Ustalenie Klasyfikacji Zatrudnionych w Gospodarce Uspołecznionej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1984.5.11

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1984 r.

ZARZĄDZENIE Nr 39
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 14 sierpnia 1984 r.
w sprawie ustalenia Klasyfikacji Zatrudnionych w Gospodarce Uspołecznionej

(znak: OBR-BP-104/84)

Na podstawie art. 12 pkt 1 oraz w związku z art. 19 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. Nr 7, poz. 58) zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się do stosowania w planowaniu i statystyce Klasyfikację Zatrudnionych w Gospodarce Uspołecznionej, zwaną dalej "KZGU", stanowiącą załącznik do zarządzenia.*
§  2.
KZGU ustala podstawowe podziały zatrudnionych w gospodarce uspołecznionej, tj. grupuje zatrudnionych w różnych działach i branżach gospodarki narodowej w czteroszczeblowej strukturze klasyfikacyjnej według jednolitych dla wszystkich działów i branż kryteriów, uwzględniających kategorię społeczno-zawodową, miejsce zatrudnienia (pełnioną funkcję) w działalności określonej jednostki organizacyjnej, poziom kwalifikacji, zajmowane stanowisko oraz charakter wykonywanych czynności.
§  3.
1.
Przyjęte w KZGU podziały zatrudnionych stanowią następujące grupowania występujące w ramach kolejnych szczebli podziału:
1)
pierwszy szczebel podziału:
a)
pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych i pokrewnych (robotnicy),
b)
pracownicy zatrudnieni na stanowiskach nierobotniczych;
2)
drugi szczebel podziału:
a)
pracownicy zatrudnieni w komórkach wytwórczych i usługowych,
b)
pracownicy zatrudnieni w komórkach zarządu;
3)
trzeci szczebel podziału:
a)
robotnicy wykwalifikowani,
b)
robotnicy przyuczeni,
c)
robotnicy niewykwalifikowani,
d)
pracownicy kierowniczy,
e)
specjaliści,
f)
pracownicy wykonawczy
4)
czwarty szczebel podziału:
a)
robotnicy bezpośrednio produkcyjni,
b)
robotnicy pośrednio produkcyjni i pomocniczy,
c)
kierownictwo przedsiębiorstw (jednostek równorzędnych),
d)
pracownicy techniczni,
e)
pracownicy ekonomiczni,
f)
pracownicy administracyjni i gospodarczy,
g)
pracownicy naukowi, dydaktyczni i oświatowi,
h)
pracownicy medyczni,
i)
pracownicy pozostali.
2.
Podział zatrudnionych występujący w ramach pierwszego szczebla podziału obowiązuje w całej gospodarce narodowej, dalsze podziały w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
§  4.
1.
Szczegółowe zasady wykorzystania klasyfikacji w pracach planistycznych oraz badaniach statystycznych określają odpowiednio wytyczne i instrukcje Komisji Planowania przy Radzie Ministrów lub Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
W bieżącej sprawozdawczości statystycznej z zatrudnienia i wynagrodzeń jednostek gospodarki uspołecznionej przedmiotem stałej obserwacji, począwszy od danych za 1985 r., będą wybrane grupy zatrudnionych według KZGU uzupełnione o dodatkowe grupowania - nie wynikające z KZGU - dla potrzeb poszczególnych działów gospodarki narodowej określane w instrukcjach sprawozdawczych.
§  5.
Przedsiębiorstwa państwowe i pozostałe jednostki gospodarki uspołecznionej stosują KZGU w wewnętrznych systemach ewidencyjno-informacyjnych.
§  6.
Traci moc zarządzenie nr 37 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 grudnia 1975 r. w sprawie stosowania w planowaniu i statystyce podstawowego podziału zatrudnionych w gospodarce narodowej.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1985 r.
______

* Wydany odrębnie.