Ustalenie regulaminu określającego zasady działania oraz tryb pracy Kolegium Lasów Państwowych GA.O.000.1.2024.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2024.4.28

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 lutego 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 14
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 29 lutego 2024 r.
w sprawie ustalenia regulaminu określającego zasady działania oraz tryb pracy Kolegium Lasów Państwowych GA.O.000.1.2024

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o lasach 1 , w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - w wykonaniu zadania, o którym mowa w § 9 ust. 4 Statutu Lasów Państwowych - zarządzam, co następuje:
§  1. 
Uwzględniając wniosek Przewodniczącego Kolegium Lasów Państwowych z dnia 29 lutego 2024 r. - niniejszym ustalam Regulamin Kolegium Lasów Państwowych, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, traci moc zarządzenie nr 50 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 19 lipca 2021 r. w sprawie ustalenia regulaminu określającego zasady działania oraz tryb pracy Kolegium Lasów Państwowych (znak: GD.O.000.2.2021).
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN KOLEGIUM LASÓW PAŃSTWOWYCH

Postanowienia ogólne

§  1. 
Kolegium Lasów Państwowych jest organem opiniodawczo-doradczym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych jako kierownika Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w rozumieniu art. 33 ust. 1 ustawy o lasach 2 .
§  2. 
1. 
Osoby, zasiadające w Kolegium Lasów Państwowych reprezentują własne opinie i poglądy.
2. 
Zastrzeżenie, o którym mowa w ust. 1, nie ogranicza prawa, w ramach wykonywania obowiązków członków Kolegium Lasów Państwowych, do korzystania z konsultacji z pracownikami jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych oraz wszelkimi innymi osobami i organizacjami zajmującymi się sprawami ochrony środowiska, leśnictwa oraz drzewnictwa.

Powoływanie, ustępowanie i odwoływanie członków Kolegium Lasów Państwowych

§  3. 
1. 
W skład Kolegium Lasów Państwowych, zgodnie z § 9 ust. 2 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 3 , wchodzą:
a)
wskazani przez Dyrektora Generalnego przedstawiciele jednostek naukowo-badawczych, zajmujących się sprawami ochrony środowiska (w tym ochrony przyrody), leśnictwa oraz drzewnictwa;
b)
wskazani przez Dyrektora Generalnego przedstawiciele stowarzyszeń, związków zawodowych, organizacji społecznych działających na rzecz ochrony środowiska (w tym ochrony przyrody), leśnictwa oraz drzewnictwa;
c)
wskazani przez Dyrektora Generalnego dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, nadleśniczowie, kierownicy zakładów Lasów Państwowych oraz leśniczowie;
d)
inne osoby wskazane przez Dyrektora Generalnego.
2. 
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych zaprasza osoby, o których mowa w ust. 1, do wejścia w skład Kolegium Lasów Państwowych na piśmie. Potwierdzenie przyjęcia zaproszenia wymaga tej samej formy, przy czym za równoważny formie pisemnej uznaje się dokument elektroniczny podpisany: ważnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym albo elektronicznym podpisem osobistym albo - w przypadku czynnych pracowników Lasów Państwowych - podpisem korporacyjnym Lasów Państwowych.
3. 
Podczas inauguracyjnego posiedzenia Kolegium Lasów Państwowych danej kadencji Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wręcza jego członkom zaświadczenia o powołaniu - włączeniu w skład Kolegium Lasów Państwowych.
§  4. 
1. 
Kolegium Lasów Państwowych powoływane jest na okresy trzyletnie, jednak każdy członek Kolegium w trakcie trwania tego okresu może złożyć na ręce Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych rezygnację z pracy w Kolegium.
2. 
Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych przysługuje prawo odwołania członka Kolegium Lasów Państwowych.
3. 
W celu zapewnienia kontynuacji prac Kolegium Lasów Państwowych ewentualne odwołanie członków nie może dotyczyć więcej niż czterdziestu procent składu Kolegium powołanego w danym okresie.
§  5. 
1. 
W trakcie trwania okresu, na który zostało powołane Kolegium Lasów Państwowych, jego skład może być uzupełniany w następstwie:
a)
zdarzeń, o których mowa w § 4,
b)
podjęcia przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych decyzji o zwiększeniu liczby członków Kolegium Lasów Państwowych.
2. 
Do uzupełniania składu Kolegium Lasów Państwowych § 3 stosuje się odpowiednio.
§  6. 
Odwołanie członka Kolegium Lasów Państwowych z funkcji dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, kierownika zakładu Lasów Państwowych czy nadleśniczego lub rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych nie stanowi samoczynnej przesłanki jego odwołania ze składu Kolegium Lasów Państwowych.

