Ustalenie ramowego regulaminu organizacyjnego oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GDDKiA.2018.37

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 grudnia 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 37
GENERALNEGO DYREKTORA DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD
z dnia 20 grudnia 2018 r.
w sprawie ustalenia ramowego regulaminu organizacyjnego oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Na podstawie § 5 Statutu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 5 Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie nadania statutu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (Dz. Urz. Min. Inf. i Bud. poz. 6 oraz Dz. Urz. Min. Inf. z 2018 r. poz. 51) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustala się:
1)
ramowy regulamin organizacyjny oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia, określający organizację oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zwanego dalej "Oddziałem GDDKiA" oraz zakres zadań, wchodzących w jego skład komórek organizacyjnych;
2)
ramowy schemat organizacyjny Oddziałów GDDKiA, stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  2. 
1. 
Szczegółową organizację Oddziału GDDKiA, określi Dyrektor Oddziału GDDKiA, zapewniając optymalną realizację zadań przez Oddział GDDKiA.
2. 
Dyrektorzy Oddziałów GDDKiA, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia, dostosują regulaminy organizacyjne Oddziałów GDDKiA do ramowego regulaminu, o którym mowa w § 1 pkt 1.
3. 
Zmianę podległości pionowej komórek organizacyjnych, określonych w załączniku nr 2 do zarządzenia, zatwierdza Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
4. 
Inne, niż określone w ust. 3, zmiany w stosunku do ramowego regulaminu organizacyjnego Oddziału GDDKiA, wprowadzone przez Dyrektorów Oddziałów GDDKiA, powinny być wskazane w formie informacji jako załącznik do regulaminu organizacyjnego Oddziału GDDKiA.
§  3. 
Dotychczasowe regulaminy organizacyjne Oddziałów GDDKiA zachowują moc, do czasu ich dostosowania do ramowego regulaminu, o którym mowa w § 1 pkt 1.
§  4. 
Traci moc zarządzenie Nr 6 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 23 lutego 2017 r. w sprawie ustalenia ramowego Regulaminu Organizacyjnego oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
§  5. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Ramowy regulamin organizacyjny Oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
1. 
Oddział GDDKiA w ..... - zwany dalej "Oddziałem" - wchodzi w skład Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zwanej dalej "GDDKiA" będącej centralnym urzędem administracji rządowej wykonującym zadania zarządu dróg krajowych oraz obsługującym Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, zwanego dalej "Generalnym Dyrektorem".
2. 
Oddział działa na podstawie:
1)
ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2068 z późn. zm.);
2)
zarządzenia Nr 5 Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie nadania statutu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (Dz. Urz. Min. Inf. i Bud. poz. 6 oraz Dz. Urz. Min. Inf. z 2018 r. poz. 51);
3)
zarządzenia Nr 36 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 4 grudnia 2018 r. w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad;
4)
niniejszego Regulaminu.
3. 
Oddział GDDKiA realizuje cele i zadania GDDKiA zgodnie z prawem, efektywnie, oszczędnie i terminowo.
4. 
Do zadań Oddziału należy w szczególności budowa, przebudowa, utrzymanie i ochrona wszystkich dróg krajowych oraz obiektów inżynierskich, dla których zarządcą drogi jest Generalny Dyrektor, w obszarze działania Oddziału, w tym wykonywanie zadań zarządu drogi oraz zarządcy drogi.
5. 
Obszar działania Oddziału pokrywa się z obszarem województwa ....... z zastrzeżeniem zmian obszaru działania określonych na podstawie art. 18a ust. 3a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych lub na podstawie odrębnych zarządzeń Generalnego Dyrektora oraz udzielonych pełnomocnictw i upoważnień.
6. 
Regulamin określa:
1)
organizację wewnętrzną Oddziału;
2)
cele i zakres zadań komórek organizacyjnych wchodzących w skład Oddziału.

Rozdział  2

Organizacja wewnętrzna Oddziału

§  2. 
1. 
Oddziałem kieruje Dyrektor Oddziału (DO) przy pomocy:
1)
Zastępcy Dyrektora ds. Inwestycji (ZI);
2)
Zastępcy Dyrektora ds. Zarządzania Drogami i Mostami (ZZ);
3)
Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych (ZF).
2. 
W skład Oddziału wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Wydział ......;
2)
Zespół .......;
3)
Samodzielne stanowiska pracy .....;
4)
Rejon w .....
3. 
Komórkami organizacyjnymi Oddziału kierują:
1)
Naczelnicy Wydziałów;
2)
Kierownicy Zespołów;
3)
Główni Specjaliści;
4)
Kierownicy Projektu;
5)
Kierownicy Rejonów.
4. 
Dyrektor Oddziału podejmuje decyzje we wszystkich sprawach związanych z działaniem Oddziału, w granicach pełnomocnictw lub upoważnień udzielonych przez Generalnego Dyrektora lub Dyrektora Generalnego Urzędu.
5. 
Dyrektor Oddziału odpowiada za całokształt pracy Oddziału.
§  3. 
1. 
Dyrektor Oddziału odpowiada za:
1)
zapewnienie prawidłowej, efektywnej i terminowej realizacji celów GDDKiA, zgodnie z wyznaczonymi kierunkami rozwoju oraz strategią działania GDDKiA poprzez właściwą organizację pracy Oddziału, zapewnienie ciągłości działania i sprawnego funkcjonowania Oddziału;
2)
efektywne zarządzanie oddziałem poprzez stosowanie dostępnych narzędzi i metodyk zarządczych;
3)
skuteczną komunikację oddziału z otoczeniem oraz budowanie pozytywnego wizerunku GDDKiA;
4)
reprezentowanie GDDKiA w sprawach należących do zakresu działania Oddziału;
5)
efektywne i skuteczne monitorowanie oraz kontrolę realizowanych w oddziale celów, zadań, procesów i projektów;
6)
wykonywanie zadań i poleceń służbowych powierzonych przez Generalnego Dyrektora, Zastępców Generalnego Dyrektora lub Dyrektora Generalnego Urzędu;
7)
zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej;
8)
wydawanie zarządzeń w zakresie właściwości Oddziału;
9)
kierowanie wniosków do Generalnego Dyrektora lub Dyrektora Generalnego GDDKiA o udzielenie upoważnień lub pełnomocnictw w sprawach związanych z realizacją zadań przez Oddział;
10)
zatwierdzanie regulaminu organizacyjnego Oddziału;
11)
realizację polityki kadrowej, płacowej, szkoleniowej i socjalnej w oddziale zgodnie z polityką GDDKiA oraz obowiązującymi przepisami prawa i wewnętrznymi procedurami;
12)
zapoznanie podległych pracowników z obowiązującymi w GDDKiA zarządzeniami i procedurami oraz sprawowanie nadzoru nad ich przestrzeganiem
2. 
