wspólnej Polityki Rolnej, rozwoju obszarów wiejskich oraz nadzoru nad Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie objęte zakresem działania innych departamentów. W szczególności Departament prowadzi sprawy w zakresie:
1)
koordynacji prac w zakresie:
a)
reform Wspólnej Polityki Rolnej, w szczególności uproszczenia tej polityki oraz koordynacji realizacji, we współpracy z właściwymi departamentami, działań służących informowaniu o przebiegu i wynikach reformy Wspólnej Polityki Rolnej,
b)
analiz obejmujących ocenę wpływu i skutki zmian Wspólnej Polityki Rolnej i wieloletnich ram finansowych, a także opinii dla przygotowania stanowisk wobec reformy Wspólnej Polityki Rolnej;
2)
koordynacji prac nad przygotowaniem i wdrażaniem Planu Strategicznego WPR na lata 2021 - 2027, w tym systemu kontroli i monitorowania;
3)
koordynacji zadania Instytucji Zarządzającej dla Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027;
4)
koordynacji realizacji zadań związanych z przygotowaniem i wdrażaniem interwencji na rzecz:
a)
inwestycji,
b)
rozpoczęcia działalności przez młodych rolników i zakładania działalności,
c)
współpracy w ramach: LEADER (rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność), przygotowania i wdrażania projektów grup operacyjnych na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa lub innych form współpracy

- w zakresie zadań nieobjętych zakresem prac innych departamentów, w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027;

5)
koordynacji wykonywania zadań Instytucji Zarządzającej PROW 2014-2020;
6)
realizacji zadań w zakresie następujących działań PROW 2014-2020:
a)
Inwestycje w środki trwałe,
b)
Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof oraz wprowadzanie odpowiednich środków zapobiegawczych,
c)
Rozwój gospodarstw i działalności gospodarczej,
d)
Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich,
e)
Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych,
f)
Współpraca,
g)
Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach LEADER;
7)
koordynacji prac związanych z rozwojem lokalnym kierowanym przez społeczność;
8)
koordynacji współpracy z Europejską Siecią Oceny Rozwoju Obszarów Wiejskich;
9)
udziału we współpracy z Europejską Siecią na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz KSOW;
10)
koordynacji realizacji programów Rozwoju Instytucjonalnego, w szczególności programów finansowanych przez Komisję Europejską w zakresie współpracy bliźniaczej.
§  26. 
BIURO ADMINISTRACYJNE realizuje zadania dotyczące spraw administracyjnych i obsługi technicznej w Ministerstwie oraz ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zapewnia administrowanie siecią teleinformatyczną. W szczególności Biuro prowadzi sprawy w zakresie:
1)
planowania wydatków majątkowych Ministerstwa, w tym zakupów inwestycyjnych;
2)
koordynacji działań służących projektowaniu, nadzorowaniu procesów budowy i eksploatacji oraz organizowaniu infrastruktury teleinformatycznej;
3)
zabezpieczenia sieciowych systemów teleinformatycznych eksploatowanych i funkcjonujących w Ministerstwie;
4)
zapewniania prawidłowości funkcjonowania teleinformatycznych urządzeń sieciowych oraz nadzoru i kontroli właściwego ich wykorzystania;
5)
działań technicznych i organizacyjnych zapewniających szczególne bezpieczeństwo i ochronę danych występujących w sieciach teleinformatycznych;
6)
wyposażania departamentów w sprzęt i oprogramowanie komputerowe;
7)
zapewniania prawidłowości funkcjonowania sprzętu i urządzeń teleinformatycznych oraz nadzoru i kontroli właściwego ich wykorzystania;
8)
archiwizacji dokumentacji Ministerstwa, w tym akt przejętych od zlikwidowanych jednostek organizacyjnych, które podlegały lub były nadzorowane przez Ministra;
9)
zarządzania powierzchnią w gmachu Ministerstwa oraz terenem przyległym;
10)
wykonywania zadań związanych ze sprawowanym przez Ministerstwo zarządem nieruchomości;
11)
utrzymania nieruchomości Ministerstwa w należytym stanie technicznym;
12)
obsługi technicznej organizowanych w Ministerstwie posiedzeń, narad i konferencji;
13)
prowadzenia Kancelarii Ogólnej i Punktu Podawczego w Ministerstwie;
14)
odbierania, rejestrowania w systemie Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD) oraz przekazywania departamentom korespondencji wpływającej do Ministerstwa, w wersji papierowej lub elektronicznej;
15)
prowadzenia obsługi zaopatrzeniowej Ministerstwa;
16)
prowadzenia gospodarki magazynowej;
17)
administrowania i gospodarowania składnikami majątkowymi Ministerstwa;
18)
zapewnienia obsługi transportowej w Ministerstwie;
19)
bezpieczeństwa i higieny pracy w Ministerstwie;
20)
nadzoru nad realizacją zadań w zakresie bezpieczeństwa budynku Ministerstwa i ochrony przeciwpożarowej.
