Ustalanie w 1983 r. porównywalności kosztów o charakterze administracyjno-gospodarczym uznanych za nieuzasadnione.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1983.4.15

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1983 r.

ZARZĄDZENIE Nr 27
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 marca 1983 r.
w sprawie ustalania w 1983 r. porównywalności kosztów o charakterze administracyjno-gospodarczym uznanych za nieuzasadnione.

Na podstawie § 2 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1982 r. w sprawie kosztów i strat uznanych za nieuzasadnione przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 38, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej w celu ustalenia porównywalności kosztów, o których mowa w § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1982 r. w sprawie kosztów i strat uznanych za nieuzasadnione przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 38, poz. 253) dla określenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym za 1983 r.:
1)
ustalą wysokość rzeczywistych kosztów przejazdów środkami PKP i PKS, stanowiących składnik kosztów podróży służbowych, w IV kwartale 1982 r., z wyłączeniem biletów sypialnych i kuszetek oraz wysokość wydatków na zakup biletów służbowych na wszelkiego rodzaju środki komunikacji,
2)
sumę całkowitych kosztów podróży służbowych w kraju, łącznie z kosztami ekwiwalentów (ryczałtów) za używanie przez pracowników własnych pojazdów samochodowych dla celów służbowych, za IV kwartał 1982 r., obejmującą również koszty przejazdu środkami PKP i PKS oraz wydatki na zakup biletów służbowych na wszelkiego rodzaju środki komunikacji, powiększoną o 100% kosztów ustalonych zgodnie z pkt 1 - i przemnożą przez 4,
3)
podwyższą o 10% wykazane w 1982 r. koszty wydatków reprezentacyjnych,
4)
przyjmą jako podstawę do porównywalności 100% kosztów narzutów na utrzymanie zrzeszeń przedsiębiorstw i związków spółdzielczych nie będących centralnymi związkami, z tym że wysokość narzutów na rzecz zrzeszeń (związków spółdzielczych), które powstały w ciągu 1982 r. ustala się w skali roku.
§  2.
1.
Za koszty podróży służbowych w kraju o charakterze administracyjno-gospodarczym uznaje się koszty podróży służbowych w kraju zarządu jednostki gospodarki uspołecznionej, a w szczególności: kierownictwa, pracowników komórek technicznych, inwestycyjnych, zaopatrzenia i zbytu, obrotu towarowego, zatrudnienia i płac, kadr, ekonomicznych i księgowych, kontroli wewnętrznej, a także kierowców samochodów osobowych obsługujących zarząd jednostki gospodarki uspołecznionej.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy odpowiednio ekwiwalentów za używanie przez pracowników zarządu własnych pojazdów samochodowych dla celów służbowych.
3.
Nie zalicza się do kosztów podróży służbowych o charakterze administracyjno-gospodarczym, kosztów podróży służbowych w kraju pracowników wchodzących w skład zarządu jednostki gospodarki uspołecznionej, towarzyszących delegacjom zagranicznym oraz załatwiających sprawy kontraktacji i skupu.
§  3.
Kwotę kosztów podróży służbowych w kraju o charakterze administracyjno-gospodarczym za I półrocze 1982 r. i za cały 1982 r. ustala się w takim samym stosunku w jakim pozostają koszty podróży służbowych w kraju o charakterze administracyjno-gospodarczym w I półroczu 1983 r. i w całym 1983 r. do całkowitych kosztów podróży służbowych w kraju za te okresy.
§  4.
Przyrost kosztów o charakterze administracyjno-gospodarczym, ustala się dla sumy kosztów, o których mowa w § 2 ust. 2 rozporządzenia wymienionego w § 1, z tym że dla obliczenia przyrostu tych kosztów za I półrocze 1983 r. może być przyjęta kwota stanowiąca 50% tych kosztów za 1982 r. doprowadzonych do porównywalności.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1983 r.