Udzielenie zezwolenia na zmianę statutów funduszy inwestycyjnych otwartych oraz specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.2000.10.260

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 sierpnia 2000 r.

UCHWAŁA NR 545
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 30 sierpnia 2000 r.
w sprawie udzielenia zezwolenia na zmianę statutów funduszy inwestycyjnych otwartych oraz specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych

Na podstawie art. 19 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 933 i z 1999 r. Nr 72, poz. 801) uchwala się, co następuje:
§  1. 
Udziela się Skarbiec Obligacja Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Instrumentów Dłużnych, reprezentowanemu przez Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, zezwolenia na następujące zmiany w statucie:
1.
W art. 1 w ust. 2 wyrazy "zwanej dalej "Ustawą" z dnia 28 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 933)" zastępuje się wyrazami "z dnia 28 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 933 z późn. zm.), zwanej dalej "Ustawą"".
2.
a) W art. 4 w pkt. 3 po przecinku dodaje się wyrazy "z siedzibą w Warszawie, ul. Senatorska 16,",
b)
dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) DSP - Departament Systemu Płatniczego - komórka organizacyjna Centrali NBP wykonująca zadania związane z funkcjonowaniem i rozwojem polskiego systemu płatniczego, analizowaniem działania systemów płatniczych w innych krajach i systemów płatności transgranicznych, prowadzeniem prac normalizacyjnych w NBP, prowadzeniem rachunków banków oraz przeprowadzaniem rozrachunków międzybankowych," i zmienia się odpowiednio numerację kolejnych punktów,

c) w pkt. 5 po wyrazie "Warszawie" dodaje się wyraz "SA,"

d) pkt. 13) i 14) nadaje się odpowiednio numery 15) i 16) i dodaje się pkt 14) w brzmieniu:

"14) Ustawa o pracowniczych programach emerytalnych - ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 932 z późn. zmianami),".

3.
W art. 4 pkt. od 10) do 13) nadaje się odpowiednio numery od 11) do 14) i dodaje się pkt 10) w brzmieniu:

"10) Rezerwa na wynagrodzenie - środki Funduszu przeznaczone na pokrycia wynagrodzenia należnego Towarzystwu za zarządzanie Funduszem".

4.
Art. 7 otrzymuje brzmienie:

"Art. 7

Zasady dywersyfikacji lokat Funduszu

1. Fundusz stosuje zasadę dywersyfikacji w celu minimalizacji niezbędnego ryzyka, z zachowaniem następujących reguł.

1.1. Co najmniej 90% wartości Aktywów Funduszu powinno być lokowane w:

1.1.1 dłużne papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na giełdzie papierów wartościowych lub na regulowanym rynku pozagiełdowym, który działa regularnie i do którego dostęp nie jest ograniczony oraz jest uznany przez właściwy organ za spełniający warunki określone przepisami prawa, z wyjątkiem wymienionych w art. 3 ust. 3 Prawa o Publicznym Obrocie Papierami Wartościowymi,

1.1.2 dłużne papiery wartościowe dopuszczone do obrotu publicznego nabywane w obrocie pierwotnym lub pierwszej ofercie publicznej, o ile warunki emisji lub pierwszej oferty publicznej zakładają złożenie wniosku o dopuszczenie do obrotu na giełdzie papierów wartościowych lub na regulowanym rynku pozagiełdowym, oraz gdy dopuszczenie do obrotu jest zapewnione w okresie nie dłuższym niż jeden rok od dnia emisji, z wyjątkiem wymienionych w art. 3 ust. 3 Prawa o Publicznym Obrocie Papierami Wartościowymi,

1.1.3 papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski oraz papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez państwa należące do OECD oraz międzynarodowe instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub przynajmniej jedno z państw należących do OECD.

1.2. Do 10% wartości Aktywów Funduszu może być lokowane w papiery wartościowe inne niż określone w pkt. 1.1. lub wierzytelności pieniężne o terminie wymagalności nie dłuższym niż rok, pod warunkiem, że są one zbywalne i ich wartość rynkowa może być ustalona w Dniu Wyceny.

1.3. Fundusz nie więcej niż 5% wartości swoich Aktywów może lokować w papiery wartościowe wyemitowane przez jeden podmiot i w wierzytelności wobec tego podmiotu, z zastrzeżeniem pkt. 1.4.

1.4. Fundusz może lokować do 10% wartości swoich Aktywów w papiery wartościowe wyemitowane przez jeden podmiot i w wierzytelności wobec tego podmiotu, jeżeli łączna wartość takich lokat nie przekroczy 40% wartości Aktywów Funduszu.

1.5. Ograniczeń, o których mowa w pkt. 1.3. i 1.4. nie stosuje się do:

1.5.1. lokat w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski,

1.5.2. lokat w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez państwa należące do OECD oraz międzynarodowe instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub przynajmniej jedno z państw należących do OECD.

1.6. Jeżeli lokaty, o których mowa w pkt. 1.5.1. i pkt. 1.5.2., nie spełniają warunków określonych w pkt. 1.3. i 1.4., powinny być dokonywane w papiery wartościowe co najmniej sześciu różnych emisji, z tym że wartość lokaty w papiery żadnej z tych emisji nie może przewyższać 30% wartości Aktywów Funduszu.

1.7. Lokaty, o których mowa w pkt. 1.5.1., dokonywane w papiery wartościowe jednego emitenta lub gwarantowane przez jeden podmiot, mogą przewyższać 35% wartości Aktywów Funduszu.

1.8. Fundusz może zawierać umowy mające za przedmiot papiery wartościowe, o których mowa w artykule 3 ust. 3 Prawa o Publicznym Obrocie Papierami Wartościowymi, inne prawa pochodne z praw majątkowych będących przedmiotem lokat oraz transakcje terminowe wyłącznie dla ograniczenia ryzyka inwestycyjnego i przy uwzględnieniu celu inwestycyjnego Funduszu.

2. W przypadku przekroczenia przez Fundusz ograniczeń, o których mowa w art. 7, jest on obowiązany dostosować najdalej w ciągu 6 miesięcy stan swoich Aktywów do wymagań określonych w Statucie.

3. Fundusz może zaciągać, wyłącznie w bankach, pożyczki i kredyty o terminie spłaty do roku, w łącznej wysokości nie przekraczającej 10% wartości Aktywów Funduszu w chwili zaciągania tych pożyczek i kredytów.

4. Środki pieniężne stanowiące Aktywa Funduszu mogą być w zakresie niezbędnym do zaspokojenia bieżących zobowiązań Funduszu utrzymywane na rachunkach bankowych, pod warunkiem dokonania lokaty w bankach o dobrej kondycji finansowej, o ile Fundusz uzyska pozytywną opinię Depozytariusza lub u Depozytariusza.".

5.
W art. 9 w ust. 4 po wyrazie "pieniężne" dodaje się przecinek.
6.
W art. 19 w ust. 3 po wyrazach "i 1.4" dodaje się przecinek, skreśla się wyrazy "od wpłat" oraz po wyrazie "Funduszu" dodaje się przecinek, natomiast w ust. 4 po wyrazie "przelewem" skreśla się przecinek.
7.
W art. 20 w ust. 3 skreśla się wyrazy "z 22 sierpnia 1997 r.", jak również skreśla się wyrazy "(Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 932 z późn. zmianami)" oraz przed wyrazem "są" dodaje się przecinek.
8.
W art. 21 w ust. 1, 2 i 3 wyrazy "wypadku" zastępuje się wyrazami "przypadku".
9.
W art. 27 dotychczasowym ust. 2-5 nadaje się odpowiednio numery 3-6 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Pełnomocnictwo może być również udzielone w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez osobę zatrudnioną przez Towarzystwo.".

10.
Po art. 29 dodaje się art. 291 w brzmieniu:

"Art. 291

Świadczenia na rzecz Uczestnika Funduszu

1. Uczestnik Funduszu zamierzający w dłuższym okresie inwestować znaczne środki w Jednostki Uczestnictwa Funduszu, może zawrzeć z Funduszem umowę, która będzie określała szczegółowe zasady i terminy realizacji na rzecz Uczestnika Funduszu świadczenia przez Towarzystwo, działające w imieniu Funduszu.

2. Uprawnionym do otrzymania świadczenia od Funduszu jest Uczestnik Funduszu, który zawarł umowę, o której mowa w ust. 1 i w danym okresie rozliczeniowym posiadał taką liczbę Jednostek Uczestnictwa zapisanych na jego Rejestrze, że średnia Wartość Aktywów Netto przypadających na posiadane przez niego Jednostki Uczestnictwa w okresie rozliczeniowym była większa niż 500.000 złotych.

3. Świadczenie Funduszu, o którym mowa w niniejszym artykule, ustalane będzie jako określona procentowo część wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 67, naliczonego od Wartości Aktywów Netto Funduszu przypadających na posiadane przez Uczestnika Funduszu Jednostki Uczestnictwa i naliczane na takich samych zasadach jak wynagrodzenie Towarzystwa.

4. Określona procentowo część wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 67, należnego danemu Uczestnikowi Funduszu, zależeć będzie od średniej Wartości Aktywów Netto przypadających na posiadane przez danego Uczestnika Funduszu Jednostki Uczestnictwa w okresie rozliczeniowym oraz długości okresu rozliczeniowego. Zasady obliczania procentowej części wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 67, w zależności od długości okresu rozliczeniowego określa taryfa ustalana przez zarząd Towarzystwa, udostępniana bezpośrednio przez Towarzystwo.

5. Okresem rozliczeniowym jest okres brany pod uwagę przy ustalaniu liczby Jednostek Uczestnictwa, których posiadanie uprawnia Uczestnika Funduszu do otrzymania świadczenia, o którym mowa w niniejszym artykule. Długość okresu rozliczeniowego ustalana jest w umowie, o której mowa w ust. 1.

6. Świadczenie, o którym mowa w niniejszym artykule, realizowane jest na rzecz Uczestnika Funduszu przez Towarzystwo, działające w imieniu Funduszu, ze środków stanowiących Rezerwę na wynagrodzenie, przed terminem, w którym wypłacane jest Towarzystwu wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem określone w art. 67. Wynagrodzenie wypłacane Towarzystwu za zarządzanie Funduszem pomniejszane jest o kwotę stanowiącą równowartość świadczeń zrealizowanych na rzecz Uczestników Funduszu na podstawie postanowień niniejszego artykułu.

7. Spełnienie świadczenia, o którym mowa w niniejszym artykule, dokonywane jest poprzez nabycie na rzecz uprawnionego Uczestnika Funduszu Jednostek Uczestnictwa za kwotę należnego mu świadczenia, po cenie Jednostek Uczestnictwa obowiązującej w dniu realizacji świadczenia, chyba że Uczestnik Funduszu zadecyduje inaczej.

8. Informacja o innym sposobie spełnienia świadczenia, o której mowa w ust. 7, jest skuteczna pod warunkiem, że zostanie doręczona Towarzystwu na piśmie najpóźniej na 7 dni roboczych przed datą wypłaty świadczenia i będzie wskazywała sposób wypłaty kwoty świadczenia.".

11.
W art. 34 ust. 1 dodaje się na końcu słowa "z zastrzeżeniem ust. 2 i 3" oraz ust. 2 nadaje się numer 4 i dodaje się ust. 2 i 3 w brzmieniu:

"2. Potwierdzenie, o którym mowa w art. 33, może być przekazywane do Agenta Transferowego, będącego pełnomocnikiem Uczestnika Funduszu w zakresie odbioru tych potwierdzeń, w przypadku gdy Uczestnik Funduszu udzieli Agentowi Transferowemu pełnomocnictwa do odbierania potwierdzeń, o których mowa w art. 33. W takim przypadku raz na kwartał kalendarzowy Uczestnikowi Funduszu przesyłane będą zbiorcze potwierdzenia zbycia i odkupienia Jednostek Uczestnictwa w terminie do dwóch tygodni od zakończenia kwartału kalendarzowego, w którym zostało zrealizowane zbycie albo odkupienie Jednostek Uczestnictwa.

3. W odniesieniu do zleceń nabycia składanych w ramach umowy zawartej na podstawie Ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, umowa może określić inną częstotliwość przesyłania zbiorczych potwierdzeń zbycia i odkupienia Jednostek Uczestnictwa niż określona w ust. 2.".

12.
W art. 35 skreśla się ust. 4, a dotychczasowemu ust. 5 nadaje się numer 4.
13.
W art. 38 tytuł otrzymuje brzmienie "Zbywanie i odkupywanie Jednostek Uczestnictwa" i dodaje się ust. 2, 3 i 4 w brzmieniu:

"2. W celu zawarcia umowy, o której mowa w ustępie 1, osoba przystępująca do Funduszu składa zlecenie nabycia oraz wpłaca środki pieniężne.

3. Fundusz zbywa i odkupuje Jednostki Uczestnictwa bezpośrednio i za pośrednictwem upoważnionych Dystrybutorów.

4. Osoba przystępująca do Funduszu może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez dokonanie wpłat środków pieniężnych na wskazany przez Fundusz rachunek bankowy prowadzony w imieniu Funduszu przez Depozytariusza oraz przesłanie ważnego pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa do Funduszu, korzystając wyłącznie z formularzy zaakceptowanych przez Fundusz. Wpłata może być dokonana poprzez przelanie środków pieniężnych z rachunku bankowego osoby przystępującej do Funduszu prowadzonego przez bank krajowy albo poprzez wpłatę środków pieniężnych dokonaną za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej, albo poprzez przelanie środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu znajdującego się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Warunkiem uznania wpłaty jest podanie, na dokumencie wpłacenia środków, obok przekazanej kwoty środków pieniężnych: nazwy Funduszu, imienia i nazwiska albo nazwy (firmy), adresu zamieszkania albo adresu siedziby, numeru PESEL albo REGON oraz numeru rachunku bankowego wskazanego przez Fundusz. Zlecenie wypełnione w sposób nieczytelny lub nieprawidłowy i wywołujące wątpliwości co do treści lub autentyczności nie będzie uznane za ważne.".

14.
Art. 39 otrzymuje brzmienie:

"Art. 39

Nabycie Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią

1. Uczestnik Funduszu, na rzecz którego otwarto już Rejestr, może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez przelanie środków pieniężnych z rachunku bankowego Uczestnika prowadzonego przez bank krajowy albo poprzez wpłatę środków pieniężnych dokonaną za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej, albo poprzez przelanie środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu znajdującego się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na rachunek wskazany przez Fundusz, prowadzony na rzecz Funduszu u Depozytariusza. Wpływ środków pieniężnych na rachunek Funduszu jest równoznaczny ze złożeniem zlecenia nabycia. Dokument przekazania środków powinien zawierać: imię i nazwisko albo nazwę składającego zlecenie, adres miejsca zamieszkania albo siedziby, numer Rejestru albo numer PESEL albo REGON, nazwę Funduszu, nazwę Depozytariusza prowadzącego rachunek Funduszu oraz numer rachunku Funduszu.

2. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane poprzez sieć Internet, przez wypełnienie formularza zaakceptowanego przez Towarzystwo, udostępnionego przez Towarzystwo w tej sieci oraz dokonanie płatności kartą kredytową albo płatniczą. Szczegółowe warunki nabycia Jednostek Uczestnictwa w sieci Internet znajdują się na stronach Towarzystwa w sieci Internet.

3. Dokument przekazania środków pieniężnych nie zawierający wszystkich informacji, o których mowa w ustępie 1, nie będzie uznany za ważne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa.".

15.
W art. 40 w ust. 4 po wyrazie "Rejestru" dodaje się wyrazy, "jak również składanie dyspozycji dotyczących niektórych danych Uczestnika.".
16.
Art. 43 otrzymuje brzmienie:

"Art. 43

Dzień nabycia Jednostek Uczestnictwa

1. Osoba wpłacająca środki pieniężne nabywa Jednostki Uczestnictwa w Dniu Wyceny, w którym Fundusz dokona wpisania do Rejestru liczby Jednostek Uczestnictwa nabytych przez osobę wpłacającą środki za dokonaną wpłatę.

2. Wpisania do Rejestru, o którym mowa w ust. 1, Fundusz dokonuje na podstawie otrzymanego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa oraz informacji od Depozytariusza o otrzymaniu przez niego środków pieniężnych na nabycie Jednostek Uczestnictwa, a w przypadkach określonych w art. 39 ust. 1 i 2, wyłącznie na podstawie informacji od Depozytariusza o otrzymaniu przez niego środków pieniężnych na nabycie Jednostek Uczestnictwa.

3. W przypadku gdy wpłata środków na nabycie Jednostek Uczestnictwa dokonywana jest przez DSP lub jako wpłata gotówkowa dokonana w siedzibie Depozytariusza, wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie z następnego Dnia Wyceny, po dniu dokonania wpłaty. W pozostałych przypadkach wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie z danego Dnia Wyceny, jeżeli w tym Dniu Wyceny spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

3.1. Fundusz otrzymał zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA -wyłącznie w przypadku gdy nabycie Jednostek nie następuje w trybie określonym w art. 39 ust. 1 i 2,

3.2. Depozytariusz otrzymał środki pieniężne na nabycie Jednostek Uczestnictwa przed godziną 16.00.

4. Jeżeli warunki, o których mowa w ust. 3 nie zostały spełnione w danym Dniu Wyceny, wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie obowiązującej w następnym Dniu Wyceny.

5. Od dnia wpłacenia środków pieniężnych w jednostce organizacyjnej Dystrybutora lub bezpośrednio Funduszowi w przypadku wpłaty, o której mowa w art. 39 ust. 1 i 2, do dnia, w którym następuje nabycie przez Uczestnika Jednostek Uczestnictwa, nie może upłynąć więcej niż 7 dni kalendarzowych, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.".

17.
Art. 44 otrzymuje brzmienie:

"1. Z zastrzeżeniem postanowień ust. 2, cena nabycia Jednostki Uczestnictwa, zwana "Ceną w Ofercie Publicznej", jest obliczona według następującego wzoru:

WANJU

P= --------

x

1 - ----

100%

gdzie:

P - Cena w Ofercie Publicznej,

WANJU - Wartość Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w Dniu Wyceny, w którym nastąpiło nabycie,

x - stawka opłaty manipulacyjnej, o której mowa w art. 46 Statutu.

2. Łączna cena nabycia Jednostek Uczestnictwa w przypadku pierwszego nabycia Jednostek powiększona zostanie o opłatę otwarcia Rejestru, określoną w art. 46 ust. 2.".

18.
Art. 46 otrzymuje brzmienie:

"Art. 46

Opłaty związane z nabywaniem Jednostek Uczestnictwa

1. Fundusz przy zbywaniu Jednostek Uczestnictwa pobiera opłatę za otwarcie Rejestru i opłatę manipulacyjną.

2. Opłata za otwarcie Rejestru ustalana jest przez Fundusz i nie może być wyższa niż 20 złotych. Opłata za otwarcie Rejestru pobierana jest przez Fundusz tylko przy nabyciu Jednostek Uczestnictwa, w wyniku którego następuje otwarcie Rejestru. Opłata za otwarcie Rejestru stanowi opłatę, o której mowa w art. 26 ust. 4 zd. 1 Ustawy.

3. Stawka opłaty manipulacyjnej ustalana jest przez Fundusz i nie może przekroczyć 2% środków wpłacanych przez Uczestnika Funduszu na nabycie Jednostek Uczestnictwa. Stawka opłaty manipulacyjnej może być zależna od ilości środków wpłacanych przez Uczestnika Funduszu w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa.

4. Wysokość opłaty manipulacyjnej jest ustalana w oparciu o stawkę opłaty manipulacyjnej i podstawę jej naliczania. Podstawę naliczania opłaty manipulacyjnej dla zleceń nabycia stanowi wartość danego zlecenia (wpłacanej kwoty) powiększona o wartość Jednostek Uczestnictwa Funduszu posiadanych przez składającego zlecenie na dzień nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie tego zlecenia, za wyjątkiem nabywania Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią za pośrednictwem bankomatu lub poprzez sieć Internet - w tym przypadku podstawę naliczania opłaty manipulacyjnej stanowi wyłącznie wartość danego zlecenia (wpłacanej kwoty).

5. Wartość Jednostek Uczestnictwa, o których mowa w ust. 4, obliczana jest jako iloczyn Wartości Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w dniu nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie bieżącego zlecenia i liczby Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika Funduszu składającego zlecenie na dany dzień.

6. Skala i wysokość stawek opłaty manipulacyjnej oraz wysokość opłaty za otwarcie Rejestru ustalana jest przez Fundusz w Tabeli Opłat, która jest udostępniana na bieżąco we wszystkich punktach zbywania Jednostek Uczestnictwa.".

19.
W art. 47 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Na wniosek nabywcy Jednostek Uczestnictwa nie pobiera się opłaty manipulacyjnej w wypadku nabycia Jednostek Uczestnictwa do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie, jaką Uczestnik Funduszu otrzymał w wyniku odkupienia od niego całości lub części Jednostek Uczestnictwa, o ile od dnia odkupienia Jednostek Uczestnictwa do dnia złożenia zlecenia nabycia nowych Jednostek Uczestnictwa nie upłynęło więcej niż 60 dni.".

20.
W art. 48 skreśla się ust. 1, 2, 3 i 4 i na ich miejsce wprowadza się ust. 1 i 2 w brzmieniu:

"1. Uczestnik Funduszu ma prawo na podstawie jednego zlecenia dokonania konwersji Jednostek Uczestnictwa w Funduszu na jednostki uczestnictwa w innym funduszu zarządzanym przez Towarzystwo, polegającej na odkupieniu przez Fundusz posiadanych przez niego Jednostek Uczestnictwa i jednoczesnym nabyciu przez niego za uzyskaną w ten sposób kwotę jednostek uczestnictwa w innym funduszu.

2. W przypadku wymienionym w ust. 1, Uczestnik Funduszu obciążany jest opłatą za konwersję w miejsce opłaty manipulacyjnej. Wysokość opłaty za konwersję jest ustalana w oparciu o stawkę opłaty za konwersję i podstawę jej naliczania. Stawka opłaty za konwersję stanowi różnicę pomiędzy stawką opłaty manipulacyjnej za nabycie jednostek uczestnictwa według tabeli opłat dla funduszu, w którym nabywane są jednostki uczestnictwa, a stawką opłaty manipulacyjnej Funduszu podaną w Tabeli Opłat, o której mowa w art. 46. Podstawę naliczania opłaty za konwersję przy zleceniach konwersji stanowi wartość Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika Funduszu składającego zlecenie w Funduszu, z którego dokonywana jest konwersja, na dzień nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie tego zlecenia. Wartość Jednostek Uczestnictwa obliczana jest zgodnie z zasadą określoną w art. 46 ust. 5.".

21.
Art. 49 otrzymuje brzmienie:

"Art. 49

Zmiana wysokości opłat

1. Fundusz może obniżyć lub znieść opłaty ponoszone przez Uczestnika Funduszu w stosunku do wszystkich lub do określonych grup Uczestników Funduszu we wszystkich uzasadnionych interesem Uczestników Funduszu przypadkach, w sytuacjach i na zasadach opisanych w ustępach poniższych.

2. W czasie kampanii promocyjnej Fundusz może obniżyć lub znieść opłaty w określonym czasie w stosunku do wszystkich lub do określonych grup nabywców lub osób dokonujących konwersji.

3. Niezależnie od postanowień ustępu 2, Fundusz może obniżyć lub znieść opłaty:

3.1. w przypadku przystąpienia przez Uczestnika Funduszu do Planu Systematycznego Oszczędzania utworzonego przez Fundusz, na zasadach określonych w ust. 4,

3.2. w przypadku nabywania znacznej liczby Jednostek Uczestnictwa, przez co rozumie się nabywanie Jednostek Uczestnictwa za kwotę nie mniejszą niż 50.000 złotych,

3.3. w przypadku uczestnictwa w Funduszu przez okres nie krótszy niż 2 miesiące,

3.4. w przypadku nabywania Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią,

3.5. w stosunku do osób zatrudnionych przez Towarzystwo, Agenta Transferowego, Dystrybutorów, Depozytariusza oraz osób zatrudnionych przez akcjonariuszy Towarzystwa i podmioty współpracujące z Towarzystwem na podstawie zawartych z nim umów o świadczenie usług,

3.6. w stosunku do podmiotów będących nabywcami usług finansowych świadczonych przez podmioty, w których akcjonariusze Towarzystwa posiadają akcje lub udziały.

4. Przystępując do Planu Systematycznego Oszczędzania, o którym mowa w ustępie 3 pkt 3.1., Uczestnik Funduszu deklaruje systematyczne przekazywanie środków w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa na zasadach określonych w umowie o uczestnictwo w Planie Systematycznego Oszczędzania, zawieranej pomiędzy Funduszem a Uczestnikiem Funduszu.

5. W przypadkach określonych w powyższych ustępach, informacja o warunkach i zasadach obniżania lub znoszenia opłat oraz o warunkach przystępowania i uczestnictwa w Planie Systematycznego Oszczędzania może być podana do publicznej wiadomości w jednostkach Dystrybutorów, a także w trybie określonym w art. 70 ust. 1 Statutu. Informacja taka może również być przekazana w inny sposób, w szczególności za pośrednictwem środków masowego przekazu lub poczty.".

22.
W art. 51 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Uczestnik Funduszu może zawrzeć z Funduszem umowę, na podstawie której Fundusz odkupi w określonym przez Uczestnika terminie lub terminach określoną liczbę Jednostek Uczestnictwa Funduszu lub liczbę Jednostek Uczestnictwa, która zapewni Uczestnikowi otrzymanie za odkupione Jednostki Uczestnictwa określonej kwoty pieniężnej i dokona wypłaty kwoty należnej w sposób określony w umowie. W takim przypadku żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa staje się skuteczne w określonym przez Uczestnika terminie lub terminach, a postanowienia art. 52 Statutu stosuje się odpowiednio.