Dyrektorowi Oddziału bezpośrednio podlegają komórki organizacyjne do spraw:
1)
pracowniczych i organizacyjnych (D-1);
2)
technologii i jakości budowy dróg - Laboratorium drogowe (D-2);
3)
zamówień publicznych (D-3);
4)
obsługi prawnej (D-4);
5)
komunikacji (D-5);
6)
gwarancji (D-6).
3. 
Dyrektor Oddziału wykonuje zadania przewidziane do realizacji przez Generalnego Dyrektora w sprawach wynikających z umów o budowę i eksploatację autostrad lub wyłącznie eksploatację autostrad, w tym prowadzi kontrole odcinków koncesyjnych.
4. 
Dyrektor Oddziału może zarządzić przeprowadzenie w Oddziale doraźnej kontroli wewnętrznej, o zarządzeniu której oraz jej wynikach informuje Dyrektora Generalnego Urzędu oraz Biuro Kontroli i Audytu, a w przypadku spraw związanych z realizacją projektów unijnych, również Departament Budżetu i Projektów UE w Centrali GDDKiA.
5. 
Dyrektora Oddziału, w czasie jego nieobecności zastępuje wyznaczony przez niego lub Generalnego Dyrektora, Zastępca Dyrektora Oddziału.
6. 
Zastępcy Dyrektora Oddziału kierują i koordynują określoną grupą spraw oraz podlegającymi im komórkami organizacyjnymi i posiadają kompetencje wynikające z pełnomocnictw i upoważnień udzielonych przez Generalnego Dyrektora, Dyrektora Generalnego Urzędu oraz Dyrektora Oddziału.
7. 
Zastępcy Dyrektora Oddziału współpracują ze sobą oraz Dyrektorem Oddziału w zakresie swojego działania, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Oddziału.
8. 
Zastępcę Dyrektora Oddziału w czasie jego nieobecności zastępuje Dyrektor Oddziału lub wyznaczony przez niego Zastępca Dyrektora Oddziału.
9. 
Zastępcy Dyrektora Oddziału oprócz przydzielonych obowiązków wykonują na polecenie Dyrektora Oddziału również inne czynności z zakresu działania Oddziału. i
10. 
Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji odpowiada za sprawy związane z procesem przygotowania i realizacji inwestycji.
11. 
Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji przedstawia do akceptacji Dyrektora Oddziału kandydatów na Kierownika Projektu dla zadań inwestycyjnych.
12. 
Zastępcy Dyrektora ds. Inwestycji podlegają komórki organizacyjne do spraw:
1)
dokumentacji (1-1);
2)
środowiska (1-2);
3)
nieruchomości (1-3);
4)
monitorowania inwestycji drogowych (1-4); 1)
5)
Kierownik Projektu (KP-1) (KP-...).
13. 
Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania Drogami i Mostami odpowiada za zagadnienia związane z zarządzaniem, ochroną i utrzymaniem sieci dróg i drogowych obiektów inżynierskich, bezpieczeństwem ruchu drogowego, zarządzaniem ruchem, zagospodarowaniem przestrzennym oraz zarządzaniem kryzysowym i bezpieczeństwem.
14. 
Zastępcy Dyrektora ds. Zarządzania Drogami i Mostami podlega komórka organizacyjna do spraw:
1)
dróg i sieci drogowej (Z-1);
2)
bezpieczeństwa ruchu drogowego i zarządzania ruchem (Z-2);
3)
uzgodnień i zagospodarowania przestrzennego (Z-3);
4)
mostów (Z-4);
5)
zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa (Z-5);
6)
Rejony.
15. 
Zastępca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych odpowiada za zadania z zakresu finansów, księgowości, planowania rocznego i wieloletniego obsługi administracyjnej, monitoringu i realizacji wydatków z uwzględnieniem projektów UE oraz rozliczeń inwestycji.
16. 
Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych podlegają komórki organizacyjne do spraw:
1)
finansów i księgowości (F-l);
2)
administracji (F-2);
3)
planowania (F-3).
17. 
Kierujący komórką organizacyjną w Oddziale:
1)
odpowiada za prawidłowe, efektywne i terminowe wykonanie zadań podległej komórki;
2)
współpracuje z innymi komórkami oraz przekazuje prawidłową i rzetelną informację niezbędną innym komórkom organizacyjnym;
3)
parafuje lub podpisuje, z upoważnienia, pisma w sprawach z zakresu zadań podległej komórki;
4)
reprezentuje komórkę organizacyjną w zakresie określonym przez przełożonych;
5)
przedstawia bezpośredniemu przełożonemu opinie i wnioski w sprawach przyjmowania do pracy, przenoszenia, zwalniania, awansowania, nagradzania i odznaczania oraz karania podległych pracowników;
6)
dokonuje oceny podległych pracowników;
7)
ustala indywidualne programy rozwoju zawodowego bezpośrednio podległych członków korpusu służby cywilnej;
8)
akceptuje wnioski urlopowe podległych pracowników;
9)
wykonuje inne zadania zlecone przez przełożonych.

Rozdział  3

Cele i zakres zadań komórek organizacyjnych wchodzących w skład Oddziału

§  4. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw pracowniczych i organizacyjnych jest w szczególności:
1)
organizacja procesu zarządzania zasobami ludzkimi Oddziału;
2)
zapewnienie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w Oddziale.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
realizację Programu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w GDDKiA w zakresie Oddziału;
2)
prowadzenie spraw oraz ewidencji i sprawozdawczości wynikających z obsługi stosunku pracy pracowników Oddziału oraz organizacja praktyk i staży, wolontariatu w Oddziale;
3)
prowadzenie spraw związanych z rozwojem zawodowym pracowników, w tym zarządzanie szkoleniami i budżetem szkoleniowym, koordynacja spraw związanych z indywidualnymi programami rozwoju zawodowego;
4)
współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i innymi instytucj ami w zakresie spraw związanych ze świadczeniami emerytalno-rentowymi pracowników Oddziału;
5)
prowadzenie spraw związanych z obsługą Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych;
6)
współpracę ze związkami zawodowymi;
7)
w ramach komórki funkcjonuje stanowisko ds. bhp, które odpowiada za:
a)
realizację zadań wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109 poz. 704, z późn. zm.),
b)
sprawowanie nadzoru nad prawidłowym i terminowym przeprowadzaniem badań | profilaktycznych: wstępnych, okresowych i kontrolnych,
c)
prowadzenie instruktażu ogólnego bhp, w tym szkoleń z ochrony przeciwpożarowej oraz organizowanie szkolenia okresowego;
8)
prowadzenie spraw związanych z zapewnieniem adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej;
9)
koordynowanie spraw związanych z kontrolami i audytami w zakresie działalności Oddziału; |
10)
koordynowanie spraw z zakresu skarg, wniosków, petycji w Oddziale;
11)
prowadzenie spraw związanych z udzielaniem pełnomocnictw przez Dyrektora Oddziału; |
12)
monitorowanie prawidłowości oraz terminowości realizacji zaleceń poaudytowych i pokontrolnych oraz analizowanie ustaleń kontroli i audytów zewnętrznych i wewnętrznych przeprowadzanych w Oddziale.