Tryb pracy Kolegium Lasów Państwowych podczas posiedzeń

§  7. 
1. 
Posiedzenia Kolegium Lasów Państwowych zwołuje się co najmniej raz na rok.
2. 
Posiedzenia Kolegium Lasów Państwowych mogą odbywać się stacjonarnie albo zdalnie w formule on-line, o czym każdorazowo decyduje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
3. 
O posiedzeniu Kolegium Lasów Państwowych zawiadamia się w formie pisemnej co najmniej na 14 dni przed datą posiedzenia, przy czym za równoważny formie pisemnej uznaje się dokument elektroniczny podpisany: ważnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym albo elektronicznym podpisem osobistym albo - w przypadku czynnych pracowników Lasów Państwowych - podpisem korporacyjnym Lasów Państwowych.
4. 
Kolegium Lasów Państwowych podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej pięćdziesięciu procent członków Kolegium, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. 
Zdolność Kolegium Lasów Państwowych do podjęcia uchwał jest sprawdzana po rozpoczęciu każdego posiedzenia.
6. 
W przypadku stwierdzenia, że Kolegium Lasów Państwowych nie jest zdolne do podjęcia uchwał ze względu na udział mniejszej liczby osób niż przewidziano w ust. 2, zwołuje się kolejne posiedzenie na dzień przypadający nie później niż w terminie 30 dni od dnia posiedzenia.
7. 
W przypadku posiedzeń zwołanych w trybie, o którym mowa w ustępie poprzedzającym, Kolegium Lasów Państwowych podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej trzydziestu procent członków Kolegium.
§  8. 
1. 
Posiedzenia Kolegium Lasów Państwowych zwołuje - z własnej inicjatywy - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
2. 
W uzasadnionych przypadkach i na swój wniosek, prawo zwołania posiedzenia Kolegium Lasów Państwowych przysługuje również Przewodniczącemu Kolegium Lasów Państwowych.
§  9. 
1. 
Pierwsze posiedzenie Kolegium Lasów Państwowych danej kadencji rozpoczyna Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, zapraszając do zgłaszania kandydatur na Przewodniczącego.
2. 
Na Posiedzeniu Inauguracyjnym Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w pierwszej kolejności zgłasza kandydatury członków 3-osobowej Komisji Skrutacyjnej do zliczania głosów, następnie zaprasza do zgłaszania kandydatur na Przewodniczącego Kolegium Lasów Państwowych.
3. 
Wybór Komisji Skrutacyjnej i Przewodniczącego Kolegium LP (zwanego dalej "Przewodniczącym Kolegium LP") następuje w głosowaniu, z tym, że wybór Przewodniczącego Kolegium następuje w głosowaniu tajnym, chyba że zgłoszona zostanie jedna kandydatura, a nikt nie wyrazi w stosunku do niej sprzeciwu. Wybór Komisji Skrutacyjnej oraz wybór Przewodniczącego Kolegium LP zostaje przyjęty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej pięćdziesięciu procent członków Kolegium Lasów Państwowych.
4. 
Obrady Kolegium Lasów Państwowych prowadzi Przewodniczący Kolegium LP, a w razie niemożności prowadzenia obrad przez Przewodniczącego - członek Prezydium Kolegium Lasów Państwowych najstarszy wiekiem.
5. 
Przewodniczący Kolegium LP lub Członek Prezydium Kolegium Lasów Państwowych prowadzący obrady Kolegium Lasów Państwowych, składa podpis pod uchwałami przyjętymi przez Kolegium Lasów Państwowych w trakcie danego posiedzenia.
6. 
W przypadku konieczności wyboru nowego Przewodniczącego Kolegium LP zasady określone powyżej stosuje się odpowiednio.
§  10. 
1. 
Prezydium Kolegium Lasów Państwowych (zwane dalej "Prezydium Kolegium LP") składa się z 5 osób: Przewodniczącego Kolegium LP oraz 4 członków Kolegium LP wybranych w drodze głosowania, zgodnie z ust. 3.
2. 
Prezydium Kolegium LP wybiera się podczas Posiedzenia Inauguracyjnego.
3. 
Wybór Prezydium Kolegium LP odbywa się w drodze głosowania jawnego, przy czym na życzenie choćby jednego członka Kolegium Lasów Państwowych głosowanie może mieć charakter tajny. Każdy członek Kolegium Lasów Państwowych dysponuje jednym głosem. Członkami Prezydium Kolegium LP zostają 4 osoby, które otrzymały największą liczbę głosów. W taki sam sposób dokonuje się - w razie konieczności - uzupełnienie składu Prezydium Kolegium LP.
§  11. 
1. 
Uchwały Kolegium Lasów Państwowych podlegają publikacji w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych.
2. 
Członkowie Kolegium Lasów Państwowych mogą przyjąć protokół z posiedzenia Kolegium Lasów Państwowych w trakcie następnego posiedzenia.

Praca Kolegium Lasów Państwowych w trybie grupy redakcyjnej Kolegium Lasów Państwowych

§  12. 
1. 
W związku z koniecznością wydania opinii doradczej w sprawach wymagających pogłębionych studiów i analiz, Kolegium Lasów Państwowych - na wniosek choćby jednego członka, przyjęty podczas posiedzenia - powołuje grupę redakcyjną, której zadaniem jest opracowanie projektu stosownej uchwały w sprawie ww. opinii.
2. 
Powołując grupę redakcyjną, Kolegium Lasów Państwowych określa jej skład, w tym osobę przewodniczącego oraz termin, do którego grupa redakcyjna jest zobowiązana zakończyć swoje prace.
3. 
Przewodniczący grupy redakcyjnej przedstawia wynik pracy podczas kolejnego posiedzenia Kolegium Lasów Państwowych.