4. W przypadku gdy żądanie odkupienia dotyczy wszystkich Jednostek Uczestnictwa zapisanych w Rejestrze, Rejestr zostaje zamknięty następnego Dnia Wyceny po dniu odkupienia wszystkich Jednostek Uczestnictwa zapisanych w Rejestrze.".

23.
W art. 52 w ust. 2 i 3 wyrazy "na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie" zmienia się na wyrazy "na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA" oraz dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Jeżeli zlecenie odkupienia Jednostek Uczestnictwa zostało złożone w ramach umowy zawartej na podstawie Ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, może ona określać wysokość opłaty za odkupienie Jednostek Uczestnictwa.".

24.
Tytuł Rozdziału VII otrzymuje brzmienie: "Rozdział VII. Zasady Ustalania Wartości Aktywów Netto Funduszu".
25.
Art. 54-60 otrzymują brzmienie:

"Art. 54

Wartość Aktywów Netto Funduszu

1. Aktywa Funduszu wycenia się według rynkowej wartości składników Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny, z zachowaniem zasad określonych w artykułach poniższych.

2. Fundusz dokonuje wyceny Aktywów Funduszu oraz ustala wartość Aktywów Netto Funduszu oraz wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa w Dniach Wyceny.

3. Wartość Aktywów Netto Funduszu jest równa wartości wszystkich Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny pomniejszonej o zobowiązania Funduszu.

4. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa jest równa wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzielonej przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.

Art. 55

Papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu i inne prawa majątkowe w publicznym obrocie

1. Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub regulowanym rynku pozagiełdowym, z wyłączeniem kontraktów terminowych, wyceniane są według ostatniego kursu ustalonego według systemu kursu jednolitego lub ostatniego kursu zamknięcia w systemie notowań ciągłych, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Prawa majątkowe nie będące papierami wartościowymi notowane na rynku regulowanym wycenia się według zasad określonych w ustępie 1.

3. Jeżeli ostatni kurs zamknięcia nie jest dostępny, lub jest dostępny, ale ze względu na termin zawarcia ostatniej transakcji na sesji giełdowej nie odzwierciedla wartości rynkowej papieru wartościowego, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnienie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne.

4. Rynkiem głównym oraz odpowiednim systemem notowań dla danego składnika Aktywów Funduszu będzie rynek, dla którego średnia wielkość obrotów w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonania wyceny była największa. W ten sposób będą wyceniane papiery wartościowe, które notowane są w więcej niż jednym systemie notowań lub na więcej niż jednym rynku.

5. Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według cen nabycia, z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny.

6. Papiery wartościowe, dla których nie jest możliwe zastosowanie metod wyceny, o których mowa w ust. 1, 2, 3 i 5, nabyte z dyskontem lub premią, wycenia się w oparciu o odpis dyskonta lub amortyzację premii.

Art. 56

Inne papiery wartościowe oraz inne prawa majątkowe

1. Dłużne papiery wartościowe nie będące przedmiotem obrotu publicznego oraz inne papiery wartościowe i inne prawa majątkowe, za wyjątkiem określonych w art. 58-603, są wyceniane według jednego z następujących sposobów:

1.1. na podstawie średniej ceny obliczonej według kursów zamknięcia, uzyskanych od trzech instytucji finansowych prowadzących obrót takimi walorami i posiadających najwyższe obroty w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny,

1.2. na podstawie średniej ceny obliczonej według kursów zamknięcia, uzyskanych od jednej lub dwóch instytucji finansowych, które obracają tymi walorami,

1.3. jeżeli kursy zamknięcia, o których mowa w punktach 1.1 i 1.2 nie są dostępne, lub są dostępne, ale ze względu na terminy zawarcia ostatnich transakcji w ciągu dnia nie odzwierciedlają wartości rynkowej papieru wartościowego, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnienie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne,

1.4. z uwzględnieniem odpisu dyskonta lub amortyzacji premii dla papierów nabytych z dyskontem lub premią.

2. W przypadku niemożności określenia ceny na zasadach określonych w punktach 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, papiery wartościowe i prawa majątkowe zostaną wycenione na podstawie ostatniej ceny sprzedaży walorów najbardziej porównywalnych.

Art. 57

Zagraniczne papiery wartościowe i inne prawa majątkowe

1. Do zagranicznych papierów wartościowych stosuje się zasady określone w artykułach 55 i 56.

2. Zagraniczne papiery wartościowe wycenia się w walucie kraju notowania lub w przypadku nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie, w której papier wartościowy jest denominowany i wykazuje się w walucie polskiej po przeliczeniu według obowiązującego średniego kursu ogłaszanego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na Dzień Wyceny.

3. Jeżeli zagraniczne papiery wartościowe są notowane lub denominowane w walutach, dla których Narodowy Bank Polski nie ogłasza kursu, to ich wartość należy określić w relacji do wskazanej przez Fundusz waluty, dla której ogłaszany jest średni kurs przez Narodowy Bank Polski.

4. Za główny rynek dla danego waloru będzie uważany ten, na którym średnia wielkość obrotów, w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny, była najwyższa.

Art. 58

Środki na rachunkach bankowych

Odsetki należne z tytułu utrzymywania środków na rachunkach bankowych naliczane są stosownie do zasad regulujących prowadzenie tych rachunków.

Art. 59

Waluty

Środki pieniężne wykazuje się w walucie, w której są wyrażone, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 57.

Art. 60

Transakcje terminowe opcyjne nabyte

1. W Dniu Wyceny cena nabytych opcji ustalana jest według ich wartości rynkowej:

1.1. opcje będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 55,

1.2. opcje nie będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 56 ust. 1 pkt 1.1,

1.3. w przypadku niemożności określenia ceny według zasad określonych w pkt. 1.1 i 1.2, opcje są wyceniane według następujących wzorów:

a. w przypadku opcji typu call, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena instrumentu bazowego - cena wykonania opcji; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia,

b. w przypadku opcji typu put, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena wykonania opcji - cena instrumentu bazowego; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia.

2. Ceny instrumentu bazowego ustalane są według zasad określonych w art. 55-57 oraz 59.

3. Opcje wycenia się w walucie kraju notowania lub, w przypadku opcji nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie w której są denominowane, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 57.".

26.
Po art. 60 dodaje się art. 601-604 w brzmieniu:

"Art. 601

Transakcje terminowe opcyjne wystawione

1. W Dniu Wyceny zobowiązania z tytułu wystawionych opcji ustalane są według wartości rynkowej opcji:

1.1. opcje będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 55,

1.2. opcje nie będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 56 ust. 1 pkt 1.1,

1.3. w przypadku niemożności określenia ceny według zasad określonych w pkt. 1.1. i 1.2., opcje są wyceniane według następujących wzorów:

a. w przypadku opcji typu call, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena instrumentu bazowego - cena wykonania opcji; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia,

b. w przypadku opcji typu put, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena wykonania opcji - cena instrumentu bazowego; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia.

2. Ceny instrumentu bazowego ustalane są według zasad określonych w art. 55-57 oraz 59.

3. Opcje wycenia się w walucie kraju notowania lub, w przypadku opcji nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie w której są denominowane, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 57.

Art. 602

Transakcje terminowe na stopę procentową inne niż opcje na stopę procentową

1. W Dniu Wyceny transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z transakcji terminowej na stopę procentową.

2. Zysk/strata z zawartych transakcji terminowych na stopę procentową notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 55.

3. Zysk/strata z transakcji terminowych na stopę procentową nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 57.

Art. 603

Walutowe kontrakty terminowe

1. W Dniu Wyceny walutowe transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z walutowej transakcji terminowej.

2. Zysk/strata z zawartych walutowych transakcji terminowych notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 55.

3. Zysk/strata z walutowych transakcji terminowych nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 57.

Art. 604

Kontrakty terminowe inne niż określone w Art. 602 i 603

1. W Dniu Wyceny transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z transakcji terminowej.

2. Zysk/strata z zawartych transakcji terminowych notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 55.

3. Zysk/strata z transakcji terminowych nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 57.".

27.
Art. 66 i 67 otrzymują brzmienie:

"Art. 66

Pokrywanie kosztów Funduszu

1. Fundusz może pokrywać ze swoich środków następujące koszty związane z funkcjonowaniem Funduszu:

1.1. koszty prowizji maklerskich i bankowych, w tym prowizje i opłaty za przechowywanie papierów wartościowych oraz prowadzenie rachunków bankowych (z wyłączeniem opłat za przechowywanie Aktywów Funduszu przez Depozytariusza) oraz prowizje i opłaty związane z transakcjami kupna i sprzedaży papierów wartościowych i praw majątkowych,

1.2. podatki i inne obciążenia nałożone przez właściwe organy państwowe i samorządowe, w tym opłaty za zezwolenia oraz rejestracyjne,

1.3. wynagrodzenie likwidatora wyznaczonego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd - zawsze w zakresie uzasadnionym interesem Uczestników Funduszu.

2. Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt. 1.1. i 1.2. stanowią koszty nielimitowane Funduszu i będą pokrywane zgodnie z umowami, na podstawie których Fundusz zobowiązany jest do ich ponoszenia lub zgodnie z przepisami prawa oraz decyzjami wydanymi przez właściwe organy państwowe.

3. Pozostałe koszty funkcjonowania Funduszu, takie jak w szczególności opłaty za przechowywanie Aktywów Funduszu przez Depozytariusza, koszty obsługi prawnej, koszty badania sprawozdań finansowych, koszty druku i publikacji, pokrywa Towarzystwo ze środków własnych, w tym z wynagrodzenia za zarządzanie Funduszem, o którym mowa w art. 67 ust. 1.

Art. 67

Wynagrodzenie Towarzystwa

1. Wynagrodzenie Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, za wyjątkiem opłaty za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa, wynosi do 2,5% w skali roku, liczonego jako 365 dni lub 366 dni, w przypadku gdy rok kalendarzowy liczy 366 dni, od średniej Wartości Aktywów Netto Funduszu w danym roku.

2. Wynagrodzenie jest naliczane w każdym Dniu Wyceny i za każdy dzień w roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu z poprzedniego Dnia Wyceny, a następnie wypłacane ze środków Funduszu do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który było naliczane wynagrodzenie, z zastrzeżeniem że wynagrodzenie Towarzystwa za pierwszy miesiąc zarządzania Funduszem naliczane jest od Wartości Aktywów Netto Funduszu na dzień otwarcia ksiąg Funduszu.

3. Opłata na rzecz Towarzystwa za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa będzie nie wyższa niż opłata manipulacyjna pobierana przez Fundusz przy zbywaniu Jednostek w trybie art. 46 i będzie przekazywana na rzecz Towarzystwa nie później niż następnego dnia po pobraniu opłaty manipulacyjnej przez Fundusz.

4. Sposób pobierania i wypłacania opłaty dla Towarzystwa, o której mowa w ust. 3, nie wpływa na Wartość Aktywów Netto Funduszu przypadających na Jednostkę Uczestnictwa w dniu pobrania tej opłaty przez Fundusz i jej przekazania na rzecz Towarzystwa.".

28.
W art. 71 ust. 2, 3 i 4 nadaje się odpowiednio numer 3, 4 i 5 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Likwidacja Funduszu następuje również w przypadku podjęcia przez Towarzystwo decyzji o likwidacji Funduszu, niezależnie od przyczyn wymienionych w ustępie powyższym. Towarzystwo może podjąć decyzję o likwidacji Funduszu w następujących przypadkach:

2.1. nastąpi zmiana przepisów podatkowych związanych z uczestnictwem w Funduszu,

2.2. Wartość Aktywów Netto Funduszu będzie niższa niż 10.000.000 złotych,

2.3. wynagrodzenie otrzymywane przez Towarzystwo zgodnie z art. 67 ust. 1 Statutu nie pozwoli na pokrywanie kosztów działalności Funduszu, o których mowa w art. 66 ust. 3 Statutu.".

§  2. 
Udziela się Skarbiec Waga Otwartemu Zrównoważonemu Funduszowi Inwestycyjnemu reprezentowanemu przez Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA zezwolenia na następujące zmiany w statucie:
1.
W art. 1 w ust. 2 wyrazy ", zwanej dalej "Ustawą" z dnia 28 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 933)" zastępuje się wyrazami "z dnia 28 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 933 z późn. zm.), zwanej dalej "Ustawą"", jak również w ustępie czwartym po wyrazie "Fundusz" dodaje się przecinek, zaś w ustępie piątym i szóstym wyrazy "Otwarty Zrównoważony Fundusz Inwestycyjny" zastępuje się wyrazami "Otwartego Zrównoważonego Funduszu Inwestycyjnego".
2.
W art. 2 w ust. 1 wyrazy "Otwarty Zrównoważony Fundusz Inwestycyjny" zastępuje się wyrazami "Otwartego Zrównoważonego Funduszu Inwestycyjnego".
3.
a) W art. 4 w pkt. 3 po przecinku dodaje się wyrazy "z siedzibą w Warszawie, ul. Senatorska 16,"
b)
dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) DSP - Departament Systemu Płatniczego - komórka organizacyjna Centrali NBP wykonująca zadania związane z funkcjonowaniem i rozwojem polskiego systemu płatniczego, analizowaniem działania systemów płatniczych w innych krajach i systemów płatności transgranicznych, prowadzeniem prac normalizacyjnych w NBP, prowadzeniem rachunków banków oraz przeprowadzaniem rozrachunków międzybankowych," i zmienia się numerację kolejnych punktów,

c) w ust. 5 po wyrazie "Warszawie" dodaje się wyraz "SA" oraz pkt. 15) i 16) nadaje się odpowiednio numery 17) i 18) i dodaje się pkt 16) w brzmieniu:

"16) Ustawa o pracowniczych programach emerytalnych - ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 932 z późn. zmianami),".

4.
W art. 4 pkt. od 11) do 15) nadaje się odpowiednio numery od 12) do 16) i dodaje się pkt 11) w brzmieniu:

"11) Rezerwa na wynagrodzenie - środki Funduszu przeznaczone na pokrycie wynagrodzenia należnego Towarzystwu za zarządzanie Funduszem."

5.
W art. 6 w ust. 2 w pkt. 2.1 po wyrazie "Warszawie" dodaje się wyraz "SA".
6.
W art. 7 w pkt. 1.4. po wyrazie "podmiotu" dodaje się przecinek, w pkt.1.8 po wyrazie "wartościowe" dodaje się przecinek, jak również w dotychczasowym ust. 3 wyrazy "lokowane w depozytach" zmienia się na wyrazy "utrzymywane na rachunkach" oraz dotychczasowym ust. 2 i 3 nadaje się odpowiednio numery 3 i 4 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W przypadku przekroczenia przez Fundusz ograniczeń, o których mowa w art. 7, jest on obowiązany dostosować najdalej w ciągu 6 miesięcy stan swoich Aktywów do wymagań określonych w Statucie."

7.
W art. 9 w ust. 4 po wyrazie "pieniężne" dodaje się przecinek.
8.
W Rozdziale III. Wpłaty do Funduszu zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział II. Wpłaty do Funduszu".
9.
W Rozdziale IV. Uczestnicy Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział III. Uczestnicy Funduszu".
10.
W art. 18 ust. 2-6 nadaje się odpowiednio numery 3-7 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Pełnomocnictwo może być również udzielone w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez osobę zatrudnioną przez Towarzystwo."

11.
Po art. 20 dodaje się art. 201 w brzmieniu:

"Art. 201

Świadczenia na rzecz Uczestnika Funduszu

1. Uczestnik Funduszu zamierzający w dłuższym okresie inwestować znaczne środki w Jednostki Uczestnictwa Funduszu, może zawrzeć z Funduszem umowę, która będzie określała szczegółowe zasady i terminy realizacji na rzecz Uczestnika Funduszu świadczenia przez Towarzystwo, działające w imieniu Funduszu.

2. Uprawnionym do otrzymania świadczenia od Funduszu jest Uczestnik Funduszu, który zawarł umowę, o której mowa w ust. 1 i w danym okresie rozliczeniowym posiadał taką liczbę Jednostek Uczestnictwa zapisanych na jego Rejestrze, że średnia Wartość Aktywów Netto przypadających na posiadane przez niego Jednostki Uczestnictwa w okresie rozliczeniowym była większa niż 500.000 złotych.

3. Świadczenie Funduszu, o którym mowa w niniejszym artykule, ustalane będzie jako określona procentowo część wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 59, naliczonego od Wartości Aktywów Netto Funduszu przypadających na posiadane przez Uczestnika Funduszu Jednostki Uczestnictwa i naliczane na takich samych zasadach jak wynagrodzenie Towarzystwa.

4. Określona procentowo część wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 59, należnego danemu Uczestnikowi Funduszu, zależeć będzie od średniej Wartości Aktywów Netto przypadających na posiadane przez danego Uczestnika Funduszu Jednostki Uczestnictwa w okresie rozliczeniowym oraz długości okresu rozliczeniowego. Zasady obliczania procentowej części wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 59, w zależności od długości okresu rozliczeniowego określa taryfa ustalana przez zarząd Towarzystwa, udostępniana bezpośrednio przez Towarzystwo.

5. Okresem rozliczeniowym jest okres brany pod uwagę przy ustalaniu liczby Jednostek Uczestnictwa, których posiadanie uprawnia Uczestnika Funduszu do otrzymania świadczenia, o którym mowa w niniejszym artykule. Długość okresu rozliczeniowego ustalana jest w umowie, o której mowa w ust. 1.

6. Świadczenie, o którym mowa w niniejszym artykule, realizowane jest na rzecz Uczestnika Funduszu przez Towarzystwo działające w imieniu Funduszu, ze środków stanowiących Rezerwę na wynagrodzenie, przed terminem, w którym wypłacane jest Towarzystwu wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem określone w art. 59. Wynagrodzenie wypłacane Towarzystwu za zarządzanie Funduszem pomniejszane jest o kwotę stanowiącą równowartość świadczeń zrealizowanych na rzecz Uczestników Funduszu na podstawie postanowień niniejszego artykułu.

7. Spełnienie świadczenia, o którym mowa w niniejszym artykule, dokonywane jest poprzez nabycie na rzecz uprawnionego Uczestnika Funduszu Jednostek Uczestnictwa za kwotę należnego mu świadczenia, po cenie Jednostek Uczestnictwa obowiązującej w dniu realizacji świadczenia, chyba że Uczestnik Funduszu zadecyduje inaczej.

8. Informacja o innym sposobie spełnienia świadczenia, o której mowa w ust. 7, jest skuteczna pod warunkiem, że zostanie doręczona Towarzystwu na piśmie najpóźniej na 7 dni roboczych przed datą wypłaty świadczenia i będzie wskazywała sposób wypłaty kwoty świadczenia.".

12.
W Rozdziale V. Jednostka Uczestnictwa, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział IV. Jednostka Uczestnictwa".
13.
W art. 21 w ust. 7 po wyrazach "w ust. 6" dodaje się przecinek.
14.
W art. 23 w ust. 2 po wyrazie "Zasady" dodaje się przecinek, ponadto po wyrazach "w ust. 1" dodaje się przecinek.
15.
W art. 24 w ust. 1 po wyrazie "Transferowego" dodaje się przecinek.
16.
W art. 25 w ust. 1 dodaje się na końcu wyrazy "z zastrzeżeniem ust. 2 i 3" oraz ust. 2 nadaje się numer 4 i dodaje się ust. 2 i 3 w brzmieniu:

"2. Potwierdzenie, o którym mowa w art. 24, może być przekazywane do Agenta Transferowego, będącego pełnomocnikiem Uczestników Funduszu w zakresie odbioru tych potwierdzeń, w przypadku gdy Uczestnik Funduszu udzieli Agentowi Transferowemu pełnomocnictwa do odbierania potwierdzeń, o których mowa w art. 24. W takim przypadku raz na kwartał kalendarzowy Uczestnikowi Funduszu przesyłane będą zbiorcze potwierdzenia zbycia i odkupienia Jednostek Uczestnictwa w terminie do dwóch tygodni od zakończenia kwartału kalendarzowego, w którym zostało zrealizowane zbycie albo odkupienie Jednostek Uczestnictwa.

3. W odniesieniu do zleceń nabycia składanych w ramach umowy zawartej na podstawie Ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, umowa może określić inną częstotliwość przesyłania zbiorczych potwierdzeń zbycia i odkupienia Jednostek Uczestnictwa niż określona w ust. 2.".

17.
W art. 26 skreśla się ust. 3 i dotychczasowemu ust. 4 nadaje się odpowiednio numer 3.
18.
W Rozdziale VI. Nabywanie i żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział V. Nabywanie i żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa".
19.
W art. 29 tytuł otrzymuje brzmienie "Zbywanie i odkupywanie Jednostek Uczestnictwa" oraz dodaje się ust. 2, 3 i 4 w brzmieniu następującym:

"2. W celu zawarcia umowy, o której mowa w ustępie 1, osoba przystępująca do Funduszu składa zlecenie nabycia oraz wpłaca środki pieniężne.

3. Fundusz zbywa i odkupuje Jednostki Uczestnictwa bezpośrednio i za pośrednictwem upoważnionych Dystrybutorów.

4. Osoba przystępująca do Funduszu może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez dokonanie wpłat środków pieniężnych na wskazany przez Fundusz rachunek bankowy prowadzony w imieniu Funduszu przez Depozytariusza oraz przesłanie ważnego pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa do Funduszu, korzystając wyłącznie z formularzy zaakceptowanych przez Fundusz. Wpłata może być dokonana poprzez przelanie środków pieniężnych z rachunku bankowego osoby przystępującej do Funduszu prowadzonego przez bank krajowy albo poprzez wpłatę środków pieniężnych dokonaną za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej, albo poprzez przelanie środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu znajdującego się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Warunkiem uznania wpłaty jest podanie, na dokumencie wpłacenia środków, obok przekazanej kwoty środków pieniężnych: nazwy Funduszu, imienia i nazwiska albo nazwy (firmy), adresu zamieszkania albo adresu siedziby, numeru PESEL albo REGON oraz numeru rachunku bankowego wskazanego przez Fundusz. Zlecenie wypełnione w sposób nieczytelny lub nieprawidłowy i wywołujące wątpliwości co do treści lub autentyczności nie będzie uznane za ważne.".

20.
Art. 30 otrzymuje brzmienie:

"Art. 30

Nabycie Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią

1. Uczestnik Funduszu, na rzecz którego otwarto już Rejestr, może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez przelanie środków pieniężnych z rachunku bankowego Uczestnika prowadzonego przez bank krajowy albo poprzez wpłatę środków pieniężnych dokonaną za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej, albo poprzez przelanie środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu znajdującego się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na rachunek wskazany przez Fundusz, prowadzony na rzecz Funduszu u Depozytariusza. Wpływ środków pieniężnych na rachunek Funduszu jest równoznaczny ze złożeniem zlecenia nabycia. Dokument przekazania środków powinien zawierać: imię i nazwisko albo nazwę składającego zlecenie, adres miejsca zamieszkania albo siedziby, numer Rejestru albo numer PESEL albo REGON, nazwę Funduszu, nazwę Depozytariusza prowadzącego rachunek Funduszu oraz numer rachunku Funduszu.

2. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane poprzez sieć Internet, przez wypełnienie formularza zaakceptowanego przez Towarzystwo, udostępnionego przez Towarzystwo w tej sieci oraz dokonanie płatności kartą kredytową albo płatniczą. Szczegółowe warunki nabycia Jednostek Uczestnictwa w sieci Internet znajdują się na stronach Towarzystwa w sieci Internet.

3. Dokument przekazania środków pieniężnych nie zawierający wszystkich informacji, o których mowa w ustępie 1, nie będzie uznany za ważne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa.".

21.
W art. 31 w ust. 3 po wyrazach "w ust. 1" dodaje się przecinek, natomiast w ust. 2 po wyrazie "Rejestru" dodaje się wyrazy " jak również składanie dyspozycji dotyczących niektórych danych Uczestnika."
22.
W art. 34 w ust. 2 wyrazy "w art. 30 ust. 2" zmienia się na wyrazy "w art. 30 ust. 1 i 2" oraz w ust. 5 wyrazy "w art. 30 ust. 2" zmienia się na wyrazy "w art. 30 ust. 1 i 2", ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. W przypadku gdy wpłata środków na nabycie Jednostek Uczestnictwa dokonywana jest poprzez DSP lub jako wpłata gotówkowa dokonana w siedzibie Depozytariusza, wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie z następnego Dnia Wyceny po dniu dokonania wpłaty. W pozostałych przypadkach wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie z danego Dnia Wyceny, jeżeli w tym Dniu Wyceny spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

3.1. Fundusz otrzymał zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA - wyłącznie w przypadku gdy nabycie Jednostek nie następuje w trybie określonym w art. 30 ust. 1 i 2,

3.2. Depozytariusz otrzymał środki pieniężne na nabycie Jednostek Uczestnictwa przed godziną 13.00.

4. Jeżeli warunki, o których mowa w ust. 3 nie zostały spełnione w danym Dniu Wyceny, wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie obowiązującej w następnym Dniu Wyceny.".

23.
W art. 35 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Z zastrzeżeniem postanowień ust. 2, cena nabycia Jednostki Uczestnictwa, zwana "Ceną w Ofercie Publicznej" jest obliczona według następującego wzoru:

WANJU

P= --------

x

1- ----

100%

gdzie:

P - Cena w Ofercie Publicznej,

WANJU - Wartość Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w Dniu Wyceny, w którym nastąpiło nabycie,

x - stawka opłaty manipulacyjnej, o której mowa w art. 37 Statutu.

2. Łączna cena nabycia Jednostek Uczestnictwa w przypadku pierwszego nabycia Jednostek powiększona zostanie o opłatę za otwarcie Rejestru, określoną w art. 37 ust. 2.".

