Udzielenie zezwolenia na zmiany statutów funduszy inwestycyjnych otwartych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.1999.10.188

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 kwietnia 1999 r.

UCHWAŁA Nr 311
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 30 kwietnia 1999 r.
w sprawie udzielenia zezwolenia na zmiany statutów funduszy inwestycyjnych otwartych

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 933) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się Forum Zachodniemu Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych SA zezwolenia na następujące zmiany statutów:
1)
Otwartego Funduszu Inwestycyjnego Akcji FORUM - DRAGON,
2)
Otwartego Funduszu Inwestycyjnego Zrównoważonego Inwestowania FORUM - OLIMP,
3)
Otwartego Funduszu Inwestycyjnego Bezpiecznych Papierów Wartościowych FORUM - SFINKS:

1. W art. 10 ust. 5 wyrażenie "Gazeta Wyborcza" zastępuje się wyrażeniem "o którym mowa w art. 46 ust. 4 i 5".

2. W art. 12 ust. 3 po pierwszym zdaniu dodaje się zdanie o następującej treści: "Wpłaty mogą być dokonywane gotówką w banku, przelewem bankowym lub przekazem pocztowym.".

3. Art. 12 ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"Art. 12 ust. 7. Minimalna kwota pierwszej wpłaty na nabycie Jednostek Uczestnictwa wynosi 100 złotych, a każda kolejna transakcja nabycia dokonana przez Uczestnika Funduszu musi wynosić co najmniej 50 złotych. Powyższe nie dotyczy Specjalistycznych Planów Inwestycyjnych dla których minimalna wysokość wpłaty do Funduszu jest określona w art. 25."

4. W art. 12 ust. 8 wyrażenie "powierzonych" zastępuje się wyrażeniem "wpłaconych".

5. Art. 13 ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"Art. 13 ust. 7. Fundusz może zawrzeć z Uczestnikiem Funduszu umowę, na podstawie której będzie dokonywał, w terminach określonych przez Uczestnika Funduszu, regularnego lub indywidualnie uzgodnionego odkupywania określonej liczby Jednostek Uczestnictwa lub takiej liczby Jednostek Uczestnictwa, która zapewni Uczestnikowi Funduszu otrzymywanie w zamian za odkupione Jednostki Uczestnictwa określonej kwoty pieniężnej. Sposób przekazywania środków uzyskanych tytułem odkupywania Jednostek Uczestnictwa określa zawarta umowa. Żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa w wyznaczonym przez Uczestnika Funduszu terminie, staje się skuteczne w dniu określonym przez Uczestnika, o ile dzień ten jest Dniem Wyceny, w przeciwnym wypadku żądanie to jest skuteczne w pierwszym Dniu Wyceny następującym po dniu określonym przez Uczestnika.".

6. W art. 22 w ust. 1 wyrażenie: "kwoty powierzanej wpłaty" zastępuje się wyrażeniem "wartości dokonywanej wpłaty".

7. W art. 22 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"Art. 22 ust. 3. Pobierana przez Fundusz opłata manipulacyjna, o której mowa w ust. 1 nie jest uwzględniana w Wartości Aktywów Netto Funduszu i jest w całości przeznaczona na wynagrodzenie dla Prowadzących Dystrybucję.".

8. Art. 25 otrzymuje brzmienie:

"Art. 25 ust. 1. Fundusz może tworzyć w określonym, zdefiniowanym celu plany systematycznego, długookresowego inwestowania zwane dalej "Specjalistyczne Plany Inwestycyjne.".