§  5. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw technologu i jakości budowy dróg - Laboratorium drogowe jest w szczególności zapewnienie kontroli realizacji projektów i inwestycyjnych Oddziału, zgodnie z określonymi standardami jakości. |
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
weryfikowanie receptur i stosowanych technologii, a w następstwie prowadzanie badan i pomiarów laboratoryjnych sprawdzających jakość wbudowywanych materiałów budowlanych, wyrobów budowlanych, wykonanych robót przy realizacji inwestycji na drogach krajowych potwierdzonych w comiesięcznych sprawozdaniach w zakresie monitoringu jakości robót;
2)
wykonywanie pomiarów diagnostycznych do oceny stanu nawierzchni drogowych w ramach posiadanego sprzętu;
3)
opiniowanie i weryfikowanie pod względem technologicznym projektów: zarządzeń, norm, wymagań technicznych, specyfikacji technicznych i innych przepisów opracowywanych w zakresie budownictwa drogowo i mostowego;
4)
udział w pracach badawczych zleconych przez GDDKiA związanych z wdrażaniem nowych wyrobów, nowych technologii, w tym prowadzenie badań w laboratorium i udostępnianie wyników badań w celach rozwojowych i naukowych.
3. 
W ramach komórki funkcjonuje stanowisko ds. utrzymania i doskonalenia systemu zarządzania w Oddziale zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17025.
4. 
W ramach komórki Dyrektor Oddziału może wyznaczyć Pełnomocnika ds. Technologii, umocowanego do koordynacji w Oddziale spraw z zakresu technologii i reprezentowania Oddziału w zakresie zagadnień z zakresu technologii i jakości budowy dróg.
§  6. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw zamówień publicznych jest organizacja procesu udzielania zamówień publicznych Oddziału, ograniczająca ryzyko naruszeń przepisów prawa zamówień publicznych.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
przygotowywanie i przeprowadzanie przy współpracy innych komórek organizacyjnych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, dla których zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych;
2)
weryfikowanie wniosków o udzielenie zamówień publicznych pod względem zgodności z ustawą Prawo zamówień publicznych;
3)
udział w pracach komisji przetargowych w tym zapewnienie sekretarza w komisjach;
4)
opiniowanie wniosków w sprawie realizacji zamówień wyłączonych spod stosowania przepisów - Prawo zamówień publicznych.
§  7. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw obsługi prawnej jest zapewnienie obsługi prawnej oraz legislacyjnej Oddziału.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
opracowywanie opinii prawnych oraz interpretacja obowiązujących przepisów; j
2)
przygotowywanie lub uzgadnianie pozwów, wniosków, odpowiedzi, wystąpień oraz pism procesowych do sądów i organów administracji publicznej; i
3)
zastępstwo procesowe Generalnego Dyrektora, Dyrektora Generalnego Urzędu i Dyrektora Oddziału, na podstawie udzielonych pełnomocnictw, w postępowaniach: sądowym, administracyjnym oraz przed innymi organami orzekającymi w sprawach przekazanych do kompetencji Oddziału;
4)
współdziałanie z Prokuratorią Generalną Rzeczypospolitej Polskiej przy wykonywaniu przez Prokuratorię zastępstwa procesowego Skarbu Państwa; j
5)
opracowywanie lub uzgadnianie wniosków, wraz z ich uzasadnieniem, kierowanych do Centrali w sprawie zawarcia umów na świadczenie obsługi prawnej przez zewnętrzne kancelarie prawne;
6)
koordynację i nadzór formalny poprzez kontrolę sposobu i jakości obsługi prawnej świadczonej przez zewnętrzne kancelarie prawne na rzecz Oddziału, w tym opiniowanie zleceń w ramach zawartych z nimi umów ramowych oraz kontrola rozliczania wykonanych prac;
7)
pomoc prawna przy formułowaniu umów, rozstrzygnięć administracyjnych i innych dokumentów opracowywanych przez Oddział;
8)
opiniowanie dokumentacji przetargowej oraz projektów umów z wykonawcami;
9)
opiniowanie przedkładanych do akceptacji umów z podwykonawcami, dostawcami lub usługodawcami;
10)
opiniowanie treści porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego oraz innymi zarządcami dróg;
11)
opiniowanie wniosków do komorników sądowych i nadzór nad przebiegiem egzekucji sądowych;
12)
analizę roszczeń Wykonawców, podwykonawców dostawców i usługodawców w zakresie zadań inwestycyjnych realizowanych przez Oddział;
13)
uzgadnianie roszczeń, wniosków, odpowiedzi i innych pism składanych wobec kontrahentów GDDKiA;
14)
opiniowanie, pod względem formalno - prawnym, zarządzeń przedkładanych do podpisu Dyrektora Oddziału;
15)
opiniowanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa kierowanych do organów ścigania oraz zawiadomień o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych do rzecznika dyscypliny finansów publicznych;
16)
przekazywanie cyklicznie, do Departamentu Prawnego i Zamówień Publicznych w Centrali GDDKiA, informacji o prowadzonych sporach sądowych w sprawach należących do kompetencji Oddziału oraz procedowanych i zawartych ugodach.
§  8. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw komunikacji jest zapewnienie sprawnej komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej Oddziału.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
obsługę prasową i informacyjną Oddziału;
2)
przygotowanie i obsługę komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej Oddziału;
3)
obsługę merytoryczną internetowych stron Oddziału;
4)
ochronę zabytków drogownictwa;
5)
koordynację załatwiania spraw związanych z przygotowywaniem lub udostępnianiem informacji publicznej.