24.
W art. 37 w ust. 2 po wyrazie "opłatę" dodaje się przecinek oraz ust. 4 nadaje się numer 6 i dodaje się ust. 4 i 5 w brzmieniu:

"4. Wysokość opłaty manipulacyjnej jest ustalana w oparciu o stawkę opłaty manipulacyjnej określoną w Tabeli Opłat i podstawę jej naliczania. Podstawę naliczania opłaty manipulacyjnej dla zleceń nabycia stanowi wartość danego zlecenia (wpłacanej kwoty) powiększona o wartość Jednostek Uczestnictwa Funduszu posiadanych przez składającego zlecenie na dzień nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie tego zlecenia, za wyjątkiem nabywania Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią za pośrednictwem bankomatu lub poprzez sieć Internet - w tym przypadku podstawę naliczania opłaty manipulacyjnej stanowi wyłącznie wartość danego zlecenia (wpłacanej kwoty).

5. Wartość Jednostek Uczestnictwa, o których mowa w ust. 4, obliczana jest jako iloczyn Wartości Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w dniu nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie bieżącego zlecenia i liczby Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika Funduszu składającego zlecenie na dany dzień.".

25.
Art. 38 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Na wniosek nabywcy Jednostek Uczestnictwa nie pobiera się opłaty manipulacyjnej w przypadku nabycia Jednostek Uczestnictwa do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie, jaką Uczestnik Funduszu otrzymał w wyniku odkupienia od niego całości lub części Jednostek Uczestnictwa, o ile od dnia odkupienia Jednostek Uczestnictwa do dnia złożenia zlecenia nabycia nowych Jednostek Uczestnictwa nie upłynęło więcej niż 60 dni.".

26.
Art. 39 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W przypadku wymienionym w ust. 1, Uczestnik Funduszu obciążany jest opłatą za konwersję w miejsce opłaty manipulacyjnej. Wysokość opłaty za konwersję jest ustalana w oparciu o stawkę opłaty za konwersję i podstawę jej naliczania. Stawka opłaty za konwersję stanowi różnicę pomiędzy stawką opłaty manipulacyjnej za nabycie jednostek uczestnictwa według tabeli opłat dla funduszu, w którym nabywane są jednostki uczestnictwa, a stawką opłaty manipulacyjnej Funduszu podaną w Tabeli Opłat, o której mowa w art. 37. Podstawę naliczania opłaty za konwersję przy zleceniach konwersji stanowi wartość Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika Funduszu składającego zlecenie w Funduszu, z którego dokonywana jest konwersja, na dzień nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie tego zlecenia. Wartość Jednostek Uczestnictwa obliczana jest zgodnie z zasadą określoną w art. 37 ust. 5.".

27.
a) W art. 40 ust. 1 skreśla się wyraz "wypadkach", a w jego miejsce dodaje się wyraz "przypadkach" oraz skreśla się wyrazy "a w szczególności",
b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Niezależnie od postanowień ustępu 2, Fundusz może obniżyć lub znieść opłaty:

3.1. w przypadku przystąpienia przez Uczestnika Funduszu do Planu Systematycznego Oszczędzania utworzonego przez Fundusz na zasadach określonych w ust. 4,

3.2. w przypadku nabywania znacznej liczby Jednostek Uczestnictwa, przez co rozumie się nabywanie Jednostek Uczestnictwa za kwotę nie mniejszą niż 50.000 złotych,

3.3. w przypadku uczestnictwa w Funduszu przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy,

3.4. w przypadku nabywania Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią,

3.5. w stosunku do osób zatrudnionych przez Towarzystwo, Agenta Transferowego, Dystrybutorów, Depozytariusza oraz osób zatrudnionych przez akcjonariuszy Towarzystwa i podmioty współpracujące z Towarzystwem na podstawie zawartych z nim umów o świadczenie usług,

3.6. w stosunku do podmiotów będących nabywcami usług finansowych świadczonych przez podmioty, w których akcjonariusze Towarzystwa posiadają akcje lub udziały.",

c)
w ust. 4 skreśla się wyrazy "pkt. 3.1.", a w ich miejsce dodaje się wyrazy "pkt 3.1.,"
d)
w ust. 5 skreśla się wyrazy "ustępach powyższych", a w ich miejsce dodaje się wyrazy "powyższych ustępach,".
28.
W art. 41 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Żądając odkupienia Jednostek Uczestnictwa Uczestnik Funduszu wydaje dyspozycje co do sposobu wypłaty środków pieniężnych, a w przypadku braku takiej dyspozycji, środki stawiane są do dyspozycji Uczestnika Funduszu w jednostce Dystrybutora, w której przyjęto żądanie odkupienia.".

29.
W art. 42 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Uczestnik może zawrzeć z Funduszem umowę, na podstawie której odkupi w określonym przez Uczestnika terminie lub terminach określoną liczbę Jednostek Uczestnictwa Funduszu lub liczbę Jednostek Uczestnictwa, która zapewni Uczestnikowi otrzymanie za odkupione Jednostki Uczestnictwa określonej kwoty pieniężnej i dokona wypłaty kwoty należnej w sposób określony w umowie. W takim przypadku żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa staje się skuteczne w określonym przez Uczestnika terminie lub terminach, a postanowienia art. 43 stosuje się odpowiednio.

4. W przypadku gdy żądanie odkupienia dotyczy wszystkich Jednostek Uczestnictwa zapisanych w Rejestrze, Rejestr zostaje zamknięty następnego Dnia Wyceny po dniu odkupienia wszystkich Jednostek Uczestnictwa zapisanych w Rejestrze.".

30.
W art. 43 w ust. 2 i 3 wyraz "11.00" zmienia się na wyrazy "otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA" oraz dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Jeżeli zlecenie odkupienia Jednostek Uczestnictwa zostało złożone w ramach umowy zawartej na podstawie Ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, może ona określać wysokość opłaty za odkupienie Jednostek Uczestnictwa."

31.
W art. 44 pkt 2.2 otrzymuje brzmienie:

"2.2. Odkupywanie Jednostek Uczestnictwa może następować w ratach, w okresie nie przekraczającym sześciu miesięcy, przy zastosowaniu proporcjonalnej redukcji lub przy dokonywaniu wypłat z tytułu odkupienia Jednostek Uczestnictwa."

32.
W Rozdziale VII. Ustalanie Wartości Aktywów Netto Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób:

"Rozdział VI. Zasady ustalania Wartości Aktywów Netto Funduszu".

33.
Art. 45 otrzymuje brzmienie:

"Art. 45

Wartość Aktywów Netto Funduszu

1. Aktywa Funduszu wycenia się według rynkowej wartości składników Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny, z zachowaniem zasad określonych w artykułach poniższych.

2. Fundusz dokonuje wyceny Aktywów Funduszu oraz ustala wartość Aktywów Netto Funduszu oraz wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa w Dniach Wyceny.

3. Wartość Aktywów Netto Funduszu jest równa wartości wszystkich Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny pomniejszonej o zobowiązania Funduszu.

4. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa jest równa wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzielonej przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.".

34.
Art. 46-51 otrzymują brzmienie:

"Art. 46

Papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu i inne prawa majątkowe w publicznym obrocie

1. Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub regulowanym rynku pozagiełdowym, z wyłączeniem kontraktów terminowych, wyceniane są według ostatniego kursu ustalonego według systemu kursu jednolitego lub ostatniego kursu zamknięcia w systemie notowań ciągłych, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Prawa majątkowe nie będące papierami wartościowymi notowane na rynku regulowanym wycenia się według zasad określonych w ustępie 1.

3. Jeżeli ostatni kurs zamknięcia nie jest dostępny, lub jest dostępny, ale ze względu na termin zawarcia ostatniej transakcji na sesji giełdowej nie odzwierciedla wartości rynkowej papieru wartościowego, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnienie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne.

4. Rynkiem głównym oraz odpowiednim systemem notowań dla danego składnika Aktywów Funduszu będzie rynek, dla którego średnia wielkość obrotów w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonania wyceny była największa. W ten sposób będą wyceniane papiery wartościowe, które notowane są w więcej niż jednym systemie notowań lub na więcej niż jednym rynku.

5. Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według cen nabycia, z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny.

6. Papiery wartościowe, dla których nie jest możliwe zastosowanie metod wyceny, o których mowa w ust. 1, 2, 3 i 5, nabyte z dyskontem lub premią, wycenia się w oparciu o odpis dyskonta lub amortyzację premii.

Art. 47

Inne papiery wartościowe oraz inne prawa majątkowe

1. Dłużne papiery wartościowe nie będące przedmiotem obrotu publicznego oraz inne papiery wartościowe i inne prawa majątkowe, za wyjątkiem określonych w art. 49-514, są wyceniane w następującej kolejności: na podstawie średniej ceny obliczonej według kursów zamknięcia, uzyskanych od trzech instytucji finansowych prowadzących obrót takimi walorami i posiadających najwyższe obroty w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny,

1.1. na podstawie średniej ceny obliczonej według kursów zamknięcia, uzyskanych od jednej lub dwóch instytucji finansowych, które obracają tymi walorami,

1.2. jeżeli kursy zamknięcia, o których mowa w punktach 1.1. i 1.2. nie są dostępne, lub są dostępne, ale ze względu na terminy zawarcia ostatnich transakcji w ciągu dnia nie odzwierciedlają wartości rynkowej papieru wartościowego, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnienie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne,

1.3. z uwzględnieniem odpisu dyskonta lub amortyzacji premii dla papierów nabytych z dyskontem lub premią.

2. W przypadku niemożności określenia ceny na zasadach określonych w punktach 1.1, 1.2, 1.3 i 1.4, papiery wartościowe i prawa majątkowe zostaną wycenione na podstawie ostatniej ceny sprzedaży walorów najbardziej porównywalnych.

Art. 48

Zagraniczne papiery wartościowe i inne prawa majątkowe

1. Do zagranicznych papierów wartościowych stosuje się zasady określone w artykułach 46 i 47.

2. Zagraniczne papiery wartościowe wycenia się w walucie kraju notowania lub w przypadku nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie, w której papier wartościowy jest denominowany i wykazuje się w walucie polskiej po przeliczeniu według obowiązującego średniego kursu ogłaszanego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na Dzień Wyceny.

3. Jeżeli zagraniczne papiery wartościowe są notowane lub denominowane w walutach, dla których Narodowy Bank Polski nie ogłasza kursu, to ich wartość należy określić w relacji do wskazanej przez Fundusz waluty, dla której ogłaszany jest średni kurs przez Narodowy Bank Polski.

4. Za główny rynek dla danego waloru będzie uważany ten, na którym średnia wielkość obrotów, w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny, była najwyższa.

Art. 49

Środki na rachunkach bankowych

Odsetki należne z tytułu utrzymywania środków na rachunkach bankowych naliczane są stosownie do zasad regulujących prowadzenie tych rachunków.

Art. 50

Waluty

Środki pieniężne wykazuje się w walucie, w której są wyrażone, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.

Art. 51

Transakcje terminowe opcyjne nabyte

1. W Dniu Wyceny cena nabytych opcji ustalana jest według ich wartości rynkowej:

1.1. opcje będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 46,

1.2. opcje nie będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 47 ust. 1 pkt 1.1,

1.3. w przypadku niemożności określenia ceny według zasad określonych w pkt. 1.1. i 1.2., opcje są wyceniane według następujących wzorów:

a. w przypadku opcji typu call, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena instrumentu bazowego - cena wykonania opcji; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia,

b. w przypadku opcji typu put, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena wykonania opcji - cena instrumentu bazowego; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia.

2. Ceny instrumentu bazowego ustalane są według zasad określonych w art. 46-48 oraz 50.

3. Opcje wycenia się w walucie kraju notowania lub, w przypadku opcji nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie w której są denominowane, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.

35. Po art. 51 dodaje się art. 511-514 w brzmieniu:

"Art. 511

Transakcje terminowe opcyjne wystawione

1. W Dniu Wyceny zobowiązania z tytułu wystawionych opcji ustalane są według wartości rynkowej opcji:

1.1. opcje będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 46,

1.2. opcje nie będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 47 ust. 1 pkt 1.1,

1.3. w przypadku niemożności określenia ceny według zasad określonych w pkt. 1.1. i 1.2., opcje są wyceniane według następujących wzorów:

a. w przypadku opcji typu call, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena instrumentu bazowego - cena wykonania opcji; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia,

b. w przypadku opcji typu put, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena wykonania opcji - cena instrumentu bazowego; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia.

2. Ceny instrumentu bazowego ustalane są według zasad określonych w art. 46-48 oraz 50.

3. Opcje wycenia się w walucie kraju notowania lub, w przypadku opcji nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie w której są denominowane, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.

Art. 512

Transakcje terminowe na stopę procentową inne niż opcje na stopę procentową

1. W Dniu Wyceny transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z transakcji terminowej na stopę procentową.

2. Zysk/strata z zawartych transakcji terminowych na stopę procentową notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 46.

3. Zysk/strata z transakcji terminowych na stopę procentową nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.

Art. 513

Walutowe kontrakty terminowe

1. W Dniu Wyceny walutowe transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z walutowej transakcji terminowej.

2. Zysk/strata z zawartych walutowych transakcji terminowych notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 46.

3. Zysk/strata z walutowych transakcji terminowych nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.

Art. 514

Kontrakty terminowe inne niż określone w Art. 512 i 513

1. W Dniu Wyceny transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z transakcji terminowej.

2. Zysk/strata z zawartych transakcji terminowych notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 55.

3. Zysk/strata z transakcji terminowych nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 57.".

36.
W dotychczasowym Rozdziale VIII. Dochody Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział VII. Dochody Funduszu".
37.
W dotychczasowym Rozdziale IX. Przechowywanie Aktywów Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział VIII. Przechowywanie Aktywów Funduszu".
38.
W dotychczasowym Rozdziale X. Organy Funduszu i sposób jego reprezentacji, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział IX. Organy Funduszu i sposób jego reprezentacji".
39.
W dotychczasowym Rozdziale XI. Koszty Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział X. Koszty Funduszu".
40.
Art. 58 i 59 otrzymują brzmienie:

"Art. 58

Pokrywanie kosztów Funduszu

1. Fundusz może pokrywać ze swoich środków następujące koszty związane z funkcjonowaniem Funduszu:

1.1. koszty prowizji maklerskich i bankowych, w tym prowizje i opłaty za przechowywanie papierów wartościowych oraz prowadzenie rachunków bankowych (z wyłączeniem opłat za przechowywanie Aktywów Funduszu przez Depozytariusza) oraz prowizje i opłaty związane z transakcjami kupna i sprzedaży papierów wartościowych i praw majątkowych,

1.2. podatki i inne obciążenia nałożone przez właściwe organy państwowe i samorządowe, w tym opłaty za zezwolenia oraz rejestracyjne,

1.3. wynagrodzenie likwidatora wyznaczonego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd - zawsze w zakresie uzasadnionym interesem Uczestników Funduszu.

2. Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt. 1.1. i 1.2. stanowią koszty nielimitowane Funduszu i będą pokrywane zgodnie z umowami, na podstawie których Fundusz zobowiązany jest do ich ponoszenia lub zgodnie z przepisami prawa oraz decyzjami wydanymi przez właściwe organy państwowe.

3. Pozostałe koszty funkcjonowania Funduszu, takie jak w szczególności opłaty za przechowywanie Aktywów Funduszu przez Depozytariusza, koszty obsługi prawnej, koszty badania sprawozdań finansowych, koszty druku i publikacji, pokrywa Towarzystwo ze środków własnych, w tym z wynagrodzenia za zarządzanie Funduszem, o którym mowa w art. 59 ust. 1.

Art. 59

Wynagrodzenie Towarzystwa

1. Wynagrodzenie Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, za wyjątkiem opłaty za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa, wynosi do 4% w skali roku, liczonego jako 365 dni lub 366 dni w przypadku, gdy rok kalendarzowy liczy 366 dni, od średniej Wartości Aktywów Netto Funduszu w danym roku.

2. Wynagrodzenie jest naliczane w każdym Dniu Wyceny i za każdy dzień w roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu z poprzedniego Dnia Wyceny, a następnie wypłacane ze środków Funduszu do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który było naliczane wynagrodzenie, z zastrzeżeniem że wynagrodzenie Towarzystwa za pierwszy miesiąc zarządzania Funduszem naliczane jest od Wartości Aktywów Netto na dzień otwarcia ksiąg Funduszu.

3. Opłata na rzecz Towarzystwa za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa będzie nie wyższa niż opłata manipulacyjna pobierana przez Fundusz przy zbywaniu Jednostek w trybie art. 37 i będzie przekazywana na rzecz Towarzystwa nie później niż następnego dnia po pobraniu opłaty manipulacyjnej przez Fundusz.

4. Sposób pobierania i wypłacania opłaty dla Towarzystwa, o której mowa w ust. 3, nie wpływa na Wartość Aktywów Netto Funduszu przypadających na Jednostkę Uczestnictwa w dniu pobrania tej opłaty przez Fundusz i jej przekazania na rzecz Towarzystwa.".

41.
W Rozdziale XII. Obowiązki informacyjne Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział XI. Obowiązki informacyjne Funduszu".
42.
W Rozdziale XIII. Zasady likwidacji Funduszu zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział XII. Zasady likwidacji Funduszu".
43.
W art. 63 ust. 2, 3 i 4 nadaje się odpowiednio numer 3, 4 i 5 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Likwidacja Funduszu następuje również w przypadku podjęcia przez Towarzystwo decyzji o likwidacji Funduszu, niezależnie od przyczyn wymienionych w ustępie powyższym. Towarzystwo może podjąć decyzję o likwidacji Funduszu w następujących przypadkach:

2.1. nastąpi zmiana przepisów podatkowych związanych z uczestnictwem w Funduszu,

2.2. Wartość Aktywów Netto Funduszu będzie niższa niż 10.000.000 złotych,

2.3. wynagrodzenie otrzymywane przez Towarzystwo zgodnie z art. 59 ust. 1 Statutu nie pozwoli na pokrywanie kosztów działalności Funduszu, o których mowa w art. 58 ust. 3 Statutu.".

44.
W Rozdziale XIV. Postanowienia końcowe, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział XIII. Postanowienia końcowe".
§  3. 
Udziela się Skarbiec NET Specjalistycznemu Funduszowi Inwestycyjnemu Otwartemu reprezentowanemu przez Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA zezwolenia na następujące zmiany w statucie:
1.
W art. 1 w ust. 2 wyrazy "z dnia 28 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 933), zwanej dalej "Ustawą"" zastępuje się wyrazami "z dnia 28 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 933 z późn. zm.), zwanej dalej "Ustawą"".
2.
Art. 4 otrzymuje brzmienie:

"Art. 4

Definicje i skróty

W Statucie Funduszu użyto następujących definicji i określeń skrótowych:

1) Aktywa Funduszu - Mienie Funduszu obejmujące środki z tytułu wpłat Uczestników Funduszu, prawa nabyte oraz pożytki z tych praw,

2) Agent Transferowy - Podmiot, który na zlecenie Funduszu prowadzi rejestr Uczestników Funduszu oraz wykonuje inne czynności na rzecz Funduszu,

3) Depozytariusz - CITIBANK (POLAND) SA z siedzibą w Warszawie przy ul. Senatorskiej 16,

4) DSP - Departament Systemu Płatniczego - komórka organizacyjna Centrali NBP wykonująca zadania związane z funkcjonowaniem i rozwojem polskiego systemu płatniczego, analizowaniem działania systemów płatniczych w innych krajach i systemów płatności transgranicznych, prowadzeniem prac normalizacyjnych w NBP, prowadzeniem rachunków banków oraz przeprowadzaniem rozrachunków międzybankowych,

5) Dystrybutor - Podmiot prowadzący działalność maklerską lub inny podmiot za zgodą Komisji Papierów Wartościowych i Giełd zbywający i odkupujący Jednostki Uczestnictwa oraz umocowany do występowania i składania oświadczeń woli w imieniu Funduszu w związku ze zbywaniem i odkupywaniem Jednostek Uczestnictwa,

6) Dzień Wyceny - Dzień wyceny Aktywów Funduszu i ustalenia Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa przypadający w każdym dniu, w którym odbywa się sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA,

7) Jednostka Uczestnictwa - Prawo Uczestnika Funduszu do udziału w aktywach netto Funduszu,

8) Komisja - Komisja Papierów Wartościowych i Giełd,

9) Plan Systematycznego Oszczędzania - plan utworzony dla Uczestników Funduszu deklarujących systematyczne nabywanie Jednostek Uczestnictwa w Funduszu,

10) Prawo o Publicznym Obrocie Papierami Wartościowymi - Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. nr 118, poz. 754 z późn. zmianami),

11) PŚU - Powszechne Świadectwa Udziałowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. nr 44, poz. 202 z późn. zmianami) wyłącznie w formie zdematerializowanej,

12) Rejestr - Elektroniczna ewidencja danych dotyczących Uczestnika Funduszu,

13) Rezerwa na wynagrodzenie - środki Funduszu przeznaczone na pokrycie wynagrodzenia należnego Towarzystwu za zarządzanie Funduszem,

14) Statut - Statut "SKARBIEC NET" Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty,

15) Tabela Opłat - Zestawienie opłat udostępniane osobie przystępującej do Funduszu przy nabyciu Jednostek Uczestnictwa,

16) Uczestnik Funduszu - Osoba, która za wpłatę wniesioną do Funduszu nabyła przynajmniej część Jednostki Uczestnictwa zbywanej przez Fundusz,

17) Wartość Aktywów Netto Funduszu - Wartość Aktywów Funduszu pomniejszona o zobowiązania Funduszu,

18) Wartość Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa - Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzielona przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.".

3.
W art. 4 pkt. od 12) do 16) nadaje się odpowiednio numery od 13) do 17) i dodaje się pkt 12) w brzmieniu:

"12) Rezerwa na wynagrodzenie - środki Funduszu przeznaczone na pokrycie wynagrodzenia należnego Towarzystwu za zarządzanie Funduszem."

4.
W art. 8 dodaje się ust. 7 w brzmieniu:

"7. W przypadku przekroczenia przez Fundusz ograniczeń, o których mowa w art. 7, jest on obowiązany dostosować najdalej w ciągu 6 miesięcy stan swoich Aktywów do wymagań określonych w Statucie."

5.
W art. 18 ust. 2 wyraz "- PPPIus" zmienia się na wyraz "NET".
6.
W art. 19 po wyrazie "Warszawie" dodaje się wyraz "SA".
7.
W art. 30 ust. 2-6 nadaje się odpowiednio numery 3-7 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Pełnomocnictwo może być również udzielone w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez osobę zatrudnioną przez Towarzystwo."

8.
Po art. 32 dodaje się art. 321 w brzmieniu:

"Art. 321

Świadczenia na rzecz Uczestnika Funduszu

1. Uczestnik Funduszu zamierzający w dłuższym okresie inwestować znaczne środki w Jednostki Uczestnictwa Funduszu, może zawrzeć z Funduszem umowę, która będzie określała szczegółowe zasady i terminy realizacji na rzecz Uczestnika Funduszu świadczenia przez Towarzystwo, działające w imieniu Funduszu.

2. Uprawnionym do otrzymania świadczenia od Funduszu jest Uczestnik Funduszu, który zawarł umowę, o której mowa w ust. 1 i w danym okresie rozliczeniowym posiadał taką liczbę Jednostek Uczestnictwa zapisanych na jego Rejestrze, że średnia Wartość Aktywów Netto przypadających na posiadane przez niego Jednostki Uczestnictwa w okresie rozliczeniowym była większa niż 500.000 złotych.

3. Świadczenie Funduszu, o którym mowa w niniejszym artykule, ustalane będzie jako określona procentowo część wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 68, naliczonego od Wartości Aktywów Netto Funduszu przypadających na posiadane przez Uczestnika Funduszu Jednostki Uczestnictwa i naliczane na takich samych zasadach jak wynagrodzenie Towarzystwa.

4. Określona procentowo część wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 68, należnego danemu Uczestnikowi Funduszu, zależeć będzie od średniej Wartości Aktywów Netto przypadających na posiadane przez danego Uczestnika Funduszu Jednostki Uczestnictwa w okresie rozliczeniowym oraz długości okresu rozliczeniowego. Zasady obliczania procentowej części wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 68, w zależności od długości okresu rozliczeniowego określa taryfa ustalana przez zarząd Towarzystwa, udostępniana bezpośrednio przez Towarzystwo.

5. Okresem rozliczeniowym jest okres brany pod uwagę przy ustalaniu liczby Jednostek Uczestnictwa, których posiadanie uprawnia Uczestnika Funduszu do otrzymania świadczenia, o którym mowa w niniejszym artykule. Długość okresu rozliczeniowego ustalana jest w umowie, o której mowa w ust. 1.

6. Świadczenie, o którym mowa w niniejszym artykule, realizowane jest na rzecz Uczestnika Funduszu przez Towarzystwo działające w imieniu Funduszu, ze środków stanowiących Rezerwę na wynagrodzenie, przed terminem, w którym wypłacane jest Towarzystwu wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem określone w art. 68. Wynagrodzenie wypłacane Towarzystwu za zarządzanie Funduszem pomniejszane jest o kwotę stanowiącą równowartość świadczeń zrealizowanych na rzecz Uczestników Funduszu na podstawie postanowień niniejszego artykułu.

7. Spełnienie świadczenia, o którym mowa w niniejszym artykule, dokonywane jest poprzez nabycie na rzecz uprawnionego Uczestnika Funduszu Jednostek Uczestnictwa za kwotę należnego mu świadczenia, po cenie Jednostek Uczestnictwa obowiązującej w dniu realizacji świadczenia, chyba że Uczestnik Funduszu zadecyduje inaczej.