2. Z zastrzeżeniem ust. 3, warunkiem przystąpienia przez Uczestnika Funduszu do Specjalistycznego Planu Inwestycyjnego jest zawarcie z Funduszem umowy, zgodnie z którą Uczestnik Funduszu lub w jego imieniu wskazany podmiot, zobowiązuje się do przekazywania lub do systematycznego przekazywania na rachunek bankowy Funduszu określonej wysokości środków pieniężnych na nabycie Jednostek Uczestnictwa oraz niewystępowania z wnioskiem o ich odkupienie w okresie obowiązywania umowy. Dla danego Specjalistycznego Planu Inwestycyjnego umowa określa w szczególności: wysokości zadeklarowanej kwoty, terminy wpłat, sposób przekazywania środków, sposób oraz terminy składania i realizacji dyspozycji Uczestnika, minimalny okres obowiązywania umowy oraz szczególne przypadki i warunki, w których Fundusz dopuszcza możliwość od jej odstąpienia lub okresowego zawieszenia jej obowiązywania. Powyższa umowa nie ogranicza praw i obowiązków tego Uczestnika wynikających ze Statutu.

3. Uczestnik Specjalistycznego Planu Inwestycyjnego może podjąć decyzję o równoczesnym lokowaniu środków pieniężnych w jednostki uczestnictwa wszystkich funduszy zarządzanych przez Towarzystwo, o ile w ramach tych funduszy utworzono Specjalistyczne Plany Inwestycyjne w tak samo zdefiniowanym celu.

W takim przypadku Uczestnik składając zlecenie nabycia zawiera umowę w rozumieniu ust. 2 ze wszystkimi tymi funduszami. W zleceniu określone będą fundusze, których jednostki uczestnictwa zamierza nabywać Uczestnik oraz proporcje alokacji środków pieniężnych przeznaczonych na nabycie jednostek uczestnictwa w wybranych funduszach.

4. Minimalna wysokość wpłaty do Funduszu w ramach Specjalistycznego Planu Inwestycyjnego polegającego na zadeklarowaniu przez Uczestnika systematycznych wpłat do Planu nie może być wyższa niż 100 złotych.

5. Z zastrzeżeniem ust. 6, Uczestnikowi Funduszu nabywającemu Jednostki Uczestnictwa w ramach Specjalistycznego Planu Inwestycyjnego zgodnie z umową, o której mowa w ust. 2 może przysługiwać zmniejszenie lub zwolnienie z opłaty manipulacyjnej, na zasadach określonych przez Fundusz. Informacja o zwolnieniu lub zmniejszeniu opłaty manipulacyjnej jest udostępniana Uczestnikom w sposób określony w ust. 7.

6. Uczestnik Funduszu nabywający Jednostki Uczestnictwa w ramach Specjalistycznego Planu Inwestycyjnego, który nie wywiązuje się z postanowień umowy, o której mowa w ust. 2, może utracić prawo do zwolnienia lub obniżenia opłaty manipulacyjnej. W takim przypadku wyrównująca opłata manipulacyjna będzie pobrana przy umorzeniu Jednostek Uczestnictwa nabytych w ramach Specjalistycznego Planu Inwestycyjnego.

7. Informacja o utworzeniu określonego Specjalistycznego Planu Inwestycyjnego, warunkach przystępowania i uczestnictwa w nim oraz warunkach i zasadach obniżania lub zwalniania z opłaty manipulacyjnej zostanie opublikowana w dzienniku ogólnopolskim, o którym mowa w art. 46 ust. 4 i 5 oraz udostępniona przez wywieszenie lub wyłożenie do wglądu w lokalach Funduszu i u każdego Prowadzącego Dystrybucję. Informacja taka może być także dodatkowo przekazana za pośrednictwem poczty lub środków masowego przekazu.".

9. Art. 27 otrzymuje brzmienie:

"Art. 27. 1. Papiery wartościowe notowane na giełdzie papierów wartościowych lub na regulowanym rynku pozagiełdowym są wyceniane według ogłoszonej przez rynek główny dla danego składnika portfela ceny rynkowej, rozumianej jako:

1) kurs zamknięcia w przypadku papierów notowanych w systemie notowań ciągłych,

2) ostatni kurs w przypadku notowań w systemie jednolitego kursu dnia.