§  9. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw gwarancji jest prowadzenie spraw związanych ze zobowiązaniami gwarancyjnymi, tak aby infrastruktura drogowa objęta gwarancją na koniec okresu gwarancyjnego była dobrej jakości i bez wad.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
koordynowanie spraw dotyczących zobowiązań gwarancyjnych oraz odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady dla poszczególnych zadań realizowanych ze środków inwestycyjnych;
2)
rekomendowanie Dyrektorowi Oddziału składu Komisji Przeglądów Gwarancyjnych;
3)
ustalanie terminów przeglądów gwarancyjnych wraz z powiadomieniem Komisji, o której mowa w pkt 2 oraz Gwaranta;
4)
udział w przeglądach gwarancyjnych w charakterze sekretarza;
5)
sporządzanie szczegółowych protokołów przeglądów gwarancyjnych;
6)
rekomendowanie Dyrektorowi Oddziału sposobu postępowania w przypadku niewywiązywania się Gwaranta z zobowiązań gwarancyjnych;
7)
udział w Komisjach Odbiorowych;
8)
gromadzenie informacji o stwierdzonych wadach oraz kwalifikowanie kategorii wady wraz z powiadomieniem Gwaranta o tej kategorii oraz wyznaczeniu terminu na usunięcie wady;
9)
monitorowanie działań związanych z wywiązywaniem się Gwaranta z usuwania ujawnionych wad wskazanych w protokołach przeglądów gwarancyjnych, na podstawie informacji uzyskanych od członków Komisji Przeglądów Gwarancyjnych. '
§  10. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw dokumentacji jest w szczególności zapewnienie, że projekt inwestycyjny obejmuje wszystkie wymagane i niezbędne do skutecznej realizacji projektu prace.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
prowadzenie spraw związanych z przygotowaniem studiów korytarzowych, studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych oraz koncepcji programowych oraz studiów wykonalności;
2)
prowadzenie sekretariatu Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych; |
3)
prowadzenie spraw związanych z uzgadnianiem i merytorycznym odbiorem poszczególnych studiów dokumentacji projektowej;
4)
opiniowanie projektu budowlanego albo projektu wykonawczego dla przyszłych zadań inwestycyjnych oraz zadań związanych z budową, przebudową i remontem dróg i obiektów inżynierskich;
5)
opiniowanie dokumentacji przetargowej dla przyszłych zadań inwestycyjnych oraz zadań związanych z projektowaniem, budową, przebudową, rozbudową, odbudową i remontem dróg i obiektów inżynierskich;
6)
prowadzenie spraw związanych z szacowaniem wartości zamówienia, kosztorysowaniem i zbieraniem danych o cenach na roboty budowlane oraz w zakresie usług i dostaw.
§  11. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw środowiska jest i w szczególności zapewnienie zgodnego z przepisami, w zakresie ochrony środowiska i dóbr; kultury, przygotowania, realizacji i eksploatacji dróg.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
prowadzenie spraw związanych z ochroną środowiska na etapie przygotowania i realizacji inwestycji oraz eksploatacji dróg;
2)
zlecanie, nadzór i odbiór badan archeologicznych na etapie przygotowania i realizacji inwestycji;
3)
prowadzenie spraw związanych z korzystaniem ze środowiska, w tym sporządzanie wykazów ilości substancji wprowadzanych do środowiska oraz gromadzenie danych w tym zakresie;
4)
zlecanie i ewidencjonowanie pozwoleń wodno-prawnych na etapie eksploatacji;
5)
nadzór nad opracowywaniem raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko dla etapu studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego oraz opracowaniem ponownego raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko dla etapu decyzji o wydaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej;
6)
prowadzenie spraw proceduralnych związanych z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach;
7)
monitoring osuwisk i prowadzenie ich ewidencji;
8)
prowadzenie okresowej kontroli autostrady w zakresie zgodności budowy i eksploatacji z warunkami umowy o budowę i eksploatację lub samą eksploatację i obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony środowiska.
§  12. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw nieruchomości jest w szczególności zapewnienie prowadzenia spraw dotyczących gospodarki nieruchomościami w sposób zgodny z przepisami, skuteczny i efektywny.
2. 
Komórki organizacyjna odpowiada za:
1)
prowadzenie całości spraw związanych z nabywaniem nieruchomości na potrzeby budowy dróg krajowych oraz innych nieruchomości nabywanych w związku z realizowanymi inwestycjami drogowymi lub wymogami prawidłowej eksploatacji dróg istniejących;
2)
gospodarowanie nieruchomościami, zgodnie z przepisami prawa, nabytymi pod drogi lub w związku z inwestycjami drogowymi;
3)
prowadzenie ewidencji nieruchomości będących we władaniu GDDKiA;
4)
regulowanie stanów prawnych nieruchomości będących we władaniu GDDKiA.
§  13. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw monitorowania inwestycji drogowych jest w szczególności zapewnienie informacji zarządczej o wynikach i stanie realizacji projektów inwestycyjnych.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
monitorowanie terminowości przygotowywanych i realizowanych inwestycj i w odniesieniu do aktualnych harmonogramów;
2)
wprowadzanie do Centralnego Zasobu Danych informacji przekazanych przez pozostałe komórki organizacyjne oraz nadzór nad ich aktualnością;
3)
monitorowanie postępowań administracyjnych prowadzonych w ramach przygotowania i realizacji inwestycji;
4)
analizę ryzyka w zakresie postępowań administracyjnych prowadzonych w ramach przygotowania i realizacji inwestycji oraz rekomendowanie Zastępcy Dyrektora Oddziału i ds. Inwestycji stosownych działań zapobiegawczych;
5)
monitorowanie jakości prowadzonych robót przy współpracy z komórką organizacyjną do spraw technologii i jakości budowy dróg.
§  14. 
1. 
Celem funkcjonowania Zespołu Kierownika Projektu jest:
1)
zapewnienie prawidłowej realizacji inwestycji;
2)
zapewnienie skutecznej realizacji projektów inwestycyjnych, zgodnie z założonym harmonogramem czasowym, rzeczowym i finansowym.
2. 
Dyrektor Oddziału powołuje Kierownika projektu dla tych zadań określonychnw Programie Budowy Dróg Krajowych, dla których realizacji niezbędne jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji.
3. 
Dyrektor Oddziału może powołać Kierownika projektu dla zadań innych niż określone w ust. 2.
4. 
Zakres działania Zespołu Kierownika Projektu określa Dyrektor Oddziału.
5. 
Zespół Kierownika Projektu odpowiada za:
1)
prowadzenie spraw związanych z opracowaniem materiałów do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach; i
2)
prowadzenie spraw w zakresie nadzorowania i odbioru zadań inwestycyjnych związanych z budową dróg i obiektów inżynierskich;
3)
wykonywanie praw i obowiązków Zamawiającego zgodnie z warunkami kontraktów oraz egzekwowanie realizowania od Wykonawców robót i usług zobowiązań wynikających z zawartych umów;
4)
monitorowanie, opiniowanie i analiza roszczeń, w tym przedsiębiorców i podwykonawców, i zagrożeń występujących na kontraktach;
5)
weryfikację Raportów Roszczeń oraz ich przekazywanie wraz z rekomendacją do Centrali;
6)
wprowadzanie zmian do kontraktów w tym polecenia zmian w trybie określonym w warunkach kontraktów na roboty budowlane oraz przygotowywanie i zatwierdzanie zmian;
7)
sporządzenie wraz z rozliczeniem inwestycji dowodu księgowego - przyjęcie środka trwałego OT w uzgodnieniu z merytorycznymi komórkami organizacyjnymi w rozbiciu na drogi, nieruchomości i obiekty inżynierskie, a następnie przekazuje do komórki organizacyjnej do spraw dróg i sieci drogowej, komórki organizacyjnej do spraw mostów, komórki organizacyjnej do spraw finansowo-księgowych oraz komórki organizacyjnej do spraw nieruchomości;
8)
przekazywanie na bieżąco danych o rzeczowej i finansowej realizacji zadań odpowiednim komórkom organizacyjnym;
9)
prowadzenie i kontrola zleconego nadzoru inwestorskiego;
10)
weryfikowanie i opiniowanie dokumentów kontraktowych mających wpływ na termin wartość realizowanych zadań inwestycyjnych.