Zadania Kolegium Lasów Państwowych

§  13. 
1. 
Kolegium Lasów Państwowych, oprócz wykonywania zadań wynikających ze Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, może wydawać, adresowane do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, opinie doradcze w następujących sprawach:
a)
projektowanych zmian w ustawie o lasach oraz aktach wykonawczych do tej ustawy;
b)
nowelizacji polityki leśnej państwa, programu wzrostu lesistości kraju oraz innych programów rządowych lub sejmowych, dotyczących leśnictwa;
c)
projektu raportu o stanie lasu;
d)
zasad hodowli lasu, instrukcji użytkowania lasu, instrukcji urządzania lasu oraz aktów reglamentacji wewnętrznej podobnej rangi;
e)
projektu planu finansowo-gospodarczego Lasów Państwowych;
f)
projektów wieloletnich (perspektywicznych) programów (planów) dostosowawczych oraz rozwojowych Lasów Państwowych, w tym projektów sektorowych programów operacyjnych oraz innych programów operacyjnych, z zastrzeżeniem programów o zasięgu regionalnym i lokalnym;
g)
projektowanych zmian organizacyjnych w Lasach Państwowych, obejmujących tworzenie, dzielenie, łączenie oraz likwidowanie nadleśnictw oraz regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych;
h)
wydawania opinii w każdej innej sprawie - z inicjatywy własnej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych lub na wniosek, zgłoszony na posiedzeniu lub korespondencyjnie, przez choćby jednego członka Kolegium Lasów Państwowych, z zastrzeżeniem, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w stosunku do tych wniosków może podejmować decyzję o zasięgnięciu opinii podczas następnego posiedzenia Kolegium Lasów Państwowych lub korespondencyjnie.

Pokrywanie kosztów uczestnictwa w posiedzeniach Kolegium Lasów Państwowych

§  14. 
1. 
Zaświadczenia, o których mowa w § 3 ust. 3 mają takie same znaczenie, jak zawarcie z członkiem Kolegium Lasów Państwowych umowy zlecenia bez wynagrodzenia, lecz za zwrotem wyłożonych kosztów 4 , po przedłożeniu wniosku w tym zakresie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Pracownicy Lasów Państwowych stawiają się na posiedzenia Kolegium Lasów Państwowych w ciężar kosztów delegacji służbowej, wystawianej przez jednostkę organizacyjną Lasów Państwowych, będącą pracodawcą członka Kolegium; jednostce organizacyjnej Lasów Państwowych służy zwrot wyłożonych kosztów z tytułu usługi wewnątrzinstytucjonalnej.
3. 
Regulacje ust. 1 i ust. 2 stosuje się odpowiednio do posiedzeń grup redakcyjnych, o których mowa w § 12.
4. 
Wszystkie wydatki związane z utrzymaniem Kolegium Lasów Państwowych pokrywa Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, z zastrzeżeniem kosztów obsługi, o których mowa w § 15.

Obsługa Kolegium Lasów Państwowych

§  15. 
1. 
Obsługę Kolegium Lasów Państwowych komórka organizacyjna Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych wykonująca zadania związane z obsługą Dyrektora Generalnego lub inna komórka, odpowiedzialna - zgodnie z regulaminem organizacyjnym Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych - za obsługę Kolegium Lasów Państwowych.
2. 
Do zadań komórki, o której mowa w ust. 1 powyżej, należy w szczególności:
a)
opracowywanie, na wniosek Przewodniczącego, projektów wszelkich dokumentów;
b)
nagrywanie posiedzeń Kolegium Lasów Państwowych;
c)
sporządzanie protokołów posiedzeń Kolegium Lasów Państwowych;
d)
katalogowanie dokumentacji pracy Kolegium Lasów Państwowych;
e)
zapewnianie pokrywania kosztów funkcjonowania Kolegium Lasów Państwowych oraz grup redakcyjnych.
3. 
Szczegółowy zakres zadań komórki, o której mowa w ust. 1 powyżej, ustala regulamin organizacyjny Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
1 Art. 33 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1356, 1688) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 W art. 33 ust. 1 ustawy o lasach określono, że Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
3 § 9 ust. 2 Statutu stanowi, że członków Kolegium na okres 3 lat powołuje Dyrektor Generalny spośród: 1) przedstawicieli nauki; 2) przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji społeczno-zawodowych, działających w leśnictwie oraz w ochronie przyrody; 3) dyrektorów regionalnych; 4) nadleśniczych i kierowników zakładów; 5) leśniczych; 6) innych osób.
4 Zwrot kosztów następuje na podstawie decyzji nr 49 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 23 kwietnia 1999 r. w sprawie ustalenia wzoru oraz obiegu oświadczenia, będącego dowodem księgowym, na podstawie którego w Lasach Państwowych reguluje się zobowiązania wobec członków zespołów doradczych Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.