2. Rynkiem głównym dla papierów wartościowych notowanych na rynkach regulowanych jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA, a w przypadku gdy papier nie jest notowany na tej giełdzie Centralna Tabela Ofert SA.

3. W przypadku gdy na danym rynku stosowanych jest kilka sposobów ustalania ceny rynkowej, papiery wartościowe będą wyceniane przy zastosowaniu kursu wyznaczonego w systemie notowań ciągłych.

4. Wartość dłużnych papierów wartościowych nie notowanych na rynku regulowanym jest ustalana w stosunku do ich wartości nominalnej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu amortyzacji dyskonta liczonych na podstawie formuły liniowej.

5. W przypadku papierów innych niż opisane powyżej, które nie mają ustalonej ceny, jak również dla innych aktywów, Fundusz ustali ich cenę na podstawie przeważającej ceny rynkowej z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących rachunkowości.

6. Wartość transakcji terminowych ustala się według bieżącej wartości depozytu zabezpieczającego powiększonej lub pomniejszonej odpowiednio o zrealizowane zyski lub straty.".

10. Art. 29 otrzymuje brzmienie:

"Art. 29 ust. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, papiery wartościowe notowane za granicą są wyceniane odpowiednio według zasad określonych w art. 27-28 w walucie ich notowania i przeliczane na walutę polską po średnim kursie, ustalanym dla danej waluty przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obowiązującym w Dniu Wyceny, przy uwzględnieniu nie zrealizowanych różnic kursowych.

2. Dłużne zagraniczne papiery wartościowe wycenia się w walucie, w której są wyrażone.

3. Rynek główny dla zagranicznych papierów wartościowych notowanych na rynkach regulowanych jest wyznaczony przez Towarzystwo w uzgodnieniu z Depozytariuszem, przyjmując jako podstawę kryterium wolumenu obrotów danym papierem wartościowym.".

11. Art. 41 otrzymuje brzmienie:

"Art. 41 ust. 1. Poza wynagrodzeniem, ze środków Funduszu pokrywane są:

1) prowizje maklerskie i bankowe transakcje portfelowe,

2) opłaty na rzecz Depozytariusza,

3) opłaty na rzecz Agenta Transferowego, w tym za prowadzenie Rejestrów Uczestników Funduszu,

4) opłaty za księgowanie aktywów Funduszu i badanie ksiąg Funduszu,

5) koszty drukowania i rozpowszechniania materiałów informujących o Funduszu i jego aktywach,

6) koszty usług prawnych,

7) opłaty za zezwolenia oraz rejestracyjne,

8) podatki i opłaty, jeżeli obowiązek ich ponoszenia wynika z przepisów prawa,

9) wynagrodzenie dla Prowadzących Dystrybucję, do wysokości pobranej opłaty manipulacyjnej.

2. Poszczególne rodzaje kosztów wymienionych w art. 41 ust. 1 pokrywane są w następujących terminach:

1) prowizje maklerskie i bankowe za transakcje portfelowe pokrywane są z konta Funduszu w terminach płatności za zawarte transakcje,

2) opłaty na rzecz Depozytariusza i opłaty należne na rzecz Agenta Transferowego pokrywane są po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego, na podstawie wystawionych rachunków, w terminie 7 dni po otrzymaniu rachunku, przelewem dokonanym z konta Funduszu,

3) wynagrodzenie dla Prowadzących Dystrybucję, o którym mowa w art. 41 ust. 1 pkt 9) jest pokrywane z uprzednio utworzonej rezerwy w terminie do 10 dni po zakończeniu miesiąca, na podstawie imiennego rozliczenia przez Agenta Transferowego faktycznie pobranych opłat manipulacyjnych, o których mowa w art. 22 ust. 1,

4) pozostałe koszty wymienione w art. 41 ust. 1 są pokrywane w terminie 7 dni po otrzymaniu rachunków za świadczone usługi, przelewem z konta Funduszu.