§  27. 
1. 
BIURO DYREKTORA GENERALNEGO realizuje zadania związane z zatrudnianiem i szkoleniem pracowników, organizacją Ministerstwa i jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra, udzielaniem zamówień publicznych, a także audytem wewnętrznym. Biuro prowadzi w szczególności sprawy w zakresie:
1)
spraw osobowych pracowników Ministerstwa;
2)
naboru pracowników, analizy stanu zatrudnienia oraz realizacji zadań wynikających z przepisów o służbie cywilnej;
3)
spraw osobowych kierowników i zastępców kierowników jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra, z wyłączeniem szkół i placówek rolniczych;
4)
sporządzania zaświadczeń o zatrudnieniu obecnym i byłym pracownikom Ministerstwa oraz udostępniania dla celów emerytalnych dokumentacji pracowniczej związanej z zatrudnieniem pracownikom zlikwidowanych jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra, których dokumenty znajdują się w archiwum Ministerstwa;
5)
szkolenia, dokształcania i rozwoju zawodowego pracowników Ministerstwa;
6)
praktyk, staży oraz wolontariatów w Ministerstwie;
7)
opracowywania projektów:
a)
statutu i regulaminu organizacyjnego Ministerstwa,
b)
zakresów czynności Sekretarzy Stanu i Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie,
c)
instrukcji kancelaryjnej,
d)
aktów prawnych dotyczących tworzenia, łączenia, podziału, reorganizacji i likwidacji jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra oraz opracowywania projektów statutów tych jednostek, z wyłączeniem wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego oraz szkół i placówek rolniczych;
8)
opiniowania projektów wewnętrznych regulaminów organizacyjnych departamentów;
9)
rozstrzygania sporów kompetencyjnych pomiędzy departamentami;
10)
powoływania rad i zespołów jako organów pomocniczych Ministra, w szczególności opracowywania projektów aktów prawnych w tym zakresie - na wniosek właściwych departamentów, po uzyskaniu akceptacji członka Kierownictwa nadzorującego departament wnioskujący;
11) 47
 delegowania przedstawicieli Ministra do organów pomocniczych powołanych przez inne organy administracji publicznej;
12)
przygotowywania, na wniosek właściwych departamentów, projektów pełnomocnictw Ministra i upoważnień Ministra do załatwiania spraw, w szczególności do wydawania decyzji administracyjnych w jego imieniu oraz prowadzenia rejestru pełnomocnictw i upoważnień, a także projektów pełnomocnictw i upoważnień Dyrektora Generalnego do załatwiania spraw w jego imieniu oraz prowadzenia rejestru pełnomocnictw i upoważnień;
13)
prowadzenia rejestru i zbioru zarządzeń Dyrektora Generalnego Ministerstwa, także w formie elektronicznej oraz udostępniania wydanych zarządzeń;
14)
udzielania zamówień publicznych na dostawy, usługi i roboty budowlane dla Ministerstwa.
