Udzielenie zezwolenia na zarządzanie cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie w zakresie papierów wartościowych nie dopuszczonych do publicznego obrotu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.1998.5.94

Akt indywidualny
Wersja od: 10 czerwca 1998 r.

UCHWAŁA Nr 162
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 19 marca 1998 r.
w sprawie udzielenia zezwolenia na zarządzanie cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie w zakresie papierów wartościowych nie dopuszczonych do publicznego obrotu

Na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się następującym podmiotom zwanym dalej "Domem Maklerskim" zezwolenia na zarządzanie cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie w zakresie papierów wartościowych nie dopuszczonych do publicznego obrotu:

1. Domowi Maklerskiemu Penetrator SA z siedzibą w Krakowie,

2. Raiffeisen Capital & Investment Polska SA z siedzibą w Warszawie,

3. Polskiemu Bankowi Rozwoju SA z siedzibą w Warszawie.

§  2.
Działalność będąca przedmiotem zezwolenia powinna być prowadzona na następujących warunkach:

1. Dom Maklerski może prowadzić działalność będącą przedmiotem zezwolenia w ramach odrębnych pakietów (portfeli), w których skład będą wchodziły wyłącznie papiery wartościowe nie dopuszczone do publicznego obrotu.

2. Do każdego pakietu papierów wartościowych nie dopuszczonych do publicznego obrotu powinna zostać zawarta odrębna umowa o świadczenie usług zarządzania.

3. W umowie, o której mowa w pkt. 2, powinien zostać dokładnie określony cel inwestycyjny oraz limity zaangażowania w poszczególne rodzaje papierów wartościowych nie dopuszczonych do publicznego obrotu. Umowa powinna zawierać ponadto zobowiązanie Domu Maklerskiego do udostępniania na żądanie klienta analiz ekonomicznych będących podstawą decyzji inwestycyjnych dotyczących papierów wartościowych wchodzących w skład pakietu klienta.

4. W umowie, o której mowa w pkt. 2, klient może określić przypadki, w których zawarcie transakcji dotyczącej papierów wartościowych, które wchodzą lub będą mogły wchodzić w skład pakietu klienta zgodnie z określoną w umowie strategią inwestycyjną, będzie wymagało uprzedniej zgody klienta.

5. Papier wartościowy wchodzący w skład pakietu klienta, który podpisał umowę o świadczenie usług zarządzania, nie może być, w ramach czynności zarządzania, przedmiotem transakcji, w przypadku gdy drugą stroną tej transakcji będzie inny klient Domu Maklerskiego, który podpisał umowę o świadczenie usług zarządzania lub Dom Maklerski.

6. Opłata za zarządzanie nie może być uzależniona od wartości papierów wartościowych wchodzących w skład pakietu klienta.

7. Prowizja za wyniki finansowe powinna być naliczana wyłącznie od wyniku ze sprzedaży papierów wartościowych wchodzących w skład pakietu klienta.

8. Dom Maklerski zobowiązany jest zapewnić bezpieczeństwo przechowywania papierów wartościowych, które wchodzą w skład pakietu papierów wartościowych klienta.

9. Dom Maklerski zobowiązany jest opracować i wdrożyć regulamin świadczenia usług zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie w zakresie papierów wartościowych nie dopuszczonych do publicznego obrotu, który będzie uwzględniał ww. warunki. W szczególności regulamin ten powinien określać:

a. rodzaje papierów wartościowych nie dopuszczonych do publicznego obrotu, które mogą wchodzić w skład pakietu klienta,

b. zasady oraz algorytmy wyceny papierów wartościowych nie dopuszczonych do publicznego obrotu,

c. zasady i tryb informowania klientów o wartości pakietu, stanie pakietu oraz o zawartych transakcjach,

d. zasady naliczania i tryb pobierania opłaty za zarządzanie lub prowizji za wyniki finansowe oraz sposób ustalenia wyniku ze sprzedaży papierów wartościowych,

e. sposób postępowania w przypadku, gdy pakiet będzie przynosił straty,

f. zasady odpowiedzialności Domu Maklerskiego,

g. informacje o ryzyku związanym z inwestowaniem w papiery wartościowe nie dopuszczone do publicznego obrotu.

10.
Dom Maklerski zobowiązany jest dokonać w regulaminie kontroli przepływu informacji poufnych zmian, które będą uwzględniały prowadzenie działalności w zakresie zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie w zakresie papierów wartościowych nie dopuszczonych do publicznego obrotu.
11.
Dom Maklerski zobowiązany jest ewidencjonować oraz przechowywać przez okres 5 lat pełną dokumentację związaną z zawieranymi transakcjami kupna lub sprzedaży papierów wartościowych oraz dokonywanymi operacjami pieniężnymi dotyczącymi papierów wartościowych i środków pieniężnych wchodzących w skład pakietu klienta.

W prowadzonej ewidencji powinny być określone w szczególności następujące dane: data zawarcia transakcji, strony transakcji, cena po jakiej papier został nabyty lub zbyty, warunki transakcji, podmiot przechowujący papier wartościowy.

12.
Dom Maklerski zobowiązany jest prowadzić działalność będącą przedmiotem niniejszego zezwolenia w ramach jednostki organizacyjnej Domu Maklerskiego prowadzącej działalność zarządzania cudzym pakietem papierów na zlecenie w zakresie papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.
13.
Dom Maklerski zobowiązany jest zatrudnić przy czynnościach związanych z prowadzeniem działalności będącej przedmiotem niniejszego zezwolenia co najmniej jednego doradcę inwestycyjnego.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.