§  15. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw dróg i sieci drogowej jest w szczególności:
1)
utrzymanie i zarządzanie siecią drogową oraz ocena jej stanu technicznego;
2)
prowadzenie ewidencji drogowej;
3)
monitoring całodobowy stanu sieci drogowej i warunków ruchu drogowego, w tym pozyskiwanie, przetwarzanie i przekazywanie informacji.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
planowanie, realizowanie i monitorowanie zadań związanych z utrzymaniem dróg oraz koordynacja robót w pasie drogowym;
2)
kontrolę, przeglądy, analizę i ocenę stanu dróg - w tym przygotowanie do zimowego utrzymania dróg;
3)
prowadzenie spraw związanych z roszczeniami odszkodowawczymi w zakresie odpowiedzialności cywilnej zarządcy drogi;
4)
prowadzenie ewidencji dróg i przepustów oraz sporządzanie informacji o sieci dróg krajowych;
5)
prowadzenie systemów wspomagających zarządzanie, w tym Banku Danych Drogowych;
6)
prowadzenie ewidencji ilościowo - wartościowej środków trwałych - dróg w formie wykazu posiadającego cechy księgi inwentarzowej;
7)
prowadzenie spraw z zakresu przejazdu pojazdów nienormatywnych krajowych przewoźników drogowych i uzgadniania tras przejazdów;
8)
planowanie i monitorowanie remontów i odbudów dróg realizowanych przez Rejony;
9)
budowę, przebudowę, remont i utrzymanie:
a)
parkingów przeznaczonych dla postoju pojazdów wykonujących przewozy drogowe, wynikającego z konieczności przestrzegania przepisów o czasie prowadzenia pojazdów oraz przepisów o ograniczeniach i zakazach ruchu drogowego,
b)
miejsc wykonywania kontroli ruchu i transportu drogowego, przeznaczonych w szczególności do ważenia pojazdów;
10)
wykonywanie praw i obowiązków wydzierżawiającego zgodnie z umowami na dzierżawę Miejsc Obsługi Podróżnych w pasach drogowych dróg klasy A lub S, w tym egzekwowanie od dzierżawców zobowiązań wynikających z zawartych umów oraz prowadzenie okresowych kontroli;
11)
przygotowanie dokumentacji przetargowej na dzierżawę Miejsc Obsługi Podróżnych znajdujących się w pasach drogowych dróg klasy A lub S;
12)
zarządzanie informacjami o stanie przejezdności dróg w ramach Punktu Informacji Drogowej lub Centrum Zarządzania Ruchem;
13)
nadzór merytoryczny nad realizacją przez Rejony zadań związanych z utrzymaniem i remontem sprzętu do utrzymania dróg.
3. 
W ramach komórki funkcjonuje Oddziałowy Inspektor Drogowy.
§  16. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego i zarządzania ruchem jest w szczególności:
1)
zapewnienie warunków bezpieczeństwa ruchu drogowego na zarządzanej sieci dróg;
2)
gromadzenie danych o ruchu.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
planowanie, realizacja i monitorowanie zadań w zakresie zarządzania ruchem drogowym i bezpieczeństwa ruchu drogowego z uwzględnieniem szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywanie nadzoru nad tym zarządzaniem;
2)
współpracę przy przeprowadzaniu ocen wpływu planowanej drogi na bezpieczeństwo ruchu drogowego i audytów bezpieczeństwa ruchu drogowego;
3)
uzgadnianie organizacji ruchu;
4)
prowadzenie bazy danych o wypadkach drogowych oraz ewidencję klasyfikacji odcinków dróg ze względu na koncentrację wypadków śmiertelnych oraz na bezpieczeństwo sieci drogowej;
5)
planowanie i monitorowanie zadań dotyczących programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego;
6)
prowadzenie postępowań administracyjnych w sprawach wykorzystania dróg w sposób szczególny;
7)
wprowadzanie ograniczeń bądź zamykanie dróg dla ruchu oraz wyznaczanie objazdów drogami różnej kategorii, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia;
8)
organizację okresowych pomiarów i badań ruchu, w tym Generalnego Pomiaru Ruchu i pomiarów powykonawczych;
9)
realizację zadań związanych z procedurą odstąpienia i przywrócenia opłat za przejazd autostradą lub jej odcinkiem;
10)
realizację zadań związanych z oświetleniem dróg, w tym planowanie, realizacja i rozliczanie prowadzonych umów w zakresie dostarczania energii elektrycznej;
11)
nadzór nad systemami KSZR (w szczególności dotyczący: stacji meteorologicznych, monitoringu wizyjnego dróg, systemów zarządzania ruchem oraz systemów preselekcji wagowej pojazdów w ruchu);
12)
nadzór merytoryczny nad działaniami prowadzonymi przez Rejony w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i zarządzania ruchem.
§  17. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw uzgodnień i zagospodarowania przestrzennego jest zapewnienie ochrony pasa drogowego.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
rozpatrywanie wniosków, z wyłączeniem wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy, dotyczących:
a)
lokalizacji urządzeń obcych lub obiektów budowlanych w pasie drogowym,
b)
lokalizacji lub przebudowy zjazdów z dróg,
c)
lokalizacji obiektów przy drogach,
d)
przebudowy lub remontu istniejących obiektów budowlanych i urządzeń obcych w pasie drogowym,
e)
uzgodnień związanych z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy lub ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego w odniesieniu do obszarów przyległych do pasa drogowego;
2)
rozpatrywanie wniosków o ponowne rozpatrywanie spraw zakończonych decyzjami administracyjnymi, o których mowa w § 20 ust. 1 pkt 11;
3)
rozpatrywanie wniosków, w tym o ponowne rozpatrywanie sprawy, złożonych zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z zastrzeżeniem pkt 1 i lit. e;
4)
uzgadnianie dokumentacji budowy, przebudowy i remontów dróg realizowanych przez inwestorów zewnętrznych;
5)
prowadzenie postępowań administracyjnych w sprawach zajęcia pasa drogowego, w przypadku umieszczania urządzenia obcego w pasie drogowym autostrady oddanej spółce na podstawie umowy na budowę i eksploatację lub samą eksploatację;
6)
nadzór merytoryczny nad działaniami prowadzonymi przez Rejony spraw związanych z ochroną pasa drogowego;
7)
gromadzenie i udostępnianie informacji, w tym przekazywanie zawiadomień do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w sprawach dotyczących kanałów technologicznych - zgodnie z przepisami o drogach publicznych oraz przepisami o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.
