Umorzenie postępowania o nałożenie kary pieniężnej na R.S Dyrektora Zarządu Domów Komunalnych Warszawa-Śródmieście Gminy Warszawa Centrum.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.UOKiK.2001.2.43

Akt nienormatywny
Wersja od: 28 grudnia 2001 r.

DECYZJA
PREZESA URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW
z dnia 28 czerwca 2001 r.
w sprawie umorzenia postępowania o nałożenie kary pieniężnej na R.S. Dyrektora Zarządu Domów Komunalnych Warszawa-Śródmieście Gminy Warszawa Centrum
(Nr RWA-12/2001)

Na podstawie art. 105 § 1 Kpa umarza się postępowanie administracyjne wszczęte z urzędu przeciwko R.S. Dyrektorowi Zarządu Domów Komunalnych Warszawa - Śródmieście Gminy Warszawa - Centrum w Warszawie w sprawie nałożenia kary pieniężnej za nie udzielenie danych i informacji na żądanie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 105 § 1 Kpa gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe, organ administracji publicznej wydaje decyzję o umorzeniu postępowania.

Prowadzone postępowanie administracyjne przeciwko R.S. toczyło się w sprawie nałożenia, na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym i ochronie interesów konsumentów, kary pieniężnej za nieudzielenie danych i informacji na żądanie Prezesa UOKiK.

Przepis ten stanowił, iż karze pieniężnej może podlegać osoba kierująca przedsiębiorcą lub związkiem za nieudzielenie danych i informacji na żądanie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów bądź jeżeli dane te i informacje są nierzetelne. Należy podkreślić, iż w przypadku odmowy przedstawienia wspomnianych materiałów ustawa o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym i ochronie interesów konsumentów dawała Prezesowi Urzędu możliwość nakładania kary pieniężnej tylko i wyłącznie na osobę kierującą przedsiębiorcą lub związkiem.

Obowiązująca od 1 kwietnia 2001 r. ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów - w oparciu o którą toczy się obecnie niniejsze postępowanie - w art. 101 ust. 2 pkt 2 lit. b) stanowi, iż Prezes Urzędu może nałożyć, w drodze decyzji, na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości stanowiącej równowartość od 200 do 5.000 euro, jeżeli choćby nieumyślnie nie udzielił informacji żądanych przez Prezesa Urzędu na podstawie art. 18 ust. 3 lub art. 45, lub udzielił nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji. Ustawa ta odchodzi jednocześnie od zasady nakładania kary na osobę kierującą przedsiębiorcą.

Tym samym w świetle aktualnie obowiązującej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów nie jest możliwe nałożenie kary pieniężnej na osobę kierującą przedsiębiorcą. Odpadła więc możliwość ukarania R.S., wobec którego - jako Dyrektora ZDK - wszczęto niniejsze postępowanie. Zaistniała zatem obiektywna przesłanka stwarzająca obowiązek zakończenia postępowania poprzez jego umorzenie, ponieważ brak jest podstaw do rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy, co do jej istoty. [...]