2. 
W strukturze Biura funkcjonuje Zespół Audytu Wewnętrznego, do zadań którego należy w szczególności:
1)
wykonywanie czynności związanych z audytem wewnętrznym;
2)
obsługa organizacyjna komitetu audytu.
3. 
Kierujący Zespołem Audytu Wewnętrznego w zakresie realizowanych zadań podlega Ministrowi.
§  28. 
BIURO KONTROLI realizuje zadania dotyczące przeprowadzania kontroli, skarg, wniosków i petycji. W szczególności Biuro prowadzi sprawy w zakresie:
1)
przeprowadzania kontroli wewnętrznej departamentów, samodzielnie lub we współpracy z departamentami, w szczególności w zakresie prawidłowości działania lub wykonywania zadań;
2)
przeprowadzania kontroli jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra, samodzielnie lub we współpracy z departamentami, w szczególności w zakresie prawidłowości działania lub wykonywania zadań;
3) 48
 przeprowadzania kontroli innych jednostek działających w sferze rolnictwa, rynków rolnych, rozwoju wsi i rybołówstwa, samodzielnie lub we współpracy z departamentami, zgodnie z odrębnymi przepisami;
4)
kontroli przestrzegania procedur kontroli finansowej w jednostkach podległych lub nadzorowanych przez Ministra w ramach kontroli zarządczej;
5)
monitorowania realizacji zaleceń pokontrolnych wydanych przez zewnętrzne organy kontroli, Ministra i Dyrektora Generalnego;
6)
koordynowania i organizacji w Ministerstwie kontroli prowadzonych przez zewnętrzne organy kontroli;
7)
koordynowania kontroli transakcji finansowanych z EFRG przeprowadzanych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w zakresie realizacji mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej na rynku wewnętrznym (kontroli ex-post), w szczególności przeprowadzania analizy ryzyka, wyboru podmiotów do kontroli oraz sprawozdawczości do Komisji Europejskiej;
8)
koordynowania działań związanych z przeprowadzanymi kontrolami Europejskiego Trybunału Obrachunkowego;
9)
koordynowania w Ministerstwie działań związanych z przeciwdziałaniem korupcji;
10)
koordynowania realizacji zadań Ministra w zakresie skarg, wniosków i petycji, w tym prowadzenie rejestru elektronicznego skarg, wniosków i petycji wpływających do Ministerstwa, przekazywania ich do załatwienia departamentom i kontroli terminowości ich załatwiania przez departamenty.
§  29. 
BIURO MINISTRA realizuje zadania wynikające z obowiązków Ministra wobec organów władzy publicznej i administracji rządowej. W szczególności Biuro prowadzi sprawy w zakresie:
1)
koordynowania problematyki wynikającej z obowiązków Ministra i Ministerstwa wobec:
a)
Sejmu i Senatu RP,
b)
Stałego Komitetu Rady Ministrów i Rady Ministrów nie objęte zakresem działania Departamentu Prawnego,
c)
Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i Komitetu Społecznego Rady Ministrów;
2)
współpracy Ministra i Ministerstwa z Kancelariami Sejmu i Senatu oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów;
3)
przydzielania członkom Kierownictwa Ministerstwa oraz dyrektorom departamentów korespondencji adresowanej do Ministra;
4)
obsługi posiedzeń Kierownictwa Ministerstwa oraz monitorowania realizacji ustaleń Kierownictwa Ministerstwa;
5)
nadawania orderów i odznaczeń państwowych oraz odznaki resortowej;
6) 49
 nadzoru nad fundacjami działającymi w sferze rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa;
7)
obsługi przedstawiciela Ministra w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego;
8)
nadawania honorowych patronatów Ministra, przyznawania nagród, wyróżnień i dyplomów, a także przygotowywania projektów odpowiedzi na listy kierowane do Ministra, projektów listów okolicznościowych oraz projektów odpowiedzi na zaproszenia kierowane do Ministra oraz członków Kierownictwa Ministerstwa;
9)
prowadzenia kalendarza spotkań Ministra;
10)
funkcjonowania sekretariatów członków Kierownictwa Ministerstwa;
11) 50
 delegowania przedstawicieli Ministra do władz fundacji.
