Uprawnienia sołtysów w zakresie odraczania poboru zobowiązań pieniężnych rolników.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1973.13.36

Akt utracił moc
Wersja od: 29 września 1973 r.

OKÓLNIK Nr 25/PO
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 20 sierpnia 1973 r.
w sprawie uprawnień sołtysów w zakresie odraczania poboru zobowiązań pieniężnych rolników.

1.
W myśl przepisów § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie zasad i trybu wyboru, zakresu działania oraz obowiązków i praw sołtysa i podsołtysa (Dz. U. Nr 49, poz. 319 i z 1973 r. Nr 28, poz. 158) do sołtysa należy m.in. opiniowanie podań w sprawach ulg w spłacie i umorzeń należności oraz odraczanie terminu płatności na okres jednego miesiąca w razie choroby podatnika, śmierci w jego rodzinie, pożaru, pomoru inwentarza, powodzi, gradobicia lub innych wypadków losowych.

Postępowanie przy odraczaniu przez sołtysa terminu płatności powinno być maksymalnie uproszczone. Konieczne jest jednak złożenie przez rolnika przynajmniej ustnego wniosku o odroczenie, ponieważ w myśl art. 26 dekretu o zobowiązaniach podatkowych odroczenie terminu płatności następuje tylko na wniosek dłużnika.

O odroczeniu terminu płatności sołtys powinien zawiadomić urząd gminy, a rolnik na tym zawiadomieniu powinien podpisać przyjęcie do wiadomości terminu odroczenia.

Jeżeli sołtys stwierdzi, że brak jest okoliczności, które uzasadniałyby odroczenie terminu płatności na podstawie § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1972 r., to powinien pouczyć rolnika, że może zwrócić się do naczelnika gminy o udzielenie mu ulg przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 lipca 1967 r. w sprawie właściwości organów finansowych w zakresie udzielania ulg w spłacie i umorzenia niektórych zobowiązań podatkowych (Dz. U. Nr 28, poz. 133 i z 1972 r. Nr 55, poz. 376). Na prośbę rolnika sołtys powinien również wydać mu kopię zawiadomienia o odroczeniu terminu płatności. Termin odroczenia sołtys notuje w kontokwitariuszu.

Jeżeli w danej sprawie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, urząd gminy zawiadamia wydział finansowy o odroczeniu terminu płatności. Zawiadomienia sołtysa o odroczeniu terminu płatności powinny być ponumerowane oraz przechowywane w urzędzie gminy według sołectw i w porządku alfabetycznym.

W celu ułatwienia załatwiania spraw odroczeń Ministerstwo Finansów dołączyło do niniejszego okólnika wzór zawiadomienia o odroczeniu.

Załączony wzór druku Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić centralnie, podobnie jak inne druki podatkowe. Ze względu jednak na to, że druk urzędowego nakładu trwa przez pewien czas, wydziały finansowe stopnia powiatowego mogą sporządzić te druki we własnym zakresie. Nakłady tych druków powinny być nieduże, ponieważ decyzje sołtysa o odroczeniu, przewidziane zostały dla szczególnych przypadków i nie mogą mieć masowego charakteru.

2.
Sołtys jest uprawniony do opiniowania podań w sprawach ulg i umorzeń należności finansowych. Opiniowanie to dotyczy zarówno podań rozpatrywanych przez naczelnika gminy, jak i przez organy finansowe stopnia powiatowego i wojewódzkiego. Opinia sołtysa powinna być pisemna i odpowiednio uzasadniona.
3.
Sołtys nie ma obowiązku asystowania przy czynnościach egzekucyjnych, gdyż przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1972 r. takiego obowiązku nie przewidują, a instrukcja Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 1965 r. w sprawie trybu inkasa podatków i innych należności finansowych przez sołtysów (Monitor Polski Nr 71, poz. 411) utraciła moc wobec uchylenia podstawy prawnej, na której była oparta.

W związku z tym wytyczne zawarte w § 64 ust. 1 zdanie ostatnie oraz § 71 ust. 4 instrukcji egzekucyjnej dla skarbowych urzędów komorniczych - stały się nieaktualne.

Poborca jest natomiast obowiązany po przybyciu na teren sołectwa zawiadomić sołtysa o czynnościach egzekucyjnych, które mają być przeprowadzone. Po uzyskaniu od sołtysa potrzebnych informacji poborca może egzekucję prowadzić sam bez udziału sołtysa.

W tych jednak przypadkach, gdy w myśl przepisów art. 49 § 2 i 50 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 24, poz. 151) egzekucja może być prowadzona tylko w obecności świadków (tj. pod nieobecność dłużnika i dorosłych domowników oraz w porze nocnej), poborca powinien przywołać świadków. Świadkiem może być także sołtys, o ile na to wyrazi zgodę.

4.
Uchyla się § 6 instrukcji Nr 33/PO Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 1972 r. w sprawie trybu działania sołtysów w zakresie inkasa należności finansowych (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 13, poz. 39).

.............. dnia ...... 197.. r.

(miejscowość)

(Stempel sołtysa)

Odroczenie terminu płatności

należności finansowych

Urząd Gminy

w ........................

pow. .....................

Na wniosek Ob. ............... zam. ............. działając na

podstawie § 10 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30

listopada 1972 r. w sprawie zasad i trybu wyboru, zakresu

działania oraz obowiązków i praw sołtysa i podsołtysa (Dz. U.

Nr 49, poz. 319 i z 1972 r. Nr 28, poz. 158) odraczam termin

płatności należności finansowej z tytułu .....................

w kwocie ............... zł na okres jednego miesiąca, tj. do

dnia ............. 197 .... r. na skutek .....................

..............................................................

..............................................................

(podać wypadek losowy)

przyjąłem do wiadomości:

........................ .................

(podpis rolnika) (podpis sołtysa)