§  18. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw mostów jest w szczególności:
1)
utrzymanie i zarządzanie drogowymi obiektami inżynierskimi oraz ocena ich stanu technicznego;
2)
prowadzenie ewidencji drogowych obiektów inżynierskich.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:;
1)
planowanie, realizację i monitorowanie zadań związanych z bieżącym utrzymaniem obiektów inżynierskich; ' |
2)
wykonanie przeglądów lub analizowanie wyników przeglądów drogowych obiektów inżynierskich zgodnie z obowiązującymi wytycznymi;
3)
prowadzenie ewidencji obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów, gromadzenie i weryfikacja danych o obiektach inżynierskich oraz ich stanie technicznym;
4)
realizację zadań związanych z nadawanie numerów JNI obiektom mostowym i tunelom na sieci dróg publicznych;
5)
prowadzenie systemów wspomagających zarządzanie, w tym Systemu Gospodarki Mostowej;
6)
prowadzenie ewidencji ilościowo - wartościowej środków trwałych - obiektów inżynierskich w formie wykazu posiadającego cechy księgi inwentarzowej;
7)
ustalanie warunków przejazdów pojazdów nienormatywnych przez drogowe obiekty inżynierskie oraz opiniowanie warunków technicznych umieszczenia urządzeń obcych na tych obiektach;
8)
uzgadnianie i opiniowanie dokumentacji projektowej oraz konsultowanie i opiniowanie proponowanych zmian technologicznych na etapie wykonawstwa robót w zakresie obiektów inżynierskich;
9)
planowanie, realizacja i monitorowanie zadań związanych z budową, przebudową i remontem drogowych obiektów inżynierskich na istniejącej sieci drogowej;
10)
przygotowywanie i prowadzenie ochrony przeciwlodowej i przeciwpowodziowej mostów;
11)
zarządzanie tunelami;
12)
nadzór merytoryczny nad działaniami prowadzonymi przez Rejony w zakresie bieżącego utrzymania i remontami obiektów inżynierskich oraz nad monitoringiem jakości robót;
13)
wykonywanie przeglądów bieżących, podstawowych i rozszerzonych drogowych obiektów inżynierskich i tuneli, a także udział w wykonywanych przeglądach szczegółowych.
3. 
W ramach komórki funkcjonuje Oddziałowy Inspektor Mostowy oraz Zespół Terenowych Inspektorów Mostowych.
§  19. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa jest w szczególności:
1)
przygotowanie, zabezpieczenie i realizacja przedsięwzięć z zakresu zarządzania kryzysowego, obronności i bezpieczeństwa państwa;
2)
zapewnienie przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych w Oddziale;
3)
zapewnienie przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych w Oddziale;
4)
zapewnienie skutecznego i efektywnego procesu obsługi informatycznej Oddziału.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
planowanie i realizacja zadań i procedur związanych z zarządzaniem kryzysowym, obronnością i bezpieczeństwem państwa, z uwzględnieniem zadań określonych i w dokumentach normatywnych UE i standaryzacyjnych NATO;
2)
opracowywanie i aktualizacja dokumentacji zarządzania kryzysowego, w tym planu zarządzania kryzysowego, raportu cząstkowego o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego, planów ochrony infrastruktury krytycznej oraz obowiązkowej ochrony dla infrastruktury krytycznej;
3)
koordynowanie przedsięwzięć dotyczących przygotowania i aktualizacji planów działań |ratowniczych na zarządzanej sieci dróg;
4)
realizację zadań związanych z wprowadzaniem przedsięwzięć i procedur systemu zarządzania kryzysowego w Oddziale oraz podwyższaniem gotowości obronnej państwa w Oddziale;
5)
opracowywanie i aktualizacja dokumentacji planowania obronnego, w tym planu operacyjnego funkcjonowania Oddziału oraz dokumentów planowania operacyjnego z niego wynikających: planu osłony technicznej dróg o znaczeniu obronnym i katalogu możliwości HNS;
6)
realizację przedsięwzięć Oddziału wynikających z nadzoru Generalnego Dyrektora nad przygotowaniem dróg publicznych lub ich odcinków zaliczonych do dróg o znaczeniu obronnym;
7)
monitorowanie zapewnienia właściwych parametrów techniczno-obronnych dla nowo budowanych dróg oraz prowadzenia remontu, przebudowy i bieżącego utrzymania zarządzanej sieci dróg;
8)
prowadzenie przygotowań organizacyjno-mobilizacyjnych do objęcia militaryzacją Oddziału oraz realizacja zadań wynikających z systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym, w tym przygotowanie stanowisk kierowania i stałego dyżuru na potrzeby gotowości obronnej państwa i zarządzania kryzysowego;
9)
realizację przedsięwzięć związanych z planowaniem i rozliczaniem przedsięwzięć rzeczowo-finansowych w ramach pozamilitarnych przygotowań obronnych państwa oraz na realizację zadań zarządzania kryzysowego i ochrony infrastruktury krytycznej; [
10)
planowanie, realizowanie i koordynacja przedsięwzięć dotyczących szkoleń i ćwiczeń z zakresu zarządzania kryzysowego i przygotowań obronnych w Oddziale; i
11)
prowadzenie i udostępnianie baz danych, w tym niejawnych, na potrzeby Sił Zbrojnych RPiNATO;
12)
planowanie i realizacja przedsięwzięć z zakresu obrony cywilnej;
13)
zapewnienie ochrony informacji niejawnych w zakresie określonym prawem i regulacjami wewnętrznymi GDDKiA, w tym ich ochrony fizycznej;
14)
wykonywanie czynności wynikających z Procedur Bezpiecznej Eksploatacji i Szczególnych Wymagań Bezpieczeństwa Systemów teleinformatycznych służących do przetwarzania informacji niejawnych (w tym SNPI OPAL) oraz udział w procesie szacowania ryzyka dla bezpieczeństwa informacji niejawnych w Oddziale;
15)
przekazywanie ankiet bezpieczeństwa osobowego do Pełnomocnika ds. Ochrony Informacji Niejawnych;
16)
szkolenie pracowników Oddziału uzyskujących uprawnienia do dostępu do informacji niejawnych w zakresie ochrony informacji niejawnych na podstawie materiałów opracowanych przez Pełnomocnika ds. Ochrony Informacji Niejawnych;
17)
przyjmowanie, rejestrowanie, przechowywanie lub przesyłanie do Centrali oświadczeń o stanie majątkowym pracowników zobowiązanych do ich wypełnienia - zgodnie z wytycznymi otrzymanymi z Centrali;
18)
opiniowanie dokumentów i umów oraz uzgadnianie działań podejmowanych przez komórki organizacyjne Oddziału, w celu zapewnienia ich zgodności z przepisami o ochronie danych osobowych;
19)
monitorowanie przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych oraz procedur GDDKiA w dziedzinie ochrony danych osobowych oraz powiązane z tym audyty;
20)
zapoznawanie z przepisami o ochronie danych osobowych osób uczestniczących w Oddziale w operacjach przetwarzania danych osobowych;
21)
koordynację spraw z zakresu ochrony danych osobowych w Oddziale;
22)
planowanie i realizację działań związanych z budową, rozwojem i utrzymaniem systemów informatycznych oraz zapewnienie bezpieczeństwa informatycznego umożliwiającego bieżącą obsługę Oddziału GDDKiA.