1 Załącznik § 1 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
2 Załącznik § 4 ust. 1 pkt 11a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
3 Załącznik § 6 ust. 1 pkt 16 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
4 Załącznik § 6 ust. 1 pkt 29 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
5 Załącznik § 6 ust. 1 pkt 42 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
6 Załącznik § 6 ust. 1 pkt 43 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
7 Załącznik § 10 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
8 Załącznik § 13:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a tiret pierwsze i drugie zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a tiret trzecie zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.

9 Załącznik § 13 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
10 Załącznik § 13 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. c zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
11 Załącznik § 13 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 5 lit. d zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
12 Załącznik § 13 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 5 lit. d zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
13 Załącznik § 13 pkt 8 dodany przez § 1 pkt 5 lit. d zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
14 Załącznik § 13 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 5 lit. d zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
15 Załącznik § 13 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 5 lit. d zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
16 Załącznik § 13 pkt 11 dodany przez § 1 pkt 5 lit. d zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
17 Załącznik § 13 pkt 12 dodany przez § 1 pkt 5 lit. d zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
18 Załącznik § 13 pkt 13 dodany przez § 1 pkt 5 lit. d zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
19 Załącznik § 13 pkt 14 dodany przez § 1 pkt 5 lit. d zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
20 Załącznik § 13 pkt 15 dodany przez § 1 pkt 5 lit. d zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
21 Załącznik § 14 pkt 15a dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 32 z dnia 28 lipca 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.37) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 2020 r.
22 Załącznik § 15 pkt 5 lit. b uchylona przez § 1 pkt 2 lit. a zarządzenia nr 32 z dnia 28 lipca 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.37) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 2020 r.
23 Załącznik § 15 pkt 5 lit. g zmieniona przez § 1 pkt 6 lit. a zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
24 Załącznik § 15 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
25 Załącznik § 15 pkt 18 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
26 Załącznik § 15 pkt 22 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. d zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
27 Załącznik § 15 pkt 24 lit. c zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. b zarządzenia nr 32 z dnia 28 lipca 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.37) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 2020 r.
28 Załącznik § 16 pkt 2 lit. b zmieniona przez § 1 pkt 7 lit. a zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
29 Załącznik § 16 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
30 Załącznik § 19 pkt 2 lit. a tiret drugie zmienione przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
31 Załącznik § 19 pkt 2 lit. a tiret trzecie zmienione przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
32 Załącznik § 21a dodany przez § 1 pkt 9 zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
33 Załącznik § 23 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
34 Załącznik § 23 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
35 Załącznik § 23 pkt 16a dodany przez § 1 pkt 10 lit. c zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
36 Załącznik § 24:

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a tiret drugie zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a tiret pierwsze zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.

37 Załącznik § 24 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
38 Załącznik § 24 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
39 Załącznik § 24 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
40 Załącznik § 24 pkt 6 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
41 Załącznik § 24 pkt 7 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
42 Załącznik § 24 pkt 8 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
43 Załącznik § 24 pkt 11 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
44 Załącznik § 24 pkt 24 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
45 Załącznik § 24 pkt 25 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. c zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
46 Załącznik § 24 pkt 26 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. d zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
47 Załącznik § 27 ust. 1 pkt 11 zmieniony przez § 1 pkt 12 zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.
48 Załącznik § 28 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 13 zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
49 Załącznik § 29 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. a zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2020 r.
50 Załącznik § 29 pkt 11 dodany przez § 1 pkt 14 lit. b zarządzenia nr 77 z dnia 4 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.MRiRW.2020.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 grudnia 2020 r.