3. Wynagrodzenie oraz koszty operacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 2) do pkt. 6) są kosztami limitowanymi i nie mogą przekroczyć w skali roku 4% średniej rocznej wartości Aktywów Netto Funduszu.

4. Limitowane koszty operacyjne są naliczane codziennie w wysokości nie większej niż 4% Aktywów Netto Funduszu z poprzedniego Dnia Wyceny podzielonej przez liczbę dni w danym roku i są płacone w okresach miesięcznych, a rozliczane w okresach rocznych.

5. Koszty funkcjonowania Funduszu w wysokości przekraczającej dopuszczalny limit, o którym mowa w ust. 3 pokrywa Towarzystwo ze środków własnych.".

12. W art. 44 ust. 3 wyrażenie "Gazeta Wyborcza" zastępuje się wyrażeniem "o którym mowa w art. 46 ust. 4 i 5".

13. Art. 46 otrzymuje brzmienie:

"Art. 46 ust. 1. Zmiany niniejszego Statutu podlegają publikacji w dzienniku ogólnopolskim, o którym mowa w ust. 4 i 5 i wchodzą w życie w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Za zgodą Komisji Papierów Wartościowych i Giełd termin wejścia w życie zmian do Statutu może zostać skrócony, jeżeli nie naruszy to interesu Uczestników Funduszu, albo jeżeli skrócenia terminu wymaga interes Uczestników Funduszu.

2. Z zastrzeżeniem ust. 3, co najmniej raz w roku, w terminie do 3 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego Fundusz publikuje prospekt informacyjny w dzienniku ogólnopolskim, o którym mowa w ust. 4 i 5. Prospekt informacyjny zawiera Statut Funduszu oraz wszelkie informacje o Funduszu niezbędne do oceny ryzyka inwestycyjnego, a szczegółowo określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 marca 1998 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków, jakim powinien odpowiadać prospekt informacyjny funduszu inwestycyjnego.

3. W przypadku gdy występuje zmiana danych objętych prospektem, o którym mowa w ust. 2, która może mieć znaczący wpływ na zmianę oceny ryzyka inwestycyjnego Funduszu, publikacja prospektu informacyjnego winna być dokonywana niezwłocznie.

4. Z zastrzeżeniem ust. 5, ogłoszenia i publikacje dotyczące Funduszu, za wyjątkiem sprawozdań finansowych, są zamieszczane w dzienniku ogólnopolskim "Prawo i Gospodarka" i wchodzą w życie z dniem ich opublikowania.

5. Fundusz może zmienić dziennik ogólnopolski, w którym dokonywane są publikacje i ogłoszenia dotyczące Funduszu na dziennik "Gazeta Wyborcza", po uprzednim dwukrotnym ogłoszeniu w dzienniku "Prawo i Gospodarka" o zmianie dziennika do publikacji.

6. Półroczne i roczne sprawozdania finansowe Funduszu oraz prospekt informacyjny są udostępniane w lokalach, w których przyjmowane są zlecenia nabywania i odkupienia Jednostek Uczestnictwa, tak aby Uczestnik Funduszu miał możliwość zapoznania się z ich treścią. Roczne i półroczne sprawozdania finansowe Funduszu są ogłaszane w Monitorze Polskim "B".

7. Na żądanie Uczestnika Funduszu Fundusz jest obowiązany doręczyć Uczestnikowi Funduszu półroczne i roczne sprawozdanie finansowe oraz prospekt informacyjny.

8. Fundusz przekazuje Komisji Papierów Wartościowych i Giełd półroczne i roczne sprawozdania finansowe oraz prospekt informacyjny niezwłocznie po ich sporządzeniu.".

14. Art. 47 otrzymuje brzmienie:

"Art. 47. Roczne sprawozdanie finansowe Funduszu podlega zatwierdzeniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Towarzystwa.".

15. W art. 48 wyrażenie "w dzienniku ogólnopolskim Gazeta Wyborcza" zastępuje się wyrażeniem "za pośrednictwem środków masowego przekazu".

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.