3. 
W ramach komórki funkcjonuje oddział kancelarii tajnej lub kancelaria niejawna.
§  20. 
1. 
Celem funkcjonowania Rejonu jest w szczególności:
1)
zapewnienie dotrzymania założonych standardów utrzymania sieci drogowej;
2)
zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego;
3)
zapewnienie ochrony pasa drogowego;
4)
zapewnienie płynności ruchu poprzez dostarczanie bieżącej informacji o warunkach ruchu drogowego i stanie infrastruktury drogowej.
2. 
Rejon odpowiada za:
1)
dokonywanie objazdów i kontroli dróg oraz podejmowanie działań mających na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości;
2)
zgłaszanie uwag do stałej i czasowej organizacji ruchu;
3)
wykonywanie robót interwencyjnych maj ących na celu zapobieganie i usuwanie zagrożeń wynikających ze stanu drogi, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i oznakowania; I
4)
wykonywanie kontroli okresowych dróg wymaganych przepisami - Prawa budowlanego;
5)
opracowywanie planów rocznych i operatywnych, w zakresie bieżącego utrzymania dróg;
6)
utrzymanie zieleni przydrożnej;
7)
koordynację realizacji robót utrzymaniowych zlecanych w drodze przetargów;
8)
prowadzenie i koordynacja prac w zakresie utrzymania dróg;
9)
określanie potrzeb technicznych i finansowych w zakresie utrzymania dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego;
10)
utrzymanie zaplecza techniczno-materiałowego oraz utrzymanie i obsługa sprzętu technicznego do utrzymania dróg, środków transportu i łączności;
11)
wydawanie - na podstawie upoważnienia Generalnego Dyrektora - decyzji administracyjnych w sprawach:
a)
zajęcia pasa drogowego oraz kar za jego zajęcie,
b)
przywrócenia do stanu poprzedniego pasa drogowego,
c)
kar za wybudowanie lub przebudowę zjazdu bez zezwolenia;
12)
aktualizację danych o drogach, ruchu i zdarzeniach na drogach, drogowych obiektach inżynierskich, obiektach i urządzeniach obcych znajdujących się w pasie drogowym i w jego otoczeniu;
13)
przekazywanie do merytorycznych komórek organizacyjnych Oddziału, informacji: o ruchu drogowym oraz o możliwych objazdach;
14)
współpracę z właściwymi służbami, w szczególności Policją i Strażą Pożarną, w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i zarządzania drogami;
15)
prowadzenie spraw w zakresie likwidacji szkód komunikacyjnych oraz spraw związanych z roszczeniami;
16)
wykonywanie zadań w zakresie systemów wspomagających zarządzanie:
a)
dokonywanie transmisji danych lokalizacyjnych pomiędzy systemami SGM i BDD, po każdorazowym wprowadzeniu zmian,
b)
prowadzenie BDD w zakresie ewidencji oraz administrowania systemu oraz dokonywanie transmisji danych pomiędzy systemami branżowymi, a także kontrole terenowe danych ewidencyjnych,
c)
realizacja zadań związanych z gromadzeniem danych pomocniczych dla potrzeb diagnostyki drogowej,
d)
obsługa innych systemów wspomagających zarządzanie;
17)
wykonywanie zadań w zakresie spraw pracowniczych, administracyjnych oraz finansowo-księgowych w zakresie określonym przez Dyrektora Oddziału;
18)
prowadzenie spraw dotyczących zobowiązań gwarancyjnych oraz odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady dla zadań finansowanych ze środków na bieżące utrzymanie sieci drogowej, a w szczególności:
a)
powiadomienie Gwaranta o kategorii wady oraz wyznaczenie terminu na usunięcie wady,
b)
rekomendowanie Dyrektorowi Oddziału składu Komisji Przeglądów Gwarancyjnych, w której skład wchodzą przedstawiciele komórek organizacyjnych Oddziału,
c)
ustalanie terminów przeglądów gwarancyjnych wraz z powiadomieniem Komisji oraz Gwaranta,
d)
udział w przeglądach gwarancyjnych w charakterze Sekretarza,
e)
ustalenie terminów na zajęcie stanowiska przez poszczególnych członków Komisji Przeglądów Gwarancyjnych,
f)
sporządzanie szczegółowych Protokołów Przeglądów Gwarancyjnych,
g)
rekomendowanie Dyrektorowi Oddziału sposobu postępowania w przypadku niewywiązywania się Gwaranta ze zobowiązań gwarancyjnych;
19)
udział w charakterze Sekretarza w Komisjach Odbiorowych powoływanych przez Dyrektora Oddziału;
20)
prowadzenie spraw związanych z remontami, przebudowami i inwestycjami zapleczy technicznych oraz spraw związanych z utrzymaniem i remontem sprzętu do utrzymania dróg.
3. 
W skład Rejonu wchodzą:
1)
wewnętrzna komórka ds. administracyjno-finansowo-księgowych;
2)
wewnętrzna komórka ds. technicznych;
3)
obwody drogowe.
4. 
Rejon używa symbolu Z-6, Z-....
5. 