8. Informacja o innym sposobie spełnienia świadczenia, o której mowa w ust. 7, jest skuteczna pod warunkiem, że zostanie doręczona Towarzystwu na piśmie najpóźniej na 7 dni roboczych przed datą wypłaty świadczenia, i będzie wskazywała sposób wypłaty kwoty świadczenia.".

9.
W art. 37 skreśla się dotychczasową treść ust. 1, 2 i 3 i na ich miejsce wprowadza się ust. 1 i 2 w brzmieniu:

"1. Potwierdzenia, o których mowa w art. 36, są wysyłane przez Agenta Transferowego niezwłocznie po dniu zbycia lub odkupieniu Jednostek Uczestnictwa na adres wskazany przez Uczestnika Funduszu, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Potwierdzenia, o których mowa w art. 36, mogą być przekazywane do Agenta Transferowego, będącego pełnomocnikiem Uczestników Funduszu w zakresie odbioru tych potwierdzeń, w przypadku gdy Uczestnik Funduszu udzieli Agentowi Transferowemu pełnomocnictwa do odbierania potwierdzeń, o których mowa w art. 36. W takim przypadku raz na kwartał kalendarzowy Uczestnikowi Funduszu przesyłane będą zbiorcze potwierdzenia zbycia i odkupienia Jednostek Uczestnictwa w terminie do dwóch tygodni od zakończenia kwartału kalendarzowego, w którym zostało zrealizowane zbycie albo odkupienie Jednostek Uczestnictwa.".

10.
W art. 41 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Fundusz zbywa i odkupuje Jednostki Uczestnictwa bezpośrednio i za pośrednictwem upoważnionych Dystrybutorów.

4. Osoba przystępująca do Funduszu może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez dokonanie wpłat środków pieniężnych na wskazany przez Fundusz rachunek bankowy prowadzony w imieniu Funduszu przez Depozytariusza oraz przesłanie ważnego pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa do Funduszu, korzystając wyłącznie z formularzy zaakceptowanych przez Fundusz. Wpłata może być dokonana poprzez przelanie środków pieniężnych z rachunku bankowego osoby przystępującej do Funduszu prowadzonego przez bank krajowy albo poprzez wpłatę środków pieniężnych dokonaną za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej, albo poprzez przelanie środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu znajdującego się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Warunkiem uznania wpłaty jest podanie, na dokumencie wpłacenia środków, obok przekazanej kwoty środków pieniężnych: nazwy Funduszu, imienia i nazwiska albo nazwy (firmy), adresu zamieszkania albo adresu siedziby, numeru PESEL lub REGON oraz numeru rachunku bankowego wskazanego przez Fundusz. Zlecenie wypełnione w sposób nieczytelny lub nieprawidłowy i wywołujące wątpliwości co do treści lub autentyczności nie będzie uznane za ważne.".

11.
Art. 42 otrzymuje brzmienie:

"Art. 42

Nabycie Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią

1. Uczestnik Funduszu, na rzecz którego otwarto już Rejestr, może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez przelanie środków pieniężnych z rachunku bankowego Uczestnika prowadzonego przez bank krajowy albo poprzez wpłatę środków pieniężnych dokonaną za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej, albo poprzez przelanie środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu znajdującego się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na rachunek wskazany przez Fundusz, prowadzony na rzecz Funduszu u Depozytariusza. Wpływ środków pieniężnych na rachunek Funduszu jest równoznaczny ze złożeniem zlecenia nabycia. Dokument przekazania środków powinien zawierać: imię i nazwisko albo nazwę składającego zlecenie, adres miejsca zamieszkania albo siedziby, numer Rejestru albo numer PESEL albo REGON, nazwę Funduszu, nazwę Depozytariusza prowadzącego rachunek Funduszu oraz numer rachunku Funduszu.

2. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane poprzez sieć Internet, przez wypełnienie formularza zaakceptowanego przez Towarzystwo, udostępnionego przez Towarzystwo w tej sieci oraz dokonanie płatności kartą kredytową albo płatniczą. Szczegółowe warunki nabycia Jednostek Uczestnictwa w sieci Internet znajdują się na stronach Towarzystwa w sieci Internet.

3. Dokument przekazania środków pieniężnych nie zawierający wszystkich informacji, o których mowa w ustępie 1, nie będzie uznany za ważne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa.".

12.
W art. 43 ust. 4 po wyrazie "Rejestru" dodaje się wyrazy ", jak również składanie dyspozycji dotyczących niektórych danych Uczestnika".
13.
W art. 45 w ust. 2 wyrazy "w art. 42 ust. 2" zmienia się na wyrazy "w art. 42 ust. 1 i 2" oraz w ust. 5 wyrazy "w art. 42 ust. 2" zmienia się na wyrazy "w art. 42 ust. 1 i 2", jak również ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. W przypadku gdy wpłata środków na nabycie Jednostek Uczestnictwa dokonywana jest poprzez DSP lub jako wpłata gotówkowa dokonana w siedzibie Depozytariusza, wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie z następnego Dnia Wyceny po dniu dokonania wpłaty. W pozostałych przypadkach wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie z danego Dnia Wyceny, jeżeli w tym Dniu Wyceny spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

3.1. Fundusz otrzymał zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA wyłącznie w przypadku gdy nabycie Jednostek nie następuje w trybie określonym w art. 42 ust. 1 i 2,

3.2. Depozytariusz otrzymał środki pieniężne na nabycie Jednostek Uczestnictwa przed godziną 13.00.

4. Jeżeli warunki, o których mowa w ust. 3 nie zostały spełnione w danym Dniu Wyceny, wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie obowiązującej w następnym Dniu Wyceny.".

14.
Art. 46 otrzymuje brzmienie:

"1. Cena nabycia Jednostki Uczestnictwa jest obliczona według następującego wzoru:

WANJU

P= --------

x

1- ----

100%

gdzie:

P - Cena nabycia Jednostki Uczestnictwa,

WANJU - Wartość Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w Dniu Wyceny, w którym nastąpiło nabycie,

x - stawka opłaty manipulacyjnej, o której mowa w art. 47 Statutu.

2. Łączna cena nabycia Jednostek Uczestnictwa w przypadku pierwszego nabycia Jednostek powiększona zostanie o opłatę za otwarcie Rejestru, określoną w art. 47 ust. 2."

12.
Art. 47 i 48 otrzymują brzmienie:

"Art. 47

Opłaty związane z nabywaniem Jednostek Uczestnictwa

1. Fundusz przy zbywaniu Jednostek Uczestnictwa pobiera opłatę za otwarcie Rejestru i opłatę manipulacyjną.

2. Opłata za otwarcie Rejestru ustalana jest przez Fundusz i nie może być wyższa niż 20 złotych. Opłata za otwarcie Rejestru pobierana jest przez Fundusz tylko przy nabyciu Jednostek Uczestnictwa, w wyniku którego następuje otwarcie Rejestru. Opłata za otwarcie Rejestru stanowi opłatę, o której mowa w art. 26 ust. 4 zd. 1 Ustawy.

3. Stawka opłaty manipulacyjnej ustalana jest przez Fundusz i nie może przekroczyć 5,5% środków wpłacanych przez Uczestnika Funduszu na nabycie Jednostek Uczestnictwa.

4. Wysokość opłaty manipulacyjnej jest ustalana w oparciu o stawkę opłaty manipulacyjnej określoną w Tabeli Opłat i podstawę jej naliczania. Podstawę naliczania opłaty manipulacyjnej dla zleceń nabycia stanowi wartość danego zlecenia (wpłacanej kwoty) powiększona o wartość Jednostek Uczestnictwa Funduszu posiadanych przez składającego zlecenie na dzień nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie tego zlecenia, za wyjątkiem nabywania Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią za pośrednictwem bankomatu lub poprzez sieć Internet - w tym przypadku podstawę naliczania opłaty manipulacyjnej stanowi wyłącznie wartość danego zlecenia (wpłacanej kwoty).

5. Wartość Jednostek Uczestnictwa, o których mowa w ust. 4, obliczana jest jako iloczyn Wartości Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w dniu nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie bieżącego zlecenia i liczby Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika Funduszu składającego zlecenie na dany dzień.

6. Skala i wysokość stawek opłaty manipulacyjnej oraz wysokość opłaty za otwarcie Rejestru ustalana jest przez Fundusz w Tabeli Opłat, która jest udostępniana na bieżąco we wszystkich punktach zbywania Jednostek Uczestnictwa.

Art. 48

Zmiana wysokości opłat

1. Fundusz może obniżyć lub znieść opłaty ponoszone przez Uczestnika Funduszu w stosunku do wszystkich lub do określonych grup Uczestników Funduszu we wszystkich uzasadnionych interesem Uczestników Funduszu przypadkach, w sytuacjach i na zasadach opisanych w ustępach poniższych.

2. W czasie kampanii promocyjnej Fundusz może obniżyć lub znieść opłaty w określonym czasie w stosunku do wszystkich lub do określonych grup nabywców lub osób dokonujących konwersji.

3. Niezależnie od postanowień ustępu 2, Fundusz może obniżyć lub znieść opłaty:

3.1. w przypadku przystąpienia przez Uczestnika Funduszu do Planu Systematycznego Oszczędzania utworzonego przez Fundusz, na zasadach określonych w ust. 4,

3.2. w przypadku nabywania znacznej liczby Jednostek Uczestnictwa, przez co rozumie się nabywanie Jednostek Uczestnictwa za kwotę nie mniejszą niż 50.000 złotych,

3.3. w przypadku uczestnictwa w Funduszu przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy,

3.4. w przypadku nabywania Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią,

3.5. w stosunku do osób zatrudnionych przez Towarzystwo, Agenta Transferowego, Dystrybutorów, Depozytariusza oraz osób zatrudnionych przez akcjonariuszy Towarzystwa i podmioty współpracujące z Towarzystwem na podstawie zawartych z nim umów o świadczenie usług,

3.6. w stosunku do podmiotów będących nabywcami usług finansowych świadczonych przez podmioty, w których akcjonariusze Towarzystwa posiadają akcje lub udziały.

4. Przystępując do Planu Systematycznego Oszczędzania, o którym mowa w ustępie 3 pkt 3.1., Uczestnik Funduszu deklaruje systematyczne przekazywanie środków w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa na zasadach określonych w umowie o uczestnictwo w Planie Systematycznego Oszczędzania, zawieranej pomiędzy Funduszem a Uczestnikiem Funduszu.

5. W przypadkach określonych w powyższych ustępach, informacja o warunkach i zasadach obniżania lub znoszenia opłat oraz o warunkach przystępowania i uczestnictwa w Planie Systematycznego Oszczędzania może być podana do publicznej wiadomości, w jednostkach Dystrybutorów, a także w trybie określonym w art. 71 ust. 1 Statutu. Informacja taka może również być przekazana w inny sposób, w szczególności za pośrednictwem środków masowego przekazu lub poczty.".

13.
Po art. 48 dodaje się art. 481 w brzmieniu:

"Art. 481

Reinwestycja

1. Na wniosek nabywcy Jednostek Uczestnictwa nie pobiera się opłaty manipulacyjnej w przypadku nabycia Jednostek Uczestnictwa do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie, jaką Uczestnik Funduszu otrzymał w wyniku odkupienia od niego całości lub części Jednostek Uczestnictwa, o ile od dnia odkupienia Jednostek Uczestnictwa do dnia złożenia zlecenia nabycia nowych Jednostek Uczestnictwa nie upłynęło więcej niż 60 dni.

2. Zwolnienie od opłaty manipulacyjnej przysługuje jednokrotnie w roku kalendarzowym.".

14.
W art. 50 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Uczestnik może zawrzeć z Funduszem umowę, na podstawie której odkupi w określonym przez Uczestnika terminie lub terminach określoną liczbę Jednostek Uczestnictwa Funduszu lub liczbę Jednostek Uczestnictwa, która zapewni Uczestnikowi otrzymanie za odkupione Jednostki Uczestnictwa określonej kwoty pieniężnej i dokona wypłaty kwoty należnej w sposób określony w umowie. W takim przypadku żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa staje się skuteczne w określonym przez Uczestnika terminie lub terminach, a postanowienia art. 51 stosuje się odpowiednio.

4. W przypadku gdy żądanie odkupienia dotyczy wszystkich Jednostek Uczestnictwa zapisanych w Rejestrze, Rejestr zostaje zamknięty następnego Dnia Wyceny po dniu odkupienia wszystkich Jednostek Uczestnictwa zapisanych w Rejestrze.".

15.
W art. 51 w ust. 2 i 3 po wyrazie "Warszawie" dodaje się wyraz "SA".
16.
W Rozdziale VII. Ustalanie Wartości Aktywów Netto Funduszu zmienia tytuł na następujący: "Rozdział VII. Zasady ustalania Wartości Aktywów Netto Funduszu".
17.
Art. 52-56 otrzymują brzmienie:

"Art. 52

Wartość Aktywów Netto Funduszu

1. Aktywa Funduszu wycenia się według rynkowej wartości składników Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny, z zachowaniem zasad określonych w artykułach poniższych.

2. Fundusz dokonuje wyceny Aktywów Funduszu oraz ustala wartość Aktywów Netto Funduszu oraz wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa w Dniach Wyceny.

3. Wartość Aktywów Netto Funduszu jest równa wartości wszystkich Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny pomniejszonej o zobowiązania Funduszu.

4. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa jest równa wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzielonej przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.

Art. 53

Papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu i inne prawa majątkowe w publicznym obrocie

1. Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub regulowanym rynku pozagiełdowym, z wyłączeniem kontraktów terminowych, wyceniane są według ostatniego kursu ustalonego według systemu kursu jednolitego lub ostatniego kursu zamknięcia w systemie notowań ciągłych, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Prawa majątkowe nie będące papierami wartościowymi notowane na rynku regulowanym wycenia się według zasad określonych w ustępie 1.

3. Jeżeli ostatni kurs zamknięcia nie jest dostępny, lub jest dostępny, ale ze względu na termin zawarcia ostatniej transakcji na sesji giełdowej nie odzwierciedla wartości rynkowej papieru wartościowego, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnienie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne.

4. Rynkiem głównym oraz odpowiednim systemem notowań dla danego składnika Aktywów Funduszu będzie rynek, dla którego średnia wielkość obrotów w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonania wyceny była największa.

5. Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według cen nabycia, z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny.

6. Papiery wartościowe, dla których nie jest możliwe zastosowanie metod wyceny, o których mowa w ust. 1, 2, 3 i 5, nabyte z dyskontem lub premią, wycenia się w oparciu o odpis dyskonta lub amortyzację premii.

Art. 54

Inne papiery wartościowe oraz inne prawa majątkowe

1. Dłużne papiery wartościowe nie będące przedmiotem obrotu publicznego oraz inne papiery wartościowe i inne prawa majątkowe, za wyjątkiem określonych w art. 56-566, są wyceniane według jednego z następujących sposobów:

1.1. na podstawie średniej ceny obliczonej według kursów zamknięcia, uzyskanych od trzech instytucji finansowych prowadzących obrót takimi walorami i posiadających najwyższe obroty w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny,

1.2. na podstawie średniej ceny obliczonej według kursów zamknięcia, uzyskanych od jednej lub dwóch instytucji finansowych, które obracają tymi walorami,

1.3. jeżeli kursy zamknięcia, o których mowa w punktach 1.1. i 1.2 nie są dostępne, lub są dostępne, ale ze względu na terminy zawarcia ostatnich transakcji w ciągu dnia nie odzwierciedlają wartości rynkowej papieru wartościowego, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnienie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne,

1.4. z uwzględnieniem odpisu dyskonta lub amortyzacji premii dla papierów nabytych z dyskontem lub premią.

2. W przypadku niemożności określenia ceny na zasadach określonych w punktach 1.1, 1.2, 1.3 i 1.4, papiery wartościowe i prawa majątkowe zostaną wycenione na podstawie ostatniej ceny sprzedaży walorów najbardziej porównywalnych.

Art. 55

Zagraniczne papiery wartościowe i inne prawa majątkowe

1. Do zagranicznych papierów wartościowych stosuje się zasady określone w artykułach 53 i 54.

2. Zagraniczne papiery wartościowe wycenia się w walucie kraju notowania lub w przypadku nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie, w której papier wartościowy jest denominowany i wykazuje się w walucie polskiej po przeliczeniu według obowiązującego średniego kursu ogłaszanego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na Dzień Wyceny.

3. Jeżeli zagraniczne papiery wartościowe są notowane lub denominowane w walutach, dla których Narodowy Bank Polski nie ogłasza kursu, to ich wartość należy określić w relacji do wskazanej przez Fundusz waluty, dla której ogłaszany jest średni kurs przez Narodowy Bank Polski.

4. Za główny rynek dla danego waloru będzie uważany ten, na którym średnia wielkość obrotów, w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny, była najwyższa.

Art. 56

Środki na rachunkach bankowych

Odsetki należne z tytułu utrzymywania środków na rachunkach bankowych naliczane są stosownie do zasad regulujących prowadzenie tych rachunków.".

18.
Po art. 56 dodaje się art. 561-566 brzmieniu:

"Art. 561

Waluty

Środki pieniężne wykazuje się w walucie, w której są wyrażone, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 55.

Art. 562

Transakcje terminowe opcyjne nabyte

1. W Dniu Wyceny cena nabytych opcji ustalana jest według ich wartości rynkowej:

1.1. opcje będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 53,

1.2. opcje nie będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 54 ust. 1 pkt 1.1,

1.3. w przypadku niemożności określenia ceny według zasad określonych w pkt. 1.1 i 1.2, opcje są wyceniane według następujących wzorów:

a. w przypadku opcji typu call, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena instrumentu bazowego - cena wykonania opcji; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia,

b. w przypadku opcji typu put, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena wykonania opcji - cena instrumentu bazowego; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia.

2. Ceny instrumentu bazowego ustalane są według zasad określonych w art. 53-55 oraz 561.

3. Opcje wycenia się w walucie kraju notowania lub, w przypadku opcji nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie w której są denominowane, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 55.

Art. 563

Transakcje terminowe opcyjne wystawione

1. W Dniu Wyceny zobowiązania z tytułu wystawionych opcji ustalane są według wartości rynkowej opcji:

1.1. opcje będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 53,

1.2. opcje nie będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 54 ust. 1 pkt 1.1,

1.3. w przypadku niemożności określenia ceny według zasad określonych w pkt. 1.1 i 1.2, opcje są wyceniane według następujących wzorów:

a. przypadku opcji typu call, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena instrumentu bazowego - cena wykonania opcji; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia,

b. w przypadku opcji typu put, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena wykonania opcji - cena instrumentu bazowego; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia.

2. Ceny instrumentu bazowego ustalane są według zasad określonych w art. 53-55 oraz 561.

3. Opcje wycenia się w walucie kraju notowania lub, w przypadku opcji nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie w której są denominowane, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 55.

Art. 564

Transakcje terminowe na stopę procentową inne niż opcje na stopę procentową

1. W Dniu Wyceny transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z transakcji terminowej na stopę procentową.

2. Zysk/strata z zawartych transakcji terminowych na stopę procentową notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 53.

3. Zysk/strata z transakcji terminowych na stopę procentową nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 55.

Art. 565

Walutowe kontrakty terminowe

1. W Dniu Wyceny walutowe transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z walutowej transakcji terminowej.

2. Zysk/strata z zawartych walutowych transakcji terminowych notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 53.

3. Zysk/strata z walutowych transakcji terminowych nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 55.

Art. 566

Kontrakty terminowe inne niż te określone w Art. 564 i Art. 565

1. W Dniu Wyceny transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z transakcji terminowej.

2. Zysk/strata z zawartych transakcji terminowych notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 53.

3. Zysk/strata z transakcji terminowych nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 55.".

19.
Art. 67 i 68 otrzymują brzmienie:

"Art. 67

Pokrywanie kosztów Funduszu

1. Fundusz może pokrywać ze swoich środków następujące koszty związane z funkcjonowaniem Funduszu:

1.1. koszty prowizji maklerskich i bankowych, w tym prowizje i opłaty za przechowywanie papierów wartościowych oraz prowadzenie rachunków bankowych (z wyłączeniem opłat za przechowywanie Aktywów Funduszu przez Depozytariusza) oraz prowizje i opłaty związane z transakcjami kupna i sprzedaży papierów wartościowych i praw majątkowych,

1.2. podatki i inne obciążenia nałożone przez właściwe organy państwowe i samorządowe, w tym opłaty za zezwolenia oraz rejestracyjne,

1.3. wynagrodzenie likwidatora wyznaczonego przez Komisję - zawsze w zakresie uzasadnionym interesem Uczestników Funduszu.

2. Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt. 1.1 i 1.2 stanowią koszty nielimitowane Funduszu i będą pokrywane zgodnie z umowami, na podstawie których Fundusz zobowiązany jest do ich ponoszenia lub zgodnie z przepisami prawa oraz decyzjami wydanymi przez właściwe organy państwowe.

3. Pozostałe koszty funkcjonowania Funduszu, takie jak w szczególności opłaty za przechowywanie Aktywów Funduszu przez Depozytariusza, koszty obsługi prawnej, koszty badania sprawozdań finansowych, koszty druku i publikacji, pokrywa Towarzystwo ze środków własnych, w tym z wynagrodzenia za zarządzanie Funduszem, o którym mowa w art. 68 ust. 1.

Art. 68

Wynagrodzenie Towarzystwa

1. Wynagrodzenie Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, za wyjątkiem opłaty, o której mowa w ust. 3 oraz opłaty za organizację zbywania jednostek uczestnictwa, nie może być większe niż 2,50% w skali roku, liczonego jako 365 dni lub 366 dni w przypadku, gdy rok kalendarzowy liczy 366 dni, od średniej Wartości Aktywów Netto Funduszu w danym roku.

2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, jest naliczane w każdym Dniu Wyceny i wypłacane ze środków Funduszu w terminie 7 dni od zakończenia miesiąca, za który było naliczane wynagrodzenie.

3. Niezależnie od postanowień ust. 1, wysokość wynagrodzenia za zarządzanie należnego Towarzystwu może zostać powiększona o "performance fee" obliczane na zasadach określonych poniżej:

1) performance fee przysługuje Towarzystwu jeżeli:

a) w bieżącym okresie rozliczeniowym wzrost wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa w ostatnim dniu wyceny w bieżącym okresie rozliczeniowym w stosunku do wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa w ostatnim dniu wyceny w poprzednim okresie rozliczeniowym jest wyższy od wzrostu wartości benchmarku w ostatnim dniu wyceny w bieżącym okresie rozliczeniowym w stosunku do wartości benchmarku w ostatnim dniu wyceny w poprzednim okresie rozliczeniowym,

b) w bieżącym okresie rozliczeniowym spadek wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa w ostatnim dniu wyceny w bieżącym okresie rozliczeniowym w stosunku do wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa w ostatnim dniu wyceny w poprzednim okresie rozliczeniowym jest niższy od spadku wartości benchmarku w ostatnim dniu wyceny w bieżącym okresie rozliczeniowym w stosunku do wartości benchmarku w ostatnim dniu wyceny w poprzednim okresie rozliczeniowym,

2) okresami rozliczeniowymi są okresy półroczne (od 1 stycznia do 30 czerwca oraz od 1 lipca do 31 grudnia),

3) wzrost/spadek wartości benchmarku, o którym mowa jest w pkt. 1a) i 1b), obliczany jest w sposób następujący:

ZM = 90% * (40% * (IIX1/IIX0 - 1) + 30% * (Nemax501/Nemax500- 1) + 10% * (TokyoComm0/TokyoComm0 - 1) + 20% * (TechWIG1/TechWIG0-1)) + 10% * (BS13/2)

gdzie:

ZM - zmiana wartości benchmarku w ostatnim dniu wyceny bieżącego okresu rozliczeniowego w stosunku do wartości benchmarku w ostatnim dniu wyceny poprzedniego okresu rozliczeniowego,

IIX - AMEX Interactive Week Modified Cap Weight Index (indeks spółek internetowych obliczany i publikowany przez American Stock Exchange),

Nemax50 - XETRA New Market Top50 Index (indeks spółek Nowego Rynku obliczany i publikowany przez Deutsche Borse),

TokyoComm - Tokyo SE Communication Stock Price Index (indeks spółek telekomunikacyjnych obliczany i publikowany przez Tokyo Stock Exchange),

TechWiG - indeks rynku SiTech obliczany i publikowany przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych,

BS13 - średnia rentowność 13-tygodniowych bonów skarbowych z ostatniego przetargu poprzedzającego bieżący okres rozliczeniowy, na którym odbyła się aukcja tych bonów,

subskrypt 1 - wartość danego indeksu w ostatnim dniu wyceny bieżącego okresu rozliczeniowego,

subskrypt 0 - wartość danego indeksu w ostatnim dniu wyceny poprzedniego okresu rozliczeniowego,

4) wysokość performance fee jest obliczana jako iloczyn stawki performance fee i podstawy naliczania performance fee,

5) stawkę perfomance fee ustala się jako iloczyn 0,25 i:

a) w przypadku omówionym w pkt. 1 a): wyrażonej w procentach różnicy pomiędzy wzrostem wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa w ostatnim dniu wyceny w bieżącym okresie rozliczeniowym w stosunku do wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa w ostatnim dniu wyceny w poprzednim okresie rozliczeniowym a wzrostem wartości benchmarku w ostatnim dniu wyceny w bieżącym okresie rozliczeniowym w stosunku do wartości benchmarku w ostatnim dniu wyceny w poprzednim okresie rozliczeniowym,

b) w przypadku omówionym w pkt. 1 b): wyrażonej w procentach różnicy pomiędzy spadkiem Wartości Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w ostatnim Dniu Wyceny w bieżącym okresie rozliczeniowym w stosunku do Wartości Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w ostatnim Dniu Wyceny w poprzednim okresie rozliczeniowym a spadkiem wartości benchmarku w ostatnim Dniu Wyceny w bieżącym okresie rozliczeniowym w stosunku do wartości benchmarku w ostatnim Dniu Wyceny w poprzednim okresie rozliczeniowym,

6) podstawę naliczania performance fee stanowi średnia Wartość Aktywów Netto Funduszu w danym okresie rozliczeniowym,

7) wysokość rezerwy performance fee ustalana jest w każdym Dniu Wyceny w oparciu o dzienny wzrost/spadek Wartości Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa oraz dzienny wzrost/spadek wartości benchmarku,

8) wartość skumulowanej rezerwy, o której mowa w pkt. 6) obliczona na koniec każdego okresu rozliczeniowego wypłacana jest Towarzystwu w terminie 7 dni od zakończenia tego okresu.

