Ustalanie wysokości zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w przypadku zmiany najniższego wynagrodzenia w uspołecznionych zakładach pracy.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1987.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1987 r.

OKÓLNIK Nr 1
PREZESA ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 6 lutego 1987 r.
w sprawie ustalania wysokości zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w przypadku zmiany najniższego wynagrodzenia w uspołecznionych zakładach pracy.

1.
W razie zmiany najniższego wynagrodzenia w uspołecznionych zakładach pracy - zwanego dalej najniższym wynagrodzeniem - w trakcie pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przez pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłków niższą od aktualnie obowiązującej kwoty najniższego wynagrodzenia należy przeliczyć od dnia tej zmiany przyjmując jako podstawę wymiaru aktualną kwotę tego wynagrodzenia. Zasada powyższa ma odpowiednie zastosowanie do pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.
2.
Jeżeli prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego dla osób wykonujących pracę nakładczą na rzecz uspołecznionych i nie uspołecznionych zakładów pracy powstało przed zmianą najniższego wynagrodzenia i trwa nadal po tej zmianie, a podstawa wymiaru zasiłków ograniczona została do wielokrotności kwoty najniższego wynagrodzenia, to od daty zmiany najniższego wynagrodzenia za podstawę wymiaru zasiłków należy przyjąć faktyczne wynagrodzenie w kwocie nie wyższej niż wielokrotność aktualnie obowiązującego najniższego wynagrodzenia.
3.
Postanowienia ust. 2 mają odpowiednie zastosowanie do osób wykonujących pracę na rzecz uspołecznionych zakładów pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.
4.
Traci moc okólnik Nr 6 Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 18 maja 1985 r. znak: Zn-002-2/85 w sprawie ustalania uprawnień do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz zasiłków rodzinnych w związku ze zmianą najniższego wynagrodzenia pracowników.
5.
Okólnik wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od 1 stycznia 1987 r.