Obwody drogowe używają symbolu Z-6.1, Z-6
§  21. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw finansowo-księgowych jest zapewnienie obsługi finansowo-księgowej, rzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz terminowego sporządzania sprawozdawczości budżetowej i finansowej w Oddziale.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
udział w sporządzaniu i kontrola planów finansowych - preliminarzy według klasyfikacji budżetowej, zgodnie z planem rzeczowo - finansowym;
2)
sporządzanie i kontrola planów dochodów budżetowych i terminowe rozliczanie zrealizowanych wpływów;
3)
prowadzenie ksiąg rachunkowych Oddziału zgodnie z zasadami organizacji rachunkowości oraz zakładowego planu kont określonymi przez Generalnego Dyrektora ujętymi w Polityce rachunkowości;
4)
obsługę finansową Oddziału;
5)
prowadzenie ewidencji w zakresie ustalania i rozliczania podatku VAT oraz sporządzanie miesięcznych deklaracji;
6)
windykację wszystkich należności;
7)
ewidencję księgowo-ilościowo-wartościową majątku rzeczowego;
8)
rozliczanie inwentaryzacji, ewidencja i weryfikacja różnic inwentaryzacyjnych;
9)
przygotowanie, ewidencja dokumentów finansowych oraz wniosków o wypłatę środków z Krajowego Funduszu Drogowego;
10)
dokonywanie uzgodnień projektów umów cywilnoprawnych w zakresie zagadnień finansowo-księgowych w tym dostępności środków finansowych na płatności wynikające z tych umów;
11)
prowadzenie finansowej obsługi umów;
12)
dokonywanie płatności związanych z realizacją umów;
13)
obsługę finansową POIiŚ;
14)
prowadzenie sprawozdawczości w zakresie POIiŚ, współpraca w przygotowywaniu dokumentacji w obszarze działania komórki;
15)
przekazywanie środków finansowych na konto Krajowego Funduszu Drogowego;
16)
regulowanie płatności podatku od nieruchomości;
17)
dokonywanie opłat za trwały zarząd nieruchomościami;
18)
wystawianie not księgowych oraz faktur dotyczących dochodów budżetowych, za media i innych;
19)
prowadzenie rozliczeń związanych z umowami dzierżawy Miejsc Obsługi Podróżnych zlokalizowanych w pasach drogowych dróg klasy A lub S;
20)
analizę i monitoring zrealizowanych dochodów i wydatków budżetowych oraz kontrola nad prawidłową realizacją planów finansowych;
21)
obsługę finansową pracowników Oddziału w zakresie:
a)
wynagrodzeń oraz innych należności ze stosunku pracy,
b)
delegacji służbowych,
c)
podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne,
d)
wypłaty świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych;
22)
ewidencję i rozliczanie wpływów z opłat decyzji dotyczących zajęcia pasa drogowego i zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych;
23)
sporządzanie sprawozdawczości budżetowej, finansowej i statystycznej w zakresie Oddziału zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie dochodów, wydatków budżetowych, zatrudnienia i wynagrodzeń oraz rocznego sprawozdania finansowego jednostki budżetowej (sprawozdania stanowią wkład do sprawozdania zbiorczego GDDKiA);
24)
bieżącą współpraca z kontrahentami, w szczególności w zakresie uzgadniania sald należności i zobowiązań;
25)
wykonywanie zadań wynikających z realizacji Planów Działań Pomocy Technicznej (PD) Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w zakresie finansowym;
26)
koordynację i monitorowanie realizacji zadań komórek organizacyjnych w zakresie PTPOIiŚ;
27)
koordynację działań w zakresie wdrażania, rozwoju i zarządzania systemem SAP w Oddziale.
§  22. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw administracji jest zapewnienie sprawnej organizacji procesów administracyjnych w Oddziale.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
prowadzenie w ramach Oddziału i koordynacja w Rejonach spraw związanych z zarządzaniem nieruchomościami stanowiącymi siedziby Oddziału i Rejonów oraz ich zaplecza techniczne, magazynowe i socjalne;
2)
wdrażanie i monitoring zadań inwestycyjnych dotyczących budynków kubaturowych przeznaczonych na realizację zadań statutowych;
3)
gospodarowanie obiektami socjalno-szkoleniowymi zarządzanymi przez Oddział, w tym planowanie i przydział pomieszczeń;
4)
obsługę administracyjno-biurową;
5)
prowadzenie spraw związanych z ubezpieczeniem majątku;
6)
prowadzenie archiwum;
7)
zarządzanie flotą samochodową Oddziału;
8)
sporządzanie deklaracji podatku od nieruchomości (grunty, budynki i budowle) oraz środków transportowych;
9)
prowadzenie ewidencji ilościowo - wartościowej środków trwałych oraz pozostałych środków trwałych o niskiej wartości jednostkowej w formie księgi inwentarzowej;
10)
zaopatrywanie pracowników w środki ochrony indywidualnej, środki czystości, posiłki profilaktyczne, napoje, prowadzenie indywidualnych kartotek wyposażenia;
11)
naliczanie ekwiwalentu za pranie odzieży;
12)
prowadzenie spraw związanych z łącznością telefoniczną, komórkową, rozliczanie, posiadanych taryf i wysyłanie zestawień do Centrali GDDKiA;
13)
naliczanie i uiszczanie opłat za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza;
14)
prowadzenie spraw związanych z Krajowym Ośrodkiem Bilansowania i Zarządzania Emisjami;
15)
naliczanie opłat radiowo-telewizyjnych;
16)
nadzór merytoryczny nad realizacją przez Rejony zadań związanych z remontami, przebudowami i inwestycjami zapleczy technicznych.
§  23. 
1. 
Celem funkcjonowania komórki do spraw planowania jest planowanie rzeczowo-finansowe w perspektywie rocznej i wieloletniej.
2. 
Komórka organizacyjna odpowiada za:
1)
przygotowanie, przy współpracy z merytorycznymi komórkami organizacyjnymi, propozycji zadań do projektów planów rzeczowo - finansowych i wniosków do aktualizacji w sposób określony przez Centralę GDDKiA;
2)
podział nakładów w ramach kwot przyznanych;
3)
przygotowywanie wniosków i opinii w zakresie finansowania zadań z MIF na etapie przygotowania i negocjacji umów pożyczkowych i kredytowych;
4)
przygotowanie i przesłanie do Centrali wniosków o uruchomienie zapewnienia finansowania i rezerwy celowej dla zadań przewidzianych do współfinansowania ze środków UE, a także ich korekta i aktualizacja;
5)
prowadzenie sprawozdawczości z wykonania planu wydatków majątkowych i bieżących;
6)
opracowanie zestawień i sprawozdań dotyczących realizacji przedsięwzięć w stosunku do planu w sposób określony przez Centralę oraz ich analiza;
7)
przygotowanie i przekazanie Centrali "Programu inwestycji" celem zatwierdzenia oraz ich aktualizacja przy współpracy właściwych komórek organizacyjnych;
8)
przygotowanie i aktualizacja kart projektów dla zadań planowanych i będących w realizacji;
9)
współpracę z Centralą, w szczególności w zakresie opracowywania wniosków aplikacyjnych o współfinansowanie, ze środków UE, projektów, decyzji, umów lub wniosków o przekazanie środków.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Ramowy schemat organizacyjny Oddziału GDDKiA