4. Opłata na rzecz Towarzystwa za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa będzie nie wyższa niż opłata manipulacyjna pobierana przez Fundusz przy zbywaniu Jednostek w trybie art. 47 i będzie przekazywana na rzecz Towarzystwa nie później niż następnego dnia po pobraniu opłaty manipulacyjnej przez Fundusz.

5. Sposób pobierania i wypłacania dla Towarzystwa opłat, o których mowa w ust. 3 i ust. 4 nie wpływa na Wartość Aktywów Netto Funduszu przypadających na Jednostkę Uczestnictwa w dniu pobierania tej opłaty przez Fundusz i jej przekazania na rzecz Towarzystwa.".

21.
W art. 72 ust. 2, 3 i 4 nadaje się odpowiednio numer 3, 4 i 5 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Likwidacja Funduszu następuje również w przypadku podjęcia przez Towarzystwo decyzji o likwidacji Funduszu, niezależnie od przyczyn wymienionych w ustępie powyższym. Towarzystwo może podjąć decyzję o likwidacji Funduszu w następujących przypadkach:

2.1. nastąpi zmiana przepisów podatkowych związanych z uczestnictwem w Funduszu,

2.2. Wartość Aktywów Netto Funduszu będzie niższa niż 10.000.000 złotych,

2.3. wynagrodzenie otrzymywane przez Towarzystwo zgodnie z art. 68 ust. 1 Statutu nie pozwoli na pokrywanie kosztów działalności Funduszu, o których mowa w art. 67 ust. 3 Statutu.".

§  4. 
Udziela się Skarbiec Kasa Otwartemu Zrównoważonemu Funduszowi Inwestycyjnemu Rynku Pieniężnego reprezentowanemu przez Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA zezwolenia na następujące zmiany w statucie:
1.
W art. 1 w ust. 2 wyrazy ", zwanej dalej "Ustawą" z dnia 28 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 933)" zastępuje się wyrazami "z dnia 28 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 933 z późn. zm.), zwanej dalej "Ustawą"", jak również w ustępie czwartym po wyrazie "Fundusz" dodaje się przecinek, zaś w ustępie piątym i szóstym wyrazy "Otwarty Fundusz Inwestycyjny" zastępuje się wyrazami "Otwartego Funduszu Inwestycyjnego".
2.
W art. 2 w ust. 1 wyrazy "Otwarty Fundusz Inwestycyjny" zastępuje się wyrazami "Otwartego Funduszu Inwestycyjnego".
3.
a) W art. 4 w pkt. 3 po przecinku dodaje się wyrazy "z siedzibą w Warszawie, ul. Senatorska 16,",
b)
w pkt. 5 po wyrazie "Warszawie" dodaje się wyraz "SA",
c)
pkt. 15) i 16) nadaje się odpowiednio numery 16) i 17),
d)
dodaje się pkt 15) w brzmieniu:

"15) Ustawa o pracowniczych programach emerytalnych - ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. nr 139, poz. 932 z późn. zmianami),".

4.
W art. 4 pkt. od 11) do 15) nadaje się odpowiednio numery od 12) do 16) i dodaje się pkt 11) w brzmieniu:

"11) Rezerwa na wynagrodzenie - środki Funduszu przeznaczone na pokrycie wynagrodzenia należnego Towarzystwu za zarządzanie Funduszem."

5.
W art. 7 w pkt. 1.4 po wyrazie "podmiotu" dodaje się przecinek, w pkt. 1.8 po wyrazie "wartościowe" dodaje się przecinek, jak również w dotychczasowym ust. 3 wyrazy "lokowane w depozytach" zmienia się na wyrazy "utrzymywane na rachunkach" oraz dotychczasowym ust. 2 i 3 nadaje się odpowiednio numer 3 i 4 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W przypadku przekroczenia przez Fundusz ograniczeń, o których mowa w art. 7, jest on obowiązany dostosować najdalej w ciągu 6 miesięcy stan swoich Aktywów do wymagań określonych w Statucie."

6.
W art. 9 w ust. 4 po wyrazie "pieniężne" dodaje się przecinek.
7.
W Rozdziale III. Wpłaty do Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział II. Wpłaty do Funduszu".
8.
W Rozdziale IV. Uczestnicy Funduszu zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział III. Uczestnicy Funduszu".
9.
W art. 18 ust. 2-6 nadaje się odpowiednio numery 3-7 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Pełnomocnictwo może być również udzielone w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez osobę zatrudnioną przez Towarzystwo."

10) Po art. 20 dodaje się art. 201 w brzmieniu:

"Art. 201

Świadczenia na rzecz Uczestnika Funduszu

1. Uczestnik Funduszu zamierzający w dłuższym okresie inwestować znaczne środki w Jednostki Uczestnictwa Funduszu, może zawrzeć z Funduszem umowę, która będzie określała szczegółowe zasady i terminy realizacji na rzecz Uczestnika Funduszu świadczenia przez Towarzystwo, działające w imieniu Funduszu.

2. Uprawnionym do otrzymania świadczenia od Funduszu jest Uczestnik Funduszu, który zawarł umowę, o której mowa w ust. 1 i w danym okresie rozliczeniowym posiadał taką liczbę Jednostek Uczestnictwa zapisanych na jego Rejestrze, że średnia Wartość Aktywów Netto przypadających na posiadane przez niego Jednostki Uczestnictwa w okresie rozliczeniowym była większa niż 500.000 złotych.

3. Świadczenie Funduszu, o którym mowa w niniejszym artykule, ustalane będzie jako określona procentowo część wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 59, naliczonego od Wartości Aktywów Netto Funduszu przypadających na posiadane przez Uczestnika Funduszu Jednostki Uczestnictwa i naliczane na takich samych zasadach jak wynagrodzenie Towarzystwa.

4. Określona procentowo część wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 59, należnego danemu Uczestnikowi Funduszu, zależeć będzie od średniej Wartości Aktywów Netto przypadających na posiadane przez danego Uczestnika Funduszu Jednostki Uczestnictwa w okresie rozliczeniowym oraz długości okresu rozliczeniowego. Zasady obliczania procentowej części wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 59, w zależności od długości okresu rozliczeniowego określa taryfa ustalana przez zarząd Towarzystwa, udostępniana bezpośrednio przez Towarzystwo.

Okresem rozliczeniowym jest okres brany pod uwagę przy ustalaniu liczby Jednostek Uczestnictwa, których posiadanie uprawnia Uczestnika Funduszu do otrzymania świadczenia, o którym mowa w niniejszym artykule. Długość okresu rozliczeniowego ustalana jest w umowie, o której mowa w ust. 1.

5. Świadczenie, o którym mowa w niniejszym artykule, realizowane jest na rzecz Uczestnika Funduszu przez Towarzystwo, działające w imieniu Funduszu, ze środków stanowiących Rezerwę na wynagrodzenie, przed terminem, w którym wypłacane jest Towarzystwu wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem określone w art. 59. Wynagrodzenie wypłacane Towarzystwu za zarządzanie Funduszem pomniejszane jest o kwotę stanowiącą równowartość świadczeń zrealizowanych na rzecz Uczestników Funduszu na podstawie postanowień niniejszego artykułu.

6. Spełnienie świadczenia, o którym mowa w niniejszym artykule, dokonywane jest poprzez nabycie na rzecz uprawnionego Uczestnika Funduszu Jednostek Uczestnictwa za kwotę należnego mu świadczenia, po cenie Jednostek Uczestnictwa obowiązującej w dniu realizacji świadczenia, chyba że Uczestnik Funduszu zadecyduje inaczej.

7. Informacja o innym sposobie spełnienia świadczenia, o której mowa w ust. 7, jest skuteczna pod warunkiem, że zostanie doręczona Towarzystwu na piśmie najpóźniej na 7 dni roboczych przed datą wypłaty świadczenia, i będzie wskazywała sposób wypłaty kwoty świadczenia.".

11.
W Rozdziale V. Jednostka Uczestnictwa, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział IV. Jednostka Uczestnictwa".
12.
W art. 21 w ust. 7 po wyrazach "w ust. 6" dodaje się przecinek.
13.
W art. 23 w ust. 2 po wyrazie "Zasady" dodaje się przecinek, ponadto po wyrazach "w ust. 1" dodaje się przecinek.
14.
W art. 24 w ust. 1 po wyrazie "Transferowego" dodaje się przecinek.
15.
W art. 25 w ust. 1 dodaje się na końcu słowa "z zastrzeżeniem ust. 2 i 3" oraz dotychczasowemu ust. 2 nadaje się numer 4 i dodaje się ust. 2 i 3 w brzmieniu:

"2. Potwierdzenie, o którym mowa w art. 24, może być przekazywane do Agenta Transferowego, będącego pełnomocnikiem Uczestnika Funduszu w zakresie odbioru tych potwierdzeń, w przypadku gdy Uczestnik Funduszu udzieli Agentowi Transferowemu pełnomocnictwa do odbierania potwierdzeń, o których mowa w art. 24. W takim przypadku raz na kwartał kalendarzowy Uczestnikowi Funduszu przesyłane będą zbiorcze potwierdzenia zbycia i odkupienia Jednostek Uczestnictwa w terminie do dwóch tygodni od zakończenia kwartału kalendarzowego, w którym zostało zrealizowane zbycie albo odkupienie Jednostek Uczestnictwa.

3. W odniesieniu do zleceń nabycia składanych w ramach umowy zawartej na podstawie Ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, umowa może określić inną częstotliwość przesyłania zbiorczych potwierdzeń zbycia i odkupienia Jednostek Uczestnictwa niż określona w ust. 2.".

16.
W art. 26 skreśla się ust. 3 i dotychczasowemu ust. 4 nadaje się odpowiednio numer 3.
17.
W Rozdziale VI. Nabywanie i żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział V. Nabywanie i żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa".
18.
W art. 29 tytuł otrzymuje brzmienie: "Zbywanie i odkupywanie Jednostek Uczestnictwa" oraz skreśla się ust. 2 oraz dodaje się ust. 2, 3 i 4 w brzmieniu:

"2. W celu zawarcia umowy, o której mowa w ustępie 1, osoba przystępująca do Funduszu składa zlecenie nabycia oraz wpłaca środki pieniężne.

3. Fundusz zbywa i odkupuje Jednostki Uczestnictwa bezpośrednio i za pośrednictwem upoważnionych Dystrybutorów.

4. Osoba przystępująca do Funduszu może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez dokonanie wpłat środków pieniężnych na wskazany przez Fundusz rachunek bankowy prowadzony w imieniu Funduszu przez Depozytariusza, oraz przesłanie ważnego pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa do Funduszu korzystając wyłącznie z formularzy zaakceptowanych przez Fundusz. Wpłata może być dokonana poprzez przelanie środków pieniężnych z rachunku bankowego osoby przystępującej do Funduszu prowadzonego przez bank krajowy albo poprzez wpłatę środków pieniężnych dokonaną za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej, albo poprzez przelanie środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu znajdującego się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Warunkiem uznania wpłaty jest podanie, na dokumencie wpłacenia środków, obok przekazanej kwoty środków pieniężnych: nazwy Funduszu, imienia i nazwiska albo nazwy (firmy), adresu zamieszkania albo adresu siedziby, numeru PESEL lub REGON oraz numeru rachunku bankowego wskazanego przez Fundusz. Zlecenie wypełnione w sposób nieczytelny lub nieprawidłowy i wywołujące wątpliwości co do treści lub autentyczności nie będzie uznane za ważne.".

19.
Art. 30 otrzymuje brzmienie:

"Art. 30

Nabycie Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią

1. Uczestnik Funduszu, na rzecz którego otwarto już Rejestr, może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez przelanie środków pieniężnych z rachunku bankowego Uczestnika prowadzonego przez bank krajowy albo poprzez wpłatę środków pieniężnych dokonaną za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej, albo poprzez przelanie środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu znajdującego się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na rachunek wskazany przez Fundusz, prowadzony na rzecz Funduszu u Depozytariusza. Wpływ środków pieniężnych na rachunek Funduszu jest równoznaczny ze złożeniem zlecenia nabycia. Dokument przekazania środków powinien zawierać: imię i nazwisko albo nazwę składającego zlecenie, adres miejsca zamieszkania albo siedziby, numer Rejestru albo numer PESEL albo REGON, nazwę Funduszu, nazwę Depozytariusza prowadzącego rachunek Funduszu oraz numer rachunku Funduszu.

2. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane poprzez sieć Internet, przez wypełnienie formularza zaakceptowanego przez Towarzystwo, udostępnionego przez Towarzystwo w tej sieci oraz dokonanie płatności kartą kredytową albo płatniczą. Szczegółowe warunki nabycia Jednostek Uczestnictwa w sieci Internet znajdują się na stronach Towarzystwa w sieci Internet.

3. Dokument przekazania środków pieniężnych nie zawierający wszystkich informacji, o których mowa w ustępie 1, nie będzie uznany za ważne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa.".

20.
W art. 31 w ust. 3 po wyrazach "w ust. 1" dodaje się przecinek, natomiast w ust. 2 po wyrazie "Rejestru" dodaje się następujące wyrazy ", jak również składanie dyspozycji dotyczących niektórych danych Uczestnika."
21.
a) W art. 34 w ust. 2 wyrazy "w art. 30 ust. 2" zmienia się na wyrazy "w art. 30 ust. 1 i 2" oraz w ust. 5 wyrazy "w art. 30 ust. 2" zmienia się na wyrazy "w art. 30 ust. 1 i 2",
b)
ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. Wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie z danego Dnia Wyceny, jeżeli w tym Dniu Wyceny spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

3.1. Fundusz otrzymał zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa przed godziną 16.00 - wyłącznie w przypadku gdy nabycie Jednostek nie następuje w trybie określonym w art. 30 ust. 1 i 2,

3.2. Depozytariusz otrzymał środki pieniężne na nabycie Jednostek Uczestnictwa przed godziną 16.00.

4. Jeżeli warunki, o których mowa w ust. 3 nie zostały spełnione w danym Dniu Wyceny, wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie obowiązującej w następnym Dniu Wyceny.".

22.
W art. 35 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Z zastrzeżeniem postanowień ust. 2, cena nabycia Jednostki Uczestnictwa, zwana "Ceną w Ofercie Publicznej", jest obliczona według następującego wzoru:

WANJU

P=--------

x

1- ----

100%

gdzie:

P - Cena w Ofercie Publicznej,

WANJU - Wartość Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w Dniu Wyceny, w którym nastąpiło nabycie,

x - stawka opłaty manipulacyjnej, o której mowa w art. 37 Statutu.

2. Łączna cena nabycia Jednostek Uczestnictwa w przypadku pierwszego nabycia Jednostek powiększona zostanie o opłatę za otwarcie Rejestru, określoną w art. 37 ust. 2.".

23.
W art. 37 w ust. 2 po wyrazie "opłatę" dodaje się przecinek oraz dotychczasowemu ust. 4 nadaje się numer 6 i dodaje się ust. 4 i 5 w brzmieniu:

"4. Wysokość opłaty manipulacyjnej jest ustalana w oparciu o stawkę opłaty manipulacyjnej określoną w Tabeli Opłat i podstawę jej naliczania. Podstawę naliczania opłaty manipulacyjnej dla zleceń nabycia stanowi wartość danego zlecenia (wpłacanej kwoty) powiększona o wartość Jednostek Uczestnictwa Funduszu posiadanych przez składającego zlecenie na dzień nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie tego zlecenia, za wyjątkiem nabywania Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią za pośrednictwem bankomatu lub poprzez sieć Internet - tym przypadku podstawę naliczania opłaty manipulacyjnej stanowi wyłącznie wartość danego zlecenia (wpłacanej kwoty).

5. Wartość Jednostek Uczestnictwa, o których mowa w ust. 4, obliczana jest jako iloczyn Wartości Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w dniu nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie bieżącego zlecenia i liczby Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika Funduszu składającego zlecenie na dany dzień.".

24.
Art. 38 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Na wniosek nabywcy Jednostek Uczestnictwa nie pobiera się opłaty manipulacyjnej w przypadku nabycia Jednostek Uczestnictwa do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie, jaką Uczestnik Funduszu otrzymał w wyniku odkupienia od niego całości lub części Jednostek Uczestnictwa, o ile od dnia odkupienia Jednostek Uczestnictwa do dnia złożenia zlecenia nabycia nowych Jednostek Uczestnictwa nie upłynęło więcej niż 60 dni."

25.
W art. 39 skreśla się dotychczasową treść ust. 2, 3 i 4 i na ich miejsce wprowadza się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W przypadku wymienionym w ust. 1, Uczestnik Funduszu obciążany jest opłatą za konwersję w miejsce opłaty manipulacyjnej. Wysokość opłaty za konwersję jest ustalana w oparciu o stawkę opłaty za konwersję i podstawę jej naliczania. Stawka opłaty za konwersję stanowi różnicę pomiędzy stawką opłaty manipulacyjnej za nabycie jednostek uczestnictwa według tabeli opłat dla funduszu, w którym nabywane są jednostki uczestnictwa, a stawką opłaty manipulacyjnej Funduszu podaną w Tabeli Opłat, o której mowa w art. 37. Podstawę naliczania opłaty za konwersję przy zleceniach konwersji stanowi wartość Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika Funduszu składającego zlecenie w Funduszu, z którego dokonywana jest konwersja, na dzień nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie tego zlecenia. Wartość Jednostek Uczestnictwa obliczana jest zgodnie z zasadą określoną w art. 37 ust. 5."

26.
W art. 40 w ust. 1 wyraz "wypadkach" zastępuje się wyrazem "przypadkach" oraz skreśla się wyrazy "a w szczególności", ponadto ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Niezależnie od postanowień ustępu 2, Fundusz może obniżyć lub znieść opłaty:

3.1. w przypadku przystąpienia przez Uczestnika Funduszu do Planu Systematycznego Oszczędzania utworzonego przez Fundusz na zasadach określonych w ust. 4,

3.2. w przypadku nabywania znacznej liczby Jednostek Uczestnictwa, przez co rozumie się nabywanie Jednostek Uczestnictwa za kwotę nie mniejszą niż 50.000 złotych,

3.3. w przypadku uczestnictwa w Funduszu przez okres nie krótszy niż 2 miesiące,

3.4. w przypadku nabywania Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią,

3.5. w stosunku do osób zatrudnionych przez Towarzystwo, Agenta Transferowego, Dystrybutorów, Depozytariusza oraz osób zatrudnionych przez akcjonariuszy Towarzystwa i podmioty współpracujące z Towarzystwem na podstawie zawartych z nim umów o świadczenie usług,

3.6. w stosunku do podmiotów będących nabywcami usług finansowych świadczonych przez podmioty, w których akcjonariusze Towarzystwa posiadają akcje lub udziały.",

jak również w ust. 4 skreśla się wyrazy "pkt. 3.1." a w ich miejsce dodaje się wyrazy "pkt 3.1.," oraz w ust. 5 skreśla się wyrazy "ustępach powyższych", a w ich miejsce dodaje się wyrazy "powyższych ustępach,".

27.
W art. 41 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Żądając odkupienia Jednostek Uczestnictwa Uczestnik Funduszu wydaje dyspozycje co do sposobu wypłaty środków pieniężnych, a w przypadku braku takiej dyspozycji, środki stawiane są do dyspozycji Uczestnika Funduszu w jednostce Dystrybutora, w której przyjęto żądanie odkupienia."

28.
W art. 42 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Uczestnik może zawrzeć z Funduszem umowę, na podstawie której odkupi w określonym przez Uczestnika terminie lub terminach określoną liczbę Jednostek Uczestnictwa Funduszu lub liczbę Jednostek Uczestnictwa, która zapewni Uczestnikowi otrzymanie za odkupione Jednostki Uczestnictwa określonej kwoty pieniężnej i dokona wypłaty kwoty należnej w sposób określony w umowie. W takim przypadku żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa staje się skuteczne w określonym przez Uczestnika terminie lub terminach, a postanowienia art. 43 stosuje się odpowiednio.

4. W przypadku gdy żądanie odkupienia dotyczy wszystkich Jednostek Uczestnictwa zapisanych w Rejestrze, Rejestr zostaje zamknięty następnego Dnia Wyceny po dniu odkupienia wszystkich Jednostek Uczestnictwa zapisanych w Rejestrze."

29.
W art. 43 w ust. 2 i 3 wyrazy "przed godziną 11.00" zmienia się na wyrazy "do godziny 16.00" oraz dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Jeżeli zlecenie odkupienia Jednostek Uczestnictwa zostało złożone w ramach umowy zawartej na podstawie Ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, może ona określać wysokość opłaty za odkupienie Jednostek Uczestnictwa."

30.
W art. 44 punkt 2.2 otrzymuje brzmienie:

"2.2. odkupywanie Jednostek Uczestnictwa może następować w ratach, w okresie nie przekraczającym sześciu miesięcy, przy zastosowaniu proporcjonalnej redukcji lub przy dokonywaniu wypłat z tytułu odkupienia Jednostek Uczestnictwa."

31.
W Rozdziale VII. Ustalanie Wartości Aktywów Netto Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział VI. Zasady ustalania Wartości Aktywów Netto Funduszu".
32.
Art. 45-51 otrzymują brzmienie:

"Art. 45

Wartość Aktywów Netto Funduszu

1. Aktywa Funduszu wycenia się według rynkowej wartości składników Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny, z zachowaniem zasad określonych w artykułach poniższych.

2. Fundusz dokonuje wyceny Aktywów Funduszu oraz ustala wartość Aktywów Netto Funduszu oraz wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa w Dniach Wyceny.

3. Wartość Aktywów Netto Funduszu jest równa wartości wszystkich Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny pomniejszonej o zobowiązania Funduszu.

4. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa jest równa wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzielonej przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.

Art. 46

Papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu i inne prawa majątkowe w publicznym obrocie

1. Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub regulowanym rynku pozagiełdowym, z wyłączeniem kontraktów terminowych, wyceniane są według ostatniego kursu ustalonego według systemu kursu jednolitego lub ostatniego kursu zamknięcia w systemie notowań ciągłych, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Prawa majątkowe nie będące papierami wartościowymi notowane na rynku regulowanym wycenia się według zasad określonych w ustępie 1.

3. Jeżeli ostatni kurs zamknięcia nie jest dostępny, lub jest dostępny, ale ze względu na termin zawarcia ostatniej transakcji na sesji giełdowej nie odzwierciedla wartości rynkowej papieru wartościowego, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnienie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne.

4. Rynkiem głównym oraz odpowiednim systemem notowań dla danego składnika Aktywów Funduszu będzie rynek, dla którego średnia wielkość obrotów w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonania wyceny była największa. W ten sposób będą wyceniane papiery wartościowe, które notowne są w więcej niż jednym systemie notowań lub na więcej niż jednym rynku.

5. Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według cen nabycia, z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny.

6. Papiery wartościowe, dla których nie jest możliwe zastosowanie metod wyceny, o których mowa w ust. 1, 2, 3 i 5, nabyte z dyskontem lub premią, wycenia się w oparciu o odpis dyskonta lub amortyzację premii.

Art. 47

Inne papiery wartościowe oraz inne prawa majątkowe

1. Dłużne papiery wartościowe nie będące przedmiotem obrotu publicznego oraz inne papiery wartościowe i inne prawa majątkowe, za wyjątkiem określonych w art. 49-514, są wyceniane według jednego z następujących sposobów:

1.1. na podstawie średniej ceny obliczonej według kursów zamknięcia, uzyskanych od trzech instytucji finansowych prowadzących obrót takimi walorami i posiadających najwyższe obroty w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny,

1.2. na podstawie średniej ceny obliczonej według kursów zamknięcia, uzyskanych od jednej lub dwóch instytucji finansowych, które obracają tymi walorami,

1.3. jeżeli kursy zamknięcia, o których mowa w punktach 1.1. i 1.2. nie są dostępne, lub są dostępne, ale ze względu na terminy zawarcia ostatnich transakcji w ciągu dnia nie odzwierciedlają wartości rynkowej papieru wartościowego, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnienie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne,

1.4. z uwzględnieniem odpisu dyskonta lub amortyzacji premii dla papierów nabytych z dyskontem lub premią.

2. W przypadku niemożności określenia ceny na zasadach określonych w punktach 1.1, 1.2, 1.3 i 1.4, papiery wartościowe i prawa majątkowe zostaną wycenione na podstawie ostatniej ceny sprzedaży walorów najbardziej porównywalnych.

Art. 48

Zagraniczne papiery wartościowe i inne prawa majątkowe

1. Do zagranicznych papierów wartościowych stosuje się zasady określone w artykułach 46 i 47.

2. Zagraniczne papiery wartościowe wycenia się w walucie kraju notowania lub w przypadku nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie, w której papier wartościowy jest denominowany i wykazuje się w walucie polskiej po przeliczeniu według obowiązującego średniego kursu ogłaszanego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na Dzień Wyceny.

3. Jeżeli zagraniczne papiery wartościowe są notowane lub denominowane w walutach, dla których Narodowy Bank Polski nie ogłasza kursu, to ich wartość należy określić w relacji do wskazanej przez Fundusz waluty, dla której ogłaszany jest średni kurs przez Narodowy Bank Polski.

4. Za główny rynek dla danego waloru będzie uważany ten, na którym średnia wielkość obrotów, w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny, była najwyższa.

Art. 49

Środki na rachunkach bankowych

Odsetki należne z tytułu utrzymywania środków na rachunkach bankowych naliczane są stosownie do zasad regulujących prowadzenie tych rachunków.

Art. 50

Waluty

Środki pieniężne wykazuje się w walucie, w której są wyrażone, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.

Art. 51

Transakcje terminowe opcyjne nabyte

1. W Dniu Wyceny cena nabytych opcji ustalana jest według ich wartości rynkowej:

1.1. opcje będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 46,

1.2. opcje nie będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 47 ust. 1 pkt 1.1,

1.3. w przypadku niemożności określenia ceny według zasad określonych w pkt. 1.1 i 1.2, opcje są wyceniane według następujących wzorów:

a) w przypadku opcji typu call, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena instrumentu bazowego - cena wykonania opcji; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia,

b) w przypadku opcji typu put, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena wykonania opcji - cena instrumentu bazowego; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia.

2. Ceny instrumentu bazowego ustalane są według zasad określonych w art. 46-48 oraz 50.

3. Opcje wycenia się w walucie kraju notowania lub, w przypadku opcji nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie w której są denominowane, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.".

33.
Po art. 51 dodaje się art. 511-514 w brzmieniu:

"Art. 511

Transakcje terminowe opcyjne wystawione

1. W Dniu Wyceny zobowiązania z tytułu wystawionych opcji ustalane są według wartości rynkowej opcji:

1.1. opcje będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 46,

1.2. opcje nie będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 47 ust. 1 pkt 1.1,

1.3. w przypadku niemożności określenia ceny według zasad określonych w pkt. 1.1 i 1.2, opcje są wyceniane według następujących wzorów:

a. w przypadku opcji typu call, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena instrumentu bazowego - cena wykonania opcji; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia,

b. w przypadku opcji typu put, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena wykonania opcji - cena instrumentu bazowego; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia.

2. Ceny instrumentu bazowego ustalane są według zasad określonych w art. 46-48 oraz 50.

3. Opcje wycenia się w walucie kraju notowania lub, w przypadku opcji nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie w której są denominowane, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.

Art. 512

Transakcje terminowe na stopę procentową inne niż opcje na stopę procentową

1. W Dniu Wyceny transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z transakcji terminowej na stopę procentową.

2. Zysk/strata z zawartych transakcji terminowych na stopę procentową notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 46.

3. Zysk/strata z transakcji terminowych na stopę procentową nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.

Art. 513

Walutowe kontrakty terminowe

1. W Dniu Wyceny walutowe transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z walutowej transakcji terminowej.

2. Zysk/strata z zawartych walutowych transakcji terminowych notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 46.

3. Zysk/strata z walutowych transakcji terminowych nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.

Art. 514

Kontrakty terminowe inne niż określone w Art. 512 i 513

1. W Dniu Wyceny transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z transakcji terminowej.

2. Zysk/strata z zawartych transakcji terminowych notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 55.

3. Zysk/strata z transakcji terminowych nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 57.".

34.
W Rozdziale VIII. Dochody Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział VII. Dochody Funduszu".
35.
W Rozdziale IX. Przechowywanie Aktywów Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział VIII. Przechowywanie Aktywów Funduszu".
36.
W Rozdziale X. Organy Funduszu i sposób jego reprezentacji, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział IX. Organy Funduszu i sposób jego reprezentacji".
37.
W Rozdziale XI. Koszty Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział X. Koszty Funduszu".
38.
Art. 58 i 59 otrzymują brzmienie:

"Art. 58

Pokrywanie kosztów Funduszu

1. Fundusz może pokrywać ze swoich środków następujące koszty związane z funkcjonowaniem Funduszu:

1.1. koszty prowizji maklerskich i bankowych, w tym prowizje i opłaty za przechowywanie papierów wartościowych oraz prowadzenie rachunków bankowych (z wyłączeniem opłat za przechowywanie Aktywów Funduszu przez Depozytariusza) oraz prowizje i opłaty związane z transakcjami kupna i sprzedaży papierów wartościowych i praw majątkowych,

1.2. podatki i inne obciążenia nałożone przez właściwe organy państwowe i samorządowe, w tym opłaty za zezwolenia oraz rejestracyjne,

1.3. wynagrodzenie likwidatora wyznaczonego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd - zawsze w zakresie uzasadnionym interesem Uczestników Funduszu.

2. Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt. 1.1 i 1.2, stanowią koszty nielimitowane Funduszu i będą pokrywane zgodnie z umowami, na podstawie których Fundusz zobowiązany jest do ich ponoszenia lub zgodnie z przepisami prawa oraz decyzjami wydanymi przez właściwe organy państwowe.

3. Pozostałe koszty funkcjonowania Funduszu, takie jak w szczególności opłaty za przechowywanie Aktywów Funduszu przez Depozytariusza, koszty obsługi prawnej, koszty badania sprawozdań finansowych, koszty druku i publikacji, pokrywa Towarzystwo ze środków własnych, w tym z wynagrodzenia za zarządzanie Funduszem, o którym mowa w art. 59 ust. 1.

Art. 59

Wynagrodzenie Towarzystwa

1. Wynagrodzenie Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, za wyjątkiem opłaty za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa, wynosi do 2,5% w skali roku, liczonego jako 365 dni lub 366 dni w przypadku, gdy rok kalendarzowy liczy 366 dni, od średniej Wartości Aktywów Netto Funduszu w danym roku.

2. Wynagrodzenie jest naliczane w każdym Dniu Wyceny i za każdy dzień w roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu z poprzedniego Dnia Wyceny, a następnie wypłacane ze środków Funduszu do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który było naliczane wynagrodzenie, z zastrzeżeniem że wynagrodzenie Towarzystwa za pierwszy miesiąc zarządzania Funduszem naliczane jest od Wartości Aktywów Netto na dzień otwarcia ksiąg Funduszu.

3. Opłata na rzecz Towarzystwa za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa będzie nie wyższa niż opłata manipulacyjna pobierana przez Fundusz przy zbywaniu Jednostek w trybie art. 37 i będzie przekazywana na rzecz Towarzystwa nie później niż następnego dnia po pobraniu opłaty manipulacyjnej przez Fundusz.

4. Sposób pobierania i wypłacania opłaty dla Towarzystwa, o której mowa w ust. 3, nie wpływa na Wartość Aktywów Netto Funduszu przypadających na Jednostkę Uczestnictwa w dniu pobrania tej opłaty przez Fundusz i jej przekazania na rzecz Towarzystwa.".

39.
W dotychczasowym Rozdziale XII. Obowiązki informacyjne Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział XI. Obowiązki informacyjne Funduszu".
40.
W dotychczasowym Rozdziale XIII. Zasady likwidacji Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział XII. Zasady likwidacji Funduszu".
41.
W art. 63 ust. 2, 3 i 4 nadaje się odpowiednio numery 3, 4 i 5 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Likwidacja Funduszu następuje również w przypadku podjęcia przez Towarzystwo decyzji o likwidacji Funduszu, niezależnie od przyczyn wymienionych w ustępie powyższym. Towarzystwo może podjąć decyzję o likwidacji Funduszu w następujących przypadkach:

2.1. nastąpi zmiana przepisów podatkowych związanych z uczestnictwem w Funduszu,

2.2. Wartość Aktywów Netto Funduszu będzie niższa niż 10.000.000 złotych,

2.3. wynagrodzenie otrzymywane przez Towarzystwo zgodnie z art. 59 ust. 1 Statutu nie pozwoli na pokrywanie kosztów działalności Funduszu, o których mowa w art. 58 ust. 3 Statutu.".

42.
W Rozdziale XIV. Postanowienia końcowe, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział XIII. Postanowienia końcowe".
§  5. 
Udziela się Skarbiec - III Filar Specjalistycznemu Funduszowi Inwestycyjnemu Otwartemu reprezentowanemu przez Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA zezwolenia na następujące zmiany w statucie:
1.
W art. 1 w ust. 2 wyrazy ", zwanej dalej "Ustawą" z dnia 28 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 933)" zastępuje się wyrazami "z dnia 28 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 933 z późn. zm.), zwanej dalej "Ustawą"".
2.
a) W art. 4 po wyrazach "CITIBANK (POLAND) SA, z siedzibą w Warszawie, ul. Senatorska 16," dodaje się następujące wyrazy:

"DSP

Departament Systemu Płatniczego - komórka organizacyjna Centrali NBP wykonująca zadania związane z funkcjonowaniem i rozwojem polskiego systemu płatniczego, analizowaniem działania systemów płatniczych w innych krajach i systemów płatności transgranicznych, prowadzeniem prac normalizacyjnych w NBP, prowadzeniem rachunków banków oraz przeprowadzaniem rozrachunków międzybankowych,",

b)
W art. 4 definicja pojęcia Dzień Wyceny otrzymuje brzmienie:

"Dzień Wyceny

Dzień wyceny Aktywów Funduszu, ustalenia Wartości Aktywów Netto Funduszu oraz Wartości Aktywów Netto przypadających na Jednostkę Uczestnictwa. Dniem tym jest dzień sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA",

c)
W art. 4 po wyrazach "Rejestr - Elektroniczna ewidencja danych dotyczących danego Uczestnika Funduszu," dodaje się wyrazy.

"Rezerwa na wynagrodzenie - środki Funduszu przeznaczone na pokrycie wynagrodzenia należnego Towarzystwu za zarządzanie Funduszem."

3.
W art. 7 dodaje się ust. 12 w brzmieniu:

"12. W przypadku przekroczenia przez Fundusz ograniczeń, o których mowa w art. 7, jest on obowiązany dostosować, najdalej w ciągu 6 miesięcy, stan swoich Aktywów do wymagań określonych w Statucie."

4.
Art. 19 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Uprawnionymi do nabywania i żądania odkupienia Jednostek Uczestnictwa są:

1.1. Towarzystwo, Bank Rozwoju Eksportu Spółka Akcyjna oraz ADIG Allgemeine Deutsche Inyvestment-Gesellschaft mit beschrankter Haftung - akcjonariusze Towarzystwa, a także ich następcy prawni,

1.2. Pracodawcy w rozumieniu Ustawy o PPE,

1.3. Uczestnicy PPE, w przypadku jeżeli Pracodawca zawarł z Funduszem umowę, o której mowa w Ustawie o PPE,

1.4. Uczestnicy PPE, którzy przestali spełniać jego warunki, bądź też ustało ich zatrudnienie u Pracodawcy prowadzącego PPE do czasu wypłaty środków, ich zwrotu lub przeniesienia do innego PPE,

1.5. osoby fizyczne mające pełną zdolność do czynności prawnych oraz osoby fizyczne nie mające pełnej zdolności do czynności prawnych, jeżeli brak zdolności lub ograniczona zdolność do czynności prawnych tych osób wynika wyłącznie z nieosiągnięcia określonego przepisami wieku."

5.
W art. 22 dotychczasowym ust. 2-5 nadaje się odpowiednio numery 3-6 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Pełnomocnictwo może być również udzielone w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez osobę zatrudnioną przez Towarzystwo."

6.
Po art. 24 dodaje się art. 241 w brzmieniu:

"Art. 241

Świadczenia na rzecz Uczestnika Funduszu

1. Uczestnik Funduszu zamierzający w dłuższym okresie inwestować znaczne środki w Jednostki Uczestnictwa Funduszu, może zawrzeć z Funduszem umowę, która będzie określała szczegółowe zasady i terminy realizacji na rzecz Uczestnika Funduszu świadczenia przez Towarzystwo, działające w imieniu Funduszu.

2. Uprawnionym do otrzymania świadczenia od Funduszu jest Uczestnik Funduszu, który zawarł umowę, o której mowa w ust. 1 i w danym okresie rozliczeniowym posiadał taką liczbę Jednostek Uczestnictwa zapisanych na jego Rejestrze, że średnia Wartość Aktywów Netto przypadających na posiadane przez niego Jednostki Uczestnictwa w okresie rozliczeniowym była większa niż 500.000 złotych.

3. Świadczenie Funduszu, o którym mowa w niniejszym artykule, ustalane będzie jako określona procentowo część wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 61, naliczonego od Wartości Aktywów Netto Funduszu przypadających na posiadane przez Uczestnika Funduszu Jednostki Uczestnictwa i naliczane na takich samych zasadach jak wynagrodzenie Towarzystwa.

4. Określona procentowo część wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 61, należnego danemu Uczestnikowi Funduszu, zależeć będzie od średniej Wartości Aktywów Netto przypadających na posiadane przez danego Uczestnika Funduszu Jednostki Uczestnictwa w okresie rozliczeniowym oraz długości okresu rozliczeniowego. Zasady obliczania procentowej części wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 61, w zależności od długości okresu rozliczeniowego określa taryfa ustalana przez zarząd Towarzystwa, udostępniana bezpośrednio przez Towarzystwo.

5. Okresem rozliczeniowym jest okres brany pod uwagę przy ustalaniu liczby Jednostek Uczestnictwa, których posiadanie uprawnia Uczestnika Funduszu do otrzymania świadczenia, o którym mowa w niniejszym artykule. Długość okresu rozliczeniowego ustalana jest w umowie, o której mowa w ust. 1.

6. Świadczenie, o którym mowa w niniejszym artykule, realizowane jest na rzecz Uczestnika Funduszu przez Towarzystwo działające w imieniu Funduszu, ze środków stanowiących Rezerwę na wynagrodzenie, przed terminem, w którym wypłacane jest Towarzystwu wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem określone w art. 61. Wynagrodzenie wypłacane Towarzystwu za zarządzanie Funduszem pomniejszane jest o kwotę stanowiącą równowartość świadczeń zrealizowanych na rzecz Uczestników Funduszu na podstawie postanowień niniejszego artykułu.

7. Spełnienie świadczenia, o którym mowa w niniejszym artykule, dokonywane jest poprzez nabycie na rzecz uprawnionego Uczestnika Funduszu Jednostek Uczestnictwa za kwotę należnego mu świadczenia, po cenie Jednostek Uczestnictwa obowiązującej w dniu realizacji świadczenia, chyba że Uczestnik Funduszu zadecyduje inaczej.

8. Informacja o innym sposobie spełnienia świadczenia, o której mowa w ust. 7, jest skuteczna pod warunkiem, że zostanie doręczona Towarzystwu na piśmie najpóźniej na 7 dni roboczych przed datą wypłaty świadczenia, i będzie wskazywała sposób wypłaty kwoty świadczenia."

7.
W art. 26 ust. 3 nadaje się nr 4 i dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Fundusz zbywa i odkupuje Jednostki Uczestnictwa w każdym Dniu Wyceny."

8.
W art. 29 w ust. 2 po kropce dodaje się zapis następujący:
a)
"W pozostałych przypadkach potwierdzenia, o których mowa w art. 28, mogą być przekazywane do Agenta Transferowego, będącego pełnomocnikiem Uczestników Funduszu w zakresie odbioru tych potwierdzeń, w przypadku gdy Uczestnik Funduszu udzieli Agentowi Transferowemu pełnomocnictwa do odbierania potwierdzeń, o których mowa w art. 28."
b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2, raz na kwartał kalendarzowy Uczestnikowi Funduszu przesyłane będą zbiorcze potwierdzenia zbycia i odkupienia Jednostek Uczestnictwa w terminie do dwóch tygodni od zakończenia kwartału kalendarzowego, w którym zostało zrealizowane zbycie albo odkupienie Jednostek Uczestnictwa. W odniesieniu do zleceń nabycia składanych w ramach umowy zawartej na podstawie Ustawy o PPE umowa może określić inną częstotliwość przesyłania zbiorczych potwierdzeń zbycia i odkupienia Jednostek Uczestnictwa."

9.
W art. 32 dotychczasowy tytuł "Umowa" zmienia się na tytuł "Tryb zbywania i odkupywania Jednostek Uczestnictwa" i otrzymuje brzmienie:

"1. Pierwsze nabycie Jednostek Uczestnictwa następuje w wyniku zawarcia umowy pomiędzy Funduszem a osobą wpłacającą środki pieniężne lub papiery wartościowe, która obowiązuje od dnia pierwszego nabycia przynajmniej części Jednostki Uczestnictwa do dnia zamknięcia Rejestru. Do zawarcia umowy dochodzi po złożeniu przez osobę przystępującą do Funduszu zlecenia nabycia i dokonaniu wpłaty do Funduszu.

2. Fundusz zbywa Jednostki Uczestnictwa wyłącznie bezpośrednio lub bezpośrednio i za pośrednictwem Dystrybutorów.

3. Osoba przystępująca do Funduszu może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez dokonanie wpłat środków pieniężnych na wskazany przez Fundusz rachunek bankowy prowadzony w imieniu Funduszu przez Depozytariusza oraz przesłanie ważnego pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa do Funduszu, korzystając wyłącznie z formularzy zaakceptowanych przez Fundusz. Wpłata może być dokonana poprzez przelanie środków pieniężnych z rachunku bankowego osoby przystępującej do Funduszu prowadzonego przez bank krajowy albo poprzez wpłatę środków pieniężnych dokonaną za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej, albo poprzez przelanie środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu znajdującego się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Warunkiem uznania wpłaty jest podanie, na dokumencie wpłacenia środków, obok przekazanej kwoty środków pieniężnych: nazwy Funduszu, imienia i nazwiska albo nazwy (firmy), adresu zamieszkania albo adresu siedziby, numeru PESEL lub REGON oraz numeru rachunku bankowego wskazanego przez Fundusz. Zlecenie wypełnione w sposób nieczytelny lub nieprawidłowy i wywołujące wątpliwości co do treści lub autentyczności nie będzie uznane za ważne.

4. Fundusz dokonuje odkupienia Jednostek Uczestnictwa na żądanie Uczestnika Funduszu złożone bezpośrednio w Funduszu lub u Dystrybutora.

5. Uczestnik Funduszu wydaje dyspozycje co do sposobu odkupienia Jednostek i co do sposobu wypłaty środków pieniężnych żądając odkupienia Jednostek Uczestnictwa; w wypadku braku dyspozycji, środki stawiane są do dyspozycji Uczestnika Funduszu bezpośrednio w Funduszu lub w jednostce Dystrybutora, w której przyjęto żądanie odkupienia.

6. Żądanie odkupienia może zawierać następujące dyspozycje:

6.1. odkupienia określonej liczby Jednostek Uczestnictwa,

6.2. odkupienia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa, w wyniku której otrzymana zostanie określona kwota środków pieniężnych,

6.3 odkupienia wszystkich Jednostek Uczestnictwa dostępnych w Rejestrze.

7. W przypadku gdy w Dniu Wyceny kwota żądana jest wyższa od kwoty otrzymanej w wyniku odkupienia wszystkich Jednostek Uczestnictwa lub liczba Jednostek Uczestnictwa wynikających ze zlecenia jest wyższa od liczby posiadanej przez Uczestnika Funduszu, odkupione zostają wszystkie Jednostki Uczestnictwa posiadane przez Uczestnika.

8. Uczestnik może zawrzeć z Funduszem umowę, na podstawie której odkupi w określonym przez Uczestnika terminie lub terminach określoną liczbę Jednostek Uczestnictwa Funduszu lub liczbę Jednostek Uczestnictwa, która zapewni Uczestnikowi otrzymanie za odkupione Jednostki Uczestnictwa określonej kwoty pieniężnej i dokona wypłaty kwoty należnej w sposób określony w umowie. W takim przypadku żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa staje się skuteczne w określonym przez Uczestnika terminie lub terminach, a postanowienia art. 41 stosuje się odpowiednio.".

10.
Art. 33 otrzymuje brzmienie:

"Art. 33

Nabycie Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią

1. Uczestnik Funduszu, na rzecz którego otwarto już Rejestr, może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez przelanie środków pieniężnych z rachunku bankowego Uczestnika prowadzonego przez bank krajowy albo poprzez wpłatę środków pieniężnych dokonaną za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej, albo poprzez przelanie środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu znajdującego się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na rachunek wskazany przez Fundusz, prowadzony na rzecz Funduszu u Depozytariusza. Wpływ środków pieniężnych na rachunek Funduszu jest równoznaczny ze złożeniem zlecenia nabycia. Dokument przekazania środków powinien zawierać: imię i nazwisko albo nazwę składającego zlecenie, adres miejsca zamieszkania albo siedziby, numer Rejestru albo numer PESEL albo REGON, nazwę Funduszu, nazwę Depozytariusza prowadzącego rachunek Funduszu oraz numer rachunku Funduszu, a w przypadku PPE dodatkowo dane Pracodawcy wpłacającego środki pieniężne na rzecz Uczestników PPE.

2. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane poprzez sieć Internet, przez wypełnienie formularza zaakceptowanego przez Towarzystwo, udostępnionego przez Towarzystwo w tej sieci oraz dokonanie płatności kartą kredytową albo płatniczą. Szczegółowe warunki nabycia Jednostek Uczestnictwa w sieci Internet znajdują się na stronach Towarzystwa w sieci Internet.

3. Dokument przekazania środków pieniężnych nie zawierający wszystkich informacji, o których mowa w ustępie 1, nie będzie uznany za ważne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa.".

11.
Art. 35 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:
2.
W przypadku gdy wpłata środków na nabycie Jednostek Uczestnictwa dokonywana jest poprzez DSP lub jako wpłata gotówkowa dokonana w siedzibie Depozytariusza, wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie z następnego Dnia Wyceny, po dniu dokonania wpłaty. W pozostałych przypadkach wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie z danego Dnia Wyceny, jeżeli w tym Dniu Wyceny spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

2.1. Fundusz otrzymał zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA - wyłącznie w przypadku gdy nabycie Jednostek nie następuje w trybie określonym w art. 33 ust. 1 i 2,

2.2. Depozytariusz otrzymał środki pieniężne lub papiery wartościowe na nabycie Jednostek Uczestnictwa przed godziną 13.00.

3.
Jeżeli warunki, o których mowa w ust. 2 nie zostały spełnione w danym Dniu Wyceny, wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie obowiązującej w następnym Dniu Wyceny.".
12.
W art. 36 skreśla się dotychczasową treść oraz nadaje się mu nowe następujące brzmienie:

"1. Z zastrzeżeniem postanowień ust. 2, cena nabycia Jednostki Uczestnictwa, zwana "Ceną w Ofercie Publicznej", jest obliczona według następującego wzoru:

WANJU

P=--------

x

1- ----

100%

gdzie:

P - Cena w Ofercie Publicznej,

WANJU - Wartość Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w Dniu Wyceny, w którym nastąpiło nabycie,

x - stawka opłaty manipulacyjnej, o której mowa w art. 38 Statutu.

2. Łączna cena nabycia Jednostek Uczestnictwa w przypadku pierwszego nabycia Jednostek powiększona zostanie o opłatę za otwarcie Rejestru, określoną w art. 38 ust. 2.".

13.
W art. 37 wyrazy "Art. 38 pkt. 2.2." zastępuje się wyrazami: "art. 38 ust. 2".
14.
Art. 38-40 otrzymują brzmienie:

"Art. 38

Opłaty związane z nabywaniem Jednostek Uczestnictwa

1. Fundusz przy zbywaniu Jednostek Uczestnictwa pobiera opłatę za otwarcie Rejestru i opłatę manipulacyjną.

2. Opłata za otwarcie Rejestru ustalana jest przez Fundusz i nie może być wyższa niż 20 złotych. Opłata za otwarcie Rejestru pobierana jest przez Fundusz tylko przy nabyciu Jednostek Uczestnictwa, w wyniku którego następuje otwarcie Rejestru. Opłata za otwarcie Rejestru stanowi opłatę, o której mowa w art. 26 ust. 4 zd. 1 Ustawy.

3. Stawka opłaty manipulacyjnej ustalana jest przez Fundusz i nie może przekroczyć 5,5% środków wpłacanych przez Uczestnika Funduszu na nabycie Jednostek Uczestnictwa. Stawka opłaty manipulacyjnej może być zależna od ilości środków wpłacanych przez Uczestnika Funduszu w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa.

6. Wysokość opłaty manipulacyjnej jest ustalana w oparciu o stawkę opłaty manipulacyjnej określoną w Tabeli Opłat i podstawę jej naliczania. Podstawę naliczania opłaty manipulacyjnej dla zleceń nabycia stanowi wartość danego zlecenia (wpłacanej kwoty) powiększona o wartość Jednostek Uczestnictwa Funduszu posiadanych przez składającego zlecenie na dzień nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie tego zlecenia, za wyjątkiem nabywania Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią za pośrednictwem bankomatu lub poprzez sieć Internet - tym przypadku podstawę naliczania opłaty manipulacyjnej stanowi wyłącznie wartość danego zlecenia (wpłacanej kwoty).

7. Wartość Jednostek Uczestnictwa, o których mowa w ust. 4, obliczana jest jako iloczyn Wartości Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w dniu nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie bieżącego zlecenia i liczby Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika Funduszu składającego zlecenie na dany dzień.

8. Skala i wysokość stawek opłaty manipulacyjnej oraz wysokość opłaty za otwarcie Rejestru ustalana jest przez Fundusz w Tabeli Opłat, która jest udostępniana na bieżąco we wszystkich punktach zbywania Jednostek Uczestnictwa.

Art. 39

Konwersja Jednostek Uczestnictwa

1. Uczestnik Funduszu ma prawo na podstawie jednego zlecenia dokonania konwersji Jednostek Uczestnictwa w Funduszu na jednostki uczestnictwa w innym funduszu zarządzanym przez Towarzystwo, polegającej na odkupieniu przez Fundusz posiadanych przez niego Jednostek Uczestnictwa i jednoczesnym nabyciu przez niego za uzyskaną w ten sposób kwotę jednostek uczestnictwa w innym funduszu.

2. W przypadku wymienionym w ust. 1 Uczestnik Funduszu obciążany jest opłatą za konwersję w miejsce opłaty manipulacyjnej. Wysokość opłaty za konwersję jest ustalana w oparciu o stawkę opłaty za konwersję i podstawę jej naliczania. Stawka opłaty za konwersję stanowi różnicę pomiędzy stawką opłaty manipulacyjnej za nabycie jednostek uczestnictwa według tabeli opłat dla funduszu, w którym nabywane są jednostki uczestnictwa, a stawką opłaty manipulacyjnej Funduszu podaną w Tabeli Opłat, o której mowa w art. 38. Podstawę naliczania opłaty za konwersję przy zleceniach konwersji stanowi wartość Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika Funduszu składającego zlecenie w Funduszu, z którego dokonywana jest konwersja, na dzień nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie tego zlecenia. Wartość Jednostek Uczestnictwa obliczana jest zgodnie z zasadą określoną w art. 38 ust. 5.

Art. 40

Zmiana wysokości opłat

1. Fundusz może obniżyć lub znieść opłaty ponoszone przez Uczestnika Funduszu w stosunku do wszystkich lub do określonych grup Uczestników Funduszu we wszystkich uzasadnionych interesem Uczestników Funduszu przypadkach, w sytuacjach i na zasadach opisanych w ustępach poniższych.

2. W czasie kampanii promocyjnej Fundusz może obniżyć lub znieść opłaty w określonym czasie w stosunku do wszystkich lub do określonych grup nabywców lub osób dokonujących konwersji.

3. Niezależnie od postanowień ustępu 2, Fundusz może obniżyć lub znieść opłaty:

3.1. w przypadku przystąpienia przez Uczestnika Funduszu do Planu Systematycznego Oszczędzania utworzonego przez Fundusz, na zasadach określonych w ust. 4,

3.2. w przypadku nabywania znacznej liczby Jednostek Uczestnictwa, przez co rozumie się nabywanie Jednostek Uczestnictwa za kwotę nie mniejszą niż 50.000 złotych,

3.3. w przypadku uczestnictwa w Funduszu przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy,

3.4. w przypadku nabywania Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią,

3.5. w stosunku do osób zatrudnionych przez Towarzystwo, Agenta Transferowego, Dystrybutorów, Depozytariusza oraz osób zatrudnionych przez akcjonariuszy Towarzystwa i podmioty współpracujące z Towarzystwem na podstawie zawartych z nim umów o świadczenie usług,

3.6. w stosunku do podmiotów będących nabywcami usług finansowych świadczonych przez podmioty, w których akcjonariusze Towarzystwa posiadają akcje lub udziały.

4. Przystępując do Planu Systematycznego Oszczędzania, o którym mowa w ustępie 3 pkt 3.1, Uczestnik Funduszu deklaruje systematyczne przekazywanie środków w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa na zasadach określonych w umowie o uczestnictwo w Planie Systematycznego Oszczędzania, zawieranej pomiędzy Funduszem a Uczestnikiem Funduszu.

5. W przypadkach określonych w powyższych ustępach, informacja o warunkach i zasadach obniżania lub znoszenia opłat oraz o warunkach przystępowania i uczestnictwa w Planie Systematycznego Oszczędzania może być podana do publicznej wiadomości, w jednostkach Dystrybutorów, a także w trybie określonym w art. 64 ust. 1 Statutu. Informacja taka może również być przekazana w inny sposób, w szczególności za pośrednictwem środków masowego przekazu lub poczty.".

15.
W art. 41 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:
a)
"2. Uczestnik Funduszu otrzymuje środki z tytułu odkupienia Jednostek Uczestnictwa według ceny odkupienia równej Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa w Dniu Wyceny, w którym dokonano odkupienia.
3.
Jeżeli żądanie odkupienia zostało doręczone w Dniu Wyceny przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA, Uczestnik Funduszu otrzymuje środki z tytułu odkupienia Jednostek Uczestnictwa według ceny odkupienia, równej Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa obowiązującej w tym Dniu Wyceny."
b)
ust. 4 i 5 nadaje się odpowiednio nr. 5 i 6 oraz dodaje się ust. 4 i 7 w brzmieniu:

"4. Jeżeli żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa zostało doręczone w Dniu Wyceny po godzinie otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA, Uczestnik Funduszu otrzymuje środki z tytułu odkupienia Jednostek Uczestnictwa według ceny odkupienia, równej Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa z następnego Dnia Wyceny.

7. W przypadku gdy żądanie odkupienia dotyczy wszystkich Jednostek Uczestnictwa zapisanych w Rejestrze, Rejestr zostaje zamknięty następnego Dnia Wyceny po dniu odkupienia wszystkich Jednostek Uczestnictwa zapisanych w Rejestrze.".

16.
W art. 42 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Jeżeli zlecenie odkupienia Jednostek Uczestnictwa zostało złożone w ramach umowy zawartej na podstawie Ustawy o PPE lub umowy emerytalnej, umowa może określać wysokość opłaty za odkupienie Jednostek Uczestnictwa."

17.
W Rozdziale VII tytuł rozdziału otrzymuje brzmienie: "Zasady ustalania Wartości Aktywów Netto Funduszu".
18.
Art. 43-49 otrzymują brzmienie:

"Art. 43

Wartość Aktywów Netto Funduszu

1. Aktywa Funduszu wycenia się według rynkowej wartości składników Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny, z zachowaniem zasad określonych w artykułach poniższych.

2. Fundusz dokonuje wyceny Aktywów Funduszu oraz ustala wartość Aktywów Netto Funduszu oraz wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa w Dniach Wyceny.

3. Wartość Aktywów Netto Funduszu jest równa wartości wszystkich Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny pomniejszonej o zobowiązania Funduszu.

4. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa jest równa wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzielonej przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.

Art. 44

Papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu i inne prawa majątkowe w publicznym obrocie

1. Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub regulowanym rynku pozagiełdowym, z wyłączeniem kontraktów terminowych, wyceniane są według ostatniego kursu ustalonego według systemu kursu jednolitego lub ostatniego kursu zamknięcia w systemie notowań ciągłych, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Prawa majątkowe nie będące papierami wartościowymi notowane na rynku regulowanym wycenia się według zasad określonych w ustępie 1.

3. Jeżeli ostatni kurs zamknięcia nie jest dostępny, lub jest dostępny, ale ze względu na termin zawarcia ostatniej transakcji na sesji giełdowej nie odzwierciedla wartości rynkowej papieru wartościowego, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnienie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne.

4. Rynkiem głównym oraz odpowiednim systemem notowań dla danego składnika Aktywów Funduszu będzie rynek, dla którego średnia wielkość obrotów w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonania wyceny była największa. W ten sposób będą wyceniane papiery wartościowe, które notowane są w więcej niż jednym systemie notowań lub na więcej niż jednym rynku.

5. Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według cen nabycia, z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny.

6. Papiery wartościowe, dla których nie jest możliwe zastosowanie metod wyceny, o których mowa w ust. 1, 2, 3 i 5, nabyte z dyskontem lub premią, wycenia się w oparciu o odpis dyskonta lub amortyzację premii.

Art. 45

Inne papiery wartościowe oraz inne prawa majątkowe

1. Dłużne papiery wartościowe nie będące przedmiotem obrotu publicznego oraz inne papiery wartościowe i inne prawa majątkowe, za wyjątkiem określonych w art. 47-494, są wyceniane według jednego z następujących sposobów:

1.1. na podstawie średniej ceny obliczonej według kursów zamknięcia, uzyskanych od trzech instytucji finansowych prowadzących obrót takimi walorami i posiadających najwyższe obroty w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny,

1.2. na podstawie średniej ceny obliczonej według kursów zamknięcia, uzyskanych od jednej lub dwóch instytucji finansowych, które obracają tymi walorami,

1.3. jeżeli kursy zamknięcia, o których mowa w punktach 1.1 i 1.2 nie są dostępne, lub są dostępne, ale ze względu na terminy zawarcia ostatnich transakcji w ciągu dnia nie odzwierciedlają wartości rynkowej papieru wartościowego, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnienie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne,

1.4. z uwzględnieniem odpisu dyskonta lub amortyzacji premii dla papierów nabytych z dyskontem lub premią.

2. W przypadku niemożności określenia ceny na zasadach określonych w punktach 1.1, 1.2, 1.3 i 1.4, papiery wartościowe i prawa majątkowe zostaną wycenione na podstawie ostatniej ceny sprzedaży walorów najbardziej porównywalnych.

Art. 46

Zagraniczne papiery wartościowe i inne prawa majątkowe

1. Do zagranicznych papierów wartościowych stosuje się zasady określone w artykułach 44 i 45.

2. Zagraniczne papiery wartościowe wycenia się w walucie kraju notowania lub w przypadku nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie, w której papier wartościowy jest denominowany i wykazuje się w walucie polskiej po przeliczeniu według obowiązującego średniego kursu ogłaszanego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na Dzień Wyceny.

3. Jeżeli zagraniczne papiery wartościowe są notowane lub denominowane w walutach, dla których Narodowy Bank Polski nie ogłasza kursu, to ich wartość należy określić w relacji do wskazanej przez Fundusz waluty, dla której ogłaszany jest średni kurs przez Narodowy Bank Polski.

4. Za główny rynek dla danego waloru będzie uważany ten, na którym średnia wielkość obrotów, w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny, była najwyższa.

Art. 47

Środki na rachunkach bankowych

Odsetki należne z tytułu utrzymywania środków na rachunkach bankowych naliczane są stosownie do zasad regulujących prowadzenie tych rachunków.

Art. 48

Waluty

Środki pieniężne wykazuje się w walucie, w której są wyrażone, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 46.

Art. 49

Transakcje terminowe opcyjne nabyte

1. W Dniu Wyceny cena nabytych opcji ustalana jest według ich wartości rynkowej:

1.1. opcje będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 44,

1.2. opcje nie będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 45 ust. 1 pkt 1.1,

1.3. w przypadku niemożności określenia ceny według zasad określonych w pkt. 1.1 i 1.2, opcje są wyceniane według następujących wzorów:

a. w przypadku opcji typu call, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena instrumentu bazowego - cena wykonania opcji; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia,

b. w przypadku opcji typu put, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena wykonania opcji - cena instrumentu bazowego; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia.

2. Ceny instrumentu bazowego ustalane są według zasad określonych w art. 44-46 oraz 48.

3. Opcje wycenia się w walucie kraju notowania lub, w przypadku opcji nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie w której są denominowane, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 46.".

19.
Po art. 49 dodaje się art. 491-494 w brzmieniu:

"Art. 491

Transakcje terminowe opcyjne wystawione

1. W Dniu Wyceny zobowiązania z tytułu wystawionych opcji ustalane są według wartości rynkowej opcji:

1.1. opcje będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 44,

1.2. opcje nie będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 45 ust. 1 pkt 1.1,

1.3. w przypadku niemożności określenia ceny według zasad określonych w pkt. 1.1 i 1.2, opcje są wyceniane według następujących wzorów:

a. w przypadku opcji typu call, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena instrumentu bazowego - cena wykonania opcji; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia,

b. w przypadku opcji typu put, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena wykonania opcji - cena instrumentu bazowego; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia.

2. Ceny instrumentu bazowego ustalane są według zasad określonych w art. 44-46 oraz 48.

3. Opcje wycenia się w walucie kraju notowania lub, w przypadku opcji nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie w której są denominowane, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 46.

Art. 492

Transakcje terminowe na stopę procentową inne niż opcje na stopę procentową

1. W Dniu Wyceny transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z transakcji terminowej na stopę procentową.

2. Zysk/strata z zawartych transakcji terminowych na stopę procentową notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 44.

3. Zysk/strata z transakcji terminowych na stopę procentową nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 46.

Art. 493

Walutowe kontrakty terminowe

1. W Dniu Wyceny walutowe transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z walutowej transakcji terminowej.

2. Zysk/strata z zawartych walutowych transakcji terminowych notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 44.

3. Zysk/strata z walutowych transakcji terminowych nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 46.

Art. 494

Kontrakty terminowe inne niż te określone w Art. 492 i Art. 493

1. W Dniu Wyceny transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z transakcji terminowej.

2. Zysk/strata z zawartych transakcji terminowych notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 44.

3. Zysk/strata z transakcji terminowych nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 46.".

20.
Art. 60-61 otrzymują brzmienie:

"Art. 60

Pokrywanie kosztów Funduszu

1. Fundusz może pokrywać ze swoich środków następujące koszty związane z funkcjonowaniem Funduszu:

1.1. koszty prowizji maklerskich i bankowych, w tym prowizje i opłaty za przechowywanie papierów wartościowych oraz prowadzenie rachunków bankowych (z wyłączeniem opłat za przechowywanie Aktywów Funduszu przez Depozytariusza) oraz prowizje i opłaty związane z transakcjami kupna i sprzedaży papierów wartościowych i praw majątkowych,

1.2. podatki i inne obciążenia nałożone przez właściwe organy państwowe i samorządowe, w tym opłaty za zezwolenia oraz rejestracyjne,

1.3. wynagrodzenie likwidatora wyznaczonego przez KPWiG - zawsze w zakresie uzasadnionym interesem Uczestników Funduszu.

2. Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt. 1.1 i 1.2 stanowią koszty nielimitowane Funduszu i będą pokrywane zgodnie z umowami, na podstawie których Fundusz zobowiązany jest do ich ponoszenia lub zgodnie z przepisami prawa oraz decyzjami wydanymi przez właściwe organy państwowe.

3. Pozostałe koszty funkcjonowania Funduszu, takie jak w szczególności opłaty za przechowywanie Aktywów Funduszu przez Depozytariusza, koszty obsługi prawnej, koszty badania sprawozdań finansowych, koszty druku i publikacji, pokrywa Towarzystwo ze środków własnych, w tym z wynagrodzenia za zarządzanie Funduszem, o którym mowa w art. 61 ust. 1.

Art. 61

Wynagrodzenie Towarzystwa

1. Wynagrodzenie Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, za wyjątkiem opłaty za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa, wynosi do 3,75% w skali roku, liczonego jako 365 dni lub 366 dni w przypadku, gdy rok kalendarzowy liczy 366 dni, od średniej Wartości Aktywów Netto Funduszu w danym roku.

2. Wynagrodzenie jest naliczane w każdym Dniu Wyceny i za każdy dzień w roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu z poprzedniego Dnia Wyceny, a następnie wypłacane ze środków Funduszu do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który było naliczane wynagrodzenie, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie Towarzystwa za pierwszy miesiąc zarządzania Funduszem naliczane jest od Wartości Aktywów Netto na dzień otwarcia ksiąg Funduszu. Opłata na rzecz Towarzystwa za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa będzie nie wyższa niż opłata manipulacyjna pobierana przez Fundusz przy zbywaniu Jednostek w trybie art. 38 lub opłata pobierana przez Fundusz przy odkupywaniu Jednostek w trybie art. 42 i będzie przekazywana na rzecz Towarzystwa nie później niż następnego dnia po pobraniu opłaty manipulacyjnej przez Fundusz.

3. Opłata na rzecz Towarzystwa za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa będzie wyższa niż opłata manipulacyjna pobierana przez Fundusz przy odkupywaniu Jednostek w trybie art. 38 lub opłata pobierana przez Fundusz przy odkupywaniu Jednostek w trybie art. 42 i będzie przekazywana do Towarzystwa nie później niż następnego dnia po pobraniu opłaty manipulacyjnej przez Fundusz.

4. Sposób pobierania i wypłacania opłaty dla Towarzystwa, o której mowa w ust. 3, nie wpływa na Wartość Aktywów Netto Funduszu przypadających na Jednostkę Uczestnictwa w dniu pobrania tej opłaty przez Fundusz i jej przekazania na rzecz Towarzystwa.".

21.
W art. 65 dotychczasowym ust. 2, 3 i 4 nadaje się odpowiednio numery 3, 4 i 5 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu następującym:

"2. Likwidacja Funduszu następuje również w przypadku podjęcia przez Towarzystwo decyzji o likwidacji Funduszu, niezależnie od przyczyn wymienionych w ustępie powyższym. Towarzystwo może podjąć decyzję o likwidacji Funduszu w następujących przypadkach:

2.1. nastąpi zmiana przepisów podatkowych związanych z uczestnictwem w Funduszu,

2.2. Wartość Aktywów Netto Funduszu będzie niższa niż 10.000.000 złotych,

2.3. wynagrodzenie otrzymywane przez Towarzystwo zgodnie z art. 61 ust. 1 Statutu nie pozwoli na pokrywanie kosztów działalności Funduszu, o których mowa w art. 60 ust. 3 Statutu."

§  6. 
Udziela się Skarbiec Akcja Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Akcji reprezentowanemu przez Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA zezwolenia na następujące zmiany w statucie:
1.
W art. 1 w ust. 2 wyrazy ", zwanej dalej "Ustawą" z dnia 28 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 933)" zastępuje się wyrazami "z dnia 28 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 933 z późn. zm.), zwanej dalej "Ustawą"", jak również w ustępie czwartym po wyrazie "Fundusz" dodaje się przecinek, zaś w ustępie piątym i szóstym wyrazy "Otwarty Fundusz Inwestycyjny" zastępuje się wyrazami "Otwartego Funduszu Inwestycyjnego."
2.
W art. 2 w ust. 1 wyrazy "Otwarty Fundusz Inwestycyjny" zastępuje się wyrazami "Otwartego Funduszu Inwestycyjnego."
3.
a) W art. 4 pkt 3 po przecinku dodaje się wyrazy "z siedzibą w Warszawie, ul. Senatorska 16,",
b)
dodaje się punkt 4) w brzmieniu:

"4) DSP - Departament Systemu Płatniczego - komórka organizacyjna Centrali NBP wykonująca zadania związane z funkcjonowaniem i rozwojem polskiego systemu płatniczego, analizowaniem działania systemów płatniczych w innych krajach i systemów płatności transgranicznych, prowadzeniem prac normalizacyjnych w NBP, prowadzeniem rachunków banków oraz przeprowadzaniem rozrachunków międzybankowych," i zmienia się odpowiednio numerację kolejnych punktów,

c) w ust. 5 po wyrazie "Warszawie" dodaje się wyraz "SA" oraz dotychczasowym pkt. 15) i 16) nadaje się odpowiednio numery 17) i 18) i dodaje się pkt 16) w brzmieniu:

"16) Ustawa o pracowniczych programach emerytalnych - ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. nr 139, poz. 932 z późn. zmianami),",

c)
W art. 4 dotychczasowym pkt. od 11) do 15) nadaje się odpowiednio numery od 12) do 16) i dodaje się pkt 11) w brzmieniu:

"11) Rezerwa na wynagrodzenie - środki Funduszu przeznaczone na pokrycie wynagrodzenia należnego Towarzystwu za zarządzanie Funduszem."

4.
W art. 6 ust. 1 po wyrazie "Warszawie" dodaje się wyraz "SA" oraz skreśla się kropkę i dodaje się wyrazy "mającym siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej."
5.
W art. 7 pkt 1.4 po wyrazie "podmiotu" dodaje się przecinek, w punkcie 1.8 po wyrazie "wartościowe" dodaje się przecinek, jak również w dotychczasowym ust. 3 wyrazy "lokowane w depozytach" zmienia się na wyrazy "utrzymywane na rachunkach" oraz dotychczasowym ust. 2 i 3 nadaje się odpowiednio numery 3 i 4 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W przypadku przekroczenia przez Fundusz ograniczeń, o których mowa w art. 7, jest on obowiązany dostosować najdalej w ciągu 6 miesięcy stan swoich Aktywów do wymagań określonych w Statucie".

6.
W art. 9 w ust. 4 po wyrazie "pieniężne" dodaje się przecinek.
7.
W Rozdziale III. Wpłaty do Funduszu zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział II. Wpłaty do Funduszu".
8.
W Rozdziale IV. Uczestnicy Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział III. Uczestnicy Funduszu".
9.
W art. 18 dotychczasowym ust. 2-6 nadaje się odpowiednio numery 3-7 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Pełnomocnictwo może być również udzielone w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez osobę zatrudnioną przez Towarzystwo."

10.
Po art. 20 dodaje się art. 201 w brzmieniu:

"Art. 201

Świadczenia na rzecz Uczestnika Funduszu

1. Uczestnik Funduszu zamierzający w dłuższym okresie inwestować znaczne środki w Jednostki Uczestnictwa Funduszu, może zawrzeć z Funduszem umowę, która będzie określała szczegółowe zasady i terminy realizacji na rzecz Uczestnika Funduszu świadczenia przez Towarzystwo, działające w imieniu Funduszu.

2. Uprawnionym do otrzymania świadczenia od Funduszu jest Uczestnik Funduszu, który zawarł umowę, o której mowa w ust. 1 i w danym okresie rozliczeniowym posiadał taką liczbę Jednostek Uczestnictwa zapisanych na jego Rejestrze, że średnia Wartość Aktywów Netto przypadających na posiadane przez niego Jednostki Uczestnictwa w okresie rozliczeniowym była większa niż 500.000 złotych.

3. Świadczenie Funduszu, o którym mowa w niniejszym artykule, ustalane będzie jako określona procentowo część wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 59, naliczonego od Wartości Aktywów Netto Funduszu przypadających na posiadane przez Uczestnika Funduszu Jednostki Uczestnictwa i naliczane na takich samych zasadach jak wynagrodzenie Towarzystwa.

4. Określona procentowo część wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 59, należnego danemu Uczestnikowi Funduszu, zależeć będzie od średniej Wartości Aktywów Netto przypadających na posiadane przez danego Uczestnika Funduszu Jednostki Uczestnictwa w okresie rozliczeniowym oraz długości okresu rozliczeniowego. Zasady obliczania procentowej części wynagrodzenia Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, określonego w art. 59, w zależności od długości okresu rozliczeniowego określa taryfa ustalana przez zarząd Towarzystwa, udostępniana bezpośrednio przez Towarzystwo.

5. Okresem rozliczeniowym jest okres brany pod uwagę przy ustalaniu liczby Jednostek Uczestnictwa, których posiadanie uprawnia Uczestnika Funduszu do otrzymania świadczenia, o którym mowa w niniejszym artykule. Długość okresu rozliczeniowego ustalana jest w umowie, o której mowa w ust. 1.

6. Świadczenie, o którym mowa w niniejszym artykule, realizowane jest na rzecz Uczestnika Funduszu przez Towarzystwo, działające w imieniu Funduszu, ze środków stanowiących Rezerwę na wynagrodzenie, przed terminem, w którym wypłacane jest Towarzystwu wynagrodzenie za zarządzanie Funduszem określone w art. 59. Wynagrodzenie wypłacane Towarzystwu za zarządzanie Funduszem pomniejszane jest o kwotę stanowiącą równowartość świadczeń zrealizowanych na rzecz Uczestników Funduszu na podstawie postanowień niniejszego artykułu.

7. Spełnienie świadczenia, o którym mowa w niniejszym artykule, dokonywane jest poprzez nabycie na rzecz uprawnionego Uczestnika Funduszu Jednostek Uczestnictwa za kwotę należnego mu świadczenia, po cenie Jednostek Uczestnictwa obowiązującej w dniu realizacji świadczenia, chyba że Uczestnik Funduszu zadecyduje inaczej.

8. Informacja o innym sposobie spełnienia świadczenia, o której mowa w ust. 7, jest skuteczna pod warunkiem, że zostanie doręczona Towarzystwu na piśmie, najpóźniej na 7 dni roboczych przed datą wypłaty świadczenia, i będzie wskazywała sposób wypłaty kwoty świadczenia.".

11.
W Rozdziale V. Jednostka Uczestnictwa, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział IV. Jednostka Uczestnictwa".
12.
W art. 21 ust. 7 po wyrazach "w ust. 6" dodaje się przecinek.
13.
W art. 23 ust. 2 po wyrazie "Zasady" dodaje się przecinek, ponadto po wyrazach "w ust. 1" dodaje się przecinek.
14.
W art. 24 ust. 1 po wyrazie "Transferowego" dodaje się przecinek.
15.
W art. 25 ust. 1 dodaje się na końcu wyrazy "z zastrzeżeniem ust. 2 i 3" oraz ustępowi 2 nadaje się numer 4 i dodaje się ustępy 2 i 3 w brzmieniu:

"2. Potwierdzenie, o którym mowa w art. 24, może być przekazywane do Agenta Transferowego, będącego pełnomocnikiem Uczestnika Funduszu w zakresie odbioru tych potwierdzeń, w przypadku gdy Uczestnik Funduszu udzieli Agentowi Transferowemu pełnomocnictwa do odbierania potwierdzeń, o których mowa w art. 24. W takim przypadku raz na kwartał kalendarzowy Uczestnikowi Funduszu przesyłane będą zbiorcze potwierdzenia zbycia i odkupienia Jednostek Uczestnictwa w terminie do dwóch tygodni od zakończenia kwartału kalendarzowego, w którym zostało zrealizowane zbycie albo odkupienie Jednostek Uczestnictwa.

3. W odniesieniu do zleceń nabycia składanych w ramach umowy zawartej na podstawie Ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, umowa może określić inną częstotliwość przesyłania zbiorczych potwierdzeń zbycia i odkupienia Jednostek Uczestnictwa niż określona w ust. 2."

16.
W art. 26 skreśla się ust. 3 i ust. 4 nadaje się odpowiednio numer 3.
17.
W Rozdziale VI. Nabywanie i żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział V. Nabywanie i żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa".
18.
W art. 29 tytuł "Umowa" otrzymuje brzmienie: "Zbywanie i odkupywanie Jednostek Uczestnictwa", ust. 2, 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"2. W celu zawarcia umowy, o której mowa w ustępie 1, osoba przystępująca do Funduszu składa zlecenie nabycia oraz wpłaca środki pieniężne.

3. Fundusz zbywa i odkupuje Jednostki Uczestnictwa bezpośrednio i za pośrednictwem upoważnionych Dystrybutorów.

4. Osoba przystępująca do Funduszu może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez dokonanie wpłaty środków pieniężnych na wskazany przez Fundusz rachunek bankowy prowadzony w imieniu Funduszu przez Depozytariusza oraz przesłanie ważnego pisemnego zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa do Funduszu, korzystając wyłącznie z formularzy zaakceptowanych przez Fundusz. Wpłata może być dokonana poprzez przelanie środków pieniężnych z rachunku bankowego osoby przystępującej do Funduszu prowadzonego przez bank krajowy albo poprzez wpłatę środków pieniężnych dokonaną za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej, albo poprzez przelanie środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu znajdującego się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Warunkiem uznania wpłaty jest podanie, na dokumencie wpłacenia środków, obok przekazanej kwoty środków pieniężnych: nazwy Funduszu, imienia i nazwiska albo nazwy (firmy), adresu zamieszkania albo adresu siedziby, numeru PESEL albo REGON oraz numeru rachunku bankowego wskazanego przez Fundusz. Zlecenie wypełnione w sposób nieczytelny lub nieprawidłowy i wywołujące wątpliwości co do treści lub autentyczności nie będzie uznane za ważne.".

19.
Art. 30 otrzymuje brzmienie:

"Art. 30

Nabycie Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią

1. Uczestnik Funduszu, na rzecz którego otwarto już Rejestr, może nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez przelanie środków pieniężnych z rachunku bankowego Uczestnika prowadzonego przez bank krajowy albo poprzez wpłatę środków pieniężnych dokonaną za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej, albo poprzez przelanie środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu znajdującego się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na rachunek wskazany przez Fundusz, prowadzony na rzecz Funduszu u Depozytariusza. Wpływ środków pieniężnych na rachunek Funduszu jest równoznaczny ze złożeniem zlecenia nabycia. Dokument przekazania środków powinien zawierać imię i nazwisko albo nazwę składającego zlecenie, adres miejsca zamieszkania albo siedziby, numer Rejestru albo numer PESEL albo REGON, nazwę Funduszu, nazwę Depozytariusza prowadzącego rachunek Funduszu oraz numer rachunku Funduszu.

2. Jednostki Uczestnictwa mogą być nabywane poprzez sieć Internet, przez wypełnienie formularza zaakceptowanego przez Towarzystwo, udostępnionego przez Towarzystwo w tej sieci oraz dokonanie płatności kartą kredytową albo płatniczą. Szczegółowe warunki nabycia Jednostek Uczestnictwa w sieci Internet znajdują się na stronach Towarzystwa w sieci Internet.

3. Dokument przekazania środków pieniężnych nie zawierający wszystkich informacji, o których mowa w ustępie 1, nie będzie uznany za ważne zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa.".

20.
W art. 31 ust. 3 po wyrazach "w ust. 1" dodaje się przecinek, natomiast w ust. 2 po wyrazie "Rejestru" dodaje się wyrazy ", jak również składanie dyspozycji dotyczących niektórych danych Uczestnika."
21.
W art. 34 ust. 2 wyrazy "w art. 30 ust. 2" zmienia się na wyrazy "w art. 30 ust. 1 i 2" oraz w ust. 5 wyrazy "w art. 30 ust. 2" zmienia się na wyrazy "w art. 30 ust. 1 i 2", natomiast ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. W przypadku gdy wpłata środków na nabycie Jednostek Uczestnictwa dokonywana jest poprzez DSP lub jako wpłata gotówkowa dokonana w siedzibie Depozytariusza, wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie z następnego Dnia Wyceny po dniu dokonania wpłaty. W pozostałych przypadkach wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie z danego Dnia Wyceny, jeżeli w tym Dniu Wyceny spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

3.1. Fundusz otrzymał zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa przed godziną otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA -wyłącznie w przypadku gdy nabycie Jednostek nie następuje w trybie określonym w art. 30 ust. 1 i 2,

3.2. Depozytariusz otrzymał środki pieniężne na nabycie Jednostek Uczestnictwa przed godziną 13.00.

4. Jeżeli warunki, o których mowa w ust. 3, nie zostały spełnione w danym Dniu Wyceny, wpłacający środki na nabycie Jednostek Uczestnictwa nabywa Jednostki po cenie obowiązującej w następnym Dniu Wyceny.".

22.
Art. 35 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Z zastrzeżeniem postanowień ust. 2, cena nabycia Jednostki Uczestnictwa, zwana "Ceną w Ofercie Publicznej", jest obliczona według następującego wzoru:

WANJU

P= --------

x

1- ----

100%

gdzie:

P - Cena w Ofercie Publicznej,

WANJU - Wartość Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w Dniu Wyceny, w którym nastąpiło nabycie,

x - stawka opłaty manipulacyjnej, o której mowa w art. 37 Statutu.

2. Łączna cena nabycia Jednostek Uczestnictwa w przypadku pierwszego nabycia Jednostek powiększona zostanie o opłatę za otwarcie Rejestru, określoną w art. 37 ust. 2.".

23.
W art. 37 w ust. 2 po wyrazie "opłatę" dodaje się przecinek oraz ust. 4 nadaje się numer 6 i dodaje się ust. 4 i 5 w brzmieniu:

"4. Wysokość opłaty manipulacyjnej jest ustalana w oparciu o stawkę opłaty manipulacyjnej określoną w Tabeli Opłat i podstawę jej naliczania. Podstawę naliczania opłaty manipulacyjnej dla zleceń nabycia stanowi wartość danego zlecenia (wpłacanej kwoty) powiększona o wartość Jednostek Uczestnictwa Funduszu posiadanych przez składającego zlecenie na dzień nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie tego zlecenia, za wyjątkiem nabywania Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią za pośrednictwem bankomatu lub poprzez sieć Internet - w tym przypadku podstawę naliczania opłaty manipulacyjnej stanowi wyłącznie wartość danego zlecenia (wpłacanej kwoty).

5. Wartość Jednostek Uczestnictwa, o których mowa w ust. 4, obliczana jest jako iloczyn Wartości Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa w dniu nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie bieżącego zlecenia i liczby Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika Funduszu składającego zlecenie na dany dzień."

24.
W art. 38 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Na wniosek nabywcy Jednostek Uczestnictwa nie pobiera się opłaty manipulacyjnej w przypadku nabycia Jednostek Uczestnictwa do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie, jaką Uczestnik Funduszu otrzymał w wyniku odkupienia od niego całości lub części Jednostek Uczestnictwa, o ile od dnia odkupienia Jednostek Uczestnictwa do dnia złożenia zlecenia nabycia nowych Jednostek Uczestnictwa nie upłynęło więcej niż 60 dni."

25.
W art. 39 skreśla się dotychczasową treść ust. 2, 3 i 4 i na ich miejsce wpisuje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W przypadku wymienionym w ust. 1, Uczestnik Funduszu obciążany jest opłatą za konwersję w miejsce opłaty manipulacyjnej. Wysokość opłaty za konwersję jest ustalana w oparciu o stawkę opłaty za konwersję i podstawę jej naliczania. Stawka opłaty za konwersję stanowi różnicę pomiędzy stawką opłaty manipulacyjnej za nabycie jednostek uczestnictwa według tabeli opłat dla funduszu, w którym nabywane są jednostki uczestnictwa, a stawką opłaty manipulacyjnej Funduszu podaną w Tabeli Opłat, o której mowa w art. 37. Podstawę naliczania opłaty za konwersję przy zleceniach konwersji stanowi wartość Jednostek Uczestnictwa posiadanych przez Uczestnika Funduszu składającego zlecenie w Funduszu, z którego dokonywana jest konwersja, na dzień nabycia Jednostek Uczestnictwa na podstawie tego zlecenia. Wartość Jednostek Uczestnictwa obliczana jest zgodnie z zasadą określoną w art. 37 ust. 5."

26.
W art. 40:
a)
w ust. 1 skreśla się wyraz "wypadkach", a w jego miejsce dodaje się wyraz "przypadkach" oraz skreśla się słowa "a w szczególności",
b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Niezależnie od postanowień ust. 2, Fundusz może obniżyć lub znieść opłaty:

3.1. w przypadku przystąpienia przez Uczestnika Funduszu do Planu Systematycznego Oszczędzania utworzonego przez Fundusz, na zasadach określonych w ust. 4,

3.2. w przypadku nabywania znacznej liczby Jednostek Uczestnictwa, przez co rozumie się nabywanie Jednostek Uczestnictwa za kwotę nie mniejszą niż 50.000 złotych,

3.3. w przypadku uczestnictwa w Funduszu przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy,

3.4. w przypadku nabywania Jednostek Uczestnictwa poprzez wpłatę bezpośrednią,

3.5. w stosunku do osób zatrudnionych przez Towarzystwo, Agenta Transferowego, Dystrybutorów, Depozytariusza oraz osób zatrudnionych przez akcjonariuszy Towarzystwa i podmioty współpracujące z Towarzystwem na podstawie zawartych z nim umów o świadczenie usług,

3.6. w stosunku do podmiotów będących nabywcami usług finansowych świadczonych przez podmioty, w których akcjonariusze Towarzystwa posiadają akcje lub udziały."

c)
w ust. 4 skreśla się wyrazy "pkt. 3.1.", a w ich miejsce dodaje się wyrazy "pkt 3.1.,"
d)
w ust. 5 skreśla się wyrazy "ustępach powyższych", a w ich miejsce dodaje się wyrazy "powyższych ustępach,".
27.
Art. 41 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Żądając odkupienia Jednostek Uczestnictwa Uczestnik Funduszu wydaje dyspozycje co do sposobu wypłaty środków pieniężnych, a w przypadku braku takiej dyspozycji środki stawiane są do dyspozycji Uczestnika Funduszu w jednostce Dystrybutora, w której przyjęto żądanie odkupienia."

28.
W art. 42 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Uczestnik może zawrzeć z Funduszem umowę, na podstawie której odkupi w określonym przez Uczestnika terminie lub terminach określoną liczbę Jednostek Uczestnictwa Funduszu lub liczbę Jednostek Uczestnictwa, która zapewni Uczestnikowi otrzymanie za odkupione Jednostki Uczestnictwa określonej kwoty pieniężnej i dokona wypłaty kwoty należnej w sposób określony w umowie. W takim przypadku żądanie odkupienia Jednostek Uczestnictwa staje się skuteczne w określonym przez Uczestnika terminie lub terminach, a postanowienia art. 43 stosuje się odpowiednio.

4. W przypadku gdy żądanie odkupienia dotyczy wszystkich Jednostek Uczestnictwa zapisanych w Rejestrze, Rejestr zostaje zamknięty następnego Dnia Wyceny po dniu odkupienia wszystkich Jednostek Uczestnictwa zapisanych w Rejestrze.".

29.
W art. 43 w ust. 2 i 3 wyraz "11.00" zmienia się na wyrazy "otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA" oraz dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Jeżeli zlecenie odkupienia Jednostek Uczestnictwa zostało złożone w ramach umowy zawartej na podstawie Ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, może ona określać wysokość opłaty za odkupienie Jednostek Uczestnictwa."

30.
W art. 44 pkt 2.2 otrzymuje brzmienie:

"2.2 Odkupywanie Jednostek Uczestnictwa może następować w ratach, w okresie nie przekraczającym sześciu miesięcy, przy zastosowaniu proporcjonalnej redukcji lub przy dokonywaniu wypłat z tytułu odkupienia Jednostek Uczestnictwa."

31.
W Rozdziale VII. Ustalanie Wartości Aktywów Netto Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział VI. Zasady ustalania Wartości Aktywów Netto Funduszu."
32.
Art. 45-51 otrzymują brzmienie:

"Art. 45

Wartość Aktywów Netto Funduszu

1. Aktywa Funduszu wycenia się według rynkowej wartości składników Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny, z zachowaniem zasad określonych w artykułach poniższych.

2. Fundusz dokonuje wyceny Aktywów Funduszu oraz ustala wartość Aktywów Netto Funduszu oraz wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa w Dniach Wyceny.

3. Wartość Aktywów Netto Funduszu jest równa wartości wszystkich Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny pomniejszonej o zobowiązania Funduszu.

4. Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa jest równa wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzielonej przez liczbę wszystkich Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.

Art. 46

Papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu i inne prawa majątkowe w publicznym obrocie

1. Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub regulowanym rynku pozagiełdowym, z wyłączeniem kontraktów terminowych, wyceniane są według ostatniego kursu ustalonego według systemu kursu jednolitego lub ostatniego kursu zamknięcia w systemie notowań ciągłych, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Prawa majątkowe nie będące papierami wartościowymi notowane na rynku regulowanym wycenia się według zasad określonych w ustępie 1.

3. Jeżeli ostatni kurs zamknięcia nie jest dostępny, lub jest dostępny, ale ze względu na termin zawarcia ostatniej transakcji na sesji giełdowej nie odzwierciedla wartości rynkowej papieru wartościowego, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnienie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne.

4. Rynkiem głównym oraz odpowiednim systemem notowań dla danego składnika Aktywów Funduszu będzie rynek, dla którego średnia wielkość obrotów w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonania wyceny była największa. W ten sposób będą wyceniane papiery wartościowe, które notowane są w więcej niż jednym systemie notowań lub na więcej niż jednym rynku.

5. Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według cen nabycia, z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny.

6. Papiery wartościowe, dla których nie jest możliwe zastosowanie metod wyceny, o których mowa w ust. 1, 2, 3 i 5, nabyte z dyskontem lub premią, wycenia się w oparciu o odpis dyskonta lub amortyzację premii.

Art. 47

Inne papiery wartościowe oraz inne prawa majątkowe

1. Dłużne papiery wartościowe nie będące przedmiotem obrotu publicznego oraz inne papiery wartościowe i inne prawa majątkowe, za wyjątkiem określonych w art. 49-514, są wyceniane w następującej kolejności:

1.1. na podstawie średniej ceny obliczonej według kursów zamknięcia, uzyskanych od trzech instytucji finansowych prowadzących obrót takimi walorami i posiadających najwyższe obroty w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny,

1.2. na podstawie średniej ceny obliczonej według kursów zamknięcia, uzyskanych od jednej lub dwóch instytucji finansowych, które obracają tymi walorami,

1.3. jeżeli kursy zamknięcia, o których mowa w punktach 1.1 i 1.2 nie są dostępne, lub są dostępne, ale ze względu na terminy zawarcia ostatnich transakcji w ciągu dnia nie odzwierciedlają wartości rynkowej papieru wartościowego, wyceniając ten papier wartościowy należy uwzględnić ceny w zgłoszonych najlepszych ofertach kupna i sprzedaży, z tym że uwzględnienie wyłącznie ceny w ofertach sprzedaży jest niedopuszczalne,

1.4. z uwzględnieniem odpisu dyskonta lub amortyzacji premii dla papierów nabytych z dyskontem lub premią.

2. W przypadku niemożności określenia ceny na zasadach określonych w punktach 1.1, 1.2, 1.3 i 1.4, papiery wartościowe i prawa majątkowe zostaną wycenione na podstawie ostatniej ceny sprzedaży walorów najbardziej porównywalnych.

Art. 48

Zagraniczne papiery wartościowe i inne prawa majątkowe

1. Do zagranicznych papierów wartościowych stosuje się zasady określone w artykułach 46 i 47.

2. Zagraniczne papiery wartościowe wycenia się w walucie kraju notowania lub w przypadku nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie, w której papier wartościowy jest denominowany i wykazuje się w walucie polskiej po przeliczeniu według obowiązującego średniego kursu ogłaszanego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na Dzień Wyceny.

3. Jeżeli zagraniczne papiery wartościowe są notowane lub denominowane w walutach, dla których Narodowy Bank Polski nie ogłasza kursu, to ich wartość należy określić w relacji do wskazanej przez Fundusz waluty, dla której ogłaszany jest średni kurs przez Narodowy Bank Polski.

4. Za główny rynek dla danego waloru będzie uważany ten, na którym średnia wielkość obrotów, w miesiącu poprzedzającym miesiąc dokonywania wyceny, była najwyższa.

Art. 49

Środki na rachunkach bankowych

Odsetki należne z tytułu utrzymywania środków na rachunkach bankowych naliczane są stosownie do zasad regulujących prowadzenie tych rachunków.

Art. 50

Waluty

Środki pieniężne wykazuje się w walucie, w której są wyrażone, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.

Art. 51

Transakcje terminowe opcyjne nabyte

1. W Dniu Wyceny cena nabytych opcji ustalana jest według ich wartości rynkowej:

1.1. opcje będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 46,

1.2. opcje nie będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 47 ust. 1 pkt 1.1,

1.3. w przypadku niemożności określenia ceny według zasad określonych w pkt. 1.1 i 1.2, opcje są wyceniane według następujących wzorów:

a. w przypadku opcji typu call, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena instrumentu bazowego - cena wykonania opcji; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej - wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia,

b. w przypadku opcji typu put, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena wykonania opcji - cena instrumentu bazowego; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia.

2. Ceny instrumentu bazowego ustalane są według zasad określonych w art. 46-48 oraz 50.

3. Opcje wycenia się w walucie kraju notowania lub, w przypadku opcji nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie w której są denominowane, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.".

33.
Po art. 51 dodaje się art. 511-514 w brzmieniu:

"Art. 511

Transakcje terminowe opcyjne wystawione

1. W Dniu Wyceny zobowiązania z tytułu wystawionych opcji ustalane są według wartości rynkowej opcji:

1.1. opcje będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 46,

1.2. opcje nie będące przedmiotem publicznego obrotu są wyceniane według zasad określonych w art. 47 ust. 1 pkt 1.1,

1.3. w przypadku niemożności określenia ceny według zasad określonych w pkt. 1.1 i 1.2, opcje są wyceniane według następujących wzorów:

a. w przypadku opcji typu call, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena instrumentu bazowego - cena wykonania opcji; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia,

b. w przypadku opcji typu put, opcja jest wyceniana według wzoru następującej funkcji:

Cena opcji = wartość wewnętrzna + bieżąca wartość premii czasowej,

Wartość wewnętrzna = Max (cena wykonania opcji - cena instrumentu bazowego; 0),

Bieżąca wartość premii czasowej = wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji - liniowe rozliczenie premii czasowej z uwzględnieniem czasu trwania opcji,

Wartość premii czasowej w dniu nabycia opcji = cena opcji w dniu nabycia - wartość wewnętrzna w dniu nabycia.

2. Ceny instrumentu bazowego ustalane są według zasad określonych w art. 46-48 oraz 50.

3. Opcje wycenia się w walucie kraju notowania lub, w przypadku opcji nie notowanych na rynku regulowanym, w walucie w której są denominowane, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.

Art. 512

Transakcje terminowe na stopę procentową inne niż opcje na stopę procentową

1. W Dniu Wyceny transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z transakcji terminowej na stopę procentową.

2. Zysk/strata z zawartych transakcji terminowych na stopę procentową notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 46.

3. Zysk/strata z transakcji terminowych na stopę procentową nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.

Art. 513

Walutowe kontrakty terminowe

1. W Dniu Wyceny walutowe transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z walutowej transakcji terminowej.

2. Zysk/strata z zawartych walutowych transakcji terminowych notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 46.

3. Zysk/strata z walutowych transakcji terminowych nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.

Art. 514

Kontrakty terminowe inne niż te określone w Art. 512 i Art. 513

1. W Dniu Wyceny transakcje terminowe wyceniane są według wartości depozytu zabezpieczającego pomniejszonego lub powiększonego o wartość zysku/straty z transakcji terminowej.

2. Zysk/strata z zawartych transakcji terminowych notowanych na rynku regulowanym jest wyznaczana według zasad określonych w art. 46.

3. Zysk/strata z transakcji terminowych nie notowanych na rynku regulowanym ustalana jest w Dniu Wyceny przypadającym w dniu rozliczenia kontraktu lub w Dniu Wyceny najbliższym po rozliczeniu kontraktu.

4. Depozyt zabezpieczający dla kontraktów wycenia się w walucie depozytu, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z art. 48.".

34.
W Rozdziale VIII. Dochody Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział VII. Dochody Funduszu".
35.
W Rozdziale IX. Przechowywanie Aktywów Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział VIII. Przechowywanie Aktywów Funduszu".
36.
W Rozdziale X. Organy Funduszu i sposób jego reprezentacji, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział IX. Organy Funduszu i sposób jego reprezentacji".
37.
W Rozdziale XI. Koszty Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział X. Koszty Funduszu".
38.
Art. 58 i 59 otrzymują brzmienie:

"Art. 58

Pokrywanie kosztów Funduszu

1. Fundusz może pokrywać ze swoich środków następujące koszty związane z funkcjonowaniem Funduszu:

1.1. koszty prowizji maklerskich i bankowych, w tym prowizje i opłaty za przechowywanie papierów wartościowych oraz prowadzenie rachunków bankowych (z wyłączeniem opłat za przechowywanie Aktywów Funduszu przez Depozytariusza) oraz prowizje i opłaty związane z transakcjami kupna i sprzedaży papierów wartościowych i praw majątkowych,

1.2. podatki i inne obciążenia nałożone przez właściwe organy państwowe i samorządowe, w tym opłaty za zezwolenia oraz rejestracyjne,

1.3. wynagrodzenie likwidatora wyznaczonego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd - zawsze w zakresie uzasadnionym interesem Uczestników Funduszu.

2. Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt. 1.1 i 1.2, stanowią koszty nielimitowane Funduszu i będą pokrywane zgodnie z umowami, na podstawie których Fundusz zobowiązany jest do ich ponoszenia lub zgodnie z przepisami prawa oraz decyzjami wydanymi przez właściwe organy państwowe.

3. Pozostałe koszty funkcjonowania Funduszu, takie jak w szczególności opłaty za przechowywanie Aktywów Funduszu przez Depozytariusza, koszty obsługi prawnej, koszty badania sprawozdań finansowych, koszty druku i publikacji, pokrywa Towarzystwo ze środków własnych, w tym z wynagrodzenia za zarządzanie Funduszem, o którym mowa w art. 59 ust. 1.

Art. 59

Wynagrodzenie Towarzystwa

1. Wynagrodzenie Towarzystwa za zarządzanie Funduszem, za wyjątkiem opłaty za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa, wynosi do 4% w skali roku, liczonego jako 365 dni lub 366 dni w przypadku, gdy rok kalendarzowy liczy 366 dni, od średniej Wartości Aktywów Netto Funduszu w danym roku.

2. Wynagrodzenie jest naliczane w każdym Dniu Wyceny i za każdy dzień w roku od Wartości Aktywów Netto Funduszu z poprzedniego Dnia Wyceny, a następnie wypłacane ze środków Funduszu do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który było naliczane wynagrodzenie, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie Towarzystwa za pierwszy miesiąc zarządzana Funduszem naliczane jest od Wartości Aktywów Netto na dzień otwarcia ksiąg Funduszu.

3. Opłata na rzecz Towarzystwa za organizację zbywania Jednostek Uczestnictwa będzie nie wyższa niż opłata manipulacyjna pobierana przez Fundusz przy zbywaniu Jednostek w trybie art. 37 i będzie przekazywana na rzecz Towarzystwa nie później niż następnego dnia po pobraniu opłaty manipulacyjnej przez Fundusz.

4. Sposób pobierania i wypłacania opłaty dla Towarzystwa, o której mowa w ust. 3, nie wpływa na Wartość Aktywów Netto Funduszu przypadających na Jednostkę Uczestnictwa w dniu pobrania tej opłaty przez Fundusz i jej przekazania na rzecz Towarzystwa.".

39.
W Rozdziale XII. Obowiązki informacyjne Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział XI. Obowiązki informacyjne Funduszu."
40.
W Rozdziale XIII. Zasady likwidacji Funduszu, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział XII. Zasady likwidacji Funduszu".
41.
W art. 63 ust. 2, 3 i 4 nadaje się odpowiednio numer 3, 4 i 5 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Likwidacja Funduszu następuje również w przypadku podjęcia przez Towarzystwo decyzji o likwidacji Funduszu, niezależnie od przyczyn wymienionych w ustępie powyższym. Towarzystwo może podjąć decyzję o likwidacji Funduszu w następujących przypadkach:

2.1. nastąpi zmiana przepisów podatkowych związanych z uczestnictwem w Funduszu,

2.2. Wartość Aktywów Netto Funduszu będzie niższa niż 10.000.000 złotych,

2.3. wynagrodzenie otrzymywane przez Towarzystwo zgodnie z art. 59 ust. 1 Statutu nie pozwoli na pokrywanie kosztów działalności Funduszu, o których mowa w art. 58 ust. 3 Statutu.".

42.
W Rozdziale XIV. Postanowienia końcowe, zmienia się numer w następujący sposób: "Rozdział XIII. Postanowienia końcowe."
§  7. 
Nie zezwala się Skarbiec Akcja Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Akcji, Skarbiec Obligacja Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Instrumentów Dłużnych, Skarbiec Waga Otwartemu Zrównoważonemu Funduszowi Inwestycyjnemu, Skarbiec Kasa Otwartemu Funduszowi Inwestycyjnemu Rynku Pieniężnego, Skarbiec NET Specjalistycznemu Funduszowi Inwestycyjnemu Otwartemu oraz Skarbiec - III Filar Specjalistycznemu Funduszowi Inwestycyjnemu Otwartemu na skrócenie terminu wejścia w życie powyższych zmian